1 gjgg BEKOMST VAN WELZIJNSZORG IS SOBER GESLOTEN VERGADERING GEMEENTERAAD TELDE 32 PUNTEN WAK-NIEUWTJES ulst heeft nu ook Welzijnsraad men pikkels of weedaagse derde leeftijd De Voorpost - 12.9.1980 - 3 -n op nder, irheid f, in 1 irdelen lerlijke ten da Msters Sociaal Overleg, dat een samenhouding in zowat alle sociale werkers uit de meest se sektoren van het welzijnswerk, zette haar werkingsjaar op uitstekende wijze in met een tavond over de zin van een overlegorgaan sn het welzijnswerk. nebbei en ko ganse s uw e nebber l-zi|n is men de gc te di groeie en to /ordt. jm deze vergadering mende specialisatie stelt na- ;had in de refter van de tuurlijk heel wat problemen. iuttende Werkplaatsen De ene sociale werker weet et Wijngaardveld te niet van de andere wat hij werd onmiddellijk dui.- doet, terwijl er ook een ge- bij het inleidings- brek is aan koordinatie. Dit van ASO-voorzitter gebrek aan koordinatie werd Vauters. Hij deelde im- trouwens reeds in de inlei- mee dat het sekreta- ding door ASO-voorzitter van de vereniging, dat Jan Wauters aangeklaagd, de oprichting gelegen De heer De Leu sprak in dit i het Jeugdsekretariaat verband zelfs van een echte Ie stad Aalst, Kapelle- verkaveling van diensten. De 15. weggevallen was. bevolking is trouwens ook hand ÏOr ^eed een drin- meestal onwetend van wat i oproep tot de talrijke de veldwerkers specifiek 3zigen om de stuur- doen. In dit verband wees hij van het Aalsters So- op het belang van een dege- Overieg te helpen in lijke informatie zowel naar inden van een nieuw de sociale diensten onder- Terzelfdertijd werd ling toe als naar de bevol- de medewerking ge- king zelf. d voor het bekomen Als volgende krachtlijn in de htiq !en t'1Pstenc''" en foto- sociale sektor zag de spreker nfiachine. de snelle toename van de wat positiever was de kosten voor de gezondheids deling dat op 8 sep- en welzijnszorg. In de jong- :r 1980 een stichtings- ste tien jaar werden een dering plaatshad van nooit voorheen gekend aan- w Welzijnsraad Aalst, tal behoeften gekreeerd, die oei en de werking van op dit ogenblik ingevolge de lijke welzijnsraad was krisis niet altijd kunnen be- ens het gesprekson- waarheid worden. Het ge- wéï irP van avond. Voor volg is dan ook dat heel wat leiding van dit onder- diensten met krappe begro- had de vereniging be- tingen zitten. Om de financï- gedaan op twee emi- ële problemen op te lossen sprekers met name de was het volgens hem dan Jan De Leu, attaché- ook noodzakelijk dat men ikke lur k'i staatssekretaris zich zou bezinnen over de .Steyaert, en Dolf Cau- vraag hoe men de krachten voorzitter van de Na- zou kunnen bundelen en hoe e Stuurgroep «Overleg men de kwaliteit van de nswerk» en voorzitter dienstverlening zou kunnen Ie Brusselse Welzijns- verbeteren De vierde en laatste kracht lijn was volgens de heer De rliik vrT"''^" i Leu het probleem van de ar vaktfr ^eu' eer" eerste lijnszorg, waarbij hij «ft woord nam, wees op vodral dachI aan de bestaan. ■idis Dit?9 V3n i W?'2l,r:''' de beperkte mogelijkheden "1 als overkoepeld or- om kronische Jieken te ge. -van alle sociale wer- J'l j geloc i kies st, en verko i te di rkelijk ng... E jr thoi is all wikk akt er of Sti zo ge ar wat i te ornaari ^°9ettlijnen nezen. In dit verband diende tinnen een bepaalde re- men de thuisuerzorgings- volgens hem dienden zorg maksimaal uit te bou- |rachtli,nen onderkend wen oa d00r een „nder. Irden binnen de sociale steunlng van het Ihulsmi. r. Allereerst was er het jjeu ■ftenpatroon van de ing dat duidelijk ge- Taken