c4s&' m INKIJK- EN INSPRAAKMIDDELEN: WIE KENT ZE? WIE GEBRUIKT ZE? Wat er nog komt... Over het verschil tussen iets kennen en het gebruiken ..pVllsl 8 - 8.8.1980 - De Voorpost Onder de hooiding «16 februari 1977 en vandaag» lees je wat er in Aalst zoal te vinden is voor de toegewijde inwoners, die begaan zijn met het wel en wee van hun stad. Er zijn een aantal middelen om zich te informeren, andere soms dezelfde om de vrije meningsuiting te garanderen. Uit ons onder zoek blijkt alvast dat niet alle bevolkingsgroepen in gelijke mate op de hoogte zijn van het bestaan ervan, en in nog veel mindere mate tot gebruik ervan overgaan. Heel wat mensen zouden bijaldien wel willen participeren, maar doen het toch niet. Waarom niet? Zowel vanuit het van na bij bekijken van cijfers aangaande de «informa tie- en inspraakvergade ringen» en de «77.77.77» als uit onze eigen enque- te kan zonder bezwaar gesteld worden dat «de gemiddelde doorsnee burger Jan met de Pet, ofte de modale man in de straat» niet bestaat. Wel kan je groepen onder scheiden: jongere men sen. vrouwen bedienden, Hofstadenaars, mensen met een hoger onderwij s- diploma, aangeslotenen bij een vereniging... Om ken doen het minder goed. Vooral Meldert was sterk vertegenwoor digd. Door de som van 45 op Aalst Linker-Oever en 10 op Aalst Rechter-Oever. De gegevens komen van de eerste vergaderronde (1977-1978) en zijn daar benaderend, de steek proef van drie telefoon maanden en de kiezers lijsten aangevuld tot 1 april 1979. Om de relatieve telefoon- cijfers te bekomen werd vermenigvuldigd met (algemeen) en fusiepro blemen, financiën, be volking en burgerlijke stand, militie, perso neelsbeleid. Openbare orde en veilig heid: politie en verkeers problemen, brandweer. Ekonomische zaken: eko- nomie, handel en nijver heid. Openbare werken: open bare werken. Sociaal-kulturele zaken: jeugd, sport, vrije tijd, gezinszorg, onderwijs, kuituur, toerisme, feeste lijkheden. Grondbeleid en leefmi lieu: ruimtelijke orde ning, grondbeleid, leef milieu en begraafplaat sen (bij nader toezien bij de «vergaderingen», ging het om aspekten van grondbeleid of leef milieu). Medische en sociale hulp: huisvesting, volks gezondheid, sociale dienst. en administratie» (vooral «algemene informatie en fusieproblemen» lagen op de telefonische maag) is reeds 85% van de op roepen geteld. Een vergelijking tussen beide media doet vooral «sociaal-kulturele za ken» in het oog springen. Van 20,77% in de verga deringen naar 1,84% bij de telefonische oproepen is toch wel een heel ver schil. «Openbare Wer ken» worden telefonisch veel meer bevraagd dan via de vergaderingen. Hetzelfde, maar in iets mindere mate, geldt voor «bestuursinrichting en administratie». Ook hier wordt weinig gepolst naar ekonomische zaken. Het blijkt m.a.w., dat beide kanalen mekaar aanvullen. Het ene doet aspekten ter sprake brengen, die bij het an dere niet of minder naar rele zaken». Dit zal ech ter wel meer te maken hebben met een verschil tussen de deelgemeen ten zelf (centrumfunktie, landelijk of indus trieel...) dan met de be trokkenheid van de bur gers ervan. Zo gingen van de vragen in Aalst betreffende «openbare orde en veiligheid» er heel wat over het uit gaansleven en de drukte in centrumstraten. Deze problematiek volgt uit de centrumfunktie van Aalst). Leeftijd Enkel voor de 77.77.77 konden we nagaan of ge slacht, beroep en leeftijd voor merkwaardige ver schillen zorgden. Naast de deelgemeente die hoger reeds besproken werd was enkel leef tijd belangrijk. Waar de gemiddelde leeftijd van alle oproepers 42 a 44 jaar bedraagt, ligt dit Het fameuze stadhuis-telefoontoestel 77.77.77. (Per) Vooral wanneer het gaat om «openbare orde en veiligheid» en «openbare werken» worden meer oorzaken of oplossingen aangebracht. Veel min der daarentegen is dit bij «bestuursinrichting en administratie» te vinden. Waarschijnlijk wijst dit erop dat in dit laatste domein (met vooral de rubriek fusie en algeme ne inlichtingen) nog een kennis-tekort is, zodat zuiver-informatorische vragen gesteld worden. «Openbare orde en vei ligheid» en «openbare werken» zijn integendeel