De Roger De Neef story (3) Roger De Neef deed SS-vrachtwagen met tien ton munitie in de lucht vliegen 32 - 12.9.1980 - De Voorpost dadelijk maar hij i VRIJDAE «Zwetend als een gek en vol zenuwen zat ik daar. De minuten tikten traag de klok weg. We vlogen eerst boven de Noordzee en dan het luchtruim van bezet Belgie "ö/nnen. Het was zevenentwintig augustus 1944, ja, «zegt hij,:» nu zesendertig jaar gelden. De vijand rook precies dat wij het waren want een begeleidend vliegtuigje werd onder vuur genomen en neergehaald. Het rode lichtje floepte aan. Nog twee minuten en we zouden moeten springen. Boven Gedinne, een kleine gemeente in de Ardennen ten Zuiden van Beauraing. Ikzelf zat aan de springopening van het vliegtuig. De chef. Blohdeel, zat aan de andere kant. Wat er dan in je omgaat is onbeschrij felijk. Niemand zei een woord. Iemand beet op z'n lippen, de ander verfrom melde een papiertje.. Nog een ander zat voorover ge bogen en steunde op z'n knieën. Het was nacht en de Belgische bodem bleef onzichtbaar. De hoorn loeide en het waarschu wingslichtje flikkerde. De Belgische para's die nog vóór de geallieerden België zouden binnendringen, stonden op. namen de wa pens en controleerden vlug de ganse uitrusting. Het was nu een kwestie van sekonden. Het vlieguig vloog op am per honderd meter hoogte. Eén voor één lieten we ons in het duister vallen. Wat er beneden op ons wachtte was een groot vraagteken. Misschien floten straks de kogels wel langs onze oren. Maar, op zo'n moment denk je daar niet aan. Mijn valscherm ging open en nog geen halve minuut later stond ik op de grond. Een aangenaam moment, in alle angst een aangenaam mo ment want na vier jaar af wezigheid was ik blij terug op Belgische bodem te staan. Ik zag al m'n mate riaal na en als sektiecom- mandant moest ik zo spoe dig mogelijk m'n man schappen groeperen. Een vriend van mij had z'n voet gebroken en werd opgeno men in een hospitaal als «een arbeider die van een stelling gevallen was». Mis schien wel een slecht voor teken, dacht ik. Neen, toch niet, er viel geen enkel schot. De Ardeense stilte werd niet verstoord. Alles was goed voorbereid. Er viel geen enkele Duitser te bekennen. Roger vertelt alles alsof het gisteren gebeurde. Stom verbaasd zat ik te luisteren naar de man die meegehol pen heeft aan onze bevrij ding, een wielrenner die langs omwegen als para in België terecht kwam. Roger Een typische soldatenfoto: aanslag. heeft aan het front heel wat meegemaakt. Gelukkig had hij prachtkerels rond zich. Zo was er een komman- dant, Blondeel; de stichter van de eerste Belgische pa rachutisteneenheid. Van die man was hij misschien wel een tikkeltje jaloers. Het was een kerel met een sterk karakter, hij was altijd bij het werk en bleef het recht vaardigheidsprincipe han teren. Moedig tegenover z'n ondergeschikten. Roger was er voor hij vertrok hon derd procent zeker van dat met zo'n leider niks te vre zen viel. Het begon echter allemaal heel eigenaardig. Hij had voor het uitbreken van de oorlog, een tweede plaats behaald in de zesdaagse van Antwerpen samen met Achiel Bruneel. Daarna tw- Muziek moest erbij. De Neef heeft het wapen in trok hij met Stan Huys naar Buenos Aires. Daar moest hij als soldaat naar Canada en indien hij zich niet aan meldde, werd hij be schouwd als deserteur. Voor de vijfendertige jari ge De Neef zat er dus niks anders op. Met een Noorse boot vertrok hij naar Cana da en daar leerde hij ver schillende vrienden ken nen. Blondeel. Debefve, Limbosch en Kirschen, al lemaal stoere kerels die men later als parachutist zou droppen in de voorste linies van het front. Roger werd hier opgeleid tot sportonderrichter. Zo ook kreeg hij een paar strepen bij en was hij van het groot ste beulwerk, de drile, vanaf. Ook wilde hij absoluut een muziekkorps zoals alle an dere compagnies. Iedereen moest een dollar soldij af geven en Roger zou met dat geld alle instrumenten aankopen. Tijdens de vrije tijd in Canada werd dan druk geoefend. Iedereen keek er een beetje tegenop maar na een paar maanden zag men ze toch allemaal met een stoere borst voor hun korps marcheren. Toen kwam de grote dag. met 25.000 man werden ze verscheept naar Schotland. Een paar maand later wer den kandidaten gevraagd om parachutist te worden en Roger stelde zich kandi daat. Met de eerste para's verhuisde hij dan naar een net uitziende hoeve te War wickshire: Fiz-Hile genaamd. Daar verbleven ze twintig maanden, niks anders doen dan zware oefeningen met scherpe munitie. Alle dagen hetzelfde programma. Er vielen ook slachtoffers: kommandant Thys liep zo bij een landing een kwet suur op en mocht niet meer Eerste minister Pierlot schouwt de troepen. In hel witte cirkeltje het Itoofd van sergeant Roger De Neef. springen. Alleen de harde kern bleef over, de training was gewoon keihard. «Zo zaten we eens in een bos en alles werd nagebootst. Men vroeg ons wat we hoorden. Het eerste was een wegrij dende jeep, daarna hoorden we een man sluipen in het gras, ais je deze geluiden niet kon «vertalen» mocht je het vergeten, dan kon je keukenhulpje of kuisvrouw gaan spelen». De belgische parachutis tencompagnie werd als ge- vechtsklaar en plichtsbe- wust erkend. Ze hadden alles verworven, zo ook de voornaamste faktor van het succes: het zelfvertrouwen. Alles werd speciaal ingeoe fend met het oog op de invasie in Normandië. D-dag brak aan en de pa ra's van Blondeel waren er nog niet bij. Vruchteloos vroegen ze om in Frankrijk te mogen springen, het bleef echter maar duren. Op zevenen twintig juli werd de eerste groep Belgische para's on der leiding van luitenant Ghijs en eerste sergeant Klein naar Frankrijk gevlo gen. Twee uur later Werden ze gedropt, achter de Duit se linies. Andere ploegen streken eveneens neer en in Picardië ontdekte luitenant Kirschen het plan van de Duitse opstelling achter de Somme. Montgommery stuurde ge lukwensen. Negentien da gen lang bleef De Neef in de streek van Gedinne. Als sergeant instrukteur bij de para's had hij de opdracht Duitse konvooien die naar de gevechtszone reden, te vernielen, ook moest hij doelwitten signaleren. De hond op de schoot van Roger komt terug overeind alsof hij het ganse verhaal al kent, ik spit m'n aan dacht ook. «Op een avond, eind au gustus, het was pikdonker, vertrok ik met sergeant Goffinet en nog een tiental anderen vanuit Gedinne. Na vier uur te hebben ge marcheerd vatten we post langs een druk kruispunt. We waren tot de tanden gewapend. Mitrailleurs, lichte en zware. Veel gra naten, mijnen andere springstoffen. Plots hoorde iedereen in de verte een zware wagen. Ik wist het zeker: Duitsers. Het kon niet anders. Ik zie nog al tijd die twee kleine lichtjes van de vrachtwagen. Hij kwam vanuit de bergen in ónze richting gereden. Die kans mochten we niet mis sen. Ik was geen moorde naar. ik handelde als een automaat, in opdracht, ik kon evengoed vermoord worden. Als je tegen een Duitser ooit probeerde vriendelijk te zijn dan was hij het ook, maar als hij de kans zag om je neer te knallen dan ging je eraan, wees daar maar zeker van. Samen met m'n mannen legden we springstoffen die de banden van de auto's afrukten. Verderop legden we mijnen. We verstopten ons en verspreidden ons op één lijn, het machinege weer in aanslag en strij- densgereed. We waren echt op alles voorbereid. Want wij waren tenslotte specia listen. geoefend in het ge bruik van een wurgkabel, een dolk, geoefend in doel treffendheid en snelheid. Het brullend geluid toen de vrachtwagen waarin een twintigtal SS-ers had plaatsgenomen op de eer ste mijn liep was akelig. Het voertuig was immers ook nog geladen met tien ton munitie. We gooiden daar bovenop ook nog handgranaten. Nooit zal hij dit schouwspel vergeten. Hij noemt het een echte afslachting. En met die tien ton munitie had het vuurwerk ter gelegenheid van honderdvijftig jaar Bel gië er niks aan. Een echte ravage. De geallieerde voor uitgang echter achterhaalde 'K 01 Parapionier Roger De Neef wordt gelukgewenst door koning Boudewijn gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de paracommando's Met acht man kropen ze in ven. Nog zes maand en da het wagentje en dan volle gas door Gedinne. dat op dat moment vol zat met Duitsers die hun tien ton verloren munitie kwamen wreken, niemand had hen opgemerkt, maar in Waver liep het fout. het wagentje kon het niet meer bolwer ken. gelukkig passeerde er toen een kolonne van de ondergrondsen, waarmee ze naar Brussel konden. Daar aangekomen was het reeds avond en ze konden pas 's anderendaags ver trekken naar Engeland, daarom kreeg iedereen een alle Belgische paragroepen. Maar toen van Rundstedt in de Ardennen aanviel, werd wederom-op hen een beroep gedaan. In Tellin, Wellin, Chanly, leverden ze verbit terde gevechten met