21 JULI: BURGEMEESTER L. D'HAESELEER PLEIT VOOR REALITEITSZIN, GEZOND VERSTAND EN BEZINNING 11E SINT-JOBSFEESTEN: VOOR ELK WAT WILS! VRIJE tribune H GE l VANAF 1981 NIEUW VERHUURSTATION «TREIN EN FIETS» TE AALST 2 - 1.8.1980 - De Voorpost iw eei vuile, n hiei m rekkei 9 ag 18 rone t gd, g as en i tegc Ier nie rub ;met I uur (broodm gesto zo zei h Aalst e vlakktgee, sperkingf Dhikte| De burg |nweg ot zijn ocht i met ömaker ifhankelij op i beware oude en ond y noemd tot bezÖ Ie bur{ antwoc komen! De redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. Stop a.u.b. dat schijnheilig geblaat, Ghis! Neen, we gaan de socialist Tobback niet achterna, en we zijn zelfs verre van entoesiast over dergelijke scheldpar tijen, die al mogen ze dan flink wat waarheid bevatten geen brokje aarde aan de dijk brengen wanneer ze gepaard gaan met een houding die de gewraakte politiek uiteindelijk in de hand werkt. We pakken al evenmin met dit zoveelste artikel over de stedelijke financiën uit om het stadsbestuur ter hulp te snellen. Elk zijn eigen verantwoordelijkheid, en we weten verduiveld goed, dat wanneer men de lijn tot de top van de partijen doortrekt, PVV, SP en CVP, om de beurt in regeringskoalities verenigd, in de feiten dezelfde politiek van het melken der gemeenten hebben gevoerd en nog voeren. Waarom er dan nog eens op terugkomen? Omdat het tenslotte vooral de kleine man is die bedrogen wordt, doorheen de verhoogde gemeentelijke belastingen aller hande, doorheen al wat vooral de werkende bevolking op gemeentelijk vlak onthouden en ontzegd wordt aan diensten en voorzieningen, wat zich morgen nog veel scherper zal doen voelen. Omdat ook, het elektoralis- tisch, klein lokalistisch geblaat van onder andere een Ghis Willems, de mensen omtrent de werkelijke oorzaken van de katastrofale toestand van de gemeenten in het nummer van 18 juli jl. door Jos De Geyter nog eens klaar en duidelijk uiteengezet schijnheilig een rad voor de ogen draait, ze misleidt, ze bedriegt en in een straatje zonder einde leidt. Ghis Wijlems, fraktievoorzitter van de CVP in de Aalster- se gemeenteraad en CVP-volksvertegenwoordiger, kent het probleem. In de raadszitting van 19.12.1979 heeft hij het in het lang en in het breed uiteengezet. Hij haalde zelfs de brief aan die de KP-Aalst daaromtrent aan het stadsbestuur richtte en wees op de aktie daaromtrent reeds jaren door Kommunistische verkozenen gevoerd. Hij toonde aan dat de uitgaven van de Staat in veel sterkere verhouding stijgen dan deze van de gemeenten en dat hen door de opeenvolgende regeringen geld onthouden wordt dat hen toekomt, dat de lasten op die gemeenten worden afgewenteld. En intussen stegen volgens het Gemeentekrediet de gemeentebelastingen vorig jaar nog maar eens met 12% en zou dit voor dit jaar nog eens met 8% kunnen gebeuren. Dat alles weet Ghis Willems en hij verklaarde die dag zelfs, dat men van hem als «municipalist» (gemeente naar) mag verwachten dat hij zich met alle middelen verder zou inspannen, opdat de Staat zou terugkeren naar de vroegere regels en overeenkomsten! Ghis Willems verklaarde die dag echter ook zijn tekst ligt hier voor ons dat de gemeentelijke autonomie hem niet slape loos maakt. Het feit dat de bevolking steeds méér moet betalen en dat haar aan voorzieningen en diensten steeds méér zal onthouden worden, blijkbaar evenmin, want met zijn fraktie, schrijft hij in De Voorpost van 4 juli, zal hij geen enkele lening of uitgave meer goedkeuren, ook als die zaken betreffen die hem dierbaar zijn. Wie zal daar de gevolgen van dragen als het niet de Aalsterse bevolking is? Maar het mandaat van Ghis en de voordelen ervan zijn hem blijkbaar dierbaarder! Het is inderdaad dóór waar vanwege verkozenen verandering moet in komen, zoals er vanwege de bevolking méér aandacht moet komen voor haar eigen direkte belangen. Al te veel