OQmQQntQraad v OPPOSITIE RICHT ZWAAR GESCHUT OP SCHEPEN DE MAGHT FFR NAAR FORD GENK Rl 01 3: Leningen en bestekken lokken reakties uit Gelezen Kampioenschap pistoolschieten politie Aalst 6 - 11.7.1980 - De Voorpost vaardbaar achtte. «In der gelijke omstandigheden mag of kan op de mede werking van de CVP niet meer worden gerekend» De laatste gemeenteraad voor de grote vakantie is van jg agencja tot het traditioneel rumoerig en zwaar geladen. Dit was afsluiten van een onder- opnieuw het geval op woensdag 2 juli jl. Enigszins handse overeenkomst verrassend was dan wel dat de CVP-oppositie al voor het leveren van een haar zwaar geschut in. stelling gebracht had om fjiter- en waterzuiverings- inzonderheid het beleid van de Schepen voor Leef- installatie waarvan de to- milieu. Grondbeleid en Ruimtelijke Ordening, me- ta|e prijs ongeveer 10 vrouw Annie de Maght op de korrel te nemen. miljoen bedraagt, terwijl Deze had zich blijkbaar aan de aanval verwacht want Qp desbetreffende toen zij rond halfacht de feestzaal van het stadshuis p0st op de begroting binnenkwam, getooid in een rode sportieve trui met s|echts 500.000 fr. voor- het nummer 28 op, verduidelijkte zij de persmensen zjen js Hieruit trok de dat zij hiermee de bedoeling had te bewijzen dat zij Spreker volgende beslui- niet steeds nummer één wilde zijn. ten: ofwel werd voor de bouw van het zwembad Nog maar pas had Burge- 1979 en de voorgelegde geen enkele planning op- meester D'haeseleer de leningen en bestekken gemaakt, ofwel werden vergadering geopend toonde volgens de heer de vereiste kredieten ver met de mededeling dat Uyttersprot aan dat van geten, ofwel werden be- Schepen Blommaert en de goede voornemens en doelde investeringen ge- raadslid Jan der Veken beloften weinig over- wild uit de begroting ge- verontschuldigd waren blijft. De schuldenlast haald, wat hij onaan- of daar vroeg raadslid van de stad evolueerde Raymond Uyttersprot op 3,5 jaar van 1,244 mil- (CVP) in afwezigheid van jard naar 1,898 miljard, zijn fraktieleider Ghis Wil- Ondanks deze leningslast lems, die samen met werden op de raad op- volksvertegenwoordiger nieuw voor meer dan 55 zo 9in9 de heer Uytter- Jan Caudron in de kamer miljoen leningen voorge- sProt verder. Deze groep weerhouden was wegens schoteld. Anderzijds wer- wenstte niet mede-ver- de grondwetherziening, den op de dagorde nog antwoordelijk te zijn voor het woord bij ordemotie, bestekken en ontwerpen bet bankroet van de stad. Hierbij deelde hij mede voorgelegd voor een be- De CVP-groep wenstte dat de CVP betreurde dat drag van ruim 30 miljoen. dan ook neen te stern er de maandag voor de Hierdoor meende hij dat f1)61"1 m-b.t. tot alle le- raadszitting drie commis- men niet ot het einde van ningsdossiers zowel als sievergaderingen gehou- het jaar zou dienen te tot de ontwerpen en be den werden. Deze van Fi- wachten om de kaap van stekken, nanciën had plaatsom 19 de twee miljard te over- Gezien het schepenkolle- uur, deze van Huisves- schrijden. Deze aangroei 9® met bereid scheen te ting, Leefmilieu en van de schuldenlast vond zijn een beleid te voeren Grondbeleid om 19.30 de CVP onverantwoord dat in de budgettaire mo- uur en deze van Openba- ®o onaanvaardbaar. Hier- gelijkheden van de stad re Werken om 20 uur. na citeerde de oud-bur- ligt, voelde de oppositie Aldus was het voor vele gemeester van Moorsel zich verplicht een zeer raadsleden op die dag enkele verbazende strakke houding aan te onmogelijk om naar alle cijfers. nemen. Volgens de spre- kommissies te gaan Momenteel beschikt de ker diende het stadsbe- waarvan zij lid zijn. «Het stad Aalst over een kre- stuur de tering naar de kommissiewerk dat zo dietopening bij het ge- nering te zetten, en dien belangrijk wordt geacht meentekrediet van de zij de financiële mid- krijgt met deze moeilijke 328.500.000 fr. Ondanks delen op oordeelkundige regeling niet de kans, die dit bedrag werd omeen wijze aan te wenden, het verdient» zo ging de nieuwe verhoging ver spreker verder, die trou- zocht van 203 miljoen Leningen wens benadrukte dat dit teneinde