T 2 I.C.M.W. bedrijvig in bomen en beton van Dender- Scheldestreek CB-CONGRES: PLEIDOOI VOOR ZELFDISCIPLINE OPROEP TOT POSITIEF OPBOUWEND WERK IUWBOUW AARDEGEMS KASTROLLEKEN» FGEWERKT idifie Aalst iimii - ii Ziekenhuis, klooster, bos... VAN LIMBERGEN VAN LIMBERGEN ((((€wm r - •- - A De Voorpost VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 33* JAARGANG NR. 40 - 24 F n®. UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 3330 Dendermonde Tel 052-21 40 60 Bankrek KB 442 8601481 36 BRUIDSLIJSTEN Hoogstraat 28 AALST Tel. 21.23.22 Kattestraat 73 Tel. 21.56.00 AALST t Aalsterse O.C.M.W. is op meer dan éen front aktief! tast de dagelijkse werking van de diverse medisch- iciale voorzieningen die de bevolking verleend worden, 'i er drie projekten die extra belangstelling verdienen, t nieuwe ziekenhuis aan de Siesegemlaan om te begin- in, waarvan de werken flink vorderen. Voorts de herop- [hting van het afgebrande Sint-Elisabethklooster, waar- n de ruwbouw het toekomstig silhouet eveneens al doet moeden. Tenslotte is er de zorg om het Osbroekperceel iarvan het Centrum eigenaar is; op milieuverantwoorde ize werden al een aantal beheersingswerken uitgevoerd. klinkt vreemd, een fc.M.W. dat begaan is met i bos. Men mag echter fat vergeten dat de «Open- Ire Centra voor Maat- fcappelijk Welzijn» al vier lr geen. C.O.O.'s (Commis- i voor Openbare Onder- Énd) meer zijn. De tijd is Torbij dat alleen maar «de ellende (moest) voorkomen worden en verzacht door het verlenen van steun aan be- hoeftigen, het verzekeren van ziekenverpleging aan behoeftigen, het verschaffen van onderhoud en opvoe ding aan vondelingen, verla ten kinderen en behoeftige weeskinderen». Tussen deze wettekst van 1925 en de ak- tuele O.C.M.W.-opdracht ligt een flinke maatschappelijke evolutie, ledereen, meende de wetgever in 1976, heeft recht op maatschappelijk welzijn. Het aalmoes van toen werd een recht; de «on derstand» werd een schier onbeperkte «maatschappe lijke dienstverlening»; recht hebbende werd gewoon ie dereen. Om kort te zijn: ook milieu beheer komt het «maat schappelijk welzijn» ten ba te, en een O.C.M.W. kan het als taak zien daar wat aan te doen. Het mag ons echter niet doen vergeten dat het zwaartepunt van de O.C.M.W.-bedrijvigheid bij individuele hulpverlening gebleven is. Dit blijkt uit een recent onderzoek van de Ko ning Boudewijnstichting. Van de in 1978 uitbetaalde subsidies ging 25% naar plaatsingen, 22% naar maat schappelijke werkers in dienst, 21% naar de behui zing van bejaarden en kinde ren; 20% naar bestaansmini ma, 8% naar gezins- en be jaardenhulp en 4% naar aan huis bedeelde warme maal tijden. (zie: «De OCMW's: een groepsfoto», K. Boude- wijnstichtingA/ereniging Belgische Steden en Gemeenten, Brussel, 1979). De bouw van een ziekenhuis blijft dus hoedanook nog ty perender voor de rol van een OCMW dan natuurzorg. Het nieuwe stedelijke zie kenhuis Op zaterdag 4 oktober werd voor O.C.M.W.-raadsleden en perslui een geleid bezoek georganiseerd naar de drie reeds vermelde terreinen. Zo'n sightseeing wordt vooral geleid door de vraag «hoever staat het er nu mee?» maar uiteraard ko men beleidslijnen (zoals ze in de bouwplannen en dos siers gegoten zijn) ook wel naar boven bij zo'n wande ling op nog blote betonver- diepingen en langs geruim de Osbroekgrachten Hoewel de plannen tot de bouw van een nieuw stede lijk ziekenhuis ter vervan ging van het St.-Elisabeth- hospitaal aan de Gast huisstraat, al dateren van de veertiger jaren, kon toch maar begonnen worden op 6 april vorig jaar met de werken. Het wordt ingeplant op ongeveer 1,6 km. van het centrum. Het wordt be grensd door de Merestraat, de Siesegemlaan, de grens met Nieuwerkerken en een rijksschoolkompleks (in op richting) voor bijzonder on derwijs. Het terrein, waar voor flink onteigend moest worden, heeft een opper vlakte van 16ha 58 a 60ca. De ruwbouw waarvoor 277 miljoen frank uitgetrokken wordt, is momenteel gevor derd tot de vierde verdie ping. Met ongeveer 70 arbei ders op de werf, duurt het oprichten van een verdie ping van het hospitalisatie- blok