IJFTIEN JAAR «NIEUW LEVEN» TWEEDE CVP-ETENTJE IN 7 APOSTELKEN INT-AUGUSTINUSINSTITUUT VOOR fERPLEEGKUNDE AALST IN ZILVER! LEREN MEDITEREN WANDELEN IN AALSTERSE Een vervolgverhaal van Sylvain Van der Gucht De Voorpost - 26.9.1980 - 7 zich in «De Kring» aan de Dr. Demoorstraat vanwege inamische toneelgroep «Nieuw Leven» aan patronage- el (in de pejoratieve betekenis dan) zou verwachten, n aangename verrassingen te wachten. i bloeiende toneelvere- I g staat immers van in rochie doch dat niet alleen velen uit andere Aalsterse parochies maar ook uit Erembodegem, Hofstade, Moorsel en Herdersem de Leven» wil men kaderen in de viering «50 jaar Kerk en Parochie» en op de stand ziet U dan ook affiches, plak brieven en dergelijke die de holpen door het sisteem van aktiviteiten van «Nieuw Le- aktiviteiten van «Nieuw Le- kaartaanbiedingen aan huis ven» gedurende drie lus- ven» intens volgen, beginne onder deskun- door ploegen vrijwilligers. trums weerspiegelen, leiding. Bij de aanvang Was men in samenwerking Herman Larcher uit As- met koster Jan De Villé oor- Kenschetsend voor dze vere- toenmalige realisator spronkelijk gestart met één niging is tevens dat ze zich vertoning van elke produk- niet beperkt tot de eigen pa- 2boder Duweri |natuurfilms bij de BRT, ;eur en bij ons bezoek tie, momenteel gaat dit, vol len zaterdag was de ta- gens de aard van het stuk alle akteur van KVS zelfs reeds tot 4 en 5 en zulks •el Vic Moeremans druk in een zaal met een kapaci- ide bij de herhaling van teit van 450 zitplaatsen. Thriller van Frederik Qua aard van stukken wil «Wacht tot het donker men afwisseling zodat eens Opvoeringen in «De iedereen aan zijn trekken komt. Blijven volks- en blijs pelen uiteraard de kasvullers toch komen ook stukken met Opening van de tenoonstel- ling op vrijdag 26 september te 20 u. LH gepland voor 28 en november en 6 de- icht door Roger De Cock meer inhoud en diepgang Het tweede Etentje van de CVP-sekties Aalst rechter- en lar terug, de toenmalige aan bod als bvb. «Het Won- linkeroever gaat door op zaterdag 11 en zondag 12 oktober nt van «De Kring» waar der» «Het Dagboek van An- in Apostelken», O.L.V.-plein te Mijlbeek-Aalst. het verdwijnen van de ne Frank» e.m.a. want het Op zaterdag kan U er terecht van 18 tot 22 en op zondag van coop «Royal» een leem- bestuur is van mening dat 1130 tot 22 u kas ontstaan nam deze de toneelvereniging ook een Het menu bestaat uit ajuinsoep (of wat dacht U?) tomaat- imging dja hoge vlucht, edukatieve rol heeft te ver- krevette, steak (naar keuze met pepersaus, champignons, op Provenciaalse wijze of gewoon «nature») met kroketten Roger De Cock die in vullen. balei plaatsds op de planken had ge- wens zonneklaar blijkt uit de aar rui n en in zijn aderen het talrijke «nevenaktiviteiten» sen er elbloed voelde bruisen van «Nieuw Leven». Dit o.m. initiatief genomen, met als een middel van public- zijn tal lewerking van een groep relations waardoor al van wpi 1 luvoiipiooiot wtjic ui ucvvuuii "iiaiuic'Ji nici Munciicu jeugd te Herdersem Edukatief aspect dat trou- gevolgd door koffie. Prijs 300 fr. Kinderen minder dan 10 nn na nlanlron non no. i*.on^ „wwwwl,Un« ki::u j. jaar betalen 150 fr. Graag inschrijven voor 6 oktober bij de bestuursleden of bij volgende personen: Hoofdverantwoordelijke: Frans Van Geert, O.L.V.