00RDEGEM KERMIS: WEER ENORM SPETTEREND PROGRAMMA! Avondkriterium Internationale liefhebbers Firmin De Vos stelt tentoon Krachtpatser John Massis komt ook! Z0NDAG= KINDER KERMISDAG TE OORDEGEM 25 OOGST: PR0NDELMARKT 12 - 8.8.1980 - De Voorpost Volgende vrijdag start heel Oordegem weer met de stelling in de plaatselijke school. Hieraan werken kermisaktiviteiten. Wat ooit eens een dorpskermis twee kunstenaars mee: de heer Firmin De Vos die was, ging stilaan verloren. Maar de heer Benoni Van kleinere beeldhouwwerken en tekeningen of schil de Steen, V.T.B.-vertegenwoordiger Oordegem zag derijen toont en de heer Eggy Redant die de ex- dit met lede ogen aan. Hij begon (bijgestaan door gemeenteschool zal opsmukken met zijn pentekenin- trouwe helpers) een programma op te stellen om het gen. De inrichting hiervan komt toe aan de V.A.B.- kermisgebeuren te herwaarderen. Dit lukte stilaan V.T.B. en waar sukses is wil iedereen zijn. De heer Van de De laatstgenoemde kunstenaar heeft van de inrich- Steen is echter blij dat ook andere verenigingen hun ters ook een opdracht gekregen: hij werd verzocht medewerking verlenen. Toch drukt de V.T.B. nog postkaarten en menu's te ontwerpen, die aan een haar stempel op de hele organisatie. Benoni Van de zeer demokratische prijs aan het publiek zullen door- Steen nam als ondervoorzitter van het feestkomitee verkocht worden. Lede, de verantwoordelijkheid voor het gebeuren op De eigenlijke plezierige inzet van het feest start om 21 zich. Dank zij de medewerking van verschillende uur. Dan nodigt de filmklub Odinga haar leden, verenigingen, is het programma dit jaar sterk uitge- acteurs, technici, figuranten... uit op een drink in de groeid. bodega, die zal geopend worden op de speelplaats Hoe het aroeidp van de 9emeenteschool. De zaterdag is de eerste ,a, sportieve dag van het geheel. Om 18.30 uur wordt Voor enkele jaren konstateerde de V.T.B.-ploeg Oor- het groot avondkriterium voor internationale liefheb- degem dat de jaarlijkse kermis stilaan doodbloedde, bers verreden. Hoofdreden: er kwamen geen initiatieven meer van Men garandeert de gekontrakteerde deelname van de grond. Inrichters vond men niet meer... In 1977 het kruim der liefhebbersvedetten en buitenlandse deed de V.T.B. een schuchtere stap tot herwaarde- kampioenen uit Australië, Nieuw-Zeeland, Engeland ring: er werd een schilderijen-tentoonstelling inge- Canada en Nederland. De koers wordt gehouden op richt. Het bleek een stap in de goede richting! een gesloten parcours langs de Grote Steenweg. De gemeente Oordegem is te mooi en te fier om Organisatie Sport en Nering Oordegem, met mede- helemaal de mist in te gaan. Sinds de fusie der werking van het gemeentebestuur, gemeenten wil het dorp meer dan ooit haar eigen- Vanaf 19 uur is er een jeugdinstuif voorzien door de heid en uitstralingsvermogen behouden. Het kermis- Jiu-Jitsu klub, Goshindo-Gakkö. Dit initiatief werd gebeuren is daar een aspekt van en daarom zet de genomen opdat de jeugd niet teveel zou verloren i'in™'oegmeer dan ooit door. lopen. Alle leden en hun vrienden worden graag In 1978 werd het programma uitgebreid. Naast de uitgenodigd. Disco 2000 en Flipper spelen de aanwe- tentoonstelling, zag men andere initiatieven." een zigen in de aangepaste stemming, warmeluchtballon, een ballonwedstrijd, de prondel- Ook de Sperteleirs doen hun duit in het zakje. Vanaf markt en het optreden van de volksdansgroep 20 uur ontvangen zij iedereen en vooral prins karna pen». Vorig jaar stelden twee kunstenaars tentoon: val in hun bodega op het Dorp. schilder Toon Bogaert en ikoonschilder Van Cane- Van 17 tot 21 uur kunnen de kunstminnaars terecht ghem. Weer werd het programma aangevuld met op de tentoonstelling van beeldhouwwerken en pen- nieuwe manifestaties: de verlichte avondmarkt, een tekeningen in de gemeenteschool, jeugdinstuif, een gratis poppenkastvoorstelling, een Zondag is deels