Sint-Maarteninstituut rviert eeuwfeest [GEMENGDE INTERKOMMUNALE INTERGEM OPGERICHT ©MNI-TRIMBAAN GIJZEGEM OPEN Editie Aalst pirn - ii VAN LIMBERGEN VAN LIMBERGEN MISS VOIL JEANNET 1 E PROPERE K1NDJ! De Voorpost lilde wasMreiaom onder het waakzame oog van de t VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1980 6' JAARGANG NR. 37 - 24 F UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vast 34 9330 Dendermonde Tel 052-21 40 60 Bankrek KB 442 8601481 36 BRUIDSLIJSTEN Hoogstraat 28 AALST Tel. 21.23.22 Kattestraat 73 Tel. 21.56.00AALST te frissen. Nationale ruchtbaarheid kreeg het Intergem-dos- sier waarvan al in 1976 sprake pas sinds eind vorig jaar. Minister van het Vlaamse Gewest Mare Galle weigerde toen zijn handtekening te zetten onder de ontwerp- e heer Van Merris: Intergem bedient 28 gemeenten met liefst 600.000 inwoners statuten van de super-in- (Wim Vc) terkommunale. De voog- Met een heleboel handtekeningen werd op maandag 15 september in de Aaisterse stadsfeestzaal de nieuwe gemengde interkommunale Intergem opge richt. Voor 600.000 Vlamingen in 28 gemeenten betekent dit dat ze voortaan hun elektriciteit, gas, kabeltelevisie- en F.M.-programma's van deze leve rancier zullen geleverd krijgen. Voorheen gebeurde dit door kleinere gemengde interkommunales: Den- derlec, Edas, Interdender, Interwaas en Interlo. Om rationalisatieredenen hergroepeerden deze zich tot Intergem. Een feit dat wellicht onbesproken zou gebleven zijn, ware het niet dat de kwestie voor flink wat politieke heibel zorgde in het voorjaar. Om het geheugen wat op dijminister oordeelde dat de gemeenten onvol doende geïnformeerd waren toen ze in mei-juli '79 instemden met het In- tergem-concept. Het dos sier dat hijzelf toegescho ven kreeg bevatte trou wens geen sluitende ver antwoording; het was enkel een bundel van de ontwerpstatuten met daarnaast de beslissin- Jaanr ge'genheid van het honderdjarige bestaan van clas-'t «Klein Kollege» wordt het schooljaar 1980-1981 no in feestjaar! deedaast ta' van publikaties, van een reklamefolder tot k t>t»n bijdrage tot de geschiedenis van het onderwijs cvcn| het Aaisterse, zullen er tijdens het grote eeuw- heliestjaar tal van aktiviteiten plaatsvinden: het Festi- as ajil van Vlaanderen, een tentoonstelling «100 jaar et de'n*"'^aarten'nst'tl,u*>>' enz- op te wekken die hopelijk zal leiden tot de aankoop van het volgende werk. 2. Geschiedkundig werk Door de werkgroep ge schiedenis, onder leiding van G. Van Bockstaele, werd in voorbereiding van de viering van het eeuwfeest van het Sint- Maarteninstituut te Aalst, een historische studie gemaakt. Hiervoor werden zowel officiële archieven, zoals het school-, het bisdom-, het dekenij- en het stads- Ublikaties De Feestbrochure v feestbrochure, gerea- :eerd onder de leiding gÉr 4 in W. Demuynck, is be- j !^T R|* |^d^v^ ^e^ ^e^ jj feestbrochure is be- Het huidige St.-Maarteninstituut met priesterhuis en administratieve lokalen. Het linkse >t beperkt gehouden deel was het oorspronkelijke woonhuis van notaris Verbrugghen, die het in 1883 n bij de lezers een ge- verkocht en het rechtse deel is het vroegere woonhuis van de familie Van Ghijseghem- inde nieuwsgierigheid De Kegel. (Per) archief, als vele privé- archieven, zoals dit van de familie de Bethune, van de Broeders van de Christelijke Scholen, van de uitgevers van de Aai sterse weekbladen, en ook de memoires van di verse personen onder zocht. Daarnaast werden een 70-tal personen, oud leraars en oud-studen ten, geïnterviewd. Met dit uitvoerig mate riaal werd gepoogd een kritische bijdrage te leve ren, niet alleen over het St.