MUNCHNER MOTETTENCHOR: STUDIE IN PIANISSIMO AKADEMIEJAAR I.H.R. - C.T.L. AALST PLECHTIG GEOPEND 23 Tewerkgestelde werklozen kregen hun ontslagbrief het linnen doek Leven onder sociale hemel op ekonomisch kerkhof! TELEX OPENBARE WERKEN De Voorpost - 10,10.1980 -.11 Het Festival is dood, leve het Festivall Hoe hoog de ogen op de geworpen dobbelstenen waren, moet u zelf maar uitmaken. De dames en heren die het allemaal mogelijk maakten, de mapmakers en telefoonbel- lers, de podiumbouwers en speechschrijvers, de ovatiein- cetters en kaartkopers. de achter-pilaarzitters en pilaarbij- ^lers, de kerkleners en stoelzetters. de toastbereiders en telaatkomers, ze zijn bedankt voor de inzet, en ze wezen [elauwerd en gelouterd. De langverwachte en nerveus rfgetelde reeks van vijf zit er op. Volgens mijn zeer beschei den (maar overigens altijd juiste) mening varieerde het peil van gewoon goed tot uniek. Dat is natuurlijk puur subjectief, en om subjectivi teit in het kwadraat te horen moet je maar na afloop van een concert je oor aan de uitgang van de kerk te luis teren leggen. Daar viert de individuele expressie en emotie hoogtij. Het Festival draagt zo te zien nog veel meer bij tot ontplooiing van het individu dan er vermoed •ordt. Hans Zöbeley, de dirigent van het Munchner Motet- tenchor heeft het program ma met een enorm gevoel voor evenwicht opgebouwd. Zo zijn in het eerste gedeelte de vokale stukken afgewis seld met enkele fanfares. Er is er eentje van Gabrieli, van Lassus en van Taveg- gio. Deze uitpakmuziek, met de oude wortels in de blaas muziek van Desprez krijgt bij deze componisten het volmaakte glinsterbeeld. Schütz waait zelfs nog even door de noten, en natuurlijk is de klank van het dub- belkwartet (trompetten te gen donkere trombones) met de afwisselende samen spraak uitstekend geschikt om de hele kerk vol klette rende noten te hangen. Die pgaand is ze niet, zelfs niet ademloos overrompelend, maar wel geïntegreerd in de renaissancegeest en functioneel: de eredienst menselijker en prettiger ma ken, kortom genieten van elk ogenblik. Het is een klank die in een kerkruimte past, en als je ze daar weg haalt wordt het iets als de Derde van Beethoven op glasharmonium spelen. Het interessantste van de avond kwam natuurlijk uit de vokale hoek. Het koor is een volumineuze bedoening en hun talenten komen straks uitgebreid aan bod, maar eerst iets anders. Ik weet niet hoeveel lijnen en bladzijden ik hier al ge schreven heb om te pleiten voor een orkest- en koor- tucht in alle minuscule de tails. Dat gaat van de mond houden tijdens de maten rust en gelijktijdig papier- draaien (wat ze allemaal de den) tot volslagen uniformi teit in het uniform en de muziekmappen. Een dame die het podium beklimt met een handtas over de schou ders, de eerste rij waar van links naar rechts een map, een halve map. geen map en een geplooide map te zien is, dat doet me kriebe lig over de stoel schuiven. Ik moet ter vergelijking even aan I Musici denken, die niet alleen gelijktijdig speelden, maar zelfs gelijk tijdig het publiek groetten. Dat heeft natuurlijk alle maal met muziek niets te maken, maar het heeft zeer veel met concertgaan te ma ken. Dat een koor uit het Festival op een bepaald ogenblik, zoals het eerste het slechtste dorpskoor staat in te zoemen, doet me zelfs even verbijsterend op kijken. Naar de goeie zaken: het vokaal gedeelte zet in met het 'Ave Maria' van Deprez. Dat de dirigent het vooraan in de cyclus plaatst is niet alleen om chronologische maar beslist ook om puur koortechnische reden. Het is een ideaal stuk om de toe hoorders in de sfeer te bren gen, en tevens om zich langs een uiterst eenvoudi ge melodie in te zingen. Het motet zelf is van een verbe ten