erembodegem A telex O.L. Vrouw Termuren op foto «ROGER VINCK» MET SUPERVANGST!! «Een pilletje, een borrel, een snoepje, gewoonte of verslaving? HENGELWEDSTRIJD Viering 5-jarig bestaan rustoord «De Hopperank» BLOEIENDE HOPPERANKEN 10 -10.10.1980 - Dé Voorpost zetter Iters, Op zaterdag 4 oktober richtte café 't Vissershof voor de eerste maal in haar bestaan een grote hengelwedstrijd «Roger Vinck» in. Deze activiteit kende een enorm sukses, zodat de organisatoren maar al te blij waren dat ze op de daadwerkelijke steun en medewerking van het comité van vrije tijdsbesteding konden rekenen om de tientallen in schrijvingen te kunnen bolwerken.... Reeds vanaf 8 uur fn de mor- premiën). gen kwamen de eerste in- De traditie wil dat steeds in schrijvingen binnen voor dit het begin van de maand ok- 'concours', waaraan meer tober een dergelijke wed- dan 1.000 fr. prijzen verbon- strijd wordt georganiseerd, den waren. (6.000 fr. prijzen maar nu zorgde de baas inleg 50 fr. 1.000 fr. Seghers van het Vissershof voor een speciale hengel wedstrijd. Verleden jaar im mers overleed plots zijn vriend en verwoede sport visser Roger Vinck. Uit dankbaarheid en ter nage dachtenis aan deze kame raad zorgde men voor iets nieuwd. En de vissers hap ten gretig toe, zodat om 10 uur de start kon gegeven worden aan de eerste reeks. De tweede reeks volgde om 13.30 uur. De wedstrijd zelf kende een spannend maar sportief verloop: uiteindelijk haalde E. Van Cauwenbergh het met een gewicht van 1070 gr. aan vis. De overwin naar werd nipt gevolgd door R. Geerts en F. De Vuyst. De zoon van de overleden Roger Vinck overhandigde de wisselbeker. Er werden ook een hele reeks trofees geschonken, o.a. aan de 1' veteraan F. Troch, aan de 1* junior B. Schoiiaert en aan de 1* van Erembodegem O. Verleysen. Zilveren Post uit Liedekerke kaapte de trofee voor het grootste aantal deelnemers weg. Nadien volgde er een redevoering van de Heer Van Eeckhout, 't Kapelleke Termuren te Erembodegem, stilte. (Per) Bij het opmaken van het ontwerp van de ruwbouw van het zwembad werden door de ontwerper de ontkleedkamers in dubbelwandige grèstegels voor zien. Wegens de hoge uitgave hieraan verbonden werd deze post uit de raming genomen om later het voorwerp uit te maken van een afzonderlijke aanbe steding met als goedkopere oplossing geprefabriceer de kabines. Aangezien tijdig rekening moet gehouden worden met de verankering van deze kabines, werd aan de ontwerper opdracht gegeven hiervoor het nodige dossier in te dienen zodat einde 1980, of begin 1981 tot de algemene offerteaanvraag zou kunnen overge gaan worden. Naast de gemeenschappelijke ontkleedkamers zijn voorzien: 88 kabines en 334 kleedkastjes. De uitgaven hiervoor worden geraamd op 5.389.650 fr. Op 29.4.1980 werd door de gemeenteraad een ont werp aanvaard voor vernieuwen van de centrale verwarming in de Heilig Hartkerk te Aalst. Deze werken zullen vermoedelijk in 1981 in uitvoering gelegd worden. De bestaande stookinstallatie is verouderd en moet volledig vernieuwd worden. In een nieuw ontwerp werd de vervanging voorzien van de stookinrichting, tans werkend met stookolie door een aansluiting aan het stoomleidingsnet. Aangezien de N.V. Interstroom vanwege de diensten van Bruggen en Wegen de toelating krijgt de Ringlaan op te breken voor deze aansluiting, op voorwaarde dat dit gebeurt voor het einde van 1980, vraagt de Kerkfabriek onmiddellijk deze werken te laten uitvoeren. Dit