DAVID LIVELY MUSICEERT MOOI MAAR RIMPELLOOS UITAGENDA JONGE AALSTENAARS EXPOSEREN „„„„i, TERUG VAN NOOIT WEGGEWEEST 16 - 26.9.1980 - De Voorpost Een bedenking eerst bij het festival. Vorige week kwam het blijven bijna altijd onveran- Clemencic Consort met muziek uit de renaissance. Cle- derd. Toch is hier geen sprc- mencic is een autoriteit in zijn domein en net als David ke van eentonigheid en Munrow een baanbreker. Een recent bewijs? Daags na heeft iedere vanatie haar zijn concert in de kerk van Erembodegem - Terjoden werd eigen aard. Legato en stac- op de RTB-radio een volledig voormiddagprogramma ge- cato, dubbelgrepen en wijd aan zijn persoonlijkheid en zijn visie. En hoe was de tegenbeweging bepalen de belangstelling voor zijn muziek? Goed. maar niet overrom- stijl. Idyllisch en sereen, vi- pelend. Is het misschien omdat Okeghem, De la Rue en riel en zachtaardig, wee- Isaac in het geheugen van de gemiddelde concertbezoeker moedig en dramatisch zijn verdwaalde geesten zijn? Neen. maar him kunst schrikt af. de karaktertrekken. En de Ze is nochtans uit het hart gegrepen, ongecompliceerd en groots opgezette fuga is een geraffineerd meteen. Ze heeft een taal die direct aan- wonder van architectuur. Li- spreekt, tenminste voor i wil luisteren. Kent iemand vely tekende het profiel mooier liefdeslied dan «Innsbruck, ich muss dich lassen?», scherp en klaar afgelijnd. Neen. maar men staat voor de drempel van het onbekende en ik heb de indruk dat hij en die wordt vaak een muur. Dindsdagavond 16 septem- ke klip voor veel pianisten. ber was David Lively te gast Zelfs Kempff e in de feestzaal van het stad- den zich pas na grondige huis. De zaal barstte uit studie en aanpak aan haar voegen. Waarom? platenopnamen met zijn Waart de schim rond van de werk. Schumann hield niet Elisabethwedstrijd waar hij van de vaak holle retoriek geliefd vooral door het van Liszt en de soms overge- Brusselse salonpubliek om voelige stemmingen bij zijn charmante verschijning Chopin. terecht een van de eerste Zijn muziek weerspiegelt laureaten werd, vooral om zijn eigen ziel die gekweld zijn intimistische aanpak? Is wordt door Weltschmerz, er niet een socioloog te vin- Louter virtuozen lopen hier den die festival en publiek verloren tussen de noten en -kan doorlichten? Maar terzake nu jongensachtige erin slaagde de toehoorders mee te voeren in een pano rama van kleuren en con- vergeten het 'unheimliche' Lively's achter het notenbeeld. Zijn toccata op. 7 verloopt rit- lijkheid uit 1972 heeft plaats misch-nerveus en over een gemaakt voor volwassen spanningsveld tussen emo- - 1UII1U 4 trasten. Het klonk subtiel maar niet altijd vlekkeloos (ik denk aan het fortissimo vóór de fuga) en de adem van Brahms' ingehouden ro mantiek kreeg niet altijd de gewenste diepte. Wellicht houdt dit verband met Live ly's Franse scholing (hij stu deerde jarenlang in Parijs) waardoor we iets misten van het mengsel van de somberheid en de me lancholie, eigen aan Noord- Duitsland (Brahms werd in Hamburg geboren) en de vertedering en de glimlach van de Weense sfeer. decadent en 'tin-de-siecie «D'un cahier d'esquisses» is een habanera, een vluchti ge schets. «Masques» en «Isle Joyeuse» zijn geïnspi reerd op Watteau's «Embar- quement pour Cythère», het eiland van Venus, godin van de liefde. De idee die je visueel bij het schilderij op doet komt auditief via De- bussy's klankbeeld: volken loos. wazig en sensueel. Li vely kleurt de muziek met zachte contrasten en vage contouren. Fauré is helaas afwezig maar Lively maakt ons geestdriftig en stemt ons dankbaar met «Clair de Lu- ne» uit Debussy's «Suite Ber- gamasque», een teder stem mingsmuziekje, en een Cho pin zoals ik hem graag hoor, niet vanuit een salon met veel Franse galanterie maar energiek, verwant aan de Poolse oorsprong van zijn moeder. W.D.B. David Lively, een virtuoos. (Per) Zondag 28 september: 15.30 uur: St. Martinuskerk Aalst in de orgelcyclus