Programma hz.*' 16 - 1.8.1980 - De Voorpost Het is een vanzelfsprekend feit geworden. De eerste zaterdag van september houden de Dendermondenaars vrij voor hun jazzfestival. De meesten onder hen beseffen niet eens meer hoe zij argwanend de eerste editie zagen groeien. Wij schreven toen 1971. Toendertijd verwachtte men hier een invazie van verlopen figuren, gedrogeerden, amokmakers en ander werkschuw en langharig tuig. Vanachter de gevels van brave Dendermondse burgershuizen werden de eerste festivalbezoekers begluurd via de spionnetjes die nog steeds hier en daar de straten naar binnen spiegelen. Het veilige, kleinsteedse Dendermonde werd wijdopen gegooid voor wat in die tijd donker, vuil en geheel gesteld was om te lijden. Flower-power was allang voorbij en punk was er nog niet, maar daaraan dachten ze niet. Zo'n jazzfestival in een stadje waar rechtbank en onderwijs hoogtij vieren, waar de CVP al jaren het goed weer maakt en waar honderden religieuzen zich hebben neergeplant om van hieruit de omstreken te bewerken. Het was eenvoudig onmo gelijk. Momenteel staat het jazzfestival echter op een «piëdestal» zoals het Ros Beiaard, de reuzenomme- gang en andere Dender mondse palladia. Wie eraan raakt, toecheert ook de ziel van de Dendermon- denaar, want schoorvoe tend is hij achter die vreemde luizen geslopen, is 's nachts stillekens het festi valterrein gaan verkennen en heeft gezien dat het goed was. Het lag er^ niet vol delirerende jongelui, de hasj en de marihuana puil de niet uit de zakken van de muzikanten, er werden geen podiums bestormd en uiteindelijk bleek er zelfs wat positiefs te zijn. Er was goede muziek, een gezelli ge sfeer en heel wat beken den die weliswaar met de zelfde schroom waren afge zakt maar blijkbaar volle dig voor de zaak waren ge wonnen. Laat de Gentenaars gauw iets anders denken. Niet de stad van Artevelde is Vlaanderens Jazzmekka, maar het kleine Dender monde en dat beseffen vele jazzliefhebbers die elk jaar opnieuw met duizenden naar de Dendermondse tweedaagse komen afge zakt, zowel uit binnen- als buitenland. Jeggpap N.O. Jazzband Het begon allemaal met de Jeggpap. De Dendermon denaars noemden dit oude stijl jazzorkest gewoonweg de «Heuvinckskes», omdat niet alleen de vier gebroe ders (gefrustreerd omdat ze niet op het Ros Beiaard mochten zitten) daarin fun geerden, maar zelfs vader Heuvinck één der grootste adepten was. Onnozelweg begonnen met wat muziek maken, geraakten ze op het jazzspoor. kregen een klei ne entourage en nestelden zich uiteindelijk in één der Dendermondse kazemat ten. nog door de Hollan ders gebouwd. Dender monde was immers één der steden die vermeld waren in het bareeltraktaat. De Jeggpap maakte van de pijpvormige. vochtige krocht een gezellige kroeg. De Honky Tonk Jazzclub was geboren. Omdat som migen van de broers het beter konden uitleggen aan de toog dan op het podium werden de verantwoorde lijkheden gedeeld. De Honky Tonk' Jazzclub be staat nu al meer dan vijf tien jaar en is de organisa tor van het Jazzfestival. Honky Tonk Het brave, deftige Dender- stadje koesterde dus een adder aan zijn borst. Er gens op de Leopoldlaan «Je mt oraan nlang n het i ;elen. 1 i is nik i Max Collie komt opnieuw en samen i hij er de stemming in.(arch. et zijn Aces swingt VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1980 van 19-24 uur inkom 200 F Rhoda Scott (USA) Max Collie's Rhythm Aces (Engl.) Crescent City Dreamers (B) (Rommel- en antiekmarkt van 19 tot 24 uur) ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1980 van 15-03 uur, inkom 300 F Dorothy Donegan Trio (USA), blueszangeres en pianiste Toots Thielemans Philippe Catherine (gi taar) Svend Asmussen (viool). Ter gele genheid van het l()de Festival werden deze 3 befaamde jazzmusici in een trio verenigd. Zij worden begeleid door Ed Thigpen (drums), Rob Francke (piano). Rob Langereis (bas). Sammy Rimington Quintet (Engl.) Harold Dejan's Olympia Brassband from New Orleans (USA) The Jeggpap N.O. Jazzband (B) Les Petitv Paradeurs de la Rue du Canal (Frankrijk) ky Tonkers er de beuk in. kozen een afzonderlijk fes- tivalbestuur en vormden verschillende werkgroe pen. Ijverig werd er verga derd in duistere winteruren toen het in de bunker