ERSTE ZESDAAGSE OP ROLLEN EUK SPECTAKEL Imnisportdag twee KERKFABRIEKEN KOSTEN GEMEENSCHAP STEEDS MEER K.S.A. ERPE ZOTGT VOOR SPEELPLEIN AM Braderijen met de vleet aalsterse flitsen KARNAVALFLITSEN De Voorpost - 3.10.1980 - 5 ige maandag startte in de Keizershallen de eerste laagse op rollen, georganiseerd door de Vriendenkring lone, precies ten voordele van de Kunstgroep Alkuone. lertussen zijn de zestien verschillende ploegen al alle »n mekaar uitgekomen. Onder de deelnemers noteren heel wat carnavalgroepen en jeugdclubs. Elke ploeg is ïengesteld uit twee jongeren en één meisje. Via ver- lillende wedstrijdnummers (spurt, afvallingswedstrijd, egrit) zijn na 5 dagen alle deelnemers al verschillende er aan bod gekomen. dames rijden een wed- jd in een wedstrijd, en ïavond, vrijdagavond irdt een eindklassement or hen opgemaakt en jeluk^dt de titel «Miss Zes- agse» toegekend. Zater- gavond, de zesde en laat- dag, worden de finales reden, in de vorm van ploegenrit en een ploeg- dstrijd. Alle ploegen wor- gesponserd door Aal- bedrijven of handels- :en. Niet minder dan 21 geldschieters werken mee... Voor deze gelegenheid werd de bierhal van de Keizershal len omgetoverd tot een klein «wielermekka». Alles ge beurt binnen een grote rechthoek waarvan één zijde wordt gevormd door het po dium. De andere drie zijden worden ingenomen door kleine hokjes: de kleedka mers-rennerskwartieren. Ie dere ploeg met haar sponsor heeft zo'n hokje ter beschik king. Op het podium zelf gebeurt het! Daar staan de verschil lende fietsen, uiteraard op rollen (geleverd door een Brugse firma), met daarach ter een grote klok met ver schillende wijzers die res pectievelijk verbonden zijn met de fietsen. De klok duidt geen uren, maar wel het aantal afgelegde meters aan. Het geheel is een erg leuk spectakel. De ploegen krijgen van jan-en-alleman premies naar het hoofd ge slingerd. De «renners» fiet sen op het podium de ziel uit hun lijf, terwijl ze door de vrij talrijk opgekomen supporters uitbundig wor den aangemoedigd. Het showelement is er ook! Maandagavond was er Stan Tourné bijvoorbeeld... Dins dagavond werd Eendracht Aalst uitgenodigd. De volta- wijksportraad van de gemeente Gijzegem organizeerde stenU dit jaar een omni-sportdag in het sport- en rekreatie- jkhecjntrum aan de Schoorstraat. Aangemoedigd door de enbejote belangstelling van vorig jaar heeft men niet geaar- om op zondag 14 september 1980 een tweede uitgave laten plaats vinden. De stedelijke sportdienst en het nforrioSO verleenden hun medewerking zoals dat ook het jn pabval is geweest voor de omnitrimbaan voor validen en t aarfndervaliden die de dag voordien was opgesteld. en mieuw stonden tien ver- ken zijn meer van deze tijd. lillende proeven op het Met dergelijke spelen heb- de ben de organisatoren echter toegeving willen doen Jteri igramma waarvan Tineste acht in aanmerking Een nieuwigheid was dit jaar de tennisslag. Misschien-is nasswamen voor de uiteindelij- aan het element ontspan- e, kra rangschikking. ning en amusement, iets van fe proeven die onder de ka- waartegen niemand enig be- Vliniggorie van de caféspelen zwaar zal hebben gehad, jn oijnden worden gerang- voihikt, zoals onder andere SPORT omipt bakschieten en het vo- westfclpikken, verliepen in alle 60.