DOSSIER: WATERBEHEERSINGSWERKEN I Pas- en Steenbeek Komt rioolwaterzuiveringsstation Hof stade 6 klaar in 1984? TALRIJKE SPEELPLEINEN ZULLEN TE AALST WORDEN OPGERICHT EN AANGEPAST Herdersemse bibliotheek Kouterbaan wordt verder ingericht aalsterse flitsen Hoge Vestenkermis De Voorpost - 10.10.1980 - 5 ministerie Dienst. Het voorstel van O.C.M.W.-raadslid Eddy Die- rickx om het fietspad op de oude spoorweglijn Aalst-Dendermonde te gebruiken voor nuts- en rekreatiefletsers krijgt een definitieve vorm. Dit pad zal voor de vele studenten die dagelijks naar Aalst moeten een veel veiliger weg zijn dan de huidige druk bereden steenweg. De omgeving van de Gentsestraat en Nieuwbeek- straat werd vorige week terug geteisterd door een dichte rookwolk en een zeer scherpe geur. Sommige personen met ademhalingsstoornissen raakten in moeilijkheden. De Aalsterse stationschef Van Schoor kreeg een bevordering. Hij wordt opgevolgd door Alois Gal- le, zeker geen onbekende in deze streek. Galle was in de jaren '50 stationschef te Er em bode gem. In de Aalsterse ziekenhuizen lijdt men aan bloedar moede. Men heeft berekend dat er zeker zo'n 2000 bloedgevers meer moeten worden gerekruteerd om voldoende bloed in reserve te hebben. Het stadsbe stuur heeft beloofd aan het Bloedtransfusiecentrum van het Rode Kruis een uitgebreide kampagne te zullen voeren In de Vlaanderenstraat is er wat nieuws te bele ven. Een mini-casino met opta roulette opende er zijn deuren. De vraag is echter hoe lang deze goktent zal geopend blijven? De gerechterlijke politie is in elk geval reeds met een onderzoek bezig. Uit welingelichte bron konden we vernemen dat er eerlangs een 80 tal werknemers bij Amylum zullen afvloeien. De crisis laat zich ook bij deze firma voelen. De Aaigemse priester-leraar, letterkundige, re porter, bibliothecaris en duivenliefhebber Ame- dee Suenaert was te gast bij BRT 1. In het programma «Oorgetuigen» werd gedurende 45 minuten aandacht besteed aan zijn leven en werk. Van de heer Buyle, voorzitter van de VZW De Kinderen van ons, vernamen we het volgende- «Wij zoeken reeds lang een geschikt huis of villa aan de kust om onze verlaten kinderen ook een degelijk verlof te kunnen bieden. De subsidie die deze homes hiervoor krijgen zijn ontoereikend. Daarom tracht onze organisatie hieraan te verhelpen. Weliswaar zijn er huizen genoeg te huur met 6 a 8 slaapka mers, doch voor ons onbetaalbaar: 150 a 200.000 fr. per jaar! Zoveel geld kunnen wij niet bij elkaar krijgen door giften». De heer Buyle kwam dan op het schitterend idee om woensdagmorgen de hulp in te roepen van BRT 2 via het programma «Service Telefoon». Producer Mar tin De Jonghe stuurde de noodkreet de ether in met het gevolg dat tientallen reakties uit het Vlaamse land binnen stroomden. Maar dergelijke vakanties voor verlaten kinderen organiseren kost geld, veel geld. Daarom doet de vzw «De Kinderen van ons» een oproep tot onze bevolking om milde giften te sturen naar V.Z.W. De kinderen van ons, Dirk Martensstraat 10 te Aalst. Bankrekening 432- 5210851-50. Wij volgen de aktiviteiten van deze vzw op de voet. Het loont echt de moeite om deze mensen, deze idealisten te helpen. Josephus Peerlinck uit de Kapittelstraat te Moor- sel werd onwel bij het drinken van twee kopjes koffie. Overgebracht naar het Dendermondse zie kenhuis stelde men vast dat het slachtoffer gifti ge stoffen had ingenomen. Een onderzoek werd ingesteld. De jaarlijkse poëzieprijs van het litteraire tijdschrift «Appel» werd te Sint-Truiden dit jaar uitgereikt aan de Erembodegemnaar Eddy Kindt. Volgens Burgemeester D'haeseleer verliepen de herdenkingsplechtigheden van de onafhankelijk heid op een normale wijze zoals vroeger. Herinne ren wij eraan dat er kritiek kwam op het feit dat op deze plechtigheid noch het vaderlands lied noch de Vlaamse Leeuw gespeeld werd. Naar de heer D'haeseleer op de perskonferentie mededeel