0 Krachtbalclub Osiris Aalst in eerste National^ Osirisreserveploeg biedt krachtig verweer trofee hullebroeck Zeilen en surfen op Donkmeer 26 - 5.9.1980 - De Voorpost Doel bereikt Het was de heer Alfred Dockers die de krachtbalactiviteit in het Aalsterse startte. Onder zijn impuls werd een eerste ploeg gevormd: Kerelsburcht. Uit die periode dateren de namen van Mertens, Liebaut, Buyl, Witterzeel, Jacobs, Vanden Bulcke, Sonck en Ponnet. Naderhand zou de kracht balclub van rraam veranderen en opgaan in een grote vereniging die meerdere sporttakken omvatte. Osiris was geboren. We schrijven 1968. Toen de vereniging uit elkaar viel bleven de verscheidene clubs voortbestaan en Dockers behield de leiding over krachtbalclub Osiris Aalst, (bas ketclub Osiris Denderleeuw maakte ook deel uit van de oorspronkelijke sportvereniging). Osiris Aalst verloor in die tijd menig speler aan Dido Erpe en Hacienda Aalst, twee jonge krachtbalclubs, maar steeds nieuwe spelers kwamen de Osirisrangen versterken. Fred Dockers recruteerde voor namelijk in het Sint-Jozefscollege te Aalst en dra kreeg een vernieuwde ploeg vorm. Paul De Saar, Ignace Nerinckx, Simon Philips, Eddy Segers en Iwein Nerinckx brachten de club in het begin der zeventiger jaren aan de top. In 1971 speelde Osiris een jaar in hoogste afdeling. Het beperkte spelerspotentieel was echter de directe oorzaak van de terugval naar tweede nationale. Zonder zijn onverdroten in zet en werkkracht had Osiris nooit overleefd. Het is dankzij hem dat het wegval len uit eerste nationale en het terugzakken naar derde klasse geen definitief eind punt was voor de club maar wel een nieuwe start. Het seizoen '78-'79 start Aalst de kompetitie in derde klasse B met de volgende kern: Ignace Nerinckx, Luc Herdewijn, Jan De Vriendt, Jan Van Nuffel, Jan Gee- roms, Bart Van Lysebeth, Alex De Nutte, Xavier De Nutte, Jan Dockers, Fred Dockers en Frank Lauwe- reys. Voornamelijk deze spelers zorgden ervoor dat Osiris remonte. Osiris, met eèn duidelijk gebrek aan erva ring, laat zich overdonderen maar kan in een spannend wedstrijdeinde toch nog een gelijkspel in de wacht sle pen. Hierdoor zijn beide ploegen geplaatst voor ver dere deelname aan het tor nooi. In de halve finale botst oranje-blauw op een nog sterkere tegenstander: Ro- demo Snellegem, de kam pioen in eerste nationale, een club die de laatste jaren het krachtbalgebeuren be heerste. Aalst weert zich fel maar bezwijkt uiteindelijk te gen de latere winnaars van het tornooi. In de kompetitie wordt Osiris vrij gemakkelijk kampioen in tie is Aalst ongenaakbaar en speelt enorm krachtig en soepel. Ignace Nerinckx, Luc Herdewijn, Jan Geeroms, Bart Van Lysebeth en Jan De Vriendt stapelen de overwin ningen op. Het gaat zo vlot dat sommige spelers nonchalanter gaan akteren. De concentratie neemt af en men waant zich reeds kam pioen. Een eerste opdoffer volgt op de tiende speeldag, wanneer met 12-10 verloren wordt bij Aalter. In dezelfde periode wipt eersteklasser Olympia Brugge de ajuinen uit de beker van Belgie. Met 22-21 verliescijfers is Osiris uitgeschakeld in de zestien de finale. Olympia Brugge wordt later, in de kwartfina- Daar hield oranje-blauw lan ge tijd stand, een beroep doende op een kern van erg jonge spelers. Rond Ignace Nerinckx en Simon Philips trachtte J.A. Dockers een nieuwe ploeg op te bouwen. Maar velen kwamen en ve len gingen Willem Vander Beke, André Coppens, Joris Saeyes, Bart Souffriau en Iwein Nerinckx verdwijnen allen van het toneel en" de club moet het vaak rooien met jeugdspelers (scho lieren). Jan De Vriendt, Luc Herde wijn en Peter