3 t a ^R.P'JNEM-K Denderstreek Aalst met nationale selektie naar Ronde van Bulgarije Etienne De Wilde doet het VAOD-Liefhebbers voor de vijfde naai naar Zuid-Afrika Eindelijk weer Walter Ongenae Michel Vaarten: pech, driewerf pech Ih'i'iwiMniiiimi) Van Mulders behaalt eerste zege JUNIORES Twee keer Ronny Westelinck Beroepsrenners Guido Haentjens vooraan Zeienaar Westelinck iedereen te sterk Eric Staes voor Heeren Liefhebbers Rudy Saelens klopt Steel Paul De Brauwer Gust De Troetsel Plet De Wilde Saelens en Verleecken Werner Van der Fraenen Jan Bogaert: lek Dames ,e Baasrode Jenny De Smet wint VOLGENDE WEEK: LAATSTE AFLEVERING VAN DE ROGER DE NEEF- STORY Staf De Meersman 24 - 26.9.1980 - De Voorpost Mijn cola is halfleeg en ik vis behoedzaam naar de laatste frieten die on der een klad mayonaise zitten als Michel Vaarten het restaurantje binnen stapt. Hij lijkt steeds even groot maar is toch iets afgeslankt sinds onze vo rige ontmoeting. Zijn aangezicht is gebronsd in het Franse Besangon, zijn wielertoekomst oogt ech ter minder kleurig. Alvo rens dit hoofdstuk aan te snijden wisselen we en kele gemeenplaatsen uit. Jij hebt wel zin in een bakje aardappelen? Michel: «Sadist jij. Het is een eeuwigheid gele den dat ik dat spul nog aanraakte. Ik kom ge woon goeiedag zeggen tegen Hubert Van Wese- mael. Hubert is niet al leen de verzorger van Luc Colijn, maar is tevens fa milie van mij. Deze mid dag fietste 'rk nog samen met Luc in Destelbergen. Die kerel schijnt zich wonderwel aan te passen aan het beroepsrenners- leven. Hij eindigde'acht tiende of zoiets. Voor een groentje is dat een heel behoorlijk resultaat. Ikzelf reed stukken slechter. Maar daar maak ik me geen zorgen om. Ik heb een hele tijd geoefend om mijn sprint op scherp te zetten zodat ik het aan tal kilometers nog niet kan verteren, maar dat komt wel. Morgen ga ik met Luc oefenen, om wat krachten op te doen. Over je sprintkwaliteiten gesproken. In Besangon liet deze specialiteit te wensen over? Michel: «Verschrikkelij ke ervaring is dat voor mij geworden. Een gru wel. Na de keirin, dat is zowat een spurt met vlie gend vertrek achter der- ny's, wou ik dat ik dood viel. Ik wist dat ik tegen die Japanners weinig kans maakte, zodat ik naar een taktische zet Nieuwelingen te Hamme Toen zat het nog goed voor Michel Vaartenploegmaat van René Pijnen in een zesdaagse. De toekomst van deze pisterenner ziet er echter vandaag niet zo rooskleurig uit. (p.d.m.) Dc Ronde van Bulgarije voor amateurs is een inter nationaal hoog gekwoteerde rittenkoers. Jaarlijks trekt er ook een Belgische nationale selektie heen. Om het zichzelf niet te moeilijk te maken duidt de Belgische Wielrijdersbond telkenjare een klub aan die moet instaan voor organizatie en begeleiding. Dit jaar wordt dat Wielerklub Denderstreek Aalst. Verzorger André Wijnant en technisch leider Robert De Cooman knapten deze klus reeds twee jaar geleden op. Zij haalden toen ei zo na een ritoverwin- ning met Luc Roelandt die na een ontsnapping van 70 km op 350 meter van de streep door het peleton werd gegrepen. Dit jaar willen zij zeker met een ritzege naar huis komen. Een vrij sterke ploeg wordt naar Bulga rije gestuurd; Hans Dhae- se, Patrick Van Raffel- ghem, Johan De Lathou wer, Ludo De Keulenae- re, Luc De Troyer en Rudi Baeyens. Met Dhaese heeft Robert De Cooman meteen een potentieel kanshebber op een vroe- ie eindklassering bij zich. ie