thans ongeveer 12 werkdagen. Dat verloopt erg vlot, zodanig dat de aanne mer een voorsprong op de planning heeft van zowat 60 werkdagen. Het niet-dragend metsel werk werd toegewezen aan de Brakelse firma V.R.D. Wo ningbouw. lees door p. 4 -w - - Onder een redelijke belangstelling vond op vrijdag 3, zaterdag 4 en zondag 5 oktober 1980 in de Keizershallen een tentoonstelling, ingericht door werkgroep WADAT, over alternatieve energie plaats. In deze tijd dat de olieprij zen de pan uit rijzen was het erg leerzaam om met deze niet alledaagse energiebronnen, een nader kennis te maken. De warmtepomp, de zonne- en windenergie en methaan- gisting bleken de vier voornaamste bronnen te zijn waar wij in de toekomst onze warmte dienen uit te putten. streeks omzetten in electrici- teit, zijn momenteel minder interessant wegens hun slecht rendement en hun zeer hoge kostprijs. Mis schien is zonne-energie voor de C.B.'ers wel dé oplossing daar hun toestel op dergelij ke bron kan werken. Bij de windenergie is het de Vooraan een graanmolentje met de hand, daarachter de wetenschap van vandaag, energiebespa ring een bittere noodzaak of een duur modeverschijnsel? (Per) simbool van het beëindigen van de ruwbouw van de utslokalen «'t Kastrolleken» en tevens als aanzet van Ikii verdere kunstzinnige afwerking onthulde Baardegem tleden zondagvoormiddag een kunstig smeedwerk, ont- ïrpen door Marie-Rose Monsieur en gerealiseerd door de Be%ale kunstsmid Paul De Boeck. •n al 300 n BI eel Baardegem was zondag in feeststemming omwille van CS-WKM 't Kastrolleken dat zijn lokalen opende (Per) uitgave van Een allegorische uitbeelding van de jeugd die zich tot scouting voelt aangetrokken met een jong-volwassene die jongeren en de hele ge meenschap sensibiliseert voor de waarden waarop scouting is gebaseerd. Een keurig gerealiseerd ge wrocht dat mooi kontras- teert tegen de witte achter grond. 5e Bouwfeesten Bij deze bouwfeesten, de vijfde reeds in de rij, werd duidelijk aangetoond ener zijds dat de geleverde in spanningen zo manuele als financiële, vruchten hebben gedragen en anderzijds dat qua afwerking nog heel wat te doen blijft. Reeds de zondag voordien hadden de Verkenners de spits afgebeten met een wel geslaagde car-wash waarbij de opzettelijk vuilgelaten Baardegemse wagens quasi glanzend nieuw werden ge maakt en de kas gespijzigd. De belotting verleden vrij dag waar ook de innerlijke mens kon worden versterkt op Breugheliaanse wijze kende groot sukses. Niet minder dan 70 kaarters wil den, al beoefenend van hun hobby, een bouwsteentje bijbrengen. De T-Dansant op zaterdaga vond, waar DJ «Oriental Dis co Train» zorgde voor enter tainment lokte een stamp volle zaal, dit niettegen staande regionale konkur- rentie met Raymond van 't Groenewoud te Hekelgem. Hoogtepunt en klap op de Bij de WARMTEPOMP gaat vuurpijl werden wel de moezenier Pastoor Jos De warmte aan Scoutsmis op zondag en de Rouck, verbondsaalmoeze- tpmneratunr onthulling van het kunst- nier WKS-WKM voor het ,e„e" f, werk' Vlaamse la"d Di'k De B**er De Eucharistieviering met en «Meneer Louis», watp. i,,rhtl in het knm' als voorgangers scoutsaal- aondagsmedepastoor, werd presMr gedeelte Jïdt deze warmte op een hogere tem peratuur gebracht zodat ze kan gebruikt worden voor verwarmingsdoeleinden. Het grote voordeel is echter dat men er méér energie uit haalt drie vier maal) dan men er heeft moeten aan wenden. Het enige nadeel momenteel is de nog té ho ge installatiekostprijs. Bij het aanwenden van ZON NE-ENERGIE dient een on derscheid gemaakt tussen zonnekollektoren en zonne panelen. De zonnekollekto ren bestaan uit een absorber in zwart materiaal en een afdekking in glas of plexi. Dit dient om de opgevangen stralen gevangen te hou den zoals in een serre. Deze koliektoren bieden, in een zonne-arm land zoals België, meer dan vijftig procent be sparingen op de uitgaven van verwarming van sanitair water. De zonnepanelen, die de op draaiende beweging van de wieken die door een dyna mo wordt omgezet in electri- sche energie. Om deze ener gie bruikbaar te maken voor de