mag volgens het stadsbestuur beschouwd worden als een geval van hoogdringendheid. De onkosten hieraan verbonden zijn geraamd op 160.060 fr. en zullen ten laste vallen van de stad Aalst omdat deze voorzien zijn in de buitengewone toelage van de Kerkfabriek. een kleine kapel opgetrok ken, waar het miraculeuze beeld ondergebracht werd. Handschriften uit de 17# eeuw (opgeborgen in de pastorij) getuigen van de massale toeloop. Zo kunnen wij er lezen dat in de kapel «dagelijks groote devotie is geschied ende soo van inge- seten van omliggende pa rochiën en steden, als oock van peregrinanten, die al daar van wyt en breet uyt yver en affectie O.L. Vr. co- men besoecken». In 1765 werd er een nieuwe en grotere kapel opgericht, want de oude kon de massa bedevaarders en gelovigen niet meer bolwerken. De kapel kreeg meermaals nachtelijk bezoek van dieven en schurken en bijzonder tij dens de nacht van 6 op 7 november 1843: de plunder aars stalen er ook het beeld van O.L. Vr. om dit alles nadien te kunnen verkopen. Uit het 'curenboek' volgend citaat: «In het jaer 1843 zijn er in den nagt tusschen den zesden en zevensten dag maend November dieven door beklimming en braek langs eene veinster in de Kapelle gedrongen, en zij hebben zes kopere kande- laers, eene kopere Crucifix, de dwaelen van den autaer, het beeld van Maria met des zelfs vergulden cader, en nog eenige kleynigheden gestolen. Het mirakuleus beeld, het welk in dertig brokskens en stukken gebro ken of gestampt was, is den zevensten rond den middag in eenen bijgelegen meersch gevonden. Welk brokskens en stukkens weder bijeen gevoegt het beeld herstelt is, behalve een stuksken aan het hoofd van O.L.V., en een daarboven, (welke stukskens niet gevonden zijn), gelijk het nu in de kapelle te zien is». Tegenwoordig heeft de ikoon een geheel eigen plaats in de grafische kunst en zelfs in de religieuze. Ze is uitsluitend een cultusvoor- werp en heeft eigenlijk geen andere functie dan de ere dienst. Daar is ze de werkza me aanwezigheid van het goddelijke, via het beeld en de overstijging daarvan. Als voorwerp van de aanschou welijke bezinning wordt ze een kennisvoorwerp door het deelhebben aan het mysterie dat ze voorstelt. De oorsprong van ikonen moet worden gezocht in de Het F allerr telaa Binnenin 't Kapelleke bevindt zich een prachtige ikoon. (Per) portretten en in de sterk ver breide biografische tafe reeltjes van de klassieke oudheid. Het zijn dus portretten van vergodelijkte personen die bestemd waren als voor werp van aanbidding van het volk. De verering van christelijke portretten da teert namelijk reeds van het allereerste begin van het Christendom. De eerste iko- wat nen namen slaafs de tech niek over van de antieke por tretten, in mozaïek of in was schildering op hout. We moeten er wel de nadruk op leggen dat de ikoon geen product is van een indivi duele creativiteit, maar wel van de traditie van de Kerk. De betekenis ervan is onein dig veel groter dan die van de schilder die zich uitslui tend laat leiden door zijn geestelijke omgeving. De onderwerpen werden word Hans voor Zo zij de vi seld het eerste menselijke wezei js e, voor in wie de finaliteit vatvan de menswording tot voltooi gjQ ing komt. de Di Thans zijn de ikonen gecata muzj logiseerd en door de cul tij tuurbevorderaars be voim schouwd als een symboo Schü van de trouw van een voli door aan zijn eigenheid, opgeno! 