-plein -. - -----• 6, tel.: 21.05.09. Ho ia fUS'a n 9ro .e m®nsen yvorden bereikt die Rechteroever: Henri Van der Veken, Landbouwerstraat anders niet zouden gekon- de lau |ra een vereniging op o_. worded die er zich momenteel takteerd kunnen worden. kan op roemen van alle Zo is er twee jaarlijks de raditio iterse toneelkringen het tentoonstelling «vrijetijds- in bierjtst aantal toeschouwers besteding» waarvoor dan in ebben. Een materieel feit de schoot van de vereniging onomstootbaar vast- een specifieke werkgroep wordt opgericht, om het jaar LHjoewel in den beginne de een voetzoektocht in fami- >chie zelf niet zo uitge- liaal verband en verder dia- iken toneelminded was avonden, voordrachten, mu- de groep, tevens we- ziek beluisteren en uiteraard is zijn meeslepend en- ook een familiereis en fami- jjsiasme, greep op de liefeestjes. »sa, hierin uiteraard ge- De viering 15 jaar «Nieuw 14, tel.: 21.42.85. Jozef De Smet, Immerzeeldreef 261, tel.: 70.00.12. Linkeroever: Hilaire Lievens, Oude Gentbaan 104, tel.: 21.03.38. Dirk De Paepe, Vooruitzichtstraat 78. Het etentje wordt verzorgd door een gediplomeerd kok. Het zal dus goed zijn. En genoeg! Vermits vrijwilligers instaan voor werk en bediening zal het tevens goedkoop zijn. In 1979 waren en ruim 300 deelnemers. Dat belooft voor 1980. Moest U niet ingeschreven zijn en U zou willen meegenie ten, kom dan gerust! U kan storten op rekening 780-5145168-10, betalen aan een bestuurslid of regelen ter plaatse. LH lugustinusinstituut Aalst met ruim 600 leerlingen, énig £xbmedisch instituut van de hele regio, is een halve eeuw 1 en wil komend schooljaar plaatsen in het teken van dit en jubileum. terug, om precies te zijn op 15 oktober 1930 startte 1979fcnool met nauwelijks elf leerlingen, allen religieusen. jldjreWnenteel z'in de leerlingen voor het overgroot deel leken (Sint.^nder hen ta' van jongens. De school maakte dus een daenj fstadel i evolutie mee. ig jaar ziekenhuisopleiding et d9r 500 jaar deden de Zwarte Zusters van St.-Augustinus, uitnodiging van het stadsbestuur, hun intrede te Aalst de pestlijders te helpen. Vanaf de middeleeuwen tot op en verleende deze kongregatie trouwens uitsluitend sten bij verpleging van zieken en bejaarden. Toen, at in 1904 het Mijlbeek het «Geneeskundig Gesticht O.L. jw» was opgericht bleek dat naast de praktische ook Kolle klaaro van 1 de onder- 1: Pont- La- nade- jvers theoretische opleiding voor de ziekenverpleging onont- rlijk was. Een school zou dus worden opgericht, nauw sluitend bij de O.L.V.-Kliniek volgens de ideeën van de bj: d| intwoordelijken van de Kongregatie en van de dokters tot en Goffaerts. le eerste jaren had het onderwijs vooral een streng jieus en gedisciplineerd karakter evenwel gekompen- d door de familiale sfeer die in het tot 1966 verplichte rnaat heerste. laaro- )ens de uitbreding van het ziekenhuis kwamen er in 7 nieuwe lokalen voor de school. Na de moeilijke ogsjaren brak een periode van uitbreiding en vernieu- I aan. Naast de opleiding tot hospitaalverpleegster die bij de aanvang bestond kwam de opleiding tot ver- Sgster van sociale hygiëne en ziekenoppasster. Buyle, Gery Helderenberg, nam als direkteur tal van atieven op kultureel, religieus en sociaal vlak. verplegingsonderwijs werd diepgaand gereaganiseerd ;qua programma's als qua benamingen. Ziekenoppas- rs werden verpleegassistenten en hospitaalverpleeg- - s gegradueerde ziekenhuisverplegingenden. kwamen er in 59-60 de kinderverzorgsters en dit met toeloop. Sinds 1966 is Zuster Benigna direktrice van de ooi en wordt de funktie van direkteur waargenomen V Dr. A. Boghaert. om financiële en organisatorisch stopgezette afdeling gradueerde ziekenhuisverplegenden» startte weer on- hun impuls en voor het eerst werden in de school jens toegelaten. Weer werd nieuwbouw noodzakelijk, en met schooljaar 78-79 werden 2404 diploma's en 'etten uitgereikt en hebben zich meer dan 200 leerkrach- aan de opleiding gewijd. H gelijkheden v 4 nenteel telt het St.