ld was Door het feit dat De adviseur van staatssekre- plge de socio-ekono- taris Steyaert behandelde Je evolutie, meer en vervolgens de taken van een Imensen werken, is de welzijnsraad. Zo wees hij ook minder en minder vooreerst op het belang van I Anderzijds stelde hij de informatie tussen de ver- flat de medische weten- schillende «veldwerkers», j botste tegen het feit Hierbij was het noodzakelijk et stijgend aantal kro- dat men elkaar beter leerde t zieken. Daar de ge- kennen om aldus beter te ■laties verminderen kunnen samenwerken, ■de maatschappij zich Naast de informatie van de jorbaat naar professio- sociale werkers zelf zag hij I welzijnswerkers, en de welzijnsraad ook als in- j diensten, daar waar formatiebron voor de bevol- r veel problemen zelf king. Ook hier diende men milieverband opgelost de diensten beter bekend te !n. maken, en zonodig de adres- beede krachtlijn zag hij sen van de verschillende ■eit dat de diensten diensten door te geven aan Is meer en meer gespe- wie erom zou vragen. In feite perd ziin. Deze toene- zou de Welzijnsraad op dat vlak reeds een verwijzings- funktie kunnen krijgen. De derde taak was volgens de spreker het signaleren van de lakunes binnen de bestaande diensten of bin nen een bepaalde streek. Men-zou ondermeer kunnen vaststellen dat bepaalde dienstverleningen nog afwe zig zijn. Eventuele lakunes zouden dan moeten kunnen opgevuld worden. Dit alles mocht echter vol gens Jan De Leu niet beteke nen dat de Welzijnsraad ei gen initiatieven zou nemen. Anders zou men immers een situatie kreëeren waarbij veldwerkers op langere ter mijn konkurrenten van el kaar zouden zijn. Tot slot van zijn interessante uiteenzetting behandelde de spreker nog het standpunt van de centrale overheid, die op het vlak van de welzijns- raden een neutrale houding aanneemt. De overheid stelt aldus geen regels op noch erkenningsnormen. Men is immers van oordeel dat dit tot de bevoegdheid van de lokale raden zelf behoort, zo niet zou men de dynamiek die eigen is aan elke speci fieke welzijnsraad ontne men. In dit verband acht de overheid het ook niet nood zakelijk bepaalde specifieke taken aan dergelijke vereni gingen op te leggen, omdat de verantwoordelijkheid hiervoor op het lokale ni veau zelf te situeren is. Beleid De tweede gastspreker, de heer Dolf Cauwelier behan delde in zijn uiteenzetting meer de praktische kant van de welzijnsraden. In tegenstelling met zijn /oorganger was hij van oor deel dat er ons land geen gezondheidsbeleid en wel zijnsbeleid bestond. Als voornaamste oorzaak hier van zag hij de steeds maar wijzigende regeringen als ook het feit dat de sociale sektor slechts als een min der belangrijk departement wordt aanzien. Hij noemde dit een ecfjt drama, gezien men op dit ogenblik niet weet hoe de welzijnszorg er in de toekomst zal uitzien. Ook in de specifieke sociale organisaties als mutualitei ten, vakbonden, enz. werd het sociaal werk slechts als randfenomeen aanzien, dat belangrijk was in zovere men er subsidies kon voor krijgen. Nochtans meende de heer Cauwelier dat er nood was aan welzijnszorg. Dank zij de veldwerkers zelf werd echter pioniersarbeid verricht. Na deel voor deze personen is wel dat de meesten in inge bouwde diensten zitten, en als werknemer tewerkge steld zijn. Gegroeid vanuit de basis zelf ontstonden dan de jongste jaren een groot aantal wel zijnsraden, die zowat het >eien n de een voo ïsloo gevl ben dan r nader nslottf ai on inden I wat belangstelling voor de tweedaagse van de derde leeftijd. (Per) -i