a ZO IS VOETBAL (1) De ANDERE mate Publiciteitsruiters doorn in het oog -ü - i<£.». 1980 - De Voorpost Paul De Moor zag in Oudegem twee floddergoals van Denderhoutem Met een zondagse lach om de mond worden we door een rustdagschu- wende agent aangemoedigd om verder te rijden. We hebben de keus. Of we rijden rechtdoor naar ik weet niet waar of we draaien de stofferige veldwegel op die naar het plein van Oudegem leidt. Uiteraard dat we voor de laatste mogelijkheid kiezen. Voetbal is terug in het land, dat maken we op dit moment in levenden lijve mee. Ik vraag Marcel een foto te maken voor het uitstervende nakomelingenschap, als ondertitel brengt de toe komstige Voorpost (die eigenlijk de Voorbode noemt omdat het woord «post» uit het woordenboek werd geschrapt daar de post definitief is opgeheven aangezien de lui die er werkten keer op keer de lotto wonnen. Meteen werden ook alle andere betekenissen van het woord in de ban gegooid.) dan iets als: «Deze eenvoudige lieden bezochten het primitieve voetbal». Over de geschiedenis van het voetbal zullen we het bij andere gelegenheden nog hebben, de tijd dringt niet. Een kerel die zich biezonder verheugd voelt over het feit dat de kompetitievoetbal van oma's zolder werd gehaald stuurt ons de parking op, nonchalant sputteren we de persparking voorbij. We zijn niet de enigen die niet zien wat er moet gezien worden. Nauwelijks zijn we uitgestapt of mijn kollega-opdrachtgever (slechte kritiek wordt bij hem afgeleverd, met goeie kan je steeds bij mij terecht. Dat zijn de regels van de demokratie) is reeds uit mijn gezichtsveld verdwenen. Zonder één enkel spoor of stukje kledingsstof achter te laten. Gelukkig voor mij bemerk ik wel de zich opwarmende spelers. De roodzwarten warmen zich duchtig op. Ondanks het feit dat het prachtig dia-weertje is met diepblauwe lucht houden die een training aan waarin ik mij zou doodzweten of minstens het noorden verliezen. Maar wellicht hebben die jongens alle besef van windrichtingen reeds vroeger verloren, een paar weken na de kompetitie dan. Die van Hamme schijnen de zuiderzon te hebben gemerkt op dat ogenblik. Want van die geschiedenis begrijp ik de ballen. Denderhoutem speelt de pannen van het dak en op het einde van het seizoen krijgen ze die op hun kop. Met de sterren uit de hemel verging het hen al eveneens op dezelfde manier. Kampioen spelen en toch zakken? In voetbal kan alles gebeuren, vertelde Rik De Saedeleer nog vrij onlangs, waarschijnlijk wist ie zelf niet hoe raak hij de bal in het net trapte. De scheidsrechter staat met een blad in de hand de spelersnamen af te roepen. Alle spelers zijn onbeschoft vandaag. In de plaats van een vriendelijk handgebaar te maken, of eens aardig goeiedag te murmelen, laten ze het onderste van het schoeisel zien. Zo van «daar lap ik mijn laars aan». Het zou natuurlijk eens kunnen dat de scheidsrechter wil nagaan of de spelers wel schoenen dragen, en als ze die dragen of het hun zondagse zijn. Net als ik Marcel van dit gebeuren op de hoogte wil brengen, stormen de akteurs het terrein op. Het is duidelijk dat de voetballers van Oudegem naar dit moment snakten als balletjes naar soep. Ik kan net mijn tenen krullen wanneer de tikkende elf langslopen. Aan blauwe tenen heb ik voorlopig niks. De man in het zwart (waarom draagt die geen wit pakkie met zo'n helder weer?) zucht driemaal op het fluitje en de eerste match van het seizoen voor Oudegem en Denderhoutem is gestart. Schone liedjes duren niet lang tenzij ze op een verzamellangspeelplaat staan. Voor de boys van Denderhoutem zal dit matchke wel een klusje zijn, wordt er hier en daar voorspeld, want die zitten met een kern die zo uit vierde nationale stamt. De kern van Oudegem is echter gezond. Ik antwoord ontwijkend op de vraag wie de wedstrijd zal winnen. De blauwwitte speler met de voor mij onbekende naam zwiept na een paar minuutjes de bal hoog voor doel. De keeper van Denderhoutem doet alsof zijn neus bloedt en weigert het ding in de handen te vangen. De «Witte» van de gastheren heeft dat echter door en knikt het even witte leer in de kooi van Ver-Leeuw-ering Denderbrullem. Een koud stortbad voor velen. 