Luc Colijn: geslaagd profdebuut Jan Jonkers doorheen de hel Eric De Wilde smaakmaker Dirk Heirweg en Benny Vermeulen op het hoogste trapje Vie rennen Hans D'Haese kan ook spurten Patrick Mettepenningen sant in eigen land Dany Verheyen voor Pieters De Voorpost - 5.9.1980 - 23 Lt de halve buurt van Luc Colyn had zich rond de |erde kerktoren van Sint-Blasius-Boekel opgesteld. t had een halve kater, de andere de hik, nog een t stond te trillen onder het zenuwengeweld, maar de klamme regen was voor iedereen gelijk. Op het lierblaadje stond 2 mei 1974 te lezen. Er zijn duizend Jren om een verjaardag te vieren uiteraard. De ene llangs de Griek, de andere haalt Franse kaas en wijn Luc Colijn besloot op zijn zestiende een eerste wedstrijd te rijden. Een uur later kon de vreugde bij Ij porters niet op. Lues eerste wedstrijd zat erop en hij hem nog ook.» 1 wordt een grote.» nauwgezet op. net zoals üe I in Wetteren gefluis- Bruyne het voorschrijft. Als ik zie tot op welke iaar later, treffen we hoogte Fred zijn ploeg (terug. Zijn trekken heeft opgekrikt...» misschien scherper. Hubert Van Wesemael: De j alleszins karaktervol- kontakten die we tot nu toe fcworden. In zijn ogen met Fred De Bruyne had- we een onuitgespro- den verliepen erg vlot en heugde. Voor ons zit aangenaam. Hij is iemand jid die zijn levens- die tot ver boven zijn oren in vervulling zag onder het werk zit. maar «Profrenner wil ik die toch luistert naar wat en!». hem verteld wordt. Hij -L heeft aandacht voor de no- J Pr°*- den van een jong renner. «Ja. zeg dat wel: ein- p>e Bruvne durft zich gedu- Reeds van in het rende een wedstrijd eens I van het jaar leef je heel boos maken, maar je idee dat je in augus- achteraf worden de tekort- ij de 'echte' wielren- komingen of de knappe tag gaan riiden. maar prestaties doorgepraat. Luc :ussen groeit de druk heeft zo iemand nodig. Luc K om met schitterende js nooit een schreeuwer of .geïities voor de dag te een snoever geweest en zal egetn. Net als tijdens mijn dat ook niet rap worden, loha? jaar bij de liefheb- daar is ie veel te minzaam bekfviel het echter tegen. voor. Allemaal redenen om 'l %alde me een zware ervan overtuigd te zijn dat :hitis op het lijf, slikte luc hij de goeie sportbe- ■entibiotica. reed een stuurder zit.» (rijd achter demy's cl ik me nog lang n,el Hoc verlo»';t de aa"Pas' ielde. kortom, het ging S">gSperiode? twaad tot veel erger.» Lite: «Er is alvast één doel irt Van Wesemael, die bereikt. Ik ben prof gewor* S zijn handen boven den en nu pas voel ik me I hoofd hield: «Naar een heuse wielrenner. Nu inde van het seizoen moet ik proberen de twee- jr nochtans een duide- de stap te plaatsen, want Ikentering waarneem- mijn taak is nog lang niet In allesbehalve mak- af. Ik wil ook nog een res- ;e koersen maakte pektabel renner worden, de wedstrijd en heel Het is mijn beroep, weet je tils won hij hem. wel. In november stap ik in II zijn spurt stond op- het huwelijksbootje («zon- J op explosief. Toch der sportdirekteur». gelach ik eerlijk toegeven «lom) en ik wil mijn gezin Luc aan koncentra- een behoorlijk leven garan- lOgen en motivatie defen. ook daarin zal ik k. Hij had in princi- een zware verantwoorde- meer te leren bij de lijkheid moeten dragen. Ik 'bers en hij was zich heb zes jaar met de trap- wellicht