r t |"S|" in Be in de afgel ofdza ïotie kels outst nu al de exposanten, Oscar Colpaert, een specialist in het fineerwerk. (Per) IraktK l ganse vlaamse territorium reeds omvatten. Er was im mers niet alleen de emanci patiebeweging binnen de welzijnswerkers zelf, maar ook het besef dat er in een bepaalde regio nood was aan welzijnszorg. Anderzijds wees de voorzit ter van de Brusselse Wel zijnsraad op het feit dat de wetgever ook hier tekortge schoten was in haar plicht. Als voorbeeld haalde hij de wetgeving aan op het OCMW, waar voorzien werd in een overlegorgaan binnen de plaatselijke welzijnssek- tor, maar tot een verplich ting kwam het niet. Ook is men er niet in geslaagd de wetgeving op het OCMW zo danig op te stellen dat zij allen bevoegd werd voor het sociale beleid binnen één bepaalde gemeente. Nu vindt men dikwijls een socia le dienst van de gemeente naast één van het OCMW zelf. Subsidiëring Wat specifiek de welzijnsra den betreft was Dolf Cauwe lier van mening dat de op richters ervan vertrouwers- wekkend dienden te zijn. Volgens hem diende de wer king van dergelijke raad mo gelijk te zijn binnen de werk uren en niet alleen er buiten. Vervolgens behandelde hij de subsidiëring van deze welzijnsraden waar op het einde van dit jaar tot een evaluatie zal overgegaan worden. De overheid diende volgens hem alleszins over de brug te komen maar dit betekende met dat zij alles diende te subsidiëren. Ook van de leden van de wel zijnsraad zelf mocht een bij drage verwacht worden. An derzijds konden de instellin gen instaan voor de subsidi ëring van de werkingskos ten, die nooit hoog oplopen. Wat de plaatselijke overheid betreft was hij van mening dat deze een onrechtstreek se bijdrage konden leveren door het ter beschikking stel len van lokalen en door het drukken van publikaties. De nationale overheid zou dan op haar beurt kunnen in staan voor de subsidiëring van de vrijgestelde, die noodzakelijk is voor een goede werking van de wel zijnsraad. Nochtans is men in de realiteit hier nog niet aan toe. Toekomst De heer Cauwelier zag de toekomst trouwens zeer somber in, en hij meende zelfs dat men het kritieke stadium in de sociale sektor vlugger zal bereiken dan gedacht. In dit verband wees hij op het tekort aan financiële middelen waarover de over heid beschikt. Anderzijds werden door deze overheid een aantal hulpmiddelen in het leven geroepen zoals BTK-projekten, het Plan Spi- taels, tewerkgestelde werk lozen, die slechts tijdelijke oplossingen zijn die weldra tot het verleden zullen beho ren. De BTK-formule, die vooral in de welzijnssektor gebruikt werd noemde hij in dit verband trouwens een ongelukkige en te gemakke lijke oplossing. Anderzijds werden hierdoor een aantal behoeften ge- kreëerd, die niet zo vlug zul len kunnen opgevangen worden. Men denke vb. aan de zogenaamde poetsdien sten. Ook zijn kollega Jan De Leu bevestigde in grote trekken dit somber toekomstbeeld alhoewel hij wel enigszins relativeerde. Meteen was het ogenblik aangebroken van de diskus- sie met de talrijke aanwezi gen, waarbij dieper inge gaan werd op een aantal on derwerpen, die door de inlei ders geschetst werden, zoals de taken van een welzijns raad, het sombere toekomst beeld dat getekend werd, de taken van de sociale dien sten zelf, enz. De avond werd tenslotte nogal abrupt afgebroken toen het tot een onderlinge diskussie kwam tussen een sociaal assistente van het OCMW en raadslid Mevr. Blanckaert-Bourgeois, waar bij meteen bewezen werd dat er inderdaad nog wat mank loopt