domeinen waar de bur ger meer mee vertrouwd is, die wellicht betrek king hebben op zijn on middellijke omgeving. Hier zullen de vragen wel meer het karakter van «klachten» hebben, en kunnen de burgers zelf meer informatie aan brengen! Samengevat: het gebrui] verschilt naar deelgeJ meente en geslacht: d< interesse voor beleids thema's verschilt n het gebruikte middel, d< deelgemeente en de leef tijd. Wellicht speelt ooi de verenigingsgraat... mee, maar dat kon mef1 deze cijfers niet aange-P toond worden. Voor een verklaring van deze ver schillen, zie «waaron*sL die wel en deze niet?». j>rd( Tabel 1: belangstelling voor informatie- en inspraakvergaderingen (V) en inspraaklijn (T) per deelgemeente. deelgemeente absolute cijfers aantal kies relatieve cijfers gerechtigden (per 1000 kiezers) V T vanaf 18 j V T Aalst 55* 134 30.831 1,78 13,96 Baardegem 45 2 1.283 35,07 5,01 Erembodegem 80 25 7.434 10,76 10,80 Gijzegem 80 10 1.846 43,57 17,49 Herdersem 75 9 1.782 42,09 16,22 Hofstade 95 15 3.387 28,05 14,22 Meldert 120 4 1.778 67,50 7,22 Moorsel 85 8 3.250 26,15 7,90 Nieuwerkerken 65 11 3.958 16,42 8,92 AALST 700 218 55.539 12,60 12,60 nel: kvex redenen. waarop we hieronder terugkomen, zijn die mensen in onge lijke mate aanwezig bij die kontaktmiddelen met de gemeentelijke over heid. Je kan rustig stel len dat het minder met onwil op zich, dan wel met «kansanner-zijn» te maken heeft. We zullen achtereenvol gens bespreken: gegevens aangaande het reële gebruik dat ge maakt is van twee parti cipatiemiddelen (die zo wel om inkijk- als om in spraakredenen gebruikt kunnen worden; van an dere middelen waren geen gegevens beschik baar). gegevens uit onze en- quete, meer bepaald vra gen naar de kennis en het gebruik van onder scheiden participatie middelen (van loutere in- kijkkanalen aiover 'ge mengde' kanalen tot ech te inspraakmiddelen), en polsende vragen naar de bereidheid tot partici peren. Over vergaderingen en telefoons (Voorafgaande opmer king: omdat de telefoon lijn «77.77.77» uitdrukke lijk een vertrouwelijke behandeling van de op roepen waarborgt (wat maar goed is!), konden we uiteraard de inhoud van die gesprekken niet beluisteren of lezen. Daarom werd aan daar toe beëdigde personen van de Dienst Organisa tie en Informatie van de stad, gevraagd met num mertjes en andere forme le symbolen de gewenste en achterhaalbare infor matie op te tekenen. De gegevens hebben betrek king op drie maanden in een ander seizoen over 1978-1979. 212 personen telefoneerden, waarvan zes met twee onderwer pen; door ontdubbeling werd een steekproef van 218 personen bekomen. De analyse gebeurde via de computer.) Belangstelling naar deelgemeente Uit onderstaande tabel 1 blijkt dat de opkomst in de deelgemeenten voor de informatie- en in spraakvergaderingen merkelijk groter is dan in (klein-) Aalst. Ook Erem- bodegem en Nieuwerker j: Tabel 2: interesse voor onderscheiden domeinen van het gemeentebeleid, bij de informatie- en inspraakvergaderin gen (V) en de inspraaktelefoon (T) in Het stadsbestuur heeft reeds heel wat publicaties verspreid. (Per) 700/218. Zo kan onmid- Aangelegenheden bui- voren komen. Hier komt dellijk vergeleken wor- ten gemeentelijke be- bij dat zoals uit onze den met de vergadercij- voegdheid: idem. enquete blijkt mensen fers. Een verklaring voor de vuist weg is niet aange wezen. Met grotere of kleinere betrokkenheid t.a.v. het gemeentebe leid heeft het gelet op de telefooncijfers wel licht niet te maken. Mo gelijks is de afstand tus sen «beleidsbepaler» en «bevolking» in de deel gemeenten wel groter en bewuster dan in klein- Aalst, zodat inspraak- kansen er met beide han den gegrepen worden. Belangstelling voor be leidsthema's Dat er wel degelijk ver- •chilpunten zijn in een groepsmedium (zoals een inspraakvergade ring) en een individueel medium (als een tele foon) blijkt uit Tabel 2. Deze werd bekomen door voor beide media na te gaan hoe dikwijls vragen aangaande beleidsdo meinen (ékonomie, open bare werken...) gesteld werden. De tabel geeft deze gegevens in percen- tagevorm weer. Elk cijfer is zo te lezen: van het totaal aantal vragen