V CRITERIUM 1980: Weinig belangstelling, minder euforie maar toch waar voor je geld Renald en Mare «•T f'-S RIJ I lp j)A f* 1 gegradueerde verple(e)g(st)er en 1 vroedvrouw 4 - 1.8.1980 - De Voorpost Terwijl op 250 meter van hier bloemen worden neergelegd en een 21- toespraak wordt uitge sproken, worden hier nu nadarafsluitingen aan mekaar gerijgd. De man nen heien metalen paal tjes in het asfalt, spannen de kabels die de toe schouwers zullen schei den van het «wedstrijd- gebeuren», sluiten de ge luidsinstallaties aan... De aankomstlijn wordt niet citeren hoeveel keer en wanneer Eddy Merckx de Waalse Pijl won, of het aantal tand jes van het verzet waar mee Joop Zoetemelk de laatste tijdrit won, of het precies aantal seconden voorsprong waarmee Lu- cien Van Impe toen in Alpe d'Huez aankwam... Dan zijn er ook nog de verscheidene supporters clubs, degenen die ge woon de sfeer eens wil- ge-olie, kleurige truitjes, geen vetkussentjes, want op elke borstkas kun je pianospelen... Ze slaan ontspannen een praatje met elkaar en wachten geduldig op de start. Frank Nijs is de plaatselij ke (Aalsterse) vedette. Lucien Van Impe weet zich ondanks zijn zwakke re tour-prestatie toch nog in de kijker te werken. En daar staat Ronny Claes, Herman Vanspringel en Dè held van de nationale feestdag. (Per) getrokken of geschilderd, hier wordt ze gelegd of gespannen. Het is een lang, wit lint dat achteraf opnieuw kan opgerold worden. Spitsvondig is dat: zo beschadigt men het wegdek niet, en kan dezelfde lijn verschillen de keren gebruikt wor den, wie weet... Ook de politie patrouilleert al, en laat de enkele wagens die er ondanks het parkeer verbod nog steeds staan beleefd doch zorgvuldig verwijderen. De omloop wordt tijdelijk hermetisch verkeersvrij verklaard. Stilaan komen de eerste hotdogventers in het cen trum aan. Ze slaan hun tentje op, sluiten hun for nuizen en braadplaten aan, bereiden hun eet waar voor op de verkoop ervan: de broodjes wor den doormidden gesne den, de zuurkool wordt voorverwarmd, dff blik ken met worstjes worden opengeschroefd... We merken hotdogtentjes, frituurwagens, wafelkra men, escargotkarretjes... Vskreem, witte en zwarte pensen, hamburgers, oliebollen, Hollandse maatjes... Er wordt van daag blijkbaar niet alleen «gekoerst», er zal ook worden gegeten, ge smuld, gevreten? Namiddagprogramma Vlak na de middag gaan de kassa's open: aan elke aan het parcours gren zende straathoek staat een «verantwoordelijke» met een rol toegangsti- cketjes. Het namiddag programma omvat twee wedstrijden, maar voor de 180 fr. die je neertelt zit je meteen ook goed voor het avondcriterium met de groten. Wie pas omstreeks 18 uur komt zal 100 fr. moeten beta len. Om 14 uur starten de juniors en om 15.45 uur de liefhebbers. Weinig belangstelling voor deze wedstrijden! Terwijl de twee pelotons hun res pectievelijke rondjes af maalden zat sportief Vlaanderen blijkbaar nog steeds aan de buis vast geklonken, maar deze keer dan voor het militair défilé dat rechtstreeks vanuit Brussel werd uit gezonden. Enfin, de ju niores en de liefhebbers kwamen en gingen, en zo werd het stilaan in de buurt van zes uur. Stilaan begonnen ze de stad in te sijpelen, de fans, de wie- Ierfreaks, met daarbij ook de extra-fanaten die je zomaar dadelijk kunnen len smaken, de gewone sportliefhebbers, en de vaders en moeders die hun negenjarige telg sup porter van Johan De Muynck, vergezellen. De schrik slaat hen om het hart wanneer bij hen één van de eerstkomende da gen vertelt dat hij «cou reur» wil worden! Het is vakantie, de winkels zijn gesloten, het centrum is potdicht voor het ver keer, en toch loopt de stad vol, want «het is cri terium». Ontspannen en relaxed Omstreeks 18 uur loopt ook de officiële tribune op het Keizerlijk Plein stil aan vol. We ontdekken een sportieve Burge meester L. D'Haeseleer, met ook Schepen Mon sieur, Schepen Hoog- huys, vergezeld van zijn dame, Schepen De Neve. Sportieve belangstelling Wilfried Wesemael, en de tour-ritwinnaars Jos De Schoenmaecker, Ludo Loos... Klaus Peter Thaler is er ook, en dus is ons criterium internationaal, of telt de Ier Sean Kelly ook mee? Neen, die woont in Vilvoorde! Voorstelling en start Grote vedette, in groene trui, is natuurlijk Rudy Pe- venage. Bij de voorstel ling