1500 JAGERS BETOOGDEN TEGEN BELEID AALSTERS MINISTER VOLKSUNIE ERPE EN MERE AALST REKLAMEBORDEN V.U. DEMONSTRATIE TIJDENS BEZOEK M0REAUX AAN BRANDWEERKAZERNE AALSTERSE LEEFMIUEUVEREI\IIGINGEI\ëï STEUNEN MARC GALLE De jacht op Galle is open en tien jr< PC LUCHT 4 - 3.10.1980 - De Voorpost hilleru vervolg van p. 1 Volgens hen neemt de houtsnip trouwens nog in aantal toe. Minister Galle was het niermee uiter aard niet eens en wees op een Europese reglemente ring waarin de bescherming van de houtsnip aanbevolen wordt. Nu Vlaanderen voor éénmaal op dit vlak een voorloper is, wordt mij dit nog kwalijk genomen, aldus de minister, die van mening was dat het wild aan de hele gemeenschap toebehoorde, en dat er enkel kon op ge jaagd worden bij surpopu- latie. De jagers waren dan weer van mening dat zij de echte natuurbeschermers waren. Zij vroegen Mare Galle dan ook minder te luisteren naar diegenen die «slechts vijf jaar geleden de natuurbe scherming ontdekten». Vol gens hen dienden volgende eisen ingewilligd te worden: het instellen van een af schotplan, het verplicht vol gen van een jachtkursus, het houden van een weten schappelijk onderzoek waar na een realistisch advies kon volgen. Volgens hen ziet nie mand beter dan de jagers zelf dat het wild zeer kwets baar is, en volgt niemand beter de evolutie van de wildstand. Dat alles op zeer gemoedelij ke wijze verliep moge blijken uit het feit dat aan de minis ter nog een bloemruiker werd aangeboden. Begeleid door een jachthoorn verlie ten de jagers dan stoetsge wijs de Parklaan om het stadscentrum in te trekken. De leefmilieuverenigingen hadden van hun kant reeds de ganse morgen op de drukbezochte markt een pamflet uitgegeven waarin zij hun dankbaarheid uitten over de door de minister ge troffen maatregelen. Over de inhoud van dit pamflet, dat ook in de brievenbussen van de belangrijkste Aalster- se straten gestoken werd, leest u elders meer in dit blad. Anderzijds hadden enkele le den van natuurbescher mingsorganisaties, onder leiding van de gekende pater Luk Versteylen, voorzitter van Agalov-Groene Fietsers onmiddelijk na de aftocht van de jagers aan de Park laan een spandoek ontvou wen waarop stond: «Beter zij hierop loslieten in de niet meer door de jagers zul- geen vogel in de hand en lucht symboliseerden de len kunnen afgeschoten tien in de lucht». Een tros ontelbare vogels die dank zij worden, helkleurige ballonetjes die de Aalsterse minister dit jaar VEHE In de Eifcstraat stond de rijkswacht «en charge» de gebeurtenissen af te wachten GeluKfl mochten ze in hun wagen blijven zitten en deden er zich geen incidenten voor. (Per) dag. ploe dstrij< Mare Galle ontving een delegatie van de jagersverenigingen, voorzitter Van Wijnendaele overhandigde de minister een memorandum waarin de eisen en verlangens van de Vlaamse jachtverenigingen opgenomen zijn .(Per) Als tegenzet tot de betoging van de jagersverenigingen tegen het beleid van de minister Mare Galle, die in het Vlaamse gewest het neerschieten van de Houtsnip, de Watersnip en de Goudplevier verbood, verspreiden de Aalsterse natuurbeschermende verenigingen zoals ATB-De Natuurvrienden, De Wielewaal-Denderland, Dierenbescher- ming-Aalst, Natuur 2000, Vereniging voor Milieu-edikatie Oost-Vlaanderen-Regio-Aalst, Werkgroep Bomen Park en Werkgroep Leefmilieu Aalst samen met het Coördinatie- Comité voor de Bescherming van Vogels en pamflet waarin zij hun steun toezeggen aan de Aalsterse SP-minister. wijk: dit trurr :e b< om laten vervolg van p. I «Die kontinue be weging moet nu doorgezet worden». Anciaux vond dat heel wat jongeren aanwezig waren, zowel in de kerk als op de feestzitting, en dat stemde hem gelukkig omdat hij de verantwoordelijkheid wil opnemen de jongeren te informeren over het Vlaams- Nationale