Y - VEKEMANS EERSTE £RIK FALUINBOER! 3' JAARBEURS: MEER DAN HINKELENDE KASSA'S, VEEL 40.000 BEZOEKERS, PUBLICITEIT...SUCCES! aanL meh pikkels of it da» vaar- loenJ 3UW-T zijri- isten! font I' ?eza I, de LOTJ ONS SERJES ZEN! 't Er mag en 't er moetal ne kier gemicheld werren, ne kier lachen dad es at toy d gezond. Mor wajjer moeten ne kier serjeis kenne zen oeik. want somtès kejje meh serjeize dinges ne kier goe lachen, mor tèn van binnen. Elk volk hei zèn gewoentjes en beziet 'n ander volk dad ander gewoentjes heit van opsoyn En imand meh ander gewoentjes moed in d' oeig g'haven werren want dor zollen kenne klodden van voesjkommen. Azoei peize ze toch. En 't zol den ieste kier ni zèn dat er ver eh verscil in manieren of in gewoentjes lageer komt en dat er gebatterd werd dat de stikken d' er af vliegen. En iederien hei na iene kier 't gedacht da zoyn manieren en zoyn «beschao- vink» d' ienege zjuste es en dad aal d'ander va lotje getikt zèn. Wa dad 'n ander in zèn kas sloot dad es vieselèk ons ei ten, dad es tenminsjten eiten. De klieren die d' ander draogen dad es mor goed ver vastelaoved, wajjer zèn geklidj eleèk as 't moet. Wajjer zeilen grimmelen meh mensjen die 'k weit-ni- hoeveil goeden hemmen en dor van alles gon veiren in brand steiken. Mor wa moeten de die tèn peizen oever mensjen van hier die heer kot vol ploosteren posteieren zetten en boezjiekes doeng brannen of geldj in nen offerblok gon daven? Zojje oiek ni peizen dad elk volk, booiten zèn manieren, oeik nog zèn oygen geloeif en sertoe zèn oygen boygeloeif heit? Allei, hoe legde dad anders ooit dat er op sommegste plosjen nimmand in gin keirk of est 't missching 'n moskei, binnen 'n mag of hè moe zèn schoenen ooitdoeng. Hier ba ons moeje a meosj of annen hoed afdoeng, mor 't vraavolk me nen doek op here kop hangen? En es 't ien na belancelèkker as 't ander? En per tank, wajjer zèn allemool mensjen en wajjer zen allemol op de zélste manier gemokt en geboeren. Wajjer moeten allemol eiten en drinken hemmen ver te leven en steirven moe te men oeik allemool. Hoe zol dat tèn kommen dammen ons toch allemol verschil lend gevoelen? Ik vin dat spoyteg. Zol der va ze leven ne kier nen toyd komen dad aal de mensjen heer 't zélde gevoelen en alle mol op dezelste manier goon leven? Da kaan gebeiren, mor dad 'n zal nog ver sebiet ni zèn, peis ek. Hier on de zjie zèn de vraamensjen die malge- rei meh heer bésten willen bloeit loeipen. Zugezeid omdat da gezond es. mor 'k peis mier da 't es ver ne kier goed op te vallen en in 't oeig te springen. Die vraan, hein... En as ze tèn eh prosés kroygen werd er dor in de gazetten van alles oever geschrei ven. Wor- om 'n mag dan nie? Worom lote ze da toe? Al norgelang 't koleir van de gazet. Ge 'n zetj meh ni hoeire zeggen dat da gezon der es van meh de bésten bloeit te loeipen as dor azoei rèzzekes gedekt meh eh lappeken stof da 'k weit ni hoeveil geldj kost en woor dagge toch oek ziet dagge meh eh vraamensj te doeng hetj. Mor ge 'n zetj meh oeik ni hoeire zeggen dat dad absoliet ni zol meigen. Ajja, hoeveil almanakken van de misjes 'n hemmen in den toyd ni gezing woor dat er schoein jonge neigerinnekes opstonten, meh en schoei zwèrt kinjeken op heren eirem. En da ze schoein jonge béstjes En dat da kinjen eh schappelirken oonhooi 'n stak die béstes toch ni weg.En da mag! Mor ver dennen almanak moste betolen On de zjie ziede die dinges ver jakken, en da mag ni! In de Koyzershallen komt er 'n ballet «dan sen». mor 't zen mier de l?éstjes die dansen. En da m g! Mor door moste oeik ver betolen.En 'k peis ni dat ze door die maskes eh proses gemokt hemmen. Te kontrore... En da zèn toch oeik mor bésten, en ei ven bloeit, 't Hangter allien mor vanaf hoe dagge da beziet, 'k Wil zeggen, meh of zonder bril. mor tèn astablieft ni meh ne schoynhoylegen bril. En as die bésten hier on de zjie 'n toyken in de zonne geleigen hemmen zeilen die al eiven brooin zing as de die in de Koyzershallen Mor ja, da zèn mor zwèrtekes hein. of toch reidelèk brooin... en in d' oeigen va sommegste mens jen. 'n zèn da gien mensjen En tèn mor klappen oever 't afschaffen van 't gein da ze noemen «rassendiskriminoosje». En 'k hem zelf ni geweist hein. mor 'k ben der pekanst zeikes af dat er sommegste die 't noygst zolle roepen oever 't es krapeleis», hier op ien van d' ieste roeten zelle gezeiten hemmen. Wit, brooin, zwért, roeid of geel, zèn dad allemool gin mensjen? En 'n hemmen de vraan van die verschillege mensjen allemool gin bésten? En 'n zen die ni gemokt ver dor witte, brooine, zwérte, roei of gele kinjeren meh op te brin- gen? Da peiz' ek! En 't es ni omda z' hier naa de kinjeren van klansj af meh de flès groeitbrin- gen damme wajjer domei zeilen beiter werren! DOLF De Voorpost - 5.9.1980 - 3 de trend dat verkiezingen van met staatsie ihangen koningingen, prinsessen, feeën allerhan- et tutti quanti het niet meer doen kon Baarde- n, evenmin trouwens als Aalst zelf, niet ont- appen. t Baardegems Faubourg-jaarmarkt-komitee legde rijneic j bijltje er echter niet bij neer doch lukte, inspe- k toe-ltj 0p je eigen landelijkheid en volksgebonden- °PP° id, met de verkiezing van de eerste FALUINBOER n schot in de roos. is het igrijk, groot onder ireel Van den Broeck, ltrste Faluinboer avant lettre, op de Fau- stuurfur9stoet steeds als au- nentieke Faluin, reeds ja- lang, gekleed deiram op de proppen met inslaand alternatief, ie aanwezig was op het 1789: ondig olieke ie die paus jaren ieken >erale iek te leraal r wel Fran- nmu- j niet Pau- be- on te inisti- nder- beste vermogen als Fa- luinboeren, om de vuur proef te trotseren. De helft van de punten zou immers worden toege kend voor kledij en pre sentatie en om deze te beoordelen hadden de inrichters voor twee emi- ttenbal in Gasthof nente, niet-Baardegem- inck verleden zaterdag, se, personages gezorgd. De Aalsterse Jeanine Cornand, gekend wegens dden getroost wist te haar ideeën, en realisa- larderen en wie de qua ties i.v.m. karnavalkos- willenpt te stillen applaus van tuums van tal van groe- fans van deze Faluin- lieren -in-spe meemaak- zal zulks zeker beamen. pen, ook van de Baarde- Robert De Pauw feliciteerde de eerste Faluinboer. (Per) gemse «'t Es 't lën en 't Ander» van voorzitter aan wie hij trouwens zijn feestzaal van Gasthof Jos de Loose en de Brus- indrukwekkende verza- i-pnck, waar «De Gen- selaar, eigenlijk uit Me- meling kostuums, 27.000, ■tiers» voor een onverval- chelen, Fred Cammans, overliet. landelijke stemming de stichter van het huis Een vierde van de kwote- rgden, was inderdaad Costhea (teaterkos- ring