Ghislain Van Landegem: Eindelijk beloond Johny De Nul, de onvermoeibare vechtjas salei Spurter Bukacki op zijn eentje Van den Haute: Ik heb de centen n oprapen et mijn ellebogen» De Grauwe: '4<Je moet er voor knokken» h -jLuc P llriterium te Aalst niet denderend id ontgoochelende finale Wilfried Wesemael: sinusitus Worstelaar Oscar Segers out VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1980 SPORT Redaktie: Oude Vest 34, 9330 Dendermonde. Tel. 05221.40.60 i het dia ;rker| 'd...r i van 'ekert^/ yan rfen Haute heeft reerde, had Verschuere goeie kleuren»: groene let- waren mee: Lucien Van Im- Aalst het kriterium ge- reeds zijn matten opgerold... ters op gele stofpe, William Tackaert en innen. Hij had liever op Showman Johny De Nul Buitenlanders? Klaus-Peter vanzelfsprekend ook «vech- ^e'e" Champs Elysées het ze- was de eerste die sakkerend Thaler en Sean Kelly. Of ter» Oscar Dierickx. Jos Ja- licht-oebaar gemaakt, doch van de fiets stapte: een de- vergeten we de derde? cobs toonde eveneens zijn a' a'"tk voor de finish gleed fekt wiel. Achtervolgen had De tijd van de «superstars» trikolore trui vooraan. Zou P°"[erd Pol Verschuere hem weinig zin. Dus wachtte de lijkt voorbij. Links en de nationale kampioen als bTen'prbij en Ferdi moest ook zwijgzame Schoonaarde- rechts hoorde je schuchtere nummer één door de finish :nsenL anderen laten voor- naar noodgedwongen naar aanmoedigingen: «Allez bollen. Eén man kende het 'uis'<m. «Je hebt waarschijn- het peloton. Johny wist on- Lucien, vooruit Rudi». antwoord op die vraag: Fer- betl n0gal een pak centen middellijk waar hij aan toe Maar het entoesiasme van di Van den Haute: hij tcr'kregen om die Verschuere was: wat rondjes meedraai- 1976 was ver, erg ver. Toen «ging». Zijn «kleurgenoot» inken een zetel naar de streep te en en daarna de remmen werd Aalst bestormd, bele- Jean-Luc Van den Broucke nach-igngen?» «Centen? Nie- dichtknijpen... gerd, overrompeld. De speelde het ploegenspel en -tdcnjgndal. Ik heb het geld met Er werd wat geschermut- «Zwarte Man» werd in het brak het tempo in het zeven- ijn ellebogen kunnen op- seld. Adembenemend was geel getooid. Het was drum- Richard Bukacki Het was de jongste paar weken nogal stil rond de Wase Nederlander van Poolse afkomst Richard Bu kacki. De boog kan niet altjjd gespannen staan. En als je dan meer dan op je beurt door pech schaakmat wordt gezet, is de lol er af. Bukacki is echter plots «verrezen». In Westrozebe- ke won hy. De Zuidafri kaan Alain Van Heerden sloeg op de vlucht. Twintig kilometer lang mocht hij voorop draven. Doch toen brak de reaktie los. Twee Waaslanders, Richard Bu kacki en Ghislain Van Lan- deghem, met de Oostenrij ker Schönbacher, de rode lantaarn uit de Tour de France, in hun spoor, lieten de konkurrenten ter plekke. Van Heerden werd by het nekvel gegrepen en daarna ging het regelrecht naar de finish toe. Regelrecht? Bij na dan toch, want er moest nog 50 kilometer gefietst worden. Het kwartet bleef voorop en het zag er naar uit dat voor de eerste prys zou gespurt worden. Spur ten? Dat dacht je maar. Er stak een nijdig stukje hel ling in het parcours. Uitge rekend op die plaats demar reerde Bukacki van zijn drie «vrienden» weg en be reikte met voorsprong de arrivee. Richard Bukacki is in ons wielerwereldje geen «grote naam». Hy weet dat, en wil trouwens geen vedette zyn. Hy kent zyn mogelijkhe den, zyn plaats in het prof peloton. Klassiekers