AK betoogt op Dender n bezet St.-Annabrug pêh pikkffedf 0 J&5 OVERSTROMINGEN 31 HET DENDERLAND GEZIEN PAAS- EN STEENBEEK BEDREIGD ZE MOR ZEIKES ZEE.... VOLLEDIGHEIDSHALVE. De Voorpost - 1.8.1980 - 3 Denderaktiekomitee (DAK) deed zijn naam op- voer onder andere ook iw eer aan en trok andermaal ten strijde tegen onder een groene vlag. vuile, stinkende Dendervaten, en tegen de schul- Voor de muzikale anima- n hieraan. Vorige jaar poogde men de aandacht tie en voor het nodige jekken door een vlottentocht. Deze keer op rumoer en lawaai zorgde ag 18 juli werd het een «waterbetoging» met Vuile Mop en zijn Vieze vone boten. Een vijftigtal betogers waren opge- Gasten, die de tocht mee- jd, getooid met laarzen, regenjassen, plastic maakten. Het DAK rea- !S en andere attributen die een mens bescher- geerde hiermee onder i tegen de regen. Het gure weer deerde hen endere «tegen het uitblij- ter niet. ven van maatregelen te gen heel wat bedrijven rubberbootjes en verliep de tocht volko- waarbij gevaarlijke lozin- met kano's werd om men rimpelloos. Enkele gen werden vastgesteld, uur in Ninove van betogers bekloegen zich tegen de massa's schuim gestoken, om zo rich- wel over de soms al te en dode vis die soms op Aalst te varen. Wie geringe belangstelling het wateroppervlak drij ven, tegen de dode, stin- roodm i zei h vlakker geen eigen bootje langs de oevers. irkingejchikte, of wie het ge- plaatsen waar wel enige kende poel die de Dender nweg niet waagde belangstelling was ver- geworden is...» Na een z'Jn :ocht op eigen kracht wacht bleek die er uitein- jaar strijd is er nog niet ,et maken kon «insche- delijk toch niet te zijn. echt veel bereikt, en is er anken 0p de «barboot», Omstreeks 18 uur werd dus nog heel wat werk oude aak door sch'P" de betoging te Aalst voor de boeg. «Het enige ver- dat werkelijk bereikt eindpunt De Vos uit Dender an o Betogen tegen de stank van de Dender kan je in feite alleen maar als je zoals dit meisje links op de foto, van naderbij kennis maakt door in het water te tuimelen. (Per) gafoon aan de man brachten: «Dender pro per nu!!!» Het verkeer raakte wel een beetje in de war, maar veel ergs veroorzaakte deze anders wel opgemerkte beto ging niet. 's Avonds werd in zaal «Ons huis» te Ge- raardsbergen een «Den- derfuif» georganiseerd om de onkosten van de waterbetoging te helpen dekken. De dag tevoren was in een radiopro gramma van 17 uur tot 20 uur, via de vrije radio's Capitale, Toestel, El Pira- to, en de voor de gele genheid opnieuw in de ether verschenen Radio Dender (zodat zovtfat heel Oost-Vlaanderen bestre ken werd) de balans ge maakt van één jaar strijd tegen de Dendervervui- ling. PHR je dichter bij het water, hoe stanker. (Per) nde gratis ter beschik- g gesteld. Aan boord i deze barboot werden t nog enkele bakjes r en de nodige pro- nd gehesen. Er was t gezorgd voor een bectabel aantal zwem- iten, en zelf een Rood- lis-medewerker was ie aan boord gestapt, lat de betogens de ht naar alle waar- iijnlijkheid wel zouden Brieven. Dat nam niet g dat er onderweg wel utje een onverwachte k nam, en zich zo dub- en dik kon vergewis- I van het al dan niet yuild zijn van het Den- water. Voor de rest wacht. Reeds een hele tijd tevoren stonden en kele nieuwsgierigen en warempel ook een rijks wachtcombi aan de Zee- bergbrug te wachten. En inderdaad, omstreeks 17.30 uur verscheen de boeg van de barboot, ge ëscorteerd door enkele kleine rubberbootjes, in de bocht. De zak was op getuigd met heel wal borden en spandoeker waarop het ongenoeger van het DAK werd uitge- scheeuwd: «Gedaan mei de Denderpest», «Wan neer een zuiveringssta tion?», «Hoelang nog?» en «Rioolwater mazout stront Dender». De aak werd», zo zegt DAK- woordvoerder Filip De Bodt, «is dat de Dender prioritair wordt gesteld wanneer het hem gaat om waterzuiveringspro jecten». De hele boottoe stand werd te Aalst voor een laatste keer nog eens verrast de rijkswacht combi volgde op de oe ver «op een veilige af stand» waarna de be toging op de rechteoever ontbonden werd. Daarbij bleef het echter niet! De betogers verhuisden, spandoeken incluis, van de boot naar de St.