ölmte onder de alziende het invoeren van dit onder- latiotjen van een paar ernstige deel ingegeven door de bie- an ejryleden die op geen enkel zonder spannende wedstrij- ize rgenblik dorst zullen gele- den die de laatste weken op 27 spn hebben. Regelmatige de televisie te zien waren, i tegfezoekers van drankgele- maar toch, in Gijzegem is il: Bffinheden die op tijd en men altijd al geestdriftig ge- Idusiond hun vaardigheid in het weest voor deze sporttak. an feoefenen van deze spelen Men heeft er ten andere de innen aanscherpen, had- terreinen en de akkomodatie VEfen voor deze proeven wel waardoor de liefhebbers van en zeker voordeel, maar de tennis zelfs van ver bui- Bfcar stond dan tegenover ten Gijzegem worden aange- ^Hpt ze het er minder goed trokken om er te oefenen en ^Bbrachten wanneer ze tornooien te betwisten. De ^Hoesten aantreden voor de kunst bij de tennisslag be- ^^^eer sportieve testen. Aldus stond er in de bal in het MHgas er wel voor iedereen diagonaal vlak van het en- rSpn onderdeel weggelegd, kelspel te doen terechtko- Hfvaarin kon uitgeblonken men om punten te SGoren, jorden. Gerrebollen vraagt iets waar velen tamelijk last ten kracht maar wel een mee hadden, maar men kan herp oog en een vaste niet overal goed in zijn. and. Hier kon de jonge ge- De plaats waar sensatie te eratie van 7 jaar nog een beleven viel was de zone die I jsje leren van de ouderen was afgebakend voor de ko- I j)X 77 jaar. Er stonden een gelstoters. Zuivere I aar kinderen bij die de in- spierkracht werd daar ten- I riruk gaven dat ze dit soort toon gespreid. Nu stonden musement maar een eigen- er geen gouden medailles of ardige zaak vonden. Een- wereldtitels op het spel, zo- oudig en pretentieloos dat het er tamelijk gemoede- musement is niet helemaal lijk kon aan toe gaan. Noch- neer van deze tijd. Elektro- tans werd met verbeten tfische snufjes en surfplan- doch sportieve inzet ge kampt en gestoot voor de waardevolle prijzen in natu- ra, de stadsplaketten enz. De zware ijzeren bol werd dus niet zo maar in het wilde weg een eind(je) weggesto- ten. Neen, men had reeds veel lering getrokken uit het werk van de grote kampioe nen. De kogel werd eerst met de grootst mogelijke zorg onder de kin gepast en gedraaid, dan bukken met het been achteruit en verge zeld van een kreet in een vreemde taal maakte het ge wicht een sierlijke boog of plofte vlak voor de voeten in het zand. Al deze en andere explosies van kracht werden op film vastgelegd. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van de wijksportraad om de film van het gebeuren te ver tonen in de loop van de maand november, ter afslui ting van een sportkwis die wellicht in de zaal van het patronaat zal plaatsvinden. Petanque was eveneens nieuw. Het ging er rustig aan toe zoals op een familie feestje in de namiddag na de maaltijd. Nochtans kan de schijn soms bedriegen. Een punt is altijd een punt en als uiteindelijk alles wordt sa mengeteld zou een gemiste kans wel eens het verschil kunnen uitmaken tussen winst en verlies, tussen een eerste plaats en een ere plaats. Alhoewel alle deelnemers werden gekenmerkt door eenzelfde sportiviteit, toch bleef niettegenstaande de punten, de prijzen en de rangschikking het ele ment ontspanning en plezier het voornaamste oogmerk en daaraan is deze tweede omnisportdag volledig tege moet gekomen. A.D.B. lige ploeg, plus trainer, be klom het podium en het werd muisstil in de Keizers hallen toen entertainer Ka- miel Van Habost trainer Hey- lens interviewde. Daarna volgden nog spelers- Van Roy en Salvador. Ook de keeper van Beveren, Jean-Marie Pfaff was van de partij. Diezelfde avond tra den ook Kamiel en de Kamil- lekes op. En zo gaat het maar door... Wie zich ooit eens naar Gent, Antwerpen of Luik begaf om een wieier- manifestatie op de baan mee te maken en zich nu naar de Keizershallen be geeft, zal wel ergens verge