een sportdag en deels een kinder tekenwedstrijd, oude ambachten, een jiu-jitsu-de- dag. Om 10 uur spelen de reserven F.C. Oordegem monstratie en de rondgang van de volksdansgroep een voetbalwedstrijd tegen F.C. Serskamp. Om 11 «de Geuzen». uur en djt \s een njeuw element in het sportgebeuren, Gesteund door de entoesiaste aanmoedigingen van kan men een basketbalwedstrijd volgen tussen Oor- het talrijk opgekomen publiek en van de plaatselijke degem en Sint-Lievens-Houtem op de speelplaats bevolking, heeft de V.T.B. getracht in de mate van het van de gemeenteschool. Om 14 uur spelen de kadet- fïnancieel haalbare, een zo attraktief mogelijk pro- ten van F.C. Oordegem een wedstrijd tegen F.C. gramma op te stellen. Er werd voor iedereen wat Westrem. Maar de kloe van de dag: om 16 uur spelen interessants voorzien op sportgebied, voor de winke- de mannen van de eerste ploeg voor de beker van de lende vrienden, voor de kinderen, voor de kunstmin- Denderstreek. Het gaat hier tussen F.C. Oordegem naars, voor de wandelaars, kortom niemand kan te tegen F.C. Viane-Moerbeke. klagen hebben. De inrichters hopen dan ook dat de De namiddag is voorbehouden voor de kinderen Oordegemnaren zich zullen aangetrokken voelen en onder het motto «Kermis voor de jeugd». Deze een ruim deel van hun kermistijd in de Dorpskom kinder-kermisdag wordt verzorgd door de Jiu-Jitsu- zullen doorbrengen. klub die de kinderen opvangt en ze een hele namid- Het programma dag bezi9h°udt. Het start allemaal om 14.30 uur. Dan r»o worden de kinderen vergast op een poppenkastvoor- Om ?7 uur vnnr7ipt rrfprfrfp'frfr^"! 22 augustus. stelling, verzorgd door poppenkast «Pierken». Elkeen Jpriirhto^fIJSa It J a tf5 opening van de wordt verwacht op de speelplaats van de jongens- verlichte feestavondmarkt, de tweede in de.reeks, op school en de ingang is gratis. H°e mr'chtma?ebeurt door de 0m 16 uur wordt er een kwisprogramma op getouw m ["e^fkmgvan het ge- gezet onder het (bekende) motto «ren je rot». Alle Om 20 uur vnor^fpt ill V.A.B.-afdeling. jongens en meisjes tussen 7 en 12 jaar worden met Om 20 uur voorziet men de opening van de tentoon- hun ouders verwacht op de speelplaats, waar naar het voorbeeld van het populaire T.V.-spel een mini- kwis wordt gespeeld. Hersengymnastiek en een vlug ge reaktie zijn hier nodig, maar er is een reeks aan bijzonder interessante prijzen te winnen. De inschrij ving voor dit spel kan gratis gebeuren bij elk van de bestuursleden. Om 15 uur kunnen we naar een kurioziteit: de «Lustige Sloren» en de «Goeie Sloebers» organise ren dan een grote hondenkoers voor het ex-gemeen- tehuis. Er wordt in reeksen gelopen over een afstand van honderd meter. Aan deze wedstrijd zijn voor 5.000 frank prijzen verbonden plus talrijke trofeeën. Van 10 tot 21 uur kan men eveneens de tentoonstel ling beeldhouwwerken en pentekeningen bezoeken in de gemeenteschool. Vanaf 19 uur zorgt de filmklub Ordinga Oordegem voor een gezellig samenzijn en de Jiu-Jitsuklub ontvangt leden en familie of vrien den in haar lokaal. Op deze zondag wordt er eveneens een duivelvlucht voorzien, een gewaarborgde monstervlucht uit Quié- vrain. Dit gebeuren gaat door met de medewerking van het gemeentebestuur. Verdere inlichtingen kun nen bekomen worden in het duivenlokaal «De Zwa luw» bij Julien Lammens. Ook de maandag is er voor elk wat wils. Om 9.30 uur wordt er een solemnele kerkdienst opgedragen voor de overleden parochianen. Een uur later wordt de zielemisuitstap door de Koninklijke Harmonie Sint- Martinus Oordegem verwacht. Ondertussen komen de gokkers aan hun trekken: van 10 uur tot 21.30 uur kan elke geïnteresseerde het feestvarken schatten. Dit gebruik wordt door de V.T.B. in stand gehouden, gezien Oordegem toch een landelijke gemeente is, waar men nog gewoon is een varken te keuren, te bekijken, erover te diskussiëren en het te schatten, ledereen kan door inschrijving aan de stand, de gegokte schatting laten optekenen. Om 21.45 u. (zeer stipt) gebeurt de openbare weging en wordt de prijs toegewezen aan de aanwezige schatter, wiens schat ting het gewicht het meest benadert. Tegelijk kan men de oude ambachten bewonderen en niet in het minst de echte Oordegemse Schoppen maker. Tegelijk is er een kunst- en ruilmarkt. De organisatie berust bij de Oordegemse V.A.B.