AAROM DIE WEL N DEZE NIET? UHHHTDIEnSTEn STORINGEN IN KABELTELEVISIE ONDER ANDERE TE WIJTEN AAN SLUIKAANSLUITINGEN WERELDWINKEL MERE het linnen doek "1 WACHTDIENST DOKTERS WACHTDIENST APOTEKERS WACHTDIENST DIERENARTSEN ZOMERVAKANTIE HUISARTSEN KLEIN-AALST De Voorpost - 8.8.1980 - 9 jarom zijn sommige bevolkingsgroepen meer dan dere betrokken bij hun gemeentebeleid? Ook van- I andere onderzoekingen uit binnen- en buitenland gebleken dat er wel degelijk verschillen zijn. naar Rijd, naar diploma, naar woongebied oi noem r op. Dat roept om verklaring. fraai i met ur 1 toont aan welke rbanden in Aalst kon- weerhouden worden ir wat kennis en/of ge- ik van participatie- iddelen betreft. Som- ige van deze «veran- rlijken» zijn waarde- ller dan andere, heb- n een grotere voorspel- ade kracht. Dat blijkt i bijgevoegde cijfers, it ons echter één voor deze veranderlijken naderbij bekijken. bruijJB verlaten hierbij wel i jt wiskundig wereldje iar alles «zeker» is en leidsT ciïfers kan gegoten Vden. Het gaat immers ;1 de" ^an n*et voor 'l'eef&d liggende veronder- t ootfllin9en- steunden 5 wel op een schare iticologen en sociolo- maejj die er wat van afwe- een11' 'namen °P aanvraag verj bekomen). ^rontSLACHT ieestal wordt de vrouw 'ischreven als politiek tverschilliger dan de an, hoewel volgens immige onderzoekin- en dit minder het geval 11 voor lokale beleidspro- lemen. Vrouwen zouden ch niet zo kompetent won-oelen als mannen om at dqet sukses gebruik te xxtiejaken van de politieke matejiddelen. Ook kan erop r hefewezen worden dat het gefassieke rollenpatroon jezai het gezin aan de (ge- alleuwde) vrouw nog wei- ie fi-jg tijd overlaat om zich frootpor extra-familiale aan- «defelegenheden in te la- cipejn. Het karakter van het celijlt>litieke bedrijf (met webnflikt, kompetitie, rela'jachtsstrijd...) zou ook ekje^oeilijker te verzoenen ndeijjn met de (in onze kul- iut) aan vrouwen toebe- nieleelde waarden (gebor- atici«iheid, zorg voor iede- eve»en enzo). verferder is er ook een ach- iderirstand in algemene en n enolitieke vorming van de geldkouw op de man, wat rvanfllicht meespeelt g d< hei t gefeesta' s*e" men vast jentJot de leeftijdsgroep tus- n 31 en 50 jaar meest •litiek betrokken is. Re- tnen hiervoor: jongeren ijn nog niet opgenomen het dichte net van so ciale relaties van de vol wassenenwereld en naarmate men de pen sioenleeftijd nadert brok kelen deze geleidelijk af. Ook bekleedt die mid dengroep posities die sti mulerend zijn voor poli tieke interesse (ouder schap, een beroep, bezit). DEELGEMEENTE Naargelang de deelge meente waar men woont, heeft men deel aan een verschillende sociaal- kulturele omgeving, an dere politieke tradities en opvattingen... Voor Aalst blijkt veel (hoewel niet élke associatie) sa men te hangen met de verstedelijkingsgraad. In sterk verstedelijkte ge bieden is er een uitge breid net van kommuni- katiemiddelen. is er een grotere diversiteit aan politieke en sociale vere nigingen. Op het platte land daarentegen staat men verder af van het politieke centrum. ONDERWIJSNIVEAU Hoe hoger onderwijsni veau, hoe meer men ook geïnformeerd is over «po litiek» en hoe gemakke lijker men er deel kan aan hebben. Daar komt bij dat men met het on derwijs ook een hoger gevoel voor burgerlijke plicht zou ingelepeld krijgen en dat men meer inzicht heeft omtrent de politieke oorsprong of oplossing die eigen pro blemen kunnen hebben. Men staat ook minder on wennig t.o.v. de «politie ke kuituur». BEROEP Sommige beroepen slor pen zoveel tijd en ener gie op, dat politieke in teresse er bemoeilijkt door wordt, of ze houden onverenigbaarheden in t.o.v. politiek. Belangrij ker is de vaststelling dat het beroep het onderwijs niveau weerspiegelt in grote mate. Naarmate men tot een