de is het een traditie dat hier telkenjare enkel klaroenblazers uitgenodigd worden die de «Last Post» blazen. Anderzijds wist hij ook te vertellen dat op 29 september jl. een vergadering plaats had met de verantwoordelijken van de verschillende dienst- centra. Hierbij werd de procedure betreffende de bevlagging besproken zoals deze door het Sche penkollege werd vastgesteld. De opdracht werd gegeven op 11 juli enkel de vlag van de Vlaamse gemeenschap te hijsen en op 21 juli enkel de nationale driekleur. Op alle andere plechtigheden dienen, indien dit materieel mogelijk is steeds drie vlaggen opgehangen te worden, met name de Belgische Vlag in het midden, de officiële Vlaam se Leeuw rechts ervan en de vlag van de deelge meente links ervan. Om dit besluit effektief te kunnen uitvoeren zal men echter vooraf toch nog een respektabel aantal vlaggen dienen aan te kopen, gezien vele ervan in het verleden door onbekenden werden bestolen. Op de perskonferentie vernam men ook dat de Burgemeester en Schepen nog steeds als waarnemer de vergaderingen van de verschillende Aalsterse Ikerkfabrieken (14 in totaal) bijwonen, dit teneinde toezicht te kunnen uitoefenen op de financiële han del en wandel van deze verenigingen. De stad dient immers, ingevolge een wet van Napoleon de defici- ten van deze kerkfabrieken bij te passen. In 1980 werd aldus een som van 106 miljoen voor het OCMW en de kerkfabrieken in de begroting ingeschreven. De uitgaven worden vooral veroorzaakt door de personeels- en verwarmingsuitgaven. VEHE Op de gemeenteraad van 1 oktober keurde de meerder heid bij afwezigheid van de oppositie het voorontwerp goed voor de fase 1 van het nieuwe rioolwaterzuiverings station te Hof stade. Hierbij dient genoteerd dat werd in twee fazen. Fase 1 Ide studie voor de afvalwa- voor de ganse linkeroever ft terzuivering in de zone van de Dender en fase 2 I Aalst zowel voor de koliek- voor de rechteroever, ft toren als voor het waterzui- Het voorontwerp dat voor- veringsstation, opgesplist gelegd werd behelst de 1ste fase voor de verwerking van 80.000 inwonersequi valenten: de le faze zal het station uitgebreid worden voor nog eens 60.000 inwo nersequivalenten (totaal 140.000 inwonersequiva lenten). Er wordt nu reeds voorop gesteld dat de eerste faze zal gebouwd worden in de periode 1982-1984, zodat omstreeks het einde van 1984 de installatie in be drijf kan worden genomen. Tegen deze datum is ook de voltooiing voorzien van de voornaamste afvalwater- kollektoren op de linker Denderoever. Het voorontwerp zelf werd opgemaakt door de dienst waterzuivering van de stad Aalst, met medewerking van de Waterzuiverings maatschappij van het Kust- bekken. Het werd besproken op een koördinatievergadering met de bevoegde overheids diensten en volgens de voorzieningen zal het dos sier goedgekeurd worden door Minister Galle in de eerste helft van oktober. Voor de eerste faze worden de investeringskosten ge raamd op 342 miljoen. Hierin zijn dan wel de BTW, de terreinkosten, de studie kosten en de beplantingen inbegrepen. De exploitatiekosten wor den op hun beurt geraamd op circa 11 miljoen fr. per jaar. Wat dit dossier betreft kun nen wij ook nog vermelden dat de gemeenteraad ook zijn goedkeuring hechtte aan het gewijzigd ontwerp van het grondmechanisch onderzoek voor de bouw van het rioolwaterzuive ringsstation. Op vraag van Minister Galle zal de aanbe steding van deze werken trouwens gebeuren bij alge mene offerteaan vraag. VEHE Traditiegetrouw had maandagavond de boegiekesstoet plaats op de volkse Hoge Vesten, ledereen in nachtgewaad kwam op straat met de kaars in de hand om achter de fanfare van herberg tot herberg te trekken. De sfeer was er geweldig, 's Anderendaags had de jaarlijkse souper in het midden van de straat plaats Pellepatat met kop of haring, een oeroud recept dat het nog steeds doet Laat ons hopen dat deze traditie het nog lang