I «GR00T-HEKELGEM» OMGEDOOPT TOT GEMEENTE «AFFLIGEM»! B0UWFEESTEN SCOUTS VEELBELOVEND DIT IS 00K 500 JAAR SINT- MARTINUSKERK FEÏ Baardegem ROZEN EN DOORNEN MELDERTSE ZANDSTEEN VON C KJES MEIVISK0PPEN Den Ast in feest 10 - 3.10.1980 - De Voorpost Drie Brabantse gemeenten, Hekelgem, Essene en Teraifene werden bij de fusie-operatie verenigd tot «Hekelgem», noem het «Groot-Hekelgem». Wel was er sprake geweest van andere benamingen doch de naam van de grootste gemeente van de drie, Hekelgem als pilootgemeente, bleef. Aan «Affligem» als benaming, niet alleen van de aloude abdij maar tevens als naam van de nieuwe fusie-gemeente, werd wel hier en daar gedacht aan historici, en ook anderen, zagen er wel wat in. Tever geefs dan echter. Verleden week verscheen nu een Koninklijk Besluit in ons aller Staatsblad waarbij de naam van de fusiegemeente Hekelgem wordt gewijzigd in «Affligem». Niet iedereen die we er over spraken is er echter wild en thousiast over al zullen ook weer hier gedane zaken geen keer hebben. «Affligem» vonden velen, ware wellicht een goede ver zamelnaam geweest voor een fusie van Meldert met Hekelgem want de abdij be vindt zich hier inderdaad volledig centraal en haar in vloed op beide parochies was, en is nog steeds, niet te loochenen. Hiertussen loopt echter de provinciegrens en die hindernis scheen on overkomelijk. Essene echter, dat voor het overgroot gedeelte «over de steenweg» ligt, heeft slechts een klein gedeelte van zijn grondgebied dat in de nabij heid van de abdij ligt, nl. Essene-Doment. Toch heeft Essene historisch steeds nauwe banden gehad met Affligem. Voor Teraifene lig gen de zaken enigszins an ders en deze gemeente aan de Dender is op het eerste zicht minder in de invloeds-' sfeer van de abdij betrokken geweest. De uitstraling der Affligem Reeds van met haar eerste abt Fulgentius, kent Affligem een merkwaardige uitstra ling, in de streek maar ook ver daarbuiten. Een van de eerste grote dochterabdijen werd Maria- Laach. Te Neerwaver liet de Affligemse abt een kerk bou wen en zond er enkele fra ters heen om er een priorij op te richten. In Frasnes bij Gosselies werd een oude ka pittelkerk overgenomen en Ansele, broeder van abt Ful gentius, zou er op eigen kos ten gebouwen laten optrek ken. Nog een andere plaats in Waals Brabant, Genapia, kwam in de invloedssfeer van Affligem toen gravin Ida van Boulogne de kerk aan Affligem schonk. Te Brugge werd de basis gelegd van een nieuwe Be- nediktijnerabdij toen de bis schop van Doornik de Ber- durthkerk aan de abdij schonk te Brussel, meer be paald te Vorst, werd een vrouwenklooster opgericht toen de Affligemse abt van bisschop Odo van Kamerijk de kerk van Vorst kreeg. Ook Groot-Bijgaarden werd op initiatief van abt Fulgentius door toedoen van hertog Godfried gesticht. Bornem werd in 1121 met Affligem verenigd en te Vlierbeek bij Leuven richtte Affligem een «cella» op. Was de bouw van kloosters zeer spektakulair en in min dere mate ook de aanslui ting van bestaansinstellin- gen met Affligem, niet min der belangrijk was het ver werven door de abdij van een vijftigtal parochies in West-Brabant en erbuiten. Meestal gelegen in de deke nijen Brussel, Halle en Aalst. Geen enkele andere abdij wist in dergelijke korte tijd spanne zulk groot kerkelijk bezit te verwerven. Hierbij een lijstje ter overtui ging: 1086: Waver, 1096: Genepia, 1098: Asse, 1099: Fraxina, 1100: Berfurth, 1105: Vorst, Ukkel, Wieze, Moorsel, He kelgem, Essene. Verder 1112 Maria-Laach met 5 dochterkerken, 1116 Leefdaal, 1117 Burst, Bam- brugge en Erembodegem, 1116 Mollem, Bornem, Haasdonk, Hingene, Keer bergen, Rijmenam, Meer beek, 1130 Merchtem, Volle1 zele, Ossel, Londerzeel, Puurs, Liezele, Baasrode. Hoorden verder nog bij Affli gem St.