«Te ERKL00SHEID: ELATIEVE VERBETERING VOOR ARR. AALST leugd dient niet alleen op te draaien voor 11.11.11-aktie WAAROM MOET ER NOG PARKINGGEBOUW IN PONTSTRAAT OPGERICHT WORDEN meh pikkels of Jan Caudron pleit voor |rernieuwde aanpak u' i °bn« ,u.' ïC Ve' Gezien AOFPO WAA0SAT6 BUyL0NüF5K) MILONOF De Voorpost - 26.9.1980 - 3 nazicht van de werkloosheidcijfers van het arrondisse- >nt Aalst over de maand juli, kunnen we vaststellen dat ze streek het in vergelijking met de nationale situatie het atief beter deed. Dit neemt echter niet weg dat we lens dezelfde periode toch nog een absolute toename n de werkloosheid bemerken. Deze absolute stijging irdt veroorzaakt, zowel door de mannen als de vrouwen loewel deze laatsten het ditmaal beter gedaan hebben n hun mannelijke kollega's. T RIJK nationaal werkloos- idscijfer op 31 juli be- oeg 313.264 uitkeringtrek- nde volledig werklozen. In rgelijking met de maand ordien was dit 18.394 een den of 6,2% meer. In ver- uding tot de aktieve be- Iking bedraagt de werk- isheidsgraad 7,7% (4,4% lor de mannen en 13,5% or de vrouwen), stijging van de volledige erkloosheid situeert zich in meeste nijverheidstak- Het zwaartepunt ligt enwel in de dienstensek- waar men, zoals elk jaar dens dezelfde periode te mpen heeft met de afdan- van interimarissen en in onderhoudspersoneel in scholen ingevolge de :hoolvakantie. nder de 313.264 uitkering- ikkende volledig werklo- n telt men 97.426 jongeren in minder dan 25 jaar oud. t cijfer is samengesteld uit ,299 mannen en 67.127 vrouwen. Het aantal volledig werklo zen einde juli 1979 bedroeg 28.880 eenheden. Vergele ken met de gegevens van de maand juli van dit jaar stel len we een toename vast met 24.463 eenheden of 8,5%. ARR. AALST In het arrondissement Aalst bedroeg het aantal uitke- ringtrekkende volledig werk lozen op het einde van de maand juli 10.845 eenheden, waarvan 3.888 mannen en 6.957 vrouwen. In vergelij king met de vorige maand is dit een toename met 487 eenheden, hetzij een ver meerdering van 4,7%. Ten opzichte van het nationale cijfer van 6,2% is dit dus een relatief gunstiger situatie voor het arrondissement Aalst. De stijging is zowel bij de mannen 257) als bij de vrouwen 230) waar te nemen. Ten opzichte van de aktieve bevolking bedraagt de werk loosheidsgraad 10,15% tegenover 7,7% voor het Rijk. De stijging met 487 eenhe den in totaal is voornamelijk toe te schrijven aan een stij ging van de volledige werk loosheid binnen de volgen de beroepsgroepen: bedien den 247), metselaars 38) handlangers 36), mekani- ciens 25), kleermakers 23) en timmerlieden 17). De jeugdwerkloosheid in ons arrondissement be droeg op het einde van de maand juli 2.607 eenheden, waarvan 708 mannen en 1.809 vrouwen. De jeugd werkloosheid bedraagt der halve 24,04% van de volledi ge werkloosheid. Bij de mannen is dit 20,52% en bij de vrouwen 26%. De gedeeltelijke werkloos heid kende tijdens de maand juli een geringe toename, namelijk met 313 eenheden. Wat belangrijk is, is het aan tal verloren arbeidsdagen ten gevolge van de gedeelte lijke werkloosheid. Dit aantal kende een gunstige evolutie want er werd een vermin dering van 10.957 dagen op getekend. Er gingen aldus nog 18.222 arbeidsdagen verloren. G.D.B. 