Holvoet winnaar en Rombaut zevende Belgische jeugd Europees kampioen Geef aan de keizer(in).. 24 uur van Francorchamps iiiimiMWHWHii De Voorpost - 8.8.1980 - 29 j de balans van deze 24 uur durende slijtageslag te icorchamps voor onze streekgenoten, die de wedstrijd bdigden. Her een massale belangstelling van een tachtigduizend jpig publiek werd Claude Holvoet winnaar in de klasse J 1600 cc op een zelf geprepareerde Toyota Corolla na J eerder voorzichtige, doch verstandige wedstrijd, iel Rombaut werd zevende in de klasse 2500 cc op een 530 i van het Juma-Carling Black Label team. eersj-Jerdag 24 juli ten d de m'st'ge Ardeense reekf8en heerst alom druk- d eini'n verschillende hotels zebrol Spa' Francorchamps, ére 4ve'ot en Malmédy wordt iwachtig «gedejeu- (Bed» ^ertussen begeven zich alle ons omringende len vrachtwagens, mo- lomes en servicewagens iting Francorchamps. Ifs uit de Verenigde Sta- van America is een t au#1' naar België gekomen ide SC^P tot Antwerpen al lan met een Hessenatie- Jitwagen tot op de Jloop. at zij allerbelangrijkste Bel- :he autosportgebeurte- gekend over gans de jominnende wereld, it weer voor de deur: de ur dt uren ïan Fran- ;swe^han,IB- d °Pvan voormid- komt de zon door de ïomep. oorzir priemen, ter- lie tj' 'n c'e Padd°ck de ten* ariac? worc^en opgeslagen, de Sm^ewa®ens a^gelatlen en j^Qit materiaal klaargelegd. Pefn organ'satie van een AlJar duizend man, waaron- ir ruim 800 kommissaris- (koers-, baan-, stand-) jmt langzaam op gang om :e eerste training eer kennismaking met om- ip en wagen zelfs voor migen veilig te laten lopen voor het publiek it reeds talrijk is opgeko- :n), voor de piloten en ir allen die bij dit groots :nement betrokken zijn. Ier de 65 ingeschreve- die om een kwalifica- strijden, herkennen wij :hillende streekge- ten: te draaien om zich te kun nen kwalificeren, vermits uiteindelijk slechts 50 wa gens zullen toegelaten worden. De uitslag 1. Fréquelin/Daumet op BMW 530i: 2 min 56 sec 50 2. Jaussaud/Therier op Ford Capri: 2 min 56 sec 88 3. Laffitte/Pironi op BMW 530i: 2 min 56 sec 92 4. Wissel/Lierneux/ Cremer op Camaro: 2 min 57 sec 05 5. Martin gebroeders op Ford Capri: 2 min 57 sec 35 6. Spice/Semoulin op Ford Capri: 2 min 58 sec 25 Voor onze streekgenoten: 24. De Caluwé/De Cock op Ford Capri: 3 min 03 sec 05 22. Vermeersch/Herre- godts/Rombaut op BMW 530i: 3 min 02 sec 64 41. De Caluwé/ Goossens/Koks op Ford Escort RS: 3 min CT7 sec 49 39. Holvoet/De Leen- er/Fruhauf op Toyota Co rolla: 3 min 7 sec 2 Op de Toyota Corolla is Claude Holvoet veruit de snelste. De twee ingehuur de piloten De Leener en Fruhauf doen het merkelijk trager. Is dit normaal, Claude? Claude Holvoet: Vermits de wagen van ons is en ikzelf ze wagen heb geprepareerd is het logisch dat ik de wa gen het beste ken. Daaren boven heb ik, om te voor komen dat mijn beide co- piloten er reeds tijdens de training een wedstrijd on der mekaar van maken, voor hen beide een beperkt dan begonnen met de mon tage van een nieuwe motor, zodat wij rond 23.15 uur eindelijk konden beginnen trainen met onze eigen wa gen. Die tweeëntwintigste plaats is onder die omstan digheden een zeer goed re sultaat. De Voorpost: Hoe voelt het, na één jaar inactief, op nieuw aan te zetten? Daniël Rombaut: Allerlei factoren spelen een rol om het mij hier niet gemakke lijk te maken: niet alleen een jaar non-actief, doch ook de ondragelijke hitte maken het mij fisisch zeer moeilijk om mij te handha ven tussen jonge kerels als Dirk Vermeersch en Da niël Herregodts, die boven dien veel meer kompetitie hebben. Bovendien kreeg ik 120 li ter benzine gewicht van twee