Sint-Martinuskerk: Louis VAN DER PAAL. Woensdag 1 oktober: 20.15 uur: Kreja - Driesleutelsstraat Aalst: de Australi sche vrouwenfilm «Caddie»: tijdens de krisisjaren van 1930 trotseert ze de vooroordelen en vecht voor haar bestaan. Het is een organisatie van het Vrou wenhuis, Aalst; de toegangsprijs bedraagt 60 frank. Donderdag 2 oktober: Galerij Pieter Coecke, Molenstraat 44 te Aalst: Vernis sage. Tentoonstelling van tekeningen gouaches olieverf - brons - grafiek van Albert DE BOIS. Alle dagen van 10 tot 12 uur en van 14.30 tot 18.30 uur. Zondag gesloten. Tot 31 oktober. Vrijdag 3 oktober: 20 uur Kasteel Terlinden Square J. Geerinder, Aalst. Zuid-Amerika-Avond, waarbij de Indiaanse muzikale groep «Rupay», met fascinerende muziek uit het Andes-hooggebergte, centraal staat. Verschillende leden van de toneelgroep P.A.C.T. zorgen voor passende omlijsting, met Zuid-Ameri kaanse Poézie, die afwisselend wordt gebracht in het Spaans en in het Nederlands. De avond wordt ingeleid door mevr. Elza Galle- Dehenin, die tevens instond voor het uitzoeken van het belangrijkste gedeelte van de te brengen ge dichten. Dit initiatief van de «Werkgroep Peru» is gratis toegankelijk. Gezien het beperkt aantal plaatsen worden toegangskaarten ter beschikking gesteld op het redaktie-adres van «De Voorpost». ómst. Hij zet zijn program- tie (romantiek) en vormge- ma in met vier bagatellen ving (barok), dat aan de ver- Precies die Franse scholing tolker hoge technische en (esprit de clarté) en wellicht muzikale eisen stelt. Bijna ook zijn eigen temperament krijgt de klassieke concert- steeds kan men van Ameri- maakten van Lively een bezoeker de kans heden- kaanse pianisten zeggen ideale vertolker van Ravel daags eigen werk te leren dat hun technische vorming en Debussy die het tweede kennen, te waarderen of te quasi perfect is, muzikaal deel van het programma verguizen. Het werk zit echter ligt de romantiek (een vormden, als een doos van Pandora gevoelskwestie!) hen min- zijn der dan het impressionisme Eigenlijk zou men hun mu- de twintigste eeuw. Maar ziek kunnen samenvatten uit de muziek, er zijn bruus- dat kan te maken hebben onder de noemer 'geraffi- ke ritmeveranderingen. On- met het feit dat ze een verle- neerd'. Subtiliteit en finesse verwachts springt Wester- den missen en een achter- zijn er de positieve kanten linck van agressiviteit naar grond die haar wortels heeft van. een zekere oppervlak ingetogenheid, vaak ook pa- in klassiek gedachtengoed. kigheid (het verwijt dat de van Wilfried Westerlinck, als idee een pluspunt. Zo muzikale vol verrassingen: knipoogjes naar grote heren rodieert of bidt hij. mooie muziek is. Of dit Zo komt het dat Schumanns door onrust gekwelde ex- oorstre- toccato af en toe te extra- pressionisten aan het im- lend? Neen, maar Van vert-heroïsch klonk, dan pressionisme toestuurden) Goghs «Aardappeleters» weer te speels, te gejaagd de keerzijde. Voor Monet is ook. Te ijlings was de vaart schilderkunst een spel van zijn dat ook niet «Guemica» evenmin. De en weg de bezonkenheid. n Picasso's kernvraag is wat zo'n kun stenaar beoogt. Misschien schokken, ergeren, wakker al ernst en toch een en al schudden uit de apathie? En licht en kleur en toetsen, Brahms is een met Schu- maar dan ook een verwante ziel: een en meesterlijk spel. Voor Ravel Debussy is de muziek een zoals Westerlincks muziek eerder flitsen zijn dan ge bonden zinnen of uitgewerk te muzikale thema's, zo ook kan ik mijn gevoelens hier slechts uitdrukken via woor den of beelden. Bij één: schalks, gebroken bloem, circuspolka van Stravinsky. Bij twee: bitsig, animatie film, Paul Klee. Bij drie: speels, slaan en zalven, martellato. Bij vier: drei ging. okerlandschap. Apo calyps now, dood, stilte. Li vely speelt expressief, met soms iets te veel pedaal. muziek. Geen mens zonder verklanking van verfijnde vreugde en ontgoocheling schakeringen en van een maar altijd ingehouden en sensuele