dat op de vergaderingen (of langs de telefoon) ge steld werden, handelt x% over thema y. De betekenis van elk do mein is als volgt: Bestuursinrichting en ad ministratie: informatie wel anders bij de katego- rie «ekonomische zaken» (53 jaar), «sociaal-kultu rele zaken» (33 jaar) en «medische en sociale hulp» (59 jaar). Bij de twee laatstgenoemde ka- tegorieën zijn wel alle leeftijdsgroepen ver tegenwoordigd, wat bij «ekonomische zaken» niet het geval is. Een op vallend oudere bevol king neemt daarvoor de hoorn op. Tenslotte mag aangestipt worden, dat de aandacht voor open bare orde en veiligheid niet enkel bij middelbare en oudere leeftijden aan wezig is wat door gaans wel verondersteld wordt. Een voorzichtig besluit, is dat dit medium geen leeftijden afschrikt, in het midden gelaten dat de jongste oproeper 19 jaar was en de oudste 85) en geen specifieke leef tijdsbelangstelling te be speuren is, met reserve voor ekonomische zaken. Ging het voorafgaande Wanneer we echter naar enkel over «gebruik» van elk participatiemiddel participatiemiddelen, afzonderlijk kijken we wat volgt behandelt ook besparen je de cijfers nog de kennis en de wil dan komen we tot inter- tot gebruik ervan. Dat essante vaststellingen: kan een overbodig on- De invloed van het ver- derscheid lijken, maar... enigingsleven geldt en- Hoe belangrijk de kennis kei die middelen die zich van die middelen ook is, in een groepsgebeuren er spelen nog andere fak- afspelen (vergaderingen toren mee vooraleer ie- dus), mand echt gaat partici- Er is meestal geen ver peren (informatiebrochu- schil op de sociaal-eko- res gaat doornemen, nomische ladder wat het naar inspraakvergade- gebruik van die midde- ringen gaat, naar een len betreft. Men kan niet schepen trekt...). zeggen dat op het ene Op figuur 1 zie je welke meer ongeschoolden af invloeden zoal meetel- komen, en voor het ande- len. Vooraleer in te gaan re meer vip's. Enkel kan op dat totaal-overzicht, je er niet overheen kijken zullen we eerst stapsge- dat het gebruik van de wijze de verschillende informatiebrochure voor resultaten openblade- meer dan een derde door ren. Laat ons beginnen het onderwijsniveau be- met de uitgangsvraag: invloed wordt. Datzelfde wat is er van gekend, onderwijsniveau laat wat wordt er gebruikt? zich trouwens gelden bij de kennis van de meeste Kennis versus gebruik middelen. Onze steekproef kende Meer jongere dan oude- en de kennis van de par van de zeven vermelde re mensen hebben weet ticipatiemiddelen. middelen er gemiddeld van de informatie- en in- 2,72. Het gebruik daar van bedroeg gemiddeld Figuur 1: invloeden op kennis en gebruik van imrr m c voc ®m' kijken... th Het hoeft weinig verwon^ele dering te wekken, dat dqet kennis van participatie-jake middelen in sterke matejidd een vereiste is voor hefewe gebruik dat ervan gejass maakt wordt. De gozai he menlijke invloed van alleuwc overige faktoren (zie fifg t: guur 1) is echter zo grootbor dat het effekt van «deèlec bereidheid tot participe^n. I ren» op «daadwerkelijlfcliti participeren» (toch wefenfl een te verwachten rela-jach tie!) in de statistiekje^oei niet meer terug te vinderijn i was. iur) Op een rijtje gezet: nieleelc iedereen kent de partici«nh patiemiddelen eve®en goed. Spelen een rol: ver erd< enigingsgraad, onder rstc wijsniveau, inkomen enoliti beroep. Hetzelfde geldkoui voor het gebruik ervan Hiel Hier zijn van belang de verenigingsgraad, he onderwijsniveau, het ge*ee® slacht, de deelgemeente01 ïliti ene jn he participatiemiddelen. 