'eerj 't. m Ah, Denderhoutem zou «Hagem» met huid en haar opvreten. Twee domme doelpunten inkasseerden de filosofen. En dat was er als puntje bij paaltje kwam dan toch te vee! aan. Toch scoorde Oudegem eerst, langs wittekop Danijs. (wvc) Bij zulk warm weer is dat geen slechte zaak, maar ze stellen het niet o prijs. Toen ik als kleine jongen vanuit mijn kamerraampje een volle emmi ijskoud water over mijn ooms hoofd keilde, werd die ook boos, hoewel d maar pas ervoor mijn waterpistooltje had afgenomen zodat die wist dat e< wraakaktie niet kon uitblijven. Maar goed, de rooien hebben afgetrapt. Hi keeper wrijft zich in de haren alsof hij pas uit bed komt en beseft dat hij u, trein gemist heeft naar een betoging van de allerlaatste Belgen. Gele tru(ve zwarte broek en rode kousen had hij aangetrokken zodat niemand herè fees hoefde te vragen welke partij hij koos. Een dame die achter de ijzeren draahsen een stoel heeft neergepoot vraagt me ook eens iets te schrijven oveLnjn Dreeken Colman. De Coremans van de Voorpost ken ik, die zit daar altijd o| vvji de bovenste rijen in het Lokeren-stadion zijn zondagsgeld te verdienen. Zoi hij nu ook al voetballen? Oudegem blijft drukken. De schermutselingen voor het Dender-h niet te tellen, dus waarom er tot in detail over schrijven? Maar verdediging van de roden houdt stand als een ijzeren gordijn. Eén goal if blijkbaar genoeg en aanvoerder De Meyer (ofhoeheetdienualweer?) blijwiner een uitstekend bevelhebber te zijn. fer Iemand met een witblauwe armband loopt langs mij heen. «De anderf® he match»? Marcel knikt van ja. «De receptie wordt daar aan de tent gehoudefs,te h vandaag. Blijkbaar heeft ook de referee dorst gekregen en de wedstrijf^" wordt onderbroken. Oudegem staat verdiend voor en de tegenpartij heef" nog niet veel laten zien. Het frisse biertje wordt met zorg en liefde in hd keelgat gegooid. We gooien de deuren van Marcels wagen" wijd open e( zoeken naar BRT één. Standard blijkt het goed te doen, maar de uitslal ontsnapt mij. Koop dan eens een radio als het luisterinstrument niet mei wil meespelen. Ik voel me nog maar op m'n gemak of we moeten alweel naar de match toe. In de perstribune gaan staan. Het rode eskadron van de bezoekers heeft blijkbaar een paar fiks! aanmoedigingen gekregen van de bazen. Want het geeft de indruk een 0_ onzichtbare deegrol mee te hebben gebracht. Op bepaalde momenteiL worden de blauwwitten meer wit dan blauw maar het gaat toch. Net helr hl ik deze berichtgeving mee of het net der thuisspelers wordt bol gezet. EerT heel flauw schot vertrekt naar de rechterbenedenhoek. De keeper koif9 e' onmogelijk het ronde spul grabbelen. De laatste back trapt over de bal eiians 1 de stand is gelijk. Ik noem de goal een flodderdoelpunt. 6be9 Kesters, ook wel Claudy genoemd door zijn medespelers, snijdt somf door de Oudegemse verdediging als een mes door de boter, maar d£vaar keeper is erg attent. Hij toont zelfs een aantal prachtige safes. Maar daifl,se komt er een vrijschop. Een paar meter voor de backlijn. De bal wordt vooi doel geslingerd. De spits en de libero tikken kameraadschappelijk naar darras ballen en missen al even broederlijk en de bal hobbelt op zijn doorns v gemakje binnen. De kerel die het leder een trap gaf staat verwonderd naafeffer zijn doelpunt te kijken. Denderhoutem gnuift. De zege is sowieso binnenji De verslagen keeper stampt met de voet tegen de paal die terugblikken «Verdomme,» kreunt hij. De Oudegem-aanhang staat er wat aangeslageifaels bij. Nog amper vier minuutjes te spelen en het vlees is gaar. Hier en daaiimot druipen een paar supporterskringen naar hun wagens. Toch blijft d( spanning er inzitten. De referee laat zelfs een drietal minuten langer spelen maar de thuisploeg moet tevreden blijven met het kleinste verlies) Onverdiend, rekening houdend met wat Denderhoutem op de grasmat tei toon heeft gespreid. Terwijl we in de wagen naar de voetbaluitslagen luisteren vraagt Marei waar ik de meeste punten scoor: «Thuis of op verplaatsing?». Ik vertel her. dat ik mijn spelers van de hand heb gedaan en met het ontvangei transfergeld twee koeien heb gekocht die op de weide staan te grazen, let wat ik ook zal advizeren aan de grote baas van Club Brugge, tot nu toe koi ik dat niet doen omdat de arme man zich naar het schijnt geterrorizeeri voelt door een Zuid-Molukker. Het zou moeten lukken, natuurlijk. Paul DE MOOI faert: Ilerla irdie 'ttej lizoe ile Ich t Eigenlijk hebben we van jongsaf zin om te voetbal len. Spontaan. Onbewust. We zien een keitje liggen op de stoep, of een leeg konserveblikje. En we schoppen er op... Later vinden we misschien de weg naar de wei van boer Jan en met enkele vriendjes spelen we een matchke. De «echte» goal vervangen we door twee stokken en een eindje touw We kunnen ook naar een klub. Nu reeds als broekventje, /vant er is al een kategorie pre-miniemen. Stel je 'oor: die dreumessen leren op een heus voetbalter- ein een bal stoppen en koppen. Een stap voor- vaarts? Kan best, op voorwaarde dat de nadruk jelegd wordt op het ludieke en niet op de dwang tot vinnen. /oetbal «spelen» gebeurt op een terrein. /loet er gras op staan? telemaal niet. Doch er no.gen bievoorbeeld leen stenen op liggen. Ook geen paardevijgen of koeietaarten vanwege het gevaar voor tetanos- ïnfektie Er mag ook niet gespeeld worden op een veld waar een boom of een struik zou op groeien. Moet een terrein afgeba kend zijn? Inderdaad. Alleen met gebluste kalk. De lijnen moeten wit zijn. Alleen wanneer er sneeuw zou liggen mag «kleur» wor den gebruikt. Zaagmeel mag nooit gebruikt. Je mag ook geen greppel tjes graven: de spelers zouden er ontwrichte voeten kunnen aan over houden. Vandaar.. Zijn doelnetten ver plicht? Ja. Als die er niet zijn, of ze zijn niet in orde (meta len netten zelfs geplas tificeerd zijn verbo den), dan kan de match gewoon niet doorgaan. Waartoe dient de mid dencirkel? Die middencirkel, met een straal van 9,15 meter, dient om bij een aftrap de tegenstanders op regle mentaire afstand te houden. Hoe hoog en hoe breed is een doel? De breedte bedraagt 7,32 meter, de hoogte 2,44 meter. Daar is echter een afwijking van 5 centime ter op toegestaan. Dat betekent meteen dat het doel tussen 7,37 meter en 7,27 meter breed of tus sen 2,49 meter en 2,39 meter hoog mag zijn zon der dat iemand daar gra ten in kan vinden. Waarom zijn er cirkelbo gen getrokken voor het strafschopgebied? Die moeten de tegen standers op een afstand van 9,15 meter houden bij het trappen van res- pektievelijk de begin- schop en een penalty. Wat staan die wapperen de vlaggetjes op de vier hoeken er te doen? Die helpen de arbiter en de grensrechters om uit te maken of de bal over de doellijn of de zijlijn is gegaan. Mag de scheidsrechter de match laten aanvan gen zonder dat er hoek- vlaggen zijn? Hij moet dat zelfs doen. Wél dient hij een rapport naar het bevoegd komi- tee op te sturen. De stok ken waaraan de witte vlaggen hangen moeten anderhalve meter boven de grond uitsteken en mogen niet «puntig» zijn. Wat is een strafschopge bied? Die «grote rechthoek» bakent het gebied af waarbinnen een fout, be gaan door de verdedi gers en die een recht streekse vrijschop tot ge volg heeft, bestraft wordt met een