ijs koud was. Samen met de lente kwam het vast om lijnd idee van het festival. De publiciteit geraakte van de grond. Er werden zelfklevers uitgedeeld, af fiches opgehangen en auto karavanen reden door de streek. Groots zagen ze het wel, maar ook de risiko's waren des te groter. Dat eerste jaar is onverge telijk. De VP-terreinen te Dendermonde waren bezet met ongeveer duizend stoe len en toen men zag dat om zeven uur 's avonds geen plaatsje meer vrij was. in tegendeel, dat nog veel meer mensen zich verdron gen aan de verschillende bars die rond het eigenlijke hoge venen. Op het laatste ogenblik werden duizenden kilo's stro over het terrein uitgegooid en met een bang hart werd naar de lucht gekeken. Tot eksakt twee minuten voor drie de regen op was. Totnogtoe heeft het nog nooit geregend tij dens een festival. Hout vasthouden, zouden we denken. Daarom is ook de datum speciaal uitgekozen. Statistici hebben aange toond dat de wisseling van de maand augustus en sep tember minst kans op regen geeft. Na drie jaar tussen de paar den mocht de jazz terug naar het VP. Daarom werd het zevende festival iets bij zonders. Ondertussen stond reeds een belangrijke serie arties ten op de lijst. Max Collie werd verscheidene keren de grote sfeerzaaier. Acker Bilk was er en Chris Bar- dag zullen ze weer in dichte drommen afzakken naar de Gentse steenweg, de jazz- fanaten eerst, de rare vo gels die dergelijke bijeen komsten niet willen missen, zonder wie zoiets niet kan plaats hebben. Ondertus sen hebben de verkopers van allerlei oude spullen, brocanteurs, charlatants, fritmadammen, worsten draaiers en koffiebrouwers hun gammele tenten in me kaar gestoken en lopen de organisatoren als kippen zonder kop door mekaar, hier en daar nog wat rege lend, druk gestikulerend en meestal stevig foeterend. Dan is alles klaar, is de geluidsinstallatie getest, het bier geproefd en wor den de eerste toegangs kaarten geknipt. Rond acht uur wordt cr gestart en in 1980 zal het waarschijnlijk Max Collie zijn die opent als hulde aan wai porden, (aar ja, krite Je be it niet, Srauwe it allen irium te Luc hi zelfs soms liendi spra I> moe Veel eerd :houwer W )te ve< >e. Rudi lechts di 'kaderen ileefd. hand in het programma ei de timing wordt nauwgeze gerespekteerd. Als zondagmorgen rom twee. drie uur de laatst! klanken zullen uitdeinen de stedelingen hun warm« bed zullen opzoeken en de zwervers in hun tentje krui pen. dan zullen enkelen hel overgebleven slagveld be kijken en beseffen dat het werk van een heel jaar er bijna opzit, dan zal de pen ningmeester de zilverlingen tellen en uitrekenen of Honky Tonk Jazzclub er het Internationaal Jazzfel tival volgend jaar nog zul len bestaan, maar dan zul len vooral duizenden mora sen beseffen dat het klemt Dendermonde opnieuw groots was. dat het bt zichzelf is uitgestegen dat het in Vlaanderen I lijk op een eenzame ho staat.. Marc DE BACKEN was een duistere kroeg waar tot laat in de nacht duivelse muziek werd ge speeld en ontzettend veel gedronken. De wildste ge ruchten deden daarover de ronde. Misschien is dat wel de reden waarom iedereen met vliegende vaart in de «bunker» wou zijn. En zeer snel werd het daar te klein. Niet alleen werden hier en daar muren van anderhalve meter dik gesloopt, er werd bovendien voor een betere akkomodatie gezorgd en de vloer werd uiteindelijk ge- betonneerd. De jazzklub floreerde en werd bij zater dag hét centrum van de Dendermondse uitgaande wereld. Gedurende vijftien jaar werd het volgehouden om daar iedere week een orkest uit te nodigen. Af en toe speelde Jeggpap, het huisorkest, gratis om de hoge kosten te helpen dra gen. Uiteindelijk werd het toch te veel. In 1980 werd besloten meer pauze te la ten tussen twee optredens en zie, de klub werd finan cieel gezond. In de euforische tijden toen elke week de bunker stampvol zat, toen échte ontdekkingen werden ge daan en men bijvoorbeeld Max Collie's Rhythm Aces aan de volslagen onbe kendheid kon ontrukken, rijpte de idee om ook eens een Jazzfestival te organi seren. Festival De sekretaris noteerde toen 1970 en de nacht op de Dendermondse Grote Markt was niet alleen zwoel maar ook bezwan gerd met veel alkohol en sigaretten. De rookslierten dreven laag over