7 erembodegem kdèr laatste bi PLESCH KERREMIS EREMBODEGEM Fauna en Flora van Osbroek: uniek!! )F Erembodegem staat borg voor Erembodegemse kunst .(AATSCt A cl Een vervolgverhaal van Sylvain Van der Gucht De Voorpost - 3.10.1980 - 7 Vorig weekend kende de Plesch Kerremis in het Centrum luciferdoosjes uit boven een naar neerdwarrelende luci- slaagde er in de kinderen van Erembodegem een opmerkelijk succes. Van heinde en begerige jeugd. De opkomst ferdoosjes. Het is dan ook zelf nummertjes te laten op- verre schenen wandelaars en feestvierders te zijn opgeko- was bevredigend doch verre nogal logisch dat drie tie- voeren. Ondertussen kon- men om een aangename kermisnamiddag te slijten in een van schitterend. Volgens ve- ners met de hoofdprijzen den de ouders genieten van werkelijk stralend herfstzonnetje. De vakantie was alweer len moet er «gesleuteld» gingen lopen, voorbij, maar in Erembodegem bleef men helemaal niet bij worden aan deze formule: de pakken zitten; er werd gekermist, gejaarmarkt, kortom Alleen de jeugd houdt ervan carja Bruvlandt uit de Scher «e'ees,! ,e duwen en ,e springen restraat was nie, we|nig b||j toen ze uit de handen van de hopprinses, in hoogst eigen persoon een diepvriezer mocht ontvangen. Ook waren Mare Mattens uit de Leuvestraat en Luc Uy- tendaele uit de Vrijheidstraat in hun nopjes met hun gas tronomisch weekend en 3 daagse reis naar Londen. een demonstratie honden- dressuur, gebracht door Hondenclub St.-Rochus uit Aalst. Daarbij zorgde de ko ninklijke fanfare «Niets zon der Arbeid» voor de muzika le omlijsting. Tenslotte richt- 'te de Jui-Jutsi Club «Akya- ma» een demonstratie in zelfverdedigingstechniek in. i op straat, goed voor Hopprinses Lieve gooide driemaal «hopjes» naar de grabbelenende een mini-reisje, elektrische toestellen en vele andere prijzen. (Per) Traditiegetrouw wordt in stoet, ingericht door het "T (Erembodegem kermis ge- Erembodegems Garagisten- vierd op eind september, verbond. Tevens zorgden de garagisten voor volkspelen Verleden |aar was de op- °P de 'choolkoer. waar de komst echter maar mager- Autoschow doorging, tjes, zodat de dekenij Dorp onder de actieve leiding van 's Zaterdags liet de Krediet- Urbain Van den Bossche bank, ter gelegenheid van de zich dit jaar dubbel inspande opening van het vernieuwd om een rijk gevulde kermis- KB-kantoor een warme affiche te kunnen prezente- luchtballon opstijgen. Voor ren. En daar zijn ze zeker en al de jeugd was een in mas- 'gewis in geslaagd. Niet min- sa aanwezig bij deze buiten der dan 18 activiteiten prijk- gewone happening, want er ten op het programma. En was een reuzewedstrijd aan iedereen kon er beslist zijn verbonden met uiteraard gading vinden... De talrijke prachtige prijzen. Omstreeks bezoekers kwamen er dus 19 u. ging dan ook de 6e niet bedrogen uit. grote Hoppeworp door: driemaal strooiden de char- De driedaagse werd ingezet mante Hoppeprinses Lieve op vrijdag 26 september Troeh en bestuurslid Ger- GrobWe„ in de Hoppeworpnoor... lucifersdoosjes, ondetdoor een grote reclame- mam van Impe honderden Op de, matten werd gelukkig niet doorgeslagen, want de meeste bewegingen konden grote gevolgen hebben: een breuk of zelfs de dood. Het De hoofdattracties werden pub|iek keek gefascineerd echter gespaard voor zon- toe boe slachtoffers, die met dag. Bijgevolg was toen ook een mes Qf revolver en zelfs de bijna volta hge Erembo- tegenstander overmees- degemse bevolking op wan- teren! del voor een waaier van acti viteiten. Voor de kleinsten bracht het jeugdtheater Lan- Nadien werd er nog een seloet de Kris-Kras-Kinder- duchtig pintje gedronken, show: dit is een groot spel in als waardig slot van een de vorm van een reis om de goed kermisprogramma. wereld. De prezentator J.D.B. n hopelijk de hoofdprijs zit. iPer) ien 1» jiMAIs inleiding op «de week van het Bos» organiseerde Irk' V.T.B.