eenvoud. Het is op zicht zingbaar, ook al omdat de vier stemmen elkaar in pure canonstijl nagaan. Direkt al komt de schoonheid van de vrouwenstemmen in de al ternerende frasen naar voor. Vooral de sopranen geven hier al een voorsmaak van de subtiele doseringskracht van hun volume. De homofo- ne blokken zijn ontroerend als de ventjes uit een kin dertekening, en de dirigent puurt uit de neerbuigende melodielijn een maximum aan expressie zodat de rus ten een geladenheid krijgen die al aan een romantieker Bruckner doen denken. Zeer mooi is de slotzin, waarin Josquin in tegenstelling tot zijn typerende afsluiting de laatste vier maten onveran derd laat voortvloeien, zo dat het 'Amen' met de uit waaiende bidsfeer een tijde- loos 'het weze zo' uitstraalt. Koren die zichzelf au sérieux nemen, en uit de dagelijkse bombastische rimram wil len geraken zouden dit werk eens moeten instuderen. De vertolking van het Motetten- koor bewees ook al schreef Josquin het voor mannenkoor (knaap, tenor, tenor, bas) dat de trans scriptie voor gemengd koor het biddend karakter totaal behoudt en ook onder deze vorm unieke schoonheid draagt. Van Bruckner hoorden we de 4 Graduale, 4 parels uit het snoer der romantische kerkmuziek. Het is me (tus sen haakjes) niet erg duide lijk waarom een duidelijk geestelijk-geïnspireerd con cert telkens moet onderbro ken worden door profaan applaus, en het is me hele maal niet duidelijk dat dit extra moest gedaan worden tijdens dit 'kwartet'. Je kan even goed na elk nummer uit een Passie met de han den zitten zwieren. Bruckners religieuze over tuiging zit diep verweven in deze overgevoelsvolle mu ziek. Typerend is hierbij het kleuren van de teksten, het subtiel behandèlen van de baslijn, de vliesdunne sop raanaanduiding die door de dirigent bijna uit de lucht gegrepen wordt, de dyna misch onrustuitstralende rusten, en de hoge muur die opgetrokken wordt tussen de verschillende pianoaan duidingen. Het meest be kende stuk 'Locus Iste' (dat achteraf zal worden gebis seerd) wordt hier een schoolvoorbeeld van roman tische muziek zonder stroop. zonder lijm en zonder pathe tisch geloei. Ze hebben alle gevaarlijke klippen (voor slagen als molenstenen, glibberende tenorinzetten, en het onbeheerst ademen) meesterlijk genomen. De pauze wordt bekroond met een extraatje 'Warum ist das Leben gegeben' van Brahms. De dirigent oor deelde zeer terecht dat de tekst in dit geval van het hoogste belang was en las dus de integrale van het vier delen tellend stuk voor. Het motet zelf is zo van Brahms' compositiekunst door wrocht, dat het zeer interes sant wordt om de rode draad van de geschiedenis van het romantisch motet in dit con cert te volgen. Veel moder ner, maar nog steeds vol romantische wortels zijn de 'Geistliche Gesange. op 138' van Reger. De man wordt maar niet populair, noch voor zijn orkestraal, noch voor zijn orgel, noch voor zijn koorwerk. Bovendien blijven zelfs gerenommeer de koren er ver vandaan om dat zijn motetten moeilijk zijn, duister, soms zelfs ver warrend. Daarmee wordt de vicieuze cirkel nog maar eens gesloten. Het chromatisch, zeer ex pressief zingen, de verwer king van de prachtige eind- akkoorden, de huiverende tegenstelling van de donke re mannenstemmen en de eindloze sopranen, aarde en hemel, en de hele kunst van Reger die je omschrijven kan als de weemoedige on macht om het voorbijgaande leven, ddt zingen is dé ver dienste van het koor en de avond. Wat kwam en komt Ter gelegenheid van de opening van het akademiejaar 1980-81 aan de Industriële Hogeschool van het Rijk C.T.L., universitaire kandidaturen aan de Boudewijnlaan en Voor uitzichtstraat 119 te Aalst liep de feestzaal van het stadhuis bomvol. Na het gebruikelijk «akademisch