personen) en een hard type band om uit te probe ren, wat mijn taak niet ver gemakkelijkte. De Voorpost: Speelt het ge wicht van die 120 liter bezi- ne niet in het nadeel? Daniél Rombaut: Het ge wicht is nadelig voor de wegligging en voor de top snelheid, doch wij zijn al dus in staat ongeveer drie uur ononderbroken aan de slag te blijven, wat tijdver lies in de stands voorkomt. Ook kunnen tijdens de ra vitaillering, die 2 minuten duurt (het debiet van de pompen is 60 liter per mi nuut) allerlei andere werk 'zaamheden, waarondei banden wisselen, uitge voerd worden. Zaterdag 26 juli Onder een stralend blauwe hemel en een zengend hete zon zakten tienduizenden af om vanaf 10 uur in de voormiddag tot 13 uur de vijftig geselecteerde wa gens te gaan bekijken, fil men of fotograferen. Nadien kwamen de stand- kommissarissen de grote den in Francorchamps) was de snelste in zijn klasse en stond negenendertigste op de startplaats. Reeds tijdens de eerste doortocht reed hij in laatste positie. Na enkele ronden speciaal voor droog weg- voegen. Vermits de Capri dek). Sommigen komen van Bourgoignie op een ge- onmiddelijk de stands bin- vaarlijke plaats staat, nen om de banden te wisse- wordt de wedstrijd onmid- len, anderen besluiten eer- dellijk geneutraliseerd der een afwachtende hou- door de pace-car teneide ding aan te nemen. het wrak te kunnen wegta- Daniël Rombaut, verdiend zevende op BMW 530i, vermoeid en bezweet tijdens een pitstop gedurende deze «hete» 24 uurrace. Claude Holvoet, later winnaar in de reeks 1, aan het werk in de nieuw aangelegde :hicane. 23; F. De Caluwé en L. De bek op Ford Capri D. Rombaout met D. 'ermeersch en D. Herre- odts op BMW 530 i - M. De Caluwé met M. Jossens en D. Koks op v örd Escort RS - C. Holvoet met PH De eeneer en F. Frühauf op 'oyota Corolla, leze streekgenoten zullen et opnemen in een spor- eve strijd tegen klinkende unen als Jacques Lafitte, Wier Pironi, Jochen Reine Wissell, Pa- ick Nève, Teddy Pilette He formule L piloten) in-Pierre Jaussaud (win- r van de jongste 24 uur in Le Mans), en de franse iidolen Jean-Louis Trin- ant en Serge Marquant. lark Tatcher, de zoon van gelijknamige engelse iron lady» Margeret liet ït zonder reden afweten. \rijdag 25 juli trainingen zijn achter rug, donderdag van 18 Ur tot 21 uur en van 22 uur 24 uur de avondtrai- ng; de vrijdag van 15 uur 18 uur. "')e 69 ingeschreven teams lebben hun wagens getest, fe piloten hebben getracht Sn zo goed mogelijke tijd toerental opgelegd. Ikzelf weet tot hoever ik mag gaan en ik zal trachten de tijden te rijden. Dat Claude Holvoet zich van deze taak voortreffelijk heeft gekweten wordt goed geïllustreerd door het feit dat van de drie Toyota Co rolla's, die door het team I.M.C. waren ingeschre ven, er zich uiteindelijk slechts één wist te kwalifi ceren. Dit onderstreept wel de speciale kwaliteiten van Claude Holvoet, zowel als preparateur als piloot. Op een 22ste trainings plaats vinden we de Aalste- naar Daniël Rombaut te rug. Is deze plaats wel be vredigend, Daniël? Daniël Rombaut: Reeds na drie ronden werd de motor opgeblazen, zodat wijzelf (Vermeersch/Herregodts/ Rombaut0) en de twee pi loten van de andere Juma- BMW (Joossens/Dieudon- né) zich moesten kwalifice ren op één wagen. Ook alle remplaketten, zowel die voor onze wagen als die voor onze teamgenoten moesten gerodeerd wor den. Dit betekent een tien tal maal stoppen om van remplaketten te verande ren. Tussen de namiddag en de avondtraining werd kuis houden in de stand zodat rond halfdrie de me caniciens de wagen op het startrooster kunnen plaatsen. Na een opwarmingsroute wordt om 15 uur stipt de