MOET PERS IMAGO VAN POLITIE VERZORGEN? Aalsterse politie stelde nieuw uniform voor tijdens Korpsdag 8 - 26.9.1980 - De Voorpost ins Scl lordelijl n van c ande n auto> In het «herinneringsalbum», uitgegeven ter gelegenheid inplaats van nogal geheim van de 26e Politiekorpsdag haalt Hoofdkommissaris Ray- zinnig te doen over bepaalde mond Cottyn nogal fors uit in de richting van de pers. dingen, dan zouden we toch In niet mis te verstane bewoordingen beschuldigt hij al een stapje verder staan... kranten en tijdschriften ervan «elke gelegenheid te baat te Wij van onze kant zijn bereid nemen om de politie af te breken of in negatieve zin over om onze lezers beter voor te hen te handelen; hen ten rechte of ten onrechte allerlei lichten over de politie, leder- feiten, handelingen of niet handelingen ten laste leggen, een heeft er tenslotte belang soms alleen maar uit sensatiezucht en wetend dat de bij, dat de betrekkingen tus- politie zich niet via de pers kan of mag verdedigen, en sen het politiekorps en de zelden door derden wordt bijgestaan...» bevolking vlot en hoffelijk Is dat zo? SCHIETENDE RIJKSWACH TERS Het moet ons vooreerst toch van het hart, dat de pers in het Vlaamse landsgedeelte zich ten opzichte van over heid en ook van politie, over het algemeen bijzonder in schikkelijk toont. En als op diverse plaatsen in het land rijkswachters nogal losjes met hun schiettuigen om springen, is het uiteraard de taak van de pers om daar verslag over uit te brengen en zich bezorgd af te vragen hoe dat nu verder moet! Want wat gebeurt er als er gens een doodgewone bur ger zich bedreigd voelt en een medeburger neerknalt, of neersteekt of neerslaat of op welke wijze dan ook doodt of verwondt? Die wordt volkomen ter echt wel even aan de tand gevoeld. Een doodnormale zaak dus, doch hoe zit dat met die schietende rijks wachter? Moet het hele zaakje worden doodgezwegen of moet ook die rijkswachter op de roos ter worden gelegd om uit te zoeken welke de oorzaak of drijfveer is van het incident? Als uit dat onderzoek achter af blijkt, dat die rijkswachter zich inderdaad in staat van wettige zelfverdediging be vond, dan zal de pers dat feit ook plichtsgetrouw ver melden. Er is geen weldenkend mens, die ook maar één ogenblik geneigd is om par tij te kiezen voor gangsters of uitschot, maar evenmin kan hij er zich akkoord mee verklaren, dat de rijkswacht losjes uit de heup gaat schieten. De taak van de joernalist is niet alleen maar de loftrom pet te steken of met het wie rookvat te zwaaien, ook voor rijkswacht of politie niet... Ook burgemeester D'haese- verlopen. de ongedwongen sfeer van de Korpsdag gebleven, heb ben niet te diep onder het oppervlak gepeild en enkel doodgewone vraagjes ge steld, waarvan het antwoord de doosnee-burger interes seert. NIEUWE VERKEERSAFDE- LING IN NIEUWERKERKEN We worden hartelijk verwel ven wat natuurlijk heel wat dat bewees hij onlangs nog anders is dan hetgeen wordt door zijn enquête over het verteld... De taak van onze parkeren in Aalst: een uniek motorpolitie is, een aanwe- en waardevol werkstuk, dat zigheidspolitiek te voeren nog een tijdlang nuttig zal over heel het grondgebied kunnen worden geraad- van de stad: met hun motor- pleegd. fiets verplaatsen ze zich zo- De verkeersafdeling heeft veel gemakkelijker en op die nood aan specialisten, men- manier kunnen ze dagelijks sen die in het vak opgaan, zonder veel moeite de uiter- die gemotiveerd zijn, die bij- ste hoekjes van Aalst be- voorbeeld bij een verkeers- reiken». ongeval in één oogopslag a.h.w. de oorzaken van het Politiereglement