een beetje pers gespeeld, nu wordt het 'lewust. Hij snakte keihard werken. Eerst maand augustus als moet ik echter de aanpas- Is naar luchtsingsperiode op een zo 'olijn: «Ik voelde me goed mogelijke wijze trach- een beetje ten on- 'en te doorspartelen. Ik op de korrel geno- moet nog heel wat leren op Veel mensen die me gebied van ritmeverande- hadden gesteund, ringen, professioneel ge- jen hun vertrouwen in drag en ploegdiscipline. ik keerden zich van me moet tevens macht aan- et liefst zou ik gerea- kweken en me heel lang- hebben met enkele zaam een vaste plaats in het uithalen in de klassié- peloton proberen te vero- aar ziekte belette veren.» it Dat de 'Bond' jon- Hubert Van Wesemael: iners verbiedt naar de «Luc moet zich uiteraard •ver te stappen als de aan de strenge eisen van de aarvoor rijp is. vind ik ploegdiscipline houden of verkeerd. In mijn het zal mislopen. De ren- speelt die maatregel ners zien het nieuwe talent iet zon rol. omdat met dichtgeknepen ogen voorseizoen waar- afkomen. Die jongens wil- lijk ook naar de 'en niet dat een neo-prof n zou zijn geweest, hen de lessen komt spellen. voor anderen die Gelukkig zitten er niet te- (lijk kunnen presteren veel ervaren ratten bij Drrmilc omstandighe- DAF. Met een Tackaert. s dat een zware han- Patrick Pevenage. René •A„ Martens heeft Luc nog ver schillende wedstrijden ge- j*I reageerde Fred De reden bij de jongere klas- *^oe' sen. Je moet het zo'n beet- ^«Mijnheer De Bruyne je zien als een kunsthart fjreeds van vroeger al dat in het lichaam van een Jsympatie. De onder- mens wordt geplant De (jSpl lingen waren reeds andere organen hebben gevorderd dat ik bij- een beetje tijd nodig om ker wist dat ik onder aan de indringer te wen- oede mijn eerste kilo- nen. In de profwedstrijd te bij de grote profs Wetteren werd Luc bij- leedraaien. maar toch voorbeeld de hele tijd door lc ik dat het uitblij- in de wielen gereden door klassieke zeges een De Gheest. Waarom? Een m de kabel zou kun- oude rat hoeft zich met der- rfljaan. Maar de heer De gelijke zaken toch niet heeft me al zijn meer bezig te houden? verzekerd en heeft Vroeger zou ik al op mijn leeds onvoorwaarde- poot gespeeld hebben, esteund.» maar nu pak ik de zakën professioneler aan. Die nnog andere merken- verschijnselen zullen wel en geïnteresseerd? wegebben'Poch ben ik niet Ja. maar die lieten ontevreden over de presta- irder koud. Bij DAF tics tot dusver. In zijn in- als groentje alle kan- gangsproef te Erpe-Mere 'm te leren, andere deed Luc het biezonder tn vergen meestal te- aardig. In Geraardsbergen van neo-profs. Kijk c-n in Wetteren won hij bo naar Wilicms of De vendien de spurt van het die zijn zo zwaar peloton. In Wetteren kon ivch belast dat ze ten hij zelfs bij de eerste groep n. Ik spits mijn aangekomen zijn. maar «ht meer toe op een toen de goeie ontsnapping als een William Ta- loskwam, bleef hij iets te Die bouwt zijn lang in het zadel zitten. Ik >an heel langzaam en denk dat hij nog dat tik keltje lef. misschien feeling ook wel. mist om nu reeds een wedstrijd te winnen. Daarenboven moet ik er nog aan toevoegen dat Luc een hele wedstrijd door de koers helpt maken, geen enkel moment steekt hij zich weg achter de rug van een vedette. Nee, we zijn tevreden. Ook Fred De Bruyne lijkt tevreden. Luc wordt