bekokstoven verkozenen, zelfs reeds aan de gemeentelijke top, de zaken zoals ze eigenmachtig en machtswillekeurig willen. Stop a.u.b. dat elektoralistisch gedoe, Ghis Willems. En dat geldt trouwens ook voor de meeste van uw kollega's in de raad die willoos hun partijtoppen volgen. Zoals ge zelf verklaard hebt kan alléén krachtig verzet de gemeen ten uit hun moeilijkheden redden. Kijk, wij doen u en alle partijen in de gemeenteraad een eerlijk voorstel: wij laten u en hen naast ons in de Mikisklub of in om het even welke zaal van de stad het woord om voor de bevolking uw houding omtrent de gemeentelijke financiën uiteen te zetten. Wellicht wordt daaruit het gezamenlijk verzet geboren. Ray DE SMET De zuivering van de Dender De waterbetoging op de Dender heeft nog maar eens de aandacht van de bevolking en hopelijk ook van de gemeentebesturen gevestigd op de vervuiling van het water van deze rivier. Uit een recent onderzoek dat ik laten uitvoeren heb is gebleken dat de Dender over een groot deel van zijn lengte tot de slechtste kwaliteitsklasse behoort. De westelijke Dendertak (die in Wallonië ligt) is zeer sterk vervuild en dat blijft zo tot in Lessen. Vandaar af tot Denderleeuw treedt een geleidelijke zelfreiniging van de rivier op. Het is in die streek dat er nog vissen kunnen leven en waar men op sommige momenten, door een plotselinge stijging van de vervuiling, vissterfte ziet optreden. Vanaf Denderleeuw dan tot de monding in Dendermonde behoort de Dender weer tot de slechtste kwaliteitsklasse waarin geen dierlijk leven meer mogelijk is. Het is duidelijk dat een dergelijke situatie de ergernis moet opwekken van iedereen die enigszins milieubewust is. Maar niet enkel van hen natuurlijk. De praktische proble men die deze vervuiling met zich meebrengt, zoals schuimvorming en reukhinder, hebben een invloed op de ganse bevolking.. Van in het begin van mijn benoeming tot Minister, met ondermeer de bevoegdheid voor de waterzuivering in het Vlaamse Gewest, heb ik verklaard dat de zuivering van de Dender één van de prioritaire punten in mijn beleid zou zijn. Vermits ik echter in de huidige stand van de wetgeving (maar dat zal binnenkort veranderen) als Minister zelf geen initiatieven kan nemen op het vlak van de bouw van waterzuiveringsstations maar wel kan optreden als subsidiërende instantie ben ik afhankelijk van de initiatieven van de gemeentebesturen op dit vlak. Wat ik natuurlijk wel gedaan heb, is het aanzetten van de betrokken gemeentebesturen tot het nemen van initiatie ven. Het moet worden gezegd dat dit tot nu toe zekere resultaten heeft opgeleverd. Ninove is op dit moment het verst gevorderd: binnenkort zal men daar kunnen over gaan tot de aanbesteding van het waterzuiveringsstation, terwijl het aanleggen van de koliektoren reeds volop aan de gang is. Maar ook in Aalst zelf zijn reeds belangrijke stappen gezet en zal in de maand september het ontwerp van het waterzuiveringsstation klaar zijn. Het is belangrijk dat het precies Ninove en Aalst zijn waarvan mag worden verwacht dat zij als eerste zullen overgaan tot de zuivering van hun afvalwater. Het zal het zelfreinigend vermogen van de rivier sterk doen toenemen, precies in die zone waar dat nu tot nul terug gezakt is. Mede daardoor zal ook de situatie in Dendermonde sterk verbeteren. Globaal gezien mag de toestand dus niet worden gedrc matiseerd en zijn de vooruitzichten zeker hoopvol. Het doei dat ik mij had gesteld, namelijk de Dender volledig te zuiveren tegen 1985 ligt meer dan ooit binnen bereik. Marc GALLE Minister van de Vlaamse Gemeenschap. Volksvertegenwoordiger Willy Van Renterghem heeft aan de vice-eerste minister en minister van verkeerswezen een parlemantaire vraag gesteld betreffende de dienst «trein en fiets - station van Aalst». «De door de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen ingerichte dienst «trein en fiets» biedt de mogelijkheid om in bepaalde stations (verhuurstations) voor 1 of meer dagen een fiets te huren die dan in hetzelfde station of in een ander station (inleveringssta tions) opnieuw kan worden ingeleverd. Voor zover mij bekend zqn er 32 verhuurstations en 110 inleveringssta tions, aldus volksvertegenwoordiger Von Renterghem die van de vice-eerste ministers wilde weten of er een mogelijkheid zou bestaan om ook in Aalst een verhuur- station te installeren. Hij motiveerde deze vraag als volgt: «De onmiddellijke omgeving (Falluintjesstreek) leent zich immers biezonder goed voor een fietstocht en onlangs heeft de gemeenteraad zelf beslist een fietspad van 4 kilometer oan te leggen in de vroegere spoorwegbedding tussen Klein-Aalst en de deelgemeente Gijzegem». De vice eerste minister antwoordde ondertussen als volgt op deze parlementaire vraag van volksvertegenwoordiger Van Renterghem: «Gezien het nog steeds toenemend sukses van de formule trein en fiets, worden in 1981 nieuwe verhuurstations voorzien, waaronder ook het station Aalst zal voorkomen». Gedurende het weekend van 21 juli vierde België stevenen, of regelrecht zijn nationale feestdag. Bij ons stapten de genodig- de instortin„ van onze den na het Te Deurn op naar het Vredeplein, waar we|vaart tegemoet gaan door burgemeester L. D'haeseieer en door de heer Gaan we met andere Frans Bursen, voorzitter van het Geheime Leger, w00rden naar een crisis bloemen werden neergelegd aan het monument van zoa|s die welke ontegen- de gesneuvelde oorlogsslachtoffers. De burgemees- sprekelijk mede aan de ter legde ook nog bloemen neer aan het monument basis lag van de Tweede voor de onafhankelijkheidstrijders van 1830, op de Wereldoorlog? «Ik hoop binnenkoer van het stadhuis. Heel wat oudstrijders- van met en wejger verenigingen en vaderlandslievende verenigingen halsstarrig zoiets te gelo- met bijhorende vaandels waren voor deze plechtig- ven,» zo zei hij Maar heden opgekomen. Ook de politionele en militaire moést zoiets dan toch het overheden waren aanwezig. Verder werden ook nog geval zijn, dan zou het schepen Eddy Monsieur en raadsleden Bogaert en een hemeltergende Breckpot opgemerkt. dwaasheid zijn dat de ge- stevige dosis dig) moed om, zo zei onszelf op alle verstandige op te leggen, meester besloot zijn juli-toespraak met hoop onze heid te mogen door realisme, en andere ook door een volle verdeling van resterende middelen prioriteit voor de misch zwakken, de dernemende mensen Alost, oux braves morts pour la liberté, et pour les Flamands la même chose!!!! (Per) Burgemeester L. D'hae seieer sprak toen zijn jaarlijkse traditionele 21 juli-toespraak uit. De bur gemeester noemde 21 ju li 1831 de belangrijkste wending in onze geschie denis. Dat was immers het ogenblik waarop we het juk van vreemde overheersers afwierpen, na eeuwen van onder drukking door Spanje, Oostenrijk, Frankrijk, Ne derland... Het volk kwam toen in opstand tegen despotisme en diskrimi- natie. Uit al die eeuwen van overheersing, aldus de burgemeester, heb ben wij onder andere een allergie overgehouden tegen alles wat met macht te maken heeft. De innerlijke problemen van vandaag zijn daar trou wens de veruitwendiging van, zo ging hij verder. Gebleken is dat de ene leefgemeenschap tegen over de andere een echte machtspositie wist in te nemen, en dat er heel wat water door de zee is gevloeid vooraleer het tij kon worden omgekeerd. De ekonomische implika- ties daarvan, om slechts één voorbeeld te geven, zijn nauwelijks te over zien. Het spreekt vanzelf zo ging de burgemees ter verder dat de ge noemde allergie aan de zin voor politieke eerlijk- zagsdragers en hun so- basis ligt van heel wat heid ontbreken, struktu- ciale partners zo moeilijk uiterst gevoelsgeladen ren te scheppen die de afstappen van hun ver- kommunautaire