Harmonie St.-Cecilia Lede wil het anders dan anders. CMBV werkt verzekeringskennis bij AKTIVITEITEN TE AFFLIGEM Ct De Voorpost - 10.10.1980 - 13 Op 20 september liep de zaal Volkskring eivol. De Leedse de lied werd een Russische Harmonie Sinte-Cecilia richtte die avond haar eerste koor- uitgave van een soldaten- zangavond in, uniek in de streek. lied. Vooral het «gekapte» Naar Leedse gewoonte werd er echter met een veertigtal einde viel erg in de smaak, minuten gestart. Maar reeds van in het begin bewees de De kwotering: 33 punten Leedse Harmonie dat het een suksesvolle avond zou Het tweede koor, Sint-Gre- wordenen dat werd het ook. Het muziek speelde een paar gorius uit Oordegem was lustige marchen die door jong en oud fel gewaardeerd een kerkkoor. Het eerste op- werden. treden gebeurde op Sinksen De harmonie, zo een 38 spe- Omwille van de objektiviteit Iers sterk, waren voor het speelde de harmonie een in- podium geïnstalleerd. Onder strumentaal gedeelte tussen de biezonder kundige lei- de diverse koor-optredens, ding van de heer Van Mige- De bedoeling hiervan was koor nummer drie werd aan gekondigd. Het betrof hier Blij en Vrolijk uit Lede, een koor samengesteld uit men sen van de derde leeftijd. In die optiek was de groep zeker en vast al bewonde renswaardig. De dames en heren traden doodgewoon 1972 onder de leiding van de op, zonder uniform en zon- Het gevarieerd ritme en ae meerstemmige uitvoering werden zeer gewaardeerd. Men moest het geheel be wonderend ondergaan. Het soliede tenoren-stem. Deze betrof hier wel een arrange- weze gezegd: dit koor heeft zeer mooie uitvoering kreeg ment daterend uit 1550 en op één jaar tijd een volledige van de hand van Pierre Car- gedaanteverwisseling maal een zeven en drie maal een zes van de jury. Wij gaven «heel verdoken» een negen.Tot slot mochten we nog genieten van «Rosa- munde», een lied van Jan De ton. «The winter of life» dergaan en is om te rekenen werd neuriënd ingezet. Hier bij de besten reeds werd het duidelijk dat Ook het derde lied bewees het geen gelegenheidskoor dat er serieus werk wordt rode, werd een prachtig mu- dat de herinnering aan het vorige koor werd uitgewist, zodat een juiste beoordeling kon volgen. De voorzitter ziekstukje «weggegeven> Het mag gezegd worden moest de prestatie van de vroeg de aanwezigen stil te harmonie gekwoteerd wor- 2jjn tijdens de optredens en den, de leden ervan moch- 2eker geen drank te be_ ten allemaal rekenen op een stellen, omdat alle koren - bienen, umudi cme huicm dikke «tien-plus». Maar het 2jcb probeerden te tonen op waren slechts de koren die mochten gekwoteerd wor den. In de zaal waren drie jury's voorzien: een jury die avond, openbaar stemde, eentje die geheim stemde en het pub liek. Voorzitter Emiel Vinck hun beste. Het werd, laat het ons toe te zeggen, een prachtige Het gemengd koor van Sint- Jan Berchmans uit Hofstade presenteerde het geheel. Hij ,rad ei vefzoek a|s verwelkomde de aanwezi- eerste op. Het koor werd meer dan 25 jaar geleden de eerste koorzangavond in icht als iscsh man. pHa innprirnt nnnpr r gen en beklemtoonde dat dit St.