start gegeven van deze 24 uur lange uithoudings- proef. Men spreekt op dat moment reeds over 80.000 toeschouwers. Pole-position Guy Fréque- ling (BMW) nam onmidde- lijk de leiding voor Jaus saud (Ford Capri) Gordon Spice (Ford Capri) en Rei ne Wissel (Chevrolet Camaro). Bij de tweede doortocht blijft Fréquelin aan de lei ding, doch de twee Luigi- Camaro's schoven naar voor om bij de tweede doortocht reeds de leiding over te nemen. Fréquelin kwam reeds na twee ronden de stand bin nen met een enkele cylin- derkoppakking. Streekgenoot Daniël Rom- baut's co-piloot Dirk Ver meersch nam een goede start en schoof reeds na enkele uren wedstrijd op van een tweeëntwintigste naar een twaalfde plaats. Holvoet (Dendermonde), die in de klasse O - 1600 cc (de kleinste cylinderinhou- reeds werd hij door de kop lopers gedubbeld. De Voorpost: Problemen, Claude? Claude Holvoet: Alles loopt prima. Na de vrijdagtrai ningen hebben wij de wa gen nog een grondige on derhoudsbeurt gegeven. Dat wij schijnbaar traag gaan is vooral te wijten aan sommigen, die in de eerste uren van de wedstrijd iets willen forceren. Wij heb ben besloten geen onnodi ge risico's te nemen. Wij hebben ons een ritme opge legd dat tamelijk veilig is, zowel voor de mekaniek als om ongevallen te voorko men. Als wij dit ritme kun nen aanhouden zullen we wel na enkele uren naar voor opschuiven. Als de wedstrijd een goed uur oud is, verandert het metereologisch tij en valt uit de hemel een verfrissen de regenvlaag. Dit brengt echter een ware omwenteling teweeg bij de piloten, die alle rijden met slicks (profielloze banden, De Voorpost: Speelt de re gen in het voordeel of in het nadeel voor u, Daniël? Daniel Rombaut: Voor mij zelf is de regen een zegen: de temperatuur zal daar door een weinig zakken, hoop ik. Voor onze BMW speelt de regen ook in het voordeel. Immers, onze voornaamste konkurrenten zijn de Ford Capri's, die veel minder wegen dan on ze wagen en bijgevolg veel gevoeliger zijn voor een nat wegdek. Niet voor iedereen echter speelt de regen in het voor deel. De Ford Capri van Claude Bourgoignie gaat in de Raidaillon in de fout en komt na enkele omzwer vingen in de vangrails te recht. Hierbij worden ook de Escort van Baffen/De- muth (Luxemburgers) en de BMW Vermeersch/Her- regodts/Rombaut be trokken. De Escort wordt wegens te zware beschadigingen uit de wedstrijd genomen, doch de BMW kan voor herstelling zijn stand ver kelen. Van deze «dode» periode in de wedstrijd maken vele teams gebruik om banden te wisselen en kleine her stellingen uit te voeren. De BMW van Rombaut komt beschadigd de stand bin nen, doch kan in de kortste tijd opnieuw rijklaar of liever raceklaar gemaakt worden. De toestand na enkele uren wedstrijd ziet er als volgt uit: Rond 16 uur rijdt Clau de Holvoet reeds in 45' po sitie, om 17 uur in 38' en om 18 uur in 34' positie. Rond deze plaats in het algemeen klassement blij ven zij hangen, doch in het klassement in hun klasse gaat het in stijgende lijn. Na het uitvallen van de Au di 80 van Nowak Seikel Bergmeister komt Holvoet op de tweede plaats in het klassement op slechts één ronde van de Scirocco van Carlier/De Saint Hubert. Cerutti. Hieruit blijkt reeds duidelijk dat bij valavond, na amper 7 uur wedstrijd, de taktiek van Holvoet zijn vruchten begint af te werpen. Voor Rombaut zag het er even slechter uit na het on geval in de Raidiallon. Zij vallen van een twaalfde plaats naar een zestiende. Doch in de loop van de late namiddag en avond werk ten zij zich opnieuw om hoog tot een tiende plaats. De Voorpost: Heeft het on geval blijvende beschadi gingen voor de wagen ver