I at Napoleon niet kon, deed Lokeren in laatste minuut rechtgezet Tienjarige fusieploeg reeds tweemaal op de Europese toer Scheve situatie arS-S Moskousprokkels VOETBAL UITSLAGEN De Voorpost - 3.10.1980 - 19 •en open kans in de I1ste minuut van Dyna- no kon al evenmin tot ien goed einde gebracht /orden. Het geplaatste chot van Latich zeilde ier over. •ven voor de rust leek iet erop dat Somers liende vervangen te wor- len. Na een luchtduel net Tolstich hield Rony ir een wenkbrauwkwet- uur aan over. De opwar- ning van Dalving werd ivenwel onderbroken na lat de klubdokter op de imringende tartanbaan lad kunnen vaststellen lat er kon verder ge- ipeeld wórden. •en doordrijvender .okeren >Ja de rust ging men bij .okeren over tot een an- lere taktische instelling. Dalving werd ingehaald voor Ingels en men stel de alles op alles met Ro ny Somers als waterdra ger in het middenveld. Een offensief gericht spel brengt natuurlijk ook ver dedigende risico's mee en die werden Lokeren bijna fataal. Zo'n cruciaal moment situeerde zich in de 28ste minuut van de tweede helft. Een on voorstelbaar lang aarze len van Tolstich die ten slotte op Hoogenboom besloot. Latich kwam dan terug in het bezit van de bal en die deed wat de Russen dagelijks uren aan hun winkels doen, wachten. Voor Dalving de moment om in te grij pen. Een ander mogelijk keerpunt lag twee minu ten voor tijd. Petrusin was vanop de eigen speelhelft aan de haal ge gaan en diende als haas voor zijn Lokerse achter volgers. Maar weer was er die Hoogenboom. Hij ging met een voettackle de bal onderscheppen een paar meter buiten zijn strafschopgebied. Ook Lokeren had open kansen in de meer boeiende tweede helft. Men had zich na het vier de kwartier opnieuw een licht veldoverwicht opge bouwd. Het resulteerde onder meer in een voor zet. van Lato die door Gudjohnsen met het hoofd van heel dichtbij onder de deklat werd ge kopt. Maar ook Hoogen- booms opponent speelde zich in de kijker. Met een prachtrefleks, die we van hem in Lokeren wel meer zagen, punchte hij de bal over. Enkele minuten la ter was het dan bijna zo ver. Mommens kwam in een goede schietpositie en knalde naar de kooi van Pilguil. Preben Lar- sen stond evenwel in de baan en kreeg de bal te gen het lijf. De Deen draaide zich razendsnel om, maar schoot in de armen van Jashin's op volger. Van Cauter werd nog ge wisseld voor Lato, die eens te meer de van hem verwachtte druk niet kon waarmaken. Weer Verheyen De scheidsrechter had de klok reeds in de hand en de supporters hadden zich reeds verzoend met een het - heeft - niet - mogen - zijn, toen de Duitser een armbewe ging van Maximenkov met een vrije trap be strafte. De allerlaatste kans voor Lokeren. De Lokerse harten begonnen terug te poppelen met de gedachte dat Verheyen er voor dit karwei bij was. De Russen kenden de re putatie van René blijk baar veel minder, want hun inderhaast opgetrok ken muur bleek net een opening te hebben, waar het schot van Verheyen vrije doorgang kreeg. Met de preciesheid van een Zwitsers uurwerk liet Verheyen, eens te meer de Lokerse redder, Pilguil geen kans. Voor scheidsrechter Re- delfs bleef nog enkel het noteren van de late tref fer en het nog even op gang fluiten van de wed strijd. De sfeer in de Lokerse kleedkamer na afloop was schatten was hebben zij uiteraard die van de grote dagen. Gekscheren om de zelf gebracht door enkele irestaties, felicitatiehandjes drukken, omhelzingen aartsgevaarlijke standjes jn dan toch even relaxen. Een ontlading na zware voor ons doel te komen morele en fysieke inspanningen. Enkel Lokerse ver- opvoeren.» antwoordelijken met voorzitter Rogiers op kop Ook Wlodek Lubanski schudden meewarig het hoofd, nog altijd niet goed veranderde van plunje, jelovend dat een schuine, erg schuine situatie zelfs, «Mijn aanwezigheid in de toch nog werd rechtgezet. Lokerse uitrusting was louter van imponerende Trainer Haesaert om- werd gefloten een verlo- aard. Het zou in geen ge- schreef de wedstrijd als ren partij voor ons.