De politieke fietser De Roger De Neef-story (4) ar de namiddag digheden hem niet af om in de de C\ evalle van i 32 - 10.10.1980 - De Voorpost vrouw reageerde nog fel Ier, deze wilde er hele- Voor Roger was het onmogelijk maar de realiteit Dan gaat hij terug mij- bewijst het tegengestelde. Na drie jaar café meren, zo'n vrouw gehouden te hebben aan het slachthuis kwam hij bestaat nergens. Zij was naar de markt en terzelfertijd werd hij politicus, streng katholiek, ging Notaris Thuysbaert stuurde Roger een uitnodiging zelfs rond voor Barbara, om de woensdag bij hem op z'n bureau te komen. Rogers vader daarente- De notaris was een echte visser, hij gooide een gen was socialist van klein visje in het water en grote snoek De Neef kop tot teen en het moest bijten. Eerst babbelden ze wat over de oorlog huwelijk tussen z'n en over de parasprongen van Roger, maar toen vrouw en hem liep dus kwam men bij de zaak. De C.V.P. had een kandidaat niet over een pad van tekort op de lijst en Roger werd aangezocht om die rozen. Vader De Neef plaats in te nemen. Roger echter stond weigerach- kon haar niet apprecië- tig tegenover dat alles, hij had er helemaal geen ren en ze kreeg het erg verstand van en opperend dat het hem ook niet moeilijk om zich in Ro- interesseerde, werd de zaak gesloten. ger familie in te leven, maar ze deed het. TIJ- Toch hield notaris reinigingsdienst, de vis- dens Rogers wielercar- Thuysbaert alles in be- mijn, de kerkhoven, ge- riére was die altijd weg. raad, Roger moest eerst bouwen van het gewezen Ze bleef meestal alleen eens praten met z'n hechteniskamp, huur- thuis met de kinderen, vrouw en alles zou dan huizen en het onderhoud Dan de oorlog, hongers- wel goed komen. Z'n van het rollend ma- nood en geldnood maar teriaal. Hij is vier maal ze sleepte gans het gezin verkozen: eerst drie jaar er doorheen. Dit alles maal niks van weten, gemeenteraadslid, een- werd gevolgd door een Roger mocht zich met entwintig jaar schepen ketting van vergaderin- die rommel niet be- en dan nog eens drie jaar gen voor de gemeente- moeien. Dus de week gewoon gemeenteraads- raad, schepencollege, nadien trok hij met de lid. Maar de stoere De feestcommissie en mid- moed in z'n schoenen naar het kabinet van de notaris en deed z'n ver- i haal, daar aan toevoe gend dat hij dan al z'n vrienden zou verliezen, I met als gevolg dat hij j daar niet aan begon. De man echter was veront waardigd en zei tegen Roger dat hij toch de schuld niet op zich wilde 1 nemen van een neder- I laag van de katholieken. I De notaris zat als het I ware op z'n knieën voor I Roger, zowat in een I emotionele bui gebracht I en «op z'n hart gepakt», gaf tenslotte toch toe. Voor z'n smeekbede kon hij niet ongevoelig blij ven. Hij kwam als voor laatste op de lijst. Nofiis Thuysbaert eindigde als eerste en werd burge- meester, Roger had de meeste voorkeurstem men na hem. Tegen Florent Claeyé, de sla ger, moest hij op woor delijk gebied het onder spit delven, deze man organiseerde meetings Schepen Roger De Neef in galakledij. en hield grote speeches op alle mogelijke Neef werd gekraakt door denstandsverbond, elke plaatsen. z'n politieke loopbaan, dag pas thuis om mid- Roger echter had van dat Hij kijkt er heel graag op demacht of later. Het alles geen verstand en terug, op alle verwezen- enige wat ze toen had als daarom ook deed hij lijkingen. Maar z'n houvast, waren haar vier niks. Florent Claeyé laatste zes jaar in het zoons en haar kleurente- werd als schepen verko- stadhuis, neen, die kan levisie, een geschenk zen en Roger werd ge- hij nog niet goed verwer- van Roger voor z'n afwe- meenteraadslid. Drie jaar ken. In 1970 werd hij zige avonden van verga- later is Florent Claeyé terug verkozen, maar de deringen. Hij zit er ver- schierlijk overleden en vakbond haalde het op slagen bij, de langste Roger volgde hem op als alles, de nieuwe schepen koers van het huwelijk schepen. Daar zat hij nu. werd er een van het verloren, hij verloor z'n Van politiek geen ver- A.C.V., ze hadden de ploegmaat, z'n mooiste stand en op elke verga- Rosten letterlijk