mm<m NATIONAAL BOERENKRIJGSMUSEUM TE BERLARE De Voorpost - 1.8.1980 - 13 Tijdens de herdenking van de 181' verjaardag van de Boerenkrijg te Berlare maakte burgemeester Willy Van Sande bekend dat er momenteel plannen bestaan om in Berlare een nationaal boerenkrijgmuseum te bouwen. De burgemeester staat met deze plannen niet alleen, want de stad Hasselt, zo konden we vernemen uit de mond van stadssekretaris Broux, steunt dit plan ten volle. Dit nationaal museum zou worden opgetrokken achter de pastorij te Overmere en het donkmeer, waar nog een terrein dat toebe hoort aan de gemeente braak ligt. In het museum zou men tevens nog andere dingen kunnen onderbren gen zoals het rnariologisch museum dat door wijlen pastoor Penne werd uitgebouwd, de fauna en flora van de donk, enz. Het Nationaal Boerenkrijgmuseum zou uiteraard alle voorwerpen herbergen die momenteel een onderkomen hebben gevonden in het gemeentehuis van Overmere en zou bovendien aangevuld worden met de rijke verzameling dokumenten en boeken die in de stad Hasselt rusten. Meteen zou er op die wijze een didaktisch overzicht tot stand komen over het leven in Vlaanderen op het einde van de 18°, begin van de 19° eeuw. Het is duidelijk dat een Nationaal Boerenkrijgmuseum een enorme leemte zou opvullen en een brok nationale geschiedenis meer in de belangstelling zal brengen. We zijn ervan overtuigd dat deze idee ook uiterst gunstig zal overkomen bij de regionale en nationale verant woordelijken. Jurgemeester Willy Van Sande deave"nerc ^vw) s tdaar jaarlijkse gewoonte ïrk-^d te Overmere de her- 0|ienking van de Boerenkrijg rkeJaats. Voor de 181® maai n. il.Ooknuwarendeschool- L ónderen van groot-Berlare in omgeving aanwezig om ie plechtigheid op te luiste- en. lurgemeester Van Sande at in de voormiddag de le jntvangstplechtigheid voor -g fp het gemeentehuis van pvermere. Hij verwelkomde je Hasseltse delegatie be- n rtaande uit Mevrouw Bae- 3_ en - Cardinaels en de he- [g en Jooken, Broux, Hox, a leynens, Leynen en Bus- ;r seis, de leden van de Ser- aarse gemeenteraad, ge- neentesekretaris Meganck in VW sekretaris Moer ig nan. De afwezigheid van x. vijlen pastoor Penne deed 3_ rich in de vergadering wel ie jevoelen. Een jaar na zijn 3 jlotse overlijden werd hij it «Teerdere malen geciteerd rt lis de stuwende motor ac£- n er de idee van een boeren- i_ pijgmuseum die naam n waardig. Burgemeester lt /an Sande drukte in zijn (velkomstwoord de hoop uit ;t dat het nationaal museum ig Ir spoedig zou komen. Wat x betreft de herinrichting van lg het huidige boerenkrijgmu- 3_ Seum werd een museum- kommissie samengesteld, j. Ze wordt geleid door archi- j. varis Jozef Dauwe die in zijn ie Werk wordt bijgestaan door Karei Baert, Mevrouw Burms. rvievrouw Van Safi- burgemeester Willy Van inde en gemeentesekre- iris Meganck. Deze kom- lissie heeft de voorbije landen aardig wat werk leverd, in zoverre zelfs het museum voor deze tegenheid een dag kon ;e [worden opengesteld en t. vermoedelijk volgend jaar n weer toegankelijk zal zijn. p Men kan bovendien reke- ;e hen op de gewaardeerde n hulp van musea uit Antwer- d Pen en Brugge. De bedoe- 'ing zit voor om een kleine didaktische rondgang sa- roen te stellen en eventueel een vaste kracht aan te werven die hiervoor zou kunnen instaan. Maar het Sr°te streven blijft uiteraard een nationaal museum over de Boerenkrijg dat zou ge bouwd worden achter de Pastorij en het meer op het terrein dat ongeveer 3 tot 4 na groot is en eigendom is van de gemeente. De Hasseltse stadssekreta- ris