laat hy liefst links liggen omdat hy zich niet met kans op sukses kan meten met de top. In het wereldje, het aparte we reldje van de kermiskoer- sers, heeft hy echter een vinger in de pap. Als hy met de eersten mee naar de streep bolt, moeten de «an deren» goeie papieren to nen, anders zyn ze geklopt. Bukacki heeft bewezen dat hy lang niet afgeschreven is, en dat hy het vechten niet verleerd heeft. d'Mpen,» was de prompte het spektakel echter niet. men voor een «plaatske>. r du-piiek. Een denderende sfeer Maar nu? Zelfs de tribune 1 tleerschuere startte te Aalst kreëerden de toeschouwers liep niet vol. Er waren mcr'heneens. Doch een praatje niet. De petjesventers heb- nochtans genoeg (gratis) r koef zjjn gangmakerwas ben betere dagen gekend, voorbehouden zitjes... irïjkei voor de uitgeslapen West- Eén pienter mannetje be- Halfweg viel de beslissing: e lus-a ming niet bij. Toen Van perkte zich tot één naam: acht renners duwden het echte^j Haute met nog één mi- die van Rudi Pevenage. Het versnellingspedaal wat die- 7°t\rondje te rijden demar- «mutske» was er een in de per in. Drie streekrenners :iding; de koppige achtervolgers groepje. Het eerste krite rium na de enigszins ont goochelende Tour zat erop. Blijven pleisteren deden de renners na de aankomst niet. De meesten moesten immers 's anderendaags op nieuw paraat staan voor een nieuwe rondjesdraaierij. Ghislain Van Landegem hart van de grond. Een En toch gebeurde het won- was vorig seizoen één van 's ploegje waarin een paar der: in Vrasene, waar ver- lands regelmatigste kermis- neoprofs en enkele «onbe- scheidene streekrenners een profs. Eén overwinning kende soldaten» onderdak rugnummer kwamen afha- pakte hij toen. Het was uit- vonden. Ghislain werd door len, bolde Ghislain als num- gerekend zeven jaar gele- sportbestuurder Roland mer één onder het spandoek den dat hij nog eens als Beirnaert tot baankapitein door. nummer één door de finish gepromoveerd. Het werd Van Landeghem winnaar, fietste. Verdienstelijk toon- zoeken en tasten, vechten Zyn piepjonge teamgenoot de hy zich byna doorlopend en knokken tegen de Luc De Grauwe laureaat te en het wekte verwondering machtsblokken, doch de Eizeringen en tweede achter dat hy by het begin van het publiciteit waar de sponsor Guido Van Sweefelt in He- nieuwe seizoen «merkloos» naar hengelde, kwam er miksem. Het kan niet meer en dus eigenlijk werkloos niet. Beirnaert maakte zich op. Solahart begon erg be- hoger kan worden gemikt, was. Jongens met een veel op een bepaald moment se- bescheidener «staat van rieus kwaad. Maar wat wil verdiensten», minder be- je, met goeie wil bereik je roepsliefde en minder ta- heel veel, doch niet alles: de lent, geraakten wél aan een jongens deden hun best, kontrakt. En toch gebeurde maar een zege krijg je niet het. In extremis kwam Sola- op bestelling... scheiden. Een rol spelen in «grote koersen» steekt er vanzelfsprekend nog niet in. Doch Zagers, De Grau we en Dumont zijn jonge talenten. De ervaring van «ouwe» Ghislain Van Landeghem is een «wapen». Waarom zouden de brood heren er niet mee door gaan? We menen dat het experiment geslaagd is en dat volgend seizoen beslist «Je moet me straks niet iraan zoeken. Ik zal ron- nlang aan het staartje in het peloton hangen be telen. Die rondjesdraaie- is niks voor mij. Ik rij :ver waar er moet geknokt 'orden, bergop en bergaf, laar ja, een kontrakt voor ;n kriterium sla je nooit Je bent prof of je bent niet,» vertelt Luc De Irauwe voor de start van 1 allereerste na-tour-kri- rium te Aalst. Luc hield woord. Opval- ind zelfs. Het ontging zelfs soms over zijn toeren iende mikroman niet. ie sprak van «rode lan- irn» De Grauwe. Nou ja, 'at moest die vent vertel- Veel spektakel kregen eerder schaarse toe- ouwers niet. Sfeer? Och n. Wat doe je zonder te vedetten? Dat «groe- Rudi er was, beroerde :hts diens eigen fans. De leren applaudisseerden eefd. Lucien Van Impe? Luc De Grauwe, (per) Nee, voor de kleine klim- «Als amateur reed ik hier zitten. Met Sprangers ben mer uit Impe werd het geen vroeger reeds, en toen heb ik dan maar naar dat duo «blijde intocht» zoals vier ik kunnen ervaren dat het gereden. Ik won, niet om- jaar geleden... hier een verduiveld lastig dat ik de snelste spurter Luc De Grauwe werd parkoers is. Een kolfje naar ben. Integendeel. Doch het 15de na afloop van de 45 mijn hand. Van Marcke en ging bergop naar de arri- rondjes. Geen plaatsje in de Cael waren onder hun beid- vee. Het werd dus duwen bagage. Luc, sinds 1 april jes weg. Iedereen verwacht- inplaats van sprinten. Van van dit jaar prof in het te dat Fons De Wolf wat zou daar. bescheiden Solahartploegje "doen, doch die bleef rustig van Roland Beirnaert, heeft - reeds een zege op zak. In m Eizeringen spurtte hy snel- S ©Ct WO V! Ier dan Ronny Van Marcke. X «Het is een poosje aanpas sen geweest, doch de jong ste weken vlotte het erg goed. Het moet echter wat meezitten. De bazen weten De vooruitzichten waren Voorbij Olympische dat je als amateur een en uitstekend. Chris Soetewey droom, voorbij de illusie ander toonde, doch ze ver- wipte in de schiftingen te het nationaal rekord scher- wachten wat publiciteit in Moskou over 1,88 meter en per te stellen. ruil voor het profkontrakt plaatste zich bij de laatste Een ontgoocheling dus. dat je ondertekende. Die (of beter gezegd: de besteDoch een mens is geen ma- eerste zege is er nu. Ghis- twaalf. chine en denderende presta- lain Van Landeghem, onze Naar de finale dus. Het ties lever je niet af op bevel. «routinier», heeft intussen werd evenwel een ontgoo- Het moreel werd vanzelf - ook een palm gepakt.( Je cheling. In die eindstrijd sprekend niet opgekrikt ziet: er komt wat van.»' flopte ze over 1,80 meter, door dit onverwachte falen, Met z'n vieren gingen ze doch verder reikten haar doch een talent als Soetewey te Eieringen de finale in: mogelijkheden die dag niet. komt daar wel overheen. Johny De Nul? Een jongen keuze gauw gemaakt: Jo- met een sterke persoonlijk- hny De Nul draagt de naam heid. Geen meeloper. Geen van zijn broodheren uit. «eeuwige babbelaar». Als Soms reeds van de allereer- hij wat met één woord kan ste kilometer af, is Johny de afdoen, zal hij er geen lange spitsrijder. Of hij al dan niet volzinnen aan verkwisten, iemand meekrijgt in zijn Als koereur is hij ook een spoor, kan hem geen barst buitenbeentje. Een vechter, schelen. Rijden is de leuze. Een aanvaller. «Ze moeten Winnen is er niet steeds bij, er maar voor rijden. Wie te maar _da{ moet eigenlijk lui is om te knokken, moet niet. een gemakkelijker stieltje In Mechelen graaide Johny aanpakken». De Nul zijn derde seizoen- roni laatste einen var me en de e krui en hel d be at het aar ei e pen- lingen ol 3d en izzfes zu| 11 zul men kl Wil fried Wesemael: sinus it us L KICN Het seizoen 1980 zal voor Wilfried Wesemael niet met «goud» in