-Augustinusinstituut drie afdelingen: 1Kinderverzorgster (40% van de leerlingen) latingsvoorwaarden: 15 jaar oud, getuigschrift van 3e ASO, TSO of BSO type II of 1e oriëntatie of 1e jaar BSO O.OG mits voorexamenb. van#de kinderverzorgsters studeert verder voor zieken- iassistente. Anderen volgen een opleiding voor op- dster in dienstverband of als gezinshulp, derverzorgsters behandelen gezonde kinderen, geen e. Hun arbeidsmarkt ligt in kindertehuizen, kleintjesoor- kinderkribben, peutertuinen, kolonies, vakantiecentra, iminrichtingen, ziekenhuizen maar dan enkel voor her lende kinderen, partikulieren waar ze belast worden met lerzorg of als onthaalmoeder. Êiekenhuisassistent(e) (2 jaar) of na 1 bijkomend jaar irevetteerde ziekenhuisverplegende. latingsvoorwaarden: diploma hoger sekundair onder- of brevet van beroepssekundair onderwijs hogere lus of voorexamen. Leeftijd van 18 jaar. dens 2e en 3e jaar worden (wettelijk voorziene) stage- hten gepresteerd. snog steeds meer aanbod van plaatsen dan vraag zodat estudeerden makkelijk werk vinden in ziekenhuizen, ^klinieken, revalidatiecentra, V-diensten, bejaardente- :en, kinderdagverblijven, thuisverpleging, bedrijfsge ld 28 'kunde, onderwijs of openbare, privé of parastatale ellingen. Gegradueerde ziekenhuisverplegende (A1) \alst, 'ahngsvoorwaarden: Toelatingsvoorwaarden: diploma iersekundair onderwijs (niet beroepsonderwijs) of voor men. hrijving is slechts definitief na het met goed gevolg Inemen aan een kontaktdag. Dit om via realistisch beeld het te verwachten leven na te gaan of de kandidaat chikt is en voldoende gemotiveerd, fk wordt gevonden in ziekenhuizen, gespecialiseerde zorgingsinstellingen, polyklinieken, revalidatiecentra, V- rder- "sten, bejaardentehuizen, kinderdagverblijven, bedrijfs- eeskundige diensten, schoolgeneeskundige diensten, S-centra, onderwijs, openbare instellingen, privé en astatale instellingen. 'allend bij het verplegend personeel is wel het grote A.T. 'oop: 20 van het personeel verandert ieder jaar van k wat wel duidt op soms moeilijke werkvoorwaarden Geruïneerd? Ge zult het u>el terugwinnen? De kans keert wel! Het is niet enkel mijn fortuin, heer notaris, maar ook mijn eer. O, riep Vosselaer, dat is erger, en een strenge uitdrukking verscheen op zijn gelaat. Wat is er eigen lijk gebeurd? Ik speelde... op mijn woord en mij resten slechts 24 uur om te betalen, en... En wat? En één gouden kroon om me een pistool te kopen waarmee ik me door het hoofd wil branden. De notaris zweeg. Treems voelde een koude huivering door zijn lichaam. Ik hoop, stamelde hij, ik hoop, heer notaris, dat ge me uit de slag zult trekken. Zover mijn middelen het me toelaten wil ik U wel een dienst bewijzen. Zo de som niet té hoog loopt zou ik het als een misdaad aanzien U nu hierbij niet ter hulp te komen. De advokaat had een warmer onthaal verwacht. De notaris scheen zijn voorzorgen te nemen opdat hij niet te veel zou eisen. Hoeveel bedraagt de schuld? vroeg de notaris. Na enige stameling kwam het aarzelend uit de mond van Treems: 4000! Wat riep, Vosselaer, vierduizend frank! Verschoning vierduizend kronen... Vierduizend kronen! Maar ongelukkige, dat is twin tigduizend frank, een hele fortuin! Ik weet het, het is veel, zei de advokaat die zijn koelbloedigheid had herwonnen. Ik kan ze U niet geven, schudde de notaris. Het is me totaal onmogelijk. De advokaat stond op, streek met