tussen het ei genlijke beleid en de uitvoer ders ervan. VEHE Daar waar de eigenlijke agenda van de gemeenteraadszit ting van 10 september jl. slechts 49 punten telde, leningen inbegrepen, was deze van de geheime vergadering heel wat zwaarder geladen dan normaal. Dit is begrijpelijk als men weet dat het stadspersoneel steeds maar verder aan groeit, waardoor dan ook de personeelsproblemen steeds veelvuldiger worden. In de eerste plaats komen de oppensioenstellingen en in- disponibiliteitsstellingen wegens ziekte. Aldus werd nogmaals de aanvraag be sproken tot oppensioenstel- ling op 1.1.1981 van de heer Leopold Van Vaerenbergh, adjunkt- sekretaris, wat met een ook inhoudt dat deze betrekking vakant verklaard wordt. Andere oppensoenstellin- gen zijn deze van de heer Raymond Boulonne, auto bestuurder met ingang van 1 oktober 1980, Mevrouw Ver peten Julia, schoonmaakster met ingang van 1 juni 1980 en de heer Philemon Rin- goet, grafmaker van de deel gemeente Gijzegem met in gang van 1 mei 1981. Ander zijds vraagt ook de heer Al- bert De Schrijver gewezen gemeenteontvanger van de deelgemeente Erembode- gem met ingang van 1 maart 1981 zijn pensioen aan. Wat de indisponibiliteitsstel- lingen betreft noteerden wij deze van Mevrouw Clemen tine Bonner, deurwaarder wegens ziekte van 12 okto ber 1979, van 9 januari tot 1 februari 1980 en vanaf 31 juli 1980. Ook de heer Willy Schollaert, tuinier, wordt vanaf 10 juli 1980 in disponi- biliteit gesteld. Hetzelfde ge beurt met Mevrouw Myria- me Van Den Berghe, bibliot- heekbediende, van 6 tot 7 maart 1980 en van 30 juni tot 2 juli 1980. Ook de heren Marcel De Smet, brugge- draaier (vanaf 17 mei 1980) en Hendrik Van Vaeren bergh, hoofdklerk (vanaf 23 juni 1980) verlaten het per- soneelseffektief van de stad Aalst. Wat het stedelijk onderwijs betreft vermeldde de agen da van de gemeenteraad de vragen van Mevr. Matthieu - Van den Brande en van Mevr. De Loor - Otte tot ont slag met het oog op pensionnering per 1 septem ber 1980 als onderwijzeres sen aan het stedelijk lager onderwijs. Anderzijds werd de vraag behandeld van de heer Wim De Moor, stagiair leraar viool, tot ter beschikkingstel ling gedurende één jaar we gens persoonlijke aangele genheden en dit ingaande op 1.9.1980. Ook worden aan de stedelij ke akademie voor schone kunsten een aantal opdrach ten beëindigd. Aldus werd de heer Luc Dendoover als tijdelijk leraar wiskunde niet langer behouden, gezien de titularis de lessen hervatte. De opdracht van geschiede nis - aardrijkskunde leraar Hendrik Hesters wordt ook beëeindigd. gezien er geen lesuren meer beschikbaar zijn. Tenslotte vermelden wij het beëindigen van de tijde lijke opdracht van leraar li chamelijke opvoeding Peter Spooren, ingevolge het her vatten van de titularis. BENOEMINGEN Worden er heel wat perso nen van de personeelslast van de stad afgevoerd, dan worden er anderzijds ook heel wat nieuwe in opge nomen. Aldus verkeert Gerrit Ver- vecken, opsteller op proef op 1 juli 1980 in de voor waarden om in vast verband te worden benoemd. Dit geldt eveneens voor Martine Buyl, Michel De Gols, Mari na Roeland, Christine Rub- brecht, Edwin Schorreel, Lutgarde Steenhout, Theo Van Cauter, Yves Van Dries- sche en Marleen Bourlon. Als klerk worden op hun beurt vast benoemd: Gun nar Callebaut, Mireille De Dobbeleir, Marianne De Smet, Gemma Dubois, Mu- rielle De Petter, Leslie Goossens, Marina MeTtens, Nadine Mortier en Jeannine Philips. Ook Alex Geeroms als tekenaar en Vincent Ag- ten als technisch ingenieur worden