Ledenaar heeft zich de oorbije twee jaar flink nderscheiden in ritten- lersen in binnen- en jitenland. Het komt ons If voor dat Hans vol gend jaar in de nationale selekties moeilijk zal kun nen voorbijgekeken wor den. En dan niet alleen omdat de huidige ama teurstop vrij eng is. De komende Ronde Van Bul garije wordt beslist een belangrijke aanwijzing. Met Johan De Lathouwer zit meteen ook een heel vlugge sprinter in de se lektie. Met hem is de kans op een etappezege nooit denkbeeldig. De negen- daagse rittenkoers vangt aan op zaterdag 27 sep tember en eindigt op 5 oktober. In die periode worden veertien ritten af gehaspeld. Naast de vlak ke ritten komen op het schema ook een drietal bergritten en ook een klimtijdrit voor. Negen nationale ploegen, met name Denemarken, Roe menië, Joegoslavië, Noorwegen, België, DDR, Italië, Nederland, Rus land en twee Bulgaarse ploegen komen aan de start. De verzorgers van Denderstreek Aalst heb ben nu bij de voorberei ding degelijk rekening gehouden met de aan passingsmoeilijkheden inzake voeding en akko- modatie. De onverwach te handicaps waarmee de renners twee jaar gele den dienden af te reke nen kunnen nu vooraf worden opgevangen. Iets wat de prestaties de hoogte moet kunnen tillen. Maar met de zware internationale tegen stand zal dat beslist niet van een leien dakje lopen. (rm) zocht. Ik vermoedde dat aanvallen de beste defen sie zou zijn. Nadat de der- ny wegviel ben ik gaan aanvallen. Als die Jappen verrast zijn win ik. He laas, mijn snelheidsvlie ger ging niet op. De jon gens uit het land van de rijzende zon grepen me en lieten me ver achter. Indien mijn plannetje luk te zou iedereen gejubeld hebben. Nu is het echter een misser geworden en iedereen verwijt me mijn gok. Liep er dan iets mank met je voorbereiding? Michel: «Ik wil nie mand een steen gooien, maar toch vind ik me een beetje in de steek gela ten. Ik ging op verschil lende wielerbanen oefe nen maar me echt meten in de spurt met iemand kon ik niet. Meestal train de ik heel alleen. En als er al eens een sparringpart ner opdaagde bleek die geen partij te zijn. Ik ben dan maar een week gaan fietsen op de wielerbaan van Besangon, op eigen kosten dan nog. Samen met Vigneron en zo draaiden we er tal van spurtjes door. Ik leefde als nooit tevoren naar de wedstrijden toe en als je dan hopeloos faalt is de ontgoocheling enorm, dat begrijp je wel.» Hoe kijk je de toekomst tegemoet? Michel: «Ik zal een beetje moeten opletten en doorbijten. Ik mag me geen slappe rezultaten in de spaken laten rijden. En toch. Kijk, ik ben geen zwartkijker, maar ik sta er in mijn beroepsleven niet te best voor. Tot dusver kreeg ik npg geen enkel kontrakt voor een zes daagse. Dat is drama tisch, weet je. In Londen start nu de eerste zes daagse en ik moet thuis blijven, ik die op dergelij ke wedstrijden mijn bo terhammetje moet ver dienen. Vorig jaar had ik het heel wat beter. En ik heb zelfs aardig gepres teerd. Ik ben de laatste om op mezelf te boffen, maar alle kranten schre ven dat ik tot een vaste waarde zou kunnen uit groeien als ik maar de tijd had. Maar mijn slechte prestaties in Frankrijk ge durende de wereldkam pioenschappen hebben me een aardige pad in de korf gezet. Toch zal ik me op een of andere manier revancheren. Het kan toch niet dat één mindere verrichting mijn hele loopbaan in het gedrang brengt? Ik zal hard knok ken om terug te komen. Stan Tourné