GEMEENTEPOLiïEK 16 FEBRUARI 1977 EN VANDAAG De Voorpost - 8.8.1980 - 7 ong geleden schreef een zekere Jean-Iacques Rous- ling voor gemeentepoli- eau «als iemand over staatszaken zegt 'wat maakt tiek niet zo erg groot is. et uit voor mij'? dan is die staat verloren». Je kan Zo zullen er wel meer le- etzelfde over gemeentebeleid zeggen. Wanneer zers de sportbladzijden leen kat zich nog interesseert over wat in het stad- in De Voorpost lezen, dan If gemeentehuis bedisseld wordt, dan kan je be- de (doorgaans) minder waarlijk nog spreken van «demokratie». Toch weet sensationele verslagge- edereen: maar weinigen liggen er wakker van, van ving van gemeentera- rat schepenkollege en gemeenteraad uitrichten. De den. En toch... In sommi- lurgemeester ziet men als een lint van een tentoon- ge deelgemeenten was Helling moet doorgeknipt worden, maar wie weet er er een erg grote opkomst v. dat de gemeenteraad's woensdags één keer per voor informatie- en in- jiaand vergadert? jen onderzoek, waarom lan wel? (oen dit onderzoek aan le gang was, werd mij heer dan eens door be tenden opgemerkt «waar e dat nu goed voor?» Meermaals werd ervan litgegaan, dat «de» be- rolking nu eenmaal he- femaal niet geïnteres- feerd is in gemeentebe leid, behalve als de ei- jen straat opgebroken wordt. Zoiets is zo en zal kltijd wel zo blijven, neende men er dan bij. En nog: dooddoeners ïiisschien niet zonder jrond, maar weinig ter- sake zoals «wie aan de pot zit, zal er altijd wel fan likken». Inderdaad, er is echt ijeen wetenschappelijk Dnderzoek nodig om er ïchter te komen dat de gemiddelde belangstel- (Meldert bv.). De in spraaktelefoon 77.77.77. staat ook nooit stil. Soms komen bevolkingsgroe pen op straat om hun on genoegen of vrees om trent een gemeentepoli tieke kwestie te kennen te geven, zoals recent met de «verkeersvrije markt» het geval was. Daarom is het interes sant na te gaan welke spraakvergaderingen Een raadszitting. Het Aalsterse stadsbestuur is principeel VOOR een beleid waarin de burgers kunnen participeren (dus: foorgelicht worden en inspraakkansen hebben). Je tan met een meetlat gaan becijferen hoever men ran die ideale toestand nog verwijderd is, maar Aalst staat alvast een maat voor op gemeenten waarvan de sekretarissen nog durven schrijven «te- treel inspraak wordt anarchie» of «het publiek is niet tijp voor inspraak» (1). Dp 16 februari 1977 las burgemeester Louis D'haeseleer de Program ma- en Beleidsverklaring iroor van het nieuwe fcchepenkollege. Zoiets is Wat een regeringsverkla ring is voor een nationa le regering, en somt op vaar men naartoe wil. )nder de hoofding «be stuur» werden memora ble woorden gesproken: Het is de bedoeling ran de meerderheid om sen open demokratisch bleid te voeren, waarbij ingezetenen effektief btrokken worden. Wij itaan er borg voor dat de irroegere gemeenten niet worden «opgeslorpt» ioor de stad Aalst, maar lat zij hun eigenheid zul- en kunnen bewaren. Dpdat wij de omvang en le grond van de proble- nen van de deelgemeen- en en hun inwoners nog )eter zouden kennen zul- en wij hun de grootst nogelijke inspraak ge ren. Zij mogen van ons torrekte voorlichting ver wachten. De adviezen ran de erkende raden tullen in de mate van het mogelijke worden ge volgd. Indien het bestuur tou menen dat het advies niet kan gevolgd worden en dan zal de weigering steeds op objektieve wij- te worden verantwoord. Op die manier menen wij dat het bestuur van onze stad een zaak is van al de ingezetenen en niet meer boven maar met de inwoners zal gevoerd worden Er kwam een struktuur met aandacht voor wat het bestuur «informatie, beleidsvoorlichting en Inspraak» noemt, met het oog op een grotere deelname van de bur gers aan het beleid. Zelf noemde de burgemeester in een toespraak op 22 april dit jaar dit rnel meer woorden nog on volkomen, waarbij hij voorbeelden gaf van wat nog zou kunnen gebeu ren. Vooral wat «in spraak» betreft kan nog veel gebeuren. We cite ren Johan Velghe, die in het Nieuwsblad van 24 april 11. schreef wat wel licht nog anderen den ken: «Slechts na vele pro testen organiseerde men hearings over de ver- haalbelastingen. Over het parkingsprobleem of over de keuze (voor de komende 30 jaar) tussen een gemengde of zuivere energie-interkommuna- le, worden geen in spraakvergaderingen gehouden.» In zijn titel werd de vraag gesteld: «Inspraak en Informatie, demokratie of facade?» Niettemin is Aalst bij de 32,7% van 214 Vlaamse gemeenten, die perskon- ferenties organiseert, bij de 57% die inspraakver gaderingen ingericht heeft, en bij de 4,2% die een dienst heeft belast met inspraak. Wel is op te merken dat de 5 ge meenten met meer dan 75.000 inwoners het elk beter doen, en dat Aalst bv. aan Gent nog wel een puntje kan zuigen op gebied van beleidsvoor lichting. (1) Onder het motto «Stad Aalst, het Bestuur Dich terbij» leverde het stads bestuur inspanningen om de afstand tussen be stuur en bestuurden klei ner te maken. Vooral de fusie-operatie deed in zien, dat deze erg groot geworden was. Voor de duidelijkheid kunnen we hierbij het onderscheid maken tussen het moge lijk maken van het «in- kijkrecht» en het «in- spraakrecht... Het eerste houdt in, dat de burgers informuüo verkrijgen waarüir-e ze de aan de gang zijnde (of ook reeds definitieve) besluitvor ming kunnen volgen. In- spraakrecht gaat een stap verder; hier biedt de overheid ook de moge lijkheid dat de bevolking zijn mening kan verkon digen over die beleidsas- pekten. De Leuvense po- litikologen Wuyts en Del- martino spreken verder nog over «participatie recht»: nl. inspraak waarbij een reèle in vloed op de besluitvor ming uitgaat. Het ge beurt immers dat in spraak alleen maar wat bla-bla-bla is, en dat de overheid toch haar zin doordrijft. Omdat het on derscheid in de praktijk echter niet zo gemakke lijk te trekken is, houden we 't hier bij een tweede ling. Inkijkkanalen Er zijn diverse informa tiekanalen, waardoor de Aalstenaar te weten komt wat het stadsbe stuur zoal uitricht. Van stadswege zelf heb je vooral de jaarlijkse bro chures «Aalst '80» en de voorgangers, de stadsbe- richten in de «Aankondi ger», tijdschriften (voor nijverheid, handel, land en tuinbouw, voor de jeugd), gelegenheids brochures, de informatie- en inspraakvergaderin gen. Er zijn ook perma nente informatiever- strekkende diensten (mi litie, sociale dienst, jeugdinfo wegwijs...) waaronder zelfs een spe ciaal opgerichte «dienst organisatie en informa tie». Deze is belast met het vorm geven aan in formatieve uitgaven, voorbereidend werk voor informatie- en inspraak vergaderingen, de pers ter hulp zijn e.d.m. Op jaarbeurzen kwamen in formatiestands van de stad, op de dienstcentra (vroegere gemeentehui zen) worden heel wat in lichtingen verstrekt, een gans lijstje! Naast de diverse persme dia, waarmee het be stuur een goede relatie wil onderhouden on danks wrijvingen in het verleden, moet ook op de aktieve rol van