1 :1 HARCEL DE BLOCK: /INNER TAKES IT ALL! De laatste aan 1.3.8 POUTIEKORPSDAG TE AALST arnavalaffiche 1981... •J De Voorpost - 12.9.1980 - 7 heerlijke woensdagavond in september, heerlijk der evolueert n me ra' vanwe9e hat stralende najaarszonnetje... Een dat men tevreden wordt zou het ook anders kunnen, het schooljaar is met het bereikte resultaat, is lers zopas herbegonnen! In de rustige straten het met de scheppende de wijk Ten Berg: weinig verkeer en heel wat kunstenaar amen en uit. ende kinderen. Kinderen die op straat spelen: je Want een kunstenaar is Mar- het niet zo dikwijls meer! Ze lopen erbij met een >nd kleurtje en kennelijk nog volop in vakantie- nming. drukwerk «in eigen beheer» af, beslist een winstpunt voor de stadsbegroting.. TV-freak maneuvreren speurend pn de rijen eendere hui- net een reuze-blokken- met fijne speelgoed- Stad: es Het is dus wel even schoende handjes en de en naar het huis met het scheve voetjes is het ge heel sober gehouden aad He VBerg lijkt ons wel prettig toch bijzonder prettig om te e wonen, maar we ma- zien. ons toch de bedeking Een blikvanger in vier leven- foor wie 's nachts een dige kleuren! e aangeschoten huis- oed: ent :ilitei Islid itaria ;ings fr. e sche in k te a men Hoewel het samengesteld is uit de klassieke ingrediënten het klownskopje, het ajui nenlijfje, de witgehand- ëem is om het juiste elgat te vinden! stukje stad tsgetrouw beelden te iten en amper vijf minu- ater is hij alweer weg, elders kiekjes te gaan tusfts keert, het beslist een Een artistieke familie Marcel De Block is trouwens niet aan zijn proefstuk: in 1977 nam hij voor het eerst deel aan de wedstrijd voor het witgeverfde huis de Jaarbeursaffiche, zonder het gezocht nummer merkbaar gevolg, de auto van de foto- Merkwaardig: het daarop- met zijn wachtende da- volgende jaar won Godelie- erin. Blijkbaar weinig ve De Gols, echtgenote De Persfotografen hebben Block, de eerste prijs voor icht niet onder de markt het Jaarbeursontwerp. al die teksten met hun Van een artistiek echtpaar plaatjes op te smuk- gesproken! Onze veronderstelling Zoon Hans, die nu tien is, binnen staat Geert won trouwens ook al eens aen eerste prijs: toen hij nog in het tweede studiejaar zat kwam hij als laureaat uit de bus van een tekenwedstrijd in het kader van het 75-jarig ilijven dus alleen achter bestaan van de «kerk van de heer des huizes en Mijlbeek»! De Block junior dame, die ons in gezel- tekende het interieur van die p van hun blonde doch- kerk en het was al meteen zal \p Ann buiten al was ko- raak. De jongeman in kwes- 1 begroeten. We krijgen tie komt even later opgewekt ikonjsmaa'(VO' 'n9er'c^te 'n_ het huis binnengestapt, het |Ur te zien en de 9lad9e- Buiten valt, wegens het nog hikklren m'n'tu'n achteraan, in voege zijnde zomeruur, de mKK»t genoeg volgens ons, avond al vroeg over de stad. enlein volgens de simpa- Dus wordt zoonlief door ma- kamte eigenaars. ma aangemaand zich loucfen genieten we nog heel zoetjesaan ter ruste te bege- s, dtjes van het fraaie ven, wat hem duidelijk niet toetje. zo erg zint! Doch de dwin- eenzaam vliegtuig trekt gende blik van De Block se- spoor van wolkjes door mor brengt hem tot andere rakblauwe hemel en de inzichten en breeduit groe- dlijke stilte wordt tend verdwijnt hij naar ho ts verstoord door de gergelegen regionen., re stemmetjes van spe- kinderen een eindje Artistieke familie irop. Marcel, Godelieve, Hans: ar tistiek begaafd gezin, doch r, klassiek: toch een 00|< de jongste van het ge- e stfanger zeischap valt daarbij niet uit 3e ye maar eens naar bin- de toon. Vorig jaar won zij c [uilen gaan. met br0er Hans de eerste cel De Block beslist, hoewel hij er niet de