jeugdpagina tv JEUGDHUIS 'T REPUBLIEKSKEN: NIEUW EN VLAAMSGEZIND geknipt Terugblik op Vakantiespeelpleinen '80 CONCERT IN AFFLIGEM IN JEBRON: ETEN VOOR BOEMERANG (tussen haakjes) Prondelmarkt Kermis op St.-Jozef De Voorpost - 26.9.1980 - 13 b. 8 Ij :b, 69j w, 159 D 7ÖJ aaltert estraa ■r, 37j Hoog n V Aalst echt 75j at 149 :b. 78j 43 84j Cock Gols dag Dit weekend opent een nieuwe jeugdklub in Aalst haar deuren. «Stoofstraat 1» zal spoedig als 't Republieksken bekend geraken. Het huis dat lange tijd stond te verkrotten, maar na hard schuur- en beitelwerk opnieuw zijn zeventiende-eeuws gezicht terugkreeg, is een eeuw geleden nog café geweest. In «De Bende van de Zwarte Hand» schreef L.P. Boon er over. Nu wordt het een Vlaamsgezinde jeugdklub, die aan een nood wil beantwoorden. De Stoofstraat is nog niet zo- Waarom? tang geleden .herontdekt.. De Repub|ieksken wi|_ we dteren naam herinnert aan de lepra- u|, de stotute„ die op sep_ zen, die er (heel) lang geleden ,ember N |p het Belgisch gehuisvest was. De monumen- Staotsb|od verschenen, .ont- :tale poort rechtover nr. I doet moetingskansen scheppen terugdenken aan de gerenom- voo, n pi, het Ao|sterse meerde afspanning die aan de en de Den^s,^, c„der Sint-Mart,nuskerk de voorzijde meer vip (N.„ doodopend opt. had. Het knechtenvolk kwam hpc| |n e maar wat graag naor de .café te 0ok komen er groepsokti. in de Stoofstraat. Het brul- viteltcn dic tegemoet komen sende leven verdween uit de Qpn de sociaal-kulturele noden doodlopende straat, die meer vpp de d neer leegstaande (verkrot tende) huizen begon te tellen. Het heeft veel te maken met Het Sint-Jozefskollege ontdek- het zich niet thuis voelen van enige jaren terug evenwel een aantal jonge Vlaamsnatio- ruimte voor sportakkomodatie nalisten in het ontsponnïngs- en hier en daar werd met reno- wereldje voor jongelui in het vatie begonnen van de oude Aalsterse. De bestaande tradi- huizen, die in werkelijkheid ju- tionele jeugdklubs of -organi- weeltjes zijn maar verborgen saties vinden ze te gesloten zitten onder pakken cement en kwa publiek en met te weinig verflagen. Zo ook met het huis plaats voor nieuwe ideeën, dat nu jeugdklub mag worden. «Uitingen van Vlaamsnationa- le strekking», zo stelt men, «worden hier gewoonlijk syste matisch gebannen omdat men zich 'niet met politiek wil be moeien'». Anderzijds neemt men ook geen genoegen met de «zogenaamde alternatieve plaatsen, die in feite aantrek kingspolen blijken te zijn voor meer linksgerichte krachten, die als reaktie op bepaalde wantoestanden in onze sa menleving, de maatschappij zélf verwerpen». Genoemd werden in dit verband: het (vroegere) Fabrieksken, de Ge le Limonade en 't Rond Vier kant. Het bestaansrecht van deze organisaties wil men hele maal niet in vraag stellen, wel wil men daamóóst een ruimte kreëren waar de eigen opvat tingen mogen gedijen. Eén en ander betekent niet dat men de «rechtse» toer wil op gaan. Tegen bepaalde ex treem-rechtse opvattingen ver zet men zich trouwens Wars van alle dogmatisme wil men integendeel een onafhankelijke werking opbouwen De be staande maatschappij wordt niet als ideaal ervaren, maar dit hoeft niet te betekenen dat «alles» verkeerd is. Nuance rend daarin, wil men zowel bij links als bij rechts het positieve zien. Konkreet betekent dit alvast, dat ondanks een verschillende uitgangsvisie, samenwerking op sommige gebieden met de «linkse» organisaties mogelijk is. Voor stadskernherwaarde ring bv. ziet men dit zeer goed te doen. De benaming «Republiek» ver wijst tenslotte niet enkel naar de republiek Vlaanderen, die men zo graag zou willen (om uiteindelijk tot een Groot-Ne derlandse Natie te komen), maar ook naar het openstaan voor diverse opvattingen. Zoals het ware republikeinen betaamt, zal de werking open staan voor alle jongeren zon der onderscheid van filosofi sche of ideologische strekking. Zelfs Belgofielen mogen over de drempel... Bedoelingen Door de oprichting van dit jeugdhuis wil men «waardevol le mensen helpen vormen, die in de Vlaamse Staat van mor gen want die zal er komen hun verantwoordelijkheid zullen durven opnemen, ten dienste van de hele Vlaamse gemeenschap». Van de huidi ge generatie jongelui vindt men immers kenmerkend: een ge brek aan inzet en overtuiging, ja, zelfs plat materialisme. «Principes bijbrengen» ziet men daarom als een voorname doelstelling, zonder daarom evenwel al te moralistisch te gaan doen. De waarde van rechtvaardigheid bv. werd in dit verband onderlijnd. Werking Naast instuif- en fuifaktivitei- ten, wil 't Republieksken zich eveneens bezig houden met kulturele animatie (bv. een uit stap naar een concert en even tuele eigen aktiviteiten), wor den er diverse werkgroepen ge vormd en wil men oog hebben voor buurtwerking. het jeugdcentrum zal open zijn maandag tot vrijdag van 12u tót 13.30u. Speciaal ten behoeve van scholieren dus! Op woensdag, vrijdag, zater dag en zondag van 18 tot 23 u. Er wordt gestart met vijf werkgroepen. Zowel vormings als aktiemogelijkheden worden hierdoor geboden. Het gaat om: politiek (verantwoorde lijke: Reinoud D'Haese), milieu (met Bert Van Driessche), sport (met André Segers), buurtwerking (met Dina De Cremer). Niet alleen wil men bewust vermijden dat buren last zou den hebben van een al te luid ruchtige muziekinstallatie, men wil ook positief aan buurtwer king doen. In de voorbije maanden dat 't Republieksken ingericht werd, kwamen buren vragen voor hulp bij allerlei klusjes. Vanavond is er spe ciaal voor de buren een voor opening met koffie, vla en taart. Ook in de toekomst wil men wat doen voor de onmid dellijke omgeving van de Oude Vlasmarkt, in 't bijzonder bij zieken en bejaarden. Dkoms is. Zori i. in d Geliev irdelijk abar id in d ie leur ïeboot 'erschi i zuiv( eerder gegror oor h( groots n, war igen b .M. Va irenlaa r aan d tje Dor Erembc :aterda >m voo >1 afwis gewooi idigd o| septem /oor in he 7 tot rt in dl jankelij' 10 tot ir 'eek val geleid! -oekbos 14 u. reeks 1 er in dl 3ij KVÜ Aktie school speelplaatsen Vrijwel alle schoolspeelplaafsen bestaan nog uit grijze stenen, zonder een sprietje gras, een boom of een ravotter- rein. Vorig jaar (ook wel «jaar van het kind» genoemd) werd op initiatief van de Nationale Confederatie van Ouderverenigingen een «Aktie Schoolspeelplaats» ge houden. Via een ter beschikking gesteld fonds van 2 miljoen bfr. en een informatiekampagne wou men zoveel mogelijk schóól- speelplaatsen avontuurlijker en speelser maken, de kinde ren ten bote In Aalst werd slechts door twee scholen een projekt ingediend: de stadsschool De Kat (Vredeplein) en de gemeenteschool van Hofstade. Beide projekten werden met een plakket bekroond. De «Kot» kreeg er tevens een geldelijke steun mee. De ombouw van de speelplaats zal niet lang meer op zich laten wachten. Het