heeft het ge- realizeerd, dus ik moet het ook kunnen. Voor mij zal het waar schijnlijk nog iets moeilij ker worden, want ook de interesse vanwege de sponsors voor mij staat op het allerlaagste peil. Bij Eurobouw verstrijkt mijn kontrakt en dat wordt niet vernieuwd, en ik werd tot nu toe door niemand benaderd. Een slecht teken. Vooral als je weet dat straks nog een zestigtal renners op straat komen te staan. Het zal drummen worden om een plaatsje op de wielermarkt te krijgen. De ekonomische krisis slaat nu ook onverbiddelijk toe in de broodrennerswe- reld, dat merk je zo. Maar ik denk toch wel hier of daar een profkontraktje te kunnen lospeuteren.» Vijftig renners aan de start van de nieuwelingenwed strijd te Hamme. Heel wat belangstelling en daarbij dan nog een heerlijk zomer weertje. Het moet zijn dat al deze elementen de jonge renners prikkelde want pas was men vertrokken of het tempo werd de hoogte inge duwd. Dit hoge tempo belet te voorlopig dat iemand uit het peleton wegkon. Talrijke pogingen maar allen zonder sukses. Tot in de voorlaatste ronde, jneer dan veertig van de vierenvijftig af te leggen kilometers waren reeds ge reden, toen Patrick Smet de neus aan het venster stak. Snel kreeg hij een komforta- bele voorsprong en de Ant werpse supporters dachten reeds aan vieren. Ze reken den echter zonder Andre Van Mulders. De nieuweling uit Sint-Katarina - Lombeke sprong heel alleen vanuit groep tot bij de leider. In I peleton was nu ook de re tie losgekomen maar de v standhouding bij de tw leiders was zo goed dat een kleine voorsprong k< den bewaren. In de spi voor de zegebloemen to( de Andre Van Mulders d nog eens zijn kwaliteiten snelle man. Hij won overt gend. De spurt voor de d de plaats werd gewonn door Ludo Van der Vek voor Jean-Pierre Hendric en de rest van het peleton De uitslag: 1. Andre V Mulders de 55 km in 1u min., 2. Patrick Smet, 3. do Van der Veken, 4. Jet Pierre Hendrickx, 5. Pej Buyl, 6. Andre Van Hove, Danny Vogelaere, 8. Re Sindy, 9. Danny Vergauwe 10. Tony Baeten. De Wilde-Vander Helst: Parijs-Brussel Parijs-Brussel kende een eerder ongewone ontknoping: de beslissing werd niet door een of andere demarrage ingeluid. Veeleer door sta kende en betogende arbeiders. Onze streek- profs werden netjes in de luren gelegd door j enkele leperds in het peloton. Toch moeten de goede prestaties van enkelen onderstreept. Etienne De Wilde finishte als 13de en voor HM| Etienne Van der Helst, die momenteel vliegt, stak er een 14de plaats in. William Tackaert was Bmé 20ste, Dirk Heirweg 23ste. Michel Vaarten heeft inderdaad overschot van gelijk wanneer hij be weert dat het allesbehal ve gesmeerd loopt in de wielerwereld. Degenen die nu nog veel geld ver dienen kunnen op de ene hand worden geteld, het aantal stempelaars en wielerproletariërs groeit met de dag. En de toe komst geeft ook geen te best uitzicht. Is het gou den kalf nu al geslacht? Paul DE MOOR Twee keer maakte Ronny Westelinck het zegegebaar. Zowel in Berlare als in het Wase Stekene was hij de konkurrenten te vlug af. Karei Van Goethem vond te Berlare de onklopbare Wes telinck op zijn weg en in Stekene werd Luc Van Puy- velde door de Zeelse belofte de pas afgesneden. Alain Koppen, de renner-stu dent kwam uit Berlare met de derde prijs naar huis. In Stekene was Patrick De Per- mentier derde. Ferdi Die- rickx, die do.graag zijn ten ten in Brabant opslaat, fi nishte in