-Gregorius Oordegem volgde Hofstade op dit amper 2 jaar bestaande koor behaalde de 4e plaats en kreeg de aanmoedigingsprijs. (Rik) was, maar dat het alle door- geleverd, «Deim Kronen Mets op muziek van Hugo winterde mensen in het vak wirt» van K.H. Shilling werd Michielsen. waren, die hun uiterste best een Duitse uitgave van een deden om met hart en ziel volkslied. De dirigent be- op te treden. De enorme ge- wees dat hij zijn koor «ken- disciplineerde inzet van de de» en «in handen had». De zangers viel op. De uitslag uitvoering werd degelijk ver was geen verrassing: 44 zorgd. punten... De «Amazing Grace» werd Na «Schlaf, mein liebchen» echter een teleurstelling. Er kwam het gewaardeerd werden schoonheidsfoutjes «Reuzenlied». Een vierstem- genoteerd in de samenzang mige uitvoering van het én in de uitspraak. Diverse oud-Nederlands volkslied in episodes kwamen vals over, bewerking van Arthur Meu- wat natuurlijk veel punten lemans. De geoefende stem- kostte., men en de verzorgde uit- Het was overduidelijk: de voering zorgden voor een strijd ging tussen het Sint- doodstille zaal. De mensen Gregoriuskoor van Wetteren genoten van de uitvoering, (onbetwist leider) en het die in canonvorm werd aan- Leedse Sint-Ceciliakoor. geboden. De biezonder Wij pronostikeerden op het «lichte» wijze van zingen laatste koor, omdat zij het werd erg gewaardeerd: ge- aandurfden van langere uit- varieerd van lage en hoge voeringen te brengen. Het tonen (én stemmen) werd Wetters koor zong een het een bijzonder goed num- «kort» lied dat vlug voorbij mer. De kwotering was bie- was, aardig overkwam en uuupMi/Mi aio iyuioi.ii iiiaii" ingericht onder nenkoor Aanvankelijk was in Hp HarmnniP zonder hoog: 49 punten. veel punten kreeg. auspiciën van de Harmonie. het een kerkkoor. Zij traden I da"kt? de «nwezigen reeds herhaa,deli)k op in het voor de betoonde belang- V|aamse |and en s elling en deelde mee dat er overa| sukses sindsBvori slechts Vi|f koren mgeschre- ]aar werd het Mn d ven waren. Maar a dos de koor De heer Jos Van De, voorzitter, als de kwaliteit er Vurs, nam de |eidi waar is, zal het evengoed een ge noeglijke avond worden. Alle mannen waren gekleed in een zwart kostuum met Moesten er tien koren inge- grijze broek, de vrouwen schreven worden, het zou de droegen een zwarte rok met mensen wellicht beginnen een witte bloeze. Ééntje was vervelen. Het jury-systeem niet «in orde». Zij droeg een werd kort uitgelegd, en er gewone bloemetjesrok. Een werd medegedeeld dat er fejt waar de jury zwaar aan vooral zou gelet worden op tilde. De uitvoering van «Odi de diktie, de presentatie en et amo» werd zeer geslaagd natuurlijk het deelte. vokale ge- De jury A, die openbaar stemde, bestond uit me vrouw Van de Vijver, voorzit ster en lerares zang aan de gemeentelijke muziek school. Zij werd bijgestaan irjtua| muzjek van Ba_ Yvan Klinckaert ronH RonHpn ,„ac aan genoemd. De dirigent be wees het geheel zeer in de hand te hebben. De zangers keken zeer gedisciplineerd naar zijn bewegingen. De ju ry gaf vier maal een zeven en één zes. Het tweede lied «Steal Away», een negro- rend Renden, was een En gelstalig lied dat tweestem mig werd uitgevoerd. Vooral de uiterst precieze uitspraak viel erg op. Maar de aan dacht verslapte wat, toen na een adempauze niet meer gelijk «begonnen» werd. door de hh (koorlid te Gent), de heer Heirmans (ex-direkteur van de gemeentelijke muziek- school), de heer Arthur Van Migerode (chef van het «mu ziek») en de heer Jan De Cremer die een argusoog qua diktie zou aan de dag leggen. Als vijfde en onver- Toch noteerde men 35 pun- wachte lid werd verwei- ten. «Koekoek», een oud komd: de heer Karl Wittman, Vlaams volkslied in een be- Oostenrijker en verbonden werking van Renaat Mores, aan het toneel in Bonn. De werd fel gewaardeerd. Het jury B was samengesteld uit lied werd serieus subliem de heer Clinckspoor, onder- uitgevoerd tot groot genoe- wijzer en vroegere voorzitter gen van de aanwezigen. Er van de «Ontdek de Ster- viel een zalige stilte in de wedstrijd», de heer Jean- zaal, die elkeen liet