Erwin Van Tittelboom: puur amateurisme Jongste Dirk Heirwegh: spurten met de ogen dicht >e Permentier: afwachten, m veel trainen Ondertussen Patrick Van Weutswinckel en Van Der Aerden te Lokeren Wielrennen v De Voorpost - 15.8.1980 - 21 belangstelling rekenen.» Verzorging «Het ligt niet in mijn be doelingen ooit prof te wor den, of uit te groeien tot een respektabel liefhebber, maar toch loop ik wel bij de dokter aan. Ik fiets, zoals ik al meermalen zei, uit louter plezier, maar dat is nog geen reden om mijn gezondheid te verprutsen. De dokter zegt me wat ik moet doen.en wat ik moet laten en daar hou ik me dan ook aan. Maar met doping en dergelijke zaken moet men bij mij niet komen aankloppen, want dan heb je de verkeerde vast. Ik bemerk wel dat er renners zijn die een of ander pro- dukt durven gebruiken. heb ik toch niets te winnen of te verliezen!» Thuis «Mijn ouders reageerden heel entoesiast op mijn voorstel om te gaan hard rijden. Ook mijn echtgeno te vond het prima. Mijn vrouw en mijn moeder zijn in de loop van de tijd zelfs mijn beste supporters ge worden. Geen redenen om maar die zullen dat vroeg te jammeren dus.» of laat moeten bekopen. Mijn gezondheid primeert op mijn hobby, tenslotte «De beste streekrenners uit mijn kategorie? Een Hans D'Haese en René De Kl«0l >uro H ïuy Icho te: buitenbeentjes zijn met toeristenklubs maar evengoed kunnen potten maal bij.. Want de wieler- geen enkel milieu weg dat ging mij rap de keel bakken, of klompen ma- sport is toch iets unieks, slaan (gelukkig maar), uithangen. Niet dat ik te- ken, of voetballen, weet ik iets enigs. Er moet van die ik in de wielersport zitten gen die vorm van ontspan- veel. Maar de wielersport sport echt een heuse gla- eemde vogels. Erwin ning iets zou hebben hoor, heeft reeds jarenlang mijn mour uitgaan, anders kon an Tittelboom uit Erpe- verre van. Maar toch ont- voorkeur, hoewel ik tot vo- ze nooit op een massale '"-'•'-■ere, een streek die vooral brak het kompetitie-ele- rig jaar heb gewacht om tot het nieuws kwam na de ment. Een toeristenklub de wielergilde toe te tre- penfeiten van Lucien heeft als eerste doel de le- den. Vraag me niet waar in Impe in dg Ronde van den wat ontspanning te bie- om, want ik weet ook niet ikrijk, kreeg een on- den. Fietsen tegen een ge- waarom ik zolang twij- 'acht late roeping. Pas zapig tempo. Ik werd ech- felde.» tweeëntwintigjarige ter gebeten door de wieler- iftijd besloot hij tot de mikrobe. Ik zal waarschijn- gevaarlijke ilerpelotons toe te tre- lijk nooit hoge ogen hobby? 1. Reeds een anderhalf gooien, dat is de bedoeling «Ja en nee. Het lijkt ir draait hij nu mee maar niet. Ik fiets in kompetitie- soms allemaal veel gevaar- i overwinning zat er verband omdat ik van die lijker dan het is. Er wordt >rlopig nog niet in. keiharde sport hou. Het is veel teveel sensatie ge- Te kan mijn motivatie gewoon een hobby, noch maakt rond gebeurtenissen iilijk vergelijken met min noch meer.» die in principe maar banali- lere renners. De mees- teiten zijn. Maar de kran- onder hefi maken reeds Ber^psambitie? ten moeten ook leven, hé? •.nlang ophef in de ver- «Nee, helemaal niet. Ik Als ik morgen mijn arm lillende kategorieën en ben momenteel tewerkge- onder de zaagmachine :lcn zich dan ook reeds steld als schrijnwerker. Ik steek, kom ik onder de ru- or een groot gedeelte in- hou van dat beroep en ben briek ongevallen terecht, jurgerd. Ik volg op mijn lang niet van zin het op te Als een profrenner tegen De ene (Rudy) Pevenage ning. Het volgende jaar passie. Het is tevens een urt al een hele tijd het geven. Ik koers erjkel om het wegdek dondert, krijgt is de andere (Patrick) Pe- werd ik al wat meer bedre- manier van leven. Je leeft lerleven, maar dan van- mijn vrije tijd op te vullen hij een halve bladzijde plus venage niet, net zoals de ven. Ik kende zo stilaan het naar een wedstrijd toe, je iter de krant, of via