t# if|®|A I i AALST 1830: EEN DOKUMENT! Albert Verbestel, 35 jaar Ajuinboer, 35 jaar president Hoge Vesten kermis CHIPS: MET ZOUT OF PAPRIKA? 7 «BOUWPLAATS TECHNOLOGIE» IS IN! Week van het bos slotmanifestatie •Fc Dl :r Met 300 rond Groot Aalst WACHTEND OP DE KOFFIE... Afscheidfeest in Gulden Vlies 6 - 3.10.1980 - De Voorpost Het «Genootschap voor Aalsterse Geschiedenis» brengt in december 1980 deel 2 in de reeks «Historische Bijdragen». Het wordt een waar dokument onder de titel «AALST 1830». Het «Genootschap», gesticht in 1976, viert volgend jaar zijn eerste lustrum. Zo een herdruk van «De Duitsers in Aalst 1914-18» van P. Van Nuffel in 1976, de «Groot- Aalsterse Kalender 1977» met tekeningen van Frans Wauters, «Herdersem» van J. Vermoesen, «Hofstade» van J. De Brouwer, «Alosta- na 1», «Het Straat- en Markt lied» (J. Ghysens), «De Je zuïeten te Aalst» (J. De Brou wer) en onlangs «Meldert» (W. Verleyen). De herdenking van 150 jaar onafhankelijkheid was voor de historische kring een ge legenheid om het verloop van de gebeurtenissen te Aalst te rekonstrueren op de vooravond en bij het begin van de overheersing door de Brabantse tricolore. De medewerkers van «Aalst 1830», historici, licentiaten, heemkundigen, verwerkten elk de eigen bijdrage naar eigen inzicht. Het geheel biedt voor het eerst een nauwkeurig en oorspronke lijk overzicht van Aalst in het begin van de 19e eeuw. Luc De Rijck heeft het over «Aalst en de onafhankelijk heidsbeweging einde 18e eeuw». Politieke en militaire situatie rond de Brabantse Omwenteling worden on derzocht waarna worden be handeld de bestuurlijke or ganisatie en de publieke opinie. In de tweede helft komt de evolutie van het vrijheidson- derzoek en de Franse revolu tionaire expansie tot uiting en de tweede inval in de Zuidelijke Nederlanden. Grote aandacht wordt be steed aan het financieel en het fiskaal beleid en aan de houding van de notabelen tegenover het Frans an nexatiebeleid terwijl uit de bezetting nieuwe kansen spruiten in politiek en admi nistratie. Feiten die ten grondslag liggen van de la tere Belgische Staat. Erik Coppens behandelde «25 jaar politieke en militai re agitatie te Aalst». Het po litiek verloop op het einde van de Franse overheersing wordt op de korrel genomen alsmede de woelige periode waarin kozakken en geallieerde troepen te Aalst verbleven. Verder heeft Cop pens het over de Hollandse periode, de bestuurswisse lingen, het verzet tegen de grondwet en de te Aalst ver toevende Franse vluchtelin gen. De studie wordt beslo ten met de moeilijke jaren na het tot stand komen van de nieuwe staat en de houding van de Aalstenaars t.o.v. de koningskeuze, het Orangis- me, de Hollandse inval in augustus 1831, de machts strijd in de gemeenteraad e.a.m. Erik Coppens heeft het in een volgende bijdrage over «De Vrijwilligers van 1830» met bibliografische gege vens over Aalstenaars die sneuvelden, die gekwetst werden of die omwille van hun daden werden onder scheiden. Voorzitter van het Genoot schap Wilfried Vernaeve be studeerde de voorgeschie denis en de oprichting van «De Burgerwacht te Aalst», haar organisatie en de rol die zij te Aalst vervulde tij dens en na de revolutie dagen. Jos Ghysens behandelt in «Vademecum voor het be roepsleven te Aalst 1827 - Wie we natuurlijk zagen op Hoge Vesten kermis zaterdag II. Ja daar spreekt U over kar- was Albert Verfaestel, alias den Ajuinboer, burgemeester naval, dan denken we direkt van de rechterover maar zonder wedde. We gingen even aan de figuur van den Ajuin met hem praten. boer. Hoe is dat allemaal Op de ruit van het Nieuw geen sprake meer is zien we uJ^Kamaval 1946 was Pier- Catchoeken huldigen da toch dat in deze straat alle Met r'arnaval ™as ner mensen jou voor de 35 jaar buren samen werken, sa- inzet in deze wijk. Hoe is het men leven, samen vieren, 1836» wie wat deed te Aalst?. Wie trok aan de touwtjes in het stadsbe stuur, de koophandel, de in dustrie? Duizenden Aalste