-V.A.B. Erembodegem, met medewerking, van het Stadsbestuur van Aalst en de actieve werkgroep «Bomen, eni(parkj Osbroek» een tentoonstelling in het Oud-Gemeente- land bujs van Erembodegem. Het was de bedoeling van de 3n inrichters met dit initiatief in Erembodegem heel wat 'erwij belangstelling of waardering op te wekken voor gans het fde'ir|f|orarijke Osbroek. Deze educatieve activiteit tisch onaangeroerd geble- kende een opmerkelijk sue- ven tot voor een kleine hon- ces. Ook de Erembodegem- derd jaar. Sedertien werd se onderwijsinrichtingen het geleidelijk en gedeelte toonden veel belangstelling, lijk vervormd, maar 42 lento Op dinsdag, 30 september, van het oorspronkelijk Os- >n vr de laatste dag van de ten- broek bleef omzeggens toch 3t ni« toonstelling was het voor de ongewijzigd. De aanleg van nisch inrichters aangenaam heel het huidige aantrekkelijke selijkt wat leerlingen, in klasver- Stadspark, 15 ha groot, da- band te mogen verwei- teert reeds van 1916. Dit bui komen. tengewoon park is zeer ver- wil Waarom is het ganse Os- zorgd en mooi. Het kent een jentei broekgebied zo waardevol? rijke verscheidenheid aan de vvj Het oorspronkelijk Osbroek boomsoorten zoals de am- 't mi is eigenlijk een eeuwenoud berboom, esdoorn, iep of Osbroek, interessant onderwerp voor een tentoonstelling, maar vooral interessant voor de euprj natuurgebied. Het is prac- olm, populier, berk, enz. En stad Aalst. Laat ons dit stukje natuur niet besmeuren door beton! (Per) het is er echt aangenaam om dat dit Osbroek moet behou- er te wandelen, te vissen, sport te beoefenen of... te spelen. De werkgroep «Bomen, Park, Osbroek» hield zich den worden!! N.B. Op zondag 5 oktober nodigt V.A.B.-V.T.B. Erem bodegem jong en oud uit op een geleide wandling (tege- Gerrit Rongoir, Bort Backaert, Lieven Stuyen en Peter Tolleneer, leden van de Werkgroep Bomen Park Osbroek en van Vereniging voor Milieueducatie slaagden erin, met de hulp van de plaatselijke VTB-VAB in de raadszaal van het oud gemeentehuis een leerrijke tentoonstelling aangaande Het isbroek op te zetten. (Per) een tweetal jaren bezig met lijkertijd ontspannend een diepgaand onderzoek leerrijk) in het stadspark en van het Stadspark en, sedert rond het Osbroekbos. mei 1977 gaat de aandacht De wandelaars komen sa- van de ploeg vooral naar het men om 14 u. aan het ongewijzigde deel van het Melkhuisje in het Stadspark oude Osbroek, waarin reeds en keren terug omstreeks 17 meer dan 450 verschillende u. (Laarzen niet vergeten!), (wilde) planten aangetroffen Met deze activiteit wil werden. Met het opgestelde V.A.B.-V.T.B. Erembodegem dossier kan de ecologische, de waarde en de rijkdom van wetenschappelijke en didac- het Osbroek aanschouwelijk tische waarde van dit gebied illustreren. Zorg dat je er bij zeer goed aangetoond wor- bent! 11 den. Het is onbetwistbaar Het Erembodegems Davidsfonds, één van de 130 afdelin gen van gouw Oost-Vlaanderen en van de 700 uit het (laamse gewest, was verleden zaterdag aan haar tweede uisterhoek toe. Het enorm succes van verleden jaar kon niet worden herhaald, maar toch zijn de organisatoren in hun opzet geslaagd. Op het podium van het Parochiehuis oonden alleen Erembodegemnaren hun kunsten en ussenin werd het boordevol programma voor het volgend aar voorgesteld. En wees gerust, u zult er beslist uw jading vinden- Vooreerst trad de groep groep deed het helemaal Anoniem op. Het trio wist niet slecht, maar ze misten met hun Nederlandstalig re- wel een tikkeltje meer zelf- pertoire het niet zo talrijke vertrouwen, (waarschijnlijk publiek een half uurtje te te wijten aan het feit dat de boeien. groep nog maar onlangs haar gepaste bezetting Ze brachten op een schitter- vond), ende wijze achtereenvol gens «oud worden», «Lief- Het tweede optreden