'j is - men in het nationale erf belk' goed. Tevens blijft de ikoor' gen wat moeilijk toegankelijj de voor iemand die haar me Spra( een Westerse cultuur beziet! om c De ikoon wordt beschouwt rend als een voorwerp van eer pgac wat vaag mysticisme en al: een (naïeve) kunstvorm maar toch blijft ze een teker van een zeer speciale 'theo logie in kleur'. N.B.: Wie nog exemplaar wil van de aut" hentieke afbeelding in kleur moet zich wel haasten, wan i alle grote ikonen zijn reeds i uitverkocht. Er zijn wel no{^ n it 'r A n ft i: Lm >c»l vastgesteld door de keritelij- een aantal kleine verkrijg ke autoriteiten, waarbij de schilder allerhande beper kingen werden opgelegd, zoals keuze van de perso nen, de afmetingen, de Ideur van de kledingsstukken enz. De sterkst verbreide afbeel ding is die van Christus, het fundament van onze christe lijke ikonografie. De Ikoon van moeder Gods stelt ons baar aan de prijs van 1500 fr i Een échte must voor alle ge f lovigen en tegelijkertijd help je mee aan de hoogstnodigi herstellingen van ons tocl Q zo dierbaar parochiehuis Nog een tip; de afbeelding- kan ook dienen als geschenl bij huwelijk, bij vormsel of.. als herinnering aan oud Erembodegemmenaars. bom' Na I tot de ziekte, die alcoholisme heet. Dit probleem overtreft dat van de drugs vele malen. Wij mogen niet uit het oog verliezen dat ons bierver- bruik de laatste 20 jaar ver vijfvoudigd is en het wijnge bruik nam ruim 2 1/2 maal toe. Een overdosis aan alco hol ligt heel dikwijls aan de basis van problemen in het huwelijk, bij het werk en vooral in het verkeer. Ver geet niet dat na het drinken van 2 glazen bier reeds een opmerkelijke storing aan- zienbaar is. Dus een gouden raad; «Glaasje op, laat je rijdenl». Een derde probleem dat de spreker aanhaalde was het verschijnsel 'Snoepen'. Op de vraag «waarom snoept de mens» kan men ant woorden dat hij dit doet om dat hij snoepgoed lekker vindt, of omdat hij honger heeft. Maar heel dikwijls doet de mens dit uit loutere verveling of omdat men steeds een zeker 'lichaams- gevoel' wil hebben: het ge voel dat de maag steeds vol moet zijn om zich lekker en voldaan te voelen. Vooral bij kinderen vult snoep nogal eens de leemten op die de ouders ondervinden bij hun affectieve benadering. Al tt gemakkelijk wordt naa snoep gegrepen om die rela tie te 'verzoeten'. Een kinder hand is immers gauw gevuld. Na deze interessante voor dracht kreeg de verpleger J De Schepper een hartelijl applaus en volgde er no( een gezamelijke besprekinj en een uiterst gezellig sa menzijn. (Zonder borrels er snoepgoed!!?) J.D.B ware men' inspi teur; dent Burg bracl spra; van hoe een voor ders 't bij was lijk 2 ren heid ingerichj i 13 uur Voortaan worden alle verenigingen verzocht hun aankondi gingen voor hun activiteiten in Erembodegem door tt sturen op volgend adres: Jo De Bruyn, Verbindingsstraa 16, 9440 Erembodegem of telefoneer 053/77.46.ert Fietsencross voor jeugd Op zaterdag 11 oktober wordt er een fietsencross ingericf in de Termurenlaan, rechtover de Piste. Training om start om 14 uur. K.W.B. Terjoden Op vrijdag 10 oktober worden alle leden verwacht in dt parochiezaal van Terjoden voor een vergadering. Aanvanj 20 uur. Hobbyclub Op maandag 13 oktober kunnen alle gepensioneerder terecht in de parochiezaal van Terjoden voor een creatievf hobbyclub. Aanvang 14 uur. Rozenkrans Gedurende de oktobermaand wordt tijdens de week vow de avondmis van 18.45 uur de Rozenkrans gebeden. Chris ten gezinnen worden van harte verwacht. St.