'anneer ik verleden week bij een bezoek aan het jeugd- 'icecentrum een paar vragenstelde over de voorberei- ingen van de 11.11.11-altie, kreeg ik het onstellend ant- roord dat er dit jaar zelfs geen stuurgroep meer zou estaan, dat de interesse van de jeugdgroeperingen met de iren zakt en verleden jaar bijna het nulpunt had bereikt» lus begon VU-raadslid Jan Caudron zijn interpellatie jer het ontstellend gebrek aan belangstelling vanwege de 'nde^Ugd voor deze aktie. I,,:lli'ni inhei i hie .Vaat mSt enig wén als z >dig< RD ir aars a Vriei ir no 001 ïatiel,r' Peife' euwsfe' :ranl Flort Anl k er f Peter) ij deelde in dit verband lee dat men verleden jaar mper 50.000 fr. bijeenge- acht had. Op herhaalde tnodigingen tot medewer- ng kwam vanwege de ugdgroeperingen bijna een antwoord. Hij meende in ook dat deze vaststelling nadenken moest stem- len. Hij kon aldus niet aan- emen dat de huidige jeugd een idealen meer zou heb- in, en niet meer bewogen worden door armoede leed in de derde wereld, e heer Caudron bekende at in het verleden het geld steeds terecht kwam -aar het hoorde en dat ge- itenloze profiteurs er hun akken mee vulden. Dit locht echter geen alibi zijn niets te moeten doen. len diende volgens hem an ook te kiezen voor een assend ontwikkelingspro- ikt. Als suggestie stelde het ïadslid het konkreet pojekt an TENGKO SITURU in In- onesië voor, wat betekent Laat ons samen ploegen», t lijzelf vond het dubbel aan- ekkelijk omdat er Aalste- aan meewerken die er ir een laag loon de beste •en van hun leven aan ge in en omdat het kadert in )t principe van »wie hon- heeft moet gij geen vis •ieven, gij moet hem leren issen». VU-volksvertegenwoor- iger drong er bij schepen in de Jeugd Monsieur op PA' nfeei aan om bij de volgende ver gadering van de jeugdraad te pleiten dat men de han den uit de mouwen zou ste ken. Met een dergelijk, pro- jekt zou de 11.11.11-aktie in Aalst mede mits een degelij ke organisatie tot een groot sukses kunnen uitgroeien. Ook andere adviesraden, zoals sportraad, karnaval- groepen, kultuurraad kon den volgens hem meewer ken. Wat de gemeente raadsleden betreft stelde hij voor, samen met de kolle ga's van het OCMW voor keer de zitpenningen af te staan aan de 11.11.11-aktie. Dit voorstel formuleerde hij volgens eigen zeggen niet met de bedoeling langs de aktie om het geweten te sus sen, maar «in de overtuiging dat de zo gevreesde Noord- Zuid botsing slechts kan voorkomen worden, wan neer de rijke landen hun egoïsme afleggen en inrui len voor een wereldwijde so lidariteit». De wereldvrede kon aldus niet gegarandeerd worden door een Oost-West bewa peningswedloop, terwijl één derde van de wereld honger lijdt, maar slechts wanneer de rijkdommen der aarde op een rechtvaardiger manier verdeeld werden tussen Noord en Zuid. Schepen Monsieur Met zijn uitgebreid ant woord bewees schepen van de Jeugd Eddy Monsieur (SP) nogmaals dat de inter- pellanten bij hem niet met een kluitje in het riet ge stuurd worden. De schepen was aldus van mening dat de aandacht van de Wester se wereld voor de ontwikke lingslanden nog verslapte en afnam. De industriële lan den vertonen volgens hem meer en meer tekenen van solidariteitsmoeheid. Vervolgens stipte hij aan dat de 111111 -aktie drie bedoe lingen heeft: het publiek in formeren over wat er gaan de is in de derde wereld; komen tot een politieke stel- lingname over de houding en de konkrete plannen van de Belgische regering en de traditionele meer levens noodzakelijke geldinzame ling voor een hoop konkrete projekten. In Aalst worden deze doelstellingen waarge maakt door een gemeente lijk komitee dat samenges