DAGJE UIT IN DENDERSTREEK KUNSTSCHILDER GUSTAAF VAN DE PERRE LAUREAAT PIKKELING ALOUDE ROCHUSFEESTEN TE MELDERT-NIEVEL INTERNATIONALE HONDENSHOW TE MELDERT-NIEVEL 12 - 8.8.1980 - De Voorpost In samenwerking met «Reynaert Communicatie» bracht de Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaande- ren een handige gids voor weekend toerisme met tal van toeristische mogelijkheden en allerhande infor matie. Worden erin behandeld: de Denderstreek, het Gentse, de Leiestreek, Meetjesland-Houtland, Oudenaarde, Schelde- Durme-Dendermonde, Met de bekroning van de Meldertse kunstschilder Gustaaf Van de Perre, {Meidert, 1923) duidde de jury van de WV «De Faluintjesstreek» niet alleen in eer en geweten het voor haar beste werk aan maar lukte tevens een dubbelslag. Na de bekroning van Jan De Ridder uit Opwijk (1975), Georges Teugels uit Lebbeke (1976), André Verschelden uit Hamme, Kamiel Van de Velde uit Opwijk (1978) en Joris De Clercq uit Haringe (1979) werd voor het eerst een autentieke Faluintjeszoon waardig bevonden tot Laureaat te worden ge kroond van een tentoon stelling die toch reeds burgerrecht heeft ver worven en zich boven dien in een massale be langstelling mocht ver heugen. Anderzijds voegde de VVV zelf aan haar eigen patrimonium dat reeds bestaat uit een «Drie span», een «Vlegeldor- ser», een «Pikker» en een «Wetter» in de gamma van de aktiviteiten van het oogstgebeuren een merkwaardig en pittoresk tafereel toe met «Schaft tijd». Ter gelegenheid van zijn bekroning hadden we met de laureaat, pas te rug uit vakantie, een kort gesprek. Gustaaf, uiteraard is u gelukkig met deze bekro ning. Wat betekent ze ei genlijk voor u? Na de vele jaren mede werking aan de Pikkeling, een aktiviteit die me nauw aan 't hart ligt zoals trouwens elke aktiviteit waar mensen bij te pas komen, aanzie ik deze se- lektie uiteraard als een erkenning van de gelijk heid van mijn werk en daaraan is niemand, en dan evenmin ik, onge voelig. Anderzijds is beoefenen van een hobby als schil deren uiterst duur gewor den en is een «prijs» als deze dan steeds zeer wel kom. Alle materiaal is uit ermate kostelijk gewor den en een bekroning biedt dan wel een buiten kansje, dat ook financieel en qua menselijke rela ties niet te versmaden is. Hoe zijt ge eigenlijk tot de schilderkunst gekomen? Alhoewel vader niet spe ciaal kunstzinnig was aangelegd, zijn hobby's waren het duivenspel en de wielerkoersen, en zijn sterkte een paardenge- heugen, leefde in ons ge zin toch daadwerkelijk het artistieke. Toneelspe len zo mogelijk tot in de perfektie is een streven van Arnold en Alfons, die van vader de liefde voor de duiven erfde, had naast toneel ook het vo- kale als hobby. Ikzelf tekende graag van kleinsaf en trad op dat vlak reeds in de basis school uit de rangen, daarbij gestimuleerd door schoolhoofd Cyriel Muylaert die jaren later ik was toen reeds ge huwd mijn tekeningen in de school aan de jeugd nog als model toonde. In de Aalsterse akademie voor Beeldende kunsten had ik het geluk prima leraars te hebben gehad met ondermeer Albert Claeys van de 2de Latem- se school, een man met Europese faam en verder de niet minder bekende Piet Gillis, Frans De Co- ninck en Callebaut. In onze landelijke her berg aan de Meldertse Molenvijver, café «Anker- hof» schilderde ik de mu ren vol. Allemaal met zelfgemaakte verf en vaak op zelfgemaakt