ongeval kunnen vaststellen Over het «Algemeen Politie- aan de hand van wat men in reglement van de stad het vakjargon de «stille ge- Aalst» praten zou veel tijd in tuigen» noemt. Dat zijn o.a beslag nemen: het is een de positie van de betrokken zeer komplekse materie. voertuigen, aard en lengte Na de fusie bleven alle be- van cje remsporen, die voor staande reglementen be- de ervaren politieman aan houden; later werden ze zo duidingen zijn om die oorza- goed als enigszins mogelijk ken met stelligheid aan te tot één enkel reglement ver- 'wijzen, werkt. Vroeger liep alles Hoofdkommissaris Cottyn door elkaar, thans zijn de heeft het druk en dus zetten reglementen gescheiden en we onze tocht doorheen het in rubrieken ondergebracht. O.m. voor wat betreft de reg lementering op de publiciteit bijvoorbeeld, dat was een warboel, waar men geleide lijk orde in heeft geschapen. Preventief gebouw verder, op zoek naar nieuwe informatie. Dokuntatie Wij stappen binnen op de dienst «Dokumentatie», een eng bureautje, dat boorde volle rekken met dossiers. Hoofdpolitiekommissaris Cottijn ontving ons op zijn kantoor. Hij heeft zijn eigen visie over het nieuw kostuum? (Per) De politie wordt steeds aan- Op deze dienst zijn vier men- gemaand preventief op te sen werkzaam en zij hebben treden: het spreekt echter iedere dag de handen meer er hee !UW kl >ken! het geveer Ijoen! klaar nieu nieu hillen zove bee het Achiel Putteman, oudste agent in dienst. (Per) Het voltallige politiekorps telt 173 agenten. Voor de défilé poseerden ze graag voor het commissariaat. (Per) der eng behuisd, maar op spitsvondige wijze is men erin geslaagd, alle dossiers een plaatsje te geven. Verder worden er de A.O.'s en de A.W.'s geklasseerd: A.O. betekent Aanvankelijk Overtreding en betreft de za ken van politionele aard, A.W. staat voor Aanvankelijk Wanbedrijf en betreft korrek- tionele gevallen, bijvoor beeld ongevallen met ge kwetsten of waarbij minder jarigen betrokken zijn. Bij de fusies werd alle doku mentatie van de deelge meenten in de vakkenkas ge centraliseerd, bij zover men van dokumentatie* mocht spreken, want veel dossiers kreeg men uit die gemeen ten in Aalst niet te zien. Op uitzondering van Erembode- gem, waar alles keurig was bijgehouden door de diens ten van de politiekommissa- ris Provoost, kreeg men uit het beleid van de politie P het platteland bijgevolg niet veel veel voor... Ekonomaat-Kledijfonds Wij maken kennis hoofdinspekteur Frj Schellinck, de ekonoom de Aalsterse politie, die ^„te instaat voor de kledij van stedelijk politiekorps. Geen peulschil. Van de stad ontvangt ie politieman 12.900 frank dijvergoeding; als men denkt dat een nieuw unift broek en vest zo'n 7 ,rjrtf j frank kost, een reger] 3000 frank, een hemd schoenen 1000, dat daa nog een das komt en an> kleinigheden, dan komt n al vlug tot de vaststell dat het ontoereikend is. Doch de politie is voor orqan aankopen van kledij v°"e,erge afhankelijk van de stad zoals overal elders is oo Na de parade werd de politie op het stadhuis ontvangen. (Per) leer toonde zich, als hoofd Van zijn kant mag de over- Politie is er nodig, dat beset- van de Aalsterse politie, be- treder ook van de politie ver- fen we ingeval van nood grijpelijkerwijze bezorgd langen, dat ze zich hoffelijk maar al te best. Als we zélf over het imago van het ge- gedraagt, wat dan ook weer meentelijk politiekorps. niet altijd het geval is. Dat er Zondagochtend deed hij echter agenten of rijkswach- daarom in zijn toespraak be- ters zijn die zich als echte roep op de joernalisten om bullebakken gedragen, is «in overleg met de dienst niet de schuld van de ande informatie, de nodige voor- ren. Het zijn echter die uit waarden te scheppen om de zonderingen, die het imago inwoners voortdurend een van de politie en rijkswacht goede kijk te geven op wat schaden, zich in het politiekorps af- Wie door rijkswacht of poli- speelt binnen de grenzen tie op onheuse wijze behan- van wettelijke en ethische deld werd, vertelt dit aan restrikties». SCHEEFLOPENDE RELATIE? Burgemeester en hoofdkom missaris roepen dus duide lijk de hulp van de pers in om de relatie tussen politie en publiek te verbeteren. Moeten de persmensen ech ter het imago van de politie verzorgen? We geloven het iedereen die het horen wil, in het omgekeerde geval spreekt hij er meestal niet over... Met joernalisten gaat het ook zo: als een rijkswachter zijn pistool gebruikt, komt dat feit natuurlijk in de krant. Want dat is nieuws. Bewaart hij echter zijn zelfbeheersing schiet niet, dan haalt ons boekje te buiten, zijn ge gaan, is hun komst ons min der welgevallig. We moeten er echter begrip voor opbrengen, dat deze mensen onder alle omstan digheden hun werk moeten doen, een taak die niet'altijd even aangenaam en gemak kelijk is... VRIJ BEZOEK Wij hadden het komd door onze politieman- vanzelf dat zulks niet meer dan vol. Het zijn; Raymond nen, die voor de gelegen- mogelijk is als het feit zich al De Man, Valery Corthals, Ar- heid allemaal van dienst zijn. heeft voorgedaan: dan moet thur Paepe en Julien De En het is de enige dame van de politie Optreden: in de Groot, het Korps, mevrouw Van der mate van het mogelijke to- Hun werk bestaat er voorna- Beken, die zo vriendelijk is leert zij dan en stelt geen melijk in, de inkomende ons te vergezellen naar het P.V. op, tracht de zaak op briefwisseling van de parket bureau van de hoofdkom- een andere manier op te ten in te schrijven, door te missaris. lossen. sturen naar de dienst «brief- De heer Cottyn presenteert wisseling», die ze op haar ons een hartig slokje, maar Verkeersafdeling naar Nieu- beurt doorgeeft aan de afde- we vinden het uur nog net werkerken lingen waarvoor ze bestemd iets té matinaal om ons Maandag 22 september ver- zijn. Daar worden ze behan- daaraan reeds te wagen. Dat huisde een gedeelte van de deld, de nodige formalitei- wordt dus een beleefd be- verkeersafdeling naar de ten vervuld vooraleer ze dankje voor de vriendelijke vroegere gemeenteschool in naar de parketten terug attentie, Nieuwerkerken. keren. Vragen? Dit bleek uiteindelijk de In de dienst «dokumentatie» We waren er niet zo gauw op meest geschikte plaats, om- worden ook de dossiers bij- bedacht om de hoogste poli- dat het stadscentrum van gehouden van alle mogelijke tie -funktionaris van de stad daaruit gemakkelijk bereik- overtredingen, in Aalst te interviewen, doch één baar is: via de Ring kan om begaan, vraagje speelde ons al sinds het even welk punt in de Elk dossier is genummerd geruime tijd door het hoofd, stad zonder noemenswaar- en bevat gerechtelijke stuk- «We hebben al vaak ge- dig tijdverlies worden ken. Wie een «dossier» hoord over het veelvuldig bereikt. heeft, hoeft daarom beslist verbaliseren door de gemo- Er zijn in het gebouw vier geen misdadiger te zijn... Want zelfs de onschuldigste kontakten met de politie worden nauwkeurig bijge houden. De dossiers zijn via een een voudig sisteem gemakkelijk terug te vinden. Zo deed men de test met het dossier van de genaamde Roel Van de Plas, hoofdredakteur van een weekblad alhier. Een vluchtige oogopslag Baard jon q rkeer. en doe igdbei skfeesl etbalp met rleder urtkoi