-Maarteninstituut, dat door de man in de straat het «Klein Kollege» ge noemd werd, maar ook over andere onderwijsin stellingen in het Aai sterse. Deze onderwijsgeschie- denis is telkens gesi tueerd in een ruime, poli tieke, sociale en ekono- mische kontekst, zoals de strijd tegen het analfabe tisme, de strijd tussen Daens en Woeste, de emancipatie van de Vla mingen Direkteur F. lees door p. 4 en uitgave van VTGEVERIJ DE CUYPER bde Vest 34 0 Dendermonde 052/21.40.60 knkrek KB 442-8601481-36 voor los nummer 24 F 1.080 F J 580 F 300 F •Santwoordekjke uitgever IDE CUYPER "Waktie - Pontstraat 64 *»0 Aalst 'tl 053/70.41.19 In het sport- en recreatiecentrum aan de Schoor- straat te Gijzegem, werd op zaterdag 13 september 1980 de omni-trimbaan geopend door de Heer Eddie Monsieur, schepen van sport, jeugd, vrije tijd en gezinszorg. In zijn rede wees hij er op dat de sport van de gehandicapten vele jaren lang werd doodge zwegen. Het is pas de laatste jaren dat daarin enige verandering is gekomen en dat er werkelijk inspan ningen voor hen worden geleverd. Ondanks dit groeiend begrip heeft men dit jaar nog eens moeten ervaren hoe de gehandicapten gediscrimineerd wor den tijdens de Olympische spelen te Moscou. De USSR bedankte ervoor de spelen van de gehandi capten te organiseren, bij gebreke aan de nodige infrastruktuur. Dit is gedeeltelijk het geval, maar de schepen wees er op dat de werkelijke reden dieper dient gezocht te worden. Op het vlak van de ge handicaptensport staat de USSR nog nergens. Dat is overigens niet te verwonderen wanneer men weet dat iemand met een handicap in de Nederland, dat de Olym pische spelen voor ge handicapten te Arnhem - heeft georganiseerd. Een j blaam echter voor de ge- pJ ringe belangstelling van de zijde van de eigen ra- l .«l-1 Sovjet-Unie letterlijk en dio en televisie, omdat figuurlijk in de kou blijft men de gelegenheid Hilde wa^^rei^omonder het waakzame oog van de staan. Er werd dan ook heeft laten voorbijgaan omstaanders de proeven uit te voeren die de omloop een pluim gegeven aan lees door p. 4 voorschrijft. (Per) gen van de gemeentera den en van de bestendige deputatie. Om de gemeenten de gelegen heid te geven echt te kun nen kiezen, verzocht hij Interregies (het overkoe pelende orgaan van de zuivere interkommuna les) een alternatieve ont- werp-overeenkomst uit te werken. Meteen werd het een principe-debat voor de gemeenten, die nu een tweede keer hoefden te stemmen: voor de ge mengde interkommunale (d.w.z. voor een samen gaan van overheid en pri- vé-sektor) of voor de zui vere interkommunale (dus volledig in over heidshanden). Het debat won aan gewicht omdat het om een beslissing voor 30 jaar ging. Zowel de lnterregies-be- rekeningen, als het rap port van de Gentse hoog leraar Willy Van Rijcke- ghem (docent ekonome- trie) en zijn V.U.B.-assis- tent Peter Bekx toonden aan dat het voor de ge meenten financieel voor deliger was aan te sluiten bij een zuivere interkom munale. Afhankelijk van de gestelde hypothese bv. vaste verkoopprijs, konstant verbruik, inves teren of beleggen van winsten...) bracht de zui vere formule een bonus van 13,7; 10,4 of 8.98 mil jard frank voor de ge meenten. Een niet over het hoofd te zien peul schilletje in elk geval dat eenvoudigweg te verkla ren is uit het feit dat in een zuivere interkommu nale de winst (en die is er in de energiesektorü) niet met een privé-part- ner moet gedeeld wor den. Intergem gaf zich echter niet gewonnen en kwam op de pinnnen met een herberekening, die aan de gemeenten een nog grotere winstdeling toebedeelde, zonder evenwel de winst bij de zuivere formule te even aren. Voorstanders van de ge mengde formule brach ten vooral in (Intercom- direkteur-generaal van Merris deed het nog op de stichtingsvergadering van Intergem) dat het sa mengaan van overheid en privé-sektor een sa menbrengen is van: de zorg om het openbaar belang en de strenge be- kwaamheidskriteria voor personeel en ekonomi- sche rendabiliteit die in de privésektor gelden. Wat er ook van zij, de verbeten strijd werd in het voordeel van Inter gem beslecht. Zelfs S.P.