genieten Claude Buys (notaris en lid van deze zang. Aan de ge- van de beheerraad van de zichten van de koorleden harmonie) en de heer Oos- was duidelijk te zien dat ze terlinck, leraar piano aan de zelfs van deze uitvoering g gemeentelijke school. noten. Toch werden maar 31 punten toegekend. Het vier- heer Jozef De Brouwer. Tot 1980 pleegde het koor alleen maar kerkdiensten op hoogdagen, plechtige ge beurtenissen en met de ker mis op te luisteren. Een eer ste optreden «buiten de kerk» werd genoteerd in 1978 in de Volkskring te Le de, wegens het jaar van het dorp. Ten voordele van de parochiale werken, trad het koor een tweede keer naar buiten op 28 januari 1979. Nu, in 1980, werd het eerste optreden in kompetitie ge pland. Van bij de inrichting van het koor is de begelei ding verzekerd door Geor ges De Meyer en berust de algemene leiding bij Jozef De Brouwer. Het koor bracht vier Vlaamse Liederen. Het moge opgemerkt worden dat dit koot het enige was die dit aandurfde. Als eerste song kregen we «Naar wat de dennen fluisteren» van Preud'homme op tekst van Jozef Simons. Vervolgens kon men genieten van «Glo ry Halleluja» en «lek segh adieu», een werk van een onbekend meester uit de 17de eeuw op muziek van Luc Maessens. Tenslotte werd nog «Mensen onder elkaar» gezongen, wat enorm veel bijval kende. De gescandeerde zang kwam best over, terwijl ook de tekst best te verstaan was. De soliste zong echter een ietsje vals, waarschijnlijk van de zenuwen, zodat het gefluister in de zaal toenam en de punten van de jury verminderden. De Blije muziek van de har monie veegde echter alle herinneringen weg en het der «plankenvrees». De heer Vinck deelde nog mee dat de jongste meer dan zestig jaar oud was en de oudste iets boven de zes tig In werkelijkheid was het zangkoor van de Kristelijke Bond der gepensioneerden «Blij en Vrolijk» slechts vier Na deze emotie mochten de De juryleden trokken zich te- aanwezigen even uitblazen rug in een belendend ver- Het vlotte lied werd voorge dragen in een vlot ritme. De op de muzikale tonen van de trek. De spanning steeg ten melodie was van het genre harmonie, deze maal geleid top. De onvolledige harmo- «meezinger», vlot te herken- door de heer Vinck, die zich nen en eenvoudig van tekst, ontpopte tot een volwaardig Wetteren blonk reeds uit van dirigent. Omstreeks tien uur bij het optreden. Dit koor, werd het laatste koor ver- Sint-Gregorius, heeft reeds wacht. Het Sint-Ceciliakoor enige beroepservaring. Het «Amice Cantores Lede» be- lentes jong. Men bracht lied- werd gesticht op 17 februari stond uit 18 dames en jes uit de tijd van toen. De 1946 door de heren Georges slechts 5 heren. De dirigent jongste zangeres was Gorré en Robert Magerman. kwam echter op zoals het slechts 60 jaar oud en de Deze laatste was precies 25 hoorde: hij kreeg voor eigen oudste telde ruim 75 jaar. De jaar koor-dirigent. In 1971 publiek een daverend ap- heer Cornelis Swerts zorgde werd de leidersrol overge- plaus. De heer Bosman zou nomen door de heer Jules zich ook ontpoppen als een Galmart en sedert 8 juni volwaardig kunstenaar. 1979 is de heer Herwia De De keuze van de gebrachte Munnyck dirigent. Sedert muziek was biezonder geluk- 1955 en dit tot in 1978 bleef kig: «Het slavenkoor» uit de voor de kundige leiding en begeleidde het koor met zijn «trekzak». Door de akkor- deon-begeleiding liep de koördinatie wat mank. Ook de stemmen kwamen niet het koor ononderbroken ge- opera Nabucco van Verdi synchroom over. Dit is na tuurlijk geen verwijt: we we ten allen dat stemmen van klasseerd in ere-divisie van werd reeds een eerste suk- het provinciaal zangkoortor- ses: door de Nederlandse nooi. In mei 1962 was het taal en de nodige crescen- zestigplussers niet hetzelfde finalist in de Europese beker do's werd het een boeiende luiden als deze van 30-of 40- voor gemengde koren (in uitvoering. «Steel away», jarigen. het kasino te Knokke). Op negro-spiritual op muziek Het eerste lied «Voor meer aktief van dit koor staan van B. Renden bleek een reeds een tweehonderdtal moeilijk genre, wat toch tot uitnodigingen, waaronder in de perfektie werd uitge- ontelbare gratis-koncerten voerd. in de sanatoria van Pellen berg, Sijsele, Proven, Bon heiden, Hijnsdaele, Mont- sur-Meuse en vele andere. Het koor trad ook reeds een paar keer in het buitenland op: in Geisweid (Sieger- land), Brakel. In 1972 werkte het koor mee aan twee uitvoeringen van Bachs Weinachtenoratorium door het O.R.T.F.-ensemble dan drie maal 20 ouderen» werd enorm gewaardeerd. «Het hutje bij de zee» kreeg een veel te lange inleiding van de dirigent-akkordeon- speler. Toch werd het een genietbare uitvoering, die hier en daar wel wat misliep, juist door de spelende diri gent. Die man, de heer Swerts, kon beide taken niet aan. Hoewel de aanwezigen enkele valse klanken noteer den, werd het optreden om merci te zeggen. Het «nach tegaaltje» op tekst van Dries van Rijsel, respektievelijk te De Hollander en op muziek Rijsel en te Wetteren. van Lode Dieltjens werd in- De dames werden aan de gezet door de vrouwen op twee uiteinden opgesteld en een hoge toon, die zorgde de heren vormden een mid- (hela pintjespakkers) bracht nog enkele gewaar deerde muziekjes. De ge wenste sfeer voor een prijs uitreiking werd echt bekomen Het was tenslotte mevrouw Van de Vijver die de uitslag bekend maakte: Blij en Vro lijk Lede eindigde op de vijf de plaats, Sint-Gregorius op de vierde en Hofstade op de derde plaats. Een awoe-ge- roep verstoorde even de proklamatie. Amici Lede kreeg een tweede plaats en Wetteren behoorde op de eerste plaats, wat reeds voorzien was. De dirigenten mochten allen een ere-plakket in ontvangst nemen. Toen begon echter de herrie: Hofstade wou niet op het podium komen. Toch werd er niet getreurd: alle verenigingen kregen bloe men en een serieuze prijs. Ook de juryleden (die wel een beetje subjektief waren ontvingen een ruiker. Het incident met Hofstade werd echter goed opgelost door voorzitter Vincke. Hij zegde dat het niet zo belang rijk is te winnen. Het is veel belangrijker mee te doen, wat een enorm applaus tot gevolg had. De voorzitter zei vervolgens: «Het is zeer sportief om hier mee te din gen. Wij, leden van de har monie, willen slechts het vo kale eens in de belangstel ling brengen, er wordt im mers te weinig gezongen. Hier is de vriendschap on derling bevorderd. Aan vaard sportief de uitslag, die is er tenslotte gekomen door drie jury's. Denk er aan: het is goed in eigen hart te kij ken en ervan te leren De buitengewone prijs van de harmonie ging naar Oor degem, als aanmoediging om het programma buiten de kerkmuziek te begelei den. De prijs van het publiek ging naar de bond der ge pensioneerden. Omwille van het specifieke én als aan moediging: doe zo voort! Verlustig uw oude dag met zingen! De chef van de harmonie kreeg eveneens een tuil bloemen, terwijl de harmo nie zelf een prachtig num mer ten beste gaf. Ondertus sen bereidde het winnend koor een «bis»-nummer voor: Brugge die schone, een lied dat fel gewaardeerd werd. Gelukkig kreeg de diri gent, die een volwaardig kunstenaar is, ook een tuil bloemen. Arthur Van Mige rode speelt als militair mee op verschillende