zyn «mémoires» worden neergeschreven. De prof uit Gijzegem kwam met sinusitus terug uit het zonnige Zuiden en ge raakte nooit meer 100 pro cent fit. Een slepende sinu situs bleef hem plagen. Geen Tour de France dus. «Wat kon ik daar gaan doen? Als je niet voluit voor de ploeg kan werken, laat je liever verstek gaan». Echt stilzitten doet Wilfried ongaarne, doch er was ge dwongen rust by. Terwijl de Tourrenners over de cols klauterden, nam hij deel aan een reeks van zes krite- riums in Nederland: «We reden er alleen voor de pre zen, niemand kreeg een kontrakt, en toch hebben we er niet slecht verdiend». Intussen heeft het warme weer veel goed gedaan: «Ik kom er weer bovenop.» Er lopen geruchten dat Wil fried naar de Safir-ploeg zou overstappen. Geruch ten. Doch er wordt zoveel verteld... Johnv De Nul De Aalsterse blonde hinde Anne-Marie Van Nuffel heeft op de Olympische Spelen te Moskou voor sen satie gezorgd. Na haar 800m liet het elektronische apparatuur 2.00.1 aflezen een nieuw rekord dus. Maar een paar Belgen had den met hun krono een slechtere tyd gezien. Het De Kruibeekse worstelaar der, Victor Koulaigue uit Oscar Segers is niet door de Kameroen niet kwam opda- derde ronde geraakt in Moskou. Eerst stuitte hij op de Bulgaar Ivan Yankov. Toen zyn tweede tegenstan- gen, geraakte Oscar meteen een stap verder. Nummer drie in deze kategoric tot 68 kilogram was de Pool Sta- nislav Chilinsky. Doch die bleek voor Segers een al te grote hinderpaal, zodat de nochtans uitstekende kam per eruit ging. Geen oneer trouwens. ging zelfs zover dat de Bel gische delegatie klacht neer legde maar deze werd door de Russen verworpen: de tyd en het rekord bleven behouden. In de halve fina le verging het Anne-Marie niet zo goed want zy werd er met een tyd van 2.02.0 uit gelopen. Zy eindigde als achtste. Voor Anne-Marie blijft het niettemin een mooie prestatie, want is niet iedereen gelukkig met dit rekord, feit is dat het offi cieel in de archieven wordt opgenomen. Zy krijgt de kans om in internationaal gezelschap deze stunt eens over te doen. ANDRE. De Nul zou het anders kun nen aan boord leggen. Zich laten meedrijven met de massa en op het goeie mo ment toeslaan. Wie in dit landje spurt sneller dan de donkerharige in de Lange- straat geboren en getogen Schoonaarcjenaar? Hij zou zweetdief kunnen spelen, anderen voor hem laten werken en daarna met een «tijgersprong» de wroeters voor schut zetten. Dat wil Johny lekker niet. Je moet maar eens de «wedstrijdver- halen» uitpluizen, dan weet je er ongeveer alles van. Naar de naam van de aller eerste rebel, de Don Qui- chotte, de vuurtjesstoker, moet je nooit en nergens lang zoeken: De Nul. Als een sponsor een renner zoekt om ziin publiciteit op en top te verzorgen, is de zege mee. Johny deed het nu eens anders dan anders. Nee, hij bleef niet braafjes zitten om de spurt af te wachten. Samen met Etien- ne De Beule, een prof die veel meer kan dan zijn re sultaten laten vermoeden, ging hij er op zes ronden van de finish vandoor. Het duo maalde de kilometers af als een sneltrein. Een halve minuut voorsyerg Johny en Etienne bijeen. De overlevenden van het 90 man sterke peloten konden het vergeten. Het draaide niet eens op een sprint uit. Met een vlijm scherpe demarrage op een paar kilometer van de streep, schudde De Nul de Hammenaar van zich af en bereikte op zijn eentje de aankomstplaats.

De Voorpost | 1980 | | pagina 17