De Bruyn doen midden de jaren zeventig hun intrede in het eerste viertal en de heer Dockers blijft verder hopen op de jeugd eri^de aankomende generaties, gevormd in het Sint-Jozefscollege. Recrutering Van in het begin recruteerde J.A. Dockers zijn spelers in het Sint-Jozefscollege te jeugdspelers verdwenen uit de krachtbalactiviteit: André Coppens, Kurt De Lange, Di- dier De Wijngaert, Peter Siau en Rudy De Backer zijn slechts enkele van de velen. Het is voornamelijk dankzij deze grondige opleiding van jeugdspelers dat Osiris zich heeft kunnen redden. Alhoewel de club (lees J.A. Dockers) hard heeft moeten vechten om de kop boven water te houden. Enkele sei zoenen terug zag het er hele maal niet rooskleurig uit voor de jongens van coach Dockers. Het seizoen '77-'78 bereikte Osiris een dieptepunt. Men trad in tweede nationale aan met Ignace Nerinckx, Simon Philips en Luc Herdewijn, bijgestaan door een groep jongere spelers. Lange tijd is Aalst in strijd om de titel en de werkkracht van het duo Nerinckx-Philips is duidelijk eerste klasse waard. De ploeg is echter niet homo- «wEr j. De Osirisverdediging sluit: Jan Geeroms vangt de bal op Ignace Nerinckx en Bart van Ysebeth in de aanval kampioen speelde in zijn reeks. Niettegenstaande de grimmige weerstand van Halle en Sint-Amands dreef Aalst zijn voorsprong in de rangschikking stelselmatig op Edegem, Branst, Sint- Denijs Westrem en vele an dere ploegen moeten het meesterschap van oranje- blauw ondergaan Tornooi Ondertussen neemt Osiris deel aan een tornooi inge richt door een dagblad. Men gunt de ajuinen uit derde klasse weinig kans vermits alle clubs met naam deelne men aan dit tornooi. In de schiftingen wordt Aalst ge confronteerd met Male (der de klasse), Ramskapelle (tweede klasse) en Beitem Roeselare (toen vice-kam- pioen in eerste klasse). De twee eerstgenoemde ploe gen zijn geen partij voor de Aalstenaars en worden ge makkelijk weggespeeld. Te gen Beitem Roeselare start Osiris, als derdeklasser, met een voorgift van zes punten. Toch gelooft niemand in de kansen van Nerinckx en zijn maats. De verrassing is dan ook groot wanneer Aalst, sterk startend, 3-0 uitloopt en zodoende 9-0 voorkomt. Beitem Roeselare voert een paar taktische wijzigingen door en begint dan aan een derde afdeling B. Hierdoor plaatst het zich voor de eind ronde die de stijgers naar tweede klasse zal aandui den. Er zijn zes ploegen ge plaatst voor de eindronde: de Westvlaamse club Koeke- lare, de Oostvlaamse clubs Aalter en Aalst, de Antwerp se club Sint-Amands en de Limburgse krachtbalvereni gingen Grote Brogel en Kau- lille. Osiris Aalst speelt er alle tegenstanders van de plank en wordt algemeen kampioen in derde nationa le De promotie naar tweede afdeling is dan een feit. Voor de start van het seizoen '79-'80 krijgt Osiris weinig of geen kans toegemeten in tweede nationale en vreest men zelfs dat de club op nieuw zal zakken. Weinig in siders geloven in Aalst en velen zijn dan ook verrast wanneer Osiris na drie speeldagen aan de leiding staat met het maximum der punten. Titelkandidaat num mer één, Sporting Brugge, gaat op de derde speeldag de boot in bij Osiris Aalst. Oranje-blauw speelt een sterke wedstrijd en verslaat de. nochtans zegezekere Bruggelingen met 24-17. Een week daarvoor ging Aalst het hoog aangeschre ven Moerkerke in eigen ves ting verpletteren met 11-32. In het begin van de kompeti- le, door kampioen Beitem Roeselare gewipt. De kom petitie is halfweg en niette genstaande de nederlaag bij Aalter leidt Aalst in de alge mene rangschikking met vier punten voorsprong op Sporting Brugge