taptoes, wat toch al wat wil zeggen. De kwaliteit van de muziek, geleverd door de harmonie, lag biezonder hoog. Het werd trouwens een prettige avond. Dat er weinig aanwe zige supporters of belang stellenden waren heeft met de zaak niks te maken. Het prima-initiatief verdient alle lof. Maar wij vragen ons af of de Ledenaars nog interes se hebben voor een kulture- le aktiviteit van een zo hoog gehalte? In het verleden bleef het absenteïsme een grote opdonder... Buiten Aimé De Brouwer was er niemand van de ge meenteraad aanwezig, of was het de schuld van het «biezonder goede weer»? aam voor een prettige vokale ver- denpaneel. Voor «Lal, la, la, rassing. De heren vielen ten je ne l'ose dire» kreeg men gepasten tijde in met een 44 punten toegekend. Blij en Vrolijk uit Lede als derde aan de beurt werd 5e en daarmee ook laatste in de stand. Doch de prijs van het publiek maakte alles goed voor deze ouden van dagen. Het (Rik) Na een lange vakantieperiode startte de C.M.B.V. opnieuw op dinsdag 23 september 1980, deze keer in het vroegere gemeentehuis van Hofstade. Het onderwerp dat in de belangstelling stond «de papieren huishouding», werd behandeld door de heer Peeters Walter. Tal van interessan te zaken werden aangeraakt, maar het is niet de bedoeling het zou trouwens te ver leiden om deze allemaal in herinnering te brengen. Enkele punten droegen in het bijzonder de belangstelling weg van de aanwezigen en daar we de indruk hadden dat deze niet altijd volledig duidelijk werden uiteengezet, is het niet zonder nut om deze kort te hernemen om aldus tegemoet te komen aan vragen waarmee men zonder twijfel na de vergadering is mee naar huis gegaan. Meer bepaald wordt de kwestie der verzekeringen bedoeld. Brand Deze verzekering omvat alle risico's die aan de verzeker de zaken worden toege bracht ten gevolge van brand. Men neemt aan dat dit woord betekent: het vuur vatten van een stof die daar toe in de gegeven omstan digheden niet bestemd is. De nadruk werd gelegd van een gebouw en van de ver antwoordelijkheid tegen over de buren. Immers, de wet bepaalt dat de huurder verantwoordelijk is voor brand, tenzij hij bewijst dat de brand ontstaan is door toeval of door een gebrek van het gebouw of dat de brand is overgeslagen van een naburig huis. Het bijzon der risico dat de huurder tegenover de eigenaar loopt wordt het «huurrisico» ge noemd en dat kan verzekerd worden. Alhoewel deze ver zekering bijzonder nuttig kan zijn, toch bestaat het nadeel dat de verzekeringsmaat schappij alleen de schade betaalt die het onmiddellijk gevolg is van de brand. An dere schade, bijvoorbeeld het verlies van de nuurprijs tijdens de heropbouw valt niet ten laste van de verzeke raar, maar de huurder moet ze wel betalen aan de eige naar. Diegenen die het huis be trekt waarin de brand is ont staan, kan soms aansprake lijk gesteld worden voor de schade die door de buren wordt geleden. Het risico van een dergelijke verant woordelijkheid kan men eveneens laten verzekeren om het even of de brand te wijten is aan een fout van de bewoner van het afgebrande huis en dat die fout de oor zaak is van zijn schade. Zeer dikwijls blijft de oorzaak van een brand ongekend zodat de gebuur ten gevolge van zijn bewijsmoeilijkheden niet zal vergoed worden. Dit in tegenstelling tot de verze kering van het huurrisico. Als hier de oorzaak van de brand onbekend blijft, moet de huurder (of zijn verzeke ringsmaatschappij) de eige naar schadeloosstellen. Veel verwarring bestaat rond het bedrag waarvoor een huis moet verzekerd worden. Dit is het probleem van de on der- en