^^^Aaïs^wïl I reklamebord I en lichtreklames I aan inleggen Vijftig jaar {{.-Hartparochie Kerk dringend aan herstelling toe 500 JAGERS BETOOGDEN EGEN BELEID AALSTERS MINISTER Volksunie verovert Erpe en Mere VU demonstratie tijdens bezoek Moreanx aan brandweerkazerne a y~J\ Editie Aalst g jacht op Gal Ie is open Bontmantels R. VERGEYLEN ZOON Manufactuur van Bontmantels iet" t De Voorpost ten VRIJDAG 3 OKTOBER 11100 33' JAARGAHG NR. 39 - 24 F UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 3330 Dendermonde Tel 052-21 40 60 Bankrek KB 442 8601481 36 Molenstraat 58-60 9300 AALST e zaterdagmorgen in het stadscentrum wandelde, zal nderling opgekeken hebben naar twee vliegtuigjes die eens geen reklame maar twee spandoeken met de isten «Vogelbescherming» en «Bravo Mare Galle» achter h aantrokken. Slechts weinigen zullen beseft hebben dat hier om een originele tegenzet ging van de leefmilieu- renigingen n.a.v. een betoging van Vlaamse jagers die otesteerden tegen het verbod tot jagen op de houtsnip, watersnip en de goudplevier die door Minister Galle erd uitgevaardigd. et zowat 1500 waren de hield de minister zich ruim iers naar het Aalsters twintig minuten met de be- idscentrum afgezakt, togers, die bij monde van loral de vele bussen uit het voorzitter Van Wijnendaele uw nburgse vielen op. Achter van de Limburgse Jachtve- die igans zoals «200 miljoen reniging hun grieven bekend talen, niets terugkrijgen?» maakten. Bij middel van een Salie kent van jacht geen eisenbundel pleitte deze llen», «Jacht is natuurbe- voor een ruimere vertegen eer», «Zonder jacht geen woordiging van de Limburg- lid» en «Galle laat de bos- se Jachtverenigingen in de in met rust» stapten zij op Hoge Jachtraad. Minister lar het flatgebouw aan de Galle beloofde deze eis te irklaan, waar de minister onderzoeken. De jagers wa de iog loe I in ed- (lij- i>ont. Aan het volkshuis op ren ook van mening dat de Houtmarkt waren de slo- minister, vooraleer hij zijn 3e! pns «Weg met Galle» niet verbod uit te vaardigen, jt de lucht, maar alles bij geen grondige studie terza- „ikaar ging het er zeer rustig ke verricht had. t0e" J A por zijn woning zelf onder- le®s door p. 4 Het was ooit de Werkgroep Leefmilieu Aalst, die de kat de bel aanbond betreffende de ongebreidelde groei van het aantal reklameborden in de stad Aalst. Deze reklamebor- den, die op de meest onmogelijke plaatsen verrezen waren ook voor de stad Aalst een doorn in het oog, zodat er een grondige studie aangevat werd omtrent de ligging en de aard van deze borden. Maar in het bos daar zijn (ook nog) de jagers. Dat ondervond Mare Galle als er zo maar liefst 1500 groene mannen aan zijn bel hingen. Of waren ze toch ook zo «groen» niet? (Per) Zoals bekend zijn reklame borden ingevolge de wet op de stedebouw en de ruimte lijke ordening en ingevolge een K.B. van 14 december 1959, waarbij regelen wor den gesteld op het aanplak ken en reklame maken, on derworpen aan een vergun ning. Omdat deze reglemen teringen echter niet allesom vattend zijn bestaat er in de stad Aalst ook een gemeen telijke bouwverordening die goedgekeurd werd in de ge meenteraad van 25 mei 1977, en bekrachtigd bij K.B. van 13 december 1977. Nochtans is het een feit dat verschillende publiciteitsfir- ma's opzettelijk de regle menten overtreden en over gaan tot plaatsingen die niet voorafgaandelijk gemach tigd zijn. Bovendien is het stadsbestuur van mening dat de wildgroei van allerlei reklame- en aanplakborden het uitzicht van de stad op het stuk van de esthetiek ontsiert. De plaatsing ervan levert trouwens, in de omge ving van belangrijke ver keerspunten, ernstige geva ren op voor de weggebrui kers. Gezien de vigerende lokale reglementering on voldoende uitgewerkt werd om daadwerkelijk beteuge lend te kunnen optreden werd een ontwerp opgesteld om een aantal nieuwe en gewijzigde artikelen in de gemeentelijke bouwveror deningen aan te brengen. Dit nieuw reglement is zeer gedetailleerd en op het eers te gezicht kan er in de toe komst geen speld meer tus- sengestoken worden omdat men zich aan de verordering zou kunnen onttrekken. Al dus voorziet een nieuw