streven». En voor zitter Anciaux maakte inder daad gebruik van deze gele genheid om aan iedereen die het horen wilde de bovenzaal van 't Hof was nokvol gevuld met belang stellenden welke pro grammapunten er in de na bije toekomst door partij mensen moeten nagestreefd worden. Hij benadrukte dat de afdelingen onderling schakels vormen die de ge loofwaardigheid van de hele beweging uitdrukken en de partij een Vlaams-Nationale stempel drukken. Niet gebonden aan het esta blishment Hij drukte iedereen op het hart dat de plaatselijke man datarissen technisch des kundig moeten zijn om de noden van de mensen te kennen. 't Gaat zogezegd om kleinigheden, maar er is deskundigheid voor nodig».. Hij wenst ons volk meer am bitie, levensmoed, en visie toe. Hij drukt erop dat de partij rechtvaardigheid moet nastreven. «We staan in een gunstige positie, want we zijn niet gebonden aan het etablishment, noch aan de patroons noch aan de vak bonden». «Wij verdedigen dat het groot aantal Vlamin gen, dat nog in armoede leeft meer dan 5 5 dat betekent meer dan 300.000 mensen recht hebben op een menswaardig bestaan. Zo'n Maatschappij die deze toestand duit kunnen we niet aanvaarden», aldus Anciaux. Internationaal Deze bekommernis voor het eigen Vlaamse volk moeten we bewust kaderen in een internationale kontekst. «Wij moeten ons oordeel hebben over de oorlog tussen Iran en Irak, omdat ze een bedrei ging vormt voor de wereld vrede omwille van het be lang van de oliebevoorra ding. Hij hekelde dat sommige machtige landen wapens le verden en volkeren bevoor raden met wapens om de onderontwikkeling in stand te houden. «De internationa le kontekst is belangrijk voor de zorg voor ons eigen dorp en onze eigen Vlaamse volksgemeenschap». Politieke moraal Voorzitter Anciaux ging daarna op een heel andere toer: de Vlaamse natievor ming, die hij een karikatuur noemde, van wat eigenlijk autonomie zou moeten bete kenen. Hij hamerde erop dat de Volksunie Brussel niet wil verliezen voor de Vlaamse gemeenschap en dat dit «de enige reden is waarom we federalisme voorstaan en autonomie willen». We wil len vrijheid en gelijke kansen voor iedereen. Daarvoor streven we ook naar «een samenleving van sociale rechtvaardigheid en integri teit, en vooral verdraag zaamheid, ook binnen de partij!». Hij deed tenslotte een op roep tot eendracht: hij wijst een nivellerend pluralisme van de hand, maar hoopt dat allen rotsvast en militant hun mening kunnen uiten, met respekt voor anderen. «Ik wens geen voorzitter te zijn van een partij van mario netten», aldus Anciaux. Alle onafhankelijke mensen moeten er kunnen aan bod komen». Duidelijk Plaatselijke voorzitter Carlos De Brouwer noemde de feestrede zeer duidelijk. Gezien het zeer goed weer heeft het koor 't Snoerken nog een optreden buiten verzorgd. Misschien ook dank zij de zon is zoveel volk naar Mere afgezakt om de feesten mee te maken. Ge lukkig dat het programma hoofdzakelijk buiten kon ver lopen, want de massa kon niet helemaal terecht in het hof. Twee vlaggen Tijdens de eucharistievie ring zijn er twee nieuwe vlaggen gewijd: één van de partijafdeling Erpe-Mere en één van de jongerenbewe ging Vujo-Erpe-Mere. (wh) Deze verenigingen zijn van mening dat bovenvermelde drie steltlopers, die nooit schadelijk zijn thuis horen in de natuur. Sommige soorten verminderen in aantal, maar zelfs als ze zouden toene men vinden de verenigingen het nog geen reden om ze neer te schieten. Voor de jagers waren deze vogels fel begeerde presti- ge-schietschijven, zodat elk dier dat voor het geweer kwam neergeschoten werd. Nochtans geven de jagers zelf onrechtstreeks toe dat deze vogels zeldzaam zijn, vermits slechts 1 Houtsnip per 5 en 1 Watersnip per 10 Vlaamse jagers afgeschoten werd. Men is dan ook van mening dat de jagers