erpe.mere f£ INWONERS VERZETTEN ZICH TEGEN PARKEERMETERS DAENSISME IN PRENTBRIEFKAARTEN THE HARS 40 parkeerkapaciteit Keizerlijk Plein verloren Volksunie viert 20 jaar aanwezigheid te Erpe en Mere Subsidies worden nagerecht voor Kultuurraad Erpe-Mere Sint-Maarteninstituut 100 jaar SI A 4 - 26.9.1980 - De Voorpost vervolg van p. 1 Nog groter is de verbazing en verontwaardiging toen bleek dat voor bepaalde ge bouwen helemaal geen par- keermeters aangebracht werden. Nochtans zijn het dikwijls gebouwen waar juist een vlotte doorstro ming van de parkeermoge- lijkheden noodzakelijk is. Zo werd een strook vrijgelaten van 8,60 meters voor de drukbezochte BAC-zetel van Aalst. Het Rode Kruis kreeg anderzijds een vrije strook van 10 meter. Voor dit ge bouw staat bijna dag en nacht een ziekenwagen die eerder gebruikt wordt voor het vervoer van materiaal dan van zieke personen, ter wijl de eigenlijke garage poort gebruikt wordt als sta pelplaats. Bij de BAC fun geert de poort dan ander zijds als hoofdingang. Ook de aanpalende polykliniek van de CM kreeg een vrije ruimte van 10 meter. Aan de overzijde werd voor de gebouwen van de Natio nale Bank een ruimte vrijge laten zonder parkeermeters van 27 meter breedte, zijnde het ekwivalent van zowat 4 wagens. De inwoners kun nen moeilijk aannemen dat het juist omwille van de spo radische geldtransporten is dat men dergelijke ruimte moet vrijhouden. Er bestaan volgens hen toch andere mogelijkheden om te verhin deren dat op bepaalde mo menten van dag of week er geen wagens voor het ge bouw geparkeerd staan (vb. mobile parkeerverbods platen). Men berekende zelfs dat door de nieuwe indeling van het plein, en rekening hou dend met het feit dat de wagens voorheen door na tuurlijke opvulling zeer dicht bij elkaar stonden, er zowat 40 van de vroegere kapa- citeit aan parkeerruimten verloren ging. «Dat kan toch niet de bedoeling geweest zijn van het stadsbestuur» aldus één van de inwoners, die trouwens verklaarde niet te weten waarom men tot een dergelijke maatregel be sloot. Men verschuift im mers slechts het probleem vermits de bewoners nu ver plicht worden naar andere parkeermogelijkheden uit te zien. Maar in de direkte om geving zijn er weinig andere mogelijkheden. Alle omringende pleinen be zitten immers reeds ook par keermeters of automaten, en privé-parkeerplaatsen zijn uiterst zeldzaam. Het is geen uitzondering dat men vijf jaar of meer moet wachten op een dergelijke plaats voor zijn wagen. Ook nog andere maatrege len die getroffen werden lig gen zwaar op de maag. Zo werd aan een vooruitsprin gende gevel van een antiek zaak door het aanbrengen van dikke witte strepen vier volwaardige parkeerplaat sen zomaar van de kaart geveegd. Nochtans hinderden de er geparkeerde wagens het doorgaand verkeer niet. Bij dit alles komt het feit dat men zich ernstig vragen stelt over het nut van dergelijke maatregel voor het stads centrum zelf, zeker nu on langs overgegaan werd tot de installatie van enkele par keerautomaten op pleinen zoals Hopmarkt, Esplanade- plein en Pontstraat. Men neemt het trouwens niet dat in deze zaak het standpunt van de eerst be trokkenen, met name de be woners zelf uit het oog ver loren werd. Deze hebben nog de moed in volle stads centrum te wonen, terwijl in het struktuurplan en andere identieke plannen steeds de nadruk gelegd wordt op het belang van de bewoning in het stadscentrum, maar met dergelijke maatregelen wordt juist een tegenoverge steld effekt bewerkstelligd. Het is trouwens na rijp be raad dat beslist werd de pe«6 op de hoogte te brengen van het huidig ongenoegen dat heerst, niet zozeer om de anomaliën en diskriminaties aan de kaak te stellen, maar veeleer om te'wijzen op het ondoordachte van het ge troffen besluit. Het wordt nu echter wachten op de reak- ties van het stadsbestuur zelf. VEHE Het Sint-Maarteninstituut 1881-1980, een bijdrage tot de geschiedenis van het onderwijs in het Aalster- se, werd geschreven door Geert Van Bockstaele, licentiaat geschiedenis aan het Sint-Maarteninsti tuut zelf, ligt te koop! (Per) Het Volksuniebestuur van Erpe-Mere heeft vorige wee tijdens een perskonferentie het verhaal gebracht van 2 jaar aanwezigheid in Erpe en Mere. De twintigjarige aktiv teit in de twee dorpen is getekend door een bewogen strij voor Vlaamse erkenning. Talrijke aktiviteiten waaraan d Volksunie heeft deelgenomen, tonen een sterke volksge bondenheid aan en de lijst van manifestaties waarin d dorpsgenoten zijn opgestapt herinneren ons aan de gesta dige bekommernis van de Volksunie voor de Vlamingen bedreigde streken, zoals Brussel, en zijn randgemeentei de Voeren en Komen. De stichters lieten zich inspirere door een volleefd bewustzijn van de eigen waardigheid e nog steeds dragen de afdelingen de sporen ervan. He bestuur kan volgende zondag 28 september zijn vierin bijzonder heuglijk noemen, aangezien een jonge groep vai bestuursleden de rangen kwam aanvullen en vernieuwen. IN 1960 JONGEREN Vrijwel onafhankelijk van el- De jongerengroep van Erpef" kaar is in '60 een volksunie- Mere vormt één gezellig afdeling te Erpe en te Mere kern. Veertien dagen gesticht. In Mere waren het den zijn er in de schoot va de heren Albert D'Hoker en het Vujo-bestuur nieuw Paul Van Cauter die de kar verkiezingen georganiseer op weg zetten en te Erpe omdat hun voorzitter Hei werd er een vierspan inge- Mallefroy schepen gewo zet: Firmin Boterberg, Mar- den is. Nü is Mevrouw LoozT cel De Petter, Maurits Nijs voorzitster geworden en Myfer ge en Willy Van der Eist. Allen riam Rottiers heeft de funo|andb< hadden reeds inspiratie en tie van sekretaris aanvaard.koor e« Zat> Sint afv< tege (Per Officieel hoort een kultuurraad, bestuur en werkgroepen incluis, een deugddoende vakantie te nemen tijdens de maanden juli en augustus. Verscheidene onrustige kuituur- mensen hebben van deze periode blijkbaar geprofiteerd om zich in de plaatselijke kulturele noden te verdiepen. Immers, kort na de vakantie heeft de algemene vergade ring raar opgekeken naar enkele voorstellen tot advies. De raad keurde de adviezen met algemene instemming goed: tot oprichting van een gemeentelijke bibliotheek, tot het aanbrengen van een herkenningsteken aan de beschermde monumenten, en tot beplanten van de bermen langs enkele openbare wegen van de gemeente. De bespreking van de subsidieverdeling voor volgend jaar kwam als vlug besluit van een lange maaltijd. SCHRAPPEN Enkele verenigingen worden als lid van de gemeentelijke kultuurraad geschrapt om dat de afwezigheid van hun afgevaardigde nogal opval lend is. Er is echter opge merkt dat schoolgaande jon geren moeilijk een lange vergadering op een week dag kunnen meemaken. Voorgesteld wordt dat de jeugdgroepen onder elkaar een oplossing uitwerken en naderhand aan de algemene vergadering voorleggen. BIJZONDERE SUBSIDIES AAN TE VRAGEN VOOR 15 OKTOBER De verenigingen die menen aanspraak te maken op een bijzondere subsidiering, om wille van een grote manifes tatie of jubileumviering in eigen rangen, moeten daar toe voor 15 oktober a.s. een aanvraag aan het gemeente bestuur richten. DE KULTUURKALENDER IN DE PERS In plaats van een aparte ge meentelijke kultuurkalender uit te geven, zal het bestuur van de kultuurraad de aktivi teiten van de verenigingen in een kalender verwerken en aan de streekpers over maken. Inmiddels heeft de vriendengroep van de Aal- sterse pers een gezamelijk schrijven aan de voorzitter van de kultuurraad overge maakt, waarin men dit inita- tief toejuicht. NIEUW SPEELTERREIN De KSA van Erpe liet weten dat de jeugdbeweging op 28 september a.s. een speelter rein opent, dat ter beschik king is van alle kinderen van Erpe-Mere. Verantwoorde speeltuigen worden opge steld achter het lokaal van KSA-Erpe aan de Botermelk- straat. De Erpse jeugdbewe ging kreeg hiervoor alvast de gelukwensen van het kul- tuurbestuur mee. EENRICHTINGSVERKEER De studiekommissie «Biblio theek en landschapszorg», die binnen de kultuurraad is opgericht, heeft reeds ver scheidene brieven aan het gemeentebestuur gericht met vragen over de dikke kapel te Mere, de windmo len te Mere, de stopzetting van de bilbiotheekwerking te Mere en een vraag tot aan brengen van lijnbeplanting aan enkele straten van de gemeente, üe kommissie mocht nog geen antwoord ontvangen. GEEN BIBLIOTHEEK TE MERE Sinds het begin van dit jaar is de bibliotheek van Mere met de uitleningen gestopt. Voorlopig zijn de boeken on dergebracht in een lokaal van de kultuurraad in het oud-gemeentehuis te Erpe. Het blijkt immers dat ook hier het gemeentebestuur geen antwoord kon geven op de vraag wat er met de boeken kon gebeuren. Nor malerwijze moeten de boe ken in een gemeentelijke bi bliotheek ondergebracht worden. Voorlopig bestaat er geen enkel plan tot op richting van een gemeente lijke bibliotheek, tenzij het voornemen om in het Steen- bergprojekt een bib onder te brengen. In een advies van de raad wordt er nu op aan gedrongen een voorlopige regeling te treffen en de boe ken zo vlug mogelijk in om loop te brengen. Verscheidene afgevaardig den betreurden de stopzet ting van de bibliotheekwer king. Andere adviezen gericht aan het gemeentebestuur wer den eveneens algemeen goedgekeurd, nl. tot aan brengen van een rijbeplan- ting aan verscheidene open bare wegen en tot voorzien van een herkenningsteken aan beschermde monu menten. Tussendoor verklaarde schepen De Wolf dat hij ge- lukkig is met het uitgebrach te advies. Jan Lauwereys, voorzitter van het 11-juli-komitee - 1980 bracht verslag uit over de viering van dit jaar. Hij dankte voor de genoten me dewerking. Hij kon aan de kultuurraad 4 leeuwenvlag gen schenken als aandenken aan de gevoerde vlaggen- aktie. De fanfare van Burst vroeg aan het gemeentebestuur bijzondere betoelaging WERKGROEP 11.11.11. In voorbereiding van de 11.11.11 .-aktie zal er op voor de aankoop van nieuwe woensdag 24 september kostuums. De kultuurraad gaf ook hiervoor een gunstig gemeentelijke werkgroep bijeen komen in de gemeen- advies. Enkele verenigingen teschoo| te Erpe. Hier zal be vonden hierin een voorbeeld sproken worden voor welk om zich ook in t nieuw te laten steken. ervaring te Aalst opgedaan, want alle stichters waren voordien reeds bestuursle den van de V.U.-afdeling te Aalst. OPGERAKELD De evolutie in het be- stuursleven van de afdelin gen is opgetekend in een 15 pagina's tellende brochure, die bij deze feestelijke gele- intvan ietooii leervc Br wil md te itioni projekt de aktie dit jaar zal genheid aan alle inwoners lopen. De kultuurraad gaat Van Erpe en Mere zal aange- SUBSIDIES 1981 Voor de begroting 1981 zul len de toelagen aan de vere nigingen slechts met 4% mogen stijgen. Een voorstel in die zin is uitgewerkt en wordt aan het gemeentebe stuur overgemaakt. Enkel de bijzondere betoelagingen zullen niet verhogen. akkoord met een bijzondere toelage van 10.000 frank aan de aktie. In enkele reakties wordt ge steld dat een aktie voor de noodlijdenden van de ge meente evenzeer welkom zou zijn. (wh) China Syndroom De gekende film «Het China Syndroom» wordt vrijdaga- boden worden. Ook hierin is vermeld wie er zich in de voorbije jaren kandidaat stelde bij verkiezingen, zo wel gemeentelijke als parle mentaire. In 1974 zagen de afdelingen de gemeentelijke fusievor ming naderbij komen en achtte men het een geschikt moment om de afdeling Er pe-Mere te vormen. Daar naast bestaan er op onze gemeente nog twee afdelin gen, nl. AaigemBurst-Bam- brugge en Erondegem-Ot- tergem-Vlekkem. Een fusiebestuur koördi- FUSIEBESTUUR Het overleg tussen de dril plaatselijke afdelingen ga beurt in een overkoepelen! fusiebestuur. Hierin zijn all] mandatarissen opgenomef en een delegatie uit de afdeti zij lingen. De heer Arthur Copfrpraak pens is voorzitter. fieur sen jiAalst- HOF TEN DALE roemri Als grote verwezenlijking tihenoer dens de voorbije periodtyet ee vermeldt men de verboiiakelijk wing van het Hof ten Dalja», we als Vlaams cultureel eer® janu, trum te Mere. Het Ho^aan ii zoals het wordt genoemd ijburge de volksmond, wordt thankatiefr door ons oud-bestuursli<Las er de heer W. Jansegers en zijfevens echtgenote, uitgebaat Itaak di het Hof vinden het partijbesnet e tuur, de Vujo en het VNJ eejjVittev lokaal. iretari deratic ichapi FEESTPROGRAMMA S'Q be 13u30: samenkomst in zaapestui Zanzibar, dorp Erpe pnder 14u op het kerkplein te Erpefaerei L»e yMCIIUC mm «nci Ollllia jynuiuun.» O- wan Ha Hria Itu up IIBl MJHyiBIII IC tiyp vond te 20 u. gedraaid in de gemeenteschool te Burst op neert ae werwng van oe orie optreden van de muzjekkaN en e ~m I _i.i.i rx— t:I n rnpnpn r initiatief van jeugdgroep Zoektiet. Wereldwinkel De Tingel groepen, draait dezelfde China Syndroom op zaterdag 27 september te 20 u. in hun lokaal aan de Steenstraat 13, te Mere. Boemerang VERJONGING BESTUUR De aktie Boemerang heeft ook te Erpe-Mere plaats. Op de dpcembe, <79 jongste algemene vergadering van de kultuurraad stelde wer zette uiteen dat het na- deling Erp-Mere tionaal congres daartoe de V.U.J.O.-vlag Erpe-Mer^r,®1 pel VNJ Aalst-Mere; opfran(?c treden van fanfare St.-Ced^e' 9' lia en majoretten uit Erondefrantal HET gem; optreden van vendrfebap liers Vredon. r'erd zijn ver- 14u30: optocht naar de kerraard - cmo scheidene jongeren in het te Mere pchot« voorzitter Danny Erpels met spijt vast dat geen enke p - par^ijbestuur opgenomen. 15u: Mis met vlaggewijdinf'erd Merenaar reageerde op de vraag van de Boemerangaktie De Bfou_ van de nieuwe V.U.-vlag tot medewerking. Daarop verklaard Herman Van Oelsen - voorzitter van CSC-Erpe-Mere, dat zijn vereniging het initia tief zou nemen indien niemand anders ermee van start ging. Voor zover we weten is nog de K.V.L.V. van Bambrug- ge bereid om zaterdag a.s. 27 september aan een huis-aan- huis-aktiemee te werken. Een voorbereidende vergadering J de eii)kheden wordt geleid door koor heeft ondertussen plaats gehad te Burst, m de nieuwe om de konta|den met de ba. snoerke ui| Aalst. gemeenteschool op woensdag 24 september. Inlichtingen. sis en da partij|aden steeds 16u: optoch, va„ de kei Hubert Callebaut. te behouden en te vernieu- naar het hof ten dale Tiil en Nele wen voe9de sekretaresse 16u30: toespraak door De volksdansgroep Tijl en Nele uit Mere zal zaterdag a.s. 27 Mevrouw Paulette Looze heer Vic Anciaux, algemei september deelnemen aan de stoet die ter gelegenheid van hieraan toe. Zijzelf is even- d°orz!"®r Y? ^?uni®| de oktoberfeesten te Wieze uitgaat. De volksdansgroep lijdt eens afgevaardigde in het 17u: belegde broodjes woi aan de volksdanskwaal: er zijn te weinig jongens die willen 9. Y»™ meegaan. Vandaar deze oproep: jongens, die wensen mee "a~ op te stappen en mee te dansen in de oktoberstoet te Wieze, kunnen verzekerd van gunstig antwoord, kontakt opnemen met Koen Lievens, Daalstraat te Mere. stimulans heeft gegeven. Homilie wordt verzorgt De kracht van ons bestuur door E.H. Herman Merten: zit hem in de kleinschalig- prof. K.U.L. en de zanj iet Oi indei taal v loorz was Mevrouw Looze sekre- 19u...: gezellig samenziji taris van de volksunie-jonge- met zang en aangepaste mi ren van Erpe-Mere en als- ziek, samen met het koor dusdanig in het partijbe- Snoerke. stuur opgenomen. Hier heeft ze een gezagvolle stem ver- 1687 Lutgardf worven. )ok c (an c teepe is in werkelijkheid geen sine cure. De prentkaarten moe ten in één ooropslag tegelijk een geografisch, chronolo gisch en inhoudelijk over zicht bieden van de Daensis- tische beweging, er moest gespeurd worden naar pren ten om minder gekende as- pekten te illustreren, de gra fische vormgeving moest zo authentiek mogelijk over komen... In de diepe overtuiging dat postkaarten een volwaardig kommunikatiemedium zijn, dat in tegenstelling tot wetenschappelijke bijdragen in gespecialiseerde tijd schriften een breed pu bliek kan bereiken, is men tot dit initiatief gekomen. Er kleeft wat retro-sentiment aan, bekent F.-J. Verdoodt, maar er is toch meer. Was dat niet het geval, dan had men zich kunnen tevreden stellen met het oppoetsen van klassieke vaste waarden van de Daensistische bewe ging, wat ook kommercieel wel meer zou betkend heb ben. Welbewust heeft men integendeel minder gekende bronnen willen aanboren van die Vlaamse sociale be weging rond de eeuwende, die in feite een Europese di mensie gehad heeft. Het is treffend, meent F.-J. Ver doodt, hoe weinig er nog maar gekend is van het Daensisme. Volgens deze historikus, die haast dage lijks deze beweging bestu deerd, moeten er nog vele mythes opgedoekt worden en staat de uitdieping van de werkelijke diepte en rijkdom ervan nog maar aan een be ginpunt. Over het funda mentele belang dat het Daensisme naar «vandaag» toe gehad heeft, is nog maar weinig geweten. De prentkaartreeksen bevat ten beide acht kaarten, geko zen omwille van hun histori sche relevantie. Een ver schilpunt is wel dat de twee de reeks visueel aantrekkelij ker beelden bevat. De onder werpen komen uit gans Vlaanderen omdat het Daen sisme inderdaad niet enkel in Aalst aktief was. Ook al heeft daar de wieg gestaan, de vader en de moeder kwa men van over in Vlaanderen, zei F.-J. Verdoodt. Hoewel woorden minder zeggen dan de prenten zelf (twee ervan zijn bijgaand af gedrukt), toch een schets van de inhoud: Casimirus Arthur De Winter (1876-1978) die de hele Daensistische strijd be leefde en overleefde; Een groepsfoto van de stakende Viscosebewerkers in Aalst; De nieuwe haven van Zeebrugge (1907). Niet om aktualiteitsredenen is deze foto ertussen geschoven; wel omdat de Brugse afde ling van de Daensistische beweging er veel aandacht aan besteedde. Zij waar schuwde voor een te groot optimisme: zou de haven werkelijk verder uitgebouwd worden? Een foto van de Daensis tische journalist en redenaar smid-herbergier Pieter- Frans Lambrecht; Het bisschoppelijk paleis te Gent als zenuwknoop in de anti-beweging die pries ter Daens fataal werd; Koning Leopold II in Oos tende als machtige en in vloedrijke antagonist; Een steenbakkerij te Boom alwaar «steenbak- kerssyndikaten» van de Daensisten bloeiden; De pupillenschool in Aalst, als doorn in het oog van de antimilitaristische Daensisten. Praktisch 500 exemplaren zijn van de ze tweede reeks gedrukt. Ze zijn te verkrijgen aan 100 fr reeks bij Danny Denayer, Moyersoenpark 84, Aalst (per. 506446). Van de eerste reeks zijn nog enkele exemplaren te verkrijgen. Omwille van de beperkte voorraad kost die nu wel al 150 fr. Nog Daensnieuws Zoals men weet is al een tweetal jaren sprake van de uitbouw van een