arti kel 167/1 dat het verboden is zonder voorafgaande ver lees door p. 4 Uitgerekend op een van de vele eigendommen die de men op de plaats langs de «Midden de drukte van het b Volksunie-afdeling van Erpe-Mere heeft vorige zondag schepenen De Grave en Mal- «erste pastoor van de H. Hartparochie, Renaat Kockhuyt, reeds ontworpen Ringlaan, - -- r werden ter beschikking gesteld ofwel om er een kerk op te links van de Bredestraat. f een zonnig Mere zijn 20-jarig bestaan gevierd. Er is daar lefroy en hun vroegere kolle- (atuurlijk wat geluk bij gemoeid, maar de sterren stonden ga Louis Van Durme en jus op de goeie plaats: de zon schitterde mee met de vele raadslid Jan De Vuyst. Om- leven is ons hier God gegeven. bouwen ofwel om na verkoop als opbrengst te dienen voor Deze grond was eigendom Zeg en zing in dankgebaar. het oprichten van een parochiekerk, werd «DE KRING» van de heer Cyriel Coen en pralende gezichten die er om en rond het Hol ten Dele streeks 17 uur stroomden de gebouwd. Zoals blijkt uit de tentoonstelling die er verleden van Senator De Blieck. Beide Toen trdwaalden. Hoofdpunt van de hele viering was de feest- gasten naar de feestzaal van ide van nationaal voorzitter Vic Anciaux, die deze keer het Hof ten Dale, waar de het warm applaus begroet en bedacht werd. Zijn rede viel algemene voorzitter Vic An- t Is hier zo al vijftig jaar». Kanunnik Roelandts week-end geopend was en op deze zomerse dagen heel heren deden edelmoedig af- wegens ziekte in 1924 ont- wat volk lokte, een «nuttig ding». Iderdaad op door de nadruk op enkele duidelijke program- ciaux de feestrede zou uit- tapunten. Hij beklemtoonde stellig het belang van de spreken. Twee jaar geleden llaatselijke afdelingen van de partij die de geloofwaardig- is dezelfde leider toen nog leid van de Vlaams-Nationale beweging waarborgen. ONTSTAAN Zoals momenteel een mede stand van hun grond voor slag nam werd hij opge- het bouwen van de nieuwe volgd door Deken Coppie- der dan 100.000 toenmalige kerk. Dat het verkeer achter- ters die later Bisschop van F. Geschonken gronden, o.a. af zulk een vaart zou hebben i vcolersonaliteiten Vlaamse vlaggengroet de )e feestelijkheden zijn zon- vierenden geleid. Trommel- lagnamiddag te Erpe ge- geroffel kwam uit de richting "Mart met een optocht, die de van een VNJ-groepje. Aan 't ierders naar de kerk van Hof konden het vijftal van bweAere bracht. Hier werd er te Vredon, elk met een provin- 1 5 u. vanzelfsprekend met cievlag, met aan 't Hoofd de kl e gekende (kleine) vertra- Vlaamse Leeuwenvlag een ing een eucharistievie- demonstratie ten beste ge- ng opgedragen. Prof. Mer- ven van hun talentvol kun- V.Gens, hoogleraar in de teolo- nen. De toeschouwers meflie aan de katholieke univer- spaarden hun applaus gener had"0'1 te Leuven, heeft in zijn mate. Volk en personalitei- 1 omilie de Vlaams-Nationa- ten genoten met teugen van devootheid onderstreept, het zonnig spel der vaan- y Tiet koor 't Snoerken uit ders. Inderdaad, een rij per- V 1 lalst heeft verscheidene ke- sonaliteiten die we pogen te ne de devotie met aardse noemen op 't gevaar af dat jeen luzikale vreugde ver- hier of daar een mandataris 9edt lengd. De vele aanwezigen stiekem verstoken raakte. jtes ebben verluid bewonde- Senatoren De Rouck en Van 'iern ind geluisterd. Ooteghem, volksvertegen- nief*an het Hof ten Dale heeft woordiger Caudron en pro- e kunstgroep Vredon de vincieraadslid Jules Hen- laggen met fierheid ge- drickx. Plaatselijke mandata- waaid. Heel de stoet lang rissen spanden de kroon in cieè ebben de jongens met jong de vreugde: de Erpe-Meerse C.V.j pastoor op O.L.V. Mijlbeek gegeven door welstellende genomen lag toen buiten de in "funktie" v^n^Minister van werd benoemd met als op- boeren tegenover de huidi- normale verwachtingen. Het Sociale Zaken voor Brussel dracht de gemeenschap ge- ge «Kring», werden verkocht werd dan ook een kerk mid- naar 't Hof ten Dale geko- reed te maken tot het oprich- en grond voor bouw van de denin het drukke dagelijks men om het afgesloten Eg- montpakt te verdedigen. Ve ten van een bijkomende pa- kerk werd aangekocht. Niet leven. Het