bestaande installaties zijn een heleboel regelingen no dig. Deze vervallen echter wanneer men rechtstreeks gaat omzetten in warmte. Voor METHAANGISTING zouden waarschijnlijk veel mensen de neus ophalen. Alle soorten afvalstoffen, bij voorbeeld de faëcaliën van mens en dier, worden in een speciale tank bewaard. lees door p. 4 muzikaal opgeluisterd door het Oud-Scoutskoor van Aalst o.l.v. Mw Thérèse Van Gijseghem - Ladeuze met de steeds inslaande Mis van Franz Schubert en een aan tal gezangen waarvan vooral het Geloftelied insloeg. In zijn treffende homilie leg de aalmoezenier Dirk De Backer de klemtoon op vijf voorname basiselementen van de scouts: zelf werkzaamheid, medebe heer, ploegwerk, dienstbaar heid en engagement. Thema van de viering was «Zomaar een dak boven de hoofden» waarbij toepasselijke liede ren als «Bouwen aan een wereld van rechtvaardig heid» aan bod kwamen. Na de mis ging het in stoet ach ter de keurig uitgedoste en flink spelende scoutsfanfare St.-Joris uit Izegem met Schepen Jan De Neve met schepen Anny De Maght op de ladder ruim 50 drummers en trom- te Baardegem om het smeedkunstwerk van Paul De Boeck, petters naar de Winning- ontworpen door Marie-Rose Monsieur, te onthullen. (Per) straat, een doodlopende zij straat van de Hoogstraat, naar de vroegere lokalen van de «vakschool». Sche pen De Maght en De Neve, de groen-rode scoutshals doek van de Baardegemse St.-Margaretascouts om de hals, stapten samen met de geestelijkheid en een paar honderd simpatisanten langs zonovergoten straten naar «'t Kastrolleken». Na een welkomst- en dankwoord van Paul Jacobs, ziel en motor van de afde ling, maakte Pastoor Jos De Rouck de historiek van dit komplex. Waar vroeger de «vakschool» was onderge bracht, school die nu mo dern is behuisd en als énige C4-school voor snit en naad in de streek uitkomst brengt voor tal van jongeren, en ook voor gehuwden die bij scholing wensen zodat de school nu met 42 leerlingen een explosieve uitbreiding nam werd gedacht aan (ïGEVERIJ DE CUYPER bde Vest 34 130 Dendermonde 1:052 21.40.60 Inkrek. KB 442-8601481-36 fis voor los nummer 24 F fcrab 080 F pand 580 F feand 300 F fantwoordeli|ke uitgever [DE CUYPER Maktie - Pontstraat 64 WO Aalst 053 70.41 19 lokalen voor de bloeiende WKS St.-Margareta. Na 2 jaar plannenmaken en drie jaar realisatie is de ruwbouw kant en klaar. Stielvaardig gerealiseerd en bovendien volledig gratis vrijwilligers werk. De hulp van het stads bestuur om het geheel te effenen en de woestenij om te toveren in een juweeltje dat iedereen bij eerste aan blik imponeert was onont beerlijk. Pastoor De Rouck noemt het hele projekt jeugdgezind, sportvriendelijk, milieu vriendelijk en polyvalent. Schepen De Neve is gelukkig de kans te krijgen de waar dering van het stadsbestuur voor dit jeugdprojekt te kun nen betonen en hoopt dat dit een zegen wordt voor de hele Baardegemse gemeen schap. Kollegiaal beklimmen de lees door p. 4 Wie zestien jaar jong is, en wie daarbij voor het gebruik van een zendertje (werkend op 27 Mhz) éénmaal 500 frank dossierskosten betaalt en per jaar 720 frank belasting aan de RTT neertelt, mag zich meteen de titel van CB-er toeëigenen. «CB» staat voor «citizen band», of in onze moedertaal «burgerband». De radiogolven zijn verdeeld van de korte golven-band is in verscheidene banden (o.a. voorbehouden voor de CB- de lange-, midden- §n korte ers, de mannen met «het golven). Een klein gedeelte baksken», die ongebreideld met elkaar via hun zendertje op zowat 300.000. Het aantal communiceren. Het gebruik aanvragen tot gebruik van van de citizen band is een de 27 Mhz oi 11 meter-band vanuit de U.S.A. overgevlo- beliep 70.000. Om CB is gen verschijnsel. Het totaal reeds heel wat te doen ge- aantal Amerikaanse CB-ers weest! Er mogen slechts 22 zou op meer dan 20 miljoen kanalen (en niet 40 zoals geschat worden In België door CB wordt geëist) ge werd (in mei 1980) het aantal verkochte zenders geraamd lees door p. 4 Een grote tent, hoge verwachtingen, doch slechts een 80 n (Per) t nationaal CB-congres.

De Voorpost | 1980 | | pagina 1