doek. Met wat kleurpoe der, lijnolie en ruw lijn waad moesten we ons plan trekken. Hef n.ocht zeker niet kosten. Ook de eigenaardigheid van de streek, het leggen van zandtapijten, was u niet vreemd. Inderdaad. Te Hekelgem maakte ik als kleine jon gen kennis met een zand- tapijt en toen P. Van Ransbeeck een kleine de monstratie gaf voor de kijkers en zijn naam met zand schreef, deed ik dat stiekem na. «Dat kan ik ook» vertelde ik vader. Deze man zag er voor zijn café brood in en vroeg de kleine Gustaaf les in zandschilderen te geven. Dat ging niet... Men wilde wel, goedbetaalde zand tapijten komen leggen maar de truukjes van het vak doorgeven, dat niet. Er zat dan niets anders op dan zelf te experimente ren waarbij het bereiden van het zand qua kleur, behandelbaarheid en kle verigheid primordiaal waren. Ook dat kreeg ik echter onder de knie en niet al leen bij ons thuis maar ook elders legde ik menig zandtapijt. O m. aan de kust te Zeebrugge en Blankenberge en te Ber- lare waar ik bij Fred De Bruyne hemzelf en Rik Van Looy op de fiets kon terfeitte. Ook de techniek van het vastleggen*van zandtapij ten pratikeerde ik maar verder heb ik me in die branche niet gespeciali seerd. Gustaaf, bekent u zich zelf tot «een school»? Niet zo direkt, want ik heb steeds getracht een eigen stijl te ontwikkelen en hoop daarin in zekere mate te zijn geslaagd. Als ik mijn werk dan toch kri tisch bekijk stel ik wel vast dat, alhoewel ik steeds tracht objektief de dingen weer te geven zoals ze zijn, toch aan leun bij de «impressio nisten» en vaak aksen- tueer wat mezelf, in mijn toch gevoelige natuur, meest heeft getroffen. Karei De Bauw kende ik reeds van jongsaf aan en reed dikwijls met mijn fietsje bij «de Sik» aan de Grote Steenweg te Asse, vlakbij de huidige Sport wereld. Ik kan dan ook niet ont kennen dat ik door zijn werk niet ben beïnvloed, in zekere mate doch van navolging is zeker geen sprake. Wel ga ik gere geld te rade voor een of ander probleem. Zo toon de De Bauw mij waar nog échte Brabantse paarden te vinden waren (te Bel- linaen) en van die tip maakte ik dankbaar ge bruik. Van mijn «paar den» hangen er trouwens reeds bij onze zuider buren. Wat stelt uw bekroond werk eigenlijk voor? Ik ging met drie werken naar de expo. Bloemen die me liggen en me lief zijn maar die niet zo da delijk binnen het tema vielen. Paarden die wel verkocht werden maar geen kans tot bekroning hadden vermits de VVV reeds over een stel «paarden» beschikt. Met mijn derde werk schoot ik echter de oppergaai. Een pikker, nonkel Frans Van Gijseghem, niettegen staande zijn 77 jaar nog een ferme klepper en nog moeilijk te volgen in om het even welke handen arbeid, was een dankbaar personage. Het schilderij, waarvoor de artistieke vlam in mij brandend was, nam dan ook niet zoveel tijd in beslag. En als het vlot gaat, is het gewoonlijk goed. Mijn vrouw, die mij haar kri tiek niet spaart en onbe vooroordeeld over mijn werk spreekt vond het «goed werk» en dat staaf de me in mijn overtui ging een reële kans te maken. Na zes jaar meer zelfs want ik deed reeds mee tien jaar terug te Baarde- gem is het dus gelukt. Gustaaf Van de Perre, van beroep boekhouder, vindt afleiding voor dit matematisch werk in het schilderen. Hij schilderde zelfs reeds een portret van Stijn Streuvels dat hij persoonlijk ging over handigen en waar hij uit ermate vriendelijk