sfeer. Toch is Ra- gedempt. Geen vuurwerk veis sonatine in Fis niet spe- van briljante vondsten, zijn cifiek voor het impressionis- muziek, maar werk van een me. Daarvoor is de vormge- ambachtsman die schaaft ving te klaar afgelijnd. Het en polijst tot hij de kern overhoudt. Geen kwis tig uitstrooien van gevoe lens, maar elk motief be- 'modéré' herinnert aan zijn «Une barque sur l'Océan» waar lichtvlekken over het water flitsen. Het 'mouve- heerst-geladen. De variaties ment en menuet' roept het en fuga op een thema Haendel zijn het werk van een jongeman van 28 jaar. beeld op van een droefgees tige Pierrot. Het 'animé' is van een ingehouden blijd- niet oud, wel getuigend van schap. De charme die van het werk uitgaat vloeit pro bleemloos uit Lively's grote maturiteit. Brahms' voorliefde voor het monu- maar met de onrust van de mentale uit zich vaak in de vingers, verdwaalde zwerver die de moderne mens is, en zo Paganini, zoals ook de fina- prentkunst. Ze is zuiver en hoort het. Vandaar de vreugde van de componist die aanwezig is en komt ge lukwensen. Schumann is een gevaarlij- variatietechniek zoals die Debussy's pianomuziek op een thema van Haydn en heeft iets van de Japanse le van zijn vierde symfonie, precieus. Die kwaliteit heb- Hier haalt Brahms het the- ben critici vaak omgekeerd ma steeds in zijn geheel tot een gebrek en men kwam aan. Ook toonaard en maat aandraven met etiketten als In Aalst startten deze week vrouw nog even op zoek is °?k via zi)n affiche, uitnodi- verbeeldingskracht. Deze twee leuke tentoonstellin- naar haar eigen persoonlij- 9in9 en catalogus van een tentoonstelling loopt tot 15 gen. In zaal 't Apostelken» ke artistieke lijn. Vandaar exposeert Nicole Temmer- de verscheidenheid: het is man. Nicole is een rasechte nog een overigens ver- Aalsterse, die echter sinds bluffend geslaagd experi- haar huwelijk te Outer (Ni- mentoren, een spontaan nove) woont. Ze volgde eerst zoeken en vinden. Deze ten- kunsthumaniora en kreeg toonstelling loot tot 5 okto- onder andere les van Her- ber, en is toegankelijk op man Van der Eelst en Lydia zaterdagen en zondagen, Van Lieferingen. Ze trok telkens van 10 tot 12 en van daarna naar de Rijksnor- 14 tot 20 uur. Op weekdagen maalschool van Gent, en na afspraak. Nicole Tem- had daar onder andere Oc- merman in 't Apostelken»: taaf Landuyt als leraar. Ten- zeker de moeite waard! slotte volgde ze nog een op leiding als etalagiste. Mo- In galerij «De Gapert», Mo menteel is Nicole Temmer- lenstraat, exposeert Patrick man verbonden aan het Mi- Van Caeckenbergh, lau- nisterie van Nederlandse reaat van de Valerius De Cultuur. De tentoonstelling Saedeleerprijs 1980 (20.000 zelf vormt een kleurig ge- fr.). Patrick Van Caecken- heel vol aangename afwis- bergh is een jongeman die seling. De artieste biedt een pas is afgestudeerd aan de opmerkelijk diversiteit qua Aalsterse Academie voor onderwerpen: stillevens. Schone Kunsten, qaar hij de portretten, dieren, land- afdeling beeldhouwen-kera- schappen, naakt... Ook de miek volgde. In «De Gapaer- aangewende technieken t»exposeert hij keramiek, zijn al even afwisselend: gemaakt tussen 1977 en pasteltekeningen, olieverf- 1980. De werkjes zijn meest- doeken, linodrukken, zelfs al kleine, vreemde, origine- een collage... Ie beeldjes. Patrick Van De tentoonstelling werd Caeckenbergh helt met zijn geopend door TV- en radio- keramiek naar het fantasti- medewerkster Nancy Come- sche, visioenen uit een lis. Deze had het ook over de droomwereld... Voor zover veelzijdigheid, de afwisse- de beeldjes zelf nog figura- ling en het steeds opnieuw tief zijn doen ze denken aan verrassende van de tentoon- geschubde dieren, een door stelling. Ze bedeelde Nicole elkaar wiemeien van van- Temmerman, meteen een garmen, slangen, ineenge- «rijk kleurenpallet vol ge- strengelde wezens... Naast waagde tinten, die echter deze kleine werkjes expo- alle opvallend goed tot hun seert