is De pel niet. Dat doet de politie zelf zulks de krantenkoppen niet. wel. En om ons tot Aalst te Nogal logisch. beperken: de Aalsterse poli tie is zeker de kwaadste niet. Alleen moet het publiek niet verlangen, dat deze mensen zich gedragen als een stellet je padvinders of als heilsol daten: de politie helpt na tuurlijk waar het mogelijk is, doch heeft ook de plicht om overtreders te verbaliseren. Daar zijn die overtreders na tuurlijk niet zo gelukkig mee, want boetes betalen doet Op die manier krijgt het pu bliek echter overwegend de negatieve kanten van de handhavers van wet en orde te zien en dat komt de be trekkingen met het publiek natuurlijk allerminst ten goede... Hoe staat het echter met de relaties tussen pers en politie? Zou het niet wenselijk zijn, dat de deuren van het poli- niemand graag. Wie echter tiekommissariaat het ganse een fout begaat is zich daar jaar door voor de pers wa- gewoonlijk terdege van be- genwijd openstaan? wust en moet dan ook maar We verwachten natuurlijk ruiterlijk toegeven, dat hij niet, dat ons vertrouwelijke wet of reglement heeft over- dingen worden verteld, doch treden, ook al valt hem dat indien de politie ons alle mo- herinne- ringsalbum nog niet gelezen en ook de toespraak niet ge hoord, toen wij zaterdagoch tend het politiekommissa- riaat binnenstapten voor het «vrij bezoek» dat net als vo rig jaar, als eerste punt op het programma van de Korpsdag stond. Dat programma was trou wens identiek hetzelfde als in 1979, het weer was al even zonnig en de drukte in de lokalen van het politiebu- reel net zo ongewoon. Wei nig nieuws dus onder de zon. Waren vorig jaar de motor rijders de blikvanger, thans keek men nieuwsgierig uit naar de nieuwe uniformen, die onze politiemannen en - vrouw zouden dragen tij dens het defilee voor de overheden op de Grote Markt. Zo zijn we, precies als vorig jaar, langs de open deuren het kommissariaat aan de Kanunik Colinetstraat bin nengestapt om er eens rond te neuzen, te praten en vra gen te stellen. ïrd er rtij en n Acr ropas ïheid irtprc gaerc Bloemenhulde aan de Aalsterse monumenten. (Per) Het nieuwe uniform voor de politie, aangenamer en Het domcumentatiecentrum van de politie. Duizenden dossiers worden hier bewafl modieuzer. (Per) (Per) toriseerde politie: sommi- bureau's voorzien. Daar zal leerde ons, dat er maar twee gen beweren, dat er soms bestendig gespecialiseerd povere blaadjes in dat dos- tot 100 P.V.'s per dag wor- personeel aanwezig zijn, zo- sier staken. Wat er opstond, den opgemaakt!» wel het leidinggevend als bleef uiteraard beroepsge heim, doch volgens de be voegde politieman bleek daaruit, dat die Van de Plas «nen brave mens» is... De dokumentatiedienst van de Aalsterse Dolitie is biizon- «Niet alleen is zulks tech- het middenkader, nisch onmogelijk, doch dat Politiekommissaris Emiel is ook hun opdracht niet. Buyle krijgt een veelomvat- Wél wordt er veelvuldig ge- tende taak als hoofd van die kontroleerd en worden verkeersafdeling, maar dat usaarcrhiiwinnpn oftschre- is hem beslist toevertrouwd. de andere gemeenten wei nig valabele dingen te zien. Het is trouwens zo onder hand wel bekend, dat de veldwachter «over 't alge meen» als de privé-bood- schappenjongen van de bur gemeester werd be schouwd... Od administratief vlak stelde Aalst de financiële toestaf^ belabberd... Ook wat de benzine betre voorziet ekonoom Schellin binnenkort moeilijke tijdt de politie beschikt nog oi een reserve van 5000 lit tot 31 december van dit ja terwijl zo'n 100 liter benzi h per dag wordt verbruikt! inm

De Voorpost | 1980 | | pagina 8