kwartuurtje» wachten waren er de kabinetschef van minister Calewaert, parle mentairen, andere politieke mandatarissen, direkteurs- en inspekteurs-generaal, adviseurs, studieprefekten, direk teurs en industriëlen. Uiteraard ook professoren en stu denten. Burgemeester D'haeseleer bracht in zijn openingstoe spraak een realistisch beeld van de huidige toestand dat, hoe somber ook, uiteindelijk een hoopvolle boodschap voor de studenten, de lei ders van morgen, bevatte. In 't bijzijn van zoveel jongeren was het voor spreker moei lijk zijn gehoor te konfronte- ren met de harde werkelijk heid, met onweerlegbare feiten. Het gezegde van minister Mare Eyskens parafraserend «We leven onder een sociale hemel op een ekonomisch kerkhof» had hij het over de bedrijfswereld die werd be schouwd als een melkkoe uit wiens karkas de biefstukken werden gesneden en die dan de woestijn werd inge stuurd. Het breekpunt werd inder daad overschreden en de kraan van de ekonomie dichtgeschroefd, kraan waaruit de sociale wereld moet tappen. Rijstpap en gouden lepeltjes worden te veel als verworven rechten beschouwd wat ons regel recht naar de gevreesde im passe leidt. De huidige krisis steunt op doorgedreven egoïsme, to tale onevenwichtigheid en tal van misbruiken met fi nanciële, het fiskale en so ciale fraude allerhande. Elk werkelijk indringend voor stel stuit op harde weer stand en leidt tot onontwar bare konfliksituaties. Astro nomen maar ook ekonomen, sociologen en andere insi ders vrezen dan ook voor een bijzonder slechter perio de waarbij het uur van de waarheid eerlang voor iede reen slaat en waarbij funda mentele opties voor de toe komst zullen moeten wor den vastgesteld. Duidelijke keuze en doortastentende aanpak dringen zich dan ook onvermijdelijk op. Burgemeester D'haeseleer ziet echter, na algemene be wustwording van het gevaar en diep ingrijpende maatre gelen waarbij verandering van ons alles levensstijl een must zal zijn, over vier jaar, tegen de periode dat deze studenten hopelijk hun ezelsvel behalen, een opkla ring van de situatie. Uit een konfrontatie met harde reali teiten worden nieuwe toe standen geboren, vooral als er leiders komen die naast deskundigheid en dinamis- me ook zullen tonen een hart te hebben. Over vier jaar hebben we dan deskundig geschoolden, mannen nodig die naast ge zond verstand ook ruim so ciaal-voelend zullen zijn. Voor de Industriële Hoge school, zo voor professoren als voor studenten, wordt dit uiteraard een zware opgave. Aan de studenten wenst spreker de moed de hand zijn hoogvliegers uit de koorliteratuur, maar stuk voor stuk verworven en dankbare composities, uit voeringen zonder risico's. Reger zingen, Reger met zijn dichte, zware, mist-moeilij- ke muziek, en dat op zo'n klare bijna elegante wijze is een verdienste die de bloem van de avond vormt. Het slot draagt de naam van Mendelssohn: de Psalmen 43. 91, en 100. Merkwaardig genoeg laat de dirigent de 8-stemmige psalm versterken met het dubbel koperkwartet, noch tans werd de compositie a- capella geschreven. Ik hoor de de psalmen onlangs nog op een concertavond van 'Musica Nova' uit Boom, een van onze beste koren, zeker op Festivalpeil maar helaas aan de verkeerde kant van de grens geboren. Ze liggen qua moeilijkheid in het be reik van alle geroutineerde koren, en ze zijn in hun Men- delssohnse eenvoud en charme overrompelend en dadelijk 'veroverend'. Hun schoonheid zit niet alleen in de melodieafwerking maar vooral in het uitbouwen van de partituur, in het beheer sen van de climaxvoering. Het is een voorbeeld waarbij de vreugde van het zingen en beluisteren even groot kunnen zijn. Mendelssohns kunst nodigt uit om deel te nemen, het is een reclame voor beheerste en