Andere concurrenten zijn Sijsele en Aalter De terugronde start drama tisch. Tegen het matig ge rangschikte Ichtegem moet men het onderspit delven. (17-15) Dan volgt een perio de waarin oranje-blauw me nige wedstrijd wint met slechts één of twee punten verschil. Aalter slaagt er dan in Osiris een tweede maal te verslaan. Nu zelfs in eigen vesting. Aalst speelde welis waar zonder Ignace Ne rinckx en toonde zich in de tweede helft duidelijk de be tere. De achterstand voor de rust opgelopen was echter te groot om nog goed ge maakt te worden. Meteen verloor Osiris zijn eerste thuiswedstrijd sinds drie jaar. Op de slotdag moet men op bezoek bij Sporting Brugge. In een waar stormweer start te Osiris bliksemsnel en bouwde een 3-0 voorsprong op. Brugge speelde de eer ste helft met windvoordeel en schoof langzaam dichter bij. Hierbij gebruikte men echter ongeoorloofde mid delen. Eén der Brugse afge vaardigden aan de tafel te kende een punt van Aalst aan in het voordeel van de thuisploeg. Toen begon de heibel. De Osiris-aanvallers raakten over hun toeren en trachtten, tegen wind in, de forsing te voeren. Dat werd afgestraft door Sporting. De rust werd bereikt met 13-6. In de tweede helft liep Osiris storm maar kon de kloof nooit meer goedmaken. Brugge won met 19-16. Doel bereikt Met een gedeelde eerste plaats was het hoofddoel, de promotie naar eerste klasse, bereikt. Een testmatch dien de gespeeld te worden met de titel als inzet. In deze ul tieme confrontatie toonde Osiris zich opperbest. Joris Hanssens kwam in de basis vier en samen met Nerinckx, Van Lysebeth en Geeroms lukte hij erin Sporting Brug ge terug te wijzen. (14-11) Voor de tweede opeenvol gende maal is Osiris kam pioen en stijgt eindelijk weer naar eerste nationale. Of het verblijf aldaar van langere duur zal zijn blijft alsnog af te wachten. De club verliest immers een zeer belangrijke speler. Ignace Nerinckx, reeds meer dan tién jaar bij Osiris, stapt over naar Der deklasser Hagelstein Meche- len. Een groot verlies voor oranje-blauw daar Nerinckx de stuwende kracht was in de Osirisaanval, De Meche- laar verdiende reeds een se lectie voor het nationale viertal en was de meest er varen speler van de club. Met hem verdwijnt de laat ste speler van de oudere ge neratie en meteen wordt Luc Herdewijn, met zijn 23 jaar de ouderdomsdeken van de ploeg. Wat het in eerste klasse wordt blijft afwachten Voor lopig stelt men zes spelers voor de eerste ploeg voorop. Luc Herdewijn, Joris Hans sens, Jan Van Nuffel, Jan De Vriendt, Bart Van Lysebeth en Jan Geeroms. In de aanval krijgt Van Lyse beth de taak toegewezen Ne rinckx te vervangen. Een rdedtgenq Më0l Jan De Vriendt en Jan Geeroms in c meerdere andere spelers die eveneens als werpers kun nen fungeren. In verdedi ging krijgen we Jan Van Nuf fel als barrageman met Luc Schouppe als eventuele ver vanger Op de linkervleugel zal Joris Hanssens post vat ten terwijl Bart Van Lysebeth op rechts staat. Jan Gee roms speelt laatste man. Luc Herdewijn en Jan De Vriendt zijn beiden waardevolle spe lers en spelen vaak sterker in defensie dan Van Lysebeth. Deze laatste kan echter niet gemist worden in het offen sief. Naast deze zes basis spelers beschikt de club over een heleboel spelers die bij de reserven aantreden en mettertijd aanstalten kunnen maken op een plaats bij de eerste vier Xavier De Nutte, Fred Dockers jr., Luc Schouppe en Frank Lauwe- reys staan hierbij in de eer ste rij. Ook de gebroeders Eelbode staan er weer. seerde tijdens de ma; juli en augustus. De spelers waren regel bezig in het Osbroeksti waar zowel de seniori de