mag volhouden (Per) Reeds geruime tijd werkt de dienst Sport en Vrije Tijd een programma uit voor de inrichting van nieuwe speelplei nen en aanpassing van bestaande speelpleinen. Het beleid terzake was trouwens op bepaalde ogenblikken aan heel wat kritiek onderhevig geweest, ondermeer vanwege de jongsocialisten. Wat ondertussen in het stadspark gerea liseerd werd bewees echter tenvolle dat het de moeite loonde om geduld te oefenen. Op de meest recente ge- gende stap gezet naar de meenteraad werd de vol- realisatie van het ambitieus programma terzake. Zo werd het ontwerp goedge keurd voor de aankoop en het ter plaatse opstellen van kinderspeeltuigen voor de speelpleinen Astridpark, Gijzegem, 't Slotje en het stadspark. In het rekreatie- centrum van Gijzegem wordt trouwens de aanleg Op de jongste gemeenteraad werden twee dossiers goed gekeurd betreffende de nieuwe openbare bibliotheek aan de Kouterbaan te Herdersem. Aldus werden in het kader van het inrichten van een deel van de vroegere school als bibliotheek voor de ver warming gasradiatoren voorzien. Het nieuwe be stek voorziet in de aankoop van 4 radiatoren van 8000 kcal/u., 1 van 6000 kcal/u., en 1 van 2500 kcal/u. Deze zullen door de technische dienst van de stad geplaatst en aangesloten worden. Tot de aankoop wordt over gegaan ingevolge een be perkte aanbesteding en de uitgaven hieraan verbon den worden geraamd op 78.880 fr. Ook wordt in een afzonder lijk bestek de aankoop van de nodige materialen voor de elektriciteit voorzien. Al le toestellen zullen door de technische dienst geplaatst en aangesloten worden. Er worden in totaal 23 ver lichtingstoestellen aange kocht, 4 noodverlichtings toestellen én verder de ver deelkasten voor de beveili ging. Tevens worden 21 toestellen aangekocht voor het uitrusten van de nieuwe burelen van de centrale bi bliotheek. Ook hier gebeurt de aankoop ingevolge een beperkte aanbesteding en wordt de prijs geraamd op 117.508 fr. VEHE van een polyvalent sport terrein voorzien, terwijl ook de nieuwe wijk Har ding te Herdersem een nieuw speelplein krijgt. Wat de eerste vermelde speelpleinen betreft dienen volgens overeenkomstig be staande richtlijnen de speeltuigen de maximale veiligheid voor de kinderen te bieden Daarom zijn de meeste materialen voorzien in hout. Het ontwerp voor deze speelpleinen werd trouwens samengesteld door de diensten van sche pen Monsieur zelf. De aan koop, waarvan de prijs ge raamd wordt op 488.988 fr. zal gebeuren op basis van een algemene offerteaan-i vraag. Wat het polyvalent sport terrein te Gijzegem betreft werd door de stedelijke technische dienst een ont werp opgemaakt dat voor ziet in een aangepaste kool waterstofverharding. Het nieuwe terrein komt naast het bestaande te liggen Er is aldus voorzien in een basket- en volleyballinstal- latie. evenals 3 badminton- sets. Tot de werken wordt overgegaan ingevolge een beperkte aanbesteding en de uitgaven worden ge schat op 611 688 fr. VEHE Het is windstil geworden rond de geplande waterbeheer- singswerken in het Pas (Paas)- en Steenbeekbekken. Een goed ogenblik dus ook om het ganse dossier eens rustig door te nemen. Op 24 november 1971 had er op het stadhuis te Dender- monde een vergadering plaats met de betrokken gemeen tebesturen, zijnde op dat ogenblik Dendermonde, Dender belle, Wieze, Lebbeke en Herdersem. knip>" waren ook afgevaardigden aanwezig van het minis- betoi gele- terie van Openbare Werken, het Ministerie van Landbouw en van de Intercommunale D.D.S. overiijdens die vergadering werd er besloten dat: jachfi) Het wenselijk was een studie van de waterlopen te laten jrten, maken. n na-2) Een overzichtplan met modeloplossingen moest ge- 9e-'maakt worden. !3) De stad Dendermonde zou optreden als opdrachtgevend "i wiljbestuur. ir ex-Op 15 februari 1973 had dan een tweede vergadering plaats hak-waar de eerste voorstellen en ramingen werden