de uitbetaling Zonder enig kommentaar van het goede teveel van de wedden van het op deze toch wel verras- was. De CVP-fraktie pro- personeel veilig te stel- testeerde dan ook tegen 'en. Bij eventueel ak- deze samenkomsten op koord van het Gemeen- één en dezelfde avond, tekrediet zal de krediet- Men vond het fout dat opening in totaal dus alle kommissievergade- 531.000.000 fr. bedragen ringen voorzien waren aan een intrestvoet van juist voor de raadszitting, 9/75 Bijna de totaliteit stadhuis lokte kritiek uit en men drong dan ook van de ontvangsten 1980 op de oppositiebanken. aan op een betere sprei- werd verdiskonteerd, al- Bij monde van raadslid ding ervan. De heer Uyt- dus de spreker, wat bete- Etienne Bogaert (CVP) tersprot betreurde ook k®nt dat inkomsten die vroeg deze over welke dat de verenigde sekties slechts in 1981 werkelijk verplaatsing leiding het onvoldoende gedoku- worden gerealiseerd ging gezien het reeds de menteerd werden. reeds nu worden uitge. 5de of de 6de maal was «Wij nemen akte van Uw D® intrestlast van deze dat een verplaatsing van verklaring» zo ant- kredietopening bedroeg telefoonleidingen goed- woordde de Burgemees- 2.399.903 fr. in 1978, en gekeurd werd. Zonder ter, die stelde dat de aan- steeg naar 9.232.084 fr. in konkreet op de vraag te geklaagde toestand uit- 1979. Gezien de kredieto- antwoorden zegde Bur- zonderlijk was. Hij be- pening van de stad bij het gemeester D'haeseleer loofde dan ook in het ver- Gemeentekrediet op dit dat de telefoonverbindin- volg rekening te zullen ogenblik 258.327.407 fr. gen van het stadhuis to- houden met de wensen bedraagt, moeten deze taal verouderd waren. De van de oppositie. intresten op dit ogenblik heer Bogaert bleef echter CVP-lid Etienne Bogaert reeds om en biJ de 20 «indringen op een vestigde er op zijn beurt miljoen schommelen, konkreet antwoord op de aandacht op dat men Het spreekt voor zichzelf zijn vraag, en zelfs na eni- in de maand september dat vele raadsleden spra- ge speurwerk in het des bij de bijeenroeping van keloos bleven bij het cite- de kommissies ook dien- mn van deze cijfers, de rekening te houden De CVP was ervan over- met de aktiviteiten geor- tuigd dat al de werken en ganiseerd in het kader bestellingen van de le- van het Festival van ningen en de voorgeleg- Vlaanderen. d® ontwerpen en be stekken ergens hun nut Enorme schuldenlast hadden in het algemeen van 2 april 1980 gevoegd Na voorlezing van het beleid van de stad, maar was, maar hierbij bleef ✓erslag van de vorige zit- de financiële toestand alles nog even vaag als ting door adjunkt-sekre- van de stad dwong er voorheen, zodat het tot taris Van Vaerenbergh, echter toe slechts die er- een regelrechte diskussie was het opnieuw CVP-er ken en leveringen uit te kwam tussen Bogaert en Uyttersprot, die het voeren die werkelijk van een aantal leden van het woord voerde. In zijn ver- prioritair belang zijn. Dit schepenkollege, klaring wees de spreker kon volgens de spreker Raadslid Uyttersprot erop dat de CVP reeds niet gezegd worden van (CVP) kwam op zijn beurt meermaals de meerder- al de voorgelegde agen- tussen met de medede- heid attent gemaakt had dapunten. Hierbij stelde ling dat er praktisch geen op de onhoudbare finan- hij zich konkreet vragen dossiers ter inzage legen ciële toestand van de rond de onteigening van voor de gemeente- stad. Tevergeefs had een voetbalplein, herin- raadsleden op het sekre- men volgens hem aange- richten van het dorp te tariaat. Hij vroeg dan ook drongen op .een duidelijk Baardegem, bouwen van dat deze dossiers ten ge- investeringsplan en het een portierswoning, en paste tijde zouden ter be- vastleggen van de priori- dgl schikking staan van de teiten. Naar aanleiding Ook met het uitvoeren raadsleden, wat hem ook van de bespreking van de van de begroting werd de Burgemeester beloofd begroting trad daarom- volgens hem een loopje werd. Bij de bespreking trent een schijnbare ver- genomen. Ondanks de van de leningen voor het betering in, en hierdoor beloften van het Sche- uitbreiden van de voet- versoepelde de CVP