blijft intussen wachten op de overige scholen. De stedelijke jeugddiensten blijven met de zaak begaan. Materiaaldienst Weldra zullen de verbouwingswerken aan de poort van het vroegere huis De Bolle (nu jeugdservicecentrum) in de Kapellestraat ten einde zijn. De materiaaluitleendienst voor de jeugdverenigingen die er al enige tijd gevestigd is zal dan in betere materiële omstandigheden kunnen werken. Roemeense folkgroep Jebron en Alkuone zullen op zolerdog 18 oktober samen een Roemeense folkgroep op het podium brengen Het gaat om een zestal Roemenen, waar Alkuone op hun Polen-toernee van deze zomer mee kennis gemaakt heeft. Het volksmuzikaol festijn gaat door in de zaal van de O.L. Vrouwkliniek (Aalst) en de inkom bedraagt 100 fr. (in voorverkoop 800 fr. voor 10 kaarten). Gitaarlessen Datzelfde Jebron richt sinds zondag 14 september ook veertiendaagse gitaarlessen in. Jebron is weliswaar geen jeugdklub, wel een dekanaal centrum voor jeugdpasto raal», maar het neemt niet weg dat er een overrompelende belangstelling is. Naar Vuile Mong en zijn Vieze Gasten De Aalsterse Jongsocialisten organiseren op vrijdag 3 oktober een uitstap naar de voorstelling «De stomme van pun tje puntje puntje» van Vuile Mong en zijn Vieze Gasten in Denderleeuw. Vertrek omstreeks 19.15 u. aan het Volkshuis (Houtmarkt X). Kostprijs: 130 frvervoer inbegrepen Inschrijven is mogelijk in het Volkshuis (053/ 21.48.69 of bij Emmie Van Malderen 053/70.33.03. Dansgroep Arend De bij ons weten enige dansgroep voor jongelui tot 14 jaar heet «Dansgroep Arend» en is gehuisvest in Kreja, Voor de vierde keer gingen vorige zomer in Aalst «vakantie speelpleinen» door. Per dag kwamen daar gemiddeld 281 kinderen naartoe, heeft men becijferd in het Stedelijk Jeugd servicecentrum. Da's 31 per plein, wat iets minder is dan vorig jaar (32 kinderen per plein per dag) maar toch beter dan twee jaar geleden (28 kinderen). Met cijfers kan je stoeien en niettemin bij een korte schets, goochelen. We houden het hier Leidende vraag daarbij is of de Driesleutelstraat 5, Aalst. Sinds twee weken is het nieuwe werkjaar gestart en wordt er vrij gedanst op moderne muziek Wie deze zondaagse bijeenkomsten ook wil mee maken, kan terecht: 053-70.34.76 KINDEROPVANG DOOR Team Jeugdatelier Team zorgt voortaan voor aktiviteiten twee keer per week. Elke zondagnamiddag en woensdagnamid dag van 14 tot 17 u. zorgt een monitorenploeg voor «kinderopvang» ofte plezierige jeugdatelieruurtjes. Meer inlichtingen in Kreja (053-70.34.76). Kursus erkend drankslijter - kelner De regionale afdeling Horeca-Denderstreek organiseert ook dit jaar de kursus «erkend drankslijter-kelner», die uitweg geeft op een oficieel diploma. Wie daar «brood» in ziet de lessen worden gegeven in de lokalen van CEMOV, Wijngaardveld Aalst. Telkens op maandag van 19 u. op voigende data: 6/10, 13/10, 20/10, 27/10, 10/11, 17/11, 1/ 12, 8/12, 15/12. Tegen de eindejaarsfeesten kan men dus al met een dienbord naar de feestdis hollen. Inschrijvingsgeld bedraagt 1200 fr. Daar krijgt men een volledige kursus voor met bovendien een fiskaal attest zodat dit kursusgeld eventueel kan afgetrokken worden als bedrijfsonkosten. Inlichtingen worden graag verstrekt op het Horeca-sekre- tariaat, Keizerlijk Plein 4, Aalst (tel.: 70.43.15) toestel 57) en bij bestuursleden. Inschrijvingsgeld te voldoen bij in schrijving of op rekening nr. 