-Anna- brug, die ze gedurende een tijdje bezetten, terwijl ze hun eisen via een me- De betogers kwamen met een boot vanuit Geraardsbergen naar Aalst gevaren. (Per) md Dender is erg gevoe- ïtwoo» agn hevige regenval. ar °J?erstromingen komen ook vlugger voor dan 2*|.n d andere rivieren. Welk leid moet gevoerd 3menirden door de over- 1 a ld? Ook hier verschil- I de meningen. n te begrijpen waarom Dender zo gevoelig is Ja n regenval, moet men jten dat van het totale piet slechts 10% af- ftistig is uit de bron. De lerige 90% komt van de ttroming van water van kers en weiden. Door rechttrekking van na- irlijke beken, zoals de irke, wordt het water sneller afgevoerd, stagedoend inge- lur bij Bruggen en We- voorspelde R. Ra- in reeds in 1968 dat de iets i: te l jgd vtq kindfc watersnood hierdoor al leen maar groter zou worden. Zijn voorstel om daarom een groots wa terreservoir aan de mon ding van de Marke (dus in Deux-Acren, onder Ge raardsbergen) zou daar aan verhelpen, maar is om milieuvriendelijke re denen niet zonder meer te aanvaarden. De negatieve ervaring met de Marke heeft de verantwoordelijke over heid blijkbaar nog niet veel geleerd, want meldt het D.A.K. ook voor de Molenbeek (tus sen Geraardsbergen en Ninove) voorziet men een kanalizatie. Dichter bij ons wordt de Paas- eh Steenbeek rechtge trokken. Naast deze kanalisatie- projekten worden ook potpolders voorzien. Dit zijn ingedijkte weiden (al of niet verdiept) die in periodes van hevige wa terval als wateropvang dienen. Het voorstel van ir. Ramon was precies zo'n grote potpolder. Het D.A.K. meent dat deze potpolders waardevol zijn, mits een aantal voor waarden: (1) waar nog mogelijk moet de natuur lijke loop van de beek bewaard worden; (2) ze moeten op verschillende plaatsen langs de Dender aangebracht worden en (3) moeten met overleg gepland worden, zodat ze de landschappelijke waarde van de streek niet schaden. Er wordt op ge wezen dat er genoeg minderwaardige gron- DlhDtt De St.-Annabrug werd gedurende een tiental minuten bezet. (Per) -nbianf nee ve «risieto en zij it zati gavon jwoon ratiscl 'Pjes De zomerse buien zorgden ervoor dat de «konker» op de Dendermondse Steenweg omgetoverd werd tot een meer. En dit ondanks vele stedelijke pf inspanningen. (Per) den voorhanden zijn, die slechts een kleine aan passing vereisen om als potpolder dienstig te kunnen zijn. Niet zonder bitterheid wordt aange stipt, dat deze potpolders al sedert de overstro ming van 1966 beloofd zijn. Twee andere maatrege len zijn nog noodzakelijk, meent het D.A.K., om aan de watersnood te verhel pen. Uiteraard moeten de oevers versterkt worden (liefst met schanskorven, zie een andere bijdrage), maar ook moeten kriti sche punten op de loop van de beken aangepast worden. Zo ziet men dat op bep. plaatsen het wa ter van een breedte van twee meter plots door een buis van een halve meter moet stromen. Ook dergelijke nalatighe den veroorzaken over stromingen. Het is duidelijk dat de Dender niet enkel hygi ënisch - esthetische, maar ook om praktische redenen aandacht vraagt. Volgens het D.A.K. kun nen beide doelstellingen met mekaar verzoend worden. De vraag is of betonbouwers en bulldo zers zo'n taal wel be grijpen... (Peter) Zoals eerder reeds in dit blad verschenen is, zijn «waterbeheersingswer- ken» gepland aan de Paas- en Steenbeek te Aalst (Koninklijk