het vere nigingsleven gewezen worden. Via eigen tijd schriften, of info- en dis- kussieavonden komen dikwijls ook facetten van gemeentebeleid naar voren. Het dient gezegd, dat er meer informatie over dienstverlening, admini stratie en sociaal-kultu- reel leven verstrekt wordt, dan werkelijke beleidsvoorlichting. Door de burgemeester werd in dit verband het voorstel gelanceerd een informatiecentrum uit te bouwen waar «de beslis singen van de gemeente raad zouden kunnen ter inzage gelegd worden van de inwoners». C.V.P.-fraktievoorzitter Ghis Willems van zijn kant stelde op een raads zitting dit jaar ook voor het publiek bij gemeen teraadszittingen een do- kumentatiemap aan te bieden met een schema waarop ze de raadsleden en de politieke frakties kunnen herkennen, een agenda en een memorie van toelichting. Ook de burgemeester steunt dit voorstel, dat de open baarheid van die zittin gen wil optimaliseren. Tenslotte is de huidige beleidsvoorlichting veel al beperkt tot informatie over reeds genomen be sluiten. Om inspraak nog mogelijk te maken, zouden ook «beleidsvoor nemens» moeten ken baar gemaakt worden. Inspraakkanalen Meest belangrijk zijn de informatie- en inspraak vergaderingen, die twee keer in elke deelgemeen te gehouden werden in de periode maart '77 - april '79. Ook de in- spraaklijn 77.77.77 is een kanaal, dat veel bijval kent. Voorts zijn er talrij ke adviesraden met een funktionele bevoegdheid (kuituur, sport, jeugd, vreemdelingen...), infor matie- en inspraakverga deringen omtrent bijzon dere beleidsvraagstuk bevolkingsgroepen meest en minst betrok ken zijn bij het gemeen tebeleid; welke onder werpen meest interesse wegdragen, of er een verschil is tussen «ge ïnformeerd zijn» en «tot inspraak komen».... Aalst Ons onderzoek beperkte zich tot Aalst, om volgen de redenen: slechts één gemeente kon om praktische rede nen onderzocht worden het is de grootste ge meente van ons verschij- ningsgebied. Sorry voor Erpe-Mere en Lede, hoe wel de meeste bevindin gen wellicht ook daar toepasselijk zijn als gefusioneerde stad van (bijna) 80.000 in woners is er geen sprake meer van kontakt tussen beleidsbepaler en inwo ner achter pot en pint in de dorpskafee. Gemeen tepolitieke betrokken heid wordt als «pro bleem» aangevoeld. Daarbij komt dat het om een geheel van onder ling sterk verschillende gebieden gaat: er zijn de landelijke Faluintjesge- meenten en de geïndus trialiseerde centrumstad Aalst als uitersten. er is in Aalst een niet te ontkennen begin ge maakt van een participa- tiestruktuur. (d.w.z. er zijn middelen tot voor lichting omtrent het be leid, er zijn inspraakmo gelijkheden...) De andere kant belichten Een krant, ook dit blad, kan veel gemakkelijker verslag uitbrengen over «gebeurtenissen» dan over opinies en gedrags lijnen van bevolkings groepen. Het laatste is niet zo gemakkelijk te achterhalen, zodat het vaak vergeten wordt. Zie je, ook wat gemeentebe leid aangaat, wordt veel meer informatie ver schaft van wat gebeurt en beslist wordt, dan hoe de bevolking daarop rea geert. De Voorpost wil met de resultaten van dit onderzoek ook de «ande re kant» eens belichten. Tenslotte wordt het ge voerde beleid verricht in naam van die grote ano nieme massa en gaat het om beslissingen waar al die mensen direkt of in- direkt mee te maken hebben. We gaan er van uit, dat een goeie bestuursrela- tie een bestuur veronder stelt dat inspeelt op ver wachtingen en behoeften van de