-Ulrikskapelle, Ma- zenzele, Meldert, Baarde- gem, Laken, Buggenhout, Malderen, Lippelo, Steen- huffel. Oudenaken, St. Lau- reins, Berchem, Linkebeek, Galmaarden, Oordegem, Smetlede en Welle. Wereldlijk domein Het totaal wereldlijk domein van Affligem specifiëren valt buiten het bestek van dit ar tikel. Abdijhoven, gronden, weiden, bossen en steen groeven bij de vleet. Qua «hoven» denken we even aan «Hof Overjette» en het «Hooghof» te Zellik, het «Hof van Koeriet», «Karelo» en «Asse-Terheide» te Asse, het «Hof te Putte» te Mel dert, «Houtem» te Baarde- gem, het «Hof ter Sale» te Hekelgem het «Zegershof» hoven te Herdersem, Laken e.a.m. Door haar rijke en vele ker kelijke en wereldlijke bezit tingen had Affligem destijds reuze-invloed en zulks tot ver buiten de eigen regio. Abdijbezit te Hekelgem Volgens Beda Ragaus zou het abdijbezit te Hekelgem er als volgt hebben uitge zien: pachthof Van Cauwen- bergh met Molencauter, Nattenmeersch, Droogen- bruel, Koeweyde, Cleynen en Grooten Rammeleir, 't Block, 't Broeckvelt, Vit- meeschken en Schaep- schuur hof ter Sale met Belder- dael, Geukenshaege, Peer- deweyde. Fortsoen, Belle- cauter, Baeyencauter, Drap- dries, Swertenbosch, Hekel- gemcauter, Cleyn Heyken, Hoogen Pael, 't Wauvelt en Meulencauter andere bezittingen als Drooghe Weyde, Vosselken, Leeuveldt, Merette, Bou- chout, Lammekenshau, Becknielsvijver, Assen- bouckvelt, Cluyscauter, Ge- huchtvelt. Eekbosch, 't Out Hoff. windmolen van Bouchout den grooten bogaert van d'abdije de bossen van Hekel gem: Asscherenbos, Ascer- holt, Oudenhouw Abdijbezit te Essene Het oudst gekende goed van Affligem te Essene dateert van voor 1100, gekocht door Godescalus van Wesenbeke. Volgens oude pachtboeken en de Cartularia bij Affligem te Essene: de Bellemolen met Sluis- vijver, Meerschene en weyden. hof ter Borght: bos, huy- singhe, land, beemd, wey den, wateren hof te Belle of 't Forseyn de Avennemolen andere bezittingen als «de Voshole», de «Morette», «den Asbroeck», «het Hons- gat», «het Kapellevelt», «den swaenenmeersch», de «drooghe weyde», enz. Meer dan 2/3 van oppervlak te van Essene behoorde toe aan de abdij Affligem. Voor wat betreft Hekelgem en Essene kan de benaming «Affligem» dus zeker gemo tiveerd worden genoemd. Voor Teraifene is het we een andere kwestie gezier de verdere afstand en d< minder nauwe banden me de Abdij. Komt daarbij uiteraard noi het sentiment van de bewo ners en de praktische be slommeringen met wijzigin gen in de signalisatie, d drukwerken, de adresse enz. Ook het feit dat de lootgemeente Hekelgem d eigen naam ziet degradere tot naam van een dei meente... LH V.V.K.S. St.