Besluit van 1 februari 1980). Het gaat om rechttrekkingen en verbredingen. Het protest dat hiertegen, na het bekend worden, aanvankelijk rees is niet uitgestorven. Buurtbe woners weten zich ge steund door de Werk groep Leefmilieu Aalst. De eisen van deze laatste worden ook onderschre ven door Agalev (zoals blijkt uit het plaatselijk Agalev-krantje, de «Vel letjes voor verdere voe ling» en «De Groenen»). Langs deze beweging heeft de «barbaren- streek», zoals men het noemt, een landelijke be kendheid gekregen. Ook met het DAK (Dender-ak- tie-komitee) zijn kontak ten gelegd. W.L.A. stelt vast dat het om een flagrante inbreuk op het landschap gaat. Het historisch gegroeid landschap, met o.a. (nog) weinig vindbare bomen (elzen bv., waaraan Aalst zijn naamgeving te dan ken heeft) worden op geofferd. Ook de rijke oe vervegetatie, die trou wens een belangrijke rol speelt in het waterzuive ringsproces, zal ver dwijnen. De Werkgroep schrijft: «Wordt deze kaakslag het kado van de Boudewijn- stichting aan Aalst? (nvdr. deze voert dit jaar aktie voor meer groen in gemeenten) Zal de schi zofrene, officiële, Belgi sche leefmilieupolitiek blijven luisteren naar technokraten die met één pennetrek in hun kantoor een eeuwenlang ge groeid en geliefd land schap ten dode toe ver minken? Luister naar mensen die het land ken nen en ervan houden!» Verder: «Maak van de Paas- en Steenbeek geen geldriool voor bulldoze- rende baggeraars. Laat de kronkels en meanders. Laat ons nog een spoor van poëzie in dit oude landschap. Laat ons de vele honderden bedreig de bomen, knotwilgen en struiken en spaar de oe vervegetatie. Maak van zoy Dikke Rie attoyd teige moy... te pas en ten onpas... En wa datten domei waa zeggen 'n weit ek nog ni. Gelèk as t'er veil zelle zèn die nie 'n weiten wie dat Dikke Rie es. Mor dad 'n doet er ni oon. 't Es allien mor ver kennen te beginnen da 'k dor oever begosten ben. En wie dad hem wel kaan, awei den dienen wetj oever wie da 'k bei zeg was.... En meh oever D.R. ja, Dikke Rie te klappen, peis ek hier aal meh ne kier op den toyd as ek nog reigelier ne kier on den toeig bleif hangen. En door was 'n hoy vantoyd oeik ne kier boy. En da 'k da naa nimmer 'n doeng, dad heit veil oeirzaoken, mor door 'n gommen 't naa ni oever hemmen. Allien mor oever den toyd da 'k oeik d'orde van de toeighangers was. En mensjen die on den toeig hangen, die hoeiren vanoyges veil kaffeiproot. Van ting neigen goot denne proot mèn ien oeir in en men ander ooit, mor tissendeir bleift er dor toch ne kier iet hangen, let woor dagge noding nog insj meh plezier op verom peist en dagge allicht thoois ne kier kentj voesj-vertellen. Gelèk as da geval van den dienen die ba den doktoer gink ver 'n onderzoek. Omdat 'n iveranst 'n levesverzeikerink most afslooiten of azoei iet in diene zjaar. En den doktoer zeit teigen hem: menier, zeit-'n, doe ne kier aal a dingen ooit. Hè goedemor menier den doktoer, zeit denne knol, ik meh hier in mennen bloeite zetten... da ni hein. Door 'n es 't er gien sproak af zee jong! Oeioeioei, zeit den doktoer, mennen hier, goy hetj gè zeikes eh kompleks? 'k 'n Doeng zee, menier den doktoer, 'k woen in ne kleinen bungaloa.... Ja ja... 