de tafel tjes van Dendermondes kleinste en ondertussen verdwenen stammenee. In - die sfeer ontstond geen licht maar wel de idee voor I een festival. Waarom niet? vroegen die nachtbrakers zich af. I Er werden toen verscheide- ne kontaktvergaderingen I belegd, ervaren mensen I werden aangesproken en iedereen raadde het af. I Dus werd het gedaan. On- I middellijk gooiden de Hon- terrein stonden gepoot, werd er van een sukses ge waagd. Nog niet te hard, maar toch... Dat eerste jaar viel natuur lijk de elektriciteit uit op het moment dat dé attrak- tie bezig was. Geen mens zag noch hoorde The Dutch Swing College Band. Het programma was niet denderend, maar het voldeed en hoofdzakelijk waren er dixielandbands die wel de sfeer over het terrein joegen, maar uit schieters, neen. En er werd verder gebouwd. Met de ervaring omtrent elektriek en klank, sanitaire en ande re voorzieningen, ont vangst en onthaal, pers en artiesten, werd al onmid dellijk aan een tweede fes tival gebouwd. Drie jaar lang bleef het festival op het prachtige VP-terrein, dat niet alleen gezellig maar bovendien voorzien was van heel wat akkomodatie. Toen vloog het. De beheerraad vond het niet meer opportuun dat het terrein nog aan Honky Tonk werd ver huurd omdat er na het ge beuren te veel glas in de grond bleef steken. Het bleek dat heel wat kinderen zich achteraf aan de scher ven hebben gekwetst. Toen werd het zoeken naar een ander terrein. Niet ver daarvandaan trok het festival drie jaar in bij Rijbaan Piet. Daar had men een overdekte manége die aanvankelijk een zeker heid bood bij slecht weer maar achteraf gezien geen goede invloed had op het buitengebeuren. Tijdens één van die manége-festi vals kwam zelfs minister Rika De Backer even een toespraak houden. Dat deed professor Briers al en kele jaren voordien op het VP-terrein. Het Internatio nale Jazzfestival van Den dermonde was immers op genomen in het programma van het Festival van Vlaan deren. Rika De Backer dus. Zij waadde met korte gele laarsjes door een dikke laag modder want het had een hele week geregend en het terrein lag er bij als de En natuurlijk... Rhoda! Deze keer paraat op vrijdag- L avond, (arch.) ber. Memphis Slim en Ed- deze medewerker van het dy Boyd, Papa Bue's Vi- eerste uur, een vedette die king Jazz Band. Albert meer dan een medewerker v Nicholas, Ken Colyer, heel is geworden, een vriend... K wat veteranen uit New Or- Ook Rhoda Scott komt enj leans, Slavische en Duitse wie zich haar optreden van] groepen, uitbundige Skan- 1978 herinnert zal dat zekeri,^- yan dinaven en verfijnde Fran- niet willen missen: de; sen zoals Stephan Grapelli. meest aangrijpende act die nnen j Kortom, alle richtingen in men totnogtoe mocht bele- champ de oude stijljazz werden ven. Mooie Rhoda in licht-*ebaar aangesproken en telkenja- groen gekleed, helemaal al- voor re opnieuw werd voor een leen op dat immense po-^er(j p0i afwisselend programma dium. wist stilte te bren-^r^,,-. en gezorgd. gen. Tienduizend mensenjg an(je Het publiek toonde zich zwegen, keken toe en luis-E„ Kje dankbaar en een steeds terden ontroerd naar hetfc nogal groeiend aantal bezoekers melodieuze «People» ter 'kregen c stimuleerde de organisato- wijl de no^lalgieke klanken een zete ren om het ieder jaar beter van het orgel door de nach■■engen?>> te doen. De onderneming telijke nevel ver werdenendal. p op zichzelf werd professio- meegedragen. ,yn e//e£ neler aangepakt, hoewel al- Zaterdag krijgen we danpen,» i le medewerkers onbezol- opnieuw de twaalf uur duMie'k. digd bleven. De opbouw rende marathon met dfyschuer van het festival werd geher- beste Europese en Amen-,eneens struktureerd en bogend op kaanse groepen er ko-et zijn heel wat ervaring loopt al- men inderdaad belangrijke* voor de les nu gelijk een fluitje van sterren naar dit tweede lusijm/>,g n een cent. trum die voor een echte|n Hautt In 1980 is Dendermonde non-stop-show zullen zorbondje aan zijn tiende festival toe. gen. De festivalleiding Vrijdag in de late namid- houdt immers strak de" i Dejan's Olympia Jazzband hoorden we reeds in de bunker. Het werd een onvergetelijke en'aring. Nu komen I ze recht uit New Orleans voor het tweede lustrumfestival.

De Voorpost | 1980 | | pagina 16