pretentie van heeft. Hij blijft bescheiden, al te bescheiden: een kenmerk van heel wat begaafde Vla mingen. Voor hem is het allemaal maar hobby: een aanvulling van een afleiding bij het da gelijks werk in de stadsdruk kerij, dat hij met evenveel liefde en even vakkundig uit oefent. Die eeuwige ajuin... Zijn vroeger werk bekijkt hij met een bijzonder kritisch Er zijn tradities, ouwerwetse dingen die men in ere in stand moet houden, doch op grafisch gebied bijvoorbeeld is het zonder meer van Ie- 1W_M vensbelang om voortdurend MarcêTde derde van vier nieuwe paden te betreden. ]0ngens in he, ge;ln De nebenber... Block, bracht zijn jeugd gro- Stadsdrukkerij tendeels door in de ouderlij- In de weken die 1 maart 1981 *e geschenkenwinkel op de voorafgaan, zal het werk van .vaf1Moorselbaan en Marcel De Block dus overal de Sint-Vincentiusstraat. i Aalst te zien zijn: in uit- De lagere school doorliep hij aan het «Klein Kollege», om stalramen, herbergen, op T' 'wi.eyc», um public!- vervol9ens voor een tweetal aanplakhuizen teitsborden... Ook op reusachtige baanaf- fiches, die het voor de afge lopen Jaarbeurs al zo schit terend deden; wij zijn ervan jaren over te stappen naar de «Vakschool», twee typi sche Aalsterse onderwijsin stellingen. De jonge Marcel was onge twijfeld door de Aalsterse met een Dijzonaer Kruisen overtuigd, dat de karnavalaf- mj|<roob aebeten want topn oog en hij ontdekt er feiten fjrhp -,nnn iqo-i nPtoi,or,H |"IKrooD geoeten, want toen ■--- - Ticne anno '98'. getekend hij naar het Technisch Insti- Een bewijs van eerlijk heid en onverminderde kreativiteit. Je evolueert, zoekt naar ver nieuwing: je lééft en dat be- Marcel De Block, het nog beter zal doen! Marcel De Block, een gebo- Veranderde wereld om heen observeert en méé- zoekt naar renoverende im pulsen. ördi iet onze stramma leden eze ïnic mg "a'(wen. loen we. Meteen zakken prijzen bij een tekenwed- U1U strijd, ingericht door de QPj)en gemakkelijke zetel Vriendenkring van het n »/A0r!?e gastheer neer Stadspersoneel, ter gelegen- 9 v(,a Godelieve brengt het heid van Sint Maarten, twojipruttelende Anneke -t Was effenaf be- bed, terwijl haar echt- schaamd», zegt Marcel «dit t re'01 Marcel informeert jaar mogen ze niet meer onze voorkeur inzake deelnemen!» Hij wil niet dat 'lea men ook maar even aan /erkiezen het pittig ge- doorgestoken kaart zou den- e pilsje dat in onze stad ken_ want hij is bestuurslid HJtarm water wordt ge- van die Vriendenkring! wen, de gastvrouw 't zit gewoon in dc familie, vrait het bij een cognacje want ook Marcel's moeder itia PHtt» tUJfj' karnavalaf fiche 1981 (Per) reel zweert al jaren bij de en andere aanver lichte vloeistoffen Brklaart misschien met- e nuchtere kijk op het die Marcel De Block er dagelijks gebruik erop tuut Don Bosco in Sint De nijs Westrem moest, gaf hij er daar naar drie de brui miljwaan' tekent, d'at je de voortdurend ren Aalstenaar, dat kan je Toch zou hl) later nog naar hem en ook zijn lieve Gode- Gent gaan, waar hij linoty- lieve zo aanhoren. Hij zag P'st werd, zich vervolmaken het Aalsters licht voor de aan het instituut voor Chris- allereerste keer de twintigste telijke Middenstandsoplei- d'n9 te Sint-Niklaas en volg- de een tijdlang avondkur- sussen natuurtekenen aan de Aalsterse Akademie voor Schone Kunsten. Als vijftienjarige trad hij voor het eerst in dienst van een drukker. Dat was Jef Van Schuylenbergh, behalve een vaardig vakman ook een knap kunstschilder volgens Marcel en trouwens in de ogen van heel wat Aalste- naars. Spijtig genoeg veron gelukte deze begaafde man en Marcel trad toen in dienst bij drukker Gerard Ver- vecken. In die zogenaamde «kleine» drukkerijen steek je heel wat