4 beroep I inkomen - 4 onderwijsniveau - verenigingsgraad - deelgemeente geslacht bereidheid tot participeren aan het gemeentebeleid V (totaal T (totaal 183 vragen) 218) Bestuursinrichting 13,66 21,66 en Administratie Op>enbare Orde en 11,48 7,83 Veiligheid Ekonomische Zaken 2,19 1,84 Openbare Werken 15,85 34,10 Sociaal-Kulturele 20,77 1,84 Zaken Grondbeleid en Leef- 21,86 29,04 Milieu Medische en Sociale 8,20 3,68 Hulp Buiten Gemeentelijke 9,29 Bevoegdheid Meest aandacht ging tij dens de vergaderingen naar «gezondheid en leefmilieu» (vooral leef milieu) en «sociaal-kul turele zaken» (evenwich tiger verdeeld). Voor «ekonomische zaken» waar door het stadsbe stuur toch behoorlijk wat energie in gestoken wordt was zeer weinig belangstelling. De telefoons geven een enigszins ander beeld weer. Naast «grondbe leid en leefmilieu» (even eens vooral «leefmilieu») is ook «openbare wer ken» sterk. Met daarbij nog «bestuursinrichting uit het verenigingsleven meer gebruik van de ver gaderingen maakten, dan niet-gegroepeerden. Voor deze laatsten is de 77.77.77 erg nodig. (NB.: Bij een verdere op deling van tabel 2, blijkt dat de belangstelling voor deze thema's soms wel verschilt naar deel gemeente. Zo werd het overgrote deel van de vragen betreffende «openbare orde en vei ligheid» in Aalst en Nieu- werkerken gesteld, en was vooral in Hofstade veel belangstelling voor «medische en sociale hulp» en «sociaal-kultu- Geslacht 76,6% van de telefoons zijn van mannen! Het zelf aanduiden van oorzaken en/of oplos singen Een kwart van de tele foongebruikers geeft naast de vermelding van het probleem ook een aanduiding van mogelij ke (dus niet noodzakelijk juiste) oorzaken en/of op lossingen. Deze perso nen zijn gespreid over beide geslachten, alle beroepsgroepen en deel gemeenten, maar zijn wel iets jonger dan de overige. 0,81 De meest gekende wa ren: de informatiebro chure (86% kent die), de zittingen van schepenen (72%), de informatie- en inspraakvergaderingen (67%), de 77.77.77 (60%). Minder dan de helft ken den de andere middelen: adviesraden (46%), wijk vergaderingen (43%), wijkkomitees (31%). Eén vijfde van de steekproef spraakvergaderingen, kende alle middelen. en maken ook meer ge- Beduidend lager was het hruik van de 77.77.77 en gebruik dat ervan ge- de spreekuren van de maakt wordt. Enkel de schepenen, informatiebrochure over- Meer vrouwen dan schrijdt de 15% (39%). De mannen gebruiken de in- andere: 77.77.77 (3%), de formatie-brochure, informatie- en inspraak- Een verschil naar deel- vergaderingen (10%), de gemeente is enkel van wijkvergaderingen (11%), betekenis bij het gebruik de zittingen van schepe- van spreekuren van nen (12%), de adviesra- schepenen, adviesraden den (15%) en de wijkko- en wijkkomitees. De Fa- mitees (8%). luintjes doen het telkens goed. Hofstade en Gijze- Invloeden op de kennis gem bij de adviesraden. De meeste kennis is te- Erembodegem en Nieu- rug te vinden bij perso- werkerken voor de nen ingeschakeld in het spreekuren van de sche- verenigingsleven, met penen. Klein-Aalst is een hogere sociaal-eko- hier telkens nogal zwak. nomische status (geme- ten langs diploma, ge- 2fi9°b zinsinkomen en beroep). Wat olleioaal k°mt b'l Vooral de invloed van de verenigingsgraad is groot. Invloeden op het gebruik Het meeste gebruik wordt gemaakt alweer door mensen uit het vere nigingsleven en met een hoog onderwijsdiploma. Het gebruik is het grootst in Herdersem en Meldert (resp. 2,33 en 2,10), kleinst in Erembodegem en Hofstade (0,69) en Moorsel (0,67). Mannen maken er tenslotte ook meer gebruik van, dan vrouwen (1,08 tegenover 0,60). I kennis van participatiemiddelen gebruik van participat iemiddelen Te onthouden is alvasl dat ook hier var sociale ongelijkheic sprake is. Wie er wat wi aan veranderen, zal bes rekening houden met he verenigingsleven en za de informatie (die erg noodzakelijk is) op het nf veau brengen van ach tergebleven groepen Dat er drempelvrees is bij nogal wat groeper van mensen t.o.v. de «politiek» (het woord al leen ruikt al vies!) heef ook te maken met eer politieke kuituur die wei nig uitstaans heeft me de alledaagse leefwe reld van die mensen. He schoentje knelt dus op meer dan één plaats Waar zit de schoen maker? (Peter| We wilden de geachte lezer een indigestie besparen. Daarom bleef het in deze eerste «aflevering» bij bevindingen omtrent het parti ciperen van de burgers aan het gemeentebe leid. Kennis van het gemeentebeleid zelf, en van de diverse aspekten daarvan, de opinie daaromtrent, kon nog niet aan bod komen. Wie dus wil weten hoeveel Aalstenaars hun burge meester bij naam kunnen noemen, of hoe na drie jaar fusie daarop teruggekeken wordt... afspraak volgende week.

De Voorpost | 1980 | | pagina 8