Reeds aan derde uitgave toe: HET BESTUUR DICHTERBIJ GEZIEN I VAN RAMPEN GESPROKEN AANGENAAM SLOT VAN AKTIVITEITEN ROND PERU OEYKENS 'rS& 6 - 8.8.1960 - De Voorpost Even voor de Jaarlijkse vakantie begon, kregen alle Aalstenaars opnieuw, en dit reeds voor de derde maai een luxe-brochure in hun bus met als titel Aalst '80. Hoeft het herhaald dat iedere burger hierin alle informatie vindt die hij kan nodig hebben bij zijn eventuele kontakten met het stadsbestuur. Om deze reden aHeen reeds kunnen wij elke lezer aanraden deze brochure steeds te bewaren op een gemakke lijk bereikbare plaats. Wat weinig Aalstenaars schijnen te weten is het feit dat het hier om een I u xe-reklamebroch u re gaat, uitgegeven door N.V. Reynaert-kommuni- katie. Het voordeel ervan is dat deze uitgave de Aalsterse belastingbeta ler geen frank kost, en dat men dus niet de indruk mag hebben dat dit lijvig boek van zowat 100 blad zijden mede aan de basis zou liggen van de huidige dehdtaire stadsfi nanciën. Zoals verleden jaar (De Voorpost, 24-8.1979, blz. 16) wensen wij ook dit maal deze brochure kri tisch onder de loep te nemen. Meteen hebben wij van de gelegenheid gebruik gemaakt om na te gaan of bij de nieuwe druk rekening gehouden werd met de opmerkin gen die in ons vorig arti kel verschenen. De publikatie start met een inhoudstafel, waarbij ditmaal in tegenstelling met 1979 wel de korres- ponde rende bladzijden bij vermeld werden. In zijn «Ten Geleide» geeft burgemeester D'haeseleer onmiddellijk zeer duidelijk het doel van de brochure weer. Niet alleen wenst men de burgers wegwijs te ma ken in de dienstverlening op het stadhuis en in de dienstencentra, maar de leden van het schepen kollege maken van de ge legenheid gebruik om be paalde facetten van hun beleid te verduidelijken. Ook de verschillende in formatie- en inspraakka nalen worden niet verge ten, terwijl ook het so ciaal en kultureel leven van de stad Aalst ruim schoots aan bod komt. Heel wat interessanter dan de inhoudstafel is ontegensprekelijk de Trefwoordenlijst, waar de lezer naast het desbe treffende woord onmid dellijk de overeenstem mende bladzijde vindt. In tegenstelling met vroe ger werd deze lijst nu ook vooraan in de brochure gedrukt, wat de bruik baarheid ervan nog ver hoogt. Stadsbestuur Dat men met een aantal van de opmerkingen, die wij verleden jaar in dit weekblad formuleerden, terdege rekening hield, mag volgens ons blijken uit het feit dat de lijst van de namen en adressen van het Kollege van Bur gemeester en Schepenen en van de gemeenteraad dadelijk na de trefwoor denlijst gepubliceerd werd. Verleden jaar ver scheen deze lijst op blad zijde 12, zijnde na het hoofdstuk «Onze dienst verlening». De titel van deze rubriek werd trouwens terecht gewijzigd en vervangen door: de burgemeester en de schepenen tot uw dienst. Hieronder worden allereerst de spreekda- gen vermeld die op het stadhuis gehouden wor den en die gewijzigd wer den ten overstaan van 1979. Zo werden de spreekuren van de burge meester met een half uur ingekort, verdubbelde schepen van financiën Van den Eede zijn spreek- dagen, terwijl schepen van burgerlijke stand Hooghuys van zijn kant slechts nog één dag op de week voor iedereen bereikbaar is (vroeger drie dagen per week). De schepen Roels en De Maght blijven hun uren getrouw, maar schepen voor personeel Blom- maert is nu gans de maand bereikbaar, daar waar hij vroeger maan dag- en dinsdagvoormid dag zitdag hield. Vermel den wij tenslotte dat de uren van schepen voor feestelijkheden De Bis schop en van de stads- sekretaris onveranderd bleven. Zeer positief vinden wij het feit dat de meer dan één bladzijde, maar daar door juist onoverzichtelij ke lijst van de spreekda- gen in de dienstcentra (vroegere gemeentehui zen in de deelgemeen ten) verdween. De lijst werd vervangen door één enkele zin: «De spreekdagen worden re gelmatig bekendgemaakt in de stadsberichten in «De Aankondiger». Zoals voor de andere ru brieken