TENTOONSTELLING ALTERNATIEVE ENERGIE O.C.M.W. BEDRIJVIG VI IN BOMEN EN BETON P CB-CONGRES: PLEIDOOI VOOR ZELFDISCIPLINE, OPROEP TOT POSITIEF EN OPBOUWEND WERK RUWBOUW BAARDEGEMS «KASTR0LLEKEN» AFGEWERKT! Ziekenhuis, klooster, bos k; Aalst huurt vroegere spoorlijn Aalst-Gij zegem mits 13.114 fr. per jaar 4 - 10.10.1980 - De Voorpost vervolg van p. 1 Door toevoeging van warmte gaat alles aan het gisten en komt er een gas vrij methaan gas dat volkomen reuk loos is. Het is echter uitste kend voor de verbranding van fornuizen en motoren. Deze deskundige uitleg werd door de tentoonstellende fir ma's op een, voor de leek, begrijpelijke wijze naar voor gebracht. Indien men zich werkelijk tot in de puntjes over één of andere energie bron wilde documenteren kon dat. Er was namelijk een gespecialiseerde boeken stand aanwezig met een enorme diversiteit aan wer ken, tijdschriften en publica ties. Met middelpunt van de ten toonstelling werd echter ge vormd door é&i achtenveer tig delen lange strip Hiermee poogde de werk groep het onderscheid tus sen de harde en zachte ener gie duidelijk aan te tonen. Met foto's en tekst en teke ningen werd de evolutie van de harde energie, die wij momenteel gebruiken, ge schetst. Door te refereren naar zeven onderdelen van onze moderne maatschappij (gezondheid, landbouw, voedsel, huisvesting, indus- Mogelijkheden om een zwembad te voorzien van warm water door zonnepanelen, energiebesparing voor super-de-luxe die onnodige energie ombrengt. (Per) trie, energie en transport) waarin de harde energie de boventoon voert, werd dui delijk aangetoond dat we op de verkeerde weg zijn. De werkgroep maakte er zich niet van af met het aan de kaak stellen van deze huidi ge situatie, dat zou al té sim pel zijn. Neen, ze gaven ook de oplossing. Het HOE en het WAAROM men moet overschakelen naar de zach te technologie. Willen wij onze wereld bin nen afzienbare tijd niet ver pesten onder de zwart wal mende dampen van de fa- Allerlei warmwatersystemen gevoed door zonne-energie waren brieken of onder het zware te bezichtigen. (Per) gedonder van het heden daagse transport; dan moe ten we nu optreden. We die nen een weg in te slaan naar de milieuvriendelijke oplos singen. Ook de Derde Wereld kwam aan bod. Opnieuw werden enkele suggesties naar vo ren geschoven om die men sen, door middel van zachte energie, uit hun noodlijden de posities te helpen. Men kon op deze tentoon stelling dus vast en zeker enkele leerrijke uurtjes door brengen. Daarom verdient de werkgroep WADAT dan ook een dikke pluim voor dergelijk initiatief en voor de perfecte organisatie! I! vervolg van p. I bruikt worden, en er mag slechts uitgezonden worden met een apparatuur van 0,5 watt (en niet 5 watt). Heel wat bijkomende problemen kwamen sinds de legalisatie ervan aan bod: illegale han del van niet-toegelaten ap paratuur, ether-pollutie, sto ringen op de radioverbindin gen van hulpdiensten, aller lei misbruiken, enz... De pu blieke opinie is verdeeld, en wordt ook verdeeld gehou den: de pers blokletterde zo wel «De grootste communi catie-explosie sinds de uit vinding van de telefoon» als «Speelgoed voor 300.000 man...». Dit en nog vele an dere vragen waren aan de orde tijdens het voorbije weekend. Op de speelplaats van het Hoger Rijksinstituut voor Hoger Technisch On derwijs (HRITO) aan de Wel vaartstraat organiseerde de Oudervereniging van de school, in samenwerking met de Belgian Citizens Band Association (BCBA), een groot CB-congres. In verband hiermee verklaart de heer Norbert De Winne voorzitter namens de Ou dervereniging: «We zijn slechts organisatoren, zon der zelf enige stellingname in deze materie te nemen. Het was onze pedagogische taak zowel de Aalsterse be volking, de studenten, de be langstellenden en vooral de vele echte en pseudo-cibis- ten