op, omdat er weinig perso neel is en je dus alle knepen van de stiel onder de knie moet zien te krijgen. Daar heeft Marcel De Block gro tendeels zijn veelzijdigheid aan te danken. Marcel.die met zijn fijne ringbaard al tien jaar tot het edele gilde van de baardra- gers behoort, is een fervent Televisiekijker. De bewegende beelden wer ken inspirerend bij het kree- ren van zijn grafisch werk. Als Marcel niet voor zijn kijk kast zit, neemt hij plaats ach ter het drumstel van de «Fa mily Band», die nu al sinds tien jaar allerhande Aalster se en uitheemse feestelijke gelegenheden met soliede klanken opluistert. Maar daarover hebben we het een volgende keer heel uitgebreid, ter gelegenheid van het tweede lustrum van deze familiale Band. Veelzijdig Dat Marcel De Block een veelzijdig man is, blijkt maar al te duidelijk uit het voor gaande. Dat hij ondanks alles met beide voeten op de begane grond blijft staan eveneens. Marcel De Block is iemand die lachend kan relativeren, iemand die geniet van het leven en er een persoonlijke vizie op nahoudt. Dergelijke mensen ontmoet je spijtig genoeg steeds minder. Daarom namen we enigs zins spijtig afscheid van Marcel en Godelieve, een buitengewoon sympathiek koppel, met volle teugen ge nietend van wat in dit onder maanse tranendal te koop is. Gelukkig maar zien we Mar cel en Goedelieve regelma tig terug, maar de nadere kennismaking was ons zeer aangenaam en wij denken dat ook de lezers van deze krant niet alleen kennis heb ben kunnen maken met een prijswinnaar maar vooral met twee buitengewoon simpathieke mensen... Cyriel Temmerman ontwerp voor de alaffiche 1981 werd jgs bekroond door de de «Werkgroep Karna- Ibestaande hij een twin- leden van het Stedelijk ':omitee. erechte keuze, hadden het voorrecht het uitverkoren werk te het is het beste wat wij /anj^gste jaren op dat ge- hebben gezien. was geen onverdienstelijke tekenaarster... Maar om het nog even bij Marcel te houden: vorig jaar werd zijn ontwerp in de wed strijd voor de Jaarbeursaffi che, maar toen men ook voor het 1e «Lentecontact» naar een passende uitbeel ding zocht voor die gloed nieuwe voorjaarsbeurs werd Marcel's frisse idee weer houden om te dienen als blijvend embleem voor het Aalsters vakantie- en vrije- tijdssalon! De ontwerper is zelf niet zo erg meer in zijn nopjes met dit werk: in feite een dood normale reaktie van een kunstenaar wiens werk ver- Marcel De Block. (Per) Dat is ongetwijfeld de oor- december 1947. Godelieve zaak van Marcel's sukses dit De Gols had toen al twintig jaar: zijn Jaarbeursontwerp maanden eerder haar intre- werd verzilverd, maar de de in de wereld gedaan, op 7 Karnavalaffiche die hij in het april 1946. voorjaar ontwierp, werd met Allebei lekker aan de oorlog goud gehonoreerd, om het ontsnapt, in hun jeugd de in de termen van het Olym- «Golden Sixties» met de pisch Jaar te houden! glimlach binnenstappend. Zulks niettegenstaande het tot zij er elkaar vonden en Karnavalgegeven super-tra- samen in het welbekende ditioneel in het teken van het bootje stapten, plaatselijk bolgewas moet Dat gebeurde in het laatste staan, die eeuwige Aalsterse van de zestiger jaren, meer ajuin! bepaald de achtste maart «Zonder ajuin maakt je geen Van 1969, nadat Godelieve kans», zegt Marcel «Een en Marcelleke, elk vanuit een ajuin moet er altijd bij»! Dus andere kant van Mijlbeek, el- heeft hij die toegeving ge- kaar ontmoet en het meteen daan. Want Marcel wint ook klikte tussen die twee. graag en dat is toch nogal Op zestien juni van datzelfde wiedes: van de tweede jaar was Godelieve ook in wordt later nooit meer ge- dienst getreden als bedien- sproken. In onze tijd is het de op het Aalsterse