haar penkollege zat men na gangerszone op de Grote houding door een meer amper 6 maanden, bijna Markt en in de Molen- selektieve benadering volop in de^efiietover- straat en Kerkstraat was van de voorgelegde Ie- schrijdingerv/V bet opnieuw de heer Bo- ningdossiers. Het onder- Als konkreet voorbeeld gaert die opmerkte dat zoek van de rekening haalde hij bet punt aan deze werken reeds uitge- sende mededeling, werd begonnen aan de eigen lijke agenda reeds de eer ste lening van 535.000 fr. voor het verplaatsen en aanleggen van nieuwe telefoonleidingen in het betreffend dossier bleef het antwoord uit. Sche pen van Financiën Van den Eede preciseerde nog dat het om een ver vanging van een centrale ging, en las de uitleg voor die bij de agenda voerd waren nog voor de lening goedgekeurd was. Toen even later 239.000 fr. diende geleend te wor den voor het aanleggen van voetpaden in de Gerstenstraat te Erembo- degem vroeg diezelfde persoon of deze werken ook al uitgevoerd waren. «Ga eens kijken» zo repli keerde Burgemeester D'Haeseleer, wat natuur lijk de woede opwekte van het oppositielid die zich afvroeg of het ern stig was dat men zo le ningen diende goed te keuren. Burgemeester D'Haeseleer ging maar onmiddellijk over tot de volgende lening. In plaats van 13 miljoen sprak hij echter over een lening van 13.000 fr., wat natuurlijk onmiddellijk opgemerkt werd door de oppositie. «Ik vergistte mij, aldus de voorzitter van de Raad, maar dat is om aldus de leningslast van de stad te verlich ten». Dit lokte natuurlijk het onvermijdelijke ge lach uit in de raadszaal. Bij punt 19 van de agen da waar 112.000 fr. ge leend werd voor de aan sluiting van het stoomnet van het gerestaureerd Herenhuis Keizershallen, vroeg de oppositie hoe veel de werken aan dit huis wel zouden kosten. Schepen van Openbare Werken Jan De Neve pre ciseerde dat men op dit ogenblik bezig was aan lot I dat de restauratie werken en de afwerking binnenin omvat. De tech nieken zijn in dit bestek echter niet inbegrepen. Voor dit lot I bedraagt de kostprijs zowat 16 mil joen, maar alles bij elkaar schatte de Schepen de kostprijs op 24 25 miljoen. Ook de laatste lening van 785.000 fr. voor het op maken van het struktuur- plan van Groot-Aalst riep vragen op bij oppositielid Etienne Bogaert. Hij merkte op dat het struk- tuurplan van klein-Aalst enkel opgemaakt was ge worden door architekten, terwijl nu ingenieurs- architekten en andere disciplines eraan mee werken. Slechts één per soon, de juridisch advi seur werd van de eerste groep weerhouden. Schepen van Openbare Werken Jan De Neve pre ciseerde dat merrvroeger slechts een struktuurplan opgemaakt had voor de kern van Aalst-centrum en niet een struktuurplan voor gans klein-Aalst. In feite ging het toen om een detailplan, terwijl men nu de toekomstige relatie tussen de stad Aalst en de deelgemeen ten wenstte te onderzoe ken. Hierdoor had men zich niet beperkt tot architektén alleen, maar ook andere disciplines bij het projekt betrokken. In feite werd nu een multidi sciplinaire groep samen gesteld. Wat specifiek de kostprijs betreft deelde schepen De Neve nog mede dat het hier om een eerste schijf ging. Het ganse projekt zal volgens hem ongeveer 1 miljoen per jaar kosten, en dit over een periode van 3 4 jaar. Rekeningen De financiële problemen van de stad kwamen nog maals ter sprake toen de gemeenteraad tot de voorlopige vaststelling diende over te gaan van de dienstjaarrekening 1979 van de stad Aalst. Hier was volgens sche pen van Financiën Gas ton Van den Eede (PVV) het eindresultaat gun stiger dan aanvankelijk vermoed werd. Dit kwam vooral door dat de uitga- ve eigen het dienstjaar gevoelig onder de ra ming gebleven waren. Het bleef echter een feit dat het globaal tekort ei gen aan de gewone dienst meer dan verdub belde. De groei van de stadsuitgaven verloopt immers veel sneller dan de ontwikkeling van de inkomsten. In een aparte bijdrage komen wij uitge breid op dit agendapunt terug, zoals dit trouwens ook het geval is met de andere besprekingen en interpellaties. Naast de dienstjaarreke ning van de stad zelf, werd ook deze van het OCMW en van de verzor gingsinstellingen goed gekeurd. De cijferdans werd nog even aange houden met de diskussie rond de dienstjaarrekin- gen van het slachthuisbe- drijf en dit van de stede lijke regie voor waterbe deling. Meteen kon begonnen worden aan de bespre king van de bestekken en ontwerpen. Meubilair Verrassend was wel de mededeling van PW- raadslid Oscar Redant dat de goedkeuring door de gemeenteraad van de bestekken en projekten, niet noodzakelijk bete kende dat de stad ook mocht overgaan tot de aankoop of de uitvoering, en dit in het licht van de benarde financiële toe stand waarin de stad zich bevond. CVP-er Uyttersprot pikte hierop onmiddellijk in en verheugde zich over het feit dat leden van de meerderheid akkoord waren met wat de oppo sitie reeds jaren zegde. Hij preciseerde echter da delijk dat de CVP de be stekken van de leverin gen voor aankoop van kantoormeubilair en kan- toormachihes niet zou goedkeuren. In -het dos sier had hij immers ont dekt dat de aankoop van meubilair ook 139 kanti- nestoelen en 9 kantineta fels omhelsde. Volgens hem waren dit echter geen kantoormeubelen. Schepen Van den Eede was het natuurlijk met hem niet eens en stelde dat het ging om de aan koop van meubelen voor verschillende bureau's alsook voor een aantal stadsgebouwen, zoals de Kreja. In feite had het stadsbestuur alles sa mengebundeld van wat men op de verschillende diensten nodig had aan meubilair. Hijzelf had als Schepen van Financiën van elke andere schepen de zekerheid gekregen dat de aankopen strikt noodzakelijk waren. De heer Uyttersprot bleef er echter bij dat kantine- stoelen geen kantoor meubilair was, en zijn partij stemde dan ook te gen de aankoop ervan. Ook de aankoop van kan toormachines lokte bij dezelfde spreker kom mentaar uit. In dit dossier had hij immers ontdekt dat er hier sprake was van de aankoop van klankzuilen en klankvoeten. Deze opmerking viel dan weer in slechte aarde bij de Burgemeester, die stelde dat men over der gelijke details uren kon vitten. Schepen van Fi nanciën Van den Eede preciseerde op zijn beurt dat de benaming van de funkties niet kon veran deren, en dat alle détails in het dossier vermeld waren. De heer Uyttersprot deel de echter mee dat zijn kritiek ook betrekking had op de werkwijze van het schepenkollege die be- Schepe teer dri het OCr i de Sch Plaatse Zo'n honderdtal leden van de FFR Vriendekring vertrokken maandag rond ^6.980. zevenen naar Genk. Men zou er de Ford fabrieken gaan bezoeken. Anderen wen in gaven de voorkeur aan een uitgebreide uitstap naar Bokrijk. raamde In elk geval iedereen kon er wat leren. Gezien In de reusachtige Fordfabriek werden we rondgeleid door de heer M. Accou. Dezeying vc deskundige trachtte ons binnen de tijdslimieten zoveel mogelijk te laten genietenjris voc van de technische vernuftigheden. We konden ons niet voorstellen dat eengemee Taunus op zo'n manier wordt gekonstrueerd. Het werd voor iedereen een uiterstpieuws interessante belevenis. Daarvoor van harte dank aan de familie Accou. (Per) mogeli beg rot faalde dingen aankoopt onder de algemene noe mer van meubilair en machines. Toen de oppositie zich ook verzette tegen de aankoop van een vaat- was- en aardappelschil machine voor de stads school van de Binnen straat maakte de heer Van den Eede zich boos. Hij stelde dat de vervan ging van de oude machi nes, die totaal versleten zijn, dringend noodzake lijk was. Ondanks deze uitleg slaagde hij er niet om de oppositie van standpunt te doen veran deren en om het bestek van deze aankoop una niem te laten goed keuren. Grondbeleid Meteen was men aan een aantal agendapunten ge komen, die tot de be voegdheid behoorden van Schepen voor Leef milieu en Grondbeleid De Maght. De diskussies die zich hierbij ontsponnen tussen de Schepen en de oppositie schenen nog maar klein bier tegen wat later op de avond zou gebeuren. Zo bekritiseer de achtereenvolgensde heer Uyttersprot en de heer De Pauw het feit dat een onteigeningsplan voor het woonuitbrei- dingsgebied De Cluyse