penalty. Een pe nalty, dat weet je, wordt getrapt vanop een stip die elf meter van de doel lijn is neergezet. Wat is het doelgebied? Het doelgebied is die klei ne rechthoek waarbinnen de doelman, die de bal niet in de handen houdt of die zijn tegenstander niet hindert, niet mag aangevallen worden. Dat doelgebied wordt ook het beschermingsgebied van de doelman genoemd. Die kwartcirkel aan de hoekvlaggen, waarom is die er nodig? Die kwartcirkel heeft een straal van één meter. Daarbinnen mag de bal worden gelegd bij een hoekschop (of hoor je lie ver: corner?). Loodrecht op de doellijn, 9,15 meter verwijderd van de hoek, worden nu ook «streepjes» getrok ken. Waarom? Ook dat heeft weer te ma ken met het op afstand houden van de tegen stander: een hoekschop' is een., een vrijschop, en dan blijf je als «anders- gekleurde» ook 9,15 me ter uit de buurt. Als de bal een afstand van 70 centi meter heeft afgelegd, mag je dichterbij komen Waarom is er een mid dellijn die het terrein in de breedte in twee helf ten verdeelt? Het antwoord zit in de vraag verstopt. Belang rijk om weten is dat bij de aftrap de middellijn «ei gendom» is van de ploeg die de kick-off neemt. Tij dens de spelevolutie be hoort de middellijn aan beide teams. Als je weet dat je op je eigen terrein helft nooit voor buiten spel mag betrapt wor den, is het duidelijk dat een speler die op de mid dellijn heeft postgevat, geen gevaar loopt een «offside» tegen te krij gen. Tenzij grensrechter en/of arbiter blunderen. Dat laatste zit er steeds in: het zijn mensen en mensen is misselijk. Wat als de doellat of de doelpaal breekt? Onmogelijk? Dat zeg je maar. We hebben het .pome «n d eens zien gebeuren tot we zelf nog al fluitend de terreinen liepen Ei speler met de dij tegj de staak. Een onrustwt kend gekraak en geen dijbeenbreuk, doj een door de jaren en regen rotgevreten pi die het liet afweten nen de tien minuten wi het kwaad hersteld IC kon voortgespeeld w«%' den. Die tien minuten zi de «limiet». Als het weitje opknappen langeld duurt, wordt de matpeste gewoon stopgezet. «te ja rerd Rond het terrein is e«an neutrale zone. Waarom Die zone is drie met breed. Daarbinnen gen alleen mensen men waarvan de oo rg telba len a op het scheidsrechteile ko blad genoteerd is. Diin9« moeten een armbai3d0( dragen. Ook de wissiaak spelers mogen er plaat e°r|™ nemen. Doch zij krijgt ;en r een (verplicht) voorbnStar houden plaatsje in cfeetek dug-out. Of op de bankvan E (vervol, Mare roetfc Van Hauwermeirt "et k eger Naar een geschil BRT - SC Lokeren? Wie zondagavond knus jes achter zijn TV kroop met de hoop beel den van het derby SC Lokeren - Beveren te bekijken, kwam bedro gen uit. Volgens de man van dienst in Sportweekend, Marc Van Lombeek, was je oorzaak te vinden in iet feit dat te veel publiciteitsruiters waren geplaatst, op het veld aan de Daknamstraat. BRT-reporter Ivan Sonck was ter plekke en er scheen geen vuiltje aan de lucht. Via een beeld bandmontage zou Ivan verslag uitbrengen over een derby die de massa naar de Durmestad had getrokken. Daarvan kwam niets in huis. Herman Pauwels, de programmator, had reeds na de wedstrijd tussen Lokeren en Gent, geklaagd over het feit dat op Daknam nogal wat publiciteit staat die het oog van de camera niet kan ontwijken. Manager De Rijcker zou beloofd hebben daar wat aan te doen. Omdat de situatie blijkbaar ongewijzigd was, voerde de BRT het beeldverslag van het pro gramma af. We hebben de beide partijen aan het woord gelaten. Alois De Rijcker konden we niet bereiken omdat hij in Moskou verbleef, waar hij met het oog op de komende Europese wedstrijd sa men met Jozef Vace- noosky de Lokerense tegenstander was gaan scouten. Langs BRT-zijde hadden we een gesprek met commentator Ivan Sonck. - Voor mij was er aanvan kelijk geen vuiltje aan