werd ontvangen door «Prutske». Misschien is deze bekro ning voor de kersverse laureaat verder door te zetten op de ingeslagen weg. Dat hij bij de vol gende tentoonstellingen van de «Pikkeling» zeker van de partij zal zijn be loofde hij ons alleszins stellig. En hij heeft maar één woord! L.H. Stijn Streuvels van G. Van de Perre de Vlaamse Ardennen, Waasland, Zwalmstreek en Land van Rode. U vindt erin verder een toeristische kaart van de provincie met aandui ding van kerken en ab dijen, domeinen, musea, kastelen, oude gebou wen, natuurreservaten, landschappelijk schoon, rekreatiedomeinen, vliegvelden, bloemenvel den, mogelijkheden voor zeilen, kamperen en ver blijf. Tevens een formulier voor logiesaanvraag te richten aan de Federatie voor Toerisme, Koningin Maria-Hendrikaplein 27 te 9000 Gent. Tel (091) 22.16.37. De Denderstreek Alfabetisch gerangschikt en dus makkelijk terug vindbaar vindt U in deze gids informatie over de gemeenten Geraardsber- gen, Lierde, Herzele, St.- Lievens-Houtem, Lede, Aalst, Erpe-Mere, Haal- tert, Denderleeuw en Ninove. Worden er achtereenvol- 'gens in behandeld: abdijen: Ninove, barok kerk 1635-1727 autowandelwegen: de Denderroute (99 km): Aalst - Faluintjes - Den derleeuw - Herzele - Ni nove - Geraardsbergen beiaarden: belfort Aalst, St. Bartholomeuskerk Geraardsbergen, kerkto rens Haaltert, Lede, Oke- gem, Waarbeke, stadhuis Ninove, gemeentehuis Herzele bezienswaardigheden van alle gemeenten uit de Denderstreek bowlings: Erondegem en Lede diergaarden: Geraards bergen en Waarbeke evenementen: karnaval te Aalst, Krakelingen worp, Plaisanceprocessie en internationale dag van de muziek te Geraards bergen, Ommegang, pro cessie en karnaval te Le de, Pikkeling in de Fa- luintjesdorpen. gastronomie: ajuinsoep, vlaaien, bier en faluin- tjesgenever te Aalst, mat- tetaarten te Geraards bergen hengelen: te Aalst, Bam- brugge, Erembodegem, Geraardsbergen Haaltert, Iddergem, Lede, Meidert, Mere, Ninove, Okegem, Ressegem, Viane, Welle, Zarlardinge. horeca: een bonte op somming van allerlei ho recabedrijven inlichtingen: Federatie voor Toerisme, Kon. Maria-Hendrike- plein, 27 Gent 091/ 22.16.37, VVV De Dender streek, Vrijheidstraat 65 9300 Aalst, Karei Baert, 053/21.09.06 Kommissie voor Toeris me, Stadhuis 9300 Aalst 053/21.57.51 VVV Geraardsbergen, stadhuis, tel 054 41.41.21, Willy Geysels VVV Wieze, Oscar Heyn- drickx, 052/21.52.01 VVV Faluintjesstreek, Dorp 63 9392 Meldert- Aalst, Jos Muylaert, 052/ 35.65.16 kastelen: waterburcht Moorsel manege: Ninove markten: Aalst (zaterdag voormiddag), Dender- windeke (donderdag voormiddag), Erembode gem (rommelmarkt eer ste zondag van septem ber), Geraardsbergen (maandagvoormiddag), Haaltert (vrijdagvoormid dag), Lede (dinsdagvoor middag), Nieuwerkerken (woensdagvoormiddag), Ninove (dinsdagvoor middag), Oordegem (woensdagvoormiddag), St-Lievens-Houtem (za terdagvoormiddag) monumenten: te Aalst, Baardegem, Geraards bergen, Grimminge, Haaltert, Hemelveerde- gem, Herdersem, Herze le, Lede, Mere, Moorsel, Ninove, Oordegem, Op- hasselt, St-Martens-Lier- de, Zandbergen, musea: Aalst, Geraards bergen ontspanningsparken Aalst, Bambrugge, Ge raardsbergen, Gijzegem, Haaltert paardenommegangen: Burst en Vlierzele roeien: Geraardsbergen sportvliegen: Aalst, Erembodegem-Moorsel, Geraardsbergen tennis: Aalst, Erembode gem, Moorsel, Geraards