naars werden gekatalogeerd in honderden beroepen, am bachten en neringdoeners. Een adresboek met advoka- ten, dokters, apothekers, vroedvrouwen, fabrikanten, winkeliers, bakkers, schoen makers, herbergiers, mole naars, schippers, kwakzal vers, nachtwakers, publieke vrouwen enz. Opgeluisterd door gravures uit de tijd van toen. Jozef De Brouwer heeft het in «De Aalsterse Kerk en het geloofsleven omstreeks 1830» over Pastoor-Deken P. De Hert, een der meest mar kante figuren uit de rij sterke persoonlijkheden op gods dienstig gebied in Aalst. «Een halve eeuw kultureei en mondain leven te Aalst 1790-1840» is de titel van de bijdrage van Geert van Cleemput. Worden erin be handeld: plaatselijke rederij kerskamers, schuttersgilden, harmonieën en dit onder drie regeringen. Aandacht wordt hierbij ge schonken aan retorikale wedstrijden waarbij ver schillende Aalstenaars wer den gelauwerd op gebied van poëzie, toneelkunst, kal ligrafie of harmonie. Naast dichters en muzikan ten komen ook andere stads genoten aan bod die be kendheid verwierven als drukker, publicist, taaiijve raar e.d.m. Luc Robijns heeft het over «De nieuwe voorbouw van het stadhuis te Aalst». Na dat reeds einde 18e eeuw plannen werden gemaakt voor modernisering van het schepenhuis nam het stads bestuur omstreeks 1830 zijn intrek in het gewezen «Land huis». Sedert 1816 werden verschillende voorontwer pen voor een aangepaste voorbouw opgesteld waar van uiteindelijk dat van architekt L. Roenlandt vanaf 1828 werd uitgevoerd. Michèle Eeman maakt in «De plastische kunsten in de eerste helft van de 19e eeuw te Aalst» een studie over de bloeiende «Tekenschool» waarbij de figuur van Guillaume van Buscom cen traal staat. Ook poogt ze de artisten uit die tijd te achter halen. Erik Coppens tenslotte heeft het over «Het militair deten tiehuis te Aalst». In de Hol landse periode werd immers te Aalst een militaire gevan genis met werkatelier ge bouwd wat impliceerde dat er voor bewaking van de ge straften een garnizoen naar Aalst diende te worden ge zonden dat een belangrijke rol zou spelen in de orde handhaving in de nazomer van 1980. Dit merkwaardig boek van 480 blz. met 90 illustraties, een kleurfoto-omslag van G. Coppens en een kaftversie- ring van F. Ganzeman is te bekomen aan de voorinte kenprijs van 950 fr. tot 15 oktober 1980. Bij verschij nen, in december 1980, 1.050 fr. Beperkte oplage. Te storten op prk 000- 0572139-33 van «Genoot schap voor Aalsterse Ge schiedenis, A. Lienartstraat 23 te 9300 Aalst» of te beko men in de boekhandel. LH allemaal begonnen Ik ben hier komen wonen toen ik 18 jaar was. Men vrouw woonde hier. In 1945 is Richard Raymond bij ge komen met de vraag of ik samen met hem geen ker mis zou willen oprichten. Ik was toen ook al iemand die me graag amuseerde en vandaar ben ik op het voor stel ingegaan. In een tijd waar op vele plaatsen van buurtwerking hoe komt dat? re Winter me komen vragen of ik voor hem programma's wou verkopen. Samen met acht man van de Biesjekes In deze straat .sereen echte C|ub trQkken we doQ'r de solidariteit onder de men sen. We delen mekaars stoet met een stootkar. Een jaar later'ging ik alleen in de vreugden en smarten Van- me(Jr daag is iedereen aan t fees ten. De straat ks een van de properste straten van Aalst, iedereen kuist er nog voor re(Jn gekend |s bui(en aeZe Ho n ronton Alc oon ajuintjes aan men kostum. In 1956 maakte ik mijn lostuum dat ik nog heb en door iede- zijn eigen deur. Ik zou straat niet willen missen. Zes maand leef ik voor Hoge Vesten kermis en zes maand voor karnaval. de grenzen. Als een Gente naar naar Aalst kot zegt hij waar is Adjuin, als ne waal komt ou est l'onion? Zelfs Manneken Pis heeft mijn kostum. Een een bierbrouwerij uit Leuven, zette mijn foto op de bierviltjes. Als slotvraag, wat is nu je mooiste herinnering die je als Ajuinboer hebt? Ik heb vele herinneringen maar de mooiste of een van de mooiste is toen prins Alexander kwam. Die