-Margareta Baardegem organiseert dit week end haar vijfde Bouwfeesten. De opbrengst ervan zal worden aangewend om het scoutscomplex 't Kastrolle- ken» aan de Winningstraat verder af te werken. Gepland zijn er fijne lokale voor de jeugdbewegingen, een stille ruimte voor de jon- gerengemeenschap en ver gaderlokalen ter beschikking van iedereen zo de paro chiezaal benomen is. Loka len en aanpalende grond zijn tevens ter beschikking van bivakerende of kamperende jeugdbewegingen. Dit jaar werd tijdens de maand au gustus de spits reeds afge beten door de Welpen uit Dendermonde die er een vijfdaags kamp organi seerden. De Scouts in hun kinder schoenen... in vaderhanden Het eerste zaadje van de Baardegemse scoutsgroep werd geplant door pastoor Callant bij zijn aanstelling als pastoor van de parochie in 1967. De Welpen waren er het eerst bij en deze kleine eenheid leunde sterk aan bij de groep van Hofstade waar de pastoor vandaan kwam. Reeds hetzelfde jaar gingen de Baardegemse Welpen met hun Akela op kamp naar Houthalen. Een paar enkelin gen begeleidden de Jong verkenners en de Verken ners van Hofstade naar Wales. Daarna begon ze zelfstandi ge werking. Deden de Wel pen het dra vrij goed, de andere takken kwamen moeilijk van de grond. Er waren té veel problemen te gelijkertijd: problemen van leiding, van lokalen, van or ganisatie, van financiën e.d.m. Akela Marie-Rose Monsieur kreeg van de distrikskom- missaris de raad uit te kijken naar volwassenen, liefst ou ders van souts, die bereid zouden zijn aan de uitbouw van de groep mede te werken. Zo werden dan ook «Robert en Fil» scout. Voor korte broek, kakihemd en ringdas voelden ze zich te oud. Voor begeleiding en oplossen van praktische moeilijkheden waren ze steeds paraat. Ze werkten zich in groeps- en distriktsraden, zochten kampterreinen, stelden me nu's samen, hielden T-Dan- sants, ouderfeesten en pa pierslagen. Ze waren groepsleider, groepssekreta- ris, groepsaalmoezenier en noem maar op. Ze aanhoor den klachten, trachtten raad te geven en gebroken potten te lijmen, beleefden sukses- sen en inkasseerden neder lagen. Tot de Welpen volwassen waren en klaar stonden om het roer over te' nemen. En ze deden het. Suksesvol. Naar het Kravaal In het kader van de 2e week van het Bos wandeling naar 't Kravaal» op zaterdag 11 oktober. Verzamelen te 10 u. aan 't Hof te Putte, Putstraat. Verwelkoming doot schepen Annie De Maght en voorstelling van de brochures «Kravaalbos», «Osbroek» en «Gerstjens». De wandeling wordt geleid door konservator N. De Meester en M. De Wolf van de dienst Leefmilieu. Parochiecentru m Ontvangen U dit week-end Willy en Mw De Valck. KVLV U kan nog meeturnen op woensdag te 20 u. in de turnzaal van de jongensschool. Op zondag 12 oktober te 15 u. in 't Parochiecentrum voordracht met bespreking over «Rheuma, aai...!» Jeugdatelier Jongeren tussen 7 en 12 jaar, zo meisjes als jongens, kunnen elke zondag in het Affligems jeugdatelier vanaf 9.30 u. via allerhande technieken hun kreativiteit botvieren. Globe-Trotters Het Blaasveldse wereldreizigerspaar pas terug van een avontuurlijke tocht door Midden-Azië, brengen in het Affli gems Kultureel Centrum op vrijdag 3 oktober hun dia voordracht «Dwars door Oceanië». Een VTB-organisatie. Inkom 50 fr. VTB-ers betalen de helft. Vakantiegenoegens In het kader van Top '80 op zondag 12 oktober te 14 u. gezinswandeling in de Faluintjes. Start aan de kerk te Meldert te 14 u. Na de wandeling gezamenlijke pick-nick. Vrouwenfeest Op zaterdag 4 oktober eucharistieviering voor de Vrouwen bond Kon. Fanfare St.-Cecilia te 18 u. waarna feestavond in zaal Van Mol. First Fridayclub Deze service-klub houdt haar maandelijkse samenkomst te Meldert op vrijdag 3 oktober. H. Mis te 19 u. waarna vergadering in het Affligems Kultureel Centrum vertoning van dia's van de opgelegde reeks «bomen» door de VTB- diaklub. Schufting van de ingezonden reeksen «Benediktij- nerabdijen». Pensenkermis Op zaterdag 4 oktober vanaf 19 en zondag 5 vanaf 12 u. grote pensenkermis georganiseerd door «De Kravaalrui- ters» in de jongensschool. Ook koteletten met frieten te bekomen. Een toffe bende! WKS St.