bereikba re kunst. Het gezang is belij dend, nauwelijks open gaand, de religieuze gevoe lens dadelijk herkenbaar. De romantiek zit tot in de binnenkant van de maten verweven, er waaien flar den van volksliederen voor bij, en de kopers geven het de allure van een nationaal gezang, maar bovenal is het tijdens de gehele lengte en diepte technisch en vokaal perfekt gebracht. Technisch en vokaal perfekt dat kan ook de slotconclusie zijn. En merkwaardig ge noeg is het ook, dat dat reu- zegrote koor, die grote be doening, het meest ontroe rend is tijdens de heel stille, de heel klein geschreven noten. Een Festivalsymptoom? F.C. schoen op te nemen tegen deze uitdaging. Na deze situatieschets met de sprankele hoop werden meer technische problemen op de korrel genomen. Zo had prof. VUB O. Steenhaut, CINEMA PALACE Benedenzaal «Escape from hel» is een film van Eduard Muller die in het Nederlands de titel «Uit het onttuchtkamp ontsnapt» draagt. Het is het verhaal van een seksuele maniak, Müller, die met zijn sadistische vrouw, Kate, de leiding heeft over een vrouwenkamp in het Zuid-Afrikaanse oer woud. Een nieuw aangekomen dokter tracht zoveel mogelijk het lot van de beklagenswaardige vrouwen te verzachten, maar Muller zet hem spoedig op zijn plaats. De mannen blijven voortdurend brutaal ge weld plegen en dit zet de vrouwen ertoe aan zich te organiseren. Aldus bereiden zij een ontsnapping voor waarbij een aantal onder hen zullen sneuvelen. Deze ontsnapping is daarenboven het begin van een aantal dramatische verwikkelingen tussen de mooie Zoyra en de verliefde dokter. Een film voor niet al te gevoelige kijkers. Studio In de studio loopt voor de tweede week de film «10». Deze film plaatste de wat in de vergeethoek geraakte Bolero van Ravel terug in de belangstelling. In de film wordt dit trouwens het thema waarop de amoe- reuze gebeurtenissen hun hoogtepunt bereiken. Club De «Roos» doet het eveneens goed in Aalst alhoewel men ook hier het einde voelt naderen. Wie het nog niet moest weten, deze film behandelt het korte, maar drukgevulde leven van een «ster» die een korte schittering aan het muziekfirmament haar plotse maar harde loopbaan, waarin zij weinig geluk ken de met de dood moet bekopen. De rol van de ster wordt voortreffelijk vertolkt door Bette Midler. CINEMA FEESTPALEIS Zaal 1 «Holocaust 2000» film van Alberto Demartino met Kirk Douglas, Agostina Belli en Simon Ward. De firma van Robert Caine krijgt de opdracht een kerncentrale te bouwen in een ontwikkelingsland. Op de plaats waar de centrale zal opgetrokken worden gaat Caine rondkijken met een persattaché, Sara. Ze ontdekken een grot, en op de wand staat een vreemde inscriptie, JESUS. De legende die aan deze inscriptie verbonden is verhaalt over de apoca- lyps. Robert Caine hecht geen belang aan dit domme bijgeloof, maar enkele dagen later wordt zijn vrouw gedood. Minister Harbin van het ontwikkelingsland waar de centrale moet komen zegt plots dat de bouw ervan niet op prijs wordt gesteld, alhoewel deze centrale een grote stap vooruit zou betekenen voor het land. De computer van de firma herhaalt boven dien steeds een merkwaardige wiskundige formule die achterste voor als «Jesus» wordt gelezen. Is dit allemaal toeval? Misschien wel, maar Caine stuit steeds op meer weerstand. Degenen die zich verzet ten tegen Caine's plannen sterven allen in myste- rieuse omstandigheden. En dan ontdekt men de ware leider van al deze tragische voorvallen: Caine's eigen zoon Angel. Sa men met Sara zal Caine alles doen om de mensheid van de ondergang te redden. Zaal 2 Nog maar eens een weekje voor «Can't stop the music». Zij zijn werkelijk niet te stoppen dat volke van «Village people». Zaal 3 Ook Sunny Boy» gaat zijn tweede