lijkingspunten terugvinden. Wie ooit eens een echte zes- daagse-sfeer smaakte en zich nu naar de hallen laat lokken zal sporadisch ook wel eens een parallel kun nen trekken. Er zijn de trai ningspakken, de petjes, er zijn de gele en de groene trui, er is het electronisch tijdopnamesysteem, er is een achtkoppige jury (de «baancommissarissen») en er is zelfs een bel! Er is zelfs de doordringende geur van ingewreven massageolie, hoewel de deelnemers niet uren of minuten, maar slechts een twintigtal secon den op de fiets vertoeven per prestatie. Veel verder dan dat is de parallel met een echte zesdaagse niet te trekken. Zelfs de (sportie ve) benaming «zesdaagse» is eerder misleidend. Een echte sportieve happening wordt het immers niet. Hier zijn geen renners aan het werk! Er wordt niet getraind, niet opgewarmd, het materiaal is niet geperfectioneerd. Wel komt het erop aan een ho mogene ploeg op te stellen, twee stoere jongens, spier- bonken, zoals de ploeg van de Erembodegemse jeugd club Eureka of de ploeg van de vrijetijdsbestedingsclub uit de Groenstraat (maan dagavond aan de leiding). Neem daarbij nog een lenige en gespierde vrouw... Dit trio moet het dan opnemen tegen de smalle of logge jongens van de carnavalve renigingen: ze roken niet, ze turken; ze drinken niet, ze zuipen... Sportief...? Het sportieve element beperkt zich tot zuivere kracht. Hier dient enkel met de benen gewerkt... niet met het hoofd! En dan is er de recla me, storend tot vervelens toe! Overal rondom je heen zie je reclameborden: in en op de rennerskwartieren, op het podium op de tafeltjes, in het programmaboekje... Je praat met een renner: reclame op het truitje lacht je toe. Teneinde raad sla je je ogen op: wat hangt er aan 't plafond dacht je? Maar ja, er moet geld, veel geld in 't laadje komen. De sponsors willen ook waar voor hun geld... Bij de voor stelling van de ploegen be klommen de Ziêpeerekes, de Kornissesloipers, Lotjons- los, de Kamillekes, Alkuone, verschillende andere vereni gingen en noem maar op. samen met hun respectieve lijk sponsor het podium. Niet de ploeg zelf, niet de deelne mers, niet hun namen, leef tijd enz... werden vernoemd, maar wel de sponsor werd voorgesteld, de handels zaak, de beste», waar je dit en dat kan kopen, daar en daar gelegen, dit en dat merk... Het luttele sportieve dat men er in deze manifes tatie aan overhoudt, verzinkt bijgevolg dan nog in een waterval van publicitaire slo gans en dito aankondigin gen. Gedurende de hele zes daagse wordt elke ploeg trouwens steeds weer aan gekondigd met de naam van haar sponsor. Desondanks groeit het ge heel uit tot een erg leuke manifestatie. Er wordt aangemoedigd, er wordt geroepen, gelachen, plezier gemaakt. Er is (vriendschappelijke) rivali teit: men fietst om te win nen, alsof de duivel achter hen aan zat... Het regent pre mies... «De Brikaljons schen ken een premie van 18 frank aan...» klinkt er door de mi cro van discobar Music Ex plosion, die instaat voor een knappe geluidsinstallatie. Kamiel Van Habost ontpopt zich als een geboren confe rencier en een puik organi sator, iets wat geldt voor de hele Vriendenkring-ploeg. De eerste zesdaagse op rol len zijn zeker een bezoekje waard, 't Is iets nieuws, 't is iets apart, en je verveelt je geen minuut! PHR ebod trad iet r< Ma ie rijl t ech admi Vorige week had in de dekenij Hovenierstraat, Molendries en Varkensmarkt de jaarlijkse braderij plaats Wij organiseerden er een tekenwedstrijd waar zomaar eventjes een kleine 2000 kinderen kwamen tekenen Ook de 50 plussers konden aan hun trekken komen. Onder hen bemerkten we onze Ajuinboer (Per) Deze mannen kwamen zondag tegen elkaar uit in allerlei grappige wedstrijden. (Per) Tijdens de jongste gemeenteraad van 1 oktober jl. dienden de raadsleden zich uit te spreken over een aantal begro tingswijzigingen van 7 Aalsterse kerkfabrieken. Opvallend daarbij is het feit dat de stadstoelage, die al niet te onderschatten is, steeds maar hoger komt te liggen. Zo werd voor St.