-Margareta heeft een brede waaier jongeren. Kapoenen: 6 8 jaar, met nadruk op kreativiteit, spel, pret, sfeer en fantasie, im pulsenwerking, ongedwon genheid, openheid. Welpen: (8 11 j.) gebas- seerd op het Jungleboek met Mowgli, Sher Kan enz. Jong-Verkenners: (11 14 j.) geen kinderen meer maar toch nog graag spelend. Reeds verantwoordelijkheid dragend. Ordewoorden zijn bij hen kameraadschap en avontuur. Verkenners: (14 17 j.) wil len de wereld om hen heen exploreren, en zelf iets reali seren, in groep dan. Jins: vormen van mensen waar open begeleiding ruimte en mogelijkheden biedt tot zelfontplooiing en bewust leven in de maat schappij. Dit alles in ont spannen, kreatieve en kriti sche sfeer. Leiding: vergt regelmatige inzet gestimuleerd door lei- derskursussen en gespecia liseerde trainingsdagen. Voor al deze groepen kan U terecht bij Greet Boel, Ewa- nenhof 2 (Kapoenen), Erwin Sabbe, Molenstraat 86 (Wel pen), Erik Fieremans, Elder- berg 36 (Jong-Verk), Kris Raes, Molenstraat 32 (Verk.), Norbert Van den Eede, Mo lenstraat 81 (Jins) en Jef De Hauwere, Hoogstraat 38 (Leiding). Scouwting wordt getekend voor 5 voorname basisele menten, zijnde zelf werkzaamheid, medebe heer, ploegwerk, dienst en engagement. Festiviteiten Vrijdag 3 okt: Reuze belot- ting te 20 u. in de paro chiezaal 2000 fr. prijzen. In schrijving vanaf 19.30 u. De parochiezaalpub is open voor niet-belotters. Boter hammen met kop en mos terd te bekomen. Zaterdag 4: vanaf 18 u. voor de parochiezaal rechtstreeks uit park Bellewaerde ludieke Vlaamse Kermis van kunste naar «Nesten». Vanaf 20 u. in de paro chiezaal T-Dansant met DJ Oriental Disco Train de hele avond Bodega in de pastoorsgarage «L'écurie». Zondag 5: 10 u.: «Zomaar een dank boven wat hoofd en»... opgedragen door E.H. Deken De Vos met pastoor en scoutsaalmoezenier Jos De Rouck en verbond- sproost Dirk De Backer. Muzikale opluistering door het oud-scoutskoor Aalst en het Baardegems scoutsor kest. Na de mis achter de scouts fanfare St.-Joaris Inzegem optocht naar 't Kastrolleken waar schepenen De Maght en De Neve een smeed kunstwerk zullen in huldigen. Dit smeedwerk, naar een ontwerp van Marie- Rose Monsieur en vervaar digd door de plaatselijke kunstsmid Paul De Boeck, is het simbool van het beëindi gen van de ruwbouw en een aanzet tot verdere kunstzin nige afwerking. Terug naar de parochiezaal waar een eerste glas door de scouts wordt aangeboden als dank voor de steun en de simpathie van de bevolking. 11 14.30 u.: groot eetfestijn in de parochiezaal. In «Den Likke-Baard» zorgt chef-kok Yvanneken voor soep, kip, mosselen of paling met friet, pudding en een konsumptie (250 of 300 fr.) 15 u.: Kindermarkt op het dorpsplein met muzikale in termezzi door de St.