enige juiste informatie door te spelen. We zien die informatie uitsluitend in zijn wetenschappelijke, techni sche en sociale kontekst». De BCBA van haar kant is één der eerst opgerichte en tevens één der oudste CB-clubs. Een congres dus, met een heel vooropgesteld programma, met een panel, een congresembleem, con gresschema's en slotresolu- ties. Daarrond echter gingen ook nog andere nevenactivi teiten door. Zaterdag startte reeds de CB-tentoonstelling, in enkele klaslokalen van de school. De tentoonstelling bracht een kleine infobeurs met onder andere een verza meling van CB-tijdschriftjes vervolg van p. I twee schepenen dan gelijk tijdig de dubbele ladder en onthullen het reeds ge noemde smeedwerk onder luid trompetgeschal. Het werd dan een soort opendeurdag waarbij ieder een 2ich rekenschap kon ge ven van de mogelijkheid aan diverse lokalen, sanitair en «stille ruimte» (vroeger noemde men dat «kapel», verduidelijkte de pastoor), speelweide, mogelijkheid tot kamporganisatie, enz. Heel wat werk staat echter nog te dringen alvorens tot een harmonisch afgewerkt ge heel zal worden gekomen. Na de plechtigheid ging het stoetsgewijze achter de jeugdige fanfare terug naar het centrum en werd aan de aanwezigen als dank voor steun, medewerking en sim- pathie een glas aangeboden. Volgde dan het eetfestijn dat veel bijval genoot waarbij Yvan zich langs zijn beste zijde toonde en de kinder- markt die heel wat zaad in 't bakje bracht. «Zaad» zal er in elk geval nog veel nodig zijn alvorens «Baardegem uitgroeit tot het schoonste dorp uit de streek met de schoonste kerk, de beste jeugdakkomodatie en... de schoonste mensen», zei Pastoor De Rouck, die hierbij nog verhoopt dat het stadsbestuur in de nabije toekomst ook het dorpska der, zoals gepland, zal weten te realiseren. LH Pastoor Jos De Roeck, scoutsaalmoezenier schetste het nieuwe lokaal in Baardegem, verder E.H. Dirk De Backer, verbondsaalmoezenier VVKS-VVKM en schepenen De Neve en De Maght. 'Oor) en clubblaadjes: «CB Flit sen», «Kappa, actueel CB- nieuws», «BCBA-leden- blad», dat uitgroeide van een paar bij elkaar geniete flodderstencils tot een vol waardig verzorgd clubblad. De heer A. Van den Berghe van het Brugse radiostation «Gruuthuse» stelde er aller hande al dan niet gesofisti keerde zendapparatuur ten toon. Elke liefhebber werd vriendelijk te woord ge staan. Ergens in een hoek lag ook uitnodigend een stapeltje overschrij vingsformulieren, met als bestemmeling de RTT, het te betalen bedrag reeds inge vuld (500 fr), en met de ver melding «vergunning B27 dossier»: simpelweg een aanvraagformulier om te mogen zenden... Ook de BCBA zelf stond er met een promotiestand: allerhande boeken, stickers, T-shirts, tijdschriftjes, zelfs dassen plus embleem, waren hier te koop. De aangekondigde «CB-demonstraties en -uit zendingen» gingen niet door «vanwege ziekte van de hier voor verantwoordelijke» zo ei men. We] interessant zo'n mini-tentoonstelling (2 klas lokalen), maar helaas ook maar een mini-belangstel ling. Zaterdagavond dan ging in de tent het groot CB- Congresbal door, muzikaal verzorgd door orkest «Con trabass». Het eigenlijke con gres startte pas de volgende morgen. Om 10 uur, gepro grammeerd tijdstip van be gin, waren nog maar een vijftigtal belangstellenden komen opdagen. De con gresstart werd dan maar met een half uur uitgesteld. Ondertussen waren er nog (slechts) vijftig geïnteres seerden bijgekomen zodat moderator A. Van den Berghe («Gruuthuse») om 10.30 uur het congres offi cieel kon openen. Op het podium hadden heel wat personaliteiten plaats geno men die al dan niet recht streeks iets te maken heb ben met CB: de heer Ver- dyck, jurist, en vertegen woordiger van Minister van RTT De Croo, de heer Hoe- beeck, dienstchef van RTT, de heer Van Crombrugge, ingenieur bij de