de lucht. Ik was ter plaatse en zou later op beeld band verslag uitbrengen over de derby. Toen ik evenwel zondagavond in de studio kwam liep ik Herman Pauwels tegen het lijf, die als program mator, mij de vraag stelde hoe het op Loke ren was verlopen. Voor mij alles goed, maar toen hij vroeg hoe het met de publiciteit gesteld was, bleef ik het antwoord schuldig. Hierop zijn we in de studio de beelden gaan bekijken en was Herman Pauwels formeel om te verklaren dat te veel publiciteit was ingeblikt. U moet weten dat we vooraf met Club Brugge ook al voor dezelfde feiten stonden. - Ik schrok natuurlijk toen ik vernam dat de derby niet zou uitgezon den worden. Men had me te Lokeren gezien en daar had ik niet geïnfor meerd hoe het zat met de publiciteit of te verstaan gegeven dat dit niet mocht. Maar geloof me, ik wist van niets. Dus zal men me ook niet kunnen verwijten dat ik een dubbele rol aan het spelen was. Alles berust in de han den van de heer Pauwels die daarin een rechte lijn wil trekken. Of er een geschreven of ongeschreven overeen komst bestaat tussen Lokeren en andere clubs en de BRT is ook niet mijn zaak maar wel deze van de realisatie». Tot daar Ivan Sonck. In Lokeren scheen men de zaak uit een gans andere hoek te bekijken. De heer Luclen Swartele was, net als vele ande ren, verbolgen over het feit dat men geen beel den op TV had gezien. Verder was hij van oor deel dat voor de club de publiciteit voorrang krijgt. - Als wij publiciteit krij gen, aldus Swartelé, dan moeten de firma's daar voor betalen. Bij gebrek aan plaats moesten we deze borden (ruiters ge noemd) wel plaatsen in de langste lijn van het veld. Vandaar dat we ons de weelde niet kunnen veroorloven deze weg te nemen. Ook niet voor de komst van de TV. Jam mer dat dergelijke ge schillen ter sprake moe ten komen. Waarom heeft de teleivisie dan niet alleen de doelpun ten gegeven? Herman Pauwels van de BRT zag het weer an ders. Volgens hem is Sporting Lokeren in ge breke gebleven. - Na de wedstrijd, de openingsontmoeting Lo keren - Gent, heb ik de beelden bekeken en kun nen vaststellen dat er in de lengte van het veld te veel reklamepanelen wa ren opgesteld. Dit mag niet en daar blijf ik bij. Ik heb toen telefonisch, kontakt opgenomen me* manager Alois De Rij cker die me bevestigde dat hij het nodige zou doen. Inmiddels schijnt er niets te zijn gedaan. Die ruiters, zoals we dat noemen, staan nergens. Op geen enkel speelveld waar we komen, dus mag het ook niet op Lokeren Reeds vroeger hebben we maanden met Club Brugge over dit feit onderhandeld, vandaar dat we thans ook oprecht moeten zijn en Lokeren waarschuwen. Binnen veertien dagen is de wedstrijd Lokeren - Cerkel Brugge gepro grammeerd, maar staan er nog panelen of ruiters, dan komen er terug geen beelden in de huiskamer. Zo is er zondagavond nadat ik met Ivan Sonck de beelden had bekeken direct kontakt opgeno men met het secretariaat van Sporting Lokeren. Ik wilde wijzen op de af spraak met manager De Rijcker. Daar heeft men de hoorn van de telefoon afgenomen waarop ik de vraag heb gesteld, na me bekend te maken, of ik niet met iemand kon ten. Nog !0Udi lerse reeds nuter denv rich i spreken van het bestuu^™' of de manager. Ik kreeg toen te horefbeg dat De Rijcker er nifl^or was. Ik moest later ma?m®®' eens terugbellen als he beter paste. Dit kan i mua'n natuurlijk niet nemen. Verdwijnen de ruiter! niet in de lengte van he 9her veld dan komen er in d toekomst ook geen beel den meer van een wed strijd op Lokeren. Tot daar BRT-man Her man Pauwels. Hopelijk kan de zaak na onderhandelingen to een goed einde ge bracht. Een oplossing zou vooi iedereen een voordeel zijn en zeker voor de kijers. Al kunnen we besl het standpunt van Spor ting Lokeren begrijpen Emiel Deve

De Voorpost | 1980 | | pagina 20