zorgden het stadsbestuur ervoor dat ook het hoofdstuk «Dienstverlening» duide lijker en leesbaarder werd ingedeeld. Zo wordt begonnen met een nieuw hoofdstukje over de manier waarop de burger zijn weg kan vin den in de stedelijke admi nistratie, en dit onder de titel «Hoe en waar?». De openingsuren van de stadsdiensten wijzigden niet vergeleken bij 1979, terwijl in een apart artikel de sociale dienst vermeld werd, die zich bezig houdt met de pensioe naanvragen en de aan vragen om tegemoetko ming aan minder-vali- den. Ook de ontelbare tele foonnummers van de stadsdiensten werden sa mengebundeld in een vernieuwde overzichtelij ke tabel. Dit is er mede de oorzaak van dat het hoofdstuk dienstverlening nog be langrijker werd. De titel «Informatie en In spraakkanalen» werd dit jaar in twee onderafdelin gen opgesplitst, enerzijds «Informatie en Beleids- voorlichting» en ander zijds «Inspraak». In feite gaat het hier om totaal herschreven hoofdstuk ken die klaar en bondig een overzicht geven van de Aalsterse informatie- en inspraakkanalen. Dui delijker kan het niet. De Burgemeester Gezien de huidige legis latuur op 1.1.1980 half weg was, maakt de heer D'haeseleer van de hem geboden gelegenheid ge bruik om een balans op te maken van de proble men waarmee het be stuur gekonfronteerd werd en de oplossingen die eraan gegeven wor den. Wat ons onmiddel lijk opviel is dat dit artikel in tegenstelling met ver leden jaar niet meer in de lk-vorm geschreven werd. Inzake de fusieproble men geeft de burge meester een opsomming van alles wat gereali seerd werd inzake infor matie, beleidsvoorlich- ting en inspraak. Alles bij elkaar toch wel al een respektabele lijst. Wat de ekonomische kri- sis betreft, is hij van me ning dat deze een uitdag ing is voor alle gemee ntebesturen om het lo kaal kommercieel en eko- nomisch leven te helpen het hoofd boven water houden, in het belang van alle inwoners. Of ie dereen het met deze stel ling eens is blijft een an dere vraag. Inzake het be sturen met de inwoners is de eerste burger van de stad trouwens van oordeel dat men een voorbeeld van geïnteg reerde beleidsvoering stelde, dit dank zij een aantal informatieavon den voor nijverheid, han del, land- en tuinbouw. Aan de hand van konkre- te voorbeelden geeft de burgemeester de aktie weer die tot op heden gevoerd werd voor deze sektoren. Dit alles leidde tevens tot het feit dat het Ekonomisch en Sociaal Instituut voor de Midden stand een bedrijfskonsu- lent voor Aalst ter be schikking stelde. Aan de ze konsulent wordt trou wens op bladzijde 31 van de brochure een apart ar tikel gewijd. «Al die in spanningen worden wel eens op de korrel geno men, omdat niet altijd het verband wordt gezien tussen het maatschappe lijk welzijn en de welvaart van alle mensen die on dernemend zijn. Zelf be schouw ik dat als meer dan vanzelfsprekend en meen ik dan ook dat we vastberaden in die zin moeten doorwerken, al tijd in overleg met de be trokkenen zelf,» zo schrijft de heer D'haese leer onder de hoofding «Doorgaan». De krisis ligt volgens hem mede aan de basis van een stijgende kriminali- teit en sociale onrust. Hoe dit in de toekomst zal evolueren weet hij niet, maar de ervaring leerde hem «dat wij onrustige tijden tegemoet gaan in de mate dat de ménsen nog meer geborgenheid moeten missen». Daar om doet hij alle mogelij ke inspanningen om op alle eventualiteiten voor bereid te zijn, en gaat zijn grootste aandacht uitein delijk naar de veiligheids- -fSTorsr* or Hl T TE Boven dit portaal staat geschreven «Aan de dreigende Rampen Bescherm Ons». Het was een grote ramp dat dit huis De Vis aan de Moorselbaan zolang stond te verkrotten. Gelukkig is men nu aan het slopen begonnen. Er valt niet veel meer te beschermen. (Per) korpsen, politie en brand weer, waarvan hij dit maal vooral de politie in het daglicht stelt. In de komende jaren zal hij steeds een ander onder werp in de belangstelling stellen. Politie Vooreerst vraagt