nationale dienst voor controle van de etherfrequenties, de heer Van Cauter, hoofdpolitiein- specteur bij de Aalsterse po litie, de heer Michielsen van het Rode Kruis, en nog vele andere vertegenwoordigers van o.a. Touring Wegen hulp, van de BCBA-afdelin- gen en BCBA-bladen, techni sche adviseurs van de BCBA en de moderator de heer A, Van den Berghe. Duidelijk twee kampen dus, die im mers als dusdanig op het podium mochten plaatsne men: rechts de BCBA-men- sen, de CB-ers, en links het tegenkamp van het minis terie, de RTT, de (gestoorde) hulpdiensten, de politie... Ook het publiek mocht mee spelen en dat was positief! Er was een draadloze (wat dacht je?) «loopmicro» in de zaal (lees: tent) zodat ieder een die dat wou ook zijn zegje kon doen. De modera tor hield het debat goed in de hand. Het werd een hele bedoening en er werd heel wat over en weer gepraat. Reacties ook vanuit de zaal, een paar keer ontvangen op applaus en bravo-geroep. Er werd gepallaberd over etheranarchie, etherpollutie, over schending van priva cy... Er werden vragen ge steld, verwijten naar het hoofd geslingerd, profeti sche uitspraken gedaan. De illegale handel van zendap paratuur en de controle hier op werd op de korrel geno men. Tijdens het hoofdstuk «hulporganisaties» deed de heer Michielsen voor het Ro de Kruis uit de doeken hoe deze organisatie gebruik maakt van de korte-golf- band. «Wij hebben voldoen de aan de door ons gebruik te middelen», zo zei hij, en toonde zich verre van een voorstander van CB-inmen- ging of tussenkomst. Naast de organisatie voor mense lijke hulp kwam ook deze voor technische hulp aan bod: Touring Wegenhulp, die echter ook de «mede werking» van CB-ers liever niet dan wel dankbaar aan vaardt. «Heel wat Cibisten gaan aan de slag op eigen houtje», zo sprak de heer Mayaert, directeur-beheer der van TW. «Het zijn heel wat garagisten, depaneer- ders, uitbaters van ambulan cewagens, benzinestations- die TW rechtstreeks concur rentie aandoen, en er boven dien op uit zijn hun klanten niet zo eerlijk te behande len». Ook hier wordt CB dus liever niet als meewerkende factor gezien. Er volgde toen ook nog een technisch hoofdstukje, waarbij inge nieur Van Crombrugge uit de doeken deed waarom en hoe een zendertje nu precies storingen teweeg brengt. Er werd nog heel wat gediscus sieerd, maar de hoofdlijnen die doorheen heel het con gres liepen waren maar al te duidelijk, en kwamen steeds weer aan bod. Er werd voor al gepleit voor een strenge, nog aan te kweken en te respecteren zelfdiscipline van de CB-ers, een verant woordelijkheidszin, een zelf controle... Het ontbreken hiervan is onder andere één der redenen waarom de hulporganisaties de CB-toe- nadering eerder sceptisch bekijken «Overhelping is gevaarlijk» noemt het dan. Bovendien wordt van CB-zij- de aangedrongen op de op richting van een groot over koepelend orgaan: een na tionale federatie bijvoor beeld. De overheid kaatst de bal echter terug. Het is inder daad zoals de heer Verdijck zeer treffend zei. «Wees te vreden dat de wetgever u de mogelijkheden biedt uw vervolg van p. I Deze werken, die een aanvang zullen nemen begin december, kosten 29 miljoen fr. In de loop van de eerstvol gende maanden zullen de technische uitrustingswer- ken (dus verwarming, sani tair, elektriciteit....) in aanbe steding gelegd worden. In totaal zal dit ziekenhuis een beddenkapaciteit van 398 bedden hebben, wat evenveel is als waarover het huidige hospitaal beschikt. De plannen konden geïnspi reerd worden door het mo derne ziekenhuis van Brug ge, hoewel de marmeren lukse aldaar bewust achter wege gelaten is. Enkele de tails: opzij van de ingang komt een cafétaria en een kinderopvang ten behoeve van bezoekers, er komen aparte liften voor bezoekers en zieken, een (overigens verplichte) helihaven wordt aangelegd, Interstoom mag recyclageverwarming bezor gen en op gebied van brand beveiliging worden strenge normen nageleefd. Moge lijks worden de eerste zieken er al binnen drie jaar ver pleegd, in afwachting rijst de bouwwerf langzaam maar zeker uit de grond. Het nieuwe kloosterpand Sinds het St.