diende goedgekeurd te worden zonder schat- tingsverslag, en tegen het feit dat men overging tot de onteigening van een voetbalplein te Baar degem ondanks de slech te financiële toestand van de stad Aalst. Toen er vanuit de opposi tie ook kritiek kwam op het ontwerp voor het her- inrichten van het dorps plein van Baardegem was het de beurt aan Schepen van Openbare Werken Jan De Neve om het beleid van het stads bestuur te verdedigen. Volgens hem was de be groting 1980 reeds een weergave geworden van de prioriteiten, die door het bestuur vooropge steld waren. Het totaal voorzien investerings plan van 560 miljoen was reeds teruggebracht tot 260 miljoen. Op elke ge meenteraad, en dat zijn er zo een tiental per jaar wordt er gemiddeld 26 miljoen geleend wat dus overeenkomt met de voorziene uitgaven. Zijn diensten werken op dit ogenblik aan heel wat ontwerpen, die dan op de gemeenteraad bespro ken worden. De periode waarin deze ontwerpen dan zullen uitgevoerd worden hangt af van de begrotingskredieten. Vol gens de Schepen had hij in 1970 moeten starten met een totale leegte, maar dit wenstte hij niet na te laten aan zijn even tuele opvolger. Dergelij ke eigen ontwerpen had den volgens hem het voordeel dat ook heel wat grote uitgaven voor meerwerken vermeden werden. Deze uitleg was echter niet van aard om de op positiekritiek te milderen, en zoals voorheen werd steeds opnieuw geha merd op de noodzaak en de kostprijs van de pro jekten. In aparte bijdra gen vind U de diskussies die hieromtrent gevoerd werden. Opvallend was wel dat oppositie zich niet verzette wanneer het om geen ontwerp of be stek ging vb. bij het goed keuren van het vooront werp van het huis-ves- tingsprojekt Hof ter Leeu- wergem. 'Ul= Raadslid Bogaert (C stelde ook heel wat vij™ J°e.' gen rond het aanpassf!009, van het ontwerp van F19 filter- en waterzuivering®9 installatie van het nieif,an§e' zwembad aan de rerd®r brachtlaan. denEe nmgsc Interpellaties dan de De eigenlijke interpelde voi ties, die door de oppodatde tie ingediend werdfldition< monden tenslotte uit vloed een regelrechte aamkredie op het beleid van Schjoen fi pen De Maght. KritiAnder was er alleszins geno^eer zowel op het ophalen vAogin* het grof als het gewodegJe huisvuil, het niet tijdtoordr maaien van de grasbank ti men en niet tijdig uitku sen van de rioolkolkeT" een onderkomen voor c VVV de Faluintjèsstree enz. Klap op de vuurp was ongetwijfeld de terpellatie van raadsl Etienne Bogaert, over tv beleid van de schepr zelf. Maar daarvoor i Zon< ders meer. Lokt Signaleren wij tenslot SAN dat de raadszitting nc dooi vroegtijdig afgebrokt Roel werd doordat de oppoi publ tie de raadszzal verli elen omdat de Burgemeest boei op een bepaald momer nieu het woord geweiger er s' had aan oppositielid m zoui vrouw Chris Borms-Li yyaa vens, terwijl hij dit w een toestond aan Schepen I? rjc^ Maght zelf. Voo VEI hoo Gelezen in mijn bloedeigen Voorpost van vorige week. Een aankondiging van het Openbaar Cen trum voor Maatschappelijk Welzijn-Aalst. Men vraagt een vroedvrouw overeenkomstig de bepalin gen van titel V van de wet tot economische hero riëntering van 4.8.1078, genaamd anticrisiswet. Deze wet houdt in dat de opengestelde betrekking toegankelijk is voor mannen en vrouwen. Dus waar om geen vroedman? Maar 'daar kunnen wij nog allemaal inkomen. In 1078 zullen ze wel ook een anticrisiswet gehad hebben, maar dat men 902 jaar later in 1980 op het nummer 053-21.23.93, binnenpost 104 om meer inlichtingen hierover kan bellen, komt ons toch eigenaardig over. Daar is een viering van 150 jaar België klein bier tegen. J.T. Opnieuw werd, onder leiding van Adj.-Comm.-Inspecteur Theo Wouters, het kampioenschap pistoolschieten voor de politie te Aalst ingericht. Winnaar werd Walter Gillade met 200 punten op 200, voor Willy Cornand (eveneens 200 i punten) en Hugo Spaenhoven (199). Men ziet hier de laureaten, samen met hun onderrichter Theo Wauters. (Per) het van volc het wee de I ten een Naó heic spri one een het gra Als de put fen zijr die op zit,

De Voorpost | 1980 | | pagina 6