Patrick Van Caecken- recht komen» toe. Het is de bergh ook nog een paar gro- eerste keer dat Nicole Tem- tere werken... De kunste- merman exposeert. Het is naar getuigt, niet alleen duidelijk dat deze ionae doorheen zijn werk, maar oktober. Loop eens langs! Balerina, rug en vooraanzicht, een vleugje Toulouse-Lautrec van Temmerman. (Per) Leon Boel. Hoe kan het ook anders? Zoals we hem kennen is het iemand die steeds heimatgebonden is geweest. Te Aalst geboren over zo ongeveer een 29 jaar is hij in de streek groot geworden, heeft er school gelopen en... ja, wat nog allemaal? Er is hier in deze Voorpost nog herhaalde malen over hem geschreven. Ter gelegenheid van een of andere tentoonstelling. En tentoonstellingen heeft hij er al ettelijke opzitten, 'n Kleine greep: Mater, Herdersem, Wijnegem (waar hij een vermelding kreeg voor de Bob Courtensprijs), Baardegem, Vloesberg, Ronse (meer dan eens), Wetteren, Bergen (Nederland, waar in de plaatselijke pers meer dan één pluimpje werd gestreken) en natuurlijk hoe kon het ook anders te Aalst, o.a. Kuklos. Capri en ook in de Belfortkelder. Voor wie het nu nog niet duidelijk genoeg is: we pra ten hier over iemand die de kunst van het schilderen beoefent. Alhoewel hij oorspronkelijk van start ging in de stedelij ke akademie voor schone kunsten met als discipline het glazuur op metaal, scha kelde hij over op keramiek omdat deze tak hem meer kansen op uitdrukking bood. Zijn toenmalige leraar, Geo Vindevogel. oordeelde het opportuun hem te laten meedingen aan de zo fel be geerde Valerius de Saede leerprijs in 1974. De jury, onder het voorzitterschap van de wereldbekende kera miste Carmen Dyonise, ken de hem de prijs toe. Totaal autodidakt wierp hij zich echter op doek, verf en penseel. Het is dan ook met zijn schilderijen, die een to taal vernieuwd beeld van het leefmilieu onder ogen brengt dat L.B. van tentoon stelling naar tentoonstelling trok. Zoals in elk kunstenaarsle ven kende ook zijn loopbaan hoogten en laagten. Familiale omstandigheden j^aren hieraan ook niet vreemd. Van Groot-Aalst. over Steenhuize-Wijnhuize, kwam hij uiteindelijk weer in Groot-Aalst terecht. En wat nu nog meer gezegd over zijn oeuvre? Blijft een schilder steeds zijn doekjes kopieren dan ver slijt men hem dra voor ie mand met oogkleppen. Waagt hij het in de loop van de jaren enigszins van rich ting te veranderen dan ver wijt men hem een gebrek aan logische gedachten- gang. Maar bij Leon Boel is er een stadige evolutie merkbaar. En dat is nu iets dat volgens ons gans normaal is. Op de plaats blijven trappelen is stilstaan. Evolueren is de normale gang van het leven volgen. En dat heeft Leon gedaan. Waar hij in het begin van zijn carriere enigszins aan leunde bij het surrealisme heeft hij zich langzamer hand hiervan losgescheurd en is hij een eigen stijl gaan uitkienen en volgen. Werken van over een viertal jaren kunnen geen vergelij king meer doorstaan met wat hij tegenwoordig op het doek brengt. En wat is dat dan in feite? We laten hiervoor liever de bekende vlaamse dichter (ook een Aalstenaar) Marcel Wauters aan het woord: Leon weet met bezinning naar een persoonlijke rich ting en expressie te strèven en de onvermijdelijke be ïnvloeding gepast met het eigen temperament in ver houding te brengen. Over deze beïnvloeding is ook nog het laatste woordje niet gezegd. Want er zijn er genoeg anderen die even tjes achter het hoekje komen piepen zijn en het schilder eigen hebben geplagieerd... Het komt er alleen maar op aan er een andere naam on der te plaatsen en zoek dan nog uit wie er eigenlijk eerst mee is op de proppen geko men. Het is uiterst makkelijk een Magritte te kopieren. maar 't zal toch nooit een originele Magritte worden, bij manier van spreken... Daar het hier niet in onze bedoeling ligt een polemiek te ontketenen, laten we dit potje liever gedekt en hou den ons bij onze penaten, in casu, Leon Boel. Die vandaag, vrijdag 26 sep