werd desverklaring»... en tenslot- een kartier dichtwerk van B «Ik ben weer weg», een Guido Gezelle, voorgedra- iedje van Luc Borms, hun gen door Wies en Lieve Gal- px-qitarist. Deze nieuwe Ie. Door een uiterste sober- De notaris had zijn bril afgezet. Zijn kleine grijze ogen flikkerden vals en boosaardig als vlammen die een onheilspellend vuur voorafgingen. Zijn gelaat kreeg een verschrikkelijke uitdrukking. Een misdaad? siste zijn stem fluitend tussen de afzichtelijke, gebroken tanden. Wat is het leven zonder geluk. Wat is geluk zonder rijkdom? Alle middelen om rijk te worden zijn goed. Eenmaal rijk volgt de rest vanzelf en hoe men rijk werd raakt vlug vergeten. Een misdaad telt niet als ze vergoed wordt met klinkende munt. Knagingen die U zouden bestormen zijn niets tegen de knaging der armoede. Voordelig uitvallende misdaden zijn zo zeldzaam dat men de kans ertoe moet grijpen. Dit is een schone gelegenheid. Vat ze. Nooit zal een dergelijke gelegenheid V nog in de schoot vallen. Ge kunt nu kiezen tussen geluk en rijdom en de ruiling van uw laatste kroon tegen een pistool dat U morgen zielloos zal neervellen. De keuze is aan U!... Toen notaris Vosselaer deze woorden uitsprak scheen hij gans veranderd. Het was niet meer die deftige man verscholen achter brilglazen. Hij had de mantel der schijnhei ligheid van zich afgegooid en toonde nu de zwartheid en de lelijkheid van ziel en gedachten. Zijn gelaat verried de aandoeningen die zijn duivelshart beroerden. Treems beschouwde het zo afschrikwekkend monster vóór hem. Ware hij niet door de schrikwekkende toestand waarin hij zelf verkeerde als aan de stoel genageld, hij ware zeker uit de kamer gevlucht. Door de verbijsterende woorden van de notaris was hij overmeesterd, verloor hij totaal het hoofd. De schijnheilige die voor hem zat loog inderdaad niet. Hem restte geen andere keuze dan ofwel een schandelijke dood of wel een door misdaad te bereiken rijkdom. De jonge advokaat, goed van inborst, had weer eens niet aan de speelduivel kunnen weerstaan die hem uiteindelijk in een bodemloze afgrond zou storten. Die afgrond gaapte reeds voor hem uit. De dood of een misdaad? mompelde hij als in een nachtmerrie... De dood of de rijkdom, verbeterde de notaris. Treems aarzelde. Een vreemde strijd ging in hem om. De notaris bekeek zijn slachtoffer dat hij met ijzersterke klauwen vasthield. Hij sprak geen woord maar liet de strijd in Treems' gemoed uitwoeden. Hij kende de mensen en wist dat hij als overwinnaar uit het strijdperk zou komen. Welke misdaad eist ge van mij? vroeg Treems terwijl hij zich het zweet van het voorhoofd wiste. Verschoning, vriend, antwoordde de notaris. Ik eis niets. Gij alleen blijft meester van uw doen en laten. God zij geloofd heb ik niets nodig. Wat moet ik doen? Niets erg. In mijn koffer ligt 200.000 fr. Het ligt maar aan U om deze som onder ons beiden te verdelen. De advokaat richtte koortsachtig de ogen op Vosselaer en trachtte te raden wat hij bedoelde. 200.000 fr.? herhaalde hij. Ja. De 200.000 fr. van de dochter van de graaf de Montmirail, riep Treems. Juist. 20.000 fr. van Gabriëlle de Montmirail liggen daar, vervolgde Vosselaer naar de brandkoffer wijzend. Gij hebt daarvan het ontvangstbewijs. En ik zou het geld afhandig maken van die wees, riep Treems. Neen, nooit, nooit, nooit. Zoals ge verkiest. Ik wilde U alleen een redplank toesteken, V een bijna eerlijk middel om U te redden aanduiden. Wie zegt immers dat ge dit geld, dat van het kind slechts binnen enkele jaren moet ter hand worden gesteld, niet zult kunnen weergeven. Het noodlot zal U niet blijven achtervolgen. 