Twijfels voor volgend seizoen: Neerpelt of Avanti Lebbeke? Verhofs Met topscorer Dirk won Neerpelt zowel titel als beker O.O. IJOU - L/O «UUIJAOI vereiste ng Neefl nis gaan L Lebbektt lij beter, 1handba Europ tadt weet »eke verl taar Vei te vereni g zovele sup Kunnen dez zijn besli beïnvloeden' erledi In een overvolle Hobokense sportzaal, bijna 1500 toe schouwers, veroverde Spor ting Neerpelt eind mei de Belgische handbaltitel. Dat gebeurde slechts in de aller laatste seconden van de be slissende testwedstrijd. Het werd meteen de apoteose (je zege jn <je spannende den van een uitzonderlijk span nend handbalseizoen. De ploeg die Neerpelt, reeds bekerwinnaar dit seizoen, tot een testmatch verplicht te, was Avanti Lebbeke. Lebbeke speelde zeer goed en had trouwens gedurende bet grootste kompetitiege- Handbalmikroob Trainer Roganovic Eerst dachten we verkeerd Alhoewel Dirk nu al jaren te zijn. We verwachtten onze beste handbalspeler een Verhofstadt met een is, kan hij nogal afstande- dik gevulde baard maar die lijk over deze sport praten, bleef, zo verklaarde Dirk Is dat slechts een indruk of ons, in de kleedkamers van is hij misschien mistevre- de Hobokense sporthal na den over bepaalde toestan- het Belgisch wedstrijd tegen Lebbeke. handbal? Lebbeke waar voor Dirk «Het handbal heeft in ons alles begon. Inderdaad, in land een geweldige sprong 1950 kregen de ouders Ver- vooruit gemaakt. De aan- hofstadt hun Sint Nicolas- wezigheid van buitenlandse geschenk onder de vorm topspelers en trainers, van een tweede zoon. Hij vooral uit de Oostbloklan- kreeg de naam Dirk. Later den, is daar niet vreemd kwamen daar nog een aan. Trainer Roganovic, deelte de rangschikking tweeling (Veerle en Koen) die uit het handballend aangevoerd. Bij Neerpelt en een vierde zoon bij. Joegoslavië kwam, is hier speelde zich, nog maar |jep school te Dender- een voorbeeld van. Hij eens, een man biezonder in m0nde en behaalde later te kwam bij Avanti als eerste de kgker. De Lebbekenaar Gent het diploma burger- buitenlandse trainer in ons Dirk Verhofstadt. Ook in jjjjj jngenieur. Nu is hij wereldje. Eerst bracht hij de Avantiploeg huisde een werkzaam in de komputer- Lebbeke aan de top, daar- Verhofstadt: Koen. afdeling van een belangrij- na leidde hij Neerpelt naar Verhofstadt, en dan wel ke financiële instelling. Hij twee titels. Als eerste full speciaal Dirk, is een naam vertelt: prof-trainer in de Belgische als een klok in ons handbal- «Ga"s hel Sez™ was f's kompet.!,e was h,,i ook de wereldje. Reeds jaren staat "°gal sportief aangelegd, stimulans voor andere oe- hij aan de top in deze sport. Ook mijn ouders. Moeder fenmeesters. De meeste Met hem willen wij dan zwemt heel graag en vader eemte klasseploegen spelen ook een praatje slaan over b een verwoed tenntsser. ook nu nog met een zelfs de wel snelle opgang van de Alleen Hugo, onze jongste, Wee buitenlanders. Vooral handhaknnrt doet helemaal niet aan de Polen zijn erg in trek. sport. Ik deed van zeer Neerpelt bewees dit jaar Lange velde jong graag mee. Maar met echter dat het ook zonder Het zou heel wat zoeken de handbal begon ik toen hun aanwezigheid kan. Ze vergen om Dirk Verhof- mÜn vriend Johan Keppens wonnen en de beker en de stadt te vinden. In het ou- me eens meevroeg naar titel zonder vreemdelingen derlijke huis te Lebbeke, Elita Avanti). Ik was in de ploeg, weggestopt in een rustige toen zeventien en na een De opgang is vooral merk- straat, kregen we het adres Paar oefenwedstrijden baar bij de Vlaamse ploe- van Dirk. Merchtem. «Je wefd hd van de klub. Na gen. Na het lange Waalse zult misschien wel wat een half jaar kwam ik al in overwicht komen de laatste moeten zoeken», kregen de eerste ploeg terecht. Eli- vier kampioenenploegen we als aanmoediging nog ta speelde toen in eerste uit het Vlaamse land. De mee. En inderdaad. In de nationale en dat was voor eerste vier in deze kompeti- wijk Langevelde, waar al- nhj de voornaamste reden tie zijn teams van deze kant les nog rust ademt, vonden ?m voor het handbal te we vier, vijf wegen met kiezen. In die sport zat ik, dezelfde naam. Hier, waar en dan nog m eigen gemee- de tijd schijnbaar heeft stil- nJe' onmiddellijk in eerste gestaan, wist niemand ons klasse- -Indo, tennis en te vertellen waar Dirk pre- voetbal liet ik toen wat cies woonde. Tenslotte ont- !mks liggen. Meteen bracht dekten we, vlakbij de nog ik ook de hapdbalmikroob werkende watermolen van hij ons thuis binnen. Am- Langevelde een oude ge- P®r een Jaar later speelde velhoeve. Hier moesten we Koen en dan volgde Veer- zijn. Er werd reeds heel 'e- Ook Jan, de oudste, die wat gerestaureerd maar vroeger nog rugby speelde evenveel is nog te doen. hij Sint-Gillis Dendermon- Nog veel werk voor Dirk, de speelde een jaar bij de die er met vrouw en twee reserven van Avanti.» kinderen woont. het stellen met een klein verloren hoekje. Welke normen men daarvoor aan de dag legt? De handbal sport heeft evenveel sup porters en de kompetitie is toch minstens even span nend. Op de televisie is er wel een verandering ten gunste waar te nemen. Dit seizoen, misschien wel het meest spannende dat we ooit kenden, werden een zevental wedstrijden uitge zonden. Mooi zo...» Uithouding, snelheid kracht Sommige sporten vergen van hun beoefenaars soms specifieke kenmerken. Een basketballer moet groot zijn. Kan Dirk ons mis schien vertellen welke de belangrijkste kenmerken zijn van een goede hand balspeler? «Handbal is misschien, sa men met basketbal, de meest veelzijdige, de meest Waalse achteruitgang merkbaar. Ze bestaat nu bijna uitsluitend uit Neder- landstaligen. Alhoewel on ze sport dus, zeker hier, een geweldige groei kent, toch wordt er in de pers nog maar weinig over handbal geschreven. En dat maakt mij soms onge lukkig. Basketbal bijvoor-' beeld krijgt in de meeste kranten elk emaandag een volle pagina, wij moeten 1 oud anne rekkel die Avanti. Uithouding, snelheid en kracht zijn de bijzonderste Dirk Verhofstadt, nog met de kleuren van IA ze willen.» van de taalgrens. Ook in het nationaal team is die komplete ploegsport. Zoals Eilanden. Waar staat onze een goede zaak zal zijn, Vlaamse opgang, en de bij andere sporten is kondi- nationale handbalploeg e moet de toekomst uitwij- tie natuurlijk zeer belang- momenteel? Dirk, geboren Lebbeke- zen. De handbalspelers rijk. Uithouding, snelheid «Het verschil tussen West- naar en wonende te Merch- hebben nu meestal geen en kracht moeten samen cn Oost-Europa is nog zeer tem, speelt nu al drie jaar kontrakt met de klub en aanwezig zijn. Daarnaast groot. Het is ook het ver- in het toch wel verre Neer- kunnen dus vrij gaan waar speelt in het handbal vooral schil tussen amateuristisch de balvaardigheid een gro- en in feite professioneel te rol. De trainingen, bij handbal. De Europese ploegen zijn ingedeeld in drie reeksen: A, B en C. In de A-reeks staan de bes ten. Het zijn allemaal Oostbloklanden behalve dan West-Duitsland, het Westerse handballand bij Neerpelt althans, zijn toe gespitst op het taktisch ge deelte. Al de ploegleden moeten volkomen op el kaar zijn ingespeeld. Dat is het grote verschil tussen tophandbal en het handbal uit lagere reeksen. De indi vidualiteiten kunnen ook Bbij ploegen uit lagere zeer goed zijn, maar het geheel klikt niet zoals het hoort. Ook ervaring is dus erg belangrijk. Als handbal speler is men, zo wordt al gemeen gesteld, op zijn best rond de dertig. Wie er dus van jongsaf mee be gint, en dat is nodig, heeft een lange loopbaan voor de boeg. Het is ook een uit puttende sport. Net als het basketbal. Ook in het handbal zijn vrije vervan gingen mogelijk. De ploe gen bestaan