tember tentoonstelt in de plaatselijke galerij Maxan- dre. Keizerlijk Plein 53, waar iedereen welkom is. Deze tentoonstelling blijft open tot 9 oktober. Voor meer bij zonderheden raadplege men de aanplakbrieven ter zake. Voor wie nog even twijfelachtig staat ten over staan van de werken van deze jonge Aalsterse schil der, lichten we hier even een paar zinsneden uit de openingsrede die Marcel Wauters hield ter gelegen heid van de tentoonstelling in de Belfortkelder. Leon Boel is een en al be langstelling voor het kleine, verborgen en veronacht zaamde leven van onooglij ke dieren, insekten, kevers, wormen, slakken. Met een verduldige attentie heeft hij hun ondergrondse samenle ving geobserveerd en in zijn schilderijen heeft hij er ver slag over uitgebracht en zijn bevindingen, door het ab straheren van de nauwkeu rig waargenomen elemen ten, verbeeld in visioenen, waarin de waarachtigheid van de overtuiging waarop ze berusten, haar stimule rend inzicht vertolkt. En zo gaat het verder. Er is ruimte voor spelingen van licht en donker, van schaduwen, van sferen van leven en sfe ren van dood en verrotting... Kortom, zoals een kritikus het neerschreef ter gelegen heid van een tentoonstelling te Ronse bij de Jaycee Schrikkeljaar 1980: Leon Boel is konstant bezig met een Genesis op kleine schaal... Met opzet brengen we hier geen illustraties bij het artikel. Wie zich enigszins aange trokken voelt tot een ten toonstelling van heden daagse schilderkunst, let terlijk en figuurlijk uit onze eigen bodem ontsproten, kan deze avond om 20.30 u. de vooropening bijwonen met een inleidend woord door onze schepen Herman Roels op het adres hoger vermeld. We kunnen er alleen nog aan toevoegen dat wij (ook eens achter het gordijntje gepiept) een paar werken hebben gezien die getuigen van een steeds voortschrij dende evolutie. Voor de eer ste keer hebben we een ini vloed gemerkt van het land schap. samen met de vroe gere onderwerpen bij fauna en flora. Een recente vakantiereis naar het Franse Auvergne met zijn uitgedoofde vulka nen heeft klaarblijkelijk een diepe indruk achtergelaten bij Leon Boel. Een paar nieu we werken getuigen hiervan. Wie heeft ooit gezegd dat stilstaan gelijkstaat met achteruitgaan? Dat zal dan evenwel niet het geval zijn met Leon. Hij blijft evolueren. En ook wij gaan even naar de tentoonstelling kijken. B.A. Werkjes in een reuzeletterkast. Van Caeckenberghe stelt tentoon in Galerij Gaeoaert (Per) Winterlandschap, nog een ceuvre van Temmerman. (Per) Paul De Rijck en Marino Van de Weghe, twee Aalsterse kunstenaars, zullen van 28 september tot 7 oktober hun etsen en tekeningen tentoon stellen in kunstgalerij Het Pand, Oude Vest 16-24 te Dendermonde. De Heer Her man Roels, schepen van kui tuur van de stad Aalst, zal dr beide kunstenaars inleiden. Paul De Rijck werd geboren te Aalst in 1953. Hij studeer de sierkunsten - kunstam bachten aan de stedelijke akademie voor schone kun sten te Aalst en graveerkun sten aan de koninklijke aka demie te Gent. Hij nam reeds eerder deel aan kollek- tieve tentoonstellingen te Denderleeuw, Aalst, Brussel, Bergen, Neigem, Dilbeek, Affligem, Schelderode, Gou da en Veurne. Kunst is voor hem een levensvorm, het is het zichtbaar maken van de verbondenheid van de mens met de natuur en de kos mos. Hij wil een verband leggen tussen wat binnen en wat buiten ons gebeurt, tus sen hart en zijn netvlies. Aan onderscheidingen ontbreekt het hem niet. Hij kreeg reeds de aanmoedigingspremie van de Nationale Kommissie voor Kunstambachten in 1972, de tweede prijs «Hom mage aan PP Rubens» kunstforum Schelderode 1977 en Monografie «Paul De Ryck» door prof. E. Vyncke en werd geselek- teerd voor de Prijs Jonge Belgische Grafiek en voor de Grafische wedstrijd JEC Me- chelen. Van Marino Van de Weghe kunnen we enkel melden dat hij werd geboren in 1952 en dat hij een oplei ding genoot aan de akade mie van Aalst.

De Voorpost | 1980 | | pagina 16