de op een zo aangenaam mo- foto. Voor mij niet gelaten ene (Dirk) Heirweg de an- klappen van de zweep en ik tracht zoveel mogelijk te sjdbuis. Ik reed wel mee gelijke manier. Ik had hoor! Het hoort er nu een- dere (Dirk) Heirwegh niet wist ook al «de gevaarlijke slapen, je legt honderden, is, maar toch liggen de am- klanten» bij de naam te duizenden kilometers af op bities van deze jonge ren- noemen. Het jaar'78 werd training, je kijkt ook uit ners in hetzelfde schuifje, nou niet meteen een naar de produkten die op je Dirk-Désiré Heirwegh, die triomf jaar maar de drie bord komen. Veel andere zich in de Buffelstraat num- palmen heb ik zeker niet hobby's heb ik niet, omdat mer 1 te Zele nestelde onverdiend in de handen 'ik er eenvoudigweg geen geduwd gekregen. Het eer- tijd voor heb. Het wielerle- ste jaar bij de juniores ven is bijzonder veeleisend, werd het rennen nog se- Maar naast het wielrennen rieuzer. Tegenover de heb ik nog een andere kat nieuwelingen vlogen die te geselen: mijn studies. Ik Heirwegh zich aan te slui- kerels, en op de koop toe kon reeds het diploma be ten bij de officiële sport- werd het aantal te vreten halen van elektriciteit A2. kilometers fors de hoogte Toch studeer ik verder om ingeduwd. Geen enkele mijn graduaat minicompu- overwinning kon ik in dat ters te veroveren. Kijk, seizoen behalen. Maar ik wielrennen is wel erg be- moet hier wel aan toevoe- langrijk voor me maar het gen dat ik een paar maal mag nu nog niet mijn leven werd gedwarsboomd door beheersen. Uiteraard is het stomme pech. Hoeveel mijn vurigste wens om ooit bandjes ik dat jaar niet eens bij de beroeps te mo- stukgereden heb is bijna gen aantreden, jnaar voor niet te tellen. En als ik met lopig hou ik dat vatje maar de besten voorop reed liet liefst potdicht. Veel ren- mijn zwakke spurt me niet ners zijn ooit beginnen toe de bloemen mee naar koersen, maar de meesten huis te nemen. Meerdere onder hen komen niet ver malen klom ik in de boven- der dan de juniores of lief- ste regionen van de rang- hebbers. Om bij de profs terug. Als ik het echter tot schikking, maar die fel be- uit te komen moet je meer fen sPurt bet komen werd geerde eerste plaats bleef dan één kwaliteit hebben, ik meer dan éénmaal ge- onder de noemer «lucht- Veel jonge renners zien die vloerd. Enfin, ik koerste kastelen» steken. Ik stop werkelijkheid niet onder dus wel maar ik was niet me dan ook niet weg achter ogen en offeren hun toe- volledig voldaan. Ik wilde de andere renners geduren- komst op om renner te ook nog met de échte ren- de een wedstrijd. Ik weet worden. Als dat dan niet ners meedraaien. Mijn ou- beter dan wie ook dat ik lukt. wat veelal het geval is, ders hebben zich ook nooit hoegenaamd geen kans zijn die jongens niet alleen gekant tegen mijn verlan- maak aan de fatale laatste op psychisch gebied gebro- gens om wielrenner te wor- lijn, dus moet ik er alleen ken, maar ook hun toe den. Mijn eerste jaar als zien te geraken, en dat is komst is een groot zwart nieuweling was het aanpas- verdomd niet eenvoudig, gat. Ik wil aan dat spelletje sen. Ik kan je zweren dat weet je.» dan ook niet meedoen.» het échte koersen, al is het maar bij de beginnelingen, Interesse Helper heel wat zwaarder is dan de «Als je met interesse de «Aan welke kwaliteiten vrijblijvende meetings on- vrijetijdsbesteding bedoelt een beroepsrenner moet der buurjongens. Toch kon dan plaats ik het hardrijden voldoen? God ja, hij moet ik in mijn eerste seizoen vooraan. Het is soms meer zowat op alle markten thuis pronken met een overwin- dan een hobby, het is een zijn. Een kopman moet Erwin Van Tittelboom Bruecker zijn hoegenaamd geen sukkels, maar ook Marc Van Gijseghem en Alain De Smet zijn kwaaie klanten.» o De eerste stapjes in de élermiddens wogen voor trick De Permentier uit it-Niklaas loodzwaar. Bij nieuwelingen kon hij weliswaar een paar lal in de kijker fietsen, aar