bevolking. Da's alleen maar mogelijk als die bevolking zich wat aantrekt van gemeente beleid, en het niet houdt bij een zesjaarlijkse stembusgang. Onze wens is het, met de resul taten van dit onderzoek, bij te kunnen dragen tot een verbeterde relatie tussen Aalstenaars en hun gemeentebestuur. Er zijn verschillende kon- sekwenties uit te trek ken, maar da's meteen gemeenteleid! Wij hou den het bij een (zo ge trouw mogelijke) be schrijving van de toe stand. Zelf blijven we op de vlakte wat de (uiter aard politieke) besluiten eruit betreft. Onze ko lommen staan de komen de weken wel open voor reakties van lezers, of die nu in de gemeente raad zetelen of niet, in een aktiegroep zitten of niet.... Bronnen Belangrijke informatie konden we putten uit be staande statistieken be treffende het gebruik dat van participatiemiddelen gemaakt wordt. Daarvoor danken we van harte de dienst Organisatie en In formatie van de stad Aalst, die ons zeer be reidwillig kan helpen. Daarnaast werd een ei gen enquête gehouden. Een vragenlijst werd sa mengesteld waarin sterk uiteenlopende gemeen tepolitieke thema's aan bod kwamen. Er werd ge peild naar de kennis van die onderwerpen, de me ning daaromtrent en de participatiebereidheid. (Geïnteresseerden kun nen deze 8 blz. tellende vragenlijst inkijken op het kantoor van De Voorpost) Nadat een proefenquète op kleine schaal gehou den werd, werd de defini tieve vragenlijst in mei- juni-september 1979 door medewerkers van dit blad persoonlijk aan de respondenten be zorgd. Het ging om 800 personen, die door getal- lenkombinaties toevallig getrokken werden uit de kiezerslijsten. 179 inge vulde formulieren kwa men terug. Dit is eerder weinig en kan wijzen op een algemene lage inte resse; mogelijks zijn ook niet alle formulieren rondgedragen (zoiets kom je nooit te weten). Bij de verwerking van de gegevens, die in volstrek te anonimiteit gebeurde, werd er zorg voor gedra gen niet tot verderstrek kende uitspraken te ko men, dan door de res pons verantwoord was. Omdat onze steekproef echter voldoende gedif ferentieerd was (bv. man nen zowel als vrouwen, alle bevolkingslagen en leeftijden...) konden niet temin toch heel wat uit spraken gedaan worden, die met 95% statistische zekerheid gelden voor de ganse bevolking. Uiteraard was een voor afgaand inzicht noodza kelijk omtrent dit onder werp. Er werd dan ook gesnuisterd in weten schappelijke literatuur betreffende demokrati- sche beleidsvoering, par ticipatie, (politieke) be trokkenheid... Wie ge ïnteresseerd is in de oor sprong van het gebruikte begrippenkader en de te onderzoeken verbanden, moeten we verwijzen naar de licentieverhande ling Sociologie «Onder zoek naar de betrokken heid van de Aalsterse be volking bij het gemeente beleid» waar dit hulpma teriaal wel vermeld is. Voor wie dat wil, kunnen er kopies gemaakt wor den (aanvragen zijn zo wel bij ondergetekende als op het kantoor van dit blad mogelijk). Dank Naast de Dienst Organi satie en Informatie van de stad Aalst, past een dankwoord ook aan schepen Hooghuys, die ons recente kiezerslijsten liet gebruiken, de dien sten Sport, Jeugd en Vrije Tijd van schepen Mon sieur en de dienst voor Cultuur van schepen Roels voor lijsten van het verenigingsleven, en prof. M. Van Vaeren- bergh (R.U.G.), met as sistente mw. C. De Cat, die als promotor van voormelde verhandeling een steun betekende. Ook naar het Centraal Digitaal Rekencentrum van de Gentse unief, waar tussen de compu ters ook nog mensen zijn, mag eens gewuifd wor den. Tenslotte mag het eigen huis niet vergeten worden: de gratis inzet van vele D.V.