teld is uit leden van de stads diensten, jeugdbewegingen en vrijwilligers. Dit komitee neemt in feite alle beslissin gen, en wordt bijgestaan door de gemeente met logis tieke steun zoals ter beschik king stellen van lokalen, ad ministratieve hulp, drukwer ken enz. Het is dit komitee dat ook beslist over de pro- jektkeuze en de gemeente aanvaardt meestal deze keuze. De schepen van de jeugd bevestigde op basis van konkrete cijfers dat de aktie jaarlijks in dalende lijn gaat. In 1977 bedroeg de op brengst van de 11.11.11 op haling nog 208.170 fr. Dit geld werd overgemaakt aan een projekt van voortzetting van vorming van onderwij zers te Guinee Bissau. In 1978 was de opbrengst - - -«iB-T-rrM Inderdaad gezien op het Aalsters politiekommissariaat. Politiecommissaris E. Buyle kwam tijdens het weekeind terug uit Rusland. Enkele grapjas agenten maakten een bordje in het Russisch met «Welkom» erop. Of dacht je dat het een afdeling van de Russiche Geheime Dienst was... (Per) TABEL I: UITKERINGSGERECHTIGDE VOLLEDIG WERKLOZEN: ARR. AALST JULI 1980 ARBEIDSGESCHIKTHEID MANNEN VROUWEN TOTAAL Normaal 2.556 5.422 7.978 Gedeeltelijk 705 852 1.557 Zeer beperkt 627 683 1.310 TOTAAL 3.888 6.957 10.845 Andere verplicht 1.151 1.327 2.478 ingeschrevenen ALGEMEEN TOTAAL 5.039 8.284 13.323 TABEL II: GEKONTROLEERDE VOLLEDIG WERKLOZEN: JULI 1980 GEMEENTE M VR TOTAAL Lede 111 265 376 Impe 12 32 44 Oordegem 25 56 81 Smetlede 19 27 46 Wanzele 7 47 54 LEDE 174 427 601 Erpe 76 98 174 Mere 82 116 198 Aaigem 27 29 56 Bambrugge 12 32 44 Burst 38 77 115 Erondegem 26 47 73 ERPE-MERE 261 399 660 GEMEENTE M VR TOTAAL Aalst 583 1.105 1.688 Baardegem 20 34 54 Erembodegem 135 281 416 Gijzegem 25 52 77 Herdersem 27 72 99 Hofstade 44 120 164 Meldert 33 45 78 Moorsel 56 106 162 Nieuwerkerken 111 185 296 AALST 1.034 2.000 3.034 reeds vermindert tot 103.063 fr. ditmaal voor de steun aan basisgroepen in Bolivië. Ver leden jaar was de opbrengst dan teruggevallen tot 54.266 fr. welke naar een vormings centrum voor jongeren in Senegal ging. Zoals steeds werd nochtans de aktie van 1979 goed voor bereid. Reeds op 5 april 1979 werd met aktie gestart in de «Stuurgroep Jaar van het Kind». Elk wijkkomitee be loofde toen 1 afgevaardigde naar de stuurgroep van de 11.11.11-aktie te sturen. Op de vergadering van 15 juni waren er echter te weinig aanwezigen om de eigenlij ke stuurgroep te vormen. Er werd toen besloten een ver gadering te houden op 13 september 1979 met een diamontage over ontwikke lingssamenwerking, een themavoor een projekt te kiezen en als spreker werd de heer Oscar De Bunne uit genodigd. Hierop werden al le jeugdverenigingen, ad viesraden en vroegere me dewerkers uitgenodigd. Nochtans daagden slechts een tiental personen op. Niettemin werd besloten tot het oprichten van een stuur groep bestaande uit een vijf tal personen. Op een verga dering van 2 oktober 1979 werd dan het projekt Sene gal gekozen. Op 284 brieven voor daadwerkelijke mede werking kwamen slechts 10 antwoorden: Jeugdatelier Joepie, Humanistische Jon geren, St. Jozefskollege en RLS Erembodegem ant woorden niet te kunnen me dewerken. Het gespreks- en onthaalcentrum Aalst met 2 personen, de KSA St.