week verlenging in. Samen met Suggar baby betekent dit meteen een zonnige, sexy-vakantie. S.J. voorzitter van de Vrien denkring, over «De Industriële Hogeschool en de Samenleving» waarbij o.m. de technologie in Ja pan te berde werden ge bracht en prof. RUG N. Schamp over «Chemische Zintuigen» m.b.t computers waarna direkteur W. Verheu gen het akademiejaar voor geopend verklaarde. Begonnen werd dan maar liefst met een drink. lh Door de Kerkfabriek van H. Hart te Aalst werd vorig jaar in de begroting een bedrag voorzien voor het uitvoeren van schilderwerken. Aangezien inmiddels besloten werd de verwarmingsinstallatie te vernieu wen en tevens de verouderde installatie van elektrici teit aan te passen, bleek het niet opportuun tot de schilderswerken over te gaan. Tevens werd door de gemeenteraad, in zitting van 3 november 1977, een beslissing van de Kerkraad goed gekeurd voor het uitvoeren van de herstellingswerken aan kroonlijsten, daken en glaswerken. Uit laatstgenoemd dossier werd een gedeelte geno men voor «dringende herstellingswerken» teneinde de schade te beperken. Voor dit dossier, dat geraamd wordt op een bedrag van 1.682.104 fr. wordt gevraagd onmiddellijk de nodige aanbesteding te mogen uit schrijven, teneinde begin 1981 tot de uitvoering van deze behoudswerken te kunnen overgaan. Aangezien het hier dringende herstellingswerken be treft en bedoeld kerkgebouw niet toebehoort tot de geklasseerde kerken zal de uitgave hieraan verbonden volledig ten laste vallen van de stad Aalst. De stad Aalst zal overgaan tot de aankoop van een lichte vrachtwagen met dubbele kabine en driezijdige kipbak. De wagen zal uitgerust zijn met een dieselmotor en een hoogst toegelaten gewicht van ongeveer 7.500 kg. Deze wagen wordt aangekocht in vervanging van een versleten, oude wagen. De wagen zal speciaal uitgerust worden voor het gebruik door de dienst Gebouwen. Tot de aankoop zal overgegaan worden ingevolge een beperkte offerteaanvraag en de kostprijs wordt geraamd op 904.800 fr. De stad Aalst zal overgaan tot de aankoop van twee zend-ontvangsttoestellen ten behoeve van de politie diensten. Deze radiotoestellen zijn bestemd om in te bouwen in de 2 personenwagens die in de loop van augustus werden in dienst genomen. Het zijn 10 W. toestellen die op de politiefrekwentie ingesteld worden. De uitgaven hieraan verbonden worden geraamd op 88.183 fr. Met de aannemer die de centrale verwarming van het stadhuis uitgevoerd heeft wordt een onderhandse overeenkomst afgesloten voor het aankopen van de materialen voor het uitvoeren van de verwarming op de zolder waar de algemene administratie komt. Het betreft hier voornamelijk: buizen, thermostaat, aanpassing van het algemeen bord centrale verwar ming, aanpassing van de collector met circulatie- pomp. De uitgaven hieraan verbonden worden ge raamd op 189.625 fr. BTW inbegrepen. In 1979 werden twee ontwerpen opgemaakt voor het vernieuwen van de daken van de stadsgebouwen gelegen langsheen de vroegere «Oude Dender». Het betreft enerzijds de daken van het gedeelte Mu seum anderzijds een deel van het Academiegebouw. Hiervoor werden aanbestedingen uitgeschreven en is men tot de uitvoering van de werken overgegaan. In de loop van 1981 zou in opvolging van de voor noemde werken de vernieuwing kunnen doorgaan van de daken van een deel van het Academiegebouw gelegen links van de binnenkoer en palend aan de Oude Kapel. De vernieuwing van laatstgenoemde daken zou een bijzondere verbetering betekenen voor de klassen op het gelijkvloers en tegelijk de mogelijkheid bieden voor aanpassing van de zolders onder dit vernieuwd dak. Om deze redenen wordt dan ook een afzonderlijk dossier opgemaakt met het oog op het inrichten van bijkomende