oververzekering. Onderverzekering Wil de verzekerde volledig vergoed worden, dan mag de waarde van het huis zoals die in de polis is aangeduid niet lager zijn dan de waarde ervan op het ogenblik van de brand. Is de waarde lager dan wordt de verzekerde in beginsel geacht zijn eigen verzekeraar te zijn voor het overige deel. Een eenvoudig cijfervoorbeeld moet toela ten de zaak duidelijk te ma ken. Een huis is verzekerd voor twee miljoen en is vier miljoen betalen, dus de tota le gedekte som. De andere helft is voor rekening van de eigenaar. Wordt het huis ge deeltelijk vernield en is de schade bijvoorbeeld drie miljoen, dan zal de eigenaar slechts 1,5 miljoen krijgen. Waarom slechts 1,5 miljoen terwijl er in de polis toch 2 miljoen stond? Omdat de maatschappij slechts ver goed in de mate van de ver houding tussen de verzeker de waarde en werkelijke waarde dus 2/4. Ook in dit voorbeeld wordt de verze kerde geacht zelf de helft van de schade te verzekeren en hij krijgt dus slechts 1,5 miljoen. Oververzekering Het gebeurt dat de eigenaar de waarde van de zaak op drijft en deze doet verzeke ren voor een bedrag dat gro ter is dan die totale waarde. Moest dit toegelaten zijn, dan zou het schadegeval voor de verzekerde een bron van winst kunnen zijn. )s de verzekerde bij het onder schrijven van de polis te goeder trouw dan is het con tract nietig wat betreft het bedrag dat de werkelijke waarde van de verzekerde zaak te boven gaat. Het ge deelte van de premie waar voor de maatschappij geen risico heeft gelopen moet ze terugbetalen. Is de verzeker de te kwader trouw en heeft hij met het doel bedrog te plegen de waarde van de zaak overdreven, dan is het contract in zijn geheel ver nietigbaar en zal de verzeke raar de volledige premie be houden. Waarborgfonds Op de vergadering bleek dat het bestaan van het motor waarborgfonds niet erg ge kend is. Daarom zeer hou ding in herinnering brengen wat daarover gezegd werd. Normaal is de burgerlijke aansprakelijkheid waartoe het gebruik van een auto aanleiding kan geven gedekt door een verzekering. Dit is ten andere verplicht door de wet van 1 juli 1965. Is de wagen die een ongeval ver oorzaakt nu niet verzekerde of is deze onbekend, door vluchtmisdrijf bijvoorbeeld, dan mogen de slachtoffers voor hun lichamelijke scha de vergoeding vragen aan Gemeenschappelijk Motor waarborgfonds. De Meeus Square te 1040 Brussel. Op dat dit fonds zou tussenko men is het natuurlijk vereist dat de verantwoordelijkheid van de niet-verzekerde of niet gekende dader vast staat. Er moet aangifte wor den gedaan binnen het jaar te rekenen vanaf de datum van het ongeval. Levensverzekering Ook de levensverzekering kwam aan bod. maar de uit eenzetting had op bepaalde punten misschien iets duide- lijer mogen zijn. Er zijn drie verschillende types: de ver zekering in geval van overlij den, in geval van leven en de gemengde verzekering. In het eerste geval doet de ver zekeraar een betaling wan neer een persoon sterft. Er wordt een risico gedekt en er is geen sprake van beleg ging. De verzekerde wenst aan zijn nabestaanden een kapitaal te verschaffen om dat zij ten gevolge van zijn overlijden in een moeilijke financiële toestand kunnen geraken. De verzekering voor «het ganse leven» voorziet de uitkering van een kapitaal ten bate van een bepaalde persoon die in de polis wordt aangeduid, op het ogenblik dat deze sterft, om het even wanneer. Het is de klassieke verzekering in geval van overlijden. Bij de «tijdelijke verzekering» moet de verzekeraar het kapitaal slechts betalen als de verze kerde overlijdt binnen