-Elisabethkloos- ter op 27 augustus 1976 af gebrand is, leven de zusters van deze kloostergemeen schap in niet al te fraaie, voorlopige, huisvestingsom standigheden. Op 16 augus tus 1979 werd begonnen met de heroprichting van het klooster. In grote trekken zal het er zo uitzien: de be staande kelders werden be houden en de bevloering aangepast; op het gelijk vloers komen een kapel, een receptie, fakturatiediensten van het ziekenhuis en enkele konsultatieplaatsen voor ge neesheren; op de eerste ver dieping komt het dagverblijf van de kloostergemeen schap en op de tweede de slaapvertrekken van de zusters. Bij de bouwstijl werd reke ning gehouden met de be staande omgeving. Momen teel is de ruwbouw zodanig gevordeyd dat de aanvang van de technische uitrus- tingswerken (verwarming, sanitair, elektriciteit...) voor zien is voor 3 november e.k. De ingebruikname wordt verwacht rond november '81. De totale kostprijs be draagt 47,8 miljoen fr. Het O.C.M.W.-deel van het Osbroekbos Het Osbroekdeel dat in O.C.M.W.-handen kwam, wordt ten noorden begrensd door opgehoogde terreinen van de stad Aalst, ten wes ten door tuinen van wonin gen langsheen de steenweg op Ninove, ten oosten door een grensbeek met het Moyersoeneigendom en ten zuiden door Moyersoenbos- sen. Alles samen zo'n 8ha van de 100 nog bestaande Osbroekhectaren (stadspark inbegrepen). Zoals men weet is de Os- broek beschermd landschap omwille van de esthetische en wetenschappelijke waar de. Wellicht is het een oud overstromingsbekken van de Dender. Het overgrote deel van de OCMW-eigen- dom bestaat uit een moeras bos met: zwarte els, diverse wilgesoorten en gewone es- doorne en vlier. In mindere mate ook: grauwe abeel, eenstijlige meidoorn, vel diep en zomereik. Langs heen de exploitatiedijken en op de drogere gedeelten zijn kanadapopulieren terug te vinden. Het gebied is door sneden door een wirwar van afvoergrachten en afwate ringsgreppels. Langs de ran den komt kwel voor van grondwater. Merkwaardige plantensoor ten zijn o.m.: waterviolieren, keverorchis, gevlekte orchis, addertong en liggende gan zerik. Ook de fauna is de moeite van het bewaren overwaard: diverse amfibie soorten (waaronder de klei ne watersalamander en de vinpootsalamander), diverse broedvogels en insekten. Door een aan het werk gezet Bijzonder Tijdelijk Kader werden de afwaterings grachten reeds geruimd, zo dat wateroverlast niet meer voorkomt. Bomen werden gesnoeid, er werd moeras eik aangeplant en de wegve- getatie werd gemaaid. In de toekomst wil men de paden die rondom het ge bied lopen geschikter ma ken, zodat de natuurliefheb ber aan zijn trekken kan ko men zonder dat de rust van het bos verloren gaat door rekreanten die niet-wetend] overal doorlopen en kapot trappen. Dhr. De Sterck van het Bestuur van Waters er Bossen toonde zich voor stander van geleide wande lingen en de aanstelling var! boswachters. Met een knip-t oogje naar de jagersbeto ging, nu al 14 dagen gele den, verheugde hij zich ovi Het i: sings goed door Op 2 monc tebes belle. Daar terie en va de afschaffing van de jacht u He op een aantal vogelsoorten die in het Osbroekterrein na tuurlijke bescherming ge vonden hebben. Met een rotatiesysteem men het hakhout verder ex- make 2) Ee maak 3) De bestu Op 1ï Ijdei legd. voors imme deze Het S Dend ge sti Op 1 nieuv bestu minis Diens Het c legd omva 1) He loper ploiteren. Het kleinste hak-waar hout kan worden aange wend voor de aanleg van paden (haksel). De haag die het gebied omgeeft dient ge snoeid