jubileumlied allu- rochie, was er ook reeds helemaal zo gelukkig, vertel- deert erop alleszins in Ie feestvierenden hebben vóór de vijandelijkheden van de men ons. De grond zou hem toen met een zeer kri- '14-'18 sprake van den nieu- volgens sommigen zavel- tisch oor en een nog duide- we parochie «over de Den- achtig zijn, volgens anderen JHertshage, echter moerassig. Gent zou worden. Door een Koninklijk Besluit van 8 de cember 1925 werd de paro chie dan wettelijk opgericht. De eerste steen werd gelegd door Deken Coppieters op 17 juni 1928 en pastoor Re naat Kockuyt was de eerste parochieherder met als me depastoor E.H. De Cremer en als eerste koster-organist Henri Devillé. De eerste kerkraad had plaats op 6 juni 1926 met als voorzitter Kamiel Podevijn. De eerste doop kreeg Juliav D'haeseleer, de eerste lijk dienst was voor Leon Van den Bossche en het eerste huwelijk werd gesloten tus sen Gustaaf De Luyck en Ma ria Steenhout. lees door p.8 der» met Bredestraat en Oude Den- Vele mensen stellen zich al dermondsesteenweg als ge bied. De oorlog trad uiter- daf lijker cynische blik beluis terd. Nu is er blijkbaar een nieuwe stroming voelbaar. Vic Anciaux vond vorige zondag een zeer aandachtig aard ook op dit vlak als spel- als op een eiland staat, mid- publiek, dat muisstil zijn 1 J" boodschap beluisterde en- tenslotte beantwoordde met een overdonderend applaus. breker op doch de toenmali ge Deken, Kanunnik Roe- C.V„ ieog de vraag hoe het komt lat de huidige H. Hartkerk op een eiland staat, mid denin de toch zeer drukke ringlaan. Burgemeester Fe- landts, beloofde een Kapel lix De Hert deed destijds af ter ere van het Heilig Hart stand van grond voor een van Jezus te bouwen zo nieuwe kerk langs de Oude Milde taal Aalst van vernieling ge- Dendermondsesteenweg. Voorzitter Anciaux verwees spaard bleef. Het wonder ge- De plaats werd echter te wei van meetafaan naar de beurde en men zou zijn be- nig centraal bevonden en te grondvesten van de partij: lofte dan ook vervullen. De veel ingesloten. Meer inge- de Vlaams-Nationale bewe- bisschoppelijke overheid sloten dan de huidige kon ze ging die dank zij een radikale zag nu echter de kans en echter bezwaarlijk zijn ge en schrandere houding het veranderde «Kapel» in «Pa klimaat geschapen heeft rochiekerk». Een eerste om- voor de volksunie als politie ke partij. lees door p. 4 worden. Het stadsbestuur zou echter nog andere rede- haling leverde 39.000 F op nen hebben gehad om de en Juffrouw De Vidts verze- kerk daar te laten optrekken, kerde een gift van niet min- Een optie werd dan geno- 50 jaar H. Hartparochie, een merkwaardige tentoonstelling. (Per) en uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel052/21 40 60 Bankrek KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer (maand 3 maand Verantwoordelijke uitgever A DE CUYPER Redaktie - Pontstraat 64 [9300 Aalst I Tel. 05370.41.19 1.080 F 580 F 300 F Minister van Binnenlandse Zaken Moreaux «vereerde» op zondag 28 september 1980 de stad Aalst met een bezoek aan de plaatselijke brandweerkazerne. Dit was voor een twintigtal, meest jonge V.U. en VRJ demonstranten de gelegenheid om het huidige Vlaams beleid van de regering nogmaals aan de kaak te stellen. Tussen de demonstranten bevond zich o.a. volksvertegenwoordiger Jan Caudron en senator Germain De Rouck die het allemaal met de glim lach aanschouwden. Gewapend met borden betogers omvatte, moest be- waarop kreten voor «zelf- letten dat nog andere «bal- bestuur» en «Voeren dadigheden» zouden plaats- Vlaams» neergeschreven vinden. Terwijl minister Mo stonden, probeerde men reaux zijn roMÖgang in de aanvankelijk de brandweer- Brandweerkazerne aanvatte, kazerne binnen te dringen, vermaakten de demonstran- De rolluiken werden echter ten zich met het zingen van vliegensvlug neergelaten, anti-francofone liedjes. Een rijkswachtcordon, dat het dubbele van het aantal lees door p. 4 Een 20-tol manifestanten kwamen minister Moreaux het «leven» zuur maken. Alles bleef betrekkelijk kalm. (Per) Roger Van der Spiegel toonde het uitgestrekte territorium. (Per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 1