hoogstwaarschijnlijk opgenomen in de selektie voor de «Ster der Beloften» die door Leullot wordt georganizeerd. Dit is een wedstrijd die louter be stemd is voor jonge profs, en elke merkenploeg mag ook nog twee amateurs in schakelen. Misschien kan Luc ook daar iets bewijzen. Fred De Bruyne heeft ons ook reeds beloofd dat in dien alles behoorlijk draait. Luc kan deelnemen aan Pa rijs-Brussel en Tours-Ver- sailles. We hebben het ook reeds gehad over de Ronde van Frankrijk: ik zou liever gezien hebben dat Luc niet naar die hel werd gestuurd in 1981. Maar De Bruyne heeft ons de verzekering gegeven dat Luc zich niet hoeft blauw te rijden. Hij zou er enkel maar aan deel nemen om de nodige erva ring op te steken. Lukt het niet. dan is dat nog geen ramp. In die omstandighe den vind ik het wel gewet tigd. Dat is nu eens een typisch staaltje De Bruyne- filosofie. Eerst nadenken, vervolgens diskussiëren, en dat steeds met één doel voor de ogen: 'de renner de kans geven zichzelf waar te maken'. Ik geloof er echt in dat De Bruyne, mits aktie- ve medewerking van de be trokkene een renner kan 'maken'. Het zou natuur lijk een enorme genoeg doening zijn indien Luc dit jaar een wedstrijd kon win nen, dat zou pas de klap op de vuurpijl zijn! God! Ik werd al ontroerd toen ik de mensen zondag hoorde ap plaudisseren voor Lues prestatie. Ik voel in de top pen van mijn vingers dat het er dik inzit. Deze winter blazen we eens serieus uit van de geleverde inspanningen. misschien pikken we één of twee zes daagsen mee die aansluiten bij het wegseizoen en vol gend jaar gaat Luc mee op trainingskamp met de man nen van Fred De Bruyne. De rest zien we dan wel.» Uw renner staat nu op eigen benen? Hubert Van Wesemael: «Ja, ik heb Luc zes jaar bijge staan, ik meen toch te mo gen stellen dat ik hem ge holpen heb te komen waar hij wilde staan. Ik heb het altijd graag gedaan, zonder dat ik iets terug verlangde. Ik heb er steeds in geloofd in wat ik aan het doen was en daar ben ik dik tevreden mee. Je mag echter niet stellen dat ik nu buiten spel sta. Bij kriteriums of ker- miswedstrijden zal ik Luc nog altijd blijven bijstaan. Ook zijn kontrakten en de zakelijke aspekten van zijn karrière zal ik blijven be hartigen. Tenslotte wordt Luc mijn schoonzoon, zo dat we ook op familiaal gebied blijven doorwerken. Mijn taak is in die mate beknot dat ik op de grote wedstrijden waarschijnlijk Voor Luc Colijn is er in zijn vrije uurtjes nog spelen met de hond bij. doch éénmaal op de fiets is het hejlige ernst: als prof moet je het kunnen waar maken, (pdm) niet meer zal aanwezig zijn. Maar met een sportdirek teur als Fred De Bruyne ben ik er rotsvast van over tuigd dat Luc tot een ren ner van formaat zal uit groeien. en als dat voor alles zetten. Hubert!», elkaar komt ben ik de ge- Luc Colijn is als renner lukkigste mens die op deze hard geworden, als mens wereld zal rondlopen.» blijft het een «crème van een jongen». Luc Colijn: «Ik zal alles op Paul DE MOOR Beroepsrenners te De Klinge Wie ooit Parijs - Roubaix heeft gevolgt zal zich onge twijfeld op de kasseien van De Klinge thuisgevoeld hebben. Een ware «Hel van het Noorden» is het geworden. Zodat de organisatoren met hun eerste uitgave voor een parkoers hebben gezorgd dat geschiedenis zal maken, maar dat voor de renners