-Pieterspenning Bij een huisbezoek van de parochiepriesters tijdens dt maanden oktober, november, december kan men eer vrijwillige bijdrage leveren voor het werk van de St, Pieterspenning. Postzegelclub Dendria ledereen die geinteresseerd is in postzegels, of gewooi eens een kijkje wil nemen, wordt vriendelijk uitgenodigd oj de eerstvolgende vergadering en dit in de parochiezaal o| zondag 12 oktober te 10 uur. Koorrepetitie Op donderdag 16 oktober repeteert het koor in de Crypte eii dit vanaf 19.30 uur. Doggenkermis Op zaterdag 11, zondag 12 en maandag 13 oktober organi seert café 't Vissershof een T.D. vanaf 18 uur met D.J. René Op dinsdag zorgt 't Vissershof, Kleistraat 81 Erembodegen ook voor een Gratis Gerrebolling voor vrouwen én manner naar prachtige prijzen. J.D.B In Erembodegem hebben de parochiepriesters een ikonen actie gelanceerd als steun, die écht broodnodig is, aan het Parochiehuis, ledereen is er van overtuigd dat dringende herstellingen aan het dak en aan de binneninrichting meer dan noodzakelijk zijn. Vooreerst gingen de parochiepries ters op zoek naar een passende afbeelding van het beeld van Onze Lieve Vrouw Termuren. De oplossing werd gevonden in een dia-montage van de parochie, die een aantal jaren terug werd vertoond. Van de buitengewoon ge- gen willen O.L. Vrouw, die slaagde dia's werden afdruk- zovele generaties de hoeve ken op proef genomen en Ter Halen schraagde, zien het resultaat was opmerke- als ondersteuning van het lijk. Van de afbeelding O.L. parochiehuis. Tevens zijn al- Vrouw Termuren werden Ie Mariavereerders ervan 100 grote en 100 kleine iko- overtuigd dat Maria de ge nen vervaardigd op hout. En gronde godsvrucht zal be- het onthaal van deze prachti- vorderen en de verbonden- ge ikonen steeg uit boven heid met het Kapelleke Ter- ieders verwachtingen. Ze muren nog zal versterken, gingen werkelijk weg als Het wijdvermaarde beeld warme broodjes.... van O.L. Vrouw is een kleine Bij het afscheid van E.H. Ee- schilderij op eikehout. Het man werden de eerste wordt TER MUREN ge- exemplaren als dank voor naamd, omdat het vroeger hem voorbehouden vanuit hing aan een muur van het de parochie. Toen reeds was klooster. (Dit klooster be de verkoop succesvol: meer hoorde vroeger toe aan de dan 80 ikonen gingen over abdij van Groenenbriele te de 'toonbank'. Vele gelovi- Gent). Vervolgens werd er van het vrije tijdscomité van ^S^BHdA yM>g| Aalst. Hij legde er de nadruk MB op dat het een zeer fijne MP wedstrijd was geweest on- WgA danks een 'boycot' van een SjPSl bepaalde club. Ook richtte n hij een dankwoordje tot de mensen die zich enorm heb- I ben 'n9esPannen voor een onberispelijk verloop. Een bijzondere pluim gaat naar MSB - Vader en Zoon Verleysen, R. 3p0y Van Cauter, Felix Vos en Ka- MTy/' a miel Van Der Burght. BfJ-JiM I Deze geslaagde activiteit werd besloten met een fer- me dronk op de winnaar en B nadien op de.... verliezers. Er ViTl^ werd nog lang nagepraat MMIiMHMMMlii^^BM^I^HHBBBBUHii over de gemiste kansen er waren er zelfs bij die be- Roger Vinck 1979) poseert fier als een pauw met zijn weerden dat ze bijna een fantastische vangst; een reuze karper, (archieffoto) walvis hadden gevangen! I J.D.B. K.A.V. Erembodegem richtte verleden week-end een inter essante samenkomst voor alleenstaanden in. De Heer Jan De Schepper, succesvol verpleger bij de nooddienst 900, O.L. Vrouweziekenhuis te Aalst had het over