-Martinus- Aalst een buitengewone stadstoelage van 453.522 fr. voorzien. Voor de kerkfa briek van Heilig Hart-Aalst diende de buitengewone toelage verhoogd te worden van 1.677.365 fr. op 1.869.517 fr. De gewone toe lage van St.-Jan Evangelist- Aalst werd anderzijds ge bracht van 661.850 fr. naar 774.432 fr. De reeks gaat verder met St.- Jozef-Aalst waar de gewone toelage van 816.706 fr. ge bracht diende te worden op 952.850 fr. Voor de kerkfa briek van St.-Maragrata- Baardegem werd de gewone toelage meer dan verdub beld van 215.670 fr. op 463.922 fr. terwijl er nog een buitengewone toelage bij komt van 24.002 fr. Voor de O.L. Vrouw Hemelvaart- kerkfabriek te Erembode- gem steeg de gewone toela ge van 476.104 fr. naar 677.555 fr. is er een buiten gewone toelage van 3.020.938 fr. en heeft men nog een achterstallige toela ge voorzien van 145.000 fr. De laatste kerkfabriek is deze van O.V. Hemelvaart te Nieuwerkerken waar de ge wone toelage van 681.741 fr. op 786.302 fr. gebracht wer en daar er een buitengewo ne toelage van 1.603.985 fr. voorzien werd. Heilig Hartkerk Later op de avond dienden ook twee punten goedge keurd betreffende de aan sluiting op het stroomlei- dingsnet en dringende her stellingswerken aan de dak en buitenloodgieterij en glaswerken aan de Heilig Hartkerk te Aalst. Reeds vroeger werd het ont werp goedgekeurd voor het vernieuwing van de verwar mingsinstallatie. Wegens de uitvoering van wegenaan- passingswerken aan de Hei lig Hartlaan werd Intercom erop gewezen dat alle latere opbraak van het wegdek zal verboden worden. Om deze reden is het dan ook noodza kelijk dringend over te gaan tot aansluiting bij het Inter- stroomnet in afwachting van de uitvoering van het hoofd werk. De uitgaven worden geraamd op een bedrag van 160.060 fr. en er zijn kredie ten voorzien in de begroting van de kerkfabriek met tus senkomst van een gemeen telijke toelage. Anderzijds werd het principe van de dak- lood- en glas werken ook reeds vroeger toedgekeurd in de gemeen teraad. Deze kredieten wer den aldus in de begroting van de kerkfabriek 1980 voorzien en tevens opgeno- Vrijdag; 10 oktober kiesen de leden van de Volksu nie afdeling; Aalst-Centrum een nieuw plaatselijk bestuur. De kiesverrichtingen gaan door in het lokaal Het Gulden Vlies van 18 tot 21 u. Toen de 50-jarige wielertoerist Armand Taf in de Babbelaarstraat te Hofstade ten val kwam, werd het deze sportman fataal. Bij zijn overbrenging naar het ziekenhuis overleed hij. Aan het kruispunt Houten Hand aan de Ninoofse steenweg slipte een autobus met gehandikapte kinderen uit vier instituten. Het busje reed over een gracht en kwam op de weide tot stilstand. Tien kinderen werden voor onderzoek overge bracht naar het O.L. Vrouw ziekenhuis te Ninove. De jaarlijkse liefdadigheidsvlucht ingericht door de duivenvereniging «De Toekomst» vond deze maal niet plaats. De opbrengst van deze vlucht (200.000 fr.) gaat normalerwijze naar de zwaar gehandikapte kinderen. Deze wedstrijd werd afgelast als protest tegen de 11 procent belasting die werden geheven. De duivenliefhebbers zijn boos omdat de taks op een duivenring van 1,5 frank naar vijf