voorge- inge-iiegd. De verschillende gemeentebesturen keurden deze van.voorstellen goed. Het Provinciaal bestuur (het betreft hier 3 die jmmers provinciale beken) verklaarde zich akkoord met '1 9e-jdeze raadsbesluiten woriHet Studiebureau voor Wegen- en Bouwkunde (S.W.B.) te 3 we iDendermonde werd belast met het opmaken van de volledi ge- ge studie en de nodige ontwerpen. ikelejOp 1 juli 1976 werd op het stadhuis te Dendermonde een ïreik.jnieuwe vergadering belegd tussen de betrokken gemeente- nnen besturen en in aanwezigheid van een afvaardiging van het angsiministerie van Landbouw en van de Provinciale Technische angsjDienst. 'gere Het door het S.W.B. opgemaakt ontwerp werd er voorge- voor-iiegd met nodige uitleg, plannen en bestekken. Het ontwerp mvatte voornamelijk: Het kalibreren en onder profiel brengen van de water- Knelpunt Middenweg, Grote Baan, Hammestraat te Herdersem (Per) 9.in|2) RECHTTREKKEN OP VELE PLAATSEN MET DE NODIGE een UITVOERINGSWERKEN. P°?'3) Het slopen van oude niet-reglementaire kunstwerken en lusie bet maken van nieuwe. ijfers 4) Het bekleden met blok- en plakroden en aanbrengen van onds taludversterkingen in beton en in tropisch handhout. Iz|in' Da's Het knelpunt Populierenstraat. (Per) Belangrijk was ook dat er een nieuwe verdeelsleutel voor de kostenverdeling werd voorgesteld en aanvaard. Voortaan zou men rekening houden met die kriteria, namelijk de afwaterende oppervlakte, de lengte van de waterloop op de betrokken gemeente en de kostprijs van de verschillende werken. Door die verandering is het aandeel van Groot Aalst in de kosten op belangrijke wijze toegenomen en dat vooral omdat het afwaterend oppervlak zo groot is. Door de verschillende gemeentebesturen werd dat ontwerp goedgekeurd voor de fusies. Er werden weliswaar soms voorbehouden gemaakt nopens noodzakelijke aanpassin gen aan het ontwerp. Na de fusies van gemeenten werd Lebbeke als opdrachtge vend bestuur aangeduid omdat er meer dan de helft van de werken dienden te gebeuren. Om de onteigeningsprocedure te kunnen inzetten werden er onderzoeken commodo et incommodo georganiseerd. Dergelijke onderzoeken zijn erg verdoken. Ze bestaan uit het uithangen van geschriften op plaatsen waar ze praktisch door niemand gelezen worden. Trouwens, de tekst die opgehangen werd in verband met waterbeheersingswerken was onbegrijpelijk zonder dossierkennis, een kennis die slechts zeer weinigen konden opdoen. Die openbare onderzoeken liepen op verschillende ogen blikken in de verschillende deelnemende gemeenten (Leb beke: september 1979, Dendermonde, maart-april 1980, Aalst april-mei 1980). Alleen Aalst organiseerde een infor matieavond op het stadhuis op 25 april 1980 en dat voor een gedeelte van de mensen die zouden onteigend worden en die dus de beek goed kennen. De aanwezigen op die voorlichtsavond schrokken zich een ongeluk toen ze vernamen welke reusachtige zinloze wer ken voorzien waren en die dan bovendien nog zwakke plaatsen vertoonde. De hoofden werden bij elkaar gestoken en daaruit ontstond een Aktiekomitee Pas- en Steenbeek. Dat Aktiekomitee zorgde voor de sensibilisatie van de betrokken bevolking. Dat gebeurde o.a. door een bezwaarschriftenaktie (er zijn ongeveer 650 bezwaarschrif ten tegen de geplande werken), door een perskonferentie op 17 mei 1980 en verder door wandelingen op 3 en 10 augustus respektievelijk naar de bronnen bovenloop van de Pasbeek en langs de benedenloop van de Pasbeek of Monikenhofbosbeek. Tijdens die wandelingen toonde men de dringende onder houdswerken die dienen te gebeuren en dat niet alleen aan de in het projekt vermelde waterlopen, die heden nog bestaande, bijna wraakroepende technische anomalieën van vroegere waterbeheersingswerken waar dringend werk dient van gemaakt te worden alsook de krankzinnigheid van een ondoordacht verbreden, uitdiepen, rechttrekken en verharden van het hele beeksysteem en de natuