üe laatste bihdè 3 ADVIESRAAD EN STADSBESTUUR (ORGANISEREN SAMEN TWEEDE [TWEEDAAGSE DERDE LEEFTIJD DERDE AMBACHT EN KUNSTMARKT TE AALST BELOOFT! i jWie zet zijn beste beentje voor? («KALLIOPE: NIEUWE AALSTERSE DANSCLUB VZW «KINDEREN VAN ONS» IN DE ÉBRES VOOR SOCIAAL VERWAARLOOS EN ONAANGEPASTE JEUGD ?DE a De Voorpost - 5.9.1980 - 7 «Ze zijn jonger dan je denkt, de drie-maal-twintigers, |de zestig-plussers... Dat was maar al te duidelijk te /merken tijdens een aangename en bijzonder geani- Vimeerde persconferentie die begin deze week door Ijde Adviesraad van de Derde Leeftijd werd georgani seerd. De conferentie leidde de tweede tweedaagse wvan de Derde Leeftijd in, die doorgaat op maandag 8 Sen dinsdag 9 september in de Keizershallen. De ^vergadering werd voorgezeten door Schepen voor ■Sociale Zaken de heer Edgard Hooghuys, en de jfvoorzitter van de raad, de heer Kamiel Boel. Ma n sel eys, i Ju staf Daarnaast waren echter ook nog meer dan de helft van de leden van diezelfde ad viesraad eveneens komen m. Om de twee jaar wordt door de raad, in sa menwerking met het Aal- sters stadsbestuur, voor de derde leeftijd en de gehandi capten men noemt ze tegenwoordig in één adem samen afwisselend een reis of een feest georgani seerd. Dit jaar wordt het een groots opgezet feestI De be doeling van de biénale, zo vertelde schepen Hooghuys, is vooral de mensen van de Iderde leeftijd en de gehandi capten uit de steeds groter wordende vereenzaming te heipen. De Biënale loopt tel kens over twee dagen. Aan vankelijk werd het idee geopperd de feestelijkheden te spreiden over een hele week. Daarvan werd echter afgezien: het is immers erg moeilijk een hele week te vullen met voldoende inte ressante activiteiten zonder dat de aandacht ervoor ver zwakt. Nu ook al is er soms al een gebrek aan voldoende interesse voor geplande ac tiviteiten, ondanks een dege lijk gevoerde publiciteit. Om dezelfde reden trouwens zal de dit jaar op de affiche aan gekondigde crochetwed- strijd niet doorgaan: slechts drie belangstellende schre ven zich in. De sfeer van de tweedaagse feesten zal er echter geenszins om lijden! Alles start op maandag 8 september, in de Keizershal len, waar om 14 uur de offi ciële opening plaats heeft van de doorlopende ten toonstelling van werken, ge maakt door zestig-plussers. Hier zal echte kunst te zien zijn, van hoog gehalte, naast ook minder fijn artistiek, maar daarom niet minder bewonderenswaardig werk «Deze fameuze tentoonstel ling zal aantonen dat de der de leeftijd niet alleen geeste lijk degelijke waar kan voor schotelen, maar vooral ook manueel fantastische zaken kan doen: hier zullen kleine kunstwerkjes te zien zijn», zo zei Schepen Hooghuys. Op de tentoonstelling worden geen werken verkocht. Er is evenmin een wedstrijd aan verbonden. Dit zou enkel maar een harde competitie geest en eventueel zelfs af gunst in de hand werken. Kunst om de kunst is de leuze: er worden geen nor men gesteld, en om het even wie iets gecreëerd heeft mag tentoonstellen. Men denkt aan schilderijen'tekeningen, boetseerwerk, handwerkjes, naaiwerk, breiwerk, en ook allerlei verzamelingen (prentbriefkaarten, postze gels....) De deelnemer zal een herinneringsprijs ont vangen. De tentoon te stel len werken kunnen worden afgegeven aan de verschei dene verantwoordelijken aan de hobbyclubs ofwel op het secretariaat van Sche pen Hooghuys (vrijdag 5 september tussen 9 uur en 11.30 uur en van 13.30 uur tot 16 uur), in het stadhuis. Om 15 uur volgt dan een reuzebelotting met 7.500 fr. vooruit, 20 fr. inleg, en een beker voor de winnaar. Dins dag 9 september gaat de tentoonstelling gewoon door. Om 14 uur start een grote show met de Staf Per- mentiershow. Het program ma omvat onder andere de Chinese fantasist en zanger Andy Hann, de tienerzange res Dinny, showman Rod Sainclair en Anneken Roland die zingt en sketsches brengt. Het ensemble telt 5 muzikanten die samen 11 in strumenten bespelen. Na het optreden volgt een ge zellig samenzijn. Tijdens de tweedaagse worden alle consumpties verkocht aan 20 fr. Er zijn ook belegde broodjes en zelfs mattetaar- ten. De toegang tot de Kei zershallen is uiteraard gra tis! Voorzitter Kamiel Boel dankte de leden van de Ad viesraad en ook alle andere medewerkers om hun nooit aflatende ijver bij de voorbè- reiding van deze biënale. Hij legde er ook de nadruk op dat alle medewerkers zich volledig vrijwillig en onbe zoldigd inzetten: achter de coulissen, in de zaal, aan te tapkraan... De Heer Boel zet te ook Schepen Edgard Hooghuys in de bloemetjes en noemde hem «de onmis bare verbindingsman tussen de Adviesraad en het stads bestuur». Hij legde verder uit dat deze Adviesraad voor de Derde Leeftijd niet (meer) in zuilen Werkt, niet in verti- kale lijn, niet in vele verschil lende hokjes, maar wel hori zontaal, allen samen op de zelfde lijn.... ledereen is hier vriend, zo wordt gezegd, en er is geen onderscheid in rang, stand of opvatting. Hoe dan ook, de raad levert goed werk af! Voor allen die drie maal twintig zijn, of zélfs voor hen die nog niet aan hun derde jeugd toe zijn: 8 cn 9 september m de Keizershallen! pj-jr %r wordt duchtig gedanst te Aalst! Danscursussen „worden gegeven in de lokalen van de. St. w or er bj:Martinuskring (lokalen Zonnestraat) en ook door de WAB-VTB... Sinds korte tijd is Aalst nóg een lansclub rijker! De club kreeg de naam «Kalliope» aar|mee, naar de naam van de Oud-Griekse dansnimf 450 uit de mythologie. Feitelijk is «Kalliope» de itelipnrechtstreekse voortzetting van een reeds bestaande club. Vroeger ging in de zaal van Gaston Van den Eist op de Grote Markt de danscursus van de heer Van Seybroeck door. Op een bepaald moment be sloot de heer Van Sey broeck echter zijn dans passen naar Sint-Niklaas te verplaatsen. Zo werd de cursus hier in Aalst opgedoekt, en stond de klub er' als het ware onthoofd bij. Een paar ambitieuze leden-dan sers bleven echter niet bij de pakken zitten. Ze staken de koppen bij .Wie de Jaarbeurs heeft bezocht en wie dan ook nog jaandachtig langs alle stand is gelopen, heeft in de 'aangebouwde tent op stand nr. 135de snei-tombola (altijd prijs!) van de VZW «Kinder van ons» gezien. I De VZW is een vereniging die zich speciaal inzet «voor de minder bedeelden onder de kleinsten, of die, zoals in het pamflet dat wordt uitgedeeld te lezen staat «zon wil brengen in het bestaan van de V verlaten kinderen in Vlaanderen». ■n Die «zon» vinden we financiële en morele trouwens ook terug in steun verleent aan veria- het embleem van de ten kinderen, en dit VZW. We hadden een zonder enige politieke of gesprekje met de heer wereldbeschouwelijke Carlos Buyle, voorzitter binding. Alle medewer- 16.dvan de vzw. De heer kers zetten zich volledig Buyle is bandtechnicus vrijwillig en onbezoldigd van beroep, en woont in in. «Het is slechts», zo rerdde Dirk Martensstraat nr. zegt voorzitter Carlos 10. Toen indertijd zijn Buyle, «wanneer men U neef, de heer Marcel de naakte feiten aan- Vincent, een dergelijke toont, wanneer U een vzw stichtte met de lijst onder de neus wordt naam «Kinderen van bij geschoven van niet min- ons» was ook de heer der dan negenzestig te- Buyle meteen gewonnen huizen voor sociaal ver voor het initiatief, en hij waarloosde en onaange- werkte enthousiast mee. paste jeugd in de provin- Stilaan groeide de idee cie Oost-Vlaanderen al- ook een Aalsterse afde- leen, dat men gaat na- ling te stichten. Toen dit denken en vaststellen om allerlei redenen on- dat er nog heel wat werk fja mogelijk bleek richtte de voorde boeg ligt!» En zo heer Buyle dan maar komt het dat er poppen- autonoom een vzw op: kastwordtgespeeld.dat hij liet het woordje «bij» er filmvoorstellingen weg, en zo werd het zijn, dat er uitstapjes en Kinderen van ons». reisjes worden georgani- Deze VZW is een vereni- seerd en dat er feestjes ging die ontspanning, worden gebouwd. Elke telli :dk« week opnieuw in een Montfoort en zijn orkest, ander tehuis, een ander De toegang bedraagt 100 hotel, vergast de VZW en fr. Met het hiermee ver- de kostgangers op zamelde geld wordt op 7 snoep, kledij, speel- december 1980 een fan- goed, een paar uurtjes tastisch St. Maarten liefde, genegenheid, feest georganiseerd, en warmte. Zoals gezegd wel in zaal «'t Kapelle- worden ook uitstapjes ke», Meuleschettestraat. gepland: zo werden De show zal om 16 uur reeds Gent en Brugge starten. Attractie is de bezocht. Vorig jaar reis- Vlaamse vedette Paul de men naar Walcheren Roelandt en zijn orkest, in Nederland, steeds De affiche vermeldt ook weer mei een ander buikspreker André Mar- tehuis. Er wordt ook wel cel met zijn twee pop eens een mosselsouper georganiseerd, onder andere op 5 en 6 oktober eerstkomend. De hele zaak kost natuurlijk geld. Langs allerlei wegen wordt geprobeerd dit project te financieren. De sneltombola in de jaarbeurstent is er een voorbeeld van. Met het doel voldoende fondsen voor een groots St. Maartenfeest (hier in Aalst) te verzamelen, wordt binnenkort een groots opgevatte show op touw gezet. Op zater dag 13 september 1980 om 20 uur, in de St. Annazaal aan de Roklijf- straat te Aalst gaat een maar liefst vijf uur duren de show door met niet minder dan Henk Van pen. De toegang op december is gratis! De schijnende noodzaak dringt maar goed tot ons door wan neer de voorzitter ons vertelt dat de laatste nieuwkomer bij de «Kin deren van ons» een jon getje van drie is... Na 2 dagen en een nacht dolen doorheen Gent was het opgepakt door de B.O.B. Later vond men de moeder terug... stomdronken... De vader was op dat moment reeds een paar dagen spoorloos... Meer inlich tingen over deze VZW en haar werking zijn te bekomen op het tele foonnummer 053/70.15. 98. PHR Op zondag e k 7 september, organiseert het Aalsterse Stadsbestuur de Derde Ambacht- en Kunstmarkt. Op de voor de gelegenheid totaal vrije en feestelijk versierde Grote Markt zullen een vijftigtal ambacht- sluit plaatsnemen om er tussen 10 30 en 18 u. hun oud ambacht uit te oefenen. Deze ambachtsmarkt gaat door in een kader van volksvermaakt en volksmuziek. Van 10.30 tot 1.30 u. brengt stadsbeiaardier Pierre De Smedt een beiaardkonsert op reizende beiaard en vanaf 11.30 tot 12 30 u. is het de beurt aan de Fanfare van de Stedelijke Brandweer* om te zorgen voor muzikale omlijsting en feeststemming. Van 12 30 u tot 13.15 u. treedt dan volksdansgroep «De Eglantier» op die na een intermezzo door beiaar dier De Smedt weer aan de beurt komt van 13 45 tot 14 45 u. De Antwerpse volkszanger kan U meemaken van 14.45 tot 16 u en tot slot speelt de Delta Brass Band. Tevens zal het stadspoppenteater van 10.30 tot 18 u. de kinderen in de aktie betrekken in de kelder van het Belfort. Aansluitend hierbij, in het kader van de Ambachts markt, brengt het Frans Masereelfonds Aalst, in sa menwerking met de Vrienden van Kuba, een tentoon stelling van grafische en artisanale kunst met o.a. foto's, posters, stickers, literatuur en een verkoop stand Er worden werken getoont van 15 Kubaanse kunste naars. Deze expo is open op vrijdag 5 september van 14 tot 20 u„ op zaterdag 6 van 10 tot 20 u. en op zondag 7 eveneens van 10 tot 20 u. Ze heeft plaats in zaal Madeion, Grote Markt. Op vrijdag 5 receptie te 20 u. in aanwezigheid van de heer Blanco, ambassadeur van de Kubaanse Repu bliek in België. Toegang gratis. LH mekaar en richtten prompt een nieuwe club op. Zo kwam dan «Kal liope» uit de bus. Voor zitter is de heer Pinteion uit Erembodegem. Als danslokaal opteerde men voor de oude, vertrouw de zaal van Gaston Van der Eist. Er diende ook een leraar gecontac teerd. Men vond de man die men nodig had: het werd de heer Luc Meers man. Luc Meersman is een danser met aanzien en ervaring, erg getalen teerd. Hij is vijfvoudig kampioen van België en finalist van internationa le wedstrijden en zelfs van wereldkampioen schappen. Samen met hem wil «Kalliope» zowel aan oudere mensen als aan de jeugd de gelegen heid geven dansen aan te leren in een gezellige sfeer. Alle dansen ko men aan bod. De ball- room-dansen groeperen onder andere de Engel- se- en Weense wals-, de tango, de slow fox en de quickstep. Daarnaast zijn er nog de Latijns- Amerikaanse dansen zo als de samba, de rumba, de cha-cha, de paso doble en de jive. «Kallio pe» heeft verder ook nog diverse moderne dansen op het leerprogramma staan. Voor beginners start een reeks van 15 lessen op donderdag avond 25 september 1980 van 19.30 uur tot 21 uur, ofwel van 21 uur tot 22.30 uur. Voor het twee de jaar starten de lessen op vrijdag 26 september 1980, van 1930 u. tot 21 u. Die vrijdagavond kunnen ook de eerste jaars steeds terecht om, na de lessen, gezamen lijk de aangeleerde dan sen in te oefenen. Om bij het publiek beter bekend te worden treedt «Kallio pe» binnenkort naar bui ten en organiseert een open-deur-dag, en wel op vrijdagavond 19 sep tember 1980 om 20 uur. Twee ervaren dansparen zullen er demonstreren wat «dansen» precies betekent. Wie er heen gaat en wie bekoord wordt door stijl en gra tie, en wie meteen ook zin heeft de beentjes uit te gooien kan ter plaatse inschrijven. Alle andere mogelijke inlichtingen in verband met dansclub «Kalliope» zijn verkrijg baar bij de heer en mevrouw Pintelon-De Wilde, Groenstraat 110 D Erembodegem (tel.: 77. 89.90) of bij Mej. Scho- ckaert, Ganzendries te Erondegem (tel.: 21.51. 94) PHR EEN VERVOLGVERHAAL VAN SYLVAIN VAN DER GUCHT Een vervolgverhaal van Sylvain Van der Gucht De gendarm keerde naar de herberg terug. En de gevangene? riep Dreas, de champetter. De gevangene? Men heeft hem nog niet. Hoe, ongelukkige! Ge hebt de gevangene laten ontsnappen. We moeten hem vinden. Ik stel er L' verantwoordelijk voor. Onder Maria-Theresia zou dat zo niet gegaan zijn... Hier is manslag gepleegd. Het woord manslag was wel te ernstig om door de omstanders begrepen te worden. Toch zagen ze wel dat het iets ernstigs was aan het vervaarlijk draaien van de oogjes van de champetter als hij sprak over manslag. Nog een vol uur wachtte men bij het lijk tot de gendarmen, eindelijk, terugkwamen. Ontmoedigd, vermoeid, beschaamd. Met lege handen. En de moordenaar? Waar is de moordenaar? riep de champetter die zweete als een paard van de vele zwierende bewegingen met zijn al te kleine armen. Zij wisten het niet! Ze verstonden er niets van! Alles wat ze konden verzekeren was dat ze hem hadden gekwetst en zijn bloedspoor gevolgd. Nauwkeurige opzoekingen hadden echter tot geen resultaat geleid. Alles hadden ze doorzocht: struiken, planten, bomen. Niets hadden ze overgeslagen doch er bleef geen enkel spoor meer te vinden. Dreas was onthutst. Vernederd. Hij had wel het lijk, maar waar was de moordenaar? Welke schande overviel hem, hij, de ijverige champetter. Maar het zwarte oog van het bleke meisje schoot vonken. Een glimlach van triomf verdreef de angstige uitdrukking van haar wezen als een opperste bede op haar kersrode lippen. Onder Maria-Theresia zou dat allemaal zo niet gegaan zijn, mompelde Dreas weer. De zaken namen geen andere wending echter door al dit gebrom. Dréas beval vier mannen de ongelukkige Bul op te lichten en hem naar. het dodenhuiske te brengen. Het bleke hoofd tegen de ruitjes geplakt zag Clara de akelige stoet in de verte verdwijnen. Waor was Colas? Bij die vraag voelde ze haar hart als in een ijzeren schroef geprangd. Langzaam was de avond over het landschap neergedaald en alles werd in vale nevel gehuld. De wind zong in de bomen, een langzaam lied vol weemoed. Gans de namiddag hadden de gendarmen naar de moordenaar gezocht. Echter vruchteloos. Clara schrikte slechts uit haar ongeweeglijkheid op toen een zeldzame bezoeker moest worden besteld. Daarna zette ze zich weer aan het venster en tuurde, met dwalende blik in het dromend oog, onrustig naar buiten. Gans de namiddag had de veldwachter een waakzaam oog gehouden op de herberg van Clara doch nu scheen hij overtuigd dat de moordenaar het bos had kunnen bereiken en dat men hem daar zou vinden. Toen de avond viel trad een gendarm de herberg binnen. Dezelfde die Clara had aangesproken in de herberg. Het meisje rilde. Wat hing er boven het hoofd van Colas? En boven het hare? Hewel schoon kind, zijt ge nu tevrede? Waarom? Drommels, omdat hij ontsnapt is! Haar oog bleef somber in de verte turen. Langs waar? vroeg ze. Juist dat weten we niet, meisje. Niemand verstaat er iets van. Uw kerel moet wel snelle benen hebben om zich zo plotseling uit de voeten te maken. Nochtans heeft hij lood in de rug gekregen en veel bloed verloren. Wonder boven wonder! Hij mag van geluk spreken. En gij ook! Ik? Ja, ja, lief kind, gij ook! Ik zie niet in waarom. Ik heb met het voorgevallene niets te zien. Best mogelijk. Ik zeg niet neen. Doch het gerecht oordeelt altijd zo niet. Gelukkig heeft de champetter Colas over de haag zien vluchten. Anders had men U verdacht hem verborgen te houden. En 't gerecht heeft van die kleine middeltjes om iemand zijn tong los te maken. De foltering? Juist, de foltering! Men kan niemand verplichten te spreken wanneer hij niets weet. De gendarm haalde de schouders op. t Is nochtans waar, sprak hij. Gij, evenals wij, kunt geen inlichtingen verschaffen doch dat verergert juist uw toestand. Men had U drie maal op de pijnbank gelegd in plaats van één maal. Ik zei het reeds. De zaak is voor U goed afgelopen. Geef me een pint bier. Wat zal men nu doen, vroeg het meisje toen ze weergekeerd was van de tapkast. Niets, niets. Ge moogt gerust zijn. En... hij? Luid lachend streek de gendarm de knevels op. Als ik U een kus mag geven zal ik U alles zeggen. Slechts één ogenblik aarzelde ze en stak de wang uit. Op uw woord van gendarm? Zeker! De gendarm nam haar hoofdje vast en drukte een paar flinke kussen op iedere wang. Genoeg, riep Clara! Zich losrukkend zei ze: -En spreek nu Ge hebt gelijk, zei de gendarm. Goede rekeningen maken goede vrienden. Gij hebt betaald. Ik zal spreken. Wat zal men met Colas doen? Vroeg ze ongeduldig. Luister, hernam de gendarm. Een bode uit Gent die door Dréas werd ondervraagd heeft verklaard te Welle een man te hebben ontmoet die aan het signalement van Colas helemaal voldoet. De champetter heeft enige gendar men erop afgezonden maar... Maar wat? Ge zult ons niet verraden, hé Ik zit hier te babbelen als een oud wijf. In uw ogen ligt een voor mij onweerstaanbare kracht. wordt vervolgd)

De Voorpost | 1980 | | pagina 7