-afde ling. Stilaan wordt deze brakantmarkt een traditie. Steeds meer kopen mensen stukken allerhande, die door anderen werden afgeschreven. Meerdere inwoners nemen aktief deel als verkoper en dat is positief voor de show en de folklore. Naast standwerkers zullen ook ambachtslui en kunstenaars hun werkstukken (die ze ter plaatse maken) te koop aanbieden. Eén marktkramer is zelfs een doedelzakspeler en zal een uitstekende demonstratie verzorgen. Om de straat-stemming op te voeren werd zelfs een «street-jazz-band» onder kontrakt genomen. Na een rondgang zal deze formatie de herbergen aandoen en later in de bodega te beluisteren zijn. De V.T.B.-Filmklub ontdekte te Oordegem een oude ambachtsman, die op vaardige en kunstige wijze schoppen en ander oude gereedschappen vervaar digt. «Tistje Schop», de schoppenmaker liet zich overhalen en zal zijn kunst tonen op straat. Hij zal het gezelschap van de glasschilder, de beeldkapper, de Op zaterdag 23 augustus is er om 18.30 uur een groot avondkriterium voor internationale lief hebbers voorzien. Dit gaat door in een gesloten parcours, met als primeur: het gebruik van een gedeelte van de Grote Steenweg. Er zijn 33 ronden voorzien, ongeveer een zeven tig kilometer. De vaste deelname van het kruim der Belgische liefhebbers is verzekerd. Men heeft ook verschillende buitenlandse renners onder kontrakt: mensen uit Nieuw-Zeeland, Australië, Canada, Afrika, Engeland en Neder land. We noteren namen als Dirk De Wolf, Planckaert, Matthijs, Mare Mackensie... Het grote premiën- pakket zal gegarandeer dzorgen voor een span nend en sportief gebeuren. Er zal dus voldoende sfeer en ambiance zijn... Elke Oordegemmenaar komt dus naar de dorpskom! RDV lederbewerker en vele anderen vervoegen. Op de voetpaden (Dorp) zal een apparte ruimte voorzien worden voor kinderen die hun speelgoed of boeken willen ruilen of verkopen. Kreatievelingen kunnen er zelfs zelfgemaakte dingetjes aanbieden. ledereen mag afgedankt materiaal binnenbrengen voor het gemeentekraam. Alles wordt per opbod verkocht. Na de verkoop wordt het geld uitbetaald. Geïnteresseerden kunnen, om de prijs te bepalen of om meer inlichtingen terecht bij bestuurslid Jules De Backer. Omstreeks 19 uur is het optreden van krachtpatser John Massis voorzien. Hij treedt op met een cross motor op de speelplaats van de gemeenteschool. Een half uur later verzorgt de Jiu-Jitsuklub een demonstratie. Meerdere toeschouwers zullen zeker interesse betonen en vaststellen dat de ploeg heel wat vorderingen maakte. Op devspeelplaats kan men Anita en Paul Dulaers (trainers, zwarte gordel tweede dan) samen met hun leerlingen de oefeningen in zelfverdediging zien uitvoeren. Er is tevens een speciale attraktie voor zien. Vanaf 18 uur krijgen we dan ook een jazzband uit het Oudenaardse. Deze zeven man sterke groep treedt op met de speciale «honki-tonk» piano en zorgt met de zilverwitte pitteleers voor een passende ambiance en een prettige sfeer rond de dorpskom. Vanaf 20 uur is er weer een jeugd-instuif: de Jiu-Jitsu verzorgt een fris vermaak met haar pop-disco-sa- menzijn in aanwezigheid van Studio 17. De inkom is gratis. Om 20.30 uur krijgen we een tweede optreden van John Massis: zijn sterke tanden zullen een vijftonner trekken en startende motoren tegenhouden. De hele dag (van 10 tot 22 uur) blijft de tentoonstelling beeldhouwwerken en pentekeningen geopend. Tij dens de kermisdagen wordt er een prachtig bloe- mentapijt aangelegd op het Dorpsplein, in organisa tie van de V.T.B. Deze