frank werd opgetrokken. De prachtige prijzen geschonken door diverse poli tieke prominente figuren werden terug gestuurd. Ondertussen vernamen we dat staatssekretans Wil- lockx deze belasting (KB van 22 augustus) heeft geannuleerd. Tijdens de laatste raadszitting beloofde de burge meester formeel dat bij vaderlandse plechtighe den het nationaal volkslied en het lied van de Nederlandse Kuituurgemeenschap zouden ge speeld worden. Tijdens de plechtigheid ter her denking van de onafhankelijkheidsstrijders werd noch de Brabanponne noch de Vlaamse Leeuw gespeeld. Van enggeestigheid gesproken... Het botert nog steeds niet tussen de vrijwilligers en de beroeps bij de brandweer. De vrijwilligers worden zelden of nooit meer opgeroepen. Ondanks het feit dat in het kader (goedgekeurd door Gent) 68 plaat sen zijn voorzien, zijn slechts een 30 tal plaatsen bezet. Van de 30 man zijn er een deel ontmoedigd door de sfeer binnen de brandweerkazerne zodat er nog slechts een 15 tal in aktieve dienst zijn. De burgemeester heeft voor de zoveelste maal een verbetering beloofd i.v.m. de oproeping van de vrij willigers. Maar wat als een commandant het vertikt om deze hulp te aanvaarden. Hij zou nochtans beter moeten weten. Enkele weken geleden publiceerden wij in dit weekblad de geschiedenis van het hoofd van de stedelijke groendienst Gerard De Bruyn, die drie maal voor dezelfde feiten gestraft werd, en die men uit zijn huis aan de Parklaan, naast het park, wenst te zetten. Via het CCOD-kontaktblad verne men wij nu dat een delegatie van de Christelijke Centrale van de Openbare Diensten, bestaande uit de heren Marcel Nevraumont, Hilaire Lievens en Roland de Cock de zaak «De Bruyn» besprak met schepen voor Leefmilieu Annie De Maght. Deze onderhandelingen leidden tot een positieve overeenkomst, waarbij niemand zijn gezicht dien de te verliezen, maar die vooral de «Mens» De Bruyn ten goede kwam. Wat overeengekomen werd wordt niet vermeld, maar het CCOD-bestuur hoopt dat in de toekomst op dezelfde wijze en in een geest van wederzijdse waardering, de belan gen van de leden kunnen behartigd worden. In hetzelfde blad lezen wij dat Progecov, de provin ciale gezondheidsdienst van Gent een kontrole-be zoek bracht aan het stadsgebouw in de «Gersten» te Erembodegem, dat onlangs door gemeenteraadslid Etienne Bogaert het strafkamp van Schepen De Maght werd genoemd. Daar in dit gebouw noch elektriciteit, noch verwarming, noch watervoorzie ning aanwezig is, werd het gebouw totaal afgekeurd en ongeschikt verklaard om er mensen in onder te brengen. Het CCOD-bestuur dringt er dan ook bij het stadsbestuur op aan dat onmiddellijk het nodige zou gedaan worden om in orde te zijn met de gezondheidsvoorschriften Op haar jongste perskonferentie deelde de CVP mede dat het monument dat zou op gericht worden ter nagedachtenis van wijlen L.P. Boon reeds zou gemaakt zijn. Volgens men vernam zou dit monu ment, dat uitgevoerd wordt door kunstenaar Roel D'Haese en dat Jan De Lichte zou voorstellen 5 miljoen kosten. Gezien het speciaal komitee dat voor dit doel opgericht werd, niet over een derge lijk bedrag beschikt, uitte de CVP de vrees dat de stad Aalst wel eens zou kunnen opdraaien voor de kosten. Ook zou de Minister van de Nederlandse Kuituur Rika De Backer met een subsidie over de brug komen. Alhoewel men zich niet persé tegen de oprichting van een monument verzette, was de CVP van mening dat een dergelijke supplemen taire uitgave voor de reeds deficitaire stadskas toch wel van het goede teveel was. Anderzijds meldt het SP-weekblad Voor Allen dat er