kunstateliers. De werken voor het vernieuwen van de daken worden geraamd op 1.849.836 fr., deze voor de afwerking van de zolder op 2.323.156 fr. Op 31.1.1979 werd het principe goedgekeurd en de administratieve werkwijze bepaald voor de aanbeste ding, de uitvoering en het toezicht van de riolerings werken volgens het Algemeen Rioleringsplan Kerre- broek. Op 3.9.1980 werd door de Minister van de Vlaamse Gemeenschap een schrijven gericht aan de heer Goevemeur waarbij de principiële belofte van staats- toelage op de rioleringswerken werd bepaald. In hetzelfde schrijven werd gevraagd de raming aan te passen aan het huidige prijzenpeil. Er waren ook opmerkingen i.v.m. het technisch gedeelte. De ra ming en het technisch gedeelte werden aangepast en zopas door de gemeenteraad goedgekeurd. De conciërgewoning in de Kattestraat behoort tot de gebouwen waarin een gedeelte van de bibliotheek, de dienst onderwijs en kuituur, de dienst militie en de afdeling bevolking zijn ondergebracht. Deze conciërgewoning is zeer oud en biedt geen enkel komfort zodat het noodzakelijk is deze uit te rusten met een keukeninrichting die tevens gedeeltelijk dienst doet voor de voorziening van de verschillende diensten. Er werd prijs gevraagd aan een daartoe gespecialiseerde firma en de uitrusting met de nood zakelijke kasten komt neer op een uitgave van 123.500 fr. BTW inbegrepen. Reeds bij de aanvang van de jongste raadszitting had oppositielid Raymond Uyttersprot (CVP) allusie gemaakt op het ontslag dat 23 personeelsleden van de stad Aalst gekregen hadden. Het betrof hier tewerkgestelde werklo zen wier kontrakt niet vernieuwd werd, en die aldus terug naar de werkloosheid verwezen werden. De ganse problematiek kwam ook ter sprake op de perskonferentie, die daags na elke gemeenteraad door het Schepenkollege gehou den wordt. Hierbij bleek dat de afvloeiing van het perso neel gebeurde op basis van een evaluatieverslag dat op gemaakt werd door de be trokken diensthoofden. Die elementen, die ingevolge deze verslagen en rekening houdend met hun mogelijk heden een minst gunstige kwotatie kregen werden niet langer in stadsdienst gehouden. Volgens Burge- deelde kunnen nog andere personeelsleden volgen. «Het is gedaan met St. Maarten spelen» zo werd letterlijk gezegd, dit om re den dat het stadsbestuur moet en zal besparen. De burgemeester wees er nog op dat een dergelijke beslis sing voor het schepenkolle ge menselijk en sociaal ver van aangenaam is en dage lijks ondervond hij nog per soonlijk de weerslag van deze maatregel. Nochtans had volgens hem het kolle ge volledig vertrouwen ge steld in de evaluatie van de diensthoofden. De kritiek van de CVP-oppositie dat mensen, die ondanks de kwotering «goed» achter hun naam, toch ontslagen werden, werd door hem weerlegt. Volgens de heer D'haeseleer is het niet bewe zen dat er een onrechtvaar digheid zou plaatsgehad hebben, zoniet zou het sche penkollege terzake op treden. Uit de verstrekte uitleg bleek verder dat er geen mensen ontslagen werden die aangenomen waren vóór 1.1.1978, zijn de de datum waarop de huidige bestuursmeerderheid de macht in handen nam, zo dat men het stadsbestuur niet kon verwijten dat zij een «politieke stunt» uit haalden. Ook schepen van Financiën Gaston Van den Eede mengde zich in het debat met de mededeling dat er op dit ogenblik nog 147 te werkgestelde werklozen aan het stadsbestuur werk zaam zijn. Gemiddeld dient hiervoor zowat 50% van de loonkosten terugbetaald te worden aan de Rijksdienst voor Arbeidsvoorziening. Rekening houdend met een gemiddelde loonkost van 500.000 F per jaar kan men zelf uitrekenen welke be sparing er met de huidige afdankingen gerealiseerd werd. Verder werd nog me degedeeld dat de