- We va| mogelijk geweest zijn teer moeilijk. «Wij heb- hebben evenwel ge- om jn te vallen. Ik heb ben thuis een paar kan- speeld tot de laatste mi- gisteren nog geprobeerd sen gemist, doordat de nuut wat ons de uiteinde- maar jn dje omstandig- bal toen niet voor ons lijke winst opleverde. In heden is spelen echt niet rolde. Dit keer was het totaal genomen hebben mogelijk. Ik heb zelfs van- geluk er wel. Het was al- wij te weinig gevaar kun- daag niet meer getest.» eszins niet gemakkelijk nen scheppen voor de Rony Somers hield aan om een zo stevige verde- doelmond. Het bewijs dat zjjn kopduel met Bubnov diging op eigen veld te Dynamo niet te onder- een blauw oog en een doppen.» Hulptrainer Vacenovs- len genomen hebben wij ieter gespeeld dan Dyna- no. Er kan vandaag wel of worden uitgebracht 'oor de manier waarop |iedereen zich heeft inge- pannen en het eindre- :ultaat werd bereikt. [Hoogenboom redt voor [ons tot tweemaal toe de 'edstrijd. Deze kwalifika- lie is een prima stimulans 'oor de kompetitie. Een 'eikome zaak om de mo reel nog wat op te vij- |zelen.» Hoogenboom zelf glunderde eveneens en daar had hij alle redenen toe. «De eerste helft speelden wij vanuit een gesloten verdediging. Het was echter duidelijk geworden dat we moes ten risiko's nemen en au tomatisch vallen er dan gaten, die ik gelukkig heb kunnen dichten. Bij een man tegen man-verdedi ging zoals in de tweede helft werd gespeeld, neem ik gedeeltelijk de rol van libero en bressen- jdichter aan.» Verheyen overtrok zijn eigen prestatie niet. «Ik wist dat het de vrijschop van de laatste kans was. Er was reeds afgespro ken met Preben Larsen dat, indien de muur schotdicht was, hij mij een kleine zijwaartse pass zou geven. Nu was er echter één mannetje te weinig langs rechts en ik heb direkt kunnen schie ten met het gekende ge volg. Hierbij is natuurlijk altijd een grote dosis ge luk gemoeid.» Gregor Lato werd op de massagetafel door ki- nesist Rogiers onder han den genomen. Hij heeft nog steeds last van een tegen Standard geïnkas- seerde trap, maar werd wel vervangen om rede nen van taktische aard. De ingekomen Van Cau ter is eigenlijk meer het type van een «sturmer» en dat was juist nodig tegen de gesloten Russi sche verdediging. De jonge Van Cauter had een voorgevoelen van de gunstige afloop van de vrijschop. Moge lijks iemand met para psychologische nei gingen. De Schrijver: «Nor maal was het op het ogenblik dat de vrijschop gekloven wenkbrauw over, die met een aantal hechtingen diende gere pareerd. «Het was reeds voordien afgesproken dat indien het niet naar wens mocht gaan mij een nieuwe rol zou toebe deeld worden. Men heeft nog even getwijfeld met die oogkwetsuur maar dan toch Ingels vervan gen door Dalving en ik kreeg een meer aanval lende rol in het midden veld. Ik heb steeds in de kwalifikatie geloofd en geloof overigens dat, in dien er een winnaar moest zijn, die eer toe kwam aan Lokeren.» Bob Dalving, ingeko men na een relatief lange afwezigheid in de ploeg, vond het een geslaagd wederoptreden. «Het bankzitten heeft mijn zelf vertrouwen helemaal niet aangetast. Ik heb im mers een te lange erva ring om hierop panieke rig te gaan reageren. Mijn konditie is mis schien nog niet helemaal in orde, alhoewel ik daar geen klachten over heb. Wat mij wel een beetje heeft geraakt is mijn ver wijdering na de wedstrijd tegen Standard. Ik kan akkoord gaan dat het daar niet goed was, maar Voor Lokeren was de zaak evenwel geklaard en kan manager De Rijcker afreizen naar Zurich voor de trekking van de 2de ronde. Robert Coremans De ploegen: Dynamo Moskou: Pilguil, Resnik, Nikulin, Novikov, Bubnov, Petrusin, Latich, Ninaev, Tolstich, Maximenkov, Matsunin. S.C. Lokeren: Hoogen boom, Somers, Verbrug- gen, De