zou gaan naar het !t toneel van aanhou- tuums) en broer van de oplossen van vragen in tnde simpatiebetuigin- alombekende akteur Jan verband met de Faluint- ook in van het talrijk publiek Cammans die destijds jesstreek in 't algemeen hem jor de eigen kandidaten o.m. aan «De Wonder- en met de aktiviteiten van Saturday night fever. doktoor» gestalte gaf. de VVV in 't bizonder. jdden twee kandidaten Vergrijsd in het vak was Voor deze vragen had :h voortijdig terugge- het dé rechte man op dé men beroep gedaan op er|okken om diverse rede- rechte plaats, momenteel twee mannen die het >t daten, vier stonden paraat, verantwoordelijk voor de moesten weten, voorzit- tgedost volgens de re- kostumering in alle films ter Lambert Van de Sijpe laert. Deze zorgden dan ook voor een zestiental vragen van ongeveer de zelfde moeilijkheids graad voor de kandi daten. Ook het kommersieel as- pekt kwam uiteraard, zij het dan tot amper een vierde gereduceerd aan bod zodat de kaartenver- koop door de kandidaten eveneens werd gehono-' Uit de handen van Lambert Van de Sijpe kreeg de eerste Faluinboer een autentieke vlegel. (Per) Franse gemeente de VVV verleden jaar verbroeder de, wie van de streek een rol speelde in de Brabant se Omwenteling of welke de huidige naam is van de toneelvereniging op de Hoogstraat, de vinke- niersklub en de wieler- toeristenklub van Baar- degem. Meer problemen bij de andere vragen. reerd. Een noodzakelijk Oudste historische figuur iSelen van de kunst naar en feuilletons van de BRT en sekretaris Jos Muy- jrden kwaad waarvan achteraf hier is gebleken dat het quassi geen invloed had op de reeds bekomen klassering. De vier kandidaten, allen Baardegemnaars, waren Herwig Van Mulders, El- ,f derberg, 21 jaar, Kamiel Van Hecke, Europastraat 41 jaar, Erik Dierickx, Kerkstraat, 21 jaar en de benjamin van het gezel van de Faluintjes was volgens de kandidaten niet de H. Gudula doch Jan Frans Vonc. Wie «Pee Klak» schreef wist men niet. Bizonderste bloem in het Moorsels bloementapijt zou de be gonia zijn geweest en niet de anjer. Meldert zou tijdens de Middeleeuwen zaven hebben uitgevoerd in plaats van zandsteen. mogelijk odium van eni ge partijdigheid te ont gaan wijselijk van elke toekenning van punten had afgezien, kon dan volgende uitslag prokla- meren. Eerste Faluinboer werd Erik Vekemans wat op stormachtig applaus werd onthaald. Ook in de zaal scheen hij de uitver korene. Met als prijzen een minitrip naar een hoofdstad van een nabu rig land, een authentieke vlegel, een fles Faluint- jesgenever en een jaara bonnement op «De Voor post» geschonken door hoofdredakteur Roel Van de Plas kon hij tevreden zijn en iedereen, in 't bi zonder de eigen «Berg- landers» bedanken. Hij wordt de ambassadeur schap Erik Vekemans, En wie de bouwer vanv van de VVV bij elke vol- eurd, ijn in staat >ben. ïuren groot f ry (Mevr. Cornad en dhr Cammans) en organisatoren samen met de eerste luinboer. (Per) Doresstraat, 19 jaar. het Moorsels waterkas- Qua kostumering droe- teel was scheen men gen allen een fluwelen evenmin te weten, boereplunje, klompen en De vragen leverden vol de Faluintjeszakdoek. gende punten op. Er- Een pijp rookten even- naast de voorlopige to- eens allen. De jury oor- taaistand, deelde echter dat niet alle Erik Vekeman: 15 