en fi- in z'n leven was hij kwijt, dering gebaarde hij van guurlijk genekt. Daarom ze had hem de politiek pijkens. ook heeft hij van 1970 tot afgeraden en misschien Burgemeester Thuys- het einde van z'n politie- was het wel haar doods- baert wist Roger echter ke functie in 1976 de oorzaak, goed op te vangen, hij keikop uitgehangen. Hij Gelukkig voor Roger gaf hem drie maal per stemde tegen alles be- heeft hij in die eenen- week les in politiek, halve als het echt van nut twintig jaar veel kunnen handelingen en ge- was voor de stad. Hij verwezenlijken en daar dragingen die hij nodig ging zelfs tussen de kijkt hij dan ook met had bij het uitoefenen liberalen zitten. Hij zelf enige fierheid naar op. van z'n ambt. Dit vooral trok er zich voor de rest Zo was er onder andere voor het afsluiten van niks meer van aan, z'n de eiermarkt, elke week huwelijken. Ook werd hij vrouw daarentegen wel. werden ongeveer een tot voorzitter van de Ze ging zienderogen ach- half miljoen eieren te feestcommissie gebom- teruit, vanaf het incident koop aangeboden op de bardeerd. Z'n verant- in 1970 was het verhaal- markt, Roger wilde zelfs woordelijkheid was de tje uit voor haar, het ene een veiling organiseren grootste van het ganse hartinfarct gevolgd door maar na de gebeurtenis schepencollege: burger- het andere en daarbij van 1970 viel alles in het tijke stand, openbare nog andere ziekten. In water, nu staan er nog eestelijkheden, mid- 1978 beleefde Roger zijn twee eierventers op de denstand en wekelijkse slechtste dag. Z'n vrouw markt, met samen onge- markten, openbare ge- sterft, ze zat naast hem veer duizend eieren, zondheid, daarin begre- in de zetel toen ze de Ook het zwembad prijkt ruimingsdienst, fatale aanval kreeg. op het actief van sche- Een gesprek met koningin Fabiola. pen De Neef, jarenlang elke week vergaderen en bespreken hoe alles moest verlopen, en het verliep goed. Het enige bouwprojekt waar de stad Lokeren niks voor moest bijbetalen. Het geschatte bedrag werd ook het reële bedrag. Het slachthuis op de Brug- laan is bijna het grootste van België, schepen Claeyé was ermee be gonnen en Roger heeft het verder gezet, gemo derniseerd met tran sportbanden en de aller laatste nieuwe snufjes, het enige bedrijf dat toen en nu nog steeds winst boekt. Hij was ook de grote promotor achter het cri terium te Lokeren en dit in samenwerking met de feestcommissie. Ze hebben grote winsten geboekt en ze hebben Lokeren grote renners laten zien maar er wer den ook een paar maal verliezen geleden en dat geeft Roger zelf toe. Hij was tenslotte ook niet onfeilbaar. Ook de feestmarkt en de klokjesworp waren reali- zaties van de kloeke vijfenzeventiger, van daag de dag reeds uitge groeid tot grootse mani festaties. Een verhaal dat ik ook niet mocht vergeten was de grote Lokerse voetbalstory. Vroeger had je in Loke ren twee grote voetbal clubs: Standaard (katho liek) en Racing (liberaal). Voor de Standaard ech ter kon men op het stadhuis niks verkeerd vragen, alles werd voor hen gedaan, die van de Racing anderzijds kon den hun gras zelf afbij ten. Schepen De Neef was echter de gluiperd, hij ging steeds zelf het gras maaien op Racing met de van de stad. Het duurde steeds een halve dag, maar hij was er. Toen werd het sportsta dion gebouwd en beide voetbalclubs fusioneer den. Het sportveld, eerst bedoeld voor de scholen, groeide uit tot een voet balveld voor de huidige eerste klasse ploeg. Ro ger kent ze allemaal heei goed, voorzitter Rogiers, dokter De Rijck, mana ger De Rijcker, hij kan ze allemaal zo opnoemen en het waren allemaal z'n beste vrienden, want moesten die er niet geweest zijn dan zou de sport in Lokeren op een laag pitje zijn blijven branden. Meneer Rogiers helpt Roger nog steeds, voor steun aan de Flemish Girls draait hij z'n hand niet om, maar de echte vriendschap die hij zo vroeger van al die men sen had is hij verloren. Roger betaalt graag z'n toegang voor de voetbal want hij houdt van de sport en vooral van het Lokerens voetbal. «Vroeger hadden we een zeppelin, om reclame aan te hangen, die ligt