Schrijver, Ingels, Mommens, Snelders, Verheyen, Lato, Gud johnsen, Larsen. Vervangingen: 46' Ingels door Dalving; 59' Matsu nin vervangen door Ga- zaev Youri Geen kaarten. Doelpunt: Verheyen 90' (0-1). Scheidsrechter: de West- Duitser Redelfs. Aantal toeschouwers: 5.000 dan moet men achteraf opnieuw de kans krijgen het beter te doen. Er is evenwel helemaal niet over gepraat geworden en dat is een spijtige vaststelling. Vandaag was het overi gens moeilijk invallen. Eerst opwarmen voor de geblesseerde Somers, opnieuw de bank op in de kou en achteraf nog eens opwarmen. Het moment ook waarop ik ben inge komen is er overgescha keld op man-tegen-man in de verdediging en dat legt dus heel wat verant woordelijkheid op de schouders van de achter- Haesaert: «Over de flanken spelen Theoretisch klopt het vooraf overal en bij iedereen. Trainer Haesaert heeft ook gezien dat Dynamo Mos kou defensief op sterke pootjes staat. Aan de Daknam- straat beten de voor de gelegenheid in het rood en wit getooide aanvallers uit de Durmestad zich de kiezen stuk op een vooral in het centrum sterk gegroepeerd heir afweerders. Er werd toen te weinig over de flanken gespeeld, en als dat dan toch al eens een keertje gebeurde, kopten of trapten de Moskovieten glimlachend de voor doel gezwiepte ballen weg. Goed voor steeds een niet van gevaar ontblote counter. Haesaert heeft het lesje geleerd en vergat het niet. Hij heeft het allemaal tot in de details verteld aan zijn akteurs. Of ze het kunnen waar maken, was de vraag die pas na afloop van de «match van de laatste kans» kon worden beantwoord. Lato: dertien uren in de wagen Gregor Lato was er in Polen ook bij voor de «afscheidsmatch Wlodek Lubanski». Lato kroop na dien de wagen in, zat gedurende dertien uren (bijna onafgebroken) achter het stuur en arriveerde dood vermoeid in Lokeren. De rekordrit van de Pool werd allesbehalve geapprecieerd door de dirigenten van de Daknamploeg: «Het is onverantwoord,» aldus mana ger Alois Derijcker, «de sporen van die afmattende race blijven langer dan gewenst in Lato's knoken hangen. Van een prof mag je zinniger dingen ver langen.» ste lijn. De omstandighe den zaten evenwel mee.» Met ronde Aloys ron den we tenslotte het rijtje af. Aan hem werd ge vraagd wat het betekent voor een elftal als Loke ren om Europees te «Er is vooreerst de kans om aan prestige- winning te doen voor de klub. Het aanzien van uw vereniging kan enorm stijgen na enige sukses- sen. Denk in dat geval maar aan Beveren. Daar naast is er ook nog het financiële aspekt, al is het niet in alle omstandighe den geldelijk attraktief. Afgelopen zondag maakte Dynamo Moskou voor de eerste keer kennis met het reglement dat bepaald dat na het tiende gelijkspel geen punten meer worden toege kend voor een gelijkspel. Hun elfde drawn bracht dus evenveel op als een verlies- wedstryd. In hun taal «iyet». Dit bijkomend reg lement werd aan het be staande toegevoegd om de ploegen aan te zetten in ie dere wedstrijd hun kans te gaan en niet te speculeren op een gedeelde puntentoe kenning. Het komt evenwel raar of zelden voor dat één bepaalde ploeg op een sei zoen tien keer gelijkspeelt. Moskou deed het. De verantwoordelijken van Dynamo vrezen dat er een vlok boven hun stadion hangt. Sedert de verbou wingswerken die werden verricht met het oog op de Olympische spelen is Dyna mo er nog niet in geslaagd ook maar 1 wedstrijd op eigen terrein te winnen. Nog voor de afreis naar de U.S.S.R. kocht Aloys Derij cker zijn vliegtickets reeds voor Zurich. Daar wordt immers vrijdagmiddag ge loot voor de verdere Euro pese competities. Van ver trouwen in de ploeg gespro ken. De aanwezigheid op dergelijke gelegenheden van de diverse managers is erg belangrijk met het oog op een onmiddellijk afspre ken. Er is tyd en geld te winnen en daar is Aloys wel altijd toe bereid. De laatste dagen