bergen, Gijzegem, Haal tert, Lede, Nieuwer kerken. wandelwegen (beweg- wijzerde): Geraardsber gen, Gijzegem, Haaltert, Herzele, Meidert, Herder sem, Grimminge, Oom- bergen watersport: (waterfiet sen, windsurfing, zeilen) Geraardsbergen zwembaden: Aalst, Bam brugge, Geraardsbergen, Hillegem, Ninove. Voor meer informatie de gids raadplegen. LH Nievel, ontstaan in de schaduw van de aloude abdij Affligem, ontleent zijn naam aan «nova ville» ofte «nieuwe boerderij». Reeds in 1151 vinden we de naam van dit gehucht terug in een Affligems Char- te Meidert terboek. Sint-Rochusfeesten 1980 in de hovingen van de St.-Rochuskapel, Nievel Wat oorspronkelijk zeer bescheiden begon, naar aanleiding van de Meldertse Rochusfeesten die aan vernieuwing toe waren, is dank zij de oprichting van de «Kynologische Vereniging Nievel-Kapei» te Mei dert uitgegroeid tot een internationaal treffen van niveau. Begonnen met een hon denzegening na de eu charistieviering en een bescheiden keuring waaraan enkele tientallen honden deelnamen wordt de tweede K.V.N.- Hondenshow dit jaar een TOPTREFFEN waarbij mi nimaal reeds 457 inge schreven honden uit ei gen land en uit de buur landen door 15 erkende keurmeesters, waarvan liefst 2 Duitse, 2 Engelse en 2 Nederlandse, zullen worden aan de tand gevoeld. Uiteraard gaat het hier om rashonden, honden met een pedigrée. Hierbij staan dan de titels «Hop- koning en Hopkoningin '80» op het spel en kun nen jeugdwinnaars evo lueren tot Hopprins en Hopprinses in het eigen ras. Rechtover de Rochuska- pel waar de Rochusfees ten doorgaan waarmede trouwens aklief wordt sa- mengewerkt komt een rou7etent van 50 m. bij 20 m. op een groot terrein waar bovendien nog al lerlei «ringen» worden opgesteld. Hondendorp Is Meidert reeds van in de middeleeuwen bekend als voornaamste centrum tussen Brussel en Aalst wegens zijn zandsteen- groeven waarvan de merkwaardige gedenk steen op het Dorp mo menteel nog getuigt, Meidert verwierf ook be kendheid als voornaam centrum van de Hop- streek Asse-Aalst. Tradi tioneel was Meidert te vens een dorp van «poe liers» wat momenteel nog resulteert in twee grote, gemechaniseerde kippenslachterijen. Meidert werd de laatste decennia echter ook een «Hondendorp» met tal van hondenfokkers en kennels zodat het een goede voedingsbodem voor een Kynologische Vereniging, een vereni ging van hondenliefheb bers werd. Te Meidert slijten honden geen hondenleven. Ze komen niet als een hond in een kegelspel of die nen hun wonden niet te likken. Honden zijn er zel den «zo ziek als een hond» en vechten slechts bij uitzondering voor het zelfde been. Het leven is er niet «van de hond» (verwaarloosd) en hon denhokken staan er zo dik als het haar op de hond. K.V.N.-Show De tweede internationale hondenshow van de K.V. Nievel-Kapel wordt be slist een meevaller en ware het een echt honde- weer te slecht om een hond door te jagen zelfs dan nog is sukses verzekerd want de voor inschrijving verliep suk- sesvol en rimpelloos. Dit dan vooral door de bemoeingen van een dy namisch bestuur met aan het hoofd een stuwende kracht hondenliefhebber bij uitstek met internatio nale faam en relaties. Ernest Van den Broeck. De man voor wie de Ver eniging zeer veel tijd op slorpt en voor wie niets te veel is naast zijn noch tans veel tijd beslaand ei gen beroep. Ernest beschikt trouwens over een flinke staf me dewerkers met