nu ergens op het stad huis in een kist. Met de feestcommissie hebben we nadarafsluitingen la ten maken, nu zie ik ze nog sporadisch, als er iemand aan de baan moet werken of als er ergens iets klein moet afgebakend worden. En ze is nog in goede staat hoor. Op één punt ben ik optimist gebleven, dat is onze verbrandingsoven voor het huisvuil van de intercommunale Durme Moervaart. We hebben er heel veel reizen voor gemaakt eer we die aangekocht hebben, maar het is een reuze succes geworden, ook de rioolzuigers en straat reinigers zijn een grote verbetering. Ik heb op m'n huidige opvolgers niks aan te merken, ze menen het goed, het ontbreekt hen enkel aan geld». Om de twee dagen trekt Roger naar het kerkhof om de zerk van z'n vrouw te onderhouden en om de bloemetjes water te geven. Tot voor kort deed hij dat ook voor burgemeester Thuys baert, z'n grote vriend, maar de bloemetjes lie ten het afweten. Nu staat het daar allemaal, onver zorgd en vuil, niemand kijkt er nog naar om. Als je overleden bent of als je geen actieve rol meer vervult in de maatschap pij, ben je vergeten. Het monument van de gesneuvelden? Vroeger trok de harmonie er altijd naartoe als ze ging spe len voor de overleden leden, maar ook die traditie is blijkbaar in het water gevallen. Dat alles doet de stoere olijkerd heel veel pijn, hij noemt het «stank voor dank» of om zijn woorden te ge bruiken: «Als dat uwen bedank is» dan hoeft het niet meer voor mij. Mis schien zou men dit alles toch terug in leven kun nen roepen, want een uitstapje meer van de harmonie of een bloe metje voor een grafzerk, zullen het echt niet ma ken. Van één ding mag je zeker zijn, je zult er niet alleen Roger een plezier mee doen, maar ook nog vele anderen. Dan maar terug de fiets Nu al z'n ontgoochelin gen en tegenslagen greep Roger terug naar z'n oud succes, het ding waar hij veel plezier aan beleefd heeft, z'n fiets. Is er niet een spreek woord dat zegt, oude liefde roest niet, wel natuurlijk, Roger keerde terug naar z'n oude ver loofde, de fiets. Als het weer wat mee wil en er tijd is, beklimt hij tel kens weer z'n stalen ros en haspelt hij enkele tientallen kilometers af. Normaal gezien zijn dat er zo'n vijftig, zestig. Maar soms drijft hij die wel op tot over de honderd. Tot over een jaar of zes schrikten slechte weersomstan- meters te verorberen. Hij hield er echter eens een longontsteking aan over, waardoor hij zeven we ken het bed moest hou den. Sindsdien zien we hem enkel op uitstap als het klimaat wat matiger is. Waar hij steeds pas seert is Oostakker-Lour- des. Die belofte had hij destijds gedaan aan z'n legeraalmoezenier, als hij veilig en behouden in België zou geraken na z'n oorlogse trip. Die belofte heeft hij steeds gehouden, woord is woord. Later lag hij ook aan de basis van de oprichting van een wielertoeristen club bij z'n zoon Kiliaan. Dat sportief voorbeeld kreeg navolging. Hij 25 en 50 uren Antwerpen: 1933: 1 met Charlier: 703km La Louvlere: 1928: 2 met Roels Balen1930: 2 met Goossens Zesdaagsen New York: Chicago: Berlijn: Dortmund: Brezlo: Frankfurt: Keulen Antwerpen: Parijs 1930: 1931: 1930: 1931: 1929: 1930: 1932: 1933: 1929: 1932: 1930: 1932: 1929: 1934: 1931: 1932: 2 met Charlier 7 met Charlier 3 met Charlier 7 met Charlier 6 met Goossens 5 met Goossens 3 met Charlier 1 met Buysse 5 met Desmedt 3 met Charlier 7 met Goossens 5 met Charlier 1 met Goossens 2 met Buysse 8 met Charlier 2 met Charlier 1933: 1934: 1935: Marseille: 1933: Amsterdam: 1932 1934: Stuttgart: 1931: Brussel: 1929: 1931: 1931: 1933: 1934: 1935: 1936: 1937 1939: 7 met Charlier 3 met Buysse 3 met Charlier 2 met Charlier tgev 3 met Charl 3 met Buysse 3 met Charlier 2 met Desmet 2 met Charlier 1 met Charlier B'aaai 2 met Charlier' 5 met Buysse 1 met Charlier 2 met CharlierXgJ 2 met 7 met Huyr 130 Di 1:052 i-.V. DE O daktie Een foto uit lang vervlogen steeds oog voor de sport. z'n dagelijks portie kilo- werd voorzitter-stichter van de toeristenclub «De Wielervrienden» een vereniging die 38 leden telde, maar dan uitslui tend mannen waar men op kan rekenen, zoals