Broux antwoordde in naam van de stad Hasselt nat men in den beginne eerder skeptisch stond te- 9en een toenadering met Dvermere. Maar dat skepti- eisme sloeg spoedig om in vertrouwen en later in een broederlijke relatie. Hij be efde dan ook dat de stad "asselt alles in het werk zou stellen om de bouw van dit Een afvaardiging van hel Hasseltse stadsbestuur, samen met Boerenkrijgmuzeum voor het graf van E.H. Penne. (v) sprak de schoolkinderen toe ter gelegenheid van de heropening van het Boerenkrijgmuzeum te museum mogelijk te kunnen maken Herdenking Vervolgens had aan het Boerenkrijgmonument een korte maar even indruk wekkende plechtigheid plaats, bijgewoond door tal rijke schoolkinderen. Ook daar nam burgemeester Van Sande het woord. Hij lichtte zeer in het kort de be tekenis van de Boerenkrijg toe en hield eraan kinderen en leerkrachten geluk te wensen voor hun aanwe zigheid. Hij bracht ook wij len pastoor Penne in herin nering, de kiemleggerwiens werk men nu meer dan ooit zal pogen verder te zetten, waarna hij iedereen uitno digde tot de eucharistievie ring die in het teken van de vrede stond Ere-rijksarchivaris Bussels verklaarde dat de Hasseltse delegatie graag naar Over mere was gekomen voor deze herdenking. Hij vond het spijtig dat in de geschie denisboeken zoveel aan dacht wordt besteed aan de roemrijke ovenwinningen, maar dat men helaas al te vaak vergeet te vermelden dat er nederlagen kunnen bestaan die meer kunnen betekenen dan een over winning. De boerenkrijg is daar 'n duidelijk voorbeeld van. Het is trouwens een teken aan de wand dat er mensen zijn die hebben ge vochten voor hun vrijheid van gedachte, van geweien en van godsdienst en het is even belangrijk dat er ook nu nog mensen zijn die dit feit durven te herdenken. De bedoeling van de boe renkrijg, aldus Bussels, was heilig en goed. Ook in de eucharistieviering werd de idee van vrijheid en broederlijkheid in herinne ring gebracht. Nieuw museum Na de H. Mis werd een kort wapenschild van Overmere staat afgebeeld. Boven het schild staat een kruis dat het symbool is van de recht vaardige strijd. De zeis en de dorsvlegel maken duide lijk dat het gaat om een strijd van eenvoudige boeren. Het Hasseltse wederwoord kwam van de heer Fryns, voorzitter van het Boeren- krijgkomitee, van schepen Baeten - Cardinaels en van stadssekretaris Broux. De heer Fryns was van oordeel dat de idee van een natio naal boerenkrijgmuseum in zijn persoon een fervent verdediger zou vinden. Hij was gelukkig dat hij heeft kunnen vaststellen dat er nog eerbied bestaat voor het gezin en voor de gods dienst en dat de meerder heid van de mensen nog denkt in de zin van outer en heerd. Wij moeten terug naar de idealen van Kristus, aldus de heer Fryns die ook een pleidooi hield om het rnariologisch museum in het boerenkrijgmuseum onder dak te verlenen. Schepen Baeten - Cardi naels had het over de rijke boerenkrijgtraditie die Has selt siert. De wijze waarop men in Berlare de zaken aanpakt stemde haar met diepe vreugde. Zij twijfelde er dan ook geen ogenblik aan dat het nationaal boe renkrijgmuseum een feit zal worden Trouwens, de stad Hasselt zal zich achter deze idee scharen. De diepe overtuiging zal ook de lont aansteken waarmee de administratie op gang moet worden gebracht «Het is de allereerste keer, aldus de schepen, dat ik in Overmere een ingoede mmens en vriend de wijsgerige drang van wijlen pastoor Penne toelichtte. Wat er is en er zou moeten zijn Het bestaande Boeren krijgmuseum dat opgericht werd door wijlen pastoor Frans