definitief benoemd. De gemeenteraad nam te vens nota van het Koninklijk Besluit van 29 juli 1980 hou dende benoeming van de heer Alfons Van den Broeck als politiekommissaris. Op dezelfde datum werd een ander K.B. getroffen waar door ook de heer Emiel Buy- le als politiekommissaris wordt benoemd. Wat de stedelijke akademie voor schone kunsten betreft noteerden wij de aanstelling van de heer Hugo De Moor als leraar topografie met in gang van 1.9.1980. Wat de personeelsformatie betreft noteerden wij nog de afschaffing van de funktie van sekretaris public-rela tions welke wordt vervan gen door de graad van atta ché voor public-relations. Anderzijds worden vier be trekkingen van klerk omge vormd tot hulprekenplich- tige. In het administratief statuut wordt er trouwens een over gangsregeling ingevoerd voor de bevordering tot het ambt van huiprekenplichti- ge, terwijl er een wijziging komt van de bijzondere be- vorderingsvoorwaarden voor het ambt van kontro- leur.Ook de betrekkingen van dienstleider en assistent - dienstleider in de biblio theek worden vakant ver klaard, terwijl de tijdelijke personeelsformatie voor de studie van de koliektoren voor de Dender in de zone Aalst met twee jaar wordt verlengd. ADVIESRADEN Of dit alles niet voldoende was worden ook nog een aantal leden in stedelijke ad viesraden vervangen. Zo wordt de heer Lievens in de adviesraad voor Ruimtelijke Ordening vervangen door de heer Willy Meganck. In het Stedelijk Sportkomi- tee vragen twee sportvereni gingen om hun afgevaardig de te vervangen, terwijl vijf anderen voor de eerste maal een afgevaardigde bij be doeld komitee willen krijgen. Bij de stedelijke adviesraad voor de Derde Leeftijd wordt één effektief lid en twee plaatsvervangende leden vervangen. Wat de stedelijke akademie voor muziek, ballet en toneel betreft werd voorgesteld in de kommissie van bestuur Mevr. Van Nuffel te vervan gen door Dirk De Pauw uit Nieuwerkerken. Reeds vroeger werd gemeld dat de heer Freddy Pijck, ge meenteraadslid, zijn kandi datuur introk als beheerder in de Interkommunale Vere niging voor Energieleverin gen in Midden- Vlaanderen zodat in zijn vervanging moet voorzien worden. MACHTIGINGEN Het Schepenkollege vraagt telkenmale ook aan de ge meenteraad een aantal machtigingen te verlenen tot burgerlijke partijstelling. Zo wenst de stad Aalst de scha de aan een bewaringscel te rugbetaald te krijgen van de heer Pierre De Bock uit Aalst voor een bedrag van 6.138 F. De heer André Van Pottel- berghe uit Ninove heeft an derzijds steeds geweigerd de slepingskosten terug te betalen voor een op de openbare weg achtergelaten voertuig, dit voor een be drag van 3.132 F. Toppunt is wel de burgerlijke partijstel ling voor de terugbetaling van een boompje dat ver nield werd door de heer Henri Heireman, Hyacinten straat 12 te Aalst aan de Zandberg. De schade gele den door de stad Aalst be liep amper 1.080 F. De belangrijkste machtiging van de jongste raadszitting lijkt ons ongetwijfeld de vraag tot het instellen van de rechtsvordering tegen de N.V. EUTRON in vereffening. Het gaat hier om de ontbin ding van de overeenkomst dd. 5 november 1976, geslo ten tussen de vroegere ge meente Gijzegem en deze firma over een industriële vestiging te Gijzegem. Ge zien de firma blijkbaar nog achterstallige huren ver schuldigd is wil men de be tekening van ontbinding van het kontrakt, het leggen van bezwarend beslag en het vestigen van een hypotheek mits de toestemming van Eutron zelf. VEHE DA'K ajjer hier de leste monjen veil minder