feïfc >S' 1 TWEEDE WANDELING PASBEEK OF HOE MEN ZIET WAT BEZUINIGEN TE BRUSSEL WIL ZEGGEN... NA REGEN KOMT ZONNESCHIJN! DAAR ZORGT AALSTERSE AVOND VOOR! FRANS DE BRUL DOET INTERESSANTE VOORSTELLEN INZAKE INTERGEM 22e Hopfeesten in hof Somergem BOLIVIANEN IN AALST Grondige schoonmaak 15 - 16 - 17 en 18 augustus '80 ue voorpost - ö.ö.iyöu - Zondag 10 augustus waren er zo'n 125 milieubewuste wandelaars samen gekomen te Herdersem om de benedenloop van de Pasbeek of Monnikenhofbeek te volgen. Onder de aanwezigen bemerkten we volksvertegenwoordiger en VU fraktieleider Jan Caudron. Een kleine tien kilometer werden in een drietal uurtjes afgewerkt. Op vele plaatsen werd halt gehouden om de wandelaars aan te tonen op welke absurde manier men reusachtige waterbeheersingswerken in het Pas- en Steenbeekbekken wil uitvoeren. De kanalisering zou zo'n sloridge 400 miljoen kosten en heeft werkelijk geen enkele zin. En dan spreken de heren te Brussel van bezuinigen... Laat ze maar het geld door deuren en ramen gooien, wij zullen wel de belastingen betalen... En nog een raadsel voor ons. Volgens het aktiekomitee zou het Aalsters gemeentebe stuur de plannen reeds voorlopig hebben goedgekeurd tijdens de raadszitting. Nu zou men er anders beginnen over te denken. Wij verstaan niet goed wie zo'n plan kan goedkeuren. Hebben de Aalsterse politici dan zo maar ja geknikt zonder te weten waar het in feite over gaat? De gemeentebesturen van Lebbeke en Dendermonde zijn nog erger, daar werden de plannen zonder medezeggenschap van de bewoners goedge- stemd en men is reeds bezig met de onteigeningen. Stel je voor hoe een gemeentebe- ond stuur zijn inwoners beet neemt (en dat is zeker zacht uitgedrukt!). Siegfried Van Nuffel legde tijdens de wandeling de nadruk op allerlei mistoestanden zoals de hoogspanningsaffaire en het bouwen zonder vergunning. (Per) Meer dan dertig dagen van miezerige, innig verwen ste regenbuien. Drukkend grijze lucht in plaats van de ons normaal per seizoen toebedeelde zon. Over schot genoeg om de hardste onder de harden nostal gisch op zoek te drijven naar prettiger tijden. Je gaat neuzen in oude vergeten paperassen. Op zolders en kelders. En dan smaak je soms bij toeval de vreugde van een lang verloren gewaand attribuut. Een stoffi ge patersrok. De bijhorende rosse pruik en gescheur de feestneus. )e kroes waaruit je zo nenig pintje ledigde op ouw gezondheid en deze >an je confrater. Ja, ze 'rijven je terug naar wat e zo nauw aan het hart gt. Ze dwingen je ge lachten onweerstaan- >aar naar carnaval. Car- laval van Aalst. Stad met .eizerskroon onder alle arnavalsteden. Waar het eestelijk woord dagelijks en berde komt. Waar jeen enkel evenement nogelijk is zonder dit 1 hema erbij te betrekken, ien programma voor Ainifijnproevers Ie naam Aalsterse n <Wond impliceert dat het isclien gebeuren moet wor- len van en voor Aalste- nminaars. Wel, daar is voor ezorgd. Het zijn alle- e ttnaal door en door met Kalsters bloed doortrok- J hten mensen. Mensen die de; en andere van wanten •s dé/eten waar het Carnaval gen n hun stad betreft. Voor- itter Staf Sonck had om h e haverklap de om- chrijving: «nen echten an <)iljsteneer» in de mond. digdfoor wat de algemene rratfegie betreft heeft men eroep gedaan op een nistfiutoriteit van het carna- »n rfaleske: J.