de para's. Helaas werd die enkele jaren geleden ont bonden. Niettegenstaan de dit alles bleef Roger niet bij de pakken zitten, op z'n kamertje beter gezegd z'n appartement naast het huis van z'n zoon blijft hij verder organizeren. Hij houdt zich nu actief bezig als dagelijks bestuurslid van de Flemish Girls, de majoretten, die de laatste jaren een wereld- befaamde naam kregen door hun sfeervolle en ver uiteenlopende shows van kleur en spektakel, waar onlangs nog een allround en keurige drumband aan werd to- gevoegd. Voor Roger is dit nu het dagelijks gebeuren van spanning en ontspanning. Z'n week is grondig inge deeld en is nog steeds overbezet. Van maandagmorgen tot maandagmorgen, uitge zonderd op dinsdag kun je hem steeds vinden in het cafe van z'n zoon, waar hij zorgt voor het eten en waar hij af en toe een handje uitsteekt. In dagen: de renner werd later een «politieke fietser», doch gen trekt hij er op uit ofwel gewoon een tripje of anders gaat hij naar een of andere sportmani festatie met de fiets en dan wel meestal wieler wedstrijden. 's Avonds gaat hij doorgaans naar de repetitie's van z'n favoriete meisjes, waar hij steeds een oogje in het zeil houdt en waar hij ook let op de fouten die eventueel zouden ge maakt worden om deze dan op zijn beurt door te geven aan z'n schoon dochter Paula die instaat voor de training van de dansmariekes. Ook de muziek begeleiding van de drumband laat hem niet los, zelf was hij een goed accordeonist, later speelde hij ook nog in de legerband en nu houdt hij zich nog steeds bezig met het trommelen op muziek. De trommel be vindt zich steeds in z'n salon, en van de acht maal dat ik er geweest ben stond hij steeds op een andere plaats en lagen z'n stokjes steeds in aanslag dus tromme len kan hij en doet hij. Ook is er nog steeds het televisietoestel dat hem enkel kan boeien met sportverslagen en dan nog liefst van het wiel rennen. Merckx was een grote man voor hem en zo een zullen we nooit meer krijgen, de Milaan- San Remo die hij gewon nen heeft met z'n 54-13 54x13 versnelling was gewoon onvoorstelbaar. Ja, ook de technische finesse is er nog steeds niet uit, die technische gaven zullen waarschijn lijk ook nooit verdwij nen. Voor de rest kun je hem met weinig bekoren, op alles heeft hij een eigen mening, een eigen visie. De mening van een doodgewone man weet wat hij vertelt die als hij iets niet w£ngri[k het ook zal bekenn Over het huidige rennen kun je hem nig goeds vertellen, jongens menen het maar ze worden om z< geholpen door sportl recteurs en hun Van wereldproblerTfatjef trekt h'ij zich weinig a^egem een derde wereldoortden c moet er voor hem besli|e99®' niet meer komen. Hijf. |Jjuis op de huidige mom#8 een gelukkig man, hejnderti geld en hij kan hem alfeagee aanschaffen, daalsm^n schuilt volgens ook de oplossing ^hunv werkloosheid en alle ioriijn dere problemen, als is- ei geld was zou all defir gesmeerd lopen en z) h,j er geen vuiltje aan Jj£n'n lucht zijn. 0r d( Ik citeerde het reeds,I zou een boek will' schrijven over die m^ De rosten, een man 1 met anekdoten alles overgoten met tikkeltje humor dat hj blijft typeren. Voor mij| hij een held met stalen doorzettingsvf mogen en met een gan| boel wilskracht. Lf <<a Hij is de Vlaamse Lee{oew'e geweest op sportgebiécer» c politiegebied en zeker jeau. i het gebied van de strif- De lust voor z'n vrienden, r,ers' enige motivatie die hqtp8™ tot al z'n daden gedrev(arde heeft. Voor z'n vrouw krgesc z'n vier zonen was hij t gele goede huisvader, <f0B (1: zorgde voor het brood r de plank en doorheen I z'n belevenissen en tÉet g« leefde emoties durf ikji der stellen dat hij nog steeëer9a' Roger De Neef is zoalsr'^9 hem hier beschrevf heb. gen reportage Dirk Verv^gte n. PALMARES VAN ROGER DE NEEF IN DE ZESDAAGSEN In de trouwzaal. Deze lijst is onvolledig en betreft enkel de period van 1928 tot 1938, tussendoor behaalde hij andere overwinningen en reed hij ook nog and< wedstrijden, hier zijn enkel de zesdaagsen opgenomen. Ook enkele 25 en 50 uren wedstriji zijn ons bekend.

De Voorpost | 1980 | | pagina 32