-medewer kers (waaronder een aantal ex-kollega's) en de zegen van drukkerij De Cuyper om er wat ex tra drukwerk bij te ne men. Ook de invullende steekproef mensen uiter aard, zonder hen was't een «flop» geweest... Al lemaal bedankt; na twin tig maanden werk eraan, hier zijn de resultaten! (Peter Dauwe) ken (B.P.A.'s, wooner ven, onteigeninaen. ver- haalbelastingen, en individuele enquetes (in de bloemensektor, om trent het struktuurplan Groot-Aalst...). In tegen stelling tot sommige an dere gemeenten zijn er geen wijkraden, enkel wijkkomitees (Jaar van het Dorp, Jaar van het Kind, sport...) zagen het licht. Inspraak is ook mogelijk langs het klachtenbu reau Openbare Werken, de zitdagen van schepe nen, en langs indirek- te weg via lezersbrie- ven in tijdschriften, dis- kussie op debatavonden door verenigingen inge richt, betogingen, ak- ties... Dit mag dan al een saaie opsomming van nieuwe en reeds lang bestaande middelen zijn, er zijn een aantal aksenten: Het stadsbestuur ziet het nut van inspraak als volgt: het is dixit de burgemeester een goed middel om «tot een juiste probleemstelling of een zo volledig moge lijke analyse van de be- leidssituatie te komen, inbegrepen de behoeften en de verwachtingen van de burgers.» De beslis singsmacht blijft bij het stadsbestuur. Van een gedecentraliseerde be slissingsmacht voor be paalde materies (op wijk niveau bv.) is geen spra ke. De «handtekening van 't stad» is zelfs voor een kermis nodig. Ach tergrond: de vrees voor infiltratie van de C.V.P.- oppositie in wijkraden, die daartoe noodzakelijk zijn, is niet te ontkennen. De dienst Organisatie-Informatie. (Per) Van informatie- en in spraakvergaderingen is men stilaan afgestapt naar een meer indivi dueel-gerichte inspraak- vorm. Meer mensen blij ken daarbij uit hun schelp te komen. Ondanks het feit dat «de mensen een nieuwe straat willen, maar geen verhaalbelastingen; een stationeerverbod, maar niet aan hun kant van de straat, enz.» meent het stadsbestuur terecht, «dat in elke vraag, in elk voorstel, in elke kritiek en in elke opvatting, nut tige informatie schuib gaat, én een knoop om door te hakken met het oog op het algemeen belang.» Het stadsbestuur ziet zichzelf als verkozen ver tegenwoordiger van het algemeen belang. In spraak dient om «goed geïnformeerd te zijn en te weten wat er bij de inwo ners leeft.» Eigenlijk is dit een minimalistische opvatting van *<in- spraak», zeg maar dat het een kompromis is tussen wat wel eens «vertegenwoordigings- en participatiedemokra- tie» genoemd wordt. De vraag is of de ge stelde verwachtingen in dit inkijk- en inspraak systeem ingelost wor den. M.a.w. of de bevol king zich inderdaad goed informeren kan omtrent het gemeentebeleid, en of ze inderdaad de in spraakkanalen gebruikt. Daarvoor verwijzen we naar een andere bij drage. Noten: Waar we de burge meester citeerden, ver wijzen we naar zijn toe spraak op 22 april '80 op de studiedag voor infor matie, beleidsvoorlich ting en inspraak in de feestzaal van het stad huis. (1) Uit de antwoorden op een recente enquete Van de Dienst Informatie en Organisatie naar de stand van zaken betref fende «informatie, voor lichting en inspraak in de Vlaamse gemeente besturen.» (214 ant woorden van de 345 aan geschreven gemeenten). (Peter)

De Voorpost | 1980 | | pagina 7