-P. De Boitse- er. Zijn kruidig taaltje, ijn zin voor echte humor zijn technische kennis ijn een duidelijke waar- org voor een onberispe- jke afwerking en ver- ri v )op van het ganse pro bes ramma. Het muzikale vo edeelte gaat voor reke- e zi ing van Mare De Cock n zijn F.S. Band. Dat ook eze mensen weten waar wanneer de lamp ch x>ejn moet branden is overdui delijk. De man die het ganse aan mekaar zal praten moet op dit stuk zeker zijn lesje niet meer leren: onze bloedeigen Keizer Kamiel! Of moet er nog zand zèn? Het Corum Alostum Imperiale voor stellen is ten eerste onbe gonnen werk of we moe ten ons uitputten in aller lei superlatieven dat zelfs de dikke Van Daele ons niet meer volgen kan. De groep Alkuone zal tus sendoor wel zorgen met enkele artistieke num mertjes dat je lachspie ren enige rust krijgen zo danig dat ze terug voor enkele uren hun zalige werk zonder moeite kun nen verrichten. Want het blijft natuurlijk niet bij de reeds genoemde vedet ten alleen. Onze regiseur verzorgt buiten het ei genlijke organisatorische werk ook zijn eigen optre den. Misschien best een breukband aanschaffen en voor de dames een extra broekje kwestie van op alles voorbereid te zijn wanneer ie zijn vuurwerk van de schaterlach af steekt. Pauzeren met pret en plezier zit er zeker niet in. Want ook Karei De Naeyer, Michel Cleem- put, Antoine en zijn Che valiers samen met Simon D'Hondt en Robert Wa terschoot zijn van de par tij. En wat voor een partij! Maar we kijken zeker uit en met een duidelijke nieuwsgierigheid naar het optreden van een koppel kandidaten voor de eerstkomende prin senverkiezing: Stefaan Vinck en Frangois Roe- landt. Dit wordt voor bei den een eerste test en op deze avond zal het wel zonder meer duidelijk worden wie onze volgen de prins zal worden, want wie de kritische smaak van ons eigen publiek kent, een publiek dat van compromissen geen kaas gegeten heeft, weet zeker dat het deze keer kwali teit moet worden. Geen geklungel. Dat ben je rap zat. Originaliteit in hun nummer. Kort en pittig. Wanneer de mond open gaat moet het raak zijn. Dat wordt nü verwacht! Beiden weten waar ze aan toe zijn. Elke kandi daat kent zijn tegenstre ver door vorige optre dens. Wat ons betreft: het belooft! Over de pole miek die later nog volgde in verband met een naar het verleden verbande Bloemenfee of -prinses weiden we nu liever niet verder uit. De meningen zijn op dit stuk nogal ver deeld en misschien later daarover meer. Houden we het bij de Aalsterse Avond. Op vrijdag 29 au gustus aanstaande word je een gigantisch vuur werk van de schaterlach aangeboden. Hoewel het programma voorziet dat ze van start gaan rond 21 uur, raden we de duizen den liefhebbers en hier spreken we van onder vinding tijdens vorige op tredens van deze vedet ten van eigen bodem aan om toch liefst een uurtje vroeger hun stoelt je te bezetten. Alhoewel het Feestcomité geduren de de ganse jaarbeurs voor diverse andere uit stekende programma's gezorgd heeft, wordt dit toch terug dé avond. De Aalsterse Avond! Geven we mekaar daar rendez-vous? Dat zal wel! R.S. Het Koninklijk Lyceum aan de Pontstraat was echt aan een grondige schoon maakbeurt toe. Het dak werd hersteld, de infrastruktuur wordt grondig aangepakt en nu is het de gevel die er moet aan geloven (Per) Frans Jansegers, een stuwende kracht achter het aktieko mitee. (Per) Met zijn 125 kwamen ze samen om de benedenloop van de Pasbeek te volgen. (Per) In het jongste nummer van «Het Struweel», de Denderstreekkrant voor milieuvriendelijke mensen publiceert de heer Frans De Brul een open brief aan Minister Mare Galle naar aanleiding van het dossier