geen meevaller is ge worden. Slechts 14 renners hebben de «Hel» overleefd. Maar de volgers en de toeschouwers hebben er toch een prachti ge vertoning aan overge houden en dit alleen is van tel. Jammer dat de weerma- ker het liet afweten. REGENVAL EN INPAKKEN Het was zeker geen afge sproken spel. Maar op het ogenblik dat de man met de vlag verscheen om het ver treksein te willen geven van die première van de Benny Vermeulen Supportersclub, begon het pijpestelen te regenen. Een hels onweder barstte los. Het regende, om nooit meer te vergeten. Onmiddel lijk waren er tien renners die hun koffers pakten, Onder die mannen ook Stan Tour- né die geen risico wilde ne men met het oog op het W.K. en het niet waagde op het natte wegdek te rijden. Daaraan stoorde Johny De Nul zich niet. Hij vloog er en zij verdwenen uit de kop- onmiddellijk in, met het ge- groep evenals Vermeulen, volg dat eerst 28 renners en die zijn versnelling zag uit- mater 40 man vooropge- geschakeld en dus alle kan- raakte. sen om zich uit te leven ont- Buiten enkele schuchtere nomen werd. pogingen kon niemand enig Die bracht ons dus een ge- gevaar scheppen, zodat het talsterkte van tien renners laatste ronde dat de Neder- halfweg nog zoeken was van op het voorplan. lander Jan Jonkers een uit- wie wel en wie niet wegkon lopertje waagde en in zijn of mocht. w'e' Ghislain Van Landeg- men dat ze er zouden in slagen de kloof te dichten, maar plots verdwenen ook zij voorgoed in de achter grond. Vooraan deed men ernstig verder. Het was in de voor- In de 11 kleine ronden moes- FINALE hem kreeg. Later zouden ook broeck. Hunt en Van Heer was de tol te zwaar. Het zestal ging naar de streep. Op enkele kilometers van de finish plaatste Jan Jonkers opnieuw een de marrage die hem genoeg voorsprong opleverde om met 20 seconden voor sprong het pleit te winnen voor Allen Van Heerden. UITSLAG 1. Jan Jonkers de 140 km i ten de renners over een De finale ging in. Zowel Wil- Allan Van Heerden, Mare strook kasseien die werkelijk ly Teirlinck als Frans Van Dierickx, Beny Schepmans voor een ware hel hebben Vlierberghe bewogen hemel en Guido Van Sweevelt nog gezorgd. De regen maakte en aarde om aansluiting te de goede trein nemen maar 3 u. 22 min., 2. Allan Van op de koop toe het parkoers krijgen. Een moment dacht voor De Beule, Van Roos- Heerden {Zuid Afrika) op 20 glibberig. seconden, 3. Beny Schep mans, 4. Guido Van Swee velt, 5. Ghislain Van Landeg hem, 6. Mare Dierickx, 7 Derek H,unt op 50 sec., 8 Maurice Van Heer, 9. Etienne De Beule, 10. Gustaaf Van Roosbroeck, 11. Frans Van Looy, 12. Rob Mac Inthos, 13. Johny Variderveken, 14. Luc Raes, 15. Frangois Van Vlierberghe, 16. Mare De Smet, 17. René Wuyckens, 18. Franky De Gendt, 19. Freddy Van Dongen, 20. Pe ter Heeren. Emiel DEVE VEERTIEN RENNERS De kasseien waren er onge- Beroepsrenners twijfeld de oorzaak van dat velen naar de remmen moesten grijpen. Bandbreu ken en andere defecten wa ren niet te tellen. Bij zoverre dat slechts 14 renners «de hel van De Klinge» hebben overleefd. Twee proefrenners maakten tweede plaats en Etienne zesde plaats en Rik Caetho- ren; Johnny Van der Veken, Uit volgende veertien moest het zegegebaar. Dirk Heir- Van der Helst was er derde, ven was daar achtste. 