lirk Heirweg: het zege naar Besanqon JENNY DE SMET: TWEE KEER AANGEREDEN Ibert Van Vlierberghe lapt met het wielrennen, een exclusieve reportage Lucien Van Impe: «Waarom moest ik thuisblijven?» EX- VOETBALLER GASTON VAN BIESEN IS NIET Redaktie: Oude Vest 34, 9330 Dendermonde. Tel. 052.21.4a60 Heirweg Heirweg heeft weer pech/aar (bijna) achter Bp'g- Toch mag de nog prof nit Zele niet kla- In Koekelare hield Jos >bs hem in extremis van nationale titel nadat Dirks teamgenoot Eddy Schepers dom had gere- van Fred De Brnyne ging. r. Naast die miskleun (een §- tweede plaats in een kam pioenschap wordt de slechtste plaats ge noemd. kon Dirk zich op trekken aan verscheidene goeie resultaten, ht Gippingen dreigde het nochtans slecht af te lopen: tijdens een afdaling pletste hij tegen het wegdek en j hield er een spierscheuring in de nek aan over. Die 1 kwetsuur genas Heirweg I sukkelde met de knie. maar ook dat kwaaltje verdween. Intussen keerde de konditie terug, en dat was mapr goed ook: Dirk werd geselecteerd voor het wereldkampioen schap puntenrijden den op weg naar het span- Besanqon. en daar blijf je doek en er zo goed als ver- best weg als je niet voor 100 antwoordelijk kan worden procent in orde bent. voor gesteld dat het triko- Dat Dirk Heirweg er loor niet naar de Dafploeg staat heeft hij zondag te Wetteren getoond. In de al lerlaatste bochten die naar de finish leidden, demar reerde hij kort en droog. Vanzelfsprekend bleef zijn dorpsgenoot en teammak ker William Tackaert zit ten doch noch Etienne Van Der Helst, noch Alain Van Heerden, noch Willy De Geest konden de kloof dempen Met een voor sprong van circa 150 meter bolde Dirk Heirweg over de streep. Maandag is Dirk naar Besanqon afgereisd om er eerst te trainen en daarna te koersen. Vijftig kilometer is niet weinig, maar dat moet je erbij ne men. Dirk staat evenwel niet alleen: hij heeft Stan Tourné, een man die je het klappen van de zweep niet meer moet leren, als landge noot mee. Eendracht maakt macht. Ook in Besanqon.' De shirts zijn gewassen en hangen te drogen. Zondag moeten ze netjesfzijn. want dan begint voor de meeste ploegen de nieuwe kompetitie, (gb) i het eind van de naai Seis» te Merksem. «open wedstrijd» waar- ook amateurs mogen Jnemen. spurtte Benny meulen sneller dan Wil- Peeters. Peter Van fel. de liefhebbers uit nme. was mee met de eie trein» en finishte als imer vijf. Een kanjer een prestatie, vooral c weet dat 218 kilome- dienden afgelegd. De mapping van de «ze- kwam bijna in extre- tot stand: negen kilo ier voor de finish wer- 'enj William Tackaert en ennny Claes door een fel eind peloton terugge- ;t. nadat het duo eerst i voorsprong van drie- art minuut had opge- jwd. lcm Peeters ging ikweg zijn kails, doch xtremis flitste Vermeu- hem voorbij. Van Huf- fel. geen rasspurter, was kansloos doch hield André Dierickx en Bruyndonckx achter zich. Nog meer streekrenners lieten zich opmerken in die 55ste Schaal Seis waarvoor liefst 165 wingrage kerels een rugnummer afhaalden. Etienne De Beule waagde het op zijn eentje, doch werd na zijn eenzame po ging gegrepen. Later kwam de Wichelse amateur Eric De Wilde op de proppen Toen Jaremko, Hendrickx en Van Nieuwenhuyze er vandoor waren, reed «ster ke Eric» er op zijn eentje naartoe. Twintig sekonden voorsprong fietste het kwartet bijeen, doch ook het liedje van deze durvers geraakte uitgezongen. In 1935 won Sylvain Gry- solle de Schaal Seis. Tot 1981) diende