maandag eindigt dan met een groots kunst vuurwerk op het Dorpsplein, aan elkeen aangeboden door het gemeentebestuur. Dit gebeurt voor de 25ste maal in deze deelgemeente. Dinsdag is de laatste kermisdag. Hij wordt ingezet om 9 uur met een solemnele kerkdienst voor de oorlogsslachtoffers. De tentoonstelling in de gemee nteschool blijft geopend van 15 tot 20 uur. Om 16 uur tenslotte wordt er een wielerwedstrijd gehouden voor juniorex. Deze happening gaat door op de wijk «Kouter» en wordt georganiseerd door Sport en Nering Oordegem, met de medewerking van het gemeentebestuur. Na 20 uur maken de inrichters en de medewerkers een rondgang op het Dorp: kwestie van toch ook iets te hebben van de kermis... De karnavalvereniging «De Sperteleirs» (met voorzit ter Janssens Alfred) die met hun reuzegrote wagen een eervolle vierde plaats behaalden in de karnaval- stoet, kunnen voor een verdere werking best wat geld gebruiken. Zij nodigen dan ook iedereen uit een lekker glas te komen heffen in de bodega op de speelplaats van de gemeenteschool. Ambiance zal er zeker zijn... RDV. Van 22 tot en met 25 augustus stelt Firmin De Vos zijn werken tentoon in de lokalen van de ex-gemeen teschool te Oordegem. Gezien het behaalde sukses van vorig jaar, met de tentoonstelling van werken van Toon Bogaert en de ikoonschilder Van Caeneghem, hoopt de V.T.B. Oor degem dit jaar een even grote bijval te kennen met haar tentoonstelling van beeldhouwwerken en schil derijen van de hand van Firmin De Vos. Deze kunstenaar werd geboren te Sint-Amands- berg. Hij volgde de les sen aan de Gentse akade- mie, waar hij zich be kwaamde in dekoratieve kunsten, schilderen, beeldhouwen, etsen, houtgravure en bouw kunde. Deze man, wiens atelier gevestigd is te Destelber- gen, behaalde reeds ver schillende grote onder scheidingen. De kunst van De Vos is het beklemtonen van een emotie. Door de gaafheid en de zuiverheid van zijn stijl, een haast gekulti- veerde drang naar sobe re schoonheid, wordt hij de schepper van een die pe fijnmenselijkheid. Hij is geen eksperimentele vorser. Hij is de bewuste romantieker, met nobles se in al zijn scheppingen. Door zijn idealiserende beeldhouwkunst waarin soberheid en volumever deling hand in hand gaan met de gestilleerde lijn, ademt hij rust en innig heid uit. Het figuratieve werk van De Vos verzoent het klas sieke met het moderne. Opvallend zijn de eks- pressieve gelaatstrekken, die met minimale lijnen bereikt worden. De Vos maakte naam met profane, zowel religieuze monumentale beeld houwwerken, in Vlaande ren. Hieronder noemen we het Reinaertmonu- ment in Lochristi, het Dr. F.A. Snellaert-gedenkte- ken te Sint-Amandsberg. Vele van zijn werken zijn in het buitenland ver spreid. Hij is de ontwerper van dekors voor openlucht spelen én voor de Gentse opera. Daarnaast ont werpt hij het jaarlijkse be goniafestival te Lochristi en dit reeds sinds 1966. Maar De Vos is ook schil der. In deze kunstvorm zoekt hij een kompromis tussen droom en werke lijkheid. Tegen een fan tastische ondergrond, die bepalend is voor de sfeer, vinden serene figu ren hun plaats in een evenwichtige kompo sitie. De kunstenaar en zijn werken worden voorge steld tijdens een receptie op vrijdag 22 augustus om 20 uur. De tentoon stelling blijft open voor het publiek op zaterdag van 17 tot 21 uur, zondag van 10 tot 21 uur, maan dag van 10 tot 22 uur en dinsdag van 15 tot 19 Firmin De Vos De man met het stalen gebit, alias John Massis zal ook te Oordegem een «staaltje» van zijn kunnen geven. Deze hercules wordt immers verwacht op maandag 25 oogst, de topdag der feestelijkhe den. Er moest wat moeite gedaan worden om hem te kontrakteren, maar het is zover. De TV- vedette staat reeds II jaar in het Guinness boek der wereldrekords. Stel u even voor: in 1976 trok hij te Londen een diesellokomotief met wagon zomaar met de tanden tien meter ver. Een gewicht van 121 ton! Nog