en bijgeplant te wor den. Jaarlijks moeten de we gen en grachtkanten ge maaid worden. Enkele boomsoorten (es, zomereik, wintereik) zouden kunnen aangeplant worden langs een aantal wegen en langs de westrand op het drogere deel. Tenslotte wordt voor gesteld het waterpeil d.i dammetjes iets te verhogen zodat de moerasvegetatie kan in stand gehouden worden. Dit was geen overzicht van de OCMW-werking in Aalst als geheel genomen, schre ven we hoger al. Enkel een spot op drie projekten, b« langrijk genoeg voor de toi komst om ze niet onvermelr te laten. De ruchtbaarheü die het OCMW zelf er middels een perskonferentii wil aan besteden, is eei goede zaak, niet het min: vanuit demokratisch zicht: de bevolking mag wi ten waar ze voor betaalt, ei wat er voor haar uitgi bouwd wordt. Niettemin willen voorbij gaan aan een passui in de reeds aangehaalde stu-, die van de Koning Boude- .Kne'F wijnstichting, waar die stelt. *Per' dat de OCMW-werking ini2) R( Aalst «zwakjes» is, op éénJuiTV lijn met Oudenaarde, Oos- 3) h( tende en Tielt. Die konklusie het n wordt getrokken uit cijfers 4) h, van het Bijzonder Fonds, tajucj Maatschappelijke Welzijn, terecht of ten onrechte. Da's dan meteen wel een ander y»- hoofdstuk waarop we hier niet verder ingaan. (Peterjj Het paneel van het nationaal CB-congres in het HRITO. (Per) hobby te beoefenen, welis waar binnen een klein stra mien, maar dat komt door internationale afspraken. Nu is het aan U!» De heer Ver dijck stelde verder vast dat de wetgever volwaardige gesprekspartners zoekt, maar die helaas niet vindt. Er komt slechts verbrokke ling, gebrek aan zelfdiscipli ne en oppervlakkigheid uit de bus. «Bepaal uw eigen gedragspatroon, hou op met vitten, maar doe positief we'1- qeef het voorbeeld zelf dat een waardig gesprek- spa er bent, en dan zal de wet„_/er Duigen, aan zal er voor u iets gebeuren», zo zei de heer Verdijck verder. Hij raadde de CB-ers bijvoor beeld aan hen in te spannen alleenstaanden het leven makkelijker te maken. Tot nu toe, volgens de heer Ver dijck, waren de gesprekken echter van een erg laag ni veau. «Inderdaad, een raad moet er komen! Maar moe ten we dan outsiders ne men? De jeugd, de jongere generatie CB-ers ontgooc helt immers». Al bij al kwa men de CB-ers er op hun eigen congres maar bekaaid van af. De hulporganisaties stonden sceptisch tegenover medewerking vanwege CB en verweten hen onder an dere een gebrek aan zelfdis cipline. De CB-ers en hun organisaties werden ander zijds eveneens op hun plaats gezet door de verschillende overheidsinstanties die hen verweten te. weinig positief en opbouwend werk te ver- de nauwelijks honderd aan richten. «Kom eerst zelf met wezigen deze boodschap voorstellen tot structuren, kunnen uidragen? en dan zien we wel!» Zullen PHR Het is pas wanneer men aandachtig de Aalsterse gemeenteraad volgt, dat men zich een idee kan vormen van de administratieve romslomp welke bij bepaalde projekten komt kijken. Zo bestaat reeds sinds jaren het plan tot het aanleggen van een wandel- en fietspad op de vroegere spoorlijn Aalst- Gij zegem. Pas nu is de gemeenteraad echter kunnen overgaan tot het vaststellen van de voorwaarden waaronder de stad Aalst zal overgaan tot de inhuring van de gronden. Het gaat om de vroegere spoorlijn Dender en Waas (nr 57) welke liep van Aalst over Dender- monde naar St.-Niklaas Volgens de overeenkomst wordt deze oude afge dankte en opgebroken lijn gehuurd voor een periode van 9 jaar vanaf 1 juli 1980 tot 30 juni 1989 mits een prijs van 9780 fr. 's jaars aan index ÏOO. Rekening houdend met de stijging van deze index bedraagt de prijs voor het eerste jaar 13.114 fr., wat in feite een peulschil is voor een projekt éénmaal grote diensten zal bewijzen aan een belangrijk deel van de bevol king. VEHE

De Voorpost | 1980 | | pagina 4