Intergem. In deze brief getuigt de steller, zoals in het verleden toen hij nog gemeenteraadslid was van de Volksunie, van een degelijke dossierkennis. Zo verduidelijkt hij niet alleen de wetgeving van 1 en 10 maart 1922 over de energieverdeling, waarbij de oprichting van interkommunales voor zien was, maar doet de heer De Brul nogmaals duidelijk uit de doeken wie de privé-partners zijn in de huidige gemengde interkommunales. Deze gegevens werden ook reeds vermeld tijdens de spreekbeurt, die Norbert De Batselier kabinetschef van Minister Galle on langs in de Mikisklub hield over deze aangele genheid. Ter herinnering vermel den wij dat EBES recht streeks afhangt van de elektriciteitsholding «Traction et Electricité», Intercom en Unerg van «Electrobel» dat op haar beurt behoort tot de fi nanciële holdings Groep Empain, Brussel-Lambert en Copeba. Traction et Electricité hangt dan op haar beurt af van de fi nanciële holding Société Générale. Onder de kontrole van de drip privé-partners bevin den zich dan nog Sautrac (de gesprekspartner met de N.M.B.S.), Gecoli (uit bating van de grote transportnetten) Laborec (labo voor elektriciteits bedrijven) en Vincotte (Kontroleorganisme). Daarenboven worden door deze organisaties bij middel van een be perkt aandelenpakket en talrijke gekruiste manda ten steeds kontrole en macht uitgeoefend over de toeleveringsbedrijven, de brandstafbevoorra- ding, de maatschappijen van openbaar vervoer, en de nationale en interna tionale exploitatie van de kernenergiesektor. Be langrijk is ook dat de heer De Brul meldt dat, naast de winst, die de privé- partners maken op de produktie, die zij doorver kopen aan de distributie, zij momenteel door aller lei middelen na het aan leggen van een reserve fonds een globaal winst aandeel van 75 hebben in de distributiesektor. Door de nieuw uitge werkte statuten van Inter gem zou dit winstaandeel in de toekomst beperkt blijven tot 72 of amper 3 minder. Daar waar de gemengde interkommunales en de privé-partners volgens het normaal belastings regime jaarlijks 48 van vennootschapsbelasting 1 aan solidariteitsbij drage moeten betalen, genieten zijn u in de pro duktie van een gunstregi me van slechts 20 voorheffing en in de dis tributie van 6 voorhef fing op de geïndexeerde boekwaarde en van 20 voorheffing op de rest van de winst. In de open brief wordt verder gepleit voor kleine centrales dichtbij de woonkernen, voor ge- kombineerde produktie en verdeling van elektri citeit en stadsverwar ming, zoals wij trouwens in Aalst kennen. Rekening houdend met het feit dat de gemeen teraden en de minister gedurende zes maanden na de ondertekening van de machtiging door de bevoegde voogdijminis ter nog de mogelijkheid hebben om wijzigingen aan te brengen aan het voorgestelde statuut, doet Frans De Brul enkele interessante voorstellen terzake. Voorstellen Ten eerste stelt hij voor de duur van de interkom munales terug te bren gen van 10 jaar i.p.v. 30 jaar met uittredingsmo gelijkheid na 5 jaar i.p.v. 20 jaar, en mits een rede lijke schadevergoeding te betalen door de uittre dende gemeente. Ten tweede vraagt hij het af schaffen van het bevoor recht belastingsregime, ook als hierdoor het winstaandeel van de gemeenten zou getroffen worden. Ook wil hij het vetorecht afgeschaft zien van om het éven welke privé-be- heerder of privé-kommis- saris. De auteur vraagt vervol gens de verhoging van het winstaandeel van de gemeenten. Interessant is ook het voorstel