Penne werd sinds 1960 uitgebouwd, deels in het oud gemeentehuis van Overmere, deels in lokalen van de Proostdij Bareldonk. Het staat onder beheer van de vzw Vriendenkring van het Museum van de Boe renkrijg te Overmere, opge richt op 15 december 1966. Het bevat thans, volgens een voorlopige inventaris, 762 voorwerpen van di verse aard met betrekking tot het tijdskader van de Boerenkrijg zelf en de uit loop ervan in de Vlaamse Provincies, de Vendée, Hol land, enz... Een gespeciali- zeerde handbibliotheek van 1.539 boeken, brochures, pamfletten, libellen, een- bladdrukken, knipselmap pen enz. is aanwezig als mede een niet onbelangrijk deel originele archivalia. Men tracht deze kollektie aan te vullen door schen king en aankoop, via een voorlopig nog beperkt bud get. Pastoor Penne liet eveneens een niet oninte ressante verzameling na van voorwerpen in verband met Mariaverering in Eu ropa en biezonder in Vlaan deren. Het gaat hier vooral om devotiebeelden, steen goed, prenten, postzegels, munten, vaantjes, enz. Deze stukken maken het grootste deel uit van het de infrastruktuur en de be huizing van beide be staande musea is niet meer aan deze tijd aangepast aan de eisen van het steeds stij gend aantal bezoekers. De museografische opbouw en de presentatie van de ver zameling mag men als vol ledig verouderd en voorbij gestreefd bestempelen. De oprichting van een nieuw en aangepast kompleks rond het toeristisch Donkmeer dringt zich dan ook spoedig op. Het centrale punt zou een Nationaal Boerenkrijg museum moeten zijn, waar aan de hand van de voor werpen en dokumenten een didaktisch overzicht zou gegeven worden van het le ven. van Vlaanderen op het renkrijg dat zich tot doel stelt de studies over deze pe riode uitgegeven, te koördi- neren, te Hasselt haar zetel blijven behouden. De be staande intense samen werking tussen Overmere en Hasselt, de plaatsen waar de boerenkrijg begon en eindigde, zal op die wijze ook in de toekomst blijven bestaan. Het is duidelijk dat naast de permanente ver zameling ook ruimte moet worden voorzien voor gele genheidstentoonstellingen van voorwerpen uit andere kollekties die hier tijdelijk worden ondergebracht of kortstondig worden geëx poseerd. De Mariologische verzameling dient als dus danig bewaard in een af zonderlijke ruimte waar de de verantwoordelijken voor het uniformen van hel Franse leger, weergegeven in miniatuur. v bezoek gebracht aan het museum. Archivaris Dauwe zette in het kort uiteen wat er alle maal te bewonderen viel. Het museum, zo zei hij, werd door pastoor Penne uit de grond gestampt. Het wordt nu heropend in af wachting dat de bouw van een nationaal museum een feit is. Wat hier te bewonde ren valt is de inzet en de ijver van pastoor Penne die erin geslaagd is een niet onaardige kollektie voor werpen en boeken bij elkaar te krijgen. Het zijn voorwerpen die be trekking hebben op 1798, de boerenkrijg dus. Zij ko- .TJS.ri L'it h§t volksleven of de militaire episode. Er zijn drie afdelingen: twee kamers en een bibliotheek die maar liefst 1.539 boeken, pam fletten en libellen bevatten. Er zijn een hele reeks origi nele archivalia en het is vaak zeer moeilijk alles te ordenen. Er zijn ook waar devolle voorwerpen in over vloed, zoals huisaltaren, tinnen kelken, de sabel van Van Gansen, voorwerpen uit de huisnijverheid en zeer waardevol is de kleine sluikpers. Museografisch is er dus een rijke overvloed aan voorwerpen en ge schriften, waaronder solda tenbrieven en oproepings bevelen. Ook assignaties zijn er te bekijken. Nieuw zegel Op de perskonferentie die volgde op het bezoek aan het museum onderstreepte burgemeester Van Sande nogmaals de behoefte aan een nationaal Boerenkrijg museum. Hij loofde de inzet van wijlen pastoor Penne en deelde mee dat op de be groting van de gemeente Berlare een budget is voor zien voor de aankoop van dG&mSntsr.. 