dag Tijdens tientallen bijeenkomsten heeft men in het N.C.M.V. was er voor gezorgd dat van gedachte gewisseld over de toekomst van de midden- men de prins zeker met rust standsondememingen, hun relatie in het gemeenschapsle- zou laten en buiten de hoog- ven en hun betekenis in de gemeente. Hierdoor zij zij erin waardigheidsbekleders nie- geslaagd een stroming op gang te brengen waardoor de mand bij hem zou komen, middenstand vanuit een andere gezichtshoek herontdekt Maar toen het tweede deel werd. Thans werd vastgesteld dat de tachtiger jaren in zeer van de stoet kwam geraakte dat is ook het geval met die grote mate zullen beïnvloed worden door de derde indus triële revolutie. De toepassing van de mikro-eletronika zal op onze samenleving, dus ook op de middenstand, een enorme weerslag hebben. Het is de opdracht van het N.C.M.V. hun leden hieromtrent te informeren en een denkproces op gang te brengen die de leden in staat moet stellen te reageren op een wijze dat de maatschappelijk ekonomische waarde van de midden- standsondememing blijvend kan gerealiseerd worden. AALS a. A .r l aefee Tredn Erem Maar liefst 14 wielertoeristenclubs namen zondag deel aan de fietstocht «De grenzen van I Groot Aalst» Het was ook een uitgelezen weertje om rond 9 uur op de pedalen te gaan 1 staan. Maar liefst een 300-tal wielertoeristen hadden zich ingeschreven voor deze rondrit Bij aankomst aan de Grote Markt werd hen door het stadsbestuur een brevet overhandigd Toen vorig jaar dit initiatief voor het eerst werd uitgewerkt kwamen er slechts een 150-tal opdagen. Wat wordt het volgend jaar In elk geval een dikke proficiat aan de organisatoren. (Per) In de ruime André De Waegenare-zaal (stichter 1911) opende algemeen direkteur Ir. L. Wouters verleden woens dag het akademiejaar 1980-81 van het Technisch Hoger Onderwijs van het Korte Type, afdeling BOUWPLAATS TECHNOLOGIE. De di op v De nieuwe en oude uitbater van café Caoutchouken (Per) ik tot bij de prins. Ik gaf hem politiekers die rondom U zit- een ajuin en een foto. Ik zei ten. En de prins kon er om hem: Hoogheid, aan die lachen, ajuin is een reuk aan, maar H.J.M. Thans staan zij aan de voor avond van deze derde indus triële revolutie nu de mikro- elektronika binnen ieders bereik komt. Alsof de toe passing van de atoomener gie nog niet genoeg was, staat er een elektronische evolutie voor onze deur die in haar gevolgen alle vorige technische uitvindingen zeer ver zal overtreffen. Al naar gelang het standpunt spreekt men over «de grote sprong voorwaarts van de XXe eeuw» of over een «ka- tastrofe zonder voor gaande». Door chips wordt dus niet bedoeld die dunne schijfjes aardappel, krokant gebakken en gekruid, die in zakjes in kafees worden verkocht ter bevordering van de dorst, maar wel een zeer dun plak je silicium, een plaatje van een soort zand van hooguit enkele vierkante millimeters, waarop talloze transistoren, weerstanden en diodes tot ingewikkelde geïntegreerde schakelingen worden sa mengeperst en geminiaturi- seerd. In zo een chip kan een massa kennis worden opge slagen, programma ge naamd en hij kan ook voor zien worden van een ge heugen. Alle arbeid die geprogram meerd kan worden, kan door middel van chips zonder mensenhand worden ver richt. Zweedse robotprodu centen hebben berekend dat een geprogrammeerde ma chine voor 80 de taak van de werknemers op zich kan nemen. Een Siemens-team heeft becijferd dat 25 tot 40 van alle kantoorwerk in Duitsland geautomatiseerd kan worden. De mikro-elektronika zou wel eens de definitieve op lossing kunnen zijn voor de administratieve rompslomp waarmee de middenstander zozeer te kampen heeft. Ook zou men de arbeiders kun nen vervangen door robots. De mensen die nog in het arbeidsproces betrokken worden zouden enerzijds al leen nog kreatief geestes werk te verrichten hebben en en anderzijds gemakkelijk niet vermoeiende, niet vuile drukknoppen en kontrole- funkties; de afstotende rou tine-arbeid