een bijzonder hedendaags probleem: «Een pilletje, een borrel, een snoep je... gewoonte of verslaving??» In zijn voordracht maakte hij ons duidelijk dat we leven in een sterk veranderende we reld. En dit heeft zijn positie ve, maar natuurlijk ook zijn negatieve gevolgen voor on ze lichamelijke en geestelijke gezondheid. De materiële welstand waaraan wij meer en meer gewend geraken vergroot ontegenzeggelijk de hoge eisen die wij aan ons lichamelijk welzijn zul len stellen. Van de toene mende vrije tijd waartoe wij beschikken, willen wij totaal vrij van die vervelende licha melijke klachten genieten. En om dat te verwezenlijken zullen wij gezonder moeten leven. In de eerste plaats zullen wij moeten overstap pen van de curatieve ge zondheidszorg (het genezen van aandoeningen) naar de prevantieve. Maar daarnaast beschikken wij ook nog over een arsenaal aan genees middelen, dat ons in staat stelt aandoeningen weg te nemen. Op dit ogenblik kunnen de geneesheren kiezen tussen 8.000 specialiteiten. En de mens is nog altijd dezelfde gebleven en nog altijd even moeilijk ervan te overtuigen van zijn lichaam geen medi cijnkast te maken. Jaarlijks slikken de Belgen 25 miljoen kilogram geneesmiddelen en daarvoor betalen ze on geveer 30 miljard frank. De grootste verbruiker is de vrouw van 65 jaar en meer. Waarom verkopen genees middelen als warme brood jes? De grootste oorzaak is wellicht het feit dat het ge neesmiddel niet aanzien wordt als een gevaarlijk be standdeel waarvan het ver bruik moet beperkt worden tot de noodzakelijke medi sche zorgen, maar als een gewoon dagelijks consump tie-artikel. En hierbij worden de gevaren meestal ernstig onderschat. Maar sommige ziekten kunnen niet door moeder natuur genezen worden. Daarbij kan een deskundig gekozen genees middel een handje helpen. Daartegen zijn geen bezwa ren. Dat zegt het gezond ver stand. Ten tweede sprak Jan De Schepper over het begrip Al cohol. Hij maakte ons duide lijk dat alcohol een genot middel is, dat in vrijwel alle lagen van de bevolking aan wezig is, meer nog totaal ingeburgerd is. Alcohol kan verslavend werken en is dan de rechtstreekse aanleiding Herberg 't Vissershof met daarachter gelegen de*visrijke vijver van dhr. Seghers. (Archieffoto) Op donderdag 24 september jl. werd het 5-jarig bestaan van het rustoord «De Hopperank» te Erembodegem gevierd. Onder de aanwezigen waren ondermeer de heer Eddy Dierickx, waarnemend voorzitter van het O.C.M.W.-Aalst, Mevrouw Bourgeois en de heren Mertens, De Veylder en Rousseau, raadsleden van het OCMW-Aalst De heer Eddy Dierickx feliciteerde in naam van de heer voorzitter Martin Van der Speeten, verhinderd wegens ziekte alle personeelsleden van het rustoord voor hun spontane inzet tijdens de voorbije vijf jaar en gaf daarna ook nog een korte historiek over de groei van het rustoord. De eerste steenlegging van het rustoord vond plaats op 12 september 1970 en de officiële opening had plaats op 23 november 1975 Het rustoord werd dan op 1 april 1977 bij fusie overgenomen door het O.C.M.W.-Aalst Vanaf de opening tot heden waren reeds 150 bejaarden ingezetenen van het rustoord, waren er 45 overlijdens en zijn er 10 bejaarden vertrokken uit het rustoord, waarvan 3 uit vrije wil en 7 om gezondheidsredenen. Sedert december 1978 worden ook vanuit het rustoord warme maaltijden aan huis besteld, momenteel zijn er dat ongeveer 108 per dag. (Per) 16

De Voorpost | 1980 | | pagina 10