geen reden hebben om over de bescher ming maatregel zoveel ka baal te maken. In hun tijd schriften worden de natuur beschermers alleszins met weinig fraaie woorden be schreven zoals: anarchisten, roodgestreepte groepen, stadsekologen, beroepsagi tatoren, leugenaars met ges- tapotrekjes, enz. Daartegenover stellen de Aalsterse leefmilieuvereni gingen dat zij juist zorgen voor geleide natuurwande lingen, tentoonstellingen, ernstig studiewerk, enz. «Door die scheldpartijen en hun ongepast protest bren gen de jagers enkel zichzelf in opspraak» aldus pamflet. Op zaterdag jl. wenstenj alleszins geen moeilijkhet uit te lokken door tegenbc gingen of dergelijke, m integendeel de inwon van Aalst goed te inforrj.0SO ren bij middel van hun pafoal is flet, dat in een groot aarfinderv straten werd gepost, en f veelvuldig uitgedeeld wenieuv op de Aalsterse zaterdjhillem markt. logran «Toen minister Leo Tin#ste mans in 1972 de massramer vogelvangst afschafte, kré rangs hij openlijke steun van fe proe vogelbescherming. Minisgorie Mare Galle maakt van oifnden jachtwetgeving een vojhikt, beeld voor de ons omét bak gende landen en gewesttlpikke Hij ontving reeds 60.(>lmte dankkaarten en internatioóen vc Ie felicitaties. Los van ejrylede partijpolitiek is het onze rnenblil rele plicht hier op 27 sèn he tember te laten horen tegfczoeke over het jagerskabaai: Bfrnhed< VO MARC GALLE». aldusiond hi slot de inhoud van feoefen pamflet. innen VEfen voc vervolg van p. I gunning van het Schepen kollege reklameinrichtingen zoals publiciteitsborden, schuttingen, reklamekons- trukties en lichtreklames te plaatsen voor zover deze herkenbaar zijn vanaf de openbare weg. Hierbij zijn wel een aantal uitzonderin gen voorzien, die geregeld worden door andere bepa lingen, zoals uithangborden op een bedrijf voor zover het de belangen dient van die genen die het bedrijf uitbaat of het plaatsen van publici- teitsmiddelen op, autobus- schilhuisjes en openbare telefooncellen. Ook publici teitsborden die kleiner zijn dan 235 dm2 zijn uitgesloten van een vergunning, omdat deze nu éénmaal te klein zijn om als onesthetische en ag ressieve reklame te kunnen overkomen. Het nieuw artikel 167/11 voorziet dat publiciteitsbor den verboden zijn: -aan de voor zij of achtergevels herkenbaar vanaf kunstwer ken (zoals bruggen, viaduk- ten, tunnels, enz.); aan wachtgevels van minder dan 20 jaar; aan openbare en kerkelijke gebouwen tenzij het borden zijn die betrek king hebben op de in die gebouwen geplande aktivi- teiten. Verder geldt het verbod aan of binnen het gezichtsveld van beschermde monumen ten, stads- en dorpsgezich ten. Het stadsgezicht is de omgeving binnen de cityring terwijl het enige bescherm de dorpsgezicht tot op he den de kerk met kerk hofmuur te Hofstade is (K.B. van 12.4.1974). Volgens het zelfde artikel geldt het ver bod ook in en binnen het gezichtsveld van de op het gewestplan Aalst vastgestel de groengebieden en be schermde landschappen; langs en binnen het gebied begrensd door navolgende straten: Keizerlijk Plein, Zon- nestraat, Houtmarkt, Alfred Nichelsstraat, Burchtstraat, Werf, Vaartstraat, Esplana destraat, Esplanade, Vrij heidsstraat en Vredeplein te Aalst. Ook in de volgende straten van de deelgemeen ten zou het verbod geldig ziin: riikswea nr. 11 aedeelte tussen ee Baron de Meer straat te Moorsel; rijksweg nr. 11, gedeelte tussen de Hoogstraat en de Molen straat te Baardegem, Sta tionsstraat, Kerkstraat, Den- derstraat, Denderkaai, Weg gevoerdenstraat en het Kerkplein te Erembodegem, Kerkstraat, Dorpstraaten Kerkplein te Gijzegem; het gedeelte van de Grote Baan gelegen tussen de A. De Cockstraat en de Aartstraat te Herdersem, Hoogstraat en binnen het volgens het ge westplan Aalst als Kultureel, historisch en esthetisch aan geduid