op dit ogenblik enkel nog maar een makette zou gemaakt zijn van het monument. Op dit ogenblik wacht men op de nodige fondsen om het ten uitvoer te brengen. Tevens vindt men de houding van de CVP eigenaardig vermits enige tijd gele den één van haar raadsleden (met name Willy De Turck) in de gemeenteraad nog pleitte voor de aankoop van kunstwerken op basis van 1 van het globale bedrag dat het kultureel centrum uiteindelijk zou kosten. men in de stadsbegroting den. Deze uitgeven worden als stadstoelage, zodat on- voorzien op 1.682.104 fr. middellijk tot aanbesteding VEHE zal kunnen overgegaan wor- Het gebeurt maar zelden dat een jeugdbeweging ook wat onderneemt voor niet-georganiseerde jongeren. Tja, een pop penspelnamiddag of een fietsrally om de kas wat te spijzigen, het gebeurt wel, maar een heus speelplein inrichten?... K.S.A. Sint-Martinus Erpe deed het toch maar. Het terreintje achter hun lokaal aan de Botermelkstraat kreeg een nieuwe grasmat en daarop kwamen houten ravottuigen. Elk kind, lid of niet, mag komen spelen op dit «alternatief speelterrein». De idee, die er mee verwezen lijkt werd, groeide eigenlijk in de Werkgroep Speelpleinen, die vorig jaar in Dido bestond. De plaatselijke K.S.A.-bond liet er geen (figuurlijk) gras over groeien. Van het materiaal (houten stevige balken, tou wen, autobanden...) dat kon aangekocht worden bij een ge specialiseerde firma, wisten de leiders zelf avontuurlijke dege lijke speeltuigen te maken. Het geld een som van zowat 40.000 fr. werd ter beschik king gesteld door de v.z.w. «in- terkommunale jeugdwerking Erpe-Mere» waarvan de K.S.A.-bond deel uitmaakt Dat de uiteindelijke kostprijs in vergelijking met wat in andere gemeenten daarvoor betaald wordt (bv. in Aalst) zo laag ligt, is toe te schrijven aan de bereidwilligheid van niet-bezol- dige jeugdbegeleiders. Zondag 28 september vond de inhuldiging plaats. Ondanks het avondlijke uur, waren tus sen het talrijk opgekomen pu bliek, ook kinderen aanwezig Na een eucharistieviering in de Erpe kerk, werd het lint met voldoende liters schuimwijn ge knipt. De speeltuin is weliswaar nog niet helemaal afgewerkt momenteel vinden de kinderen er klim- wip- en schommelmo gelijkheden, er komt nog wel een klimtoren maar het is vast al een prettig plein. Er wordt wel nog naar een oplos sing gezorgd voor «gebeurlijke ongevallen». Voorlopig is er buiten de K.S.A.-vergaderin gen geen bewaking. Dit prachtinitiatief vgfdient ap plaus, maar eigenlijk ook over heidssteun. Bij dit laatste moet niet enkel in de richting van subsidies gekeken worden, ook voor bewaking tijdens speelu ren kan een inbreng van de gemeente nuttig zijn. Verder is het nogal ongelukkig dat heel wat kinderen, die het speelplein willen bereiken, eerst over de drukke rijksweg moeten die doorheen Erpe snijdt. Het aan brengen van de nodige signali satie en zebrapaden wat ook andere bevolkingsgroepen ten goede zou komen zou een flinke verbetering beteke nen voor de wegveiligheid... (Peter) Wist je dat in de Karnavalwereld ook cyclisten zitten? Velen denken dan natuurlijk direkt aan Keizer Karna val Kamiel Sergant, maar die bedoelen we nu niet. Neen we willen het hier hebben over de tien moedige Karnavalgroepen die deelnemen aan de grote zes daagse van Aalst. Wat de Sjieperekes 'n Oeverschot, Kornissesloipers, Lotjonslos, Kamillekes, Schiefrecht' oever, Lodderoeigen, Weir, Snottebellen en Matotten er zullen van terecht brengen weten we nog niet, daar deze zesdaagse plaats heeft van 29 september tot 4 oktober in de Keizershallen.

De Voorpost | 1980 | | pagina 5