13de in De Klinge; Frans Van dan ook de winnaar komen: weg wachtte in Wetteren tot Ghislain Van Landeghem Vlierberghe, 15de in De Klin- Etienne De Beule, Allan Van de allerlaatste hektometers onderscheidde zich in De Etienne De Beule, negende 9e- Franky De Gendt, na Heerden, Ghislain Van Lan- om kurkdroog te demarre- Klinge waar hij op de goede in De Klinge," Etienne De Wil- pech 18de in De Klinge; Luc deghem, Mare Dierickx, Be- ren. Met William Tackaert wagen sprong en er vijfde de, negende in Wetteren en De Grauwe, 19de te Wette- ny Schepmans, Peter Hee- hsd Dirk een goeie bondge- werd. Mare Dierickx bolde er 12de in Hulst; Etienne Van ren; Frank Arijs, 20ste in ren, Jan Jonkers, Roland Li- noot bij het kopgroepje. als zesde over de streep. der Snickt, 12de in Wetteren Hulst; en Richard Bukacki, boton, Derek Hunt, Guido Vandaar... Neoprof Luc Colijn won in en 16de in Hulst; Albert Van 25ste in De Klinge; waren de Van Sweevelt, Gustaaf Van Benny Vermeulen was in de Wetteren de spurt voor de Vlierberghe, 13de ir\ Wette- andere prijzenjagers. Roosbroeck, Franky De Schaal Seis te Merksem de Gendt, Maurice Vanheer en het plaatselijk idool Benny Vermeulen. Voor Peter Heeren, Roland snelste spurter. Een ophef makende zege voor een eer stejaarsprof... In Wetteren was hij elfde. Liboton, en Franky De Gendt William Tackaert won in Hans D'Haese is een renner Wallaeys. Drie ronden voor der van het uitgedund pelo- was er tegenslag gemoeid Wetteren de spurt voor de die het vooral moet hebben het einde werden de drie ton weg. Meeuws werd door van een selektief parcours, echter teruggepakt. Toen be- pech achteruitgeslagen en gon het voorgoed: nog maar Maesfranckx haakte af. Het In Zottegem bewees de Le- eens Demol en Wallaeys werd dus een spurt met vier. denaar dinsdagnamiddag springen mee met Meeuws, dat hij ook kan spurten. Na Maesfranckx, Cor Tuit en... Dirk Demol ging «van de kop één uur koers gingen drie Hans D'Haese. Het zestal af». Hans D'Haese spurtte stoute jongens er vandoor: hield er een snel tempo op hem echter op het nippertje Demol, Van Rafelghem en na en reed steeds maar ver- voorbij. DE UITSLAG: 1. Christiaan Van Nieuwen- huyse de 110 km in 2 u. 55 min.; 2. Theo Hogervorst (Ned.); 3. Eric Dewilde; Ondanks het minder goede hielden het tempo hoog. Ho- weer was de amateurswed- gervorst, Dewilde en Van strijd te Kalken een groot Nieuwenhuyse bleven ech- sukses. Zestig renners kwa- ter samen en dit trio zou dan men een startnummer afha- ook voor de zege spurten. len. Onder hen opnieuw ver- Aan de eindstreep maakte Öosterwaal (Ned.); 5. Mette- scheidene Nederlanders. Van Nieuwenhuyse zijn werk penningen; 6. Rogiers; 7. Ditmaal waren het echter af. Hij versloeg zijn twee Van Laarhoven; 8. De niet onze noorderburen die metgezellen overtuigend in vriendt; 9. Segers; 10. Pollak de koers maakten of met de de spurt. De Nederlander (Ned.); 11. Heese; 12. Le- Reeds vroeg trok men naar hij een bres kon slagen en zegebloemen gingen lopen Hogervorst werd tweede, naerts; 13. Van Hoof; 14. de beslissing. In de vierde daarvan gebruik maakte om Dewilde derde. Mettepen- \/an Geel; 15. Kortijn (Ned.); ronde gingen 14 renners op zijn eentje in de spits te ningen, daags voordien win- 16. De Laet; 17. Houbourdin; weg waaronder Patrick Van rijden. Hij kreeg evenwel een naar te Hamme, eindigde 