de mouw over de hoge hoed en zei: In dat geval kan ik U alleen verontschuldiging vragen voor de stoornis die ik U aandeed. Hij groette diep en richtte zich naar de deur. Dit verwonderde de notaris totaal. Hij had zich ver wacht aan smeken, bidden, handenwringen.. Hij meende een prooi in de handen te hebben doch zag deze ontsnappen. Hij stond plotseling op en weerhield Treems. Blijf toch een ogenblik zitten, heer Treems. en laat ons de zaak ernstiger nazien. We moeten de toestand nader bekijken. Zo, dacht de advokaat, 't schijnt dat de oude vos me nodig heeft. Pas op, Treems, pas op! Het spijt me groetlijeks, heer notaris, dat ik mijn bezoek moei inkorten. Er blijven me slechts 24 uur en die moet ik benutten. Waar gaat ge heen? Op zoek naar de 20.000 fr. Ik zal er wel aan andere deuren moeten voor aankloppen en vraag U nogmaals excuus voor de stoornis. Zet U. We zullen de som wel vinden. 20.000 fr. is tenslotte de hele wereld niet. Zet U toch neer, advo kaat. Treems keerde op zijn stappen terug en zette zich neer. Is het niet onbescheiden, vroeg de notaris, aan wie V deze som schuldig zijt? Zeker niet, sprak de advokaat. Ik moet ze bijna aan U zelf, heer noataris... Aan mij?, riep Vosselaer, verwondering veinzend. Ik zei -bijna". Ik ben ze inderdaad aan de heer Sprietvlechter schuldig en is die niet aan uw zaak verbonden? Ja, Sprietvlechter is mijn eerste klerk. Soms ook wel eens mijn vennoot. Dat vereenvoudigt natuurlijk de kwestie. Als ge wilt zal ik hem om uitstel verzoeken. Ereschulden moeten binnen de 24 uur worden veref fend, heer, en ik wil mijn eer in de handen van niemand geven. Zelfs niet in die van de heer Spriet vlechter. Inderdaad. Ge hebt gelijk. Doch 20.000 ff. vinden te Aalst, in deze moeilijke tijd, is verre van makkelijk. Bovendien, biedt ge geen enkele waarborg aan en wie aan U geld leent loopt de kans het helemaal te verliezen. Ja, ik beken. Ik heb niets in pand. Toch zult ge iets moeten vinden om in pand te geven of de beurzen zullen gesloten blijven. Met verdwaalde blik, viel de advokaat op de stoel neer. De notaris had blijkbaar het verloren terrein weer veroverd. Het was of de blik van de advokaat de afgrond peilde waarin hij neerzakte. Nog vandaag moet ge iets vinden, ging de notaris met onverholen wreedheid verder. Uw eer en uw leven staan op het spel. En wie kan er U te Aalst vandaag nog 20.000 fr. bezorgen? Ik ben verloren, zuchtte Treems. De notaris voelde het ogenblik gekomen om zijn batterijen te plaatsen, richtte zich op de toppen der tenen naar de deur en sloot ze. Treems volgde de notaris in al zijn bewegingen. Vosselaer keerde weer en fluisterde hem in 't oor: Verloren? Ge zegt dat ge verloren zijt! Maar domme man, ge houdt een fortuin in de handen. De advokaat was verschrikt over de plotselinge veran dering van Vosselaer. Niet een ernstige, kalme notaris voor hem. Wel een laag, afzichtelijk mens met schurke streken, die hem scheen aan te spreken in dievenbar- goens. 20.000 fr., siste de notaris. Als ge wilt hebt ge er vanavond 100.000! Treems schrok. Was Vosselaer krankzinnig geworden? Of leed hij zelf aan zinsbe goocheling? Wilt ge 100.000 fr., vroeg de notaris. Zonder aarze len, zonder achterdocht? Wat wilt ge daarmee zeggen? Versta me goed. Men maakt geen eierkoek zonder de schelp te breken. Morgen blijft U niets anders dan zelfmoord over tenminste als ge niet verlangt dat een ander in uw plaats zou verdwijnen. In dit laatste geval zijt ge niet alleen gered maar ook rijk! Een misdaad! bibberde het tussen de tanden van de advokaat... wordt voortgezet) De