jeugdspelers aan trekken kwamen. In recente oefenwedst bewezen de Aalstenaar uitstekende konditie. KBC Aalter, dat vori{ twee maal won van werd met overtuigend! cijfers gewonnen, blauw speelde dan noj der basisspeler Van beth doch diens afwezi kon goed opgevangen den door Van Nuffel ei dewijn. De komende 9 ma; worden de ultieme tesl de jongens van J.A. Do Het uur van de waarhe spoedig slaan Andei zijn er velen die de Aal! club weinig overleving toeschrijven. Andermai alle Osirissoelers één ii Een minuut rust voor Jan De Vriendt. Bart Van Lysebeth. Luc Herdewijn en li Nerinckx. zware erfenis. Naast hem zal Dat het komende seizoen streven om deze stellinc Joris Hanssens in de aanval ernstig voorbereid wordt be- daden te ontkrachten uitgespeeld worden. Verder wijzen de menigvuldige trai- spreken ons nog wel n( beschikt Osiris nog over ningen die de club organi- seizoen Aalst. Jan Vanden Borre gaf de beginnende krachtballer- tjes de nodige basis mee en J.A Dockers trachtte te ver volmaken. Dat deze metho de alras vruchten afwierp bewijst de lange rij titels die het college behaalde in het jaarlijkse interscholentor- nooi te Brugge. In dit tor nooi, dat de waardemeter bij uitstek is voor jeugdploe- gen, ging haast geen jaar voorbij of Aalst ging met één of meerdere titels lopen. On vergetelijke namen uit die periode zijn Luc Schouppe en Luc Herdewijn. Schouppe beheerste als miniem het ganse tornooi en onder zijn impuls won het Sint-Jozefs- college moeiteloos de titel bij de miniemen in 1972. Luc Herdewijn is wel de meest gevierde figuur op het inter- scholentornooi. Hij stapelde de kampioenstitels op van bij de pupillen tot bij de se niores. Zijn gewaagd verde digen en zijn intelligent aan- valsspel maakten hem, voor al bij kadetten en scholieren, tot boeman van alle tegen strevers. Na aanvankelijk met het college succes te hebben geoogst bleef hij la ter even produktief met de Katholieke universiteit Leu ven. Luc Herdewijn telt de titels at lang niet meer op één hand en zijn zegereeks is nog niet ten einde. Meerdere andere Osirisspe lers van vandaag slaagden in hun examen als jeugdspe lers. Bart Eelbode, Joris Hanssens, Jan De Vriendt, Jan Van Nuffel, Bart Van Ly sebeth, Jan Geeroms, Xa vier De Nutte. Jan Dockers, Fred Dockers, Dirk Geeroms, en vele anderen slaagden erin kampioen te spelen in Brugge. Andere betere geen genoeg en verandert haast elke week van opstel ling. Er werd geroeid met de riemen die men had en zo doende kon men zelfs twee maal winnen van Malderen, dat later dankzij een tweede plaats zou promoveren. Buggenhout, dat kampioen speelde, won thuis met één puntje verschil van Osiris terwijl het makkelijk won in de terugwedstrijd vermits Aalst erg onvolledig stond. Oranje-blauw dient zelfs en kele keren forfait te geven en eindigt de kompetitie op de vierde plaats Pas na de kompetitie krijgt de club een zware klap te verwerken. Door de her- strukturering van de reeksen valt Osiris, niettegenstaande zijn vierde plaats, terug naar derde klasse. De federatie schakelt van twee reeksen in tweede nationale over naar één tweede klassereeks. Het teveel aan ploegen wordt ondergebracht in derde klas se. Osiris komt in derde af deling B terecht. De club heeft een absoluut diepte punt bereikt maar staat met een op een keerpunt in zijn bestaan Met het verdwijnen van Simon Philips en Paul De Saar krijgt de nieuwe jon ge lichting volop de kans om zich waar te maken. (Philips en De Saar spelen momen teel bij derdeklasser Nijver- seel, samen met Jan Van den Borre. een andere oud- speler van oranje-blauw.) Al leen Ignace Nerinckx blijft