winnen was er voorlo- g niet bij. Als junior rooi- hij het al stukken beter, :uige daarvan zijn drie iverwinningen in 1979. «Als jong renner kijk je tuurlijk voortdurend uit ar de zegetuil, en het is ook frustrerend Jeten onder ogen zien a t de kostbare bloemen un liet, an iVill Patrick De Permentier wordt in september negen tien jaar en staat op de drempel van «Huize Wie- Iercarrière». In 1977 besloot Dirk bond, zodat hij bij de nieu welingen zijn eerste wed strijden kon meerijden. Dirk Heirwegh hierover: «Ik had uiteraard al wat fietservaring achter de rug. Met jongens en enkele vrienden uit de buurt be legden we toen zogenaam de wielerwedstrijden. Iedereen die zin had kon toen mee spurten. Al gauw bleek dat ik mijn makkers vrij makkelijk de baas kon. Ik plaatste een keiharde demarrage en ze zagen me pas na de aankomststreep werkelijk een meester zijn op alle gebieden, of hij moet uitblinken op één ge bied. Roger De Vlaeminck is een steengoeie renner in de klassiekers, hij is soepel, heeft macht, beschikt over een klasrijke spurt, die heeft kwaliteiten te koop. Een Sean Kelly daarente gen is een formule één wa gen, gedurende de laatste kilometer, maar het blijft een feit dat zowat de hele ploeg moet werken om die kerel in de meest ideale omstandigheden naar de eindstreep te loodsen. Het is precies daarom dat een knecht van het grootste be lang is in een ploeg. Goeie knechten zijn dan ook vaak halve kopmannen die ech ter één tekort hebben, of ze kunnen niet spurten, of ze missen enkele psychische eigenschappen. Veel van die meesterknechten kun nen niet bevelen, of kun nen de spanning niet aan... Toch hoop ik ooit eens een plaatsje te kunnen versie ren bij een of ander extra- sportief merk. Als dat niet lukt zal ik echter niet bij de pakken blijven zitten en een kruis over mijn leven maken. Nee, ik kan in de elektro-technische wereld kom te staan, hij geeft me tevens op alle manieren steun om een wedstrijd tot een goed einde te brengen. Wel loop ik elke maand even langs een dokter om de hartslag en de bloed druk te laten kontroleren. Die dokter schrijft me ook de vitamines voor die ik nodig heb om mijn lichaam volledig tot ontwikkeling te laten komen. Die arts geeft me tevens vingerwijzingen zodat ik me nooit op een ongezonde of onaangepas te manier op een wedstrijd voorbereid.» Doping «Hola, zwijg me van die rotzooi. Dergelijke vuilig heid komt mijn lijf niet in. Ik besef wel dat doping een ware plaag wordt in de pe lotons, en ik weet ook wel dat er al juniores zijn die er helemaal geen kwaad in zien om proefnemingen met verboden produkten te verrichten. Wat die kerels doen is natuurlijk oneer lijk, maar het is tegelijker tijd dom. Die maken alleen zichzelf kapot. Als je bij de juniores reeds met doping wil rijden dan kan je nooit een goed renner worden, dat bestaat niet. In de jon wel aan mijn trekken ko- gere reeksen moet je kun- men, maar mijn jeugddro- nen bewijzen dat jejiatuur- Ik t aan je neus voorbij- Toch beschouw ik ijn jonge rennersloop- ^an als geslaagd. Vooral idat ik vorig jaar drie- lal als eerste over de idstreep flitste. Vooral n mijn eerste overwin- ig behoud ik heel wat 1 d£>eie herinneringen. In de rste plaats omdat ik voor allereerste keer in mijn 'en met de handen boven hoofd een wedstrijd idigde, maar ook om- (t het die dag de verjaar- van mijn moeder was een unieke hobby waar ik mijn hoofd gebannen. looiere bloemen kon ik echt niet zou kunnen van zou al wat blij zijn indien ik toch niet geven, scheiden, maar daarnaast als helper zou mogen fun- En als klap op de werk ik bij NV Dymo, een geren. Maar ik wil wel mijn pijl behaalde ik die ze- metaalfabriek. Ik bekleed boterham verdienen. Er als het ware voor eigen daar een aangename funk- zijn veel jonge profs die ir, hier in Sinaai-Waas. tie en ik verdien er ook nog nauwelijks het zout op hun de loop van het seizoen flink wat