onder meer ondervoorzitter Frans Van den Meers- sche, die de link legt naar de «Rochusvrienden» waarvan hij het voorzit terschap waarneemt, on dervoorzitter Hugo Fiere- mans, sekretaris J. Ja cob, penningmeester M. Pafenols, feestbestuur- der Walter Van Brempt en kommissarissen R. Van Bunder, Alfons Van den Bossche, G. Roe- sems, M. Bridts, F. Philips en W. Uyttersprot. Komen daarbij dan een aantal ring- en tentoon- stellingskommissarissen en een aantal administra tief personeel die instaan voor een feilloos verloop van deze festiviteit. Het programma 9 10 u.ontvangst van de honden op het terrein te Meidert, Molenstraat 29. 10 uur: opening van de tentoonstelling 10u30: begin der keurin gen die ononderbroken doorgaan 15 u.: keuring der grote prijzen Trots van alle Nievelaars is en blijft echter de «St.- Rochuskapel» waarvan we de eerste vermelding vinden in 1560, jaar waar in de kapel werd begif tigd met een fundatue voldoende om er elke maand de mis op te dragen. Volgens de geschiedkun digen zou deze kapel oor spronkelijk zijn gewijd aan O.L.V. ter Nood. Langs de Domentveld- baan vinden we trou wens nu nog een kleine kapel terug met deze titu latuur. Ook al stond er tot vóór een paar decennia op «O.L.V. ter Noot». Toen echter in de 16* eeuw ook Meidert onder hevig werd aan een pest epidemie werd naar de Nievelkapel een proces sie, een boetetocht geor ganiseerd. Processie die later zou evolueren naar de jaarlijkse processie met Half-Oogst waarin tot vóór enkele jaren niet minder dan vier muziek maatschappijen in opstapten. Twee van He kelgem en twee van Mei dert want het werd een interparochiale aangele genheid met Affligem als centraal punt. In die periode van de pest zou de kapel dan zijn toe gewijd aan Sint-Rochus en jaarlijks werd er dan de Rochusmis in opge dragen, nl op 18 april. Beelden van deze volks heilige vindt men dan ook zo in de kapel als in de parochiekerk, steeds met de stok in de hand. Enige variatie: in de ka pel draagt Rochus de stok in de rechter-, in de kerk in de linkerhand. De inskriptie in de kapel «1666» zou verwijzen naar restauratie. Met de tijd raakte de kapel echter in verval met een niet onderhouden haag, lang gras en neerhangende takken waarbij een indruk van bouwvalligheid niet kon worden ontgaan. De kapelmeesters moesten het immers stellen met schaarse financiële mid delen. Wel kreeg de kapel een «nieuw» dak met scha liën voortkomende van verbouwinswerken aan de school. Ook door toe doen van de Nievelaars die er via een kollekte 30.000 fr. aan spen deerden. De Rochusvrienden» Bouwvalligheid en slor digheid doken echter steeds weer op en zoals elk gebouw eiste dit klei nood zeker voortdurende zorgen. Daarom kwam in 1969 de feitelijke vereniging «De Rochusvrienden» tot stand. In 1969 werd met restauratie door de man nen begonnen terwijl de vrouwen «vocht» aan brachten. Geopteerd werd voor een noodop lossing, bepleistering van de buitenmuren om erger te voorkomen. Elektriciteit werd tot aan dekapel aangebracht, er werd geschilderd en een paar nieuwe brandglas- ramen in kaders van Her man De Bisschop werden aangebracht. Enerzijds O.L.V. ter Nood voorstel lend, en anderzijds St.