Sint-Pieters-Leeuw als nummer drie. Stefan Van Leeuwe, vierde in Berlare, en de piepjonge Francis Coucke, vierde te Stekene, toonden zich. Voj| Nico Leus werd het in Ath d vijfde prijs, Eric Van Bevï was in Berlare vijfde, FrattÉftj Van de Vijver, vierde in VI* voorde en vijfde te Steken! en Mare Meuleman, vijfde i Vilvoorde en zevende te Sté kene, waren eveneens blipor,9 vangers. De V Indus Frankie Spaerkeer blijft b^ieuv vestigen: zesde te BerlarLacja' Voor Ronny De DobbelaLj^j werd het een zevende plaaU w in Zwijndrecht. Claude Heir ninck was achtste te BerlarL-^ Johan Van Puyvelde negel^^ de in Stekene en negende ft Leeuwergem, Patrick Of Bock tiende te Stekene Eric Van Moerzeke tiende Letterhoutem. Juniores Ie Stekene maandag 29 september 3. vertrekken de door AOD-wielerbond uitgeko- n renners naar de Ronde in Zuid-Afrika. aze zware brok van 1870 m over 13 ritten van Johan- esburg in Transvaal naar et Zuidelijke Kaapstad toe, de traditionele eindperio de van het wegseizoen bij A/AOD. De goede prestaties in het verleden en de goede rela ties met organisatoren en de wielerfederatie van Zuid-Af rika zorgen steeds voor nieu we uitnodigingen. Coach Fons Verbraecken, uit St. Niklaas, die voor WAOD de internationale aktiviteiten bewerkt, heeft dit jaar een sterke ploeg in mekaar ge stoken. Hedwig Bloem (Hofstade) momenteel de sterke man bij de WAOD-liefhebbers, krijgt als metgezellen drie renners die hun sporen reeds verdienden: Marcel Serlippens (Lede) en Mauri ce Van Peteghem (St. Amandsberg), twee spur ters, terwijl de Zeeuw Cor Verplancke, als fondrenner, van onschatbare waarde zal zijn in de Afrikaanse vlakten. Als verzorger reist mee, Nes tor Bloem uit Hofstade. Na de suksessen van vorig jaar, met Seghers, Deblock en 't Gilde (4 ritten en de pun- tenklassering) durft Fons Verbraecken nu tippen op de eindoverwinning. De waar de kennende van de deelne mende ploegen, waaronder buiten de Zuidafrikaanse teams ook renners uit Enge land, Zwitserland en Italië schuilen, ziet hij misschien gevaar in de Italiaanse ploeg, die er niet voor terug schrikt «gecamoufleerde profs» uit te spelen als lief hebbers zoals vorig jaar een zekere «De Santo» die nie mand anders was dan de gekende Santambrogio. Sponsor «Suzuki» van vorig jaar eiste opnieuw de Belgi sche ploeg om zijn kleuren te verdedigen. Dat Etienne De Wilde een échte belofte is, moet je de insiders niet vertellen. Ze weten het. In het Noordfran se Isbergues won hij. Een late zege, maar tevens een opkikkerend resultaat. Frans Van Vlierberghe gaat zonder veel omhaal zijn ei gen weg in het profwereldje. De jongste weken klom zijn konditiepeil en in Viane moest hij alleen Willy Teir- linck laten voorgaan. Ghis- lain Van Landeghem deed het eveneens prima met een tweede plaats in Herne en een elfde prijs te Viane. Etienne Van der Helst was derde in Leuven en Frank Van Impe, die mee was met een vroege vlucht sleepte in Vichte de vierde prijs uit de brand. Voor Ronald De Witte werd het *de vijfde prijs in Houthulst en een 18de plaats in Vichte. Luc De Grauwe, negende in Hout hulst en 15de te Viane, Pat- riek Lerno zevende in Leu ven, Lucien Van Impe, tiende in Viane en 13de in Vichte, Richard Bukacki, tiende in Houthulst, Rik Caethoven, elfde in Vichte na zich in de kijker te hebben gefietst in een lange ontsnapping; Johnny Van der Veken, 14de te Ekeren, 18de te Herne en 21ste in Houthulst, William Tackaert 