oorzaakt, Daniël? Daniël Rombaut: Nee. Op die schuiver na met Bour goignie gaat alles prima - de voorlopige uitslag laat dat trouwens zien. Nadien heb ik wel nog een pitstop moeten maken om dat de stabilisatie rechts vooraan onklaar was ge raakt, doch dat is reeds hersteld. Later zou blijken dat het ongeval toch ernstiger be schadigingen heeft teweeg gebracht. Alle herstellin gen aan de BMW waren rechts vooraan, zodat wel het gevolg van dat ongeval moeten zijn. Zondag 27 juli Tijdens de nacht van zater dag op zondag bleef alles relatief rustig bij onze twee teams. Even na midder nacht echter was er onver wachts paniek in de stand van de Toyota Corolla, toen de wagen zonder voorafgaande verwittiging binnenkwam. Claude Holvoet, die op dat moment aan het stuur was, voelde reeds sedert enige tijd een trilling. Toen deze na verloop van tijd verer gerde, werd een pitstop gemaakt. De mecaniciens hadden meteen hun handen vol om de achterbrug te vervan gen. Dit werk knapten zijn op binnen het kwartier, zo dat de daardoor opgelopen achterstand binnen de per ken bleef. Om de motor te sparen werd een achter- brug met lange verhoudin gen gemonteerd, zodat de motor minder toeren hoef de te maken (6500 in de plaats van 8.000 toeren per minuut). Ook voor Rombaut, die het grootste deel van de nacht achter het stuur zat hij had dat zelf gekozen, omdat de nachtelijke tem peraturen lager liggen kende geen grote proble men. Er diende slechts één pitstop voor reparatie ge maakt te worden: een Mac Pherson-veer moest aan het rechter voorwiel ver vangen worden. Zondagmorgen rond 5 uur reed Daniël Rombaut op nieuw op een tiende plaats. Claude Holvoet volgde op een tweeëntwintigste plaats in het algemeen klassement (tweede in zijn klasse ach ter de Scirocco VW van Carlier/De Saint Hubert/ Cerutti). In de loop van de voormid dag vinden wij Rombaut onveranderd op een tiende plaats, terwijl Holvoet op schuift naar een achttiende plaats in de algemene rang schikking, en leider in de klasse O - 1600 cc na he1 uitvallen van de Scirocco die aan de leiding reed ir deze groep. Gedurende de laatste urer bleven de beide teams on geveer op deze stellingen. Het wedstrijdeinde werd echter volledig beheerst door de strijd op de eindo verwinning tussen de Ford Capri van De gebroeders Martin en de BMW van Joossen/Dieudonné, die het laatste uur per ronde tien seconden terugnam op >J de Capri. Voor het sympa- tieke Antwerpse team mocht dit echter niet meer baten, zodat Martin ge broeders voor de tweede achtereenvolgende maal de 24 uur van Francorchamps wonnen en Eddy Joossens voor de tweede achtereen volgende maal tweede werd. Uitslagen Reeks 1 (tot 1600 cc) 1. Holvoet/De Leeneer/ Frauhauf op Toyota Corol la met een totale afgelegde afstand van 2.735 km of een gemiddelde van 113, 958 km per uur. 2. Martin/Cerutti/Gillet op VW Scirocco 3. Menage/Hardy/Fermine op VW Golf 4. Carlier/De Saint Hu- bert/op VW Scirocco Deze laatste drie wonnen daarenboven de Bekers van de Koning als meest regelmatige ploeg. Holvoet won de Prijs der Merken: van het merk Toyota was slechts één wa gen gestart en deze was ook aangekomen, wat een score van 100% betekent. Reeks 2 (1600 tot 2500 cc) 1. Kummler/Mauer/Ket- terer op Ford Escort met een totale afgelegde weg van 2.888 km of een gemid delde snelheid van 120, 341 km per uur. 2. Van de Velde/Hanon op Ford Escort RS 3. De Wael/Wansart/Hah- ne op BMW 323i 4. Theys/Beguin/Morisson/ Allan op Mazda RX 5. De Drijver/Therada/ Palmer op Mazda RX Reeks 3 (meer dan 2500 cc) 1. Martin/Martin op Ford Capri met een totale afge legde weg van 2.952 km of een gemiddelde snelheid