stadhuis. Olympisch gezegde «Het be- waar ze nu nog steeds werk- langrijkste is niet te winnen, zaam is. wel deel te nemen», niet Al spoedig kwamen Hans en meer van kracht, net zo min Ann als een koningswens als de hele Olympische ge- het gezin verrijken. In 1975 dachte trouwens. Deze kwam Marcel zijn echtgeno- woorden werden op 19 juli te op het stadhuis vervoe- 1908 in de Londense Sint gen samen met Odilon Mor- Paul's Cathedraal voor het tier, Frans Van der Borght en eerst door de bisschop van Gilbert Barrez werd hij toen Pennsylvania uitgesproken tewerkgesteld in wat men en niet door baron Pierre met heel veel goeie wil de de Coubertin, die ze later wel «stadsdrukkerij» had kunnen nazegde ter gelegenheid noemen, van de Olympische Spelen Maar mettertijd groeide die in Londen. drukkerij uit tot wat ze de Tweeënzeventig jaar later jongste tijd is geworden. In hebben die gevleugelde 1976 drukte men er de eerste woorden alle spankracht affiche in kleuren en sinds- verloren: in 1980 neemt men dien leverde de drukkerij van deel om te winnen! Wie an- de stad Aalst heel wat fraai ders denkt, hoort er gewoon niet meer bij. Dat is de reali- teit. En om in Aalst te winnen, moet de ajuin er per se bij.. Een tip voor de jury volgend jaar: een artikel in het regle ment dat het «gebruik» van de ui uitsluit! Toevallig hebben we ook een ander ontwerp gezien, erg knap, totaal afwijkend van het geijkt patroon, maar dat dergelijke inzending geen kans heeft, wisten we en dat vinden we spijtig. Onze mening terzake doet in geen enkel opzicht afbreuk aan de verdiensten van Mar cel De Block, die eveneens in staat moet zijn met heel wat progressiever dingen uit te pakken. Wij trekken evenmin de des kundigheid en vooral de eer lijkheid van de jury niet in twijfel, doch wij dringen er vooral op aan, dat men in Aalst resoluut het pad der vernieuwing zou opgaan. EEN VERVOLGVERHAAL VAN SYLVAIN VAN DER GUCHT Ik heb uw woord, sprak ze. Gij hebt het mijne. Ge moogt gerust spreken. Langs waar zijn ze vertrokken? Naar Dendermonde. Maar pas op. hoor... Geen woord. Aan niemand. Morgen zal men aan de oude knorpot zeggen dat Colas te Gent niet te vinden is. En dan geraakt de zaak in de vergeethoek! Geef me nog een pint. Clara werd vrolijker en spraakzamer. Ze hield toch zo veel van Colas. Het zonderlingste van heel de zaak, zei de gendarm, is toch dat men niet weet waar hij gebleven is. Men ziet hem de haag overspringen. Men mikt: pan. pan... Twee schoten weerknallen. Hij is getroffen. Daarover bestaat geen twijfel. Men loopt zich de benen van onder het lijf om hem op te rapen maar geen spoor van Colas te ontdekken. Een klopjacht wordt gehouden. Met open oog. De vinger op de trekker van het geweer. Gereed om te schieten zo er ergens een hoofd boven het struikgewas steekt. Maar alles vruchteloos. Colas was nochtans geen kaboutermanneke dat zich achter een molshoop kan schuilhouden. Zoiets heb ik nooit meegemaakt! 't Is meer dan verbazend. De gendarm nipte aan zijn pint en zei: Goede avond lief meisje, ik zal l' komen troosten als Colas uit uw hoofd zal gebannen zijn. Men zal hem in de streek nooit meer weerzien... Gered, mompelde Clara als de gendarm vertrokken was. Gered. Een stond nadien dreef echter een nevel van angst over haar voorhoofd. Werktuiglijk herhaalde ze de woorden van de gendarm: -Men zal hem in de streek nooit meer weerzien Ze voelde een leegte om zich heen en diepe droefheid daalde in haar hart. Het fletse kaarslicht deed de bleekheid van haar gelaat nog meer uitkomen en dwaalden weerkaatsingen van de kaarstrillingen. Buiten was alles stil.Enkel de wind joeg in de bomen en de nacht naderde met rasse schreden. Clara scheen