-Maar ten met 21 personen, het Jeugdatelier Team met 20 personen, Hopduiveltjes Meldert met 20 personen, Jebron met een honger- maaltijd en CSV 't Fabrieks- ken met een fuif verklaarden zich bereid wel mee te wer ken. Uiteindelijk waren er 68 personen die beloofden aan de aktie deel te nemen. De stuurgroep zelf richtte dan nog drie vergaderingen in op 17 en 31 oktober 1979 en op 6 november 1979. Het aantal aktieve medewer kers op 11 november be droeg tenslotte slechts 33 mensen, zijnde KSA St.- Maarten met 4 personen op de zaterdagmarkt, de stuur groep met 5 personen op de Jaarmarkt, het jeugdatelier Team met 4 personen op de Jeugdinfobeurs en de Hop duiveltjes Meldert met 20 personen in Meldert zelf. De ze brachten alles te samen 54.226 fr. op waarvan 20.00 fr. door de stuurgroep alleen Schepen Monsieur was dan ook van oordeel dat deze resultaten niet beantwoor den aan de geleverde in spanningen, wat teleurstel lend is voor de medewer kers. Als oorzaak van deze terug- gan zag hij vooreerst het feit dat in Aalst; in tegenstelling met andere steden en ge meenten, de aktie voorna melijk stoelt op jeugdbewe gingen. Andere groeperin gen zoals adviesraden, vol wassenbewegingen, enz. hebben blijkbaar geen be langstelling. Hierbij verwees de schepen naar de resultaten van Den- dermonde, waar sinds de jeugdwerenigingen het lie ten afweten, de 11.11.11-ak tie in 1979 geen frank meer opbracht Een tweede oorzaak van de teruggang zag Eddy Mon sieur in de overvloed aan liefdadigheidsakties zoals boemerang, Unicef, Broe derlijk Delen, enz. Ten derde had volgens hem de 11.11.11-aktie nog af te reke nen met haar eigen imago. De schepen meende tenslot te dat de jeugd teleurgesteld is over het gebrek aan be langstelling van de andere verenigingen. Niettemin besteedt zij toch ieder jaar 10 van de gemeenschap pelijke subsidies aan ontwik- kelingsprojekten. Dit jaar werd aldus 10.000 fr. gege ven aan projekten te Guate mala en Nicaragua. Tot slot deelde de schepen nog mede dat het bestuur van de jeugdraad besliste op de vergadering van 21.10.1980 de 11.11.11-aktie op de agenda te plaatsen. Volgens raadslid Lambert Van de Sijpe (CVP) was schepen Monsieur in zijn uit eenzetting fundamenteel juist. Hij was ook van me ning dat er sleet op de aktie kwam, mede wegens het ge brek aan informatie. Het raadslid stelde anderzijds de vraag of er op de begroting een bedrag voorzien was voor ontwikkelingssamen werking, wat niet het geval bleek, terwijl hij ook de aan dacht vestigde op de niet- goevernementele organisa ties die heel wat geld krijgen van het Abos. Interpellant Caudron schetste volgens hem een te somber beeld. Ook hij vond het onjuist dat enkel de jeugd zou aange sproken worden voor de 11.11.11-aktie. Dit jaar zou, aldus de heer Van de Sijpe de aandacht kunnen gaan naar het basiswerk en de informatie van de bevolking, waarna men volgend jaar opnieuw met een geldinza- melin.kon starten. «Wij kunnen niet nog eens GE 'N ZEDJ NOEIT NE ANDERS ZING as g'.iet vandoeng hetj 'n gerokt'er ni oon en as ge 't nie 'n moedj hemmen tèn ejje zuveil as dagge wildj Azoei rappeleir ek meh nog, oever ienegte joren was ek va zin van teigen de wintjer dor ïveranst lalachter in mennen hof ne stoak te zetten meh eh klein taofelken op. Da taofelken most dienen ver in de wintjer krooimelkes en kestjes op te leggen ver de voegelkes. 