poen. Bovendien aardappeltjes verdienen, ik die prestatie nog is de werksfeer er prima en maar die toch prompt gaan :maal herhalen, maar de job doe ik echt heel op hun proftitel. Dat is een ndere gemeenten dan. graag. Het is wel spijtig dat beetje overdreven natuur- <1 mijn prestaties sta ik ik zowel in een dag als in - 'in de schaduw van Van- een nachtploeg ben te- terden en andere Van werkgesteld. Daardoor kan ttens, maar toch ben ik ik maar eerder onregelma- bij de liefhebbers moeten tevreden. Ik weet wat tig trainen wat zijn invloed tonen dat ik van geen kan en wat ik niet aan- heeft op mijn prestaties, kleintje vervaard ben, de 1, en ik weet dat ik mits Maar indien ik er niet zou rest komt allicht vanzelf, te trainen en door in slagen om ooit een pro- Er is trouwens niks zo on gezondheid op een fessionele wegrenner te standvastig als het wielerle- iale wijze te onder- worden, dan zal ik daar ven. Vandaag wordt je op len een kansje maak met veel entoesiasme blij- de handen gedragen, en ooit eens in het wieier- ven verder werken.» overmorgen is iedereen je netje te staan. Moest ik allang vergeten. Veel zoge- :n ambities hebben, dan Prolrenners naamde klassebaks gaan na ik me uiteraard niet «Ik kan me echt niet van it het koersen inlaten, de indruk ontdoen dat elke spreekt toch vanzelf?» jonge snaak die bij de Bel gische Wielerbond zijn li centie aanvraagt droomt van een suksesvolle karri- 'Uiteraard doe ik nog ère. Net zoals elke renner anders dan wielerweu- een idool bij de profs ('het len te volgen. Ik ben elite-volkje van de wegsla- junior en geen be- ven') heeft, Die mooie 'srenner. Hoewel er na- droom blijft wel in mijn rlijk jongens zijn die op geest steken, maar toch i zeventiende reeds het heb ik mijn droomkasteel intje leiden van een vol- reeds duchtig ontmanteld, id prof. Toch ben ik er Ik heb de idee om als kop- jaloers om. Ik be- man bij de profs op te tre- iuw de wielersport als den reeds geruime tijd uit om zal wellicht nooit hele maal verdwijnen. Verzorging «Over wat je een typi sche verzorger zou noe men, kan ik niet beschik ken. Ik heb er zelfs geen behoefte aan. Veel van die mensen leveren waar- lijke klasse hebt. En dan moet je nog afwachten of je wel uit het goede hout bent gesneden om de overstap naar de profs te kunnen realizeren.» Supporters «Vroeger werd ik wel stevig gesteund door een ruime fanklub, maar we- schijnlijk wel vruchtbaar gens geschillen diende die werk, maar er zijn toch ook te worden ontbonden. Ik veel knoeiers onder. Mijn vond dat wel een spijtige vader helpt me te beslissen zaak, maar het kwaad is nu wanneer ik voor dilemma's eenmaal geschied. P.D.M. dat ik de wielersport als de spurt met vier vijf man. Ik ene gevaarlijke sport be- kwam ook eens alleen toe. lijk. Enfin, ik wens me nog niet volledig over mijn toe komst uit te spreken. Ik zal schouw. Er is inderdaad heel wat gevaar en risico mee gemoeid, maar dat moet je er bij nemen. Elk beroep zal zo wel zijn hate lijkheden hebben. Een be diende die elke dag achter zijn bureautje zit te verste nen kan ook zijn nek bre ken als hij de trap afdon dert. Weet je. van massa spurten heb ik wel een af keer. De bibber loopt me over de ledematen als ik aan dat spektakelstuk denk. Ik hou het meer bij het fikse temporijden. De wedstrijden die ik tot nu toe won, won ik in een Een rappe ben ik misschien wel niet, maar een paar kilometers voor de eind streep ruik ik de zege-aro ma volop. Doping «Doping? Nee, hoor. Amper achttien en al aan de spuit toe? Dat zou toch erg zijn, nietwaar? Ik rij nog op zuivere kracht en soeplesse. En indien dat niet zou lukken dan hang ik de fiets meteen aan de haak. Ik betrouw me wel op een sportarts. Want een jonge renner moet zijn krachten doseren. aanwijzingen die de dokter me voorspiegelt volg ik dan heel sekuur op. Ik heb een zwak voor het hardrennen. maar ik behoed me er zelf voor niet te