gewacht voor aleer opnieuw een Oostvla ming op het podium klom. Drie Belgische geselekteer- den reden de 53.6 kilometer van Sallanches rond. Ken- nes was twintigste en had bijna zes minuten meer no dig dan Beth Heiden om de finish te bereiken. Van Huyse en Herreygers ge raakten nog verder achter op. En Jenny De Smet. zil veren Jenny van Valken burg? Op dit moordend parkoers, eerder een klim- koers voor specialisten dan een normale wedstrijd, was ze niet mee toen de trein Heiden Jones Jahre Hopkins en noem maar op vertrok. Naar de spits terugkeren zou een erg moeilijke opdracht zijn ge weest. Toch stak er een ere plaats in. Maar Jenny werd geremd. Twee keer ging ze tegen het wegdek. Evenveel maal werd ze door een kon- kurrente aangereden, zodat ze het evenwicht verloor. In de gegeven omstandigheden was het gek voort te rijden. Na Sallanches kan in vraag worden gesteld of de vroede heren van de internationale wielerunie er wel goed aan deden de vrouwen dezelfde weg op te sturen als de profs. Al tijdens de eerste klim viel Gaby Hunger- kamp van de fiets en bleef voor dood liggen. De Noor se May-Britt Nilsen was er niet beter aan toe. Beide meisjes werden in de ambu lance gestopt en wegge bracht... De droom was voorbij. En misschien gooien ze nu ook de renfiets in de hoek. Sallanches is voorbij. En nu maar bopen dat de verant woordelijken de juiste konklusies trekken. Als vol leerde beroepsrenners als Saronni, Zoetemelk, Pol- lentier en vele andere «na men» de pyp aan Maarten geven, kan het geen ver wondering baren dat vrou wen. voor wie fietsen een hobby is en geen broodge- win, niet bestand zijn tegen een bijna onmogelijke op dracht. Lucien Van Impe werd Sallanches. Die misken- niet geselekteerd voor ning zette niet alleen De kompetitie 1980-81 start op zondag 7 september. De Eerste Nationalers hebben er vanzelfsprekend reeds drie matchen op zitten, maar voor alle andere klubs wordt het pas nu heilige ernst. Naar voetbal kijken is voor duizenden en nog eens duizenden de geliefkoosde vorm van passieve vrijetijdsbesteding. Is de scheidsrechter al dan niet fout bij het nemen van een of andere beslissing? Om op die vraag te kunnen antwoorden moet je vanzelfsprekend de spelregels kennen. Dat kan als je «De Voorpost» leest. In ons blad van vrijdag 12 september verschijnt de eerste aflevering van «zo is voetbal», een reeks waarin de spelregels op een eenvoudige manier worden verklaard. Vertel het aan de vrienden voetbalfans, zo missen ze niets. Auteur van «zo is voetbal» is Marcel Van Hauwermeiren, die vorig seizoen «Achter de schermen van de arbi trage» liet kijken. Benny Vermeulen (ar) kwaad bloed bij zijn sponsor Mare De Windt, doch de winnaar van de Tour 1976 was er even min gelukkig mee. «De BWB heeft me vroe ger eens meer naar een parkoers gestuurd dat echt niet voor mij was. Maar nu? Toen ik zater dag de titelren voor de vrouwen over de televisie volgde, was ik ervan overtuigd dat Sallanches voor mij als geknipt leek. Niet dat ik me bekwaam achtte Hinault voorbij te rijden, doch ik kon er een uitstekend resultaat bij een hebben gefietst. Als je weet dat verscheidene Belgische «kandidaten» bij voorbaat kansloos waren, kan het een raad sel worden genoemd waarom ik moest thuis blijven. Ik vind het fijn dat Eddy Merckx vrank- weg zijn mening verkon digde en zegde dat Lu cien Van Impe erbij moest geweest zijn. Maar komhet kwaad is geschied». Intussen heeft Lucien Van Impe zijn