-Joris- scoutsfanfare. Doorlopend bodega «L'écu rie» en parochiezaalpub. LH PW-Bal Op zaterdag 11 oktober in zaal Breughel steenweg op Aalsttor PVV-Bal raadsleden Jean Van Laethem - Oscar Redant. Ht orkest Livin'Team speelt ten dans vanaf 21 u. Gratis tombo la op de inkomkaarten. Bal Louis Saerens Op zaterdag 18 oktober in zaal Breughel Bal Raadslid Louii Saerens. «The Family Band» zorgt voor animatie vanaf 21 u, Inkom kaarten te bekomen bij de Moorselse SP-bestuursleden Eraan verbonden: gratis tombola met waardevolle prijzer 1 met o.a. als hoofdprijs een draagbaar TV-toestel. Prijs dei kaarten 60 fr. In voorverkoop 50 fr. Gouden Bruiloft Bij de 50e huwelijksverjaardag was er feest bij de echtelin gen Severien Oktaaf Raes - Leontine Aelbrecht. De jubliaris sen kregen tal van gelukwensen en bloemen en de wijk vaic de Aalstersesteenweg was voor de gelegeheid versierd bevlagd. Kolombophielen Henri De Kerpel, Louis Nuelant, Jozef Van Cauwenbergh Leopold Caudron, de gbrs. Cooreman en Jean Pauwels onderscheiden zich bij de vluchten van het stadsbestuur uil Quièvrain en Noyon. ACV-CM-Avond Op zaterdag 11 oktober eucharistieviering voor overledefol leden en voor het welzijn van onze families. Te 20 u feestmaal: varkensgebraad met kroketten. Inschrijven (1CXeo fr) bij Albert Heyvaert, Jozef Eliano, Leon De Mol, Huber 19r'° Ruyssinck, Paul De Boeck, Herman Crabbe of Marcel Hauoorc welaert. C in It het B in I le iverti niver Veen: eniet 'ttstan loof c eluk) ené lerre OUStl reugc jehot plei on-c< besi emo< weec /eek sn p ers v In de brochure van de tiende orgelcyclus staan een paar merkwaardige zinnen. Kristiaan Van Ingelgem heeft zijn gerijpte bedenkingen niet onder stoelen of banken gescho ven, en de toon die uit zijn tekst spreekt is wanhopig, soms schrijnend. We vondeh het zo interessant dat we er hier een gedeelte van weergeven. De muziekliefhebbers weten wa rover het gaat, de anderen die binnenkort de viering in de Sint-Martinuskerk meemaken, en de uiterlijke schoon heid ondergaan, kunnen hiermee ook even naar de andere kant van de spinnewebben kijken. (over het orgel) Onder de over een unicum beschikt! meer dan 250 historische or gels Jammer genoeg werd dit van Oost-Vlaanderen niet steeds ten vo|,e beseft behoort het tot de grootste. Denken aan de verwaar. Een gelijkaardig instrument ,ozing in de ,9e eeuw die stond in de Sint-Rombouts te Mechelen, maar is volle dig verdwenen, zodat Aalst St.-Cecilia o l.v. Jos Muylaert op de kiosk, (Rik) uitliep op de rampzalige res tauratie van 1909 waarbij de oorspronkelijke klavieren, het regeerwerk, het hele rug positief en een passa pijp werk verdwenen en het ei gen karakter verloren ging. Verlengstuk hiervan was de restauratie van 1947, toen het orgel vooral met veel minderwaardig pijpwerk werd uitgebreid en veel te zwak geïntoneerd. Uit de viering «500 jaar Sint- Martinuskerk» blijkt dat de Aalstenaar ten gepaste tijde fier wordt op de monumen ten (die hij nog bezit). Eén enkeling dringt aan op een algehele restauratie van de kerk, een tweede hoopt dat daarin ook het orgel zal be grepen zijn, maar het steeds weerkerend gezegde dat de tijd financieel zo droevig is, datzelfs het nog maar ope nen van een dossier een waarschijnlijk tijdverlies mag genoemd worden is ty perend voor het denkpat roon waarmee de ene Vla ming de andere poogt vro om te houden. Ondertussen wordt in een aantal Europe se landen vandaag massaal gerestaureerd. Het zou verkeerd zijn te den ken dat de 10e uitgave van de orgelcyclus een «herden king» is of een «viering» om dat er drie landgenoten in optreden. Het is enkel een bewijs dat er in tien jaar bij de organisatoren en mede helpers dat niveau is bereikt dat ons toelaat ermee door te gaan. Spel Zonder Grenzen Nog enkele prijzen van de Tombola georganiseerd tefen gelegenheid van het suksesrijke Baardegems «Spel zondet Grenzen» zijn af te halen op «Den Berg» bij Suzanne VarT den Eede. Duivenlaureaat Onze dorpsgenoot Jan Meert werd een van de laureaterT van de door het stadsbestuur georganiseerde duivenvlucW" ten uit Quièvrain en Noyon. 