kinderverzorgster aan de taak. (Per) met nachten, week-endwerk e.d.m. Niet te dragen zonder een dosis motivatie, idealisme. Integrerende verpleegkunde De snelle evolutie in de gezondheidssektor impliceert een voortdurend herdefiniëren. Heroriëntering van verpleeg kundig denken en handelen mondt uit in' «integrerende verpleging». Technologische kundigheid en zorg voor de mens gaan er samen. De zieke wordt hier benaderd niet meer door tientallen verschillende personen die elk een schuifje van de taak afhandelen, doch door één persoon met totaaiopdracht. Dit heeft uiteraard konsekwenties voor de opleiding waarbij traditionele kennis en kunde moet gepaard gaan aan psychologische grondvesten. Ook in St.-Augustinus stelt men de integrerende verpleging als te bereiken toekomstperspektief. Jubileumviering Op zaterdag 11 oktober is er in de O.L.V.-Kerk te Mijlbeek, de parochiekerk, een Eucharistieviering met als voorganger E.H. Kanunnik G. De Lange, vikaris-generaal van het katho liek onderwijs van het bisdom Gent in koncelebratie met godsdienstleraar E.P. Y. Desmet en gewezen godsdienstle raars. De werkgroep koos hiervoor als thema «Zegen deze handen. Heer, opdat mijn handen zegen zouden zijn». Het gemengd zangkoor «Laat Blijde Weergalmen» zingt onder leiding van Karei Van Daele aangepaste gezangen. Na de mis volgt een akademische zitting voorgezetten door de voorzitter der inrichtende macht P. Keppens waarbij medische direkteur Dr. A. Boghaert de sprekers zal inleiden. Zuster Benigna, direktrice zal het hebben over de historiek van de school en E.H. A. Boone, sekretaris-generaal van het nationaal verbond van het katholiek technisch onderwijs en het nationaal verbond van het katholiek hoger onderwijs zal handelen over het zeer belangwekkend probleem «Student gerichte vorming en Patiëntgerichte Verpleegkunde» Het geheel wordt omlijst door «Laat Blijde Weergalmen» met «Vlaanderen, dag en nacht» van F Van Duyse, «Lied van mijn land» van Ign. De Sutter, «Ik zag Cecilia komen», 't Haasken» en «Gebed voor het Vaderland» van Pirijns- Feremans. Na de plechtigheid wordt een receptie aangeboden en een banket voor de genodigden. Uiteraard worden ook de zieken bij de viering betrokken. Verdere viering Op 14 maart is er de opendeurdag op 21 maart een symposium over prostaatpathologie en nierlijdenden op vrijdag 3 april een sportdag op het terrein Osbroek samen met een fiets- en wandeltocht. Noteren we nog dat de school een tijdschrift «De Krans» heeft dat het kontakt met de ouderleerlingen levendig houdt en dat een keurig boek «50 jaar S.A.I.» verscheen met historiek en tal van nuttige gegevens. LH In onze gesekulariseerde samenleving is de waarde van het dat maar z0 vklg mogelijk wordt er geleerd deze beel- -mediteren sterk op het achterplan geraakt. Enkel in |aten weten: INTERMENSE- den (of beschouwingen) te religieuze middens (en dan nogl) 's men meditatie zinvol UJK Babbelaarstraat 109, hanteren als mogellikheid blijven vinden Toch is meditatie een zinvolle bezigheid, 9308 Hofstade (053-21.91.89) tot het ontdekken wie of wat meent de Aalsterse vereniging INTERMENSELIJK, dat of (053-21 73.41). eerstdaags start met meditatieoefeningen. ^en tweede reeks (rond beeld-meditatie) sluit daar voor Intermenselijk is medi- komen van diepe ontspan- bij aan. Slechts wie de in teren een eeuwenoude ge- nenheid of een toestand tus- keer-meditatie achter de rug zondmakende en gezond- sen slapen en wakker zijn; heeft kan met gunstig ge- houdende bezigheid. Men deze toestand onder kontro- volg deelnemen aan deze kreatiever