gebied te Hofstade; de Klaarhaagstraat, Kokerij straat, deel Hoogstraat, Dorpstraat en Putstraat te Meldert en tenslotte de Dorpsstraat te Nieuwer- kerken. Indien het ontwerp in zijn huidige vorm door de ge meenteraad zal aanvaard worden zullen blijkbaar heel wat borden in groot-Aalst moeten verdwijnen. Diegenen die dan wel toege laten worden moeten nog aan strenge voorwaarden voldoen. Zo moeten de borden esthe tisch verantwoord zijn en in harmonie zijn met het straat beeld. De nuttige aanplak kingsoppervlakte mag niet groter zijn dan 20 m2, terwijl de bovenregel van de bor den niet meer dan 6 m bo ven het peil van het maai veld of het trottoir mag rei ken. Anderzijds kunnen wij vermelden dat het regle ment voorziet dan zijn niet meer dan 10 cm. mogen uit springen, dat zij geen lichto peningen mogen bedekken. Ook de afstand tot deze ope ningen en deuren werd in detail voorzien. Per blinde gevel mag trouwens slechts één bord aangebracht wor den. Het zou ons werkelijk te ver leiden om ieder détail van de nieuwe verordening hier te vermelden, maar het staat alleszins vast dat het niet gedetailleerder kan. Ook de afsluitingen van een bouwwerf of braakliggende grond opgericht ais reklame- schutting werden met een even merkwaardige precisie vastaesteld. Lichtreklames Ook voor de lichtreklames werd een gedetailleerde reg lementering uitgewerkt. Zo moeten zij esthetisch verant woord zijn en qua aard en kleur van de materialen in harmonie met het straat beeld. Lichtreklames mogen enkel aan de voorgevel van gebouwen aangebracht worden. Verder zullen de vergunningsaanvragen steeds het advies «brand preventie» van de bevoegde brandweerdienst bevatten. Een artikel voorziet ook dat deze inrichtingen uitsluitend een continu licht mogen af geven. Lichtreklames zoals de bekende «Hit»boetiek zul len dus blijkbaar tot het ver leden behoren. Binnen het gezichtsveld van een be schermd stads- en dorpsge zichten mogen de lichtrekla mes enkel wit licht uitstra len. De andere punten van het ontwerp bevatten, de hoogte, de grootte, enz. Ook aan de reklame onder de vorm van sierverlichting gepaatst op of over de open bare weg, met een perma nent karakter (zoals in de belangrijkste winkelstraten) werd niet vergeten, zo note ren wij dat deze uitsluitend een kontinu licht mag afge geven, en minstens 4,10 m boven het «maaiveld» moet hangen. Aanvragen Bij de aanvragen om ver gunning moet er steeds de bescheiden worden ge voegd, zoals bepaald in arti kel 15 en volgende van het M.B. van 6 februari 1971 als mede een voorstelling van het motief in perspektief en een akkoord van de eigenaar en/of de huurders, eventueel buureigenaars. Wat bovenvermeld artikel 15 betreft gaat het om een ver gunningsaanvraag in duplo, een situatietekening op schaal 1/2500, een inplan tingsplan op schaal 1/500 in drievoud, tekeningen van de uit te voeren werken, en drie genummerde foto's in twee voud. Vervolgens wordt voorzien dat niet alleen de draagin- richtingen en aanplakborden zoravuldia moeten onder houden worden, maar dit ook geld voor de onderstel len en de gedeelten van mu ren of zijgevels die niet voor reklame bestemd zijn. De reklame konstrukties mo gen trouwens niet hinde rend zijn voor de gebruikers van de openbare weg. Zij mogen vb. niet verblinden of afleiden noch op verkeerste kens gelijken. Zichtbaarheid en vrije ruimte aan de kruis punten dienen geëerbiedigd te worden. Artikel 167/XI voorziet dat de naam van de reklamefirma en het num mer van de stedelijke ver gunning steeds goed zicht baar moeten voorkomen. Tenslotte werd vermeld dat de reklamemiddelen, die be staan op de dag van de in werkingtreding van de nieu we verordening en daarmee strijdig zijn, binnen het jaar met de verordening in over eenstemming moeten ge bracht worden ofwel