- Rochus met de Hond en een bedevaarder die om heling verzoekt. Een reminiscentie dus van de aloude historie waaruit iets nieuws groeide, De Hondenkeu ring maar dit is dan een taak voor de Kynologi sche Vereniging Nievel- Kapel Meidert. Hierbij trouwens een ge detailleerd feestpro gramma: Zaterdag 16 augustus 14.30 uur: Poppenkast] inkom 20 fr. 20 uur: Gezellig Samen zijn met DJ Frangois. In-j kom gratis Zondag 17 augustus 9.30 UUR: Kapelhoogmis voor overleden inwoner? der wijk. Na de mis Hon-j denzegening 10 uur: Vanaf 10 uur doorlopend Internationale honden keuring met medewerking van de Kynologische Vereniging! «Nievel-Kapel». Verzekerde deelname; van fokkers uit België,i Nederland, Duitsland,! Frankrijk, Luxemburg, Groot-Brittanje Ruim 500 honden met stamboom zullen ze te bezichtigen zijn. 16 uur: Uitreiking van! Trofeeën Na de keuring Gezellig Samenzijn met DJ Fran- gois. Inkom gratis Op zondag doorlopena eetgelegenheid vanaf 11.30 uur Naar keuze: halve kip vol-auvent, stoofvlees met friet of kroketten, ook kindermenu De Hekelgemse zand- schilder Roger De Boeck spreidt er een aangepast zandtapijt. De opbrengst van dez( feestelijkheden is volle dig bestemd voor onder houd en restauratie van de St.-Rochuskapel. Namens de St. Ro- chuskring Frans Van den Meers- sche, voorzitter Alfons Van den Bossche, sekretaris Walter Van Brempt, ka pelmeester Benoit en Jan De Coster en Benoit Cornelis, be stuursleden Voor nadere inlichtingen, tel. 053/66.90.27, Molen straat 9 te Meidert - Aalst. 18 u.: sluiting van de keuring Parkeergelegenheid in de onmiddellijke omgeving voorzien. Worden toege kend: de titels Hopkoning en Hopkoningin '80 en, per ras, Hopprins en Hop prinses '80. Verder zijn voorzien tal van schalen en bekers, en ook speciale prijzen. Ook eetgelegenheid met als hoofdschotel: 1/2 kip met sla, toma ten, friet of kroketten Vlaamse karbonna den met frieten vol-au-vent met frie ten of kroketten. Verder koffie met gebak. Rashonden Rashonden zijn zeker duur. Fokprodukten wor den immers met zorg uit gekozen en verplaatsin gen naar de dekreu kun nen duur uitvallen. Om de waarde van zijn dieren bevestigd te zien, doet de eigenaar van een rashond mee aan keurin gen. Hij laat zijn honden onderzoeken op eventue le gebreken, verzorgt zijn dieren prima, geeft aan gepaste voeding en laat door de dierenarts een tatoeagenummer aan brengen. Tenslotte doet hij het nodige om een stamboom te verkrijgen. Dit alles kost geld. Heel wat geld. Op de stamboom vindt men alle identiteitsgege vens van hond en-fokker met gegevens over de voorouders (van de hond). Deze dokumenten wor den afgeleverd door pri- vé-organismen en veel hangt af van de beroeps- ernst en eerlijkheid ervan. De «Koninklijke Maat schappij Sint-Hubertus» verwierf zich op dat stuk een gevestigde reputatie met 46 zusterverenigin gen uit vreemde landen. Bij deze Sint-Hubertus is de Meldertse KVN aange sloten. Een waarborg dus dal wat te Meidert zal gebeu ren ernstig zal zijn. Gelijke kansen voor elke hond Om elke hond gelijke kansen te geven wordt elke hond individueel ge keurd per ras en per ge slacht. Na deze keuring komt pei klas de beste reu en de beste teef en hieruit wordt de beste per ras geselekteerd. fcr zijn immers verschil lende kynologische groe pen als herdershonden waak- en verdedigi honden, terriers, dashon den, jachthonden schoot- en gezelschaps honden en windhonden. In de ere-ring wordt over gegaan tot de keuze vai de beste en deze word dan de uiteindelijke Lau reaat, Hopkoning of -ko ningin.

De Voorpost | 1980 | | pagina 12