wisten heel wat Lokerse meegereisden niet meer welk uur het nu precies was. De knop aan het uurwerk had in lange tijd niet meer zoveel ge werkt. Er was vooreerst de overschakeling van zomer naar winteruur. Vervolgens was er het tijdsverschil met Moskou, dat tot tweemaal toe diende geregeld. In Moskou leeft men twee uren later en geen eeuwen zoals sommigen denken. De wedstrijd van woensdag werd gespeeld in een sta dion dat plaats biedt aan 50.000 toeschouwers. Allen kunnen beschikken over een zitplaats. Geen enkele daarvan is echter overdekt. Men wil hiermee geen on derscheid maken tussen de verschillende groepen toe schouwers. Zelfs de pers en hoofdtribu ne vormen hierop geen uit zondering. Wel kan men beschikken over een opti male verlichting. Vier palen met ieder 120 spots even aarden minstens het dag licht. De «reservénbank» bestond van zowel Russische als Lo kerse zjjde uit enkele losse stoelen, waarboven drie zonneparasols werden aan gebracht om toch voor eni ge beschutting te zorgen. De verwenning die de Rus sische delegatie in Lokeren te beurt viel, was blijkbaar niet wederkerig. De spelers kloegen over het slechte eten en dito logement. Ook de kakkerlakken hadden hun intrek genomen in het zelfde verblijf. De voorzitter Rogiers en zijn dame dienden na een moeizaam binnensukkelen de wedstrijd te volgen van- op de perstribune. Ook wij werkten daar in ondankbare omstandighe den. Tafels en stoelen ont braken, terwijl de druileri ge mistregen voor natte no ta's zorgden. Zeker geen ontvangst op Europees niveau. Men is in Rusland zo over tuigd van zyn rode kleur dat zelfs hun bil- en knie lappen in deze kleur wor den gefabriceerd. Rood heelt daar zelfs de letsels. Een horde Russische agen ten volgden de wedstrijd. Met een ongenadige disci pline betraden zij het sta dion en namen dan op de eerste rij plaats met tussen ruimten van een drietal me ter. Zo'n 240 agenten vul den alzo het stadion, nog aangevuld met enkele hon derden collega's op de an dere plaatsen. Toen er on der de Lokerse supporters enige sfeer kwam draaiden de agenten die deze zone onder hun bevoegdheid hadden om en werden alzo verplicht meer oog te heb ben voor het publiek dan voor de wedstrijd. Belgi sche supporters die om de koude en de wanhoop te verdrijven even aan de cog nac nipten werden stante pede aangemaand de drank weer op te bergen. Dynamo staat in de Russi sche hoofdstad voor de ploeg van de KGB. En dat was wel te merken. CSK Moskou recruteert voornamelijk uit legerkrin- gen. Lokomotiv is de spoor- wegploeg en Torpedo ver tegenwoordigd de autoin dustrie. Spartak tenslotte is er voor de arbeiders. Vijf eersteklassers in één stad. Wel veel, maar dan moet je er onmiddellijk bij- denken dat het hier gaat om een stad met circa 9 miljoen inwoners. Er viel ook droevig nieuws te melden. Onder de 400 aanwezige supporters viel woensdagavond na de wed strijd een dode te betreu ren. De 57-jarige Padwant Emiel, afkomstig uit Tol- lembeek, overleed in zijn hotel in het bijzijn van zijn echtgenote. Boeykens-reizen die de trip naar Moskou organiseerde zal instaan voor de organi satie van de overbrenging. Wjj bieden de nabestaan den onze innige deelneming De controles bij het binnen komen en het verlaten van de U.S.S.R. verliepen streng, maar onder een heel correcte vorm. Hier en daar werd iemand aangemaand zjjn bagage voor nadere controle te openen. Wel scheen er bij de eerste vlucht (maandag) enige ver- strenging geweest te zijn, gevolgd door uitkleedpar- tijen toen bleek dat enkelen met een paar rekenma chientjes en een berg nylon kousen wilden binnen komen. Dat heb ik destijds bij Beerschot kunnen ervaren. Voor mij mag onze vol gende tegenstander een publiek attraktieve ploeg zijn maar liefst niet tegen Engelsen. Mijnheer Kep- pens heeft te veel moeite gehad om het stadion op te bouwen...». R. COREMANS Lubanski met