- gemeenteraadsleden stemden soms voor In tergem, de VU stemde verdeeld, PVV en CVP hielden het zonder meer voor Intergem. 28 ge meenten kozen met een meestal ruime meerder heid voor Intergem: Sint- Niklaas, Temse, Sint-Gil lis-Waas, Stekene, Waas munster (regio Sint-Ni- klaas), Beveren, Kruibeke (regio Beveren), Dender monde, Hamme, Lebbe- ke, Buggenhout (regio Dendermonde), Aalst, Er- pe-Mere, Hekelgem (re gio Aalst), Ninove, Den derleeuw, Ternat, Liede- kerke (gedeeltelijk), Roosdaal (gedeeltelijk) (regio Ninove), Geraards- bergen. Galmaarden (ged.). Heme (ged.), Be ver (regio Geraardsber- gen), Zottegem, Haaltert, Herzele, Brakel, Lierde (regio Zottegem). intergem: waarom? Van overheidswege is de jongste jaren aange stuurd op een nieuwe lees door p. 4 Verkiezing onder miezerige motregen Het uitgelezen weertje, dat een week eerder de Ambachts- en Kunstmarkt in een stralend zonnetje zette, beleefde tijdens het tweede septemberweek- end spijtig genoeg geen heruitgave. September loste zijn belofte als heerlijke najaars- maand niet verder in. En zo was het onder een dreigende, grijze lucht en gestuwd door een brutaal windje in de rug, dat wij ons naar de Koolstraat lieten drijven Want daar staat, in het kader van de 26e braderij en als voorspel van de tiende zo- merkarnaval's zondags, een Miss Voil Jeannet-verkiezing op het programma. Voor de negende keer zal op het po dium aan de Ingang Deprez het simbool van de Aalster- se Karnaval worden ver kozen. Wie wil deelnemen kan zich van halfacht af laten inschrij ven in kafee Mie Mac en zü te zien zijn er heel wat gega digden. We ontmoeten Polle Keiper- noagel in vol prinsenornaat, die ons gratievol groet doch op onze vraag of hij dan niet deelneemt aan de verkie zing, binnensmonds een on verstaanbaar antwoord mompelt en snel verder- stapt... Eigenaardig, want vorig jaar won Paul De Wever ei zo na voor de derde opeenvolgen de maal, iets wat Michel Cleemput hem toen verhin derde door zelf te winnen. Enfin, 't zou spijtig zijn mocht Pol niet deelnemen. Van Antoine Van der Heyden vernemen we even later dat er al veertien inschrijvingen geboekt zijn, doch van Pol noch van Michel is er sprake... Er is veel beweging in de Koolstraat, ook van kandi- daat-«missen», die gul hun beste beentje etaleren en van alle kanten op aanmoe digende kreten onthaald worden I De goeie stemming is voel baar aanwezig, ondanks de nu profijtig neersijpelende motregen. Achttien deelnemers We ontlopen liefst het neer- druppelende hemelwater en stappen in gezelschap van dekenijsekretaris Antoine het lokaal van inschrijving binnen. Ook daar heerst een drukte van belang: er duikelen nog de juryleden aan het publiek voorstelt. Voorzitter is Frans Wauters, opnieuw volop aktief en overal present (Toch niet te veel hooi op de vork nemen, Frans!). Verder hebben aan de jury tafel plaatsgenomen: Jozef Wailly, Guido Van Renter- Michel en nog een Kornissesloiper, ze behaalden de eerste twee plaatsen. (Per) vuil Jeanetten binnen, waar onder Stefaan Vinck, kandi daat karnavalprins 1981 en warempel ook Michel Cleemput en iemand die er kort geleden nog héél an ders uitzag maar nu zijn ge zicht verbergt achter een zware, groene sluier... Het is bijna acht uur en er zijn achttien inschrijvingen genoteerd. Dat is ruim voldoende om te beginnen en Antoine, die van stiptheid houdt, stapt buiten en stevent resoluut op het podium af, waar hij na een korte verwelkoming gem, Hubert De Meyer en Kamiel Van Haute. Feestlei der is Paul Kinoo. Presentator is vanzelfspre kend Antoine Van der Hey den, Prins Karnaval 1974: een knappe man, én een doorzetter: hier geen sprake van dat fameuze «Aalsters uur», zonder haperingen wordt het programma afge wikkeld. Met zijn vraagjes poogt hij de niet al te plankenvaste kandidaten wat op hun ge mak te stellen. lees door p. 12

De Voorpost | 1980 | | pagina 1