't Is waar, mompelde Treems. Ze is pas veertien en ik heb vier jaar tijd om haar dat geld te overhandigen. Ik zal voortgaan met haar kostschoolgeld op te sturen. Ik zal werken als een paard en op de dag van haar meerderjarigheid zal ik haar gans haar fortuin kunnen geven. Goed geredeneerd, zei de notaris. Ge zult haar alles weergeven. En daarbij zijt ge jonkman en kunt haar later zelfs huwen. Dat zal uw geval nog vergemakkelijken. Neen. Ik zal haar alles weergeven. Alles! Al moest ik er dag en nacht voor werken. Zij redde me immers uit de schande. Dus, ge aanvaardt? Wat moet ik doen? Alleen me het ontvangstbewijs ter hand stellen waaruit blijkt dat deze som bij mij is neergelegd. Treems stond op en zei: Dat is onmogelijk. Waarom? Ik kan geen duit van dit geld trekken zonder een tweede handtekening. Dat wist ik, zei de notaris onverschillig. Ik moet de handtekening van de voogd hebben. Van de heer Rigault van Oordegem... Drommels, ik weet het wel. Ik heb zelf die akte opgemaakt. Ik heb nog een goede memorie. God zij geloofd. Maar, riep de advokaat deze akte is in het dubbel opgesteld. Dat weet ik ook. Ik heb ze beide getekend. Het bedrog zal spoedig ontdekt worden. Mijnheer Rigault heeft het recht de som binnen de 24 uur op te vragen en daar er zonderlinge geruchten over uw fortuin lopen, men zegt dat gij slechts spekulaties hebt gedaan zou het best kunnen dat Rigault het geld van zijn voogdijkind komt opeisen. Zeg liever heel waarschijnlijk, onderbrak de notaris. Ik vrees het inderdaad. Ik ben ervan overtuigd heer Treems. De zaak zou reeds geklonken zijn zo gij ze niet uit eigenbelang had verdaagd. Hoe? Ge weet? Ge ziet het, mijnheer. Ik weet dat het niet uit genegenheid voor mij was maar ge hield eraan eerst enkele onregelmatigheden te vereffenen. Treems stond aan de grond genageld. Hij sprak geen woord... (wordt voortgezet heid aan bewegingen dwon gen zij de luisteraars de taal- vituositeit van Gezelle opti maal te aanhoren. Het werd nog maar eens duidelijk dat de Vlaamse priester-dichter een werkelijk fenomeen is. Zijn poëzie met haar beel dende en muzikale kracht is uniek en heeft met de jaren niets van haar zuiverheid en uitstraling ingeboet. Nadien werd de program mabrochure 80-81 voorge steld. Het worden beslist 6 vormende en gezellige avonden... en voor weinig geld. DF's pakket in abonne ment kost slechts 500 fr. en Patrick Fernand en Wim kwamen als eersten aan bod om op de optimale ontspanning is ge- Davidsfondsavond Erembodegem talent van eigen bodem te waarborgd. brengen. (Per) Voor de pauze trad het St.- Amandskoor op en hield het publiek in de ban met de echte Vlaamse volksliede ren. En het publiek zong uit volle borst mee, want wie kan weerstaan aan liedjes zoals De blauwvoet, Moe der, daar staat een vijver, vier Weverkens.. enz. Deel 2 werd ingezet door een toespraak van de voor zitter Bert Van Schuurbeeck, die het had over de sociaal economische vizie van het DF. De spreker beklemtoon de de a-politieke opstelling van deze vereniging en het vormingswerk «godsdienst. taal en vaderland», waar voor het zich wil inzetten. Ook maakte hij er ons attent op dat DF heffemaal geen commerciële boekenclub is, maar wel een dynamische beweging waarvoor je lid geld betaald en de interes sante, leerrijke boeken krijg je er zo maar bij! Vervolgens betrad Jo het podium, en met zijn Engels talige folk had hij echt geen moeite om het publiek te boeien. De warme klanken stroomden de zaal binnen en het publiek luisterde ge fascineerd en applaudisseer de na afloop hartelijk. Voor velen was dit de blikvanger van de avond. Tenslotte oogstte het St.-Amandskoor opnieuw uitbundig applaus met hun sprankelende mee zingers. Zonder overdrijven mogen we zeggen dat het DF erin geslaagd is de zaal enkele uren te boeien met talen van eigen bodem. En velen heb ben die avond de schoon heid en de kunst van Vlaan deren leren kennen en nog belangrijker: leren waarde ren. De thuisblijvers hadden weer eens ongelijk. J.D.B.

De Voorpost | 1980 | | pagina 7