zou verdwijnen. Men verwacht bij voldoende ekonomische groei voldoen de interessante jobs voor ie dereen. Door deze evolutie wordt de vergroting van de afzetmarkt verwacht zodat de mikro-elektronika zelfs als werkverschaffer zal op treden. De vrijetijdsmaat- schappij wordt eigenlijk mo gelijk. Een aantal anderen, voorna melijk uit de sociologische en filosofische wereld zien de toekomst even somber als de industriëlen ze rooskleurig zien. Er komt een reusachtige werkloos heid in elk geval tijdelijk. Of er vervangingsjobs zullen komen ten gevolge van een ekonomische groei door grotere afzetmarkten blijft Het Stadsbestuur van Aalst hoopt tenzeerste dat U de 11 oktober zult vrij houden om mee te gaan wandelen, de tentoonstellingen te bezoeken of te komen luisteren naar enkele toespraken. De initiatiefnemers hebben immers in het kader van de aktie «Week van het Bos» besloten plaatselijke activiteiten in te richten en dit in samenwer king met verschillende verenigingen. Een bos betekent immers voor velen een oord van ont spanning, rijk aan frisse lucht en groene rust (waar vind je dit tegenwoordig nog gro'is?) Ooi voor de jeugd is een bos van kapitale waarde; meest al de enige speelruimte in de nabijheid van een drukke stad. Voor anderen krijgt dit nog een andere waarde: een inspirerende muze tot een creatieve schepping of een levend studiedoel dat zeker bijdraagt tot de verrijking van hun wetenschappelijke studie. Hier volgt het programma van de slotmanifestatie: 10 u.: wandeling in het Kra- vaalbos, samenkomst. Hof voor velen een groot vraag teken. Men stelt zich even eens vragen over de toe komstige kwaliteit van het leven. Leidt een overvloed aan informatie niet tot op pervlakkigheid en uiteinde lijk tot minder weten dan voordien? Wordt de arbeid tenslotte dan ook wel gehu maniseerd? Wat de middenstandsonder neming betreft staat men evenals in de andere sekto ren met grote vraagtekens. Als men uitgaat van de pes- te Putte, Putstraat, Meldert. 12 u.: Verwelkoming en daarna doorlopend open luchtactiviteiten o.a. Natuur Infomarkt, Klaswerk van Aalsterse scholen. Oude am bachten, Natuur en Vrije Tijd (initiatie door plaatselijke kunstenaars film en foto opnamen), hengelwedstrijd, Herfsttapijt. 15 u.: wandeling in en rond het Osbroek. Samenkomst Melkhuisje, Stadspark, laar zen vereistl Verwelkoming door minister Galle. 17.30 u.: akademische zitting. J.D.B. Het Vrij Technisch Instituut Aalst, een autonome leken- instelling gebaseerd op de Rooms-Katholieke levensbe schouwing, bevat een brede waaier technische discipli nes en dit op verschillende niveau's. In de richting «bouw» zijn er de lagere en hogere sekun- diare beroepsschool en de lagere en hogere technische school. Ze bezorgt hierdoor aan de bouwnijverheid een ruim uitgebouwd en effi ciënt arbeiderspotentieel. Tot voor korte tijd werden in het VTI ook technisch inge nieurs openbare werken ge vormd, een hoger kader dat leidinggevend was voor praktisch-technologische problemen. Door de wet van '77 werden deze studiën echter ondergebracht in het hoger onderwijs van het lan ge type en meteen op uni versitair niveau gehesen. Precies hier dreigde een ga ping te ontstaan tussen het enerzijds gevoelig verhoogd niveau en de ongewijzigde opleidingsvormen van het sekundair onderwijs. Daar om kreëerde de wetgever het technisch hoger onder wijs korte type, o.m. de afde ling BOUWPLAATSTECH NOLOGIE. Graduaten die momenteel de wind in de zeilen hebben waarvoor zich dan ook vele tientallen stu denten interesseren. Afdelingsverantwoordelijke Ir. P. Poelaert bracht dan een degelijke verantwoording voor de opleiding tot bouw plaatstechnoloog. Een eerste motivatie ziet hij in de evolutie van de tech niek zelf waar na een eerder statiosche maatschappelijke evolutie na de industriële verdeling der taken en spe cialisatie impliceert. Er is nood aan uitvoeringsgerich- te technici die kunnen in staan voor konkrete realisa tie en vertalen