de bur gemeester begrip voor de talrijke politieagenten, die dagelijks in het stads centrum zorgen voor een vlotte doorstroming van het drukke verkeer. Blijk baar heeft de burge meester zelf eens voor verkeersagent gespeeld of heeft hij de Aalsterse agenten eens langdurig onder ogen genomen, want hij schrijft in dit ver band: «Dat heb ik per soonlijk en tot mijn vol doening kunnen vaststel len. Ik bewonder die mensen voor de wijze waarop ze te midden van een stroom voertuigen het hoofd koel houden en in de walm van stinkende uitlaatgassen onver stoorbaar hun taak blij ven vervullen». Dat de fusie van Groot- Aalst ook bij de politie enorme problemen stel de is geen gehim meer, maar de heer D'Haese- leer maakt van de gele genheid gebruik om nog maals te herinneren aan de talrijke nieuwe taken die uit deze fusie voor tsproten. Verrassend hierbij was de bewering dat de politie voor de kontinuïteit van de dienstverlening moet in staan, ondanks het feit dat 25% der effektieven niet beschikbaar is we gens ziekte, vakantie of de wekelijkse rustdag, pensionering, overlijden, enz. Dank zij een Kon. Besluit van 23 mei 1979 kan het aantal effektieven bij de politie gelukkig uit gebreid worden van 144 naar 187 medewerkers. Het hoofd van de politie wijst ook op de huisves tingsproblemen, die uit de fusie voortsproten. Bij gebrek aan plaats werd een deel van de verkeer- safdeling overgebracht naar de gemeenteschool te Nieuwerkerken. Over de jeugdverkeersbriga- des wordt vermeld dat deze beslist zullen uitge breid worden. Ook hier zorgde het stadsbestuur voor de nodige informa tie van de bevolking. Te vens zal aan de onwe tendheid van vele men sen inzake het verkeer nog wat gedaan worden, terwijl men anderzijds werkt aan een mobiel verkeerspark. De burge meester geeft ook een opsomming van de talrij ke andere taken waarmee de politie nog belast wordt, zoals landbouw tellingen, tellen van ta baksplanten, van de veestapel, ekonomische telling enz. Vervolgens behandelt hij in het kort de werking van de vier afdelingen binnen het Aalsterse politiekorps, met name de administra tieve afdeling, de ver- keersafdeling, de afde ling gemeen recht en de interventie-afdeling. Wat de toekomst betreft verneemt de lezer dat men denkt aan het in ge bruik stellen van een ter minal en het oprichten van een alarmcentrale 906, uitsluitend voor op roepen inzake politie- hulp. «Uit het voorgaande blijkt hoe belangrijk de politie in deze tijd is en hoe zij de evolutie op de voet moet volgen om op haar taak berekend te zijn,» zo besluit de heer D'haeseleer zijn interes sant artikel over de Aal sterse politie. Onmiddellijk aansluitend wordt konkrete informa tie bezorgd per onder werp over de politie. In tegenstelling met verle den jaar verdween hier de inleidende tekst maar anderzijds bleven wel de woorden Affiches, Bals, Bommetjes, Collectes, Loterijen en Manifesta ties op de openbare weg, wapen- en munitiehandel behouden, alhoewel hier steeds verwezen wordt naar de rubriek Algeme ne Administratie. Vol gens ons zouden die woorden kunnen wegge laten worden, gezien de lezer vooraan toch een trefwoordenlijst terug vindt. Nieuw is dan weer het feit dat men bij de getuig schriften van goed zede lijk gedrag bij vermeldde, wat de burger dient mee te brengen om dit getuig schrift te bekomen. Ook onder de titel «krankzin nigen» verscheen dit maal een korte verduide lijking, waaruit moet blij ken dat de opsluiting er van in de praktijk nage noeg onmogelijk gewor den is. Bij de veldwachters en kwartieragenten (deelge meenten) noteerden wij een wijziging te Nieuwer kerken waar de twee veldwachters verdwe nen, en vervangen wer den door politie-inspek- teur Parewijck. In dit ver band missen wij wel de namen en adressen van de kwartieragenten uit Aalst-centrum zelf. Mis schien iets voor volgend jaar? Ditmaal wordt ach teraan de tekst ook geen publiciteit meer gemaakt voor de jaarlijkse politie korpsdag. Waarom we ten wij