wordt door telkens één der prominenten aan één der renners een gro te (papieren) bloementuil overhandigd. Dan pas wordt de renner «gelost» en mag hij beginnen aan een ererondje. Elke ere- genodigde kreeg vanwe ge de wedstrijdleiding bij voorbaat een renner toe gewezen. Commentaar Dirk Heirweg uit Ge- raardsbergen kent echter de Aalsterse politieke ge zichten niet, merkt dus de start gegeven door de Voorzitter van de Belgi sche Wielerbond (BWB), himself de heer Albert Van Mosselvelde. Weinig belangstelling Daar gaan ze dan: 35 ren ners, voor 45 rondjes, of alles tezamen 95 km. De af te leggen omloop gaat langs het Vredeplein, langsheen het bevlagd en bebloemd monument de Vrijheidsstraat in, scherpe bocht naar rechts, over de kasseien van de Kattestraat, Grote Markt, Kerkstraat en Pontstraat, aan de Hout markt rechtsaf, naar de Zonnestraat en zo op nieuw naar het Keizerlijk plein waar steeds werd gespurt voor prijzen en premies. Er was dit jaar langsheen deze omloop werkelijk weinig belang stelling. Misschien was het slechte weer van de voorgaande dagen wel spelbreker, hoe dan ook... Behalve op de Gro te Markt, de Kerkstraat en het Keizerlijk Plein was het opgekomen publiek elders aan de lage kant. Op verscheidene plaat sen (Zonnestraat, Pont straat, Kattestraat) waren er verschillende kale plekken op de stoep, waar gewoonweg nie mand stond. Bitter wei nig gele en groene petjes ook, geen bolletjestrui tjes, geen spandoeken... Met een beetje heimwee en melancholie dachten we even terug aan vroe gere tijden. Merckx en Van Impe Ja, de vroegere tijden toen Merckx hier kwam rijden. Wie herinnert zich nog het criterium toen Eddy Merckx vier ronden voor het einde lek reed. Alle «Molteni's» (zo wa ren ze nu eenmaal) wachtten hem op en brachten hem terug bij het peloton. Uiteindelijk won Merckx dan nog dit criterium met honderd meter voorsprong op datzelfde peloton. Die avond voor de Koor- bloem van Gaston Van der Eist stonden er hon derden te wachten, en toen Merckx op het bal kon van de eerste verdie- hoor je het gejoel komen aanrollen: «Ze zijn daar!» Je haar waait omhoog wanneer ze voorbijstui- ven. Je hoort hun ge snuif, gekuch ook het vet jes rollen van kettingen Dames en heren, boeren en boerinnen, het cirkus gaat beginne. (Per) rium zit erop, althans volkrelletjes zoals we 'tenot voor de renners. De sup- wel al meegemaakt had-Lcht porters moeten echter den... Diezelfde avondo n, eerst nog eventjes druk nog werd al een gedeelte|eqei napraten. De cafés lopen van de tribune netjes af-ks vol, heel wat vaten bier gebroken, werd heel watflvvai stromen door de kranen nadar aan de kant van de^n 0 weg gezet, en werd hetan c merendeel van de meta-jjnne len paaltjes met dito ka-p d bels opgeruimd. De( «groene jongens» zijn er en overal weer bij. stromen door de kranen. Elk jaar ook van de partij. (Per) De cafébazen spelen het spel mee, en waarom ook niet? Zelfs Erik uit de «Cockpit» heeft een geel Pevenage-petje opge zet.... Toch ook weer niet de sfeer van de grote da gen: tegen twaalven lo- Pi8n Jl6 .cafés leeg> Café Lokeren. Dat weetde «landhuis» waaraan de dogverkoper ook, én d renners de opgestreken ijsventer, én de man n premies werden uitbe- het hamburgerkraam... taald zit wel goed vol, pH maar niet overvol, geen samenscholing, geen De renners ook, wane morgen is er criterium inj Ronse, overmorgen Altijd prijs! (Per) ook vanwege Minister Mare Galle, vanwege de raadsleden Bogaert, Lo- rie, Redant, en dan ook nog gewezen Schepen Bouilon en. Feestcomité voorzitter Frans Wauters. Aan de andere kant van de afsluiting komt er op dat moment ook enig le ven in de brouwerij: de renners zakken druppels gewijs af naar de start. Ze zijn fel bruingebrand «bronsé» heet het in va kantietermen, en zien er heerlijk relaxed uit. De hel is voorbij, de franse race met de tijd «est fini». De strijd is gestreden, ze hebben letterlijk bergen verzet, en nu is 't uitbla zen. Voor de tribune is het een wemeling van gebruinde armen, ge spierde kuiten, blinkend glimmend van de massa- ook niet dat heel wat van die gezichten afwezig zijn, en leest er dus maar op los. Zo komt het dat de bloemen van de heren Vinck, Van Mosselvelde, Van Vaerenbergh, Van den Niepen, De Pauw en nog anderen, steeds weer moeten overhan digd