blauwe enkel Rond de in Polen blauw- getrapte enkel van Wlodek Lubanski is heel wat te doen. De Pool kreeg een trap tij dens de voor hem georgani- zeerde afscheidsmatch. Dat kleurtje verraadde een in wendige bloedstorting en het belette Wlodek het mee spelen tegen Winterslag. Trainer Haesaert zat duide lijk verveeld met de vraag of Lubanski al dan niet fit ge noeg zou zijn om Dynamo partij te geven. Alleen al de reputatie die de uitheemse vedette van SC Lokeren in de loop der jaren bijeenvoet- balde, zou volstaan om de Sovjetrussen wat onrustiger te stemmen. Dinsdagvoormiddag leek de nationale lucht haven op Zaventem wel voor een tijdlang Lo- kers gebied. Het Wase dialekt werd zowel aan de diverse kontroles, als in de taksvrije winkels en de cafetaria gehoord. De tricolorekleuren vierden er hoogtij. Moge lijk nog niet in die mate als de Waterschei- aanhang het hun twee weken voordien had voorgedaan. De gezellige Limburgers maakten er bij hun vertrek naar Nicosia reeds Breuge- liaanse taferelen van. Bij Lokeren was er voor alsnog plaats voor reserves en ongerustheid. Het avontuur dat eigenlijk reeds verleden jaar begon met het behalen van een vierde plaats in de nationale kompetitie en het binnenrijven van de daaraan verbonden Uefa-plaats, zou binnen enkele uren zijn beslag krijgen. Er was geen weg terug. Het was toen nog erop of eronder. Op zo'n momenten herinnert men zich op nieuw de vakantieperiode. Er werd even aan de geluidsknop gedraaid toen de loting van de Europese kompetities werd bekendgemaakt. Voordien nog waren de spekulaties omtrent de tegenstander reeds- begonnen. Sommigen ga ven er de voorkeur aan eerst een zwakke tegen stander te treffen, anderen hielden het bij een onmiddellijke stuntwedstrijd met één of andere gerenommeerde tegenstander. Na de bekend making van de tegenstanders voor Club Brugge en Waterschei kwam de Uefa-beker aan de beurt. Naast het «grote» Anderlecht en het toch wel verrassende R.W.D.M. zat er voor de Waas- landers ook nog hun eigen Lokeren in. Het werd uiteindelijk Dynamo Moskou. De ploeg van de legendarische Lev Jashin. Toen groots, nu iets meer teruggezakt. Dynamo voetbalde in zijn bestaan het rekord van elf landstitels bij elkaar. Dit seizoen moet het vrede nemen met de plaats van een bescheiden mid denmoter. Er bleef hen evenwel nog de Uefa- cup kompetitie om iets van hun prestige te redden. Op Daknam werd het 1-1, met perspektieven voor beide ploegen. De sfeer binnen de spelers groep en de verantwoordelijken was voor en tijdens de reis unaniem hoopvol. SK Beveren - Anderlecht Winterslag - Lokeren Hasselt - SK Sint-Niklaas Eendracht Aalst - Seraing Roeselare - Jong Lede Eendracht Zele - Racing Tienen Hamme - Merksplas SK Lebbeke - Latem FC Ronse - KAV Dendermonde Lokerse - Racing Wetteren Olsa - Kemzeke Sint Pauwels - Temse Excelsior - Robur Adegem - St. Gillis-Waas Maldegem - Vrasene Etikhove - Oudegem SL Houtem - SK Aalst Denderhoutem - Sparta Buggenhout Bevere - Eendracht Meldert Burst - Herzele Oudenhove - Terjoden Nieuwerkerken - Boekei Sp. Geraardsbergen - Bambrugge Vlierzele - Kerksken Mere-Winnik Grembergen - Klinge Stekene - HO Kalken Sinaai - Wieze Thor Meldert - Waasmunster Berlare - Bazel Wilskracht Moorsel - Haasdonk Baasrode - Melsele Eendracht St. Gillis - Kallo Thor Destelbergen - Schellebelle Valentino's Ovgrmere - SK Overmere Oordegem - Bavegem Serskamp - Heldergem Aaigem - Erondegem 01. Wetteren - Smetlede Massemen - Edixvelde Lutterzele - Doggen Baardegem - Hofstade SK Erembodegem - Herdersem Opdorp - Rapide Lebbeke Opstal - Wichelen Gijzegem - Schroevers Moorsel Boonwijk - Schoonaarde Sombeke - Moerbeke Kieldrecht - Heikant Zele White Boys - Verrebroek Gerda - Kruibeke SK Lokeren - Meerdonk Hoogeinde - Klein Laar Vrasene Eksaarde - Rupelmonde 4-1 2-0 2-2 1-2 0-0 3-0 0-0 3-0 0-2 2-Ó 1-2

De Voorpost | 1980 | | pagina 19