kaffeiproot verteldj hem. dad es doeidsimpel omda 'k de leste monjen nimmer op kaffei 'n goon. Sé. nèm. domei wedje t Ajja. links en rechts vraoge ze meh ség. hoe komt da. ge n schroyf gé nimmer oever didde en dadde wa dat er in Olsjt veirevait. mor attoyd oevei dinges in '.t algemien Hoe komt da? Hoe da 't komt wedje na zé. ik goon nimmer ooit en woveir. awei door 'n hei nimmand gien mei As ek ik meh domei kaan genéren. es da ver moy en 'n ander 'n moe doi ni in roeren 'k Hem "t ajjer na ne kier goe gezeid hein. En naa da 'k da ne kier goe gezeid hem. kaan ek dor ne kier voejer op peizen en k moen tot de konstatoosje kommen dat er nen toyd es ver alles, 'n Peis na ni da 'k hier gon van alles beginnen op te noemen woveir da 't er allemol nen toyd es. Zjuste- kes nen toyd van te kommen en nen toyd van te goon. dad es zeikes al genoeg hein. Mor oeik dat er nen toyd es van ne kier in a schelp te krooipen de wereld ne kier te zing van op nen afstand En 'k mag ajjer zeggen dagge tèn ne kier veil ander dinges vindj Ge kentj da na bezing gelèk as ge wiltj. Ge kentj peizen dat da 'n winsjt es of eg verlies, dad hangt af van a karakter en van hoe dagge op diene moment ingesteldj zét. 'k Weit azoei pesies ni goed hoe da "k da zol moeten eksplikeiren Mor omdammen Olsjte- neers onderien zen zal ek da rap ne kier gon ooitleggen zé: ge verklidj a meh vastelaoved. En ge zét a on 't ammezeiren tissen giel die brés. En rommendom aa 'n ziede ni anders as ander verklidje. En ge zegt in a oygen zichzelven: naa vandeiiaoved es 't er toch gralëk amuzement Mor op de zélde moment zitj er dor ïverénst ne mensj die deir d'ien of d' ander oeirzoak ni kaan meidoeng. achter 'n veinster ghiel da spel gooi te sloon. En hé ziet aa en ghiel dénnen anderen nest dor verboy bosjen. En doyne mensj zeit op de zélde moment; die moeten heer ghielzeikes wel amezeiren zee. mor 'k vin da toch mor eh zot gedoeng.En azoei ziede dat alles afhangt van hoe dagge 't beziet en va woor dagge da beziet.. En omda'k na toch beizeg ben oever serjeize dinges, iet wa da 'k ni gewoein 'n ben. wil ek ajjer nog ne kier iet woysmaoken Iet da 'k on allemaan zennen neis nie zol willen hangen zee, mor 'k eit dat er ni veil nimmer zén die teis hoeksken hier leizen en 'k onzing die as goei vrinjen. Ajja. 't jonk volk "n kaan gin Olsjters nimier en as ze dor nog iet va kennen 'n kenne ze t toch nimmer leizen. En zelfs al kennen ze 't nog leizen, ze 'n doeng der heer gin moeite nimmer"veir. En doboy kom het da 'k ajjer statelèk iet mag zeggen en da 'k weit da 't ni voesj 'n zal goon.. 'k Hem meh van de zoemer iet gekocht! Iet woor da 'k al joren van droeim en woor da 't naa toch va gekommen es. Dad es azoei. ja 'k weit ni goed hoe da ze da in 't Olsjters noemen zee. want in den toyd as ons veiravers 't Olsjters gemokt hemmen tot wa da 't naa nimmer 'n es. bestonten die dinges nog ni. Nie, 't es azoei "n soert van 'n kamijonnet woor dagge kentj in slaopen, ei ten. drinken en meh op vwajozje goon. En n peis na ni hein. da 't dorom es da 'k nimmer op kaffei goon, want 'k hem doveir jorenlank gespoord En naa da 'k dad hem. 'n hem 't ek meh nog ginne pink beklaogd. 'k Gon hier giene reklam maoken hein, mor jongens toch, dad es eh gerief! Ge stapt dor in en ge radj Ge zé weg en ge radjn woor dagge wiltj G'hetj alles ba d' hand Nen beddebak. ne pombak. eh gazevier op de gaas. 'n oyskas en 'n klierkas ver van alles in 't hangen die ge noding m noeideg 'n hedj. Allei. 