293-0002248-72. Spelend aan milieuzorg doen wie vorige zondag van de warmte zat te genieten op een terrasje op de Grote Markt in Aalst zal het wel gezien hebben: een honderdtal leden van K.S.A. Sint-Maarten konden een kippegazen-draak vullen met de hopen huis vuil die in de centrumstraten gevonden werd. Daarmee wilden ze zelf ook wat doen voor hun leefmilieu, waar zo onbekommerd mee omgesprongen wordt. Daarnaast werd ook op interviewtocht gegaan opzoek naar meningen omtrent de oorzaken van luchtvervuiling in de stadskern, er was een petitie voor het behoud van een speelterreintje, er werd (hoeft het gezegd) ook nog gespeeld. Op de Grote Markt nog wel, verkeersvrije oase in het centrum... (Peter) vakantiespeelpleinwerking ook dit jaar aan een nood beant woordde. Dat is beslist zo. Met een to taal van 10.698 aanwezighe den over 38 speelpleindagen kan je er niet overheen kijken. Voor vele kinderen met twee buitenhuiswerkende ouders zal het wel een oplossing geweest zijn om niet «verloren» te lo pen: ook voor anderen zal het verveling weggegomd hebben. De geringe teruggang van het aanwezigheidscijfer t.o.v. vorig jaar heeft misschien te maken met het slechte juliweer. De hoogste aanwezigheidscij- fers lagen op de speelpleinen Arend Aalst, Gijzegem, Aca demie Aalst en Moorsel. Het juli gemiddelde (30 0 31 kinderen per speelplein) is iets geringer dan dat van augustus (32 33 kinderen). De kwaliteit van de organisatie is wel de hoogte ingegaan. Dit zal enerzijds wel te maken heb ben met de ervaringen uit voor gaande jaren, anderzijds ook uit de monitorvorming die van stadswege ingericht wordt. Toch blijft het vinden van een voldoende grote monitoren- ploeg een heus probleem. Vooral oudere personen (die als hoofdmonitor gewenst zijn), zijn niet zo happig om voor een geringe dagvergoe ding naar de speelpleinen te trekken. Zeker wanneer ze werkend zijn (bv. als onderwij zer) is dit het geval: hun ver goeding wordt dan immers door de belastingsdienst bij hun jaarinkomen geteld... In elk geval kan met 600.000 fr. geen wonderen verricht wor den. Voor jeugdsekretaris Gui- do Moens is het duidelijk dat speelpleinen nog steeds ach- teruitgesteld worden op bv. de jeugdwerking van mutualitei ten. (Peter)k V.Z.W. De Raad van Beheer van de v.z.w. is samengesteld uit vol gende personen: Reinoud D'Haese (voorzitter - afge vaardigde beheerder), Dina De Cremer (ondervoorzitter), Wil lem Van Cauter (sekretaris), Erwin Moortgat (penningmees ter), Hugo Coppens (kultureel animator), André Segers (ver antwoordelijke scholierenwer king). Opening Dit weekend opent 't Repu blieksken haar deuren. Voor vanavond 26/9 is er om 20u een buurt-onderons; zaterdag 27/9 is er om 15u opening van een tentoonstelling van kluble- den door schepen Roels (er zijn etsen, pentekeningen, wandta pijten en foto's te bezichtigen!) en om 20u een gezellig samen zijn met Walter Luyten. Op zondag is er doodopend ont haal van 15u tot 23u. Benadrukken we tenslotte nog dat 't Republieksken er hele maal zonder steun van buiten af gekomen is en dat alleen vrijwilligèrswerk het uit de grond gestampt heeft. Voorlo pig zal 't Republieksken enkel maar de benedenruimte in ge bruik nemen. Boven komt er in de toekomst een sekretariaat en vergaderzaal. Je moet maar 'ns gaan kijken.. (Peter) Het ensemble Fiori Musical bracht Renaissance- en Barokmuziek, door Benedictijnen en Cisterciënzers gecomponeerd tussen 1600 en 1800, in het Maria Mediatrixklooster. (Per) Alex Coucke, leider van het ensemble Fiori Musicali. (Per) Ook Jebron steunt de solidariteitsaktie Boemerang voor min- dervaliden. Niet alleen helpt dit centrum mee aan de vignetten- verkoop die dit weekend een hoogtepunt bereikt, d'r is ook een SMOUTEBOLLENSLAG. Van 15 tot 18 u. is ieder welkom in het Jebronhuis (Begijnhof 1, Aalst) om er te komen smullen. 