2cvendien 's er een werkgroep aan de slag die heel groot Berlare, straat per straat, op beeld hebben gezet. Het gaat om een studie van een mer kwaardige architektonische waarde. Archivaris Dauwe gaf dan enige toelichting bij het nieuwe zegel dat door her aldicus Henri Boxstael was ontworpen. Het gaat om een ronde zegel waarin het kom, ik hoop er nog dikwijls te kunnen terugkeren. We mogen niet vergeten dat de Boerenkrijg niet alleen voor ons land van betekenis is, maar de vrijheidsstrijd van heel West-Europa heeft c^pen losbranden. Vandaar dat men verder moet zien dan een nationaal museum en moet denken in de rich ting van een internationaal museum. Stadssekretaris Broux on derstreepte van zijn kant de eenheid die er bestaat tus sen Overmere en Hasselt. Nogmaals onderstreepte hij de steun die Hasselt wil ver lenen om de idee van een nationaal museum voor de boerenkrijg te realizeren. Ook ere-rijksarchivaris Bussels nam het woóru. ïi!j bracht pastoor Penne in her innering als de merkwaar dige man, die in feite bezield was met een buitengewoon ideaal. Hij was het die zei: «Mik niet te laagmaar hoog genoeg». Dat moet ook nu gebeuren. Penne maakte van het boerenkrijgmuseum zijn levensdoel, aldus Bus sels, die met tranen in de ogen bij de herinnering aan Uiteraard bracht pastoor Penne ook heel wat liturgische voorwerpen bijeen, (v) museum Bareldonk. Deze verzameling, zü L'ü 5!§- tistieken van het bezoekers aantal. blijkt een oprherke- lijke aantrekkingskracht uit te oefenen op de toeristen. Met de medewerking van het bisdom Gent en vooral van pastoor - deken Van Driessche zal deze verza meling ter beschikking wor den gesteld van een nieuw plaatselijk museum. Maar gin van de 19" eeuw, zowel uit; GCnSsK, «?ls sociaal-ekonomisch Op zicht. Een wetenschappe lijke en bruikbare handbi- blioteek zal de geïnteres seerden en studenten ter beschikking staan en zoals overeengekomen met het stadsbestuur van Hasselt op 11 augustus 1979 zal het Wetenschappelijk Centrum voor de studie van de Boe- Het Boerenkrijgmuzeum herbergt ook heel wat liturgische en gebruiksvoorwerpen uit die pe riode. (v) Men ijvert ervoor om het Boerenkrijgmuzeum van nationaal belang te maken, (v) i konen en Onze Lieve Vrouwbeelden tot hun recht "omen. in jS»»® van de kleine heemmusea die in de omliggende dor pen dikwijls als eenmans werk kortstondig uit de grond rijzen, ware het wen selijk in de streek een goed gelegen plaatselijk depot op te richten waar niet meer gebruikte kultusvoorwerpen in tijdelijke bewaring kun nen worden gegeven. Op die wijze zou het Nationaal Boerenkrijgmuseum door zijn uiterst gevarieerde sa menstelling een aantrek kingspool worden voor de duizenden toeristen die tij dens het seizoen het Donkmeer bezoeken. Het zou meteen de kulturele motor worden van de streek, motor die men nodig heeft. Wanneer het gemeentebe stuur van Berlare, het stads bestuur van Hasselt, de le den van het Boerenkrijgko- mitee, van de VW en de vele vrienden en kennissen van wijlen Pastoor Penne, alsmede de publieke opinie zich achter dit initiatief schaart, dan komt dat Na tionaal Boerenkrijgmuseum er ongetwijfeld. En dat is toch wat iedereen hoopt.

De Voorpost | 1980 | | pagina 13