'k hem 't weg. Annen naom en adres hem 'kaal, annen geboertedootom oeik... Aanja, wad es a beroepOn 't minnesteire menier den doktoer, ik weirk ek ik on 't minnesteire. Aanja, as kleirk of opsteller of sekretores of as wadde? Ninie, menier den doktoer, as bedindjen... Allei ja, ik doeng dor azoei aal de spesjool kommis- jes. Ge wetj wel hein... achter kaffe en koekskes en sigaretten en azoei van die spesjole dinges... En dad es allemol 'n ghiel kontabilitoyt zee want op 't enje van de weik moen ek on aal die ander bedindjen weiten te zeggen hoeveil da ze meh moeten... of anders steik er van de moynen on in en da ben ni gewoein... as thoois... En domei ben ek azoei van toyd tot toyd ne kier 'n betjen oeverspannen... ge verstotj meh wel hein, me nier den doktoer. Jaja, knikt den doktoer serjeis meh zenne kop: 'k zal hier moete zing wa da 'k a schroy. In alle geval gienen aspirin of iet anders ver van te zwieten. Want de mensjen die on de stoot wei reken 'n meigen ni zwieten.... Zé, en as ek domei na ne ghielen diel stootsbe- dindjen op mennen nek g'holdj hem: awei, ge meig 'het weiten, 't was na ne kier ni spesjool op aan bedoeldj zee! On nen anderen toeig hoei- rdegen'k: oever twie kameroten die ne kier afgesproeken hooin van tegoor ne kier nor Paroys te goon. En z' hooin geer nor didde en nor 't gein gon zing en op den Oyfeltoeren geweist. En 't saoves kwampe z' in heer hotel. Eh klein kaomerken, want 't 'n mocht ni te veil kosten vanoyges. Te mier haafd'n z'oever ver heer t' ammerzeiren, hoe zojje zelf zèn? Ne véschoeit groeit en door twie béddekes in van iene maan. Meh nen biddé, iene stoel en eh klierkaskes woor dagge meh moeite nen dikke piloever kost inhangen.... Elk eh koppel loakes, ie szjozjeken en... mor ien hoeifdkissen ver de twie béddes... Zjaok... nie 't es Zjaok va Leirekes zee, 't was nen anderen... Zjaok... den dienen hooi 't bedde gekozen meh 't kissen. Beir hooi 't ander. En 't snachs leit 'n dor te kieren en te drooin. En da was van: 'k kaan ni slaopen, 'k Lig te lieg. 't Antwoere va Zjaok was ronken. 'n Betjen noding: miljaardemiljaarde... 'k kaan ni slaopen... 'k lig te lieg. Bazuvei'r dad op den dier Zjaok teigen Beir zeit: heila, wijje goy mèn hoeifdkissen? En da Beir vol kolére antwoerdt: wijje gou ne kier mèn kl... kissen? En naa zelle der allicht zèn die zeggen: den Dolf begintj vil geer te werren! Zojje da woorlèk peizen? Wa moete men tèn zeggen van aal degein die hier vér braaf en tréffelèk deirgoon en binsjt here konzjei dor iveranst nor Sponjen of nor 't zooi den va Frankerèk goon... alien ver dor gestoeie- goddeweg ne kier te lonken nor de maskes en de vraan die dor in heren bikkinie of in heren topless loeipen... as 't ni minder 'n es. En dor tèn verom thoois zugezeid meh gralèk affront oever klappen... mor toch in heer binneste kontent zèn omda ze da toch oeik ne kier gezing hemmen... Binsjt dad heer vraa alle daogen neivest heer leit meh... mor kom... alle daogen veirkevlies begint joeik ne kier t' ambeteiren hein. Mor ze'n meigen tèn ni hoymelèk zèn, da zi 'k ik! DOLF. deze beken geen kleine 119, 9322 Gijzegem. Ook kanalen». Frans Jansegers, Pont- De volledige tekst van het weg 55, Herdersem zal manifest is te verkrijgen dit graag doen. bij W.L.A., Stationsstraat (Peter) In ons blad van 11 juli laatstleden verscheen een bijdrage over de balboogsport in het algemeen en over de Aalsterse gilde «De Ware Vrienden» en kampioer\ Phil Arijs in het bijzonder. In tegenstelling met wat in het artikel wordt aange haald is niet «De Ware Vrienden» de oudste balboog-gilde van de stad (1864), maar wel haar zustermaatschappij «Sint-Servatius», die in 1840 werd gesticht. Het is ook zo dat de heer Willy Lefèvre (De Ware Vrienden) op het gebied van het eigenhandig bouwen van balbogen inderdaad de spits heeft afgebeten. Volledig heidshalve dient hier aan toegevoegd dat nog andere Aalsterse schutters, wat dit betreft, baanbrekend werk hebben verricht. De heren Fernand Arents (De Ware Vrienden) en Albert De Boeck (De Klauwaerts) mogen hierbij niet over het hoofd worden gezien. We danken de heer G. Temmerman, sekretaris van De Ware Vrienden, voor het uit de wereld helpen van deze kleine misverstanden. Het kan niet altijd raakZiin PHR

De Voorpost | 1980 | | pagina 3