uit tien spelers waarvan er slechts zes ge lijktijdig op het veld staan.» Far-Oer We bomen nog even verder B over nationale ploeg. Ook hier is Dirk Verhof- ^ZMmÊSmBSKÊBÊÊKÊtÊÊKÊÊÊ^BKl^Kk IIP Wm stadt zowat de man rond De kampioenenploeg van Neerpelt (77-78). Staand vlnrtrainer Vuk Roganovic. w'e a"es draait. We henn- Ivan Delfs, Dirk Verhofstadt, Jaak en Louis Schuurmans. Ook de familie Schuurmans neren ons nog de perikelen rond het Europees kam- is een naam in ons han a pioenschap op de Far-Oer pelt. Hij beklaagt zich trou wens over de lange ver plaatsingen naar de Neder landse grens. Waarom ging hij dan bij Avanti Lebbeke weg? «Drie jaar terug zag ik het bij Lebbeke niet meer zit ten. Die ploeg was totaal uitgeblust. Trainer Roga- uitstek. In B staan nog veel novic, met wie ik dolgraag landen van achter het Ijze ren Gordijn maar onderaan ook Nederland bijvoor beeld. In de C-reeks zitten dan de meeste West-Euro- pese teams. Hiertussen trainde en die mij heel wat handbaltechniek bijbracht, was het jaar voordien naar Neerpelt vertrokken. Leb beke zat in een put en zou daar zeker dat jaar niet uit slaat België een goed fi- geraken. Ik wou echter de guur. We kunnen trouwens ook wedijveren met de staart van de B-reeks. Elke twee jaar zijn er kampioen schappen per reeks. De laatste voor de C-reeks hadden plaats op de Dene- markse Far-Oer Eilanden. Tegenslagen allerhanden hielden ons toen uit de eer ste twee plaatsen. Plaatsen top spelen. Dat kon bij Neerpelt. De speelstijl lag mij ook beter. Neerpelt speelt een stoer en robuust handbal. Lebbeke houdt het eerder bij het technisch hoogstaande. Toen Roga novic mij dan ook vroeg naar Neerpelt over te ko men, heb ik dat graag ge daan. Ik heb er geen spijt die toegang gaven tot de van gehad. We werden hogere B-reeks. Broer twee maal kampioen en dit Koen en De Vliegher, bei- jaar kwam daar nog de be den van Avanti, moesten ker bovenop! thuisblijven wegens kwet- Transfers waren in het suren. Ikzelf kon slechts de laatste wedstrijden spelen. De andere moest ik passen door een auto-ongeval van mijn vrouw en zoontje. Die periode vond ik de jam handbal toen nochtans niet zo frekwent. De groei van de sport heeft nu echter ook de sponsors aangetrok ken en ook bij ons begin nen de transfersommen nu merste uit mijn nu al lange hoog op te lopen. Of dat handbalkarrière.» voor de sport uiteindelijk Twijfel Verhofstadt heeft onge twijfeld mooie herinnerin gen aan zijn sport maar zoals elke nog aktieve sportbeoefenaar moet ook Dirk nog verwachtingen hebben. Welke? «Ja, handbal bracht mij heel wat gelukkige ogen blikken. Op verscheidene internationale wedstrijden blik ik graag nog eens te rug. Ook de twee titels die ik bij Neerpelt behaalde, vooral dan de laatste, wa ren voor mij gelukzalige momenten. Dankzij het handbal kreeg ik een zeke re bekendheid, en daar ge niet ik soms wel van. Men zegt trouwens dat dit jaar mijn beste seizoen was. In dien men, zoals gepland, een handbalspeler van het jaar zou kiezen kom ik voor die titel waarschijnlijk wel in aanmerking. Af scheid nemen van de aktie ve sport zou mij echter niet zo zwaar vallen, ik zou er gemakkelijk mee kunnen kappen, maar mijn loop baan duurt hopelijk nog wel een tijdje. Nog enkele interessante internationale wedstrijden, een plaats in de B-reeks, een paar titels en bekers staan nog op het verlanglijstje. Eerst moet ik nu ke beslissing nemen; ven bij Sporting of dichter bij huis len, bij Avanti Neerpelt ligt speelt een volgend jaar Maar de verre gen?... In Lebbeki mij steeds thuis mijn vrienden Johan Keppens, het handbal bracht trainer. De keuze is moeilijk. De groot!» Dirk Verhofstadt men in Lebbeke het broederpaar stadt Hij weet ook dat t streek nog zovele ters heeft. Kunnen gumenten zijn misschien Hugo AE

De Voorpost | 1980 | | pagina 36