17de in Vichte na dat hij weer één van de smaakmakers was, en 28ste in Houthulst, Dirk Heirweg, van de wielerbaan naar de weg en 23ste in Ekeren; Etienne Van der Snickt, 24ste in Viane en in Vichte, en Benny Vermeulen 24ste te Isbergues, blijven tot de allerlaatste dag van het weg seizoen op de bres. In Stekene mikte Guido Haentjens heel hoog: hij moest er slechts voor Luc Govaerts de knie buigen. Jos Calluwaerts finishte er als derde. In Evergem fietste Willy De Backer naar de vier de prijs en Dirk Heirwegh junior was in Sint Amands berg vierde. Voor Luc Lem- mens stak er een zevende prijs in te Nieuwerkerken en Rudi Baeyens bolde er als nummer acht over de streep. Jean Blommaert was acht ste in Stekene, net één plaatsje voor Frankie Rot- thier. Elfde in Stekene was Victor Van Landeghem en twaalfde William De Gendt. Met 40 vertrekkers had men geen reden tot klagen te Ste kene waar we op de koop toe een prachtig spektakel hebben gekregen. De beslissing viel toen zich negen renners konden af scheiden die het verdere verloop hebben beheerst. Dat Rony Westelinck er als eerste uitkwam, was voor niemand een verrassing. Luc Van Puyvelde werd tweede voor PatrieMDe Per- mentier. UITSLAG: 1. Rony Westelinck de 85 kii in 2 u. 05 min.; 2, Luc Va Puyvelde 4; 3. Patriek D Permentier; 4. Francis Cou cke; 5. Frank Van de Vijver 6. Patriek De Maesschalck; 1 Mare Meuleman; 8. Luc D Smet; 9. Johan Van Puyve de; 10. Patriek De Bock; 1 Drik Claes; 12. Mare Raey maeckers; 13. Gerrit Van de Aa; 14. Stefaan Van Leeuwf 15. Philip Saman. Liefhebbers te Hamme Nieuwelingen te St.-Pauwels Walter Ongenae verdween de jongste weken een beetje uit de aktualiteit. De sterke Zeienaar, een man die meer kan dan de meeste ama teurs, had het winnen blijk baar een beetje verleerd. In Lede kwam hij zaterdag sterk uit de hoek en bolde als nummer één door de finish. Eric De Wilde was in Brakel één van de smaakmakers. Met vier man ging men op het spandoek af, toen Dirk De Wolf de andere koploper op een helling met een de marrage verraste. De Wilde kwam nog sterk terug, doch geraakte niet meer voorbij De Wcif. In Lede kon hij zon dag zijn kansen niet naar behoren verdedigen: reeds in de eerste ronde verloor hij wegens pech verscheidene punten, zodat hij er nood gedwongen het bijltje bij neerlegde. Luc Lemmens trok naar Za- ventem, presteerde er uitste kend, doch moest er de ster ke Ronny Van Holen laten voorgaan. Patriek Mettepenningen kwam twee maal sterk uit de hoek. In Lede was hij twee de, in «zijn» Hamme achtste. Andere prima resultaten no teerden we voor Roger Bee- laert, derde in Lede; Franky Rotthier, vierde in Hamme, William Despeels, vierde te Nazareth; Johnny De Dob- belaer, vierde te Lede; Victor Van Landeghem, vierde in Ruien; Frans Van Nuffel, derde in Viane en achtste te Nazareth; Patriek Van Hul, vijfde te Hamme; Ronny Mettepenningen, zesde in Hamme; Johnny Van de .Kerckhove, zevende te Ham me; Patrick Van de Voorde, zevende in Lede; Alfons Die- rickx, zevende te Zulte; Fran- gois Nauts, achtste in Zulte; William De Gendt, negende in Hamme; Etienne Van Braeckel, negende te Lede en Hans D'Haede, die in «zijn» Lede nog net een plaatsje veroverde bij de eerste tien. Toon Lemmens was in Lede elfde, Eddy Van den Abbeele elfde in het avondcriterium te Maldegem, Marc Van Bas- telaere 13de in Lede; Freddy Luyckx 15de te Hamme en Marc Van Landeghem 15de in Lede, Patriek