worden door één zelfde man: de heer Gus- taaf De Strobbeleir, voor zitter van de Wielersport comité Aalst. De weiaan wezigen overhandigen uiteraard wel hun bloe mentuil. Zo krijgt onder andere de franstalige Claude Criquielion zijn bloemen van VU-sche- pen Jan de Neve. De groene trui, met Rudy Pe- venage, werd toegewe zen aan CVP-raadslid Bo gaert, wie dacht U? En na het ererondje wordt dan ping verscheen barstte er een ovatie los om nu nog kippevel van te krijgen. Wie herinnert zich ook het jaar toen Lucien Van Impe de tour won? Het parcours wemelde van gele truien, borden, spandoeken. Dat jaar had men Dirk Martens zelf verkleed in Joop Zoete melk... Die ene criterium nacht kon best vergele ken worden met een car navalsnacht. 21 juli 1980 hoorde men wel eens zeggen «dat er nu geen coureurs meer zijn zoals toen». Weinig belangstel ling dus, en veel minder euforie, hoewel groene trui-drager Pevenage en eerste Belg Johan De Muynck met heel wat ap plaus gingen lopen. En toch is er steeds weer die speciale sfeer... Van ver over kamwielen, geen tandje draait spaak. Hier loopt letterlijk alles «ge smeerd». Je wordt ook overvallen door een walm van massage - olie en zalfjes. Het publiek roept en moedigt ze aan, maar vooraleer je er twee of drie hebt kunnen her kennen zijn ze alweer weg. Nog 44 keer probe ren... Het valt op dat nummer 32 achteraan aan het staartje van het peloton hangt, 18 ronden lang. Na de 19de ronde is hij er niet meer bij: opge geven... Je krijgt waar voor je geld! En dan natuurlijk de klas sieke ingrediënten, zoals de getuige dikkerd, met geel Pevenagepetje hele maal bovenop het blo zend hoofd, en bijhoren de schuimende pint. Er is de hotdogventer die ijve rig en transpirerend zijn nieuwste creatie («smos: 30 fr.») poogt aan de man te brengen, er is de door dringende geur van es- cargots, de walm van een dampende frituur, de ka- kafonie van de op volle toeren draaiende foor... We zien de boze moeder die de klad gemorste mosterd van het nieuwe hemd van haar jongste zoon veegt, de groep toe schouwers die de afslui tingskabel zodanig heb ben uitgetrokken dat ze nu in het midden van de straat de renners op wachten, en we zien ook de quasi bewusteloze dronkelap in het portaal van het postgebouw. Voor hem geen criterium maar een delirium! Als je wilt krijg je werelijk waar voor je geld, niet alleen op het circuit, maar dus ook errond. Geen tijd echter om verder te ob serveren, want daar ko men ze alweer! De ren ners flitsen voorbij en schuiven vervaarlijk schuin liggend de bocht van de Houtmarkt in. Er is een ontsnapping te mel den! Degenen die er echt moeten bij zijn zijn er dan ook bij: groene Pevena ge, Belgisch kampioen Jacobs, streekrenner Van Impe, Safir-kopman Van Springel en nog enkele andere -Er wordt gere den!» Ook hier krijgen de sportliefhebbers waar voor hun geld. Uiteinde lijk springt Ferdi Van den Houte weg, en wint met voorsprong. De spurt voor de tweede plaats wordt gewonnen door Jean-Luc Vandenbrou- cke, en derde wordt Jos Jacobs. Morgen in Ronse Het eerste na-tour-crite- I het eersv verd vaar -Jeperi ■eerd Elk zijn stiel (Per) schor Minister Galle ontving op zijn kabinet de Aalsterse zwemmer Renald Claessens. Naar aanleiding van diens prachtige prestatie overhandigde de Minister een aandenken. (Per°'d Claessens werd Bel9'sch k°mpioen rug- en vrije slag bij de gehandicapten. OPENBAAR CENTRUM VOOR MAATSCHAPPELIJK WELZIJN - AALST: De Raad van het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn van de Stad AALST, heeft bij het verplegend en verzorgend personeel volgende betrekkingen opengesteld: De kandidaturen moeten bij ter post aangetekende brief worden gestuurd aan de Voorzitter van het O.C.M.W., dhr. M. VAN DER SPEETEN, Gasthuisstraat 40, 9300 AALST en dienen met de bewijsstukken uiterlijk op maandag 18 augustus ter bestemming te zijn. Overeenkomstig de bepalingen van titel V van de wet tot economische heroriëntering van 04.08.1978, genaamd anticrisiswet, zijn de opengestelde betrekkingen toegankelijk voor mannen en vrouwen tenzij het uitdrukkelijk anders is voorzien. Bijkomende inlichtingen zijn op het adres te verkrijgen op de personeels dienst. (tel. 053/21.23.93 - binnenpost 104). Een i Ondei iwarti 9elegi Witge

De Voorpost | 1980 | | pagina 4