beslissing tot afdanking slechts on langs werd genomen, om dat de vrees niet ongegrond is dat tengevolge van de huidige financiële toestand van de stad Aalst er een ogenblik kan komen dat de vast benoemde medewer kers niet meer betaald kun nen worden, terwijl de te- werkgestelden dit wel zul len zijn vermits zij hun loon ontvangen van de RVA. Een dergelijke anomalie is natuurlijk niet te verant woorden, zeker wanneer men rekening houdt met het feit dat de stad Aalst reeds over een uitgebreid personeelskader beschikt. «De personeelslast moet ge milderd worden» aldus schepen Van den Eede, die hiervoor drie konkrete re denen opgaf. Zo zijn er vooreerst de re gels en normen die opge legd worden door de hogere overheid, en die aansturen op bezuinigingen, ook op het vlak van de personeels uitgaven. Ten tweede is er het feit dat de personeels lasten zeer zwaar doorwe gen op het stadsbudget. Zo wat 60% van alle uitgaven gaan naar het personeel. Rekening houdend met het feit dat de uitgaven van de stad Aalst veel hoger zijn dan de inkomsten, beschikt men op bepaalde ogenblik ken iver geen thesauriemo gelijkheden meer om de meest kourante uitgaven te verwezenlijken. Hierbij komt nog dat heel wat geld noodzakelijk is om de dage lijkse werken te kunnen uitvoeren. Als men perso neel heeft, moet men dit personeel ook werk kunnen geven, en materiaal kun nen kopen waarmee dit per soneel kan werken. De schepen van Financiën wees tenslotte op het feit dat de stad een zeer grote leningslast te dragen heeft. Dit jaar alleen bedraagt de ze last zowat 400 miljoen. Dit alles heeft tot gevolg dat de huidige afdankingen zichzelf opgedrongen heb ben. De toestand blijkt trou wens niet geheel nieuw te zijn. Zo werden ooi?voor de BTK-projekten heel wat las ten overgedragen op de ge meenten. Aldus dient men voor dit supplementair personeel te voorzien in een bureau, een telefoon, een wagen waar mee zij zich zo nodig kun nen verplaatsen, enz dit al les ten laste van de Aalster- se gemeenschap. Voor 1980 bedroegen deze uitgaven reeds 4 miljoen frank. Desondanks werden vijf nieuwe BTK-projekten aan gevraagd, evenwel zonder dat de stad Aalst hoeft tus sen te komen in de loonkos ten. Deze projekten zullen dus goedkoper zijn, daar men reeds over de nodige werkakkomodatie be schikt. Terloops wees de burge meester erop dat het moge lijk zal worden dat te werkgestelde werklozen, die buitendienst verrichten tijdens de wintermaanden zullen moeten afvloeien. Daartegenover staat dan weer dat sommige dien sten, zoals de stedelijke jeugddienst en de komputerafdeling, bijna uitsluitend met BTK-'ers werkt. Ondanks het reeds uitgebreide nieuwe kader werden dergelijke funkties niet voorzien. Op de lange duur zal men toch uit zui nigheidsoverwegingen moeten overgaan tot het be volken van deze diensten met vaste personeelsleden. Na de berekening van de financiële weerslag zal het schepenkollege voor vol gend jaar beslissen welke vakante plaatsen in de per- soneelskaders van de admi nistratie de diensten, de po litie en de brandweer nog kunnen bezet worden. Met de huidige reeks afdan kingen wordt meteen het reeds berucht geworden in- tervieuw voor BRT 2 van schepen van financiën Van den Eede terug volop ak- tueel. Daarin voorspelde hij reeds dat de financiële mid delen van de stad Aalst niet langer toelieten om de meer dan driehonderd BTK'ers en tewerkgestelde werklo zen in dienst te houden. Te gen deze verklaringen kwam er onmiddellijk fel protest van socialistische zijde, dit bij monde van eer ste schepen Monsieur. Het ziet er echter naar uit dat deze partij, door de omstan digheden gedwongen, ten slotte het onderspit zal moéten delven in deze pro blematiek. VEHE

De Voorpost | 1980 | | pagina 11