van richtlij nen van ingenieurs en archi- tekten naar de uitvoerders toe. Anderzijds is er de dwingen de nood aan een meer ratio nele uitvoering wegens de snelle stijging van de loon kost. Het alsmaar duurder worden van de interne vorming, het uitdrogen van het intern re- kruteringssisteem wegens toenemende scolarisatie, het steeds komplexer en specifieker worden van de uitvoeringstechnologie ma ken dat zelfs in de bouwwe reld, die momenteel een die pe krisis doormaakt, er plaats moet zijn voor techni ci met wetenschappelijke basis die sistematisch kun nen nadenken over het hoe en het waarom van de uit voering. Na enkele jaren, gelouterd in de vuurproef van de erva ring, kunnen ze instaan voor rationele en bekwame uit voeringen. irid Deze doestellingen kondi reeds worden getest aan i kritische houding van di aannemers. Gereali kunnen ze worden door hi programma, een stageperii de in de vakantie tussen 1( en 2e jaar, en uiteindelijk, al A(s bekroning, een eindwerk, y y g Stads Deze afdeling te Aalst, enijpark voor het hele Vlaamse lanc huis* trekt tal van studenten tajnrjch 100 km van de school verwij toian derd, meestal uit de afdeliriflorar gen «openbare werken» ei «bouwkundig tekenent Deze maar ook uit quasi alle andtj kendt re en heeft weinig studentetces. met studievertraging. se toonc Getracht wordt te komen trf Op d een vorming van een vri de la polyvalent iemand met ni< toons alleen ruime technisch! inrich doch ook menselijk! wat bagage. band kome Op het menselijk vlak wil hi Waar VTI zijn ruim 2000 studente! broe) onder het motto «goede wj Het en discipline» bewust mi is ei{ ken van nijpende milieupro natui blemen om te beginnen het eigen schoolmilieu. Om het menselijk aspekt beklemtonen steunt het het Festival van Vlaanderi en ook «Pro Arte» dat jai lijks instaat voor een driel belangrijke klassi muziekuitvoeringen waa van het eerste, een pianor cital, plaats heeft op 13 okti ber. Ook de mensen van c techniek willen immers tuigenis afleggen van daadwerkelijke belangste ling voor kulturele waarde en dit o.m. door een doorgi dreven aanwezigheidspol r tiek. Jean-Claude Blaise, de notaris uit het Franse Saint- Crudelle gaf op een avond een feestje voor de plaatse lijke high-life. Rond 2 uur 's nachts daalde de notaris persoonlijk in de wijnkelder af om een paar unieke flessen boven te halen. Omdat de man na een half uur nog niet terug was, gingen een paar dorstigen kijken en ze vonden de notaris op de vloer met een fles in de hand, morsdood. Een paar meter verder lag het lijk van een onbekende inbreker, eveneens met een fles in de hand. Uitspraak van de doodsoorzaak: gelijktijdige hartaan val van beide slachtoffers, veroorzaakt door het we derzijds schrikken. aerrit iPark C VTB-\ Dsbroi simistische verwachtingen ziet het er natuurlijk ook voor de middenstand erg somber uit. Als de toekomst is, massale werkloosheid, daling van de koopkracht, verpaupering van de bevol king, gaat de middenstand met het volk ten onder, be houdens een gering aantal zaken, die werken voor de rijke bezitters en bedieners van de elektronische won derwereld. De middenstand moet dus klaar zijn om de gevolgen van deze verandering op te vangen, zodat men niet ach ter het net vist. Het jaarthe ma 80-81: «Middenstand tussen ambacht en elektro- nika» wil dan ook een bijdra ge leveren tot dit bewust wordingsproces. Na deze eerste sensibiliseringsavond ingericht door het N.C.M.V. op 25 september laatstleden zal dan in de loop van de cember. G.D.B. Vrijdagavond was het feest in het Gulden Vlies. Luc en Ginette Caudron verlieten het bekende lokaal van de Volksunie. Zij gaan rustiger oorden opzoeken en de zaak werd overgelaten. Na twee jaar en een half kafebaas zal «den Lou» wel heel wat hebben meegemaakt. (Per) Het Ei |«n v Vlanrr Luiste tiet vi hun o toond tusser aar v jadini jVoore Anon met f perto >ublii )oeie 2e br< ende gens desve Ie «Ik liedje ex-qit.

De Voorpost | 1980 | | pagina 6