18. Van Elsakker; 19. De Hul die zijn eerste wedstrijd sterk rijdende Jaak Van Clerk; 20. Marien. Liefhebbers te Hamme 97 VERTREKKERS 1. Patrick Mettepenningen, Hamme, de 107 km in 2 u 48 min.; 2. Jaak Van Meer NL; bij de liefhebbers reed, maar Meer, de Nederlandse kam- 3. Rudy Thielemans; 4. Peter spijtig genoeg wegens pech pioen, in zijn wiel. Het was Hofland NL; 5. André Fossé vroegtijdig uit de koers ver- dan ook voor Patrick een FR; 6. Dirk De Mol; 7. Jimmy dween. twijfel, maar de man uit Cornelis; 8. Peter Van Huf- Uiteindelijk bleven er 12 ren- Hamme zette van ver de fel; 9. Eric Wuytack; 10. Jo- ners over om de finale te spurt in en over die inspan- han Lammaerts NL; 11. Ru- betwisten waarin natuurlijk ningen is de Nederlander dy Thomaes; 12. Johny Van het plaatselijk idool Patrick niet meer gekomen. de Kerckhove; 13. Mare ontsnapping meteen ook de Op vier ronden voor het ein- 5. Gerrit Van der Aa; 6. Peter Mettepenningen welke op Mettepenningen won voor Maertens; 14. Tinie Van Rijs- goede zou zijn want de kop- de ging een goed rijdende Spanoghe; 7. Frank Meulen- twee ronden voor het einde Van Meer terwijl Rudy Thie- berghe NL; 15. Jos Geens lopers verstonden elkaar zo Dany Verheyen alleen weg broeck; 8. Adri De Maes- zo geweldig te keer ging dat lemans derde is geworden. NL. goed dat het tempo be- en kon ondanks de inspan- schalck NL; 9. Rony De Dob- ningen van de achtervolgers belaer; 10. Jan Van Camp; verontrust 11. Frank Verleyen; 12. Luc Beniers; 13. Philip Saman; Wanneer twee ronden voor 14. Eric Verheyen; 15. Rudy De koers werd dus verder de aankomst ook Gaston Van der Aa. gemaakt door tien renners: Pieters zijn metgezellen af- Mettepenningen, Devriendt, schudde, kregen we een ge- Van Geel, Dewilde, Rogiers, weldige achtervolging, maar Van Nieuwenhuyse, Staes, en de Nederlanders Van Laarhoven, Hogervorst en Oosterwaal. Van Nieuwen- maar wel de man uit Winge- ne: Christiaan Van Nieuwen huyse. Er waren nog maar enkele mooi vijfde, van de 110 af te leggen kilo meters gereden of Van Nieu wenhuyse bracht reeds vuur in de wedstrijd. Hij was met De Wilde de aanstoker van een ontsnapping met tien renners. Snel bleek dat deze Juniores te Verrebroek stendig hoog werd gehou den. Alle pogingen om uit de niet meer achtergrond nog weer te ko- worden, men waren tevergeefs. zoals geschreven bleef de Lind3 man uit Burcht buiten het bereik en werd het om zijn U6 RUOuGT moedige achtervolging voor huyse vond deze groep nog Gaston Pieters toch nog een Linda De Rudder rijgt de te groot en het tempo werd tweede plaats. ereplaatsen aan mekaar, nog opgedreven. Van Geel Mare Raeymackers toonde Het Wase meisje werd en Staes vielen af wegens zich de snelste uit de groep niet goed genoeg bevon den voor de wereldkam pioenschappen, doch daaraan stoorde ze zich van 10 renners. 42 VERTREKKERS 1. Dany Verheyen de 83 km in 2 u. 03 min.; 2. Gaston n|et- Ze koerste in Winge- Pieters; 3. Mare Raeyma- ne en behaalde er de ze- bandbreuk maar Devriendt, Van Laarhoven, Oosterwaal, Rogiers en Mettepenningen moesten de rol lossen. Er bleven toen nog drie kop lopers over. Van Nieuwen huyse en vooral De Wilde ckers; 4. Frank Van de Perre; vende prijs. Ook de v.z.w. Stadsbelangen werd te Sint-Niklaas gehuldigd, (dw)

De Voorpost | 1980 | | pagina 23