SS- pantserdivisies. Op oude jaarsavond, in de slag van Bure, sneuvelden Renkin. Lorphre, de Villermont bij een aanval op een anti- tankbatterij. Sergeant De Neef is na de oorlog nog geruime tijd bij het leger, bij de valscherm springers, gebleven. Het voornaamste doel van lui tenant-kolonel Blondeel was het voorgoed uit. Dan gaat Roger verbitter en teneergeslagen terug i ten, z'n vrouw had heel veel; meegemaakt, geen inkom-f sten meer en vier jongen} die ze tot in de puntjes wildel verzorgen. Al het geld wa< opgeleefd en Roger was verl plicht z'n villa te verkopen voor een handvol geld. Het noodlot had toegeslagen.1 Een paar dagen later stondl ook de deurwaarder aan dep- deur van z'n nieuw verblijf,! hij kwam alles aanslaan^ 9' omdat z'n vrouw de belas- e' was immers het in leven dag vakantie. Degene die houden van z'n mooie een- dicht bij huis waren konden tingen op haar hondje nog niet betaald had. Dat decd8as a heid. Ze was een samen stelling van mannen uit alle standen, leeftijd en her komst. Als instrukteur le- yoor een nacht bij zin. Roger begon dadelijk vervoer te zoeken, maar hij vond het niet, gelukkig de deur dicht, letterlijk figuurlijk. De Rosten, taai als vroeger, legde hel! geval uit, het hondje was al een half jaar dood en met de' rlijk el'Mr ra. cve3 Ai ■2d, hein laar De blijde thuiskomst na de bevrijding. ublikati De Fe p feest fceerd c èn W. 1 emd v in, ou irs en Ml. Ko iets i Beft me ilijke s biedt 'eep u ihieder et pra van f iepen, Beid hooi: n. it aani fees ust bi n bij i inde verde hij nog vele diensten aan de parachutisten. Hij is er nu vijfenzeventig. De onverbrekelijke band van vriendschap met z'n vroe gere vrienden is er nog steeds, het waren allemaal kerels waar je blindelings op kon vertrouwen. Oost West, thuis best Na hun verblijf te Gedinne, hadden de Belgische para's hun werk volbracht en ze moesten terug naar Brussel om van daaruit overgevlo gen te worden naar Enge land. Dit alles verliep niet van een leien dakje, want hoe moest men in Brussel geraken, alle openbaar ver voer lag stil en de Duitsers mochten hen zeker niet ontdekken. Er werd in de omgeving van Gedinne ge zocht naar een auto. Ze hadden geluk, een oude boer had onder z'n hooi een vierwieler verborgen. Nu hadden ze nog geen benzine, die moesten ze gaan halen bij een andere boer. maar vooraleer ze de brandstof kregen moesten ze de man toch een paar maal met de dood bedrei gen of hij loste ze niet. kwam toen de kapitein van de ondergrondsen die twee man van z'n compagnie de opdracht gaf Roger naar Lokeren te vergezellen. In Lokeren aangekomen was het daar een groots feest ter gelegenheid van de be vrijding. Roger trok eerst naar z'n stamcafé, zette zich op z'n vertrouwde plaats en be stelde gewoon een pilsje. De barman echter liet alles vallen, het feest kon goed beginnen. De man vertelde hem waar Roger z'n vrouw kon vinden, die was gaan dansen met haar oudste zoon want die wilde nooit thuisblijven Toen Roger de zaal binnentrad begon het grote gejubel, maar z'n vrouw was echter al flauw gevallen van de emotie. De mooiste dag in Rogers le ven was wel het weerzien van z'n vrouw en z'n vier zonen. Het feest duurde tot 's anderendaagsmorgen. maar Roger moest dan toch terug naar Engeland. Hij was heel gelukkig dat hij z'n gezin teruggezien had en daarom ook had hij zich voorgenomen niet lang meer bij het leger te blij- revolver die hij ondertussen uit z'n kamer gehaald had zou hij iedereen die aan z'n spullen kwam. neerknallen. Voor de deurwaarder vol stond het en hij bolde het af. De zaak ging in de doof pot. Gelukkig maar, lacht Roger nu, want hadden ze dat ooit moeten doordrij ven. dan was Lokeren te klein, ik die meegeholpen heb aan de bevrijding v m'n land en dan nog m'n boeltje afnemen, neen ver geet dat maar. De toekomst zag er dus vrij somber uit, eerst begon hij een fietsenwinkel. Hij ver diende daar wel wal geld mee, maar toch niet genoeg om z'n gezin te onderhou den. Dan begon hij een han del in kaas en eieren en hij deed vier markten op de week, nou dat was wel winstgevend en dat heeft hij dan ook een tijd lang ge daan, tot hij later café zou gaan houden, een verdien ste die hem op de hoogste plank bracht bij de zelfstan digen. en een zaak die de basis zou leggen van een politieke carrière van een entwintig jaar. vervolgt lumd lüand feantwi *DE Ci Maktie Aa "•053/

De Voorpost | 1980 | | pagina 32