't Schantj da ze da geren hemmen dat dad 'n betjen op 'n zeiker hoeigte stoot omda ze tèn ginne schrik 'n moeten hemmen van de katten en zoei. Allei, zu gezeid-zu-gedoon. Mor omdak ikke na ïene kier imand ben die geren alles goed doet as 't ek doeng, most denne staok vanoyges goe steiveg in de grond stoon. Ne pit gemokt van azoei 'n 't foygteg op 't foyfteg en 't zestig diep. Dor most er tèn stien- groois inkommen meh roynzand .en sement ver ghiel da spel vast te zetten. Mor ja, de kwestje was van na on eh wa stiengroois oon te geraoken. Op denne moment werkt 'n 'k iypranst woor da ze gedierig en attoyd on 't kappen en on 't breiken woren. Ba zu veir da z'alle gedieregen meh ne kamiong nor 't stért mosten ver van aal dennen dèster van af te geraoken. En ik meh mèn onnoeizel gezicht schoeien gevraogd, as ze toch nor 't stért mosten, of da ze dor ne kier gie kèrrewaogsken stiengroois koste loten ophggen en dad in 't passant mor ne kier ba moy afkappen Meh eh ghiel vrinjelèk lachsken zoyn ze direkt vojo. Zé en ik hooi moeten beiter weiten hein! Da lachsken da was 't er te veil oon... In den achternoeng telefoneirt mèn vraa meh op meh weirk, ver te zeggen da 'k meh ni iest most achter eh pintjen goon as ek ooitschidjen, mor da 'k most zing da 'k zu rap meigelèk nor hoois kwamp! Woveir hè, vroeg ek, ghiel onnoeizel. Ge zetj da tèn wel zing zoy ze en 'k kreig azoei eh gedacht da ze pesies ni aal te kontent 'n was En domei newoor, ikke van oon meh weirk in ienen trok nor hoois. En wa zag ek door? Ja, ge kejje 't zeikes al peizen? Woorlèk, ik 'n kost thoois nimmer binnen! Nen beirg jongens, nen beirg stiengroois toch wel 'n klein tingdoejend kiloe... Da was veir van eh kèrre- woagsken hein... Bréf, ne ghielen aoved, meh twie maan, hemmen dor on gevoerd ver da provizwoyr lalachter in den hof te kroygen, da 't ooit de weg was. Teigen da 't allemool weg was, was 't al goe donker en mèn tong honk op mennen hoagelbooik! 't Schoeinsjte van 't spel es, da "k noding in den hof lanst alle kanten en zoyn moe te pitte maoken hem ver aal dennen bicht weg te kroygen. Ajja, woor most ek dor anders allemol meh nortoe? En naa.. Naa zol ek verom 'n betjen stiengroois moeten hemmen. Mor naa 'n betje mier. Want 'k hem meh azoei eh spellement van 'n haten hooizeken gekocht ver in de hof te zetten ver aal da dhofgerief in te zetten. Ja, ne mensj kroyg va langsom mier bicht. Tèn ne kier 'n schip, 'n reek, 'n troefel, ne kerrewaogen, eh gèsmasjiem en wa weit ek allemol. En anne staal werd op den dier te klein ver dad allemol in te zetten, ba zuveir dagge a op den dier nimmer 'n kendj kieren of drooin of 't er valt iet oever a voeten of in annen nek. Mor, gelèk as ek al gezeid hem, ik ben pèrtezang van alles goed steirk en steiveg te maoken en onder zaoei 'n hate kotjen moet er toch oeik eh vloer ken üggen hein, dat er gin krooid onder 'n komt en dat da sebiet ni va zennen helles hangt. Wa moeje doveir hemmen, stiengroois vanoyges. En naa 'n geraok ek er ni oon. 't Es te zeggen, 'k geraok er wel oon zee, mor 'k moen 't zelf links en rechts gon holen. Meh klisjkes en klasjkes, in iemerkes en in zakken. En scheppen en kloppen en vringen ver dad in den ottomobil te kroygen die tèn standvasteg oeverlooin es. Hem'ek ik meh dor al zwiet op geloten, se roe naa meh ons léste weireme daogen diemen hemmen. Da 'k naa aal da stien groois hooi da 'k in den toyd azoei ver de zjaok moeten in den grond steken hem... Mor ja, azoei bleift 't weirk in de wereld zegge-ze en ik kaan mèn spieren nog ne kier rékken. En 't zwiet va meh kopken vroyven. Omda 't nog reidelèk veir es van den iesten april teifek ajjer dad hier na vertellen hein. Want anders zol 't kenne gebeiren dat er den ienen of den andere