van 123,013 km per uur 2. Joossen/Diedonné op BMW 5.30i 3. Ballot-Lena/Andruet op BMW 530i 4. Guitteny/Bleynie op BMW 530 i 5. Woodman/Buncombe/ clarck op Ford Capri 6. Rouse/Tassin op Ford Capri 7. Vermeersch/Herregodts/ Rombaut op BMW 530i Slechts 22 wagens van de 50 gestarte deelnemers beëin digden de wedstrijd. Jeff van den Steen De inrichting van de Euro pese Jeugdkampioenschap pen was door de K.N.B.B.W. toevertrouwd aan de Onze-Lieve-Vrouw- gilde van Heusden Lim burg. Bij het openingscere- monieel werden de vlaggen gehesen onder het spelen van de nationale hymnen. Waarna bloemenhulde aan het monument van de ge sneuvelden en ontvangst op het gemeentehuis. In de ploegenkamp, per 20- tallen, schoot de inleidende Franse ploeg 38 p. op haar krediet. De Belgische ploeg waarin wij onder de deelnemers de stamnaam van vele gekende senior- schutters ontdekken, schoot zich op voorsprong met 41 p. Na een fantasti sche start met 5 p. in de eerste en 11 p. in de tweede ronde. Spijts enkele af- schampers was de hoge op zijn spil gebleven. De zege bleef aan de Belgische ploeg nadat de Nederlan ders niet verder schoten dan de Franse 38 punten. Individueel schoten 40 kampers per land de schif ting over drie beurten. Geert Uytendaele Schelde- zonen Dendermonde en Allain Grimmonprez Wil lem-Teil leper werden fina listen uit de inleidende Bel gische groep. Voor Neder land klasseerde zich Ver meulen Willem-Teil Nieuw-Namen, inderdaad van de gilde van Europees Seniorskampioen Praet. Het werd een finale met vier toen bij de Fransen alleen Dominique Lefèvre raak schoot. Met verder een totaalzege voor onze nationale jeugd toen Grim monprez in de vierde her neming raak schoot. Een sportieve weerwraak voor het minder goede resultaat van onze Europese seniors vorige week. Wij wagen ons aan een ver gelijking: bij dit verbroede rend, sportief en amateu ristisch treffen leeft nog de echte olympische geest van wijlen De Coubertin. In de rand: in verband met de jeugdschifting van de 3e sector, volgt de proclama tie op zondag 10 augustus te 11 uur in de Troebadour lokaal van Sint-Sebastiaan Beveren. Dirk Van Puyvel- de Kallo-Sas wint Junior- sprijs met 16 p.Rudy Ver tongen Willem-Teil Temse is beste scholier met 13 p. Steekvogel In een aankondiging van de jubelviering van de 25 jaar, als staande wipschutter, ak- tieve Liza Muylaert hebben wij in de opsomming van haar loopbaan een markan te vergetelheid begaan. Wel vermeldden wij haar sukses in Sint-Joris Temse waar ze echtgenoot Augustijn vloer de in de koningsfinale. Ui teraard was koningin Liza gerechtigd tot deelneming aan de jaarlijkse «Keizer van België» schieting te Knokke. Van het ruim 70-koppig deelnemersveld van Euro pese gildekoningen, was het koningin Liza die zich tot «Keizer van België» liet kronen. Tot nu toe nog een unicum in de geschiedenis van deze keizerschieting. Volledigheidshalve voegen wij eraan toe dat haar de titel het vorig jaar door een ander Waaslander Werner Calle, van Sint-Sebastiaan Kemzeke werd overgeno men. Terwyl schoonzoon Albert een paar jaren na dien eveneens sukses kende te Knokke. Haar zilveren schüttersju- bileum werd dan ook met keizerlijke luister gevierd, in haar huidige gilde Sint- Sebastiaan Beveren. Letterlijk en figuurUjk werd de gevierde in de bloe metjes gezet. Spijts andere gewestelijke schietingen wa ren er 110 sympatizerende deelnemers aan de hulde beschreven. Zeer gewaar deerd door de gevierde was de attentie waarmee h* kleinzoon werd bedav. Een spruit die alvast de schutterstraditie van groot ouders en vader zal voort zetten. steekvor

De Voorpost | 1980 | | pagina 29