stedelijk Priester Daensmuseum en een archief van de Vlaamse sociale strijd. Vooral de his torische werkgroep van het Priester Daensfonds verzette daar reeds heel wat werk voor. Nu is Aalst niet de enige stad met een dergelij ke ambitie. Van provinciale zijde heeft men er lang aan gedacht Gent als inplan tingsplaats voor beide in stellingen te nemen. Tot de oprichtina daartoe wordt overigens'financiële steun van de Koning Boudewijn- stichting ter beschikking ge steld (in het kader van 150 jaar België). Via kontakten tussen de diverse belang hebbende instanties (de pro vincie, de stad Aalst ver tegenwoordigd door Rei- noud D'Haese en Frans-Jos Verdoodt, en de socialisti sche en katholieke archieven respektievelijk vertegen woordigd door de professo ren Balthasar en Larrj- brechts) is een vergelijk ge groeid. Gent zou het mu seum toegewezen krijgen, terwijl Aalst de archiefief- funktie zou kunnen waarne men. Deze oplossing, die echter nog niet officieel is, is niet zonder logika aangezien men in Aalst geen museum met allure kan uitbouwen, en men in Gent onvoldoen de archiefstukken bezit. Met het geld, waarmee de provincie de bijdrage wil ho noreren voor de medewer king aan het museum, wil het Priester Daensfonds in Leuven een tentoonstelling rond het Daensisme opbou wen. Om deze (en volgende) geldtransakties juridisch in orde te brengen, werd aan de stad Aalst gevraagd het bestaande initiatief van Daensmuseum en -archief een v.z.w.-kleedje aan te trekken. In het kader van het kultuurpakt was het toch al noodzakelijk een beheersko- mitee te vormen. Een v.z.w. werd dus opge richt met als raad van be heer: voorzitter Herman Roels, sekretaris Chris Wil- lems, penningmeester P. Wailly, verslaggever Rei- noud D'Haese, leden W. De Turck, K. Baert (CVP), M. De Bisschop en V. Moens (PW), R. Vereecken en J. De Brue- cker (SP) en A. Carlier (VU). Op de perskonferentie waar op de Daens-prentkaarten voorgesteld werden, werd erop gewezen dat deze (poli tieke) samenstelling in een tweede fase zal verruimd worden met toegevoegde le den (o.a. u't de historische werkgroep van het Priester Daensfonds). Nog prentkaartennieuws In zijn hoedanigheid van voorzitter van de Aalsterse prentkaartenklub kon Danny Denayer meedelen dat die vereniging begin volgend jaar een luxe-boek zal uitge ven over Aalst. Talrijke prentkaarten uit de persoon lijke verzamelingen van de leden zullen als illustratie materiaal gebruikt worden van historische bijdragen. vervolg van p. I Reinoüd D'Haese zal over de sociale kontekst in Aalst handelen, terwijl Hendrik Strijpens de middenstand en de markten zal benaderen. Het zal om een werk van formaat gaan, dat historisch belangrijk wil zijn maar al evenzeer visueel aantrekke lijk. Het ganse budget van de prentkaartenklub wordt in de uitgave van het boek ge stopt... Tot slot Prentkaarten... een museum en een archief, een tentoon stelling... een luxe-boek... Er is een levendige belangstel ling voor de geschiedenis van het sociale leven, van emancipatiebewegingen daarin zoals het Daensisme. In zovere daardoor wat meer mogelijk wordt dan ouwe plaatjes bekijken uit kulture le honger, in zoverre het ideeëngoed van het Daen sisme ermee verspreid wordt is dat een zinvolle ak- tiviteit. Misschien kunnen ook mensen van 1980 nog wei wat Ier - van die volks beweging die tegen de ge vestigde macht moest in beuken om betere materiële en geestelijke levensvoor waarden te bekomen. Daens van onder het stof halen is inderdaad wat meer dan een herinnering levendig houden... (Peter) De sympatieke kafébaas kon niet anders dan zelf deel te nemen en zijn volk te leren drinken. (Per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 4