de pe riode die in de polis is voor zien, bijvoorbeeld tien jaar of de duur van een gevaarlij ke reis. Is die persoon na de periode nog in leven, dan heeft niemand nog verplich tingen. De verzekering «van overle ven» wordt aangegaan on der de voorwaarde dat een vernamen voor het eerst het bestaan van de schuldsaldo verzekering. Een persoon wenst bijvoorbeeld een huis te bouwen en leent geld op hypotheek. Sterft hij dan is het mogelijk dat zijn wedu we niet verder kan afbetalen en dat het huis moet ver kocht worden. Om dit ge vaar tegen te gaan kan de ontlener een verzekering af sluiten voor het saldo dat nog verschuldigd is. Bij het overlijden wordt de geld schieter betaald en de erfge namen hebben een huis dat vrij en. onbelast is. Men kan ook een verzeke ring aangaan met als doel de terugbetaling te bekomen van de geneeskundige kos ten, of tegen de gevolgen van ziekte. In dit laatste ge val zal de verzekeraar gedu rende een bepaalde termijn een bepaald bedrag per dag of per maand betalen. Ten slotte nog een kort woord over de verzekering «hulp en bijstand in recht». Hierdoor neemt de verzekeraar de verplichting op zich, mits een forfaitaire en meestal jaarlijkse vergoeding wordt betaald, de kosten te dragen van de processen die door of tegen de verzekerde worden gevoerd. Aldus werd het werkingsjaar van de CMBV geopend met een interessant thema dat verwachtingen wekt voor het verdere programma. A.D.B. Vrijdag 10 oktober: «Het wonder van onze Aarde», expo Vrijdag 17 oktober: dia's en voordracht «Amfi bieën en reptielen» Zondag 19 oktober: jeugdatelier - Zondag 19 oktober: wandeltocht naar Kravaalbos, HONA - Maandag 20 oktober: voordracht «Schoonheid van het Gregoriaans» door prof dr. Jozef Robijns Dinsdag 21 oktober: postzegelverzamelaars - Vrijdag 24 oktober: voordracht over Leefmilieu bepaalde persoon langer leeft dan de verzekerde. Sterft die bepaalde persoon eerst dan eindigt het con tract en de maatschappij be houdt de premies. Deze combinatie is interessant voor het geval iemand de last heeft een oudere per soon te onderhouden. Hoe groter het leeftijdsverschil tussen de oudere persoon en de verzekerde hoe lager de premie wordt want de kans dat de oudste toch nog langst leeft wordt ook kleiner. De verzekering in geval van leven tweede geval doet de verzekerde een kapi taal ontvangen als hij op het overeengekomen tijdstip nog leeft, bijvoorbeeld 65 jaar. Is de verzekerde niet meer in leven, dan blijven de betaal de premies eigendom van de maatschappij. Men kan zich ook laten verzekeren op lijfrente. Dan moet de verze keraar een lijfrente uitbeta len zolang de verzekerde in leven is. Ofwel is de lijfrente uitgesteld: bij het onderteke nen van de polis stort de verzekerde een kapitaal aan de maatschappij die dan vanaf een overeengekomen datum de rente begint uit te keren. Ofwel is de lijfrente onmiddellijk en wordt ze be taald vanaf de datum van de polis. Dit laatste is vooral geschikt voor ouden van da gen zonder kinderen die hun weinig winstopbrengend ka pitaal verwezenlijken om over een voldoende inko men te beschikken. De derde soort, de gemengde verze kering, is een combinatie van de twee voorgaande. De voordelen zijn duidelijk sterft het gezinshoofd, dan zijn de gezinsleden tegen de nadelige gevolgen gewaar borgd, is hij in leven dan ontvangt hij op de vervaldag de bepaalde som. Schuldsaldo Tijdens de kermis ging er op het Moorselse dorp een muziekfeest door waaraan tal van Verschillende toehoorders naburige muziekverenigingen deel namen. (Per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 13