pakken gemaakt en reisde sa men met zijn ploegmaats naar het Zuiden om er deel te nemen aan de Ronde van Catalonië, een rittenkoers waarin de Impenaar araaa eens zon schitteren. |finy De Nul en Dirk woord op die vraag kon ïrt werden aangewe- woensdag worden ver voor de wereldkam- wacht. Op die dag moes- enschappen achter- ten de reeksen worden ging te Besangon. betwist, irt is een «ouwe», een Hoe dan ook: Johny kan ia uitgeblust man. Op er keihard tegenaan terugweg. Een beetje 9aan D0t weten zijn kol- bitieloos geworden, lega's profs sinds langer 'ny De Nul is zijn anti- dan gisteren. Als Johny ie. 24, wroeter, beul, ergens een rugnummer drijder. afhaalt, is het rijden ge- irdt Johny De Nul blazen: meestal gaat hij revelatie? Een ant- er reeds na het startschot )ok dit nog... VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1980 SPORT Johnv De Nul als een bolide vandoor. Zeven keer heeft die tak- tiek hem tijdens de afge lopen maanden naar de zege geleid. Meer dan op zijn beurt speelde Johny ook voor Don Quichote en vocht hij tegen wind molens. Een laatste test op de weg was de kermisren in De Klinge. Onder de gut sende regen luidde hij reeds in de allereerste ki lometer de stormklok en was er verantwoordelijk voor dat de meesten reeds erg vroeg de rem men dichttrokken en naar de kleedkamer trokken. Of Johny kansloos afreis de naar Frankrijk? De Nul reed eerder op de wieler baan te Gent, doch erva ring als achtervolger is er niet bij. Het is dus meer op avontuur trekken dan een regenboogtrui naja gen. Onkunde kan het niet zijn. Zegt Dirk Baert: «Ik ken vandaag in ons landje niemand die op een vlak parkoers kan fietsen dan deze klas- bak». Op een qoede be geleiding komt het aan. Doch is die er wel? Tegen specialisten als Ooster bosch, Schuiten, Oersted en zelfs Pizzoferato op tornen is voor een neofiet een bijna onmogelijke opdracht. Johnny heeft niets aan het toeval over gelaten: hij liet Merckx een fiets bouwen zoals Eddy zelf er een bereed toen hij in Mexico het uurrekord neerhaalde... Ervaring Johny overleefde de schiftingen niet en maakt daar geen drama van: het was de allereerste achtervolging in zijn loopbaan en met 6.18.79 was hij eruit. «Ik heb hier een en ander opgestoken van die ouwe rotten en doorwinterde specialis ten,» zegde De Nul, die erg zenuwachtig aan de start verscheen, «maar ik wil me bekwamen in de ze moeilijke discipline. Als alles loopt zoals ge pland, ben ik er volgend jaar weer bij. Met meer kans op sukses.» Voor outsiders viel het bericht eerder als een donder slag: op 54-jarige leeftijd overleed Gaston Van Biesen. In zijn beste periode voetbalde Van Biesen voor de Brusselse klub Union Sint Gilloise die hem destijds te Lebbeke weghaalde. In deze randgemeente van de nu fel omstreden Belgische hoofdstad bouwde Gaston Van Biesen een grote carrière op. Hij promoveerde iot B-internat io naal. Nadien werd hij speler-trainer bij KSV Temse en rondde het voetballen af bij Racing Lebbeke. Gaston Van Biesen bleef nadien op de sportieve toer: hij onderhield de lichaamskonditie op de tennis- courts. Onmeedogend sloeg de ziekte toe. In juli werd het ernstig en nadien werd hij in een kliniek opgenoe^-v Gaston Van Biesen verloor de strijd tegen de d Met hem ging niet alleen een goed mens heen. .^1 ook een man voor wie fair-play en eerbied voo. tegenstrever lang geen ijdele begrippen waren. Was B-internationaal ■iittn s

De Voorpost | 1980 | | pagina 17