geschil- volksgemeenschappen starde ideologieën in len en van nog moeiza- «elk in hun eigen hoek plaats van daarentegen vmer onderhandelingen zetten». We gaan beslist de handen in mekaar te om, daar waar het nodige een grondige decentrali- slaan bij het zoeken naar vertrouwen en de nodige satie tegemoet, zo zei realistische oplossingen burgemeester D'haese- voor de kommunautaire, leer. We leven inderdaad sociale en ekonomische ook in bijzonder moeilijke problemen. De heer tijden, zodat vele insiders D'haeseieer pleitte ook zich afvragen of we naar voor meer realiteitszin, een nog diepere krisis gezond verstand en een 21 juli, dag der Belgen. (Per) jectab dat e Burgemeester D'Haeseleer sprak in de feestzaal de 21 julivierders toe. (Per) voor de bedrijven die de levenscellen van maatschappij Het bereid zijn ning en tot zo eindigde de meester, is het op de vraag naar vaderlandsliefde, moeten bezorgd zijn de geborgenheid die morgen aan de generatie willen bieden. (1# Pj end< h c v In de hovingen van de Kapucijen gaan op 8, 9 en 10 augustus voor de elfde keer de Sint-Jobsfeesten door. In 1970 werd door de toen splinternieuwe, pas opgerichte parochiegemeenschap Sint-Antonius, en in het bijzonder op initiatief van de jeugd, gestart met de Sint-Jobsfeesten. De eerste uitgave werd al meteen een succes! Geleidelijk aan mocht men er zich nu steeds betere resultaten verheugen, en De 21 julivierders trokken stoetsgewijze door de voornaamste straten van de stad. bereikte men stilaan de allure van de vroegere. (Per) bekende «Vlaamse Kermis van de Paters». Bloemen voor onze gesneuvelden (Per) Het bestuur van de Sint- Jobsfeesten mocht zich dan ook regelmatig ver heugen in een stevig winstcijfer. Dit kwam de uitbouw van de nieuwe parochie (infrastructuur, uitrusting...) bijzonder ten goede. Onder andere dank zij de opbrengst van de feesten kon reeds heel wat worden verwezen lijkt. Het einddoel is ech ter het optrekken van een parochiaal Centrum. Hiervoor zijn ettelijke mil joenen nodigl Met de aanvang van de werken in zicht hoopt het bestuur van de St-Jobsfeesten dat het succes van de vo rige jaren zal overtroffen worden. Er werd een ex tra-inspanning gedaan: het programma vertoont eens te meer voor elk wat wils. De feesten worden ingezet op vrijdag 8 aug. met een reuze - belot- wedstrijd waaraan 15.000 frank prijzen verbonden zijn. Op zaterdag start te 13.30 uur een antiek- en prondelmarkt, en worden allerhande attracties voor groot en klein georgani seerd. 's Avonds staat de schifting van de Vierde Zangwedstrijd «Levens vreugde» op het pro gramma. Het orkest die avond is de gerenom meerde Family Band. De finale van deze zangwed strijd zal doorgaan op zondag 31 augustus tij dens de «Driedaagse van Levensvreugde» in de Botermelkstraat. Geïnte resseerden schrijven zich in (100 frank) bij L. Mee- sens, Binnenstraat 278. Zondag 10 augustus wordt in de Kapucijnen- irke, 9 sne sta iur bij Oc I de mi p te be Dende n rege «en da biet s rustig i (erige 9 tromir cers ei rechtt hovingen weer iets jrlijke ders aangeboden: te uur wordt de jeugd v wacht voor een kindfe tekenwedstrijd. Avonds treedt Inge Suin voo merland met The Son|on ree( Band op. Het is reeds derde keer dat deze coi binatie door het bestu werd gecontacteerd. W 1 de feesten vorige jar meemaakte weet immi dat dit een avond fantastische ambiai wordt. Om 23 uur gaat trekking door van de gi te tombola waarmee v? schillende televisieto stellen te winnen zij Vermeldenswaardig ook het restaurant (zati dag- en zondagavon dat zoals naar gewoon lekkere zaken voorsclr telt aan democratiscl prijzen. Neem daarl nog de crèmerie, de b dega en de kraampjes de binnenkoer, en het meteen duidelijk dat elfde Sint-Jobsfeest een bezoekje waard zij Even langslopen op en 10 augustus, in deh vingen van de Kap cijnen!

De Voorpost | 1980 | | pagina 2