hogere socio- professionele groep be hoort zal ook het onder wijsniveau (en de politie ke betrokkenheid) hoger zijn. AALST Dr. G. Schollaert, Ka pucijnenlaan 118, Aalst, Tel. 77.31.31: zaterdag 9 augustus vanaf 8 uur 's morgens; maandag 11 en dinsdag 12 augustus vanaf 20 uur; woensdag 13 au gustus vanaf 12 uur; donderdag 14 augustus vanaf 20 uur tot en met vrijdag 15 augustus om 8 uur 's morgens. Dr. M. De Witte, Sint- Jobstraat 72, Aalst, Tel. 21.89.44: vrijdag 15 augustus de hele dag tot en met zoter dag 16 augustus om 8 uur 's morgens. Erembodegem en Erembodegem-T erjo- den Dr. Van Steenlandt, Edestraat 65, Haal- tert. Tel. 77.40.41: za terdag 9 en zondag 10 augustus 1980 Dr. Vereecken, Mo lenstraat 64, Dender- houtem. Tel. 054/ 33.92.82: vrijdag 15 augustus 1980 Hofstade, Gijzegem Dr. Amelinckx, Hoog straat 27, Hofstade, Tel. 70.55.28: zater dag 9 en zondag 10 augustus 1980 Dr. Gravez, Steenweg naar Aalst 1, Hofsta de, Tel. 21.75.28: vrij dag 15 augustus 1980 Baardegem, Herder- sem, Meldert, Moorsel Dr. Van den Cruyce, Putstraat 1, Meldert, Tel.: 052/35.87.89: zaterdag 9 en zondag 10 augustus en vrij dag 15 augustus 1980 Nieuwerkerken Dr. Van der Burght, Oudenaardsesteen- weg 18 Erpe, Tel. 70.11.99: zaterdag 9 en zondag 10 augus tus 1980 Dr. Robijns, Kwale straat 25, Nieuwer kerken. Tel. 21.47.47: vrijdag 15 augustus 1980 van zaterdag 9 i tus om 9 uui tot zuioi dag 16 augustus om 9 Von der Stock, Den derstraat 12, Aolst Potiau, Dorp 24, Nieu werkerken De Jonge, Kerkevi|ver- straat 13, Lede Van den Heulc, Nieuwstraat 22, Moorsel Quintijn, Dwarsstraat 69, Denderleeuw INKOMEN Weerspiegelt eveneens het onderwijspeil. Aan een eigen verklaring vanuit het inkomen (bv. dat wie meer heeft, ook meer politiek geïnteres seerd is) buiten het onderwijsniveau om moet niet te veel beteke nis gehecht worden. Goed om weten is dat «inkomen» gemeten werd in onze enquête door het «gezinsinko men». Precies omwille van de veel minder voor spellende kracht dan bv. onderwijsniveau, menen we dat veeleer het indivi duele inkomen (waarin het onderwijsniveau sterker doorweegt) van betekenis is. In het ge zinsinkomen bevinden zich soms twee loonzak jes, het individuele inko men meet «zuiverder». VERENIGINGSGRAAD Hoe sterker men inge schakeld is in het vereni gingsleven, hoe meer po litieke betrokkenheid. De verenigingen brengen er informatie over en bedis- kussieren politieke za ken die raakvlakken heb ben met hun aktiviteit. Ze vaardigen vertegen woordigers af voor aller hande adviesraden en komitees. Er wordt een sociale vaardigheid ont wikkeld. Kortom, vereni gingen ontwikkelen sterk het politieke bewustzijn, hoewel het natuurlijk niet zonder grond is te beweren dat «sociaal- aangelegde» mensen (die precies in de vereni gingen terug te vinden zijn) zich ook meest poli tiek interesseren. WELTEVERSTAAN! Voor wie leek is in de taal van hypotheses en verbanden: ze kloppen nooit 100%. Zo zijn er in derdaad ongeschoolde arbeiders die in hoge mate politiek betrokken zijn; alleen hebben ze het zoveel moeilijker, dat Geruime tijd reeds hebben heel wat Aalstenaars, hun aantal veel kleiner wiens televisietoestel is aangesloten op de kabeldis- is. Het is de taal, niet van tributie, klachten over een soms minder goede zekerheden, maar van ontvangst van de televisieprogramma's. De klachten waarschijnlijkheden. Ze handelen vooral over het slechte beeld op «Duits maken begrijpelijk wat land I», een minder goede klankweergave op «Frank- in cijfers gevonden wordt rijk I» en de al te geel getinte kleuren op maar dikwijls kunnen «Luxemburg». Geruchten doen de ronde als zouden dezelfde cijfers met an- de programma's hier in Aalst veel slechter te ontvan- dere verklaringen bena- gen zijn dan elders in het Vlaamse