verwij derd worden. Voor de licht reklames wordt deze termijn op 5 jaar gebracht, dit omdat het hier om nogal een grote investering gaat. Wat eventuele schadever goeding betreft te betalen door de stad aan partikuliie- ren of prive-firma's werd door de administratie onder zocht dat overeenkomsten voor onbepaalde duur ten- aile tijde opzegbaar zijn mits inachtneming van een op zeggingstermijn van 3 of 6 maanden. Een schadever goeding is in dergelijke ge vallen niet verschuldigd. Het komt echter ook voor dat overeenkomsten worden ge sloten met een vaste datum zoals vb. bij de Publicité Gil- quin. In dergelijke gevallen bedraagt de maximumduur praktisch altijd 9 jaar, opzeg baar na het verstrijken van elke driejaarlijkse periode. Bovendien voorzien deze kontrakten een opzegging van rechtswege indien de reklame zou verboden wor den door een wet of een politieverordening. Sinds het K.B. 25 april 1973 is trou wens een bouwvergunning nodig voor de inrichtingen bestemd voor aanplakken en reklame maken. De overtredingen op deze nieuwe reglementering zul len trouwens gestraft wor den met dezelfde straffen als deze voorzien in de wet op de stedebouw en de ruimte lijke ordening, zijnde correc tionele straffen. VEHE BETER GÉÉN VOGEL IN DE HAND en ze iar st oestei leer sp as er n on jaarir and. H eratie ardige udig usen eer v sche Beter geen vogel in de hand en tien in de lucht, aldus Pater Luc Verstijle (Per) tijd omj ge mini vervolg van p. I Qo|[ werden een aantal «onvrien delijke» kreten naar het hoofd van de minister ge slingerd. Het geluid van de betogers werd wel degelijk op de proef gesteld. Gelukkig was er het deugdoende middag zonnetje! Voor de kazernepoort liepen een aantal «body-guards» met zendapparatuur in aan slag. Zodoende kon men voortdurend van gedachte wisselen over de «crisissi tuatie». Gemeenteraadsle den en andere prominenten dribbelden zenuwachtig over en weer. Ze waren im mers niet al te opgetogen over de samenscholing voor de kazernepoort. Na het nuttigen van de nodi ge verfrissingen vond Minis ter Moreaux de tijd rijp om zich naar buiten te wagen. Met een behoorlijke vaart stoof hij de laan uit, gevolgd door zijn onderdanige pala dijnen. De demonstranten hadden nog nauwelijks de tijd c minister met enige i vriendelijke woorden te li jegenen en een reeks pil tenbommen onder de minj teriële wagen te gooien. Ij dens een lunch aangebodi aan het regeringslid traclj de vlaamse kern in het ré i taurant aan de Grote Mal binnen te dringen. De rij» wacht verhinderde dit ech en één betoger werd admi stratief voorgeleid. R Vrijdag 3 oktober 1980 Willemfonds Erpe-Mere om 20 u. in de zaal Baskuul, Statiestraat/Burst «Inlandse wijn en kaas» info- en proefa- vond, gratis inkom. Wereldwinkel Mere om 20 u. in Tingen, Steenstraat, Mere, kermiskaarting 20 u. Vlaams Centrum opening tentoonstelling Fons Ma- charis. Zaterdag 4 oktober Jeugdhuis Dido Erpe 20 u. vriendensouper, inschrijven bij Guido Ossemerct, Erpe. KWB Mere en Chiro Mere, Chiroheem, Daalstraat, Mere, vanaf 18 u. boeken- platen en bloemenbeurs tentoonstel ling van schilderijen van Boudewijn Thijs. Zondag 5 oktober 1980 KWB Mere en Chiro Mere (zie zat 4.10.80) vanaf 10 tot 12 u. vanaf 14 u. K.V.L.V. Burst Klooster Burst vanaf 10 u. Bezinningsdag «Samen christen zijn in crisistijd» oppas dienst voor kleine kinderen werd voorzien. VTB-VAB Burst, bezoek aan Minard te Gent voor toneelstuk «Leve de Lotto» met o.a. Romain De Coninck, vertrek om 15.15 u. aan VTB Lokaal-Stationsplein Burst inschrijving 200 fr. voor leden/250 fr. voor niet-leden. Commandant De Vidts gaf in het Vlaams uitleg aan de minister Buiten een ja en neen kon minister niet meer. Gelukkig kon zijn dome vrij behoorlijk nederlands en stelde een poor vrag I

De Voorpost | 1980 | | pagina 4