straffer: de man behaalde in 1977 te Parijs het wereldrekord «heffen met de tanden»: 233 kilo zomaar 15 centimeter boven de grond... In Oordegem zal hij enkele gewone kunsten uithalen: een stalen lat buigen en in grillige vormen plooien, maar hij zal op het Dorp ook een vijftonner voorttrek ken, startende motoren tegenhouden en vanop het podium zullen verschillende staaltjes van deze krachtpatser te bewonderen vallen. Hij wordt zeker de trekpleister op kermismaandag. Goed noteren: om 19 uur op de speelplaats van de ex-jongensschool en om 20 uur 30 op het Dorp. Maar: een goede raad: wees er zeker wat vroeger om nog een plaatsje te bemachtigen! Hij zal als speciale attraktie ook het feestvarken even optillen. Ondertussen breng't een «Street- Jazz-band» alle aanwezigen in de New-Orleans- sfeer met een optreden, rijk gevuld met jazz- melodieën. Een avond om zeker niet te missen. John Massis, de krachtpatser. Op zondag 24 augustus aanstaande richt de Jiu- Jitsuklub Goshindo-Gakkö Oordegem een «Ren je rot»-wedstrijd in voor kinderen van 7 tot 12 jaar. Dit spel wordt gespeeld op de speelplaats van de ex- gemeenteschool te Oordegem. Aan deze kwis zij'n talrijke prij'zen verbonden: diverse legpuzzels, gezel schapsspelen, twee verrassingshoofdprijzen en veel stukken ander speelgoed. Wat zeker is: iedereen heeft een prijs. Het wordt langzamerhand een traditie dat er op kermismaandag te Oordegem een prondelmarkt in gericht wordt. De voetpaden worden dan volgeladen met allerlei meer of minder dure spulletjes. Weer zullen velen van kraam tot kraam slenteren, keuren, bewonderen, weggaan en nog eens terugkeren. Verschillende zaken die in hun interieur passen zullen van eigenaar veranderen... De deelnemers moeten op 23 augustus minimum 7 jaar oud zijn en mogen niet meer dan twaalf ge worden zijn. Vooraf dient ingeschreven te worden, via een speciale strook die moet ingevuld terug bezorgd worden bij Pa trick Dullaers, Oude Heir- weg 36 te Oordegem, of bij Norbert De Vuyst, Grote Steenweg (Home in bus 3) te Oordegem of bij Restaurant Tijl, Grote Steenweg 71 eveneens te Oordegem. De inschrij ving aan deze wedstrijd én de deelname zijn vol ledig gratis. leder spel zal betwist worden door twee of drie ploegen en het zal hande len over tien vragen. De wedstrijd begint om 16 uur stipt en de uiterste inschrijfdatum is vast gesteld op 15 augustus 1980. Haasten dus, zouden we zeggen. Voor de kwiswedstrijd is er een poppenkastvoor stelling door het poppen- teater Pierken uit Gent. Deze is eveneens gratis toegankelijk voor alle kin deren. RDV Sommigen zullen komen zoeken naar een eigen aardigheid die ze reeds lang wilden aankopen. De wandelaar zal ge woon maar eens rond wandelen om de speciale sfeer van zo een markt op te snuiven. Mogelijk zul len ze even stilstaan om de ambachtslui-aan-het- werk te bewonderen. Er is van alles wat: een pot tenbakker, een glasschil der, een lederbewerker, de Oordegemse schop penmaker, een beeldhou wer, een leersnijder... De inrichters vinden het terecht verheugend dat meer en meer mensen van Oordegem hun afge dankte spullen komen naar de markt brengen en vooral de deelname van de jeugd wordt fel geapprecieerd. De VTB verwacht ook mensen van de randge meenten op haar ver schillende manifestaties en nodigt elkeen uit naar de prondelmarkt op maandag 25 augustus, vanaf 17 uur 30. Er mag gezegd worden dat kermismaandag een dag is waarop de Oorde gemmenaar zich gereld tot de dorpskom aange trokken voelt. Het wordt een echte feestdag! Naast de prondelmarkt is er eveneens een varkens schatting, een jazz-street- band en het optreden van John Massis. Men is ervan overtuigd dat men die dag op het Dorp op de hoofden zal kunnen lopen. De feest vierders zullen zich ver dringen om alles te kun nen zien. RDV Deze ave zaterdag 1980, or zaal «V< teeldreef De opzet richt zicf ren en ai gestelde

De Voorpost | 1980 | | pagina 12