land. derd worden. Niettemin menen we dat wat voor- Televisietechmci en an- vinden ze het verkeerd afging niet zonder logrka dere ingenieurs zijn het echter met dergelijke uit- (Peter) 'at'n9en n'et eens. Ook «De Tingel» een niet onaardig gekozen naom vooreen wereldwinkel. (Rik) Mere is een winkel rijker, doch geen alledaagse maar een Veel fraais uit vele onderontwikkelingslanden werd in de wereldwinkel te koop wereldwinkel die vorige vrijdag zijn opening kreeg. (Rik) aangeboden. (Rik) Dr. De Mey, Sint-Job straat 260, Aalst, Tel. 77.94.37: zaterdag 9 en zondag 10 augustus 1980 Dr. Boulonne J., Bou- dewijhlaan 64, Aalst: za. 2 t/m zo 17 augustus Dr. De Beer M., Dirk Martensstraat 20 Aalst, za. 2 t/m zo 24 augustus Dr. De Cock W., Ge- raardsbergsestraat 45, Aalst: vr. 15 t/m zo 31 augustus Dr. De Graeve W Za- velbaan 27 Aalst. zo. 10 t/m zo 17 augustus Dr. Delaruelle F., Dirk Martensstraat 33 Aalst: za 2 t/m zo 17 augustus Dr. De Loof J„ K. Van de Woestijnestraat 18, Aalst: do. 14 t/m zo 24 augustus Dr. De Mey R., Moor- selbaan 179, Aalst: zaza 30 augustus t/m zo 14 september Dr. De Norre Fr., Im- merzeeldreef 90A, Aalst, za. 26 juli t/m zo 17 augustus Dr. De Vidts W., Vrij heidsstraat 4. Aalst, zo. 3 t/m zo 31 augustus Dr. De Witte M., St.- Jobsstraat 72, Aalst, za. 26 t/m zo 10 augustus Dr. D'Hollander H., Dirk Martensstraat 20, Aalst: za. 2 t/m zo 24 augustus Dr. Dierckx L., Boude- wijnlaan 114, Aalst: vr 15 t/m zondag 31 augustus Dr. Du four A., Kool straat 10, Aalst, vr. 22 augustus t/m zo 7 september Dr. Schollaert G., Ka pucijnenlaan 118 Aalst, za 30 augustus t/m zondag 14 sep tember Dr. Vanderbeke P.P.J., Leopoldlaan 97, Aalst, za. 26 juli t/ m zo 10 augustus Dr. Van Laethem A.M., Erpestraat 46, Aalst: rrta. 18 t/m zo 31 augustus Nieuwerkerken Dr. Van der Burght, Ou- denaardsesteenweg 18, Erpe: wo. 20 t/m zo 31 augustus dat dikwijls de kabel maatschappij met de vin ger wordt gewezen. Heel wat factoren die aan de basis kunnen liggen van ontvangstmoeilijkheden zijn zaken waaraan de maatschappij helemaal niet kan verhelpen. De storingen of «interferen ties» zoals het heet in de TV-vaktaal, worden ver oorzaakt door onder an dere defecten aan het (oude) materiaal dat in sommige straten nu weer al enkele jaren geleden werd geïnstalleerd. Langsheen de gevels werden toen, op een trouwens nogal niets ontziende wijze, de kabel met de aftakdozen en versterkers geplaatst Een storing kan soms haar oorsprong vinden in een defect in één van de ze versterkers. Het is de taak van de kabelmaat schappij regelmatig de signaalsterkte in deze versterkers te meten en te controleren. Dat doel ze dan ook! Ze beschikl daarvoor over speciale meetwagens waarmee regelmatig controles op eventuele defecten wor den uitgevoerd. De tech niek staat immers niet stil: de eertijds geplaat ste installatie is wel niet verouderd, maar ze is toch ook niet meer splin ternieuw. De tegenwoor dig op de markt zijnde snufjes zijn uiteraard per fecter. De toekomst zou dus onder andere niet meer de signaalover brenging geven, maar de overbrenging op opti sche wijze. Hoe het alle maal technisch precies in mekaar zit begrepen we ook niet direct. Feit is echter wel dat de kabel maatschappij hier de handen wast in onschuld. Hetzelfde geldt trouwens voor een tweede mogelij ke oorzaak van storin gen: de (niet geringe) sluikaansluitingen. Het komt wel meer voor dat in eenzelfde huis twee of zelfs meer televisietoe stellen worden gebruikt. De oorspronkelijke con tactdoos, door de kabel maatschappij geplaatst, voorziet echter maar één enkele aansluiting. Heel wat huisvaders «doe het - zeivers» probeerden dan een tweede aftakk te verwezenlijken,' hs geen hen in veel gevallei wel lukte, maar hoe?... De wijze waarop, de