De Meyer was de man die het twee ronden volhield maar toen viel alles te herdoen. In de vijfde ron de kwamen er negen leiders door. Het waren de Neder lander Carlo Steel, Peter Gal- le, Jan Van Immerzeel, Ivan Vereecken, Jean Marie Ghijssel, Rudy Saelens, Raf Jacobs, Franky Weemaes en Erwin De Clercq. Ofschoon Carlo Steel hemel en aarde bewoog om alleen voorop te geraken, is hij daarin niet geslaagd. De negen leiders gingen naar de laatste kilometers toe en niemand kon of mocht nog weg. In de spurt won Rudy Sae lens uit Stekene vlot voor Steel en Jacobs. UITSLAG: 1. Rudy Saelens, de 53 km in 1 u. 15 min.; 2. Carlo Steel; 3. Raf Jacobs; 4. Peter Galle; 5. Franky Weemaes; 6. Jan Van Immerzeel; 7. Erwin De Clercq; 8. Ivan Vereecken; 9, Jean Marie Ghijssel; 10. Dirk Van Weutswinckel. Er waren niet minder dan 91 inchrijvingen te noteren te Hamme waar er 19 ronden moesten afgelegd worden. In de derde ronde al konden zich 11 renners afscheiden wat meteen ook de beslis sing is geworden van dit vertoon. Vooral onder druk van Maria Van Vlimmeren legden die mannen er de pees op. In de laatste ronde probeerde Johny Van de Kerckhove weg te komen maar Patriek Van Hul kon de kloof dempen. Natuurlijk lag Staes op vin kenslag en toen Van de i Kerckhove kortwiekte i sprong Eric weg en won. UITSLAG: 1. Eric Staes, de 110 km in u. 36 min.; 2. Rene Heeret (NI); 3. Alex Robberecht; Frank Rothier; 5. Patriek Vat Hul; 6. Rony Mettepennin gen; 7. Johny Van de Kerck hove; 8. Patriek Mettepen ningen; 9. William Gendt, 10. Mario Van Vlim meren (NI); 11. Beny Vat Laerhoven; 12. Frank Lau- rijssens; 13. Thijs Faase (NI); 14. Eric Gijsemans; 15. Fer- dy Luyckx. Paul De Brauwer staat aan de vooravond van een weer schitterend veldritseizoen: in Eksaar- de kon niemand met hem wedijveren. Paul maakte er een demonstratie van. Gust De Troetsel blijft op de bres. De Baasrode- naar won ditmaal de VWB-wedstrijd voor B- renners te Oudenaarde. Temsenaar Karei Smet was er vierde. In Zele maakte Piet De Wilde het zegegebaar aan het eind van de nieu- welingenkoers. Wim De Smet, de broer van Jen ny, streed er eveneens op de voorposten en was er derde. Tijdens het voorbije weekeinde klommen te Sint-Pauwels de nieuwe lingen twee keer in het wordt van seizoen tot sei- koerszadel. Telkens ging zoen steeds beter in het de zege naar een streek- veldrijden. In Aalbeke renner. Laureaten waren reed hij als derde over de respektievelijk Rudi Sae- streep, in Bredene werd lens en Ivan Vereecken. het de zevende prijs. Werner Van der Fraenen Jan Bogaert presteerde niet onaardig in de Grote Prijs Eddy Merckx, een tijdrit waaraan de grote specialisten deelnamen. De Temsenaar werd twaalfde. Hij moest on derweg uit het zadel om dat een bandje leegliep. Anders,,, Ouwe trouwe Staf De Meersman heeft zijn ou de liefde lang niet afge zworen. De Herdersem- naar was tweede in de koers van B-veteranen te Opwijk. Het avondcriterium wer<| een spannend kijkstuk dal zijn ontknoping kreeg half weg koers toen vier dameS aan de leiding kwamen eij gaandeweg hun voorsprong aandikten. Ze gingen vooraan zo gewef dig te keer dat ze weldra de rest dubbelden. In de sourt toonde het meis je uit Hamme Jenny De Smet zich sneller dan Gerde Sierens en Josiane Van Huy- ze. Maria Kennis is vierde geworden. Van de onmiddellijke achter volgers was Truus Van der Plaat sneller dan Betsy Van Eycken.

De Voorpost | 1980 | | pagina 24