dat de winstverdeling onder de gemeenten niet zou ge beuren pro rata van de verbruikte kilowatturen, maar volgens een ver deelsleutel waarin o.a. het aantal inwoners, de oppervlakte en het ener gievermogen van de plaatselijke bedrijven op genomen worden. Dit be tekent immers een belo ning van het zuinig om springen met energie. want nu spannen vol gens hem soms openba re besturen met de privé- partners samen om vb. door uitbreiding van de openbare verlichting het verbruik en dus ook de winst op te drijven. Het zesde voorstel be helst het verbod van rechtstreekse levering van elektriciteit en gas door privé-partners-pro- ducenten aan grootver bruikers (bedrijven) zon der tussenkomst van en zonder winstaandeel voor de gemeenten. Interessant voor elke bur ger is het volgende voor stel tot vermindering van de verkoopstarieven aan de kleine verbruikers (partikulieren). Dan weer belangrijk voor de openbare sektor is het voorstel tot het invoeren van medebeslissings recht van de provinciale en gemeentelijke afge vaardigden in de aan koop van de toeleve- ringsprodukten en brand stoffen en in het vervoer. De heer De Brul w^nst ook de duur van het man daat van de provinciale en gemeentelijke afge vaardigden tot 2 jaar te rug te brengen, met mo gelijkheid van verlenging na herkiezing door res- pektievelijk de provincie- en gemeenteraden. Hierbij aansluitend is er het tiende en laatste voorstel tot de verplichte goedkeuring door de pro vincie- en gemeentera den van de jaarlijkse ver slagen, begrotingen en rekeningen van alle inter kommunales. De auteur is tenslotte van mening dat er nog heel wat dringend en ernstig parlementair werk over blijft om de bestaande wetgeving inzake inter kommunales te verbete ren o.a. grondige kontro- lemogelijkheden aan de gemeenteraden te verle nen. Volgens hem zou trouwens de afvaardi ging van de provincie- en gemeenteraden in de in terkommunales moeten bestaan uit zowel ver tegenwoordigers van de meerderheidsgroepen als van de oppostie. «Al leen door een dergelijke vertegenwoordiging zou men de demokratie, die alle traditionele partijen beweren te dienen, recht laten geworden» zo be sluit Frans De Brul zijn open brief aan Minister Mare Galle. VEHE In Moderne feesttent. Potaardestraat (Zijstraat van Immerserzeeldreef). Programma der feestelijkheden Vrijdag 15.8.80: 20 u.: Koffietafel en verkiezing van hopfee en hopboer voor alle inwoners en genodigden. 21.30 u.: gezellig samenzijn, muzi kaal verzorgd door het plaatselijke ensemble: «The Evergreens». Zaterdag 16.8.80: 14.30 u.: wielerwedstrijd voor internationale liefhebbers BWB. 20 u.: ten dans met het orkest «Back in Time». Zondag.17.8.80: 20 u. Het orkest: «De Gensters» nodigt uit tot vermaak. Maandag 18.8.80: 14 u.: Ruilmarkt voor de Jeugd en tentoonstelling van vrije tijdshobby's. 20 u.: APOTHEOSE«AVOND MET HET ALOM- BEKEND ENSEMBLE «The F.S. Band» band onder leiding van Mare De Cock. Gedurende de hopfeesten doorlopende ten toonstelling van landbouwwerktuigen, PVBA Coppens. Zoals steeds gratis toegang, normale prijzen, verrassingen. Hof Sommergem (Immerzeel) Aalst is te berei ken met stadsautobus (terminus lijn Hofstade - Hof Somergem). Zaterdagvoormiddag kreeg de Grote Markt precies een ander tintje. Vier Boliviaanse muzikanten brachten typische muziek uit het prachtige Bolivia Heel wat muziekliefhebbers bleven geruime tijd luisteren naar deze sprankelende muziek (Per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 3