dege lijkheid, de afwerking, en de veiligheidsnormen la ten vaak te wensen over. Het gevolg is dat de ont vangst bij zowat alle tele visiekijkers in de buurt van het huis met de sluik- aansluiting van een min dere kwaliteit kan zijn. Een derde factor is te vin den op een hoger be leidsniveau: de hogere instanties die eertijds de kanalen bepaalden hiel den niet steeds rekening met optimale ontvangst- mogelijkheden. Zo liggen bijvoorbeeld, naar het oordeel van deskundigen terzake, de posten RTBF («Brussel Frans») en Frankrijk I veel te dicht bij mekaar. Zo volstaat een lichte atmosferische sto ring om bijvoorbeeld Frankrijk I slecht of zelfs helemaal niet te laten doorkomen. De soms wel voorkomende atmosferi-, sche storingen zijn trou wens een vierde factor die de interferenties kun nen in de hand werken, maar die door de kabel maatschappij niét kun nen beïnvloed worden. De maatschappij gaat dus bij de meeste storin gen. vrijuit. Alles bij el kaar genomen is de ont vangst in Aalst immers nog niet zo slecht. De kij kers in en rondom het Brusselse zijn er slechter aan toe, zo verzekerde men ons. Tenslotte is het toch ook dank zij de kabelaansluiting dat de kijkers de keuze hebben tussen een respectabel aantal (12) posten. Met een gewone antenne zijn stations als Duitsland en Frankrijk nauwelijks te nemen. Dat de kabel ons de BBC niet aanbiedt is anderzijds evenmin te wijten aan de inwendige keuken. Hier is immers een internationale- af spraak België - Groot- Brittannië nodig voor de vereiste straalverbinding. We' is het spijtig dat de kabelmaatschappij niet over de technische mo ge! .kheden beschikt om, wanneer op één of ande re post plots storingen optreden, de kijkers er via bijvoorbeeld een band met onderschriften van te verwittigen dat de sto ring niet aan hun toestel, maar wel «aan de kabel» te wijten is. Wanneer dan toch de televisietechni cus wordt opgeroepen kan die dan op zijn beurt slechts constateren dat de storing van voorbij gaande aard is. Hij zal echter ook niet nalatén toch een factuurtje op te sturen... PHR CINEMA FEESTPALEIS ZAAL 1 De enige wijziging in het programma speelt zich af in zaal 1. Hier wordt vanaf vandaag «Mission Galactica: The Cylon Attack» - De Cylons vallen aan - vertoond. Een vervolgfilm op de vorige Galactica-avon- turenfilm met in de hoofdrollen Richard Hatch als Apollo, Dirk Benedict als Starbuck, Lome Greene als kommandant Adama en Lloyd Bridges als kapitein Cain. In deze film treffen wij de Galactia aan zonder brandstof, afdrijvend in de ruimte, een ge makkelijke prooi van de Cylons, haar aards- vijanden. Onder leiding van Apollo, Starbuck en Sheba poogt de Galactica-bemanning de brandstof voorraden van de Cylons te veroveren. Hun onderneming wordt echter een mislukking en kapitein Adama zal tegen zijn zin in het gewaagde plan van Cain moeten ten uitvoer laten brengen. Een aantal gewapende krijgers wordt naar de vijandige planeet gestuurd en moet daar wanorde stichten en de aanvalsbat- terijen van Cylon onschadelijk maken. Maar de Cylons geven het niet op. zij sturen kamikaze vleermuizen op de Galactica af. Het ruimteschip wordt enrstig beschadigd en vat vuur. Ook kapitein Adama wordt hierbij ge wond. Voor de Galactica is er maar een red ding: springladingen aanbrengen in de vuur haarden. Als men dat kan verwezenlijken dat kan de Galactica nieuwe avonturen tegemoet reizen. ZAAL 2 Verlenging van de disco-film «Summer night fever» Eveneens tweede week voor de Nederlandse prent «Een vrouw zoals Eva». Cinema Palace houdt zijn deuren nog gesloten tot 15 augustus ek. Dan gaat men opnieuw van start met in de Benedenzaal «The day the world ended», in de Studio «From hell to Victory» en in de Club «Agatha» S.J.

De Voorpost | 1980 | | pagina 9