'k kaan 't ni beiter ooitleggen as: a hoois in 't klein mor op. wielen. En as ge wetj damme wajjer eh volk zen da geren zu vroy meigelèk es. awei. domei zedde vroy. As ge vanoyges iest 'n ghiele riesem taksen en ghiel dennen annekesnest betoltj En 'k hem dor van de zoemer meh op roys geweist. En hooi 't goe weir geweist. Mor zelfs meh slecht weir zedde toch nog veil beiter as ge op a oygen bienen kentj stoon as af 't hangen van imand anders. En 'k hem zelfs nog in berood gestoon van dor 'n soert èrtiekels oever te maoken en op te stieren nor de Veirpost, 't Ienegste da meh mg'haven heit es da 'k peisdegen. ze zelle zeggen, den doynen wiltj hier ne kier stoefen. en da leid in mennen oord ni zee. Da spel op vier wielen stoot hier na ver de moment veire mén deir. Dad es iet da moet dienen ver der ne kier ooit te vliegen - mor toch attoyd verom te kommen nor zennen nest,, en wie doet er da nog? De zwollemen. Domei hem ek da genoemd; de zwol- lem van DOLF Op zondag 5 oktober gaat VVAK, de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon, op herfstreis naar Eeklo. Bezoek aldaar aan museum, kerk en stadhuis en korte wandeling in het stadspark waarna be zoek aan het provinciaal do mein «Het Leen». Vertrek te 13.30 u. stipt aan het Astrid- beeld. Keizerlijk Plein. Prijs 250 fr., bus, inkomgelden, fooien, enz. In te schrijven bij Clement Uyttersprot, Eik straat 50 te Aalst, tel.: 21.25.72. Men kan ook stor ten op prk. 000-0605297-17 doch dan is het geraadzaam eerst telefonisch in te tekenen. Deze voor schriften geldden tot 17.2.1800. Ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van de St.- Martinuskerk zal het Dirk Martenskomitee een ge denkpenning uitgeven, ont worpen door Mare De Bruyn en uitgevoerd in brons. Prijs 750 fr. Meer informatie hier over Kattestraat 33. De «Vrienden van L.P. Boon» willen een gedenkte ken oprichten ter nagedach tenis van deze auteur. Het beeld, te ontwerpen door Roel D'Haese, zou Jan de Lichte voorstellen, een veel in zijn werken voorkomend personage. Voorzitter van het huldekomitee is oud volksvertegenwoordiger Bert Van Hoorick. Een overeenkomst zou zijn bereikt tussen de Dienst Mo numenten en Landschap pen, de Federale Verzekerin gen en het Aalsters stadsbe stuur aangaande het herstel van de H. Geestkapel, ge klasseerd dank zij de inspan ningen van de VVAK. Van de rest van het projekt zou, al thans voorlopig niets in huis komen. Aan de voorgevel van het «Oud Zandtapijt» te Hekel- gem werd door VTB een half verheven keramiek aange bracht met als tekst: «Adèle Callebaut, uitvindster van de zandschilderkunst». Er wordt druk gewerkt aan de voorbereidingen die moeten leiden tot het her stellen van de begijnhofkerk die sinds 1973 als monu ment werd geklasseerd. De kosten worden geschat op 23 miljoen. Ook de muur naast de kerk zou worden hersteld. Vijftig jaar terug in 1930, werd de kerk van het H. Hart ingewijd. Dat wil men in ok tober plechtig herdenken. Hierover eerstdaags meer détails in dit blad. Het St.-Maartensinstituut viert zijn 100-jarig bestaan. Te dier gelegenheid ver schijnt een boek met de Ge schiedenis van het Instituut werk van licentiaat Geert Van Boxstaele, leraar aan de inrichting. Het boek. 296 blz., 48 blz. foto's, kost bij voorinteke ning 850 fr. Nadien wordt het boek 100 fr. duurder. De gedenkpenning in edel brons kost nu 450 fr. later 500 fr. Te bestellen in het St.-Maar- teninstituut. Esplanade 6 te Aalst. In de loop van november organiseert de VVAK een be zoek aan de St.-Martinuskerk in feesttooi. Meer détails volgen. LH

De Voorpost | 1980 | | pagina 3