niet. Hierbij aansluitend ver scheen quasi dezelfde tekst als in 1979 over de brandweer waarbij eerst nuttige wenken gegeven worden om brand te voorkomen, en waar ver volgens de 28 taken van de brandweerdienst wor den vermeld. Enkel de kleine inleidende tekst met cijfergegevens over de werking van deze dienst werd weggelaten. Onthaal en informatie Nadat in amper 4 lijntjes gehandeld wordt over fu sieproblemen, werd het hoofdstuk over onthaal, public relations en infor matie overgenomen uit Het Bestuur dichterbij 1979. Nieuw hierbij is het deel dat betrekking heeft op de stadspublikaties, waarbij gevraagd wordt de opmerkingen en sug gesties over de brochure Aalst '80 aan het stadsbe stuur over te maken, en waar nogmaals reklame gemaakt wordt voor de stadsberichten in De Aankondiger en voor «Impuls», het driemaan delijks tijdschrift voor handel, nijverheid en land- en tuinbouw. Ook bij de rubriek alge mene administratie en ju ridische diensten viel de korte inleidende tekst weg. Enkel voor wat de krankzinnigen (wat een woord!) betreft werd een korte toelichting bijge voegd, die overeenstemt met wat reeds bij de poli tie vermeld werd. Ook wat de dienst ekono mische zaken betreft, werd het hoofdstuk over zichtelijker voorgesteld. Hetzelfde geldt trouwens voor de dienst land- en tuinbouw, die apart ver meld wordt. Zoals verle den jaar wordt het deel van de brochure, dat ver zorgd wordt door de bur gemeester besloten met de zin «Tenslotte verstrek ik u graag nog wat nutti ge informatie. Nieuw hierbij (en interessant) zijn de openingsuren van de postkantoren en de ligging van alle openbare telefooncellen van Groot- Aal st. Sport, jeugd, vrije tijd en gezinszorg Nadat schepen Eddy Monsieur in 1979 zijn be leid inzake vrije tijd toe lichtte, komt ditmaal het sportbeleid aan bod. De grondbasis van dit beleid is meteen de eerste lijn van zijn tekst: «ledereen heeft recht op sportbeoe fening,» en dit beleid is hoofdzakelijk gegrond vest op drie pijlers: spor- tinfrastruktuur, sport- struktuur en animatie van de bevolking. Wat de sportinfrastruk- tuur betreft blijkt de nood groot te zijn. Uit een stu die die schepen Mon sieur liet uitvoeren blijkt dat wat de zwembaden betreft men zelfs na de realisatie van het nieuw bad aan de Albrechtlaan nog 489 m2 zal tekort hebben. Daarom rekent het bestuur het tot zijn opdracht om nog in deze legislatuur een dossier voor een derde zwembad in te dienen. Inzake de bouw van spor thallen heeft men in Aalst zowat 11.200 m2 tekort. Dit betekent dat minstens nog 5 nieuwe sporthallen zullen noodzakelijk zijn. Wat de sportstrukturen aangaat meldt de heer Monsieur dat 13 wijk- sportraden werden opge richt in 1978 en 1979. Te vens werden 24 Bloso- gangmakers toegevoegd. In zijn tekst wijst de sche pen op het belang van deze beide sportstruktu ren. In 1979 werd de sportdienst verder uitge bouwd o.a. met een do- kumentatiedienst, waar van de schepen het doel en de werking uiteenzet. De derde pijler met name de animatie wordt ook bondig geschetst. Hierbij- wordt vermeld dat men in 1980 een fitometer voor mindervaliden te Gijzegem wenst op te richten, terwijl verder minder gekende sport- takken worden gepropa geerd en gedemokrati- zeerd. Bij de praktische gege vens over de dienst sport zijn deze over de initiatie- kursussen en over de sporthal Denderdal nieuw. Nieuw is ook de opsomming van de sportterreinen, die vrij kunnen gebruikt worden. Anderzijds vonden wij ook voor de eerste maal gegevens over de sport zaal aan de Kapucijnen laan te Aalst. Dat de gegevens over de verschillende sportvere nigingen, zoals van ande re vrijetijdsverenigingen, enorm fluktueren, blijkt onmiddellijk bij vergelij king van de namen en adressen van talrijke groepen. Ook verdwenen er een aantal uit de lijst terwijl anderen er dan weer bijkwamen. Verbazingwekkend is an derzijds het feit dat Aalst zomaar eventjes 20 bil- jartklubs telt, 10 gymnas- tiekklubs, 27 kaatsvereni- gingen, 8 