't Es 'r leën en 't Ander Deze karnavalgroep organiseert te Baardegem in de parol chiezaal een T-Dansant op zaterdag 25 oktober. Begin Bloedinzameling Zondag 5 oktober vanaf 9 u. bloedinzameling in de turnzaal^ van het klooster. Laatste inschrijving te 11.45 u. Mosselfestijn y, Mossel- en tomaatkrevenfestijn in het lokaal van sportklub^ j «Zorgen voor Morgen» bij Centers Néken, Statiestraat 36 op$gQ.j zaterdag 16 oktober vanaf 18 u. en zondag 19 vanaf 11.30 u.'yg je Verbroederingsfeest l.K.V De Kon. Harmonie St.-Cecilia, gesticht op 17 oktober 1786Ï een der oudste van de provincie, was verleden zondag aanjj® de eer. 's Voormiddags bracht ze een fel gesmaakt konsertr met zowel stukken uit de tijd van toen als eigentijdser melodieën. De nabijheid van de auto-skooter was, zowel voor de musici als voor de luisteraars, hinderend. 's Namiddags zorgden de verbroederde maatschappijen uitj^' Baardegem, Hekelgem en Erembodegem voor een stem-P ming feest op deze zomerse dag. lort c Katechese >>je Start van de katechese ter voorbereiding van PI. Komminieieel en Vormsel in oktober. Elke zaterdag voor de jongens te 17)rach u. en elke woensdag voor de meisjes te 15 u. |te ja Te Meldert had vorig weekeind in een tent op de weide «Den Ast» een Vlaams feest plaats. Buiten een mosselfestijn kon iedereen er naar believen dansen of gewoonweg rustig in de bar een wijntje proeven, (Per) Troeteldierenparade Niet minder dan 68 inschrijvers meldden zich voor de troeteldierenparade. In het totaal waren er 162 tentoonges telde dieren. Ze werden door specialisten in het vak gekeurd qua presentatie, onderhoud, voeding en netheid. De prijs van minister Galle voor het meest originele dier ging naar Chris Vonck, Beekkant 1, voor zijn merkwaardige pony. In totaal werden er voor 7500 fr. prijzen uitgereikt. Aan de eer! Paul Bosteels, Karei De Smet en Alfons Van den Steen waren bij de laureaten van de door het stadsbestuur georganiseerde duivenvluchten. Wandelen VTB-VWB wandelt op zondag 5 oktober in het Broek van Blaasveld. Samenkomst aan de kerk van Blaasveld tussen 14 en 14.15 u. Peru en Bolivië In zaal Pedro, op vrijdag 17 oktober te 20 u., diavoordracht door Willy Amssoms over «Mythe en waarheid in Peru en Bolivië». VTB-leden betalen 40 fr., niet-leden 60 fr. Kampioenviering W.T.C. Rode Duivels viert op zaterdag 4 oktober zijn kampioenen in 't klublokaal Kapelieommegang. Te 18 u. klubavond met mosselsouper waarna dia- en filmbeelden over het voorbije seizoen. Trekking van de tombola metais hoofdprijs een prachtige koersfiets en verder vele waarde volle prijzen. Daarna, als bekroning, viering van de kam pioenen waarna muziek en dans met tussendoor verrassin gen. Deelname in de kosten 80 fr., niet-leden 160 fr. Veldloop Trekvogels W.T.C. «De Trekvogels» organiseren in samenwerking met Eendracht Aalst op zondag 19 oktober, een tweede veldloop voor alle kategoriën, dames en heren. Dit op het selektieve parkoers van de Aartstraat. Eerste start te 14.30 u. Verleden jaar waren er niet minder dan 189 ingeschrevenen. lit St isten ige Vild< D VO Moa >n :ing» :wan iDooi Yerd leslc eslc lans: ifgel ly's looi lood oenc |elu) e vc edig ca e «izo iele )ok Werd liosc ioor es:;.

De Voorpost | 1980 | | pagina 10