opgewonden, koorstachtig. Een vreemde blik fonkelde in de nacht van haar ogen en onwillekeurig richtte ze nu en dan het hoofd naar de achterdeur als was het dat ze iemand verwachtte. Plotseling voer een rilling door haar leden. Had ze iets gehoord? Klopte men niet heel zachtjes op de tuindeur? Zij wachtte, met hijgende boezem, met strakke, brandende blik. Ja, nu hoorde ze inderdaad duidelijk drie zachte klopjes. Zonder verwijl ging ze openen en een gestalte doemde uit de duisternis voor haar op. Colas! sprak ze, een kreet van verrassing onderdrukkend. Is er iemand? Neen. Kom gauw binnen, spoedig. Kan men ons van op de straat zien? Neen, de luiken zijn reeds gesloten. Blaas de kaars uit! Niet nodig Colas lief. Men kan ons niet zien en ik wil V in de ogen staren. Zijt ge gekwetst? Lichtjes, slechts een schram. Ze nam hem bij de handen. O, wat zijn die handen koud, murmelde ze. Wacht, ik ga eerst de grendel voor de deur schuiven. Die nadenkend, onrustig, keerde ze terug. Wat hebt ge Colas? vroeg ze hem. Waarom staart ge me zo hard aan? Heb ik iets misdaan? Ge hebt me bedrogen, knarsetandde hij. Bedrogen! Neen, Colas. Ik zweer het U. Het is niet waar. Waarom liet ge het dan zeggen? Waarom antwoordde ge niet op de lastertaal van Bul en zijn vrienden? Ze hebben gelogen. Ik zweer het U. Neen, als ze gelogen hadden zoudt ge geantwoord hebben. Ik kon niet antwoorden. Colas... Ik had daar mijn redenen voor... Vraag me nu niets meer. Later zult ge het allemaal begrijpen. Hij nam haar hand en vroeg, vertederd: Is hij dood? Ja O, ik hem gemoord. Ik ben een moordenaar... snikte hij. Doch ze beheerste hem met haar meeslepende blik en woelde met haar mollige hand door zijn zwarte lokken. Ge hebt er goed aan gedaan. Bul zocht al lang genoeg met u ruzie. Hadt gij hem niet van kant gemaakt, dan zou hij u vermoord hebben. Daarbij het was een eerlijk gevecht. Man tegen man. O. een ogenblik was ik wel bang voor U! Het ware voor mij beter geweest zelf te vallen. Zwijg, sprak ze, de hand op zijn mond leggend. Ik wil dat ge leeft. Ik heb u lief. Ik wil dat we samen leven kunnen. Hij staarde haar weemoedig aan. Waar kan ik nog leven? Men zal me hier opjagen als een wild dier. Neen Colas. Men heeft uw spoor verloren. Men denkt dat ge te Gent zijt. Wie heeft V dat gezegd? Een gendarm die zopas een pint kwam drinken. Dezelfde die u in de tuin aansprak? Zij bezag hem verbaasd. Hoe?... Ge weet!... Ik hoorde u beiden spreken. In de tuin? Ja Waart ge daar? Niemand begrijpt hoe ge kondt vluchten. Ge waart immers ten einde krachten. Op dit ogenblik schrikte Clara op. Ze hoorde stappen naderen. Bevend plaatste ze zich voor de man die ze beminde, vast besloten hem tot het uiterste te verdedigen. Men klopte op de deur. Beiden verbleekten. Verberg me, smeekte Colas. Neen,... I wordt voortgezet Op het stadhuis ontving schepen Monsieur het kaatsliefhebbersverbond. (Per) Op zaterdag 20 en zondag 21 september viert het Politiekorps van Aalst zijn zesentwintigste Korpsdag. Op zaterdag kan U van 9 tot 12 u. het politiekommissa- riaat aan het Kanunnik Colinetplein bezoeken en 's namiddags gaat op het terrein Beukenhof een sport- feest door Vanaf 21 u. is er er dan in de zaal FFR, Dendermond- sesteenweg, een familiefeest. Op zondag is er te 10 u. in de St.-Martinuskerk een militaire mis waarna optocht door de stad en neerleg gen van bloemen aan de gedenktekens. Te 11 u. brengt de Bigband-Aalst een kunstorkest op de Grote Markt en te 11.45 u. defileert het korps voor de overheden op de Markt. In de zaal FFR is er dan te 13 u. het feestmaal en te 19 u. is er, op de Grote Markt een parade door de politieharmonie van Mechelen.

De Voorpost | 1980 | | pagina 7