40 55 kan steeds zijn broer stu klompen authentiek wa- Kamiel Van Hecke 5 30 ren. Hij is namelijk 50% gende aktiviteit en we hebben de indruk dat de ze A2 textiel, die zich qua kostumering flink had ge- dokumenteerd, deze taak voorbeeldig zal vervul len. Is hij eens belet, hij ren (geverfd), dat de ge dragen petten te modern waren, dat de strohoed a la Maurice Chevalier niet paste, dat een hemd er weinig boers uitzag en dat schminken overbodig was. Ze klasseerde de kandi daten in deze orde: Erik Vekemans: 40 p. Kamiel Van Hecke: 30 p. Herwig Van Mulders: 20 P- Erik Dierickx: 10 p.Op de 35 fi vier kandidaten voor de titel «Faluinboer». (Per) Herwig Van Mulders 5 20 25 Erik Dierickx 10 10 20 Daarmee scheen de zaak, althans voor de laureaat, bekeken want de reste rende punten voor de kaartenverkoop konden hem in het slechtste ge val 15 punten achter stand opleveren en hij had reeds een voor sprong van 20 punten. Ook bij de kaartenver- vragen, die per reeks koop was Eddy met ruim door elk kandidaat wer- 600 de beste geweest en den «getrokken», werd uiteindelijk werd de nogal uiteenlopend stand dan: geantwoord. Dit onder- 1. Erik Vekemans: 55 deel leverde dan ook de 20 75 kleinste puntenoogst op. 2. Kamiel Van Hecke: 35 Geen probleem om te 15 50 weten welke de 4 dorpen 3. ex aequo van de Faluintjes waren, Herwig Mulders: 25 30 ook een Faluinboerin bij hoe de dorsmolen op de Erik Dierickx: 20 10 30 «Faluintjes» volgen dan Pikkeling werd aangedre- Oud-burgemeester Ro- wel automatisch, ven, waar de Meiviskop- bert De Pauw, die zich als LH pen wonen, met welke Baardegemnaar om elk van een tweeling. Tweede werd Kamiel Van Hecke en derde ex-aequo Van Mulders en Dierickx. Allen kregen ze Faluint- jesgenever, wijn en een jaarabonnement -De Voorpost». Schoonheidsfoutje: Een voorzien lid van de jury, mevrouw Hilde Stockman - Van den Steen, getroffen juist voor de Pikkeling door een zwaar verkeersonge val, die moest aanwezig zijn als kleedster bij de BRT, kon, wegens een nakende heelkundige be werking, niet aanwezig zijn. Een zeer geslaagde ver kiezing. Volgend jaar komt er dan zaak werd een paar maan den geleden in de Geraards- bergsestraat nr. 74 geopend door Erik Van der Eist. Hij blijft met beide voeten op de grond en bekijkt de zaak we tenschappelijk nuchter «Het is erg moeilijk nu al een ba lans op te maken», aldus dhr. Van der Eist. «We bekij ken het wel de weken na de beurs: zal de jaarbeurs ook dan nog haar vruchten af werpen, resultaat van de ge maakte reclame? Wel had hij meer belangstelling ver wacht zo zegt hij. Ook had hij verwacht dat tijdens de beurs zelf heel wat meer zou verkocht worden. De bewe ring als zou 1% (toch wei nig!) van alle bezoekers ko pers zijn is zelfs onjuist! Dat zou immers betekenen dat 400 van de 40.000 bezoekers kopen. Dat is zelfs niet het geval, zo zegt dhr. Van der Eist. Daartegenover staat dan natuurlijk de onschatba re publicitaire waarde. E. Van der Eist meent verder dat de echte jaarbeurssfeer hier niet zo direct aan te voelen is. Er wordt meer naar de beurs gegaan om te kijken, en niet om doelbe wust te kopen, zo zegt hij. Of hij terugkomt? Natuurlijk! Je wint niets met te stoppen, integendeel zelfs! Huis Backaert, binnenhui sinrichting Een rasechte «ancien». De familie Backaert is