overdrijven. Mijn gezondheid respek- teert nog steeds de voor rang van rechts. Naast de dokter verleent ook nog een verzorger me bijstand. Aanmoedigingen en konkurrentie «Als ik mijn ouders m'n plannen bekend maakte om te gaan wielrennen ont stond er enig geharrewar in zou wel plezant zijn indien de hele wielerwereld zich bij de «Patrickvrienden» zou aansluiten, maar in die sporttak worden nu een maal geen geschenken uit- VI vult tviiuiivnai lil j - de gelederen. «Dat was te êedeeld- Vooral streekge- gevaarlijk, ik zou beter noten. Wuytack en Vander voetballen!», kortom, het traditionele verhaaltje. Hun verzet is echter omge bogen sedert ik ren. Ik durf zelfs beweren dat mijn ou ders de vurigste supporters gaat hij te vroeg af. De lukken. Die geeft me te drinken, houdt me op de hoogte van het wedstrijdverloop, zijn geworden. Ook mijn brengt me met de wagen verzorger is een kei in het naar de wedstrijd... allemaal aanmoedigen. Van de 149 zaken die voor een renner wedstrijden waarin ik ooit van onschatbare waarde aantrad, miste hij er amper anders zijn, wil hij min of meer vier! Als dat geen uitzon derlijke prestatie is! Het Aa zijn jongens met talent. En een opkomend element als Westerlinck zal ook nog niet te gul met giftjes om springen, Iaat staan dat hij er geeft. Maar dat is nu eenmaal de charme van de wielersport, wie vecht komt er. de anderen wor den geëlimineerd. De wet ten van Darwin gaan ook n de wielerbusiness op.» P.D.M. jrven- fctiviteiten gaan im criter'.urn. voor nieuwe- In het totaal dienden 30 Antwerpen Dirk Van Stefaan Van Leeuwe ging Van Eynde in achtervol- een paar seizoenen volledig ,in8en en juniores ingericht ronden te worden afgelegd. Weutswinckel won het pleit van meet af al in de aanval ging gingen. Van Eynde de mist in, dus waarom zou door de feestcommissie van De eerste 12 ronden kregen voor Geert Van De Velde, alhoewel er nog 39 ronden zou pech lijden, ik me nu al zorgen moeten Spoelc was «n spannend we een eentonig verloop w„.isw,„el,.l moes,en worden afgelegd. In de spurt stond er geen en aangenaam kijkstuk dat maar een premiespurt was Met een crack als Eric Van- maken over het beroeps- rennersleven?» meteen het bewijs heeft ge- het teken "tot de" aanval. de 45 J4" 1'1.6,""r' bracht dat de organisatoren Geert Van De Velde, 3. Wielergevaar verder moeten doen. geert ,Y,an Velde' D,rk Francis Coucke, 4. Ludo «Ook een domme va, De be.angstelUng was groot Weutswt,,ckel en Van Der Vreken. 5. Pa- kan je carrière schaden LZ^SMréto^Willy en kre8en Lud- ■- Als ik morgen zwaar val Sompel en zijn ijverige Vreken lr> achtervolging. Marin kan ik misschien mijn hele m|dewlïklrs wein redlS Toen na een Seweldige wielerloopbaan vergeten. ™edcc™£a geen reden jacht Van Der Vreken aan- En wat moet ik beginnen sluiting kreeg, hadden we als ik geen andere troeven meteen vier koplopers. achter de hand zou hebben Van Weutswinckel Drie ronden later zou Luc Eric Vandcraerden gehouden? bij de yan De Voorde ook nog bij de Schrijf nu natuurlijk niet nieuwelingen aansluiten. De man uit juniores gmgdi weg triek Van Der Voorden, 6. rN - "'erstappen, 7. Ivo 8. Michel Burrick, y n "Uil "UO TV/UI *.1111 ItlUVItV. jacht Van Der Vreken aan- VanVeVoofde Vanderaerden ging toen al- - - van ue vooiae. leen verder met in zijn wiel Verheyen en Van Goethem. Terwijl Van Leeuwe. Spaerkeer. De Decker en maat op Eric Vanderaer- deraerden was het natuur- den. Van Leeuwe won de lijk oppassen geblazen. spurt van de onmiddellijke In de derde ronde trok ver- achtervolgers, melde Eric ten aanval en bracht het peloton bij, zo dat Stefaan Van Leeuwe er aan was voor zijn moeite. 1. Eric Vanderaerden. 2. Dany Verheyen, 3. Karei Van Goethem NI., 4. Ste faan Van Leeuwe, 5. Fran- ky Spaerkeer. 6. Luc De Decker. 7. Kees Sinke NI.. 8. Patriek Van Evndt. 9. Peter Wieme. 10. Peter De Virze. II. Walter De Veerman.

De Voorpost | 1980 | | pagina 21