schaa-jongen op nen nacht nog azoei ne kamiong stiengroois veiren men deir komt afkappen. Mor 'k zeg het er agaa boy, dad 'n zol ni gepast zèn zee, want den dienen die hem da zol teiven owentieren kroygt garantie 'n kartoesj zood in zè fondament, door maggen op reikenen Iene kier mor gien twie kieren, 't Ienegste da ze wel zolle meigen doeng es meh helpen ver dad hate kotjen kommen inien te zetten, want da weigt veil zwoorder as da 'k in 't begin gepeisd hooi. Kom mor op hein! DOLF falen met de aktie» zo be- was van mening dat de ge sloot hij. meenteraad haar invloed diende te laten gelden bij Jan Caudron vond dan op alle verenigingen om deze zijn beurt dat het nog niet te aan te zetten aan de aktie laat was om de aktie van mee te werken.- 1980 voor te bereiden. Hij VEHE Naar aanleiding van de modeling dat het stadsbestuur opteert voor de aanleg van, een voorlopige parking op de braakliggende terreinen in de Kattestraat, kwam op de jongste perskonferentie van het schepenkollege ook het parkeerprobleem in de stad Aalst ter sprake. Hierbij werd er de aandacht op gevestigd dat sinds het installeren van parkeerautomaten op de Hopmarkt, het Esplanadeplein en op het voorste deel van de Pontstraat-parking er steeds een plaats vrij is om (betalend) te parkeren. Burgemeester D'haeseleer stelde zich dan ook de vraag of een groots parkeerge- bouw in de Pontstraat nog wel zin heeft. Sinds het in voeren van de parkeerauto maten blijken de langpar- keerders plotseling enkele meters verder te voet te kun nen gaan, of andere midde len te gebruiken om naar het stadscentrum te komen. Ve len blijken alleszins aller gisch voor een parkeerticket te zijn, met het gevolg dat vb. heel wat automobilisten in plaats van hun wagen te stallen op de parking in de Pontstraat, hem nu de ganse dag achterlaten in het Be gijnhof, dit tot ergenis van heel wat inwoners van deze sociale woonwijk, die niet meer of nog moeilijk hun auto kwijt geraken. De pers vernam ook nog dat de Burgemeester binnenkort een delegatie van Amylum zou ontvangen om over het parkeerprobleem te onder handelen. Het ligt namelijk in de bedoeling om ook het tweede deel van de grote Pontstraatparking betalend te maken. Nu wordt deze parking veelvuldig door werknemers van dit grote bedrijf gebruikt. Ook het probleem van de voorbehouden parkeerplaat sen, vb. aan de Sint-Marti- nuskerk kwam ter sprake. In feite blijken dergelijke par keerplaatsen onwettig te zijn, maar zolang als de ver keersborden er staan dieoen de automobilisten ze te res- pekteren. Volgens schepen van de Burgerlijke Stand Hooghuys zouden de par keerplaatsen tegenover de hoofdingang van de St.-Mar- tinuskerk dienen te verdwij nen om de bestaande bocht overzichtelijker te maken. Anderzijds zouden de cere moniewagens en de bussen, die gebruikt worden bij hu welijken en begrafenissen eerder de zijingang aan de kant van de Pontstraat die nen te gebruiken zodat zij, wanneer zij geïmmobliseerd zijn, niet langer nodeloos het verkeer belemmeren. Vernomen kon ook nog wor- den dat het plan om in be paalde straten van de zoge naamde city-ring opnieuw tweerichtingsverkeer in te voeren nog grondig dient besproken te worden in de verkeerskommissie. Deze bespreking zou gebeuren in de tweede helft van de maand september, maar naar de Burgemeester meende zou de oorspronke lijk voorziene timing slechts één maand vertraging oplopen. VEHE

De Voorpost | 1980 | | pagina 3