een echte «habitué» op de Jaarbeurs. Dit jaar was het zowat de twintigste keer dat deze fir ma, Moorselbaan 110, zijn stand oDtimmerde in Hp beurs. De firma zelf bestaat al 26 jaar Van ervaring ge sproken... Voor de firma Backaert was de 33° Jaar beurs niet zo'n denderend succes. Er werd duidelijk minder verkocht! Niet dat de zaken slecht gaan, verre van! De trend die zich al een tijdje voordoet zette zich voort, tijdens de Jaarbeurs. In de binnenhuissector laat de crisis zich blijkbaar voe len. Ook hier komt duidelijk de publiciteitswaarde van de beurs naar voren: de firma Backaert deelt reclame-kaar ten uit, waarmee de basis wordt gelegd voor een cliën teel dat zich zelfs de maan den na de beurs nog komt aanbieden. En volgend jaar? Een 21ste keer natuurlijk! Plastic Shop, plastieken huishoudvoorwerpen... Een super-ancien. Deze zaak in de Gentsestraat bestaat vanin 1922 en was reeds ex posant toen de Jaarbeurs nog in de school in de Re- gelsbruggestraat doorging. Voor Plastic Shop was de beurs een succes! De crisis wordt misschien wel erva- heidssalon runt. Ze is gedi plomeerde schoonheidsspe cialiste en staat borg voor mani- en pedicure, gezichts verzorging, en zonnebank- kuur. Als nieuwkomer had Patricia nog een bijkomende financiële last te torsen: het samenstellen en optimme ren van een nieuwe stand. Samen met het standgeld betekent het toch nog steeds een niet te onderschatten ook even een blik mochten bedrag. Patricia verkocht in werpen op het plan: ja, het de jaarbeurs ook "heel wat mocht! Een ware wemeling niet onaardige sierjuwe- van «ZG» en «G». Slechts ien. Met de winst hiervan sporadisch konden we een kon reeds een gedeelte gere- Jaarbeurs zit er weer op! De stands zijn afgebro- n en opgeborgen ofwel verhuisd naar een andere urs. De Keizershallen (vooral veel hall en weinig izerlijks) zijn weer leeggelopen. Op de plaats waar in zich een paar dagen geleden in een sauna lande is het nu opnieuw klam en kil. Waar het tien gen lang een paradijs was van glitter, schittering, is het nu leeg, kaal... Je kan opnieuw de ;en zien waar het doorregent, de barsten en uren in het dak, de spinnewebben aan de Iken... Jaarbeurs zit er weer op! e het geweest is? Goed uurlijk! Er kwam veel zondagavond was de ap van 40.000 (bezoekers) arschreden. Men zag het fces langzamerhand maar gestadig groeien: dins- gavond 26 augustus, de rde beursdag waren ds 17.308 bezoekers lang skomen. Woensdag werd 20.000 bereikt... Feestco- é-ondervoorzitters Albert nand en Daniel Jacobus Ochten alle stands en in itieerden bij de exposan- naar hun wel en wee, hun indruk van de J$ar- •s, de resultaten... Op grondplan van de hal- waarop alle standjes inden uitgetekend, werd loteerd wie tevreden was «zeer goed»: ZG) en minder enthousiast was «goed», MG: «matig ld», M: «matig» en S: echt»), We vroegen of we «MG» ontdekken. Er was geen enkele «S». De expo santen zijn dus tevreden! We deden navraag bij duivel doet-al Roland Van Vaeren- cupereerd worden. Voor de rest deelde ze een massa stalen uit en noteerde zowat 200 adressen van «geïnter esseerden». Aan deze 200 bergh (Schepen De Bisschop wordt later een uitnodiging had deze keer ^nièts anders voor een info-avond ge- dan lovende woorden over stuurd. Patricia is vooral te- voor hem) en informeerden vreden over de weerslag die naar én de oudste én de nieuwgekomen exposanten ze (nu al) ondervindt van de publicitaire waarde van de Uit de enkele namen die we beurs. «Op 10 dagen bereik verkregen pikten we er vier je zo'n 40.000 man», zo zegt uit, zomaar: twee anciens en ze. «Dat is toch heel wat! twee nieuwelingen. We be- Persoonlijke contacten zijn zochten hen en vroegen tel kens naar hun indrukken. 