als «ancien» bij de club. De heer Dockers poogt tij dens het tussenseizoen de club opnieuw vitaler te ma ken en houdt Osiris in leven. Hij zal de club blijven leiden tot ze de overstap naar eer ste nationale maakt. Osiris Aalst stuurde de re- serveploeg naar Nijverseel Opwijk om aldaar een oefen wedstrijd te spelen tegen derdeklasser Nijverseel. De thuisploeg behaalde in de voorbije kompetitie een ver dienstelijke derde plaats en kan het komende seizoen aanspraak maken op de titel. De club werd versterkt met een oud-speler van Osiris: Simon Philips. Hij komlt in de basisvier postvatten naast andere bekenden als Paul De Saar en Jan Vanden Borre. In de oefenwedstrijd onder vond Aalst al snel hoe sterk Nijverseel wel staat. Oranje- blauw trad aan met volgen de vijf: Peter en Bregt De Bruyn, Bart en Chris Eelbode en Fred Dockers jr. In de eerste helft sloeg de thuisploeg een onoverbrug bare kloof en liep meer dan tien punten uit. Osiris schoot aanvallend tekort. Niette genstaande de gebroeders Eelbode en Fred Dockers hun worpen wisten te plaat sen misten zij toch de moge lijkheid om door verre wor pen de defensie van Nijver seel terug te drukken. De rus) werd bereikt met 20-9. Na de pauze hield Aajst gelij ke tred met de thuisploeg die de licht gekwetste Simon Philips diende te vervangen. Met het verdwijnen van Phi lips verloor de aanvalskracht van Nijverseel aan sterkte en Osiris drong bijwijlen zijn wil op. Bart Eelbode plaatste re gelmatig erg listige ballen en was de stuwende motor in de ploeg. Fred Dockers jr. was, zoals altijd, zowel aan vallend als verdedigend een betrouwbare man. Chris Eelbode speelde zijn eerste wedstrijd met Aalst in vier jaar Hij akteerde erg goed als barrageman en wist menige worpen van de tegenstanders af te remmen of te blokkeren. Met Jan Van Nuffel, Luc Schouppe en Chris Eelbode beschikt deze club nu over drie volwaardi ge barrages. Peter De Bruyn kan in de toekomst ietwat van zijn ou- uc yiüiie nerwinnen ei als achterman verdien maken. Bregt De Bruyr nog piepjonge speler, heel wat nuttige ervarii in deze oefenwedstrij wist behoorlijk van zich bijten. Nijverseel won uiteir met 31-17. Erik De Me topscorer (J.G. Op het Donkmeer werden broeck» georganizeerd. gewonnen door Walter 14. De Lamarchc Johan. zondag door de Donkse Bij de optimisten ging de Heuninckx en de 13-jarige Moth Zeilklub de wedstrijden zege naar Dutrieu. De han- Peter Van der Stappen '5. Oosterlinck. Finn «Trofee Holle- dicap voor zeilboten werd bleek het best en snelst overweg te kunnen met de zeilplank. Uitslagen Optimisten 1. Dutrieu 2. De Smaelc D 3. Van den Ahhecle 4. Meert St. 5. Van der Wilt 6. Hamerlinck J 7. Vanhecke M. Zeilboten handicap IHeuninkx Walter. Laser 2 De Bic Jan. Laser 3 Vlaminck Steven. Laser 4 De Neve Georges. Okjol 5. Van Roven T.. 470 6. Moreels ALaser 7. Van Royen M.. Moth 8 Heuninkx Edward. Laser 9. David Nancy. Laser KI. Molin Roger. 420 11. Deschepper J. Marric. Laser 12. Bactcns Mare. 470 13. Schcirlinck Ortcir. Laser 16. De Ridder F.. 420 17. De Schepper W 470 18. Van Leuven H.. Fireball. Zeilplanken 1Van der Stappen Peter 2. Stroo Kurt 3. Heremans Nicolas 4 Van Dricssche Frank 5 Kuppens Norbert 6 Van der Stappen Leo 7. Cobbaut Luc 8. Oosterlinck Gui 9. Goossens Franqois 10. Van Dricssche Robe 11. Molin An 12 Hoorde Ruddy 13. C'hcman Ivan 14. Van Leuven Emmv Peter Van der Stappen. IJ jaar. was de jongste deelnemer aan tie wedstrijd voor plankzeilers op het Donkmeer en versloeg alle konkarrenien. lar) oor de Prijs Hullebroeck-. lij) Zeilen en surfen op het Donkme

De Voorpost | 1980 | | pagina 26