en origineler is wijst er op dat elke vorm le leren houden wat betreft reeks vantien samenkom- dan een leven dat zich meer gekenmerkt wordt door een de aanvang, de diepte en de sten. «tot-inkeer-komen». Onze ei- beëindiging ervan: positief Beeld-meditatie wil zeggen gen traditie op dat vlak, bezig zijn met jezelf tijdens het hanteren van die beel- deren...). De startdatum van men is, anderzijds wordt ge leerd deze beschouwingen positief en konstruktief aan te wenden in het dagelijkse leven. Op die wijze wordt een levenswijze beoogd, die laat beïnvloeden door de buitenwereld (reklame, an- deze reeks wordt vastgelegd in overleg met de deelne mers van de «inkeer-medita- tie». (Peter) meent men, is uitgestorven deze toestand; deze positie- den die ontstaan in het eigen sinds de renaissance, want ve instelling integreren in innerlijke. Beelden die tot toen begonnen we «echt het dagelijk leven. ons behoren, die tot onze verstandig en echt weten- Aangezien de groep beperkt origine behoren. Eenvoudig schappelijk te doen». wordt tot zes deelnemers, gesteld gaat het om fanta- Tegen onze geest-doende moeten geïnteresseerden sieën en dromen. Enerzijds samenleving stelt men het mediteren als verweer. De die min of meer tevreden zijn over hun huidige levens wijze, maar die nog kreatie ver en dynamischer willen leven. Voor mensen die ori gineel of volgens hun origi ne, hun oorsprong willen le ven. Voor mensen die «al les» uit hun persoonlijkheid willen halen. De oefeningen zijn opge splitst in twee aparte, maar op elkaar aansluitende reek sen samenkomsten in be perkte groepen. De eerste reeks heet inkeer- meditiatie. Er zijn vijf sa menkomsten op achtereen-* volgende maandagavonden (van 20 tot 23 u.) vanaf 29 september. Er wordt aange leerd hoe men tot inkeer kan komen. Dit omvat: zich vol ledig koncentreren op zich zelf; uitschakelen van nega tieve invloeden van exertne prikkels; in een tijdelijke (max. 30 minuten) toestand De Stedelijke Kommissie voor Toerisme en Vreemdelin genverkeer van Aalst maakte onlangs de inventaris op van wat er bestaat, bestohd of kan worden verwacht op gebied van dokumentatie bij wandelingen in de eigen omgeving. Bestaande folders zijn: «Denderstreek nr, 2, Al- fons De Cockpad» te Her dersem, uitgegeven en bewegwijzerd door de Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaanderen. «Priester Daenswande- ling», uitgegeven door het stadsbestuur in sa menwerking met de «Priester Daens: vrienden». «Dwars door de Faluint- jes Meldert-Moorsel», wandelboekje 9 uitgege ven door de Vlaamse Wandelaarsbond (Lau rens van der Schuren) «Asse-Terheide, Heilbor- re, Krayaal», wandel- Doekje 13 uitgegeven door de Vlaamse Wande laarsbond. Brochures die grotendeels uitgeput zijn: «Meldertse wandelwe gen», uitgegeven door het vroegere gemeente bestuur van Meldert dat ook voor de nodige akko- modatie ter plekke zorgde. «Alfons Van De Maele- wandeling» Erembode gem uitgegeven door het stadsbestuur m.m.v.: de werkgroep «Jaar van het Dorp» Erembodegem. «Vier wandeltochten in Moorsel-Aalst», uitgege ven door Fred Van Bie- sen m.m.v. de firma Stadler-VD. «Baardegem-Aalst», vier wandelwegen, uitgege ven door het stadsbe stuur. Weldra te verschijnen brochures «Kravaalbos», uitgege ven door stadsbestuur, dienst Leefmilieu «Osbroek», zelfde uitgave. «Gerstjes», idem. Getracht zal worden be staande doch grotendeels verdwenen brochures te herwerken tót eenvoudige, aparte brochures Greeg kreeg de Kommissie ook dokumentatie van. Hof stade, Gijzegem en Nieuwer- kerken. LH

De Voorpost | 1980 | | pagina 7