5 smoutebollen voor 20 fr., 12 voor 40 fr. De opbrengst gaat integraal naar de vzw Boemerang. Dit etend samen-zijn wordt voor wie dat wenstverder gezet in de eucharistieviering van 18.30 u. Het tema daar van sluit nauw aan bij het be- ter-leven-geven van Boeme rang, maar luidt meteen het nieuwe Jebron-jaar in: «We zijn er voor mekaar». Voor wie van TV, radio en pers wekenlang afgesloten geweest is, nog dit: BOEMERANG is een (vanuit de BRT) opgezette solidariteitsaktie ten voordele van instellingen voor volwas sen gehandicapten Het goot erom zoveel mogelijk geld in te zamelen om de voorzieningen voor fyzisch, mentaal en so ciaal gehandicapten te onder steunen. Hoewel de initiatief nemers de integratie voorstaan van gehandicapten in het «nor male» dagdagelijkse leven, is op de aktie toch kritiek gekö- men. Velen menen dat je met een vignettenverkoop geen in tegratie bevordert, maar wel mikt op liefdadigheid. De in stellingen-reflex (stop de ge handicapten maar in instellin gen...) zou er door vergroot worden. Waar of niet waar, Boemerang gaat in elk geval door. Aan de vignettenverkoop zijn prijzen verbonden, ge schonken door de Nationale Loterij. Een vignet kost 20 fr. U kunt Boemerang ook helpen door een financiële bijdrage op rekening nr. 001-0453000-86 Beter Leven Geven Mo lenstraat 77, Aalst. U kunt er weliswaar geen loterijprijzen mee winnen, maar vanaf 1.000 fr. wordt een attest afgeleverd, waarmee later belastingver mindering kan verkregen worden. (peter) wt*v JF'-J/ r~ De jaarlijkse prondelmarkt aan en rond 't Apostelken kon op de weermaker rekenen en groeide uit tot het grootste sukses in jaren. (Per) Chiro Maeva op speelplaats, Meuleschettestraat 32, Aalst Zon 28: 14 tot 17.30 u,: grootse spelnamiddag voor alle leeftijdsgroepen tussen 7 en 18 jaar. Ijaco, Geraardsbergsesteenweg II, Terjoden zat 27 20 u.: showfeest met Gorden Ryrall Zat 4: liefhebbersvoetbaltomooi i.s.m. de Haaltertse jeugdklub De Spin. Terlinden, Raffelgemstraat 8, Aalst Zat 27: afscheid van verantwoordelijke Edmond Robijns. Zoektiet in Nieuwe gemeenteschool. Burst Vrij 26: 20 u.: filmvertoning «The China Syndrome» (50 fr. inkom). Wereldwinkel De Tingel, Steenstraat 13, Mere Zat 27: 20 u filmvertoning «The China Syndrome». Interkommunale jeugdwerking Erpe-Mere Zat 27: 20 u.: grote kaarting in jeugdhuis Dido (Oude Heirbaan) met 2000 fr. vooruit, ledereen welkom Zon 28: opening speelterrein aan het K.S.A.-lokaal (Boter- melkstraat). Nadien gezellig samenzijn. Zat 4: 19.30 u.: Dido's vriendensouper. Klakson, Hammestraat 20, Aalst,Zat 27: mime en toneel (14 tot 17.30 u.) Zon 28. bezoek aan de Efteling (inlichtingen: 77.51.36). In oktober wordt gewerkt rond het thema «een leefbare stad». Vorig weekeinde was er kermis in de Meuleschettestraat. De St.-Jozefsparochie vierde er kermis. Zo te zien was er 's avonds in elk geval niet- veel te bespeuren van een feestsfeer. (Per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 13