tennisklubs, 27 wielerklubs. Aan de top staat natuurlijk de voet bal met 94 vermelde ver enigingen, die deze «ede le sport» bedrijven. Nieuw tegenover 1979 is anderzijds het feit dat de brochure ditmaal sporten vermeld als rol- en torbal, ski-sport (waar beoefent men die sport in Aalst?), tafeltennis en tafel voetbal. Bij de gegevens over de jeugd viel enkel de rub riek «Jaar van het kind» weg, maar dit lijkt ons normaal gezien dit jaar nu toch achter de rug is. Nieuw is wel de opsom ming van de Aalsterse stedelijke speelpleinen (10 in totaal). Bij de ver melding van de jeugdver enigingen werden blijk baar alle gegevens gepu bliceerd van elke vereni ging die lid is van de Stedelijke Jeugdraad. Waar men een niet on aardig totaal bereikt van 60. Bij het hoofdstuk vrije tijd verschenen ditmaal alle kaarthuisjes van Aalst. Ook de parken worden opgesomd, hoewel ons deze lijst eerder leek thuis te horen bij de dienst leefmilieu. Vervolgens kan men ken nis nemen van de ganse reeks vrijetijdsverenigin gen. Een aantal vergis- singen van afgelopen jaar werden rechtgezet (zoals de wielertoeris- tenklub De Pedaalridders in plaats van de ruiters- vereniging), terwijl ook hier een aantal gegevens bijgevoegd werden zoals de Prinsencaemere, Die renbescherming Groot- Aalst, Hobbyklub Saf, Kaartklub De Rode Roos, enz. Ook de Vereniging Biologisch Tuinieren (Velt) werd hierbij ver meld, i.p.v. deze te klas seren onder de rubriek «Leefmilieuvereni gingen». Verrassend is tenslotte het feit dat voor de twee de maal opnieuw alle kaarthuisjes van Groot- Aalst worden vermeld. «Beter tweemaal dan niet» zal men op de dienst vrije tijd gedacht hebben. Onder de titel Gezinszorg staan enkele summiere gegevens over de Ge zinsraad, het Kinderdag verblijf (dat een halfuur minder lang open is dan in 1979) en over het Na tionaal Werk voor Kinder welzijn. Bij dit laatste misten wij wel de adres sen en gegevens van de verschillende bureau's voor zuigelingenraadple gingen. VEHE (wordt vervolgd) HET BELGISCHE R00E KRUIS Bloed geven Wist je dat men op de Dender reeds watersport beoefent? Deze speedboot kwam rustig racen op het stille vuile water. En waarom ook niet? (Per) Bei «T Ja. «D va br< rei «H me vol raj lai: de aai skf je. eer eer ser neï dee ka; spe gel Wa lief nar af i kn; rea nie rug Stud «Fr zeg mir cop Har er i nag idei «Th ero] nati jaar echt vem ond pen Har Club 'Ag dier ficti gral schi haai hiaa haai Acki een t dage ha v. riaar noot aan zei h wate de sc verhi schei nare! bewu en ev volge moor een ji schri Agat: kome een 1 wel ilooste oorga oelvoc iier Ma nssion ivu (Z nan hc aar we lent-ko: Vrijdagavond, 8 augustus, werd ten kantore van Boeykens Reizen in de Kerkstraat te Dendermonde, een nabeschouwing gehouden nav. de prachtige tentoonstelling in het kultureel centrum te Affligem en waarin alles draaide rond het unieke Peru. Een uitgebreide kollektie grafbeeldjes, waarvan enkele met een zeer hoge waarde, en de aantrekkelijke wandtapijten, aardewerk en andere kunstvoorwer pen, tentoongesteld door de geschenkenzaak Hillka te Aalst, hebben het gehe< tot een hoog niveau getild. De openingstoespraak door mevr. dr. Galle was daar niet vreemd aan. Dankzij de medewerking van Airtour heeft de heer De Doncker uit de handen van dh Reginald De Schepper, direkteur Boeykens reizen te Dendermonde, een gratis reisbiljet mogen ontvangen, wat hem in de loop van de herfst nog in Peru zal brengen. Dh De Doncker wist immers de hoofdprijs weg te kapen bij de sterk gevolgde Peru-wedstrijd. De gelukkige winnaar zal zich o.a. kunnen voorbereiden voor zijn avontuurlijke reis tijdens het optreden van de groep Rupay, dat gepland wordt begin oktober te Dendermonde. Deze blikvangers te Affligem weerspiegelen optimaal de geweldige aantrekkingskracht, die uitgaat van het Zuid-Amerikaans hooggebergte en de vriendelijke mensen die er wonen in volmaakte harmonie met de natuur. iel §f*iV 0° nota

De Voorpost | 1980 | | pagina 6