1. Schoonheidsinstituut Pa tricia Van den Borre Een nieuwkomer. Patricia is erg belangrijk». Patricia bor relt over van enthousiasme en wil volgend jaar beslist opnieuw een plaatsje. Hilkka PVBA Houten sie- een leuke meid die in de raden, keramiek enz... Diepestraat nr. 8 sinds an derhalf iaar een schoon- Eveneens een nieuwkomer. Deze kleine, sympathieke ren, maar verre van op een dramatische wijze. De heer Schollaert legt ook de na druk op het zo belangrijk menselijk contact waaruit goede zaken voortvloeien. Hij heeft het ook over de tegemoetkomingen vanwe ge de stadsdiensten en het feestcomité. «Het omroepen is nu sinds een paar jaar beschaafd geworden», zo zegt de heer Schollaert. Ook het opstellen en afbreken van de stands verloopt, na het indienen van enkele «wensenpaketten» vanwege de exposanten, nu veel vlot ter. En hoe werd deze jaar beurs ervaren? Het eerste weekend was fantastisch, de week die erop volgede iets minder. Balans: uitstekende beurs! Volgend jaar: paraat! Besluit De voor de hand liggende vergelijking ging feitelijk niet door. Het verschil in reacties tussen de zogezegd enthou siaste nieuwkomers en de bezadigde anciens was klei ner dan verwacht. Opvallend en steeds weer terugkerend is de reclarhewaarde die aan de beurs wordt gehecht. Is de beurs zelf wat minder, dan wordt dat toch wel ge compenseerd door de weerslag ervan (lees rinke lende kassa's) in de weken en maanden erna. Tijdens de beurs wordt de basis ge legd voor latere (goede) za ken. Erg veel belang wordt ook gehecht aan de per soonlijke, intermenselijke contacten. In een jaarbeurs is meteen ook de drempel vrees van «het binnenstap pen» doorbroken. Je wan delt langsheen de stands, en je kan je meteen ook een idee vormen van de eige naar en van zijn waar die je kunt bekijken, vergelijken, beoordelen. Ook over de crisis werd gepalaberd! Het is duidelijk dat de crisis zich al dan niet laat gevoelen, naargelang de branche waarmee men te doen heeft. De juwelenverkoop van Pa tricia duidt ook op impuls koop: weinig mensen kwa men naar de beurs op zoek naar een poiskettinkje of oorhangertjes... Toch koch ten ze, en ze werden er niet ongelukkiger om... Verder hadden ook veel exposanten het over de stadsdiensten, het (nieuw) secretariaat in de hallen, de organisatoren en vooral over het Feestco mité dat «dit jaar toch wel een* opgemerkte inspanning had geleverd», zo zei men: niets dan lovende woorden. Neem daarbij de meer dan 40.000 bezoekers (het pre- ciese cijfer was bij het ter perse gaan van dit blad nog niet bekend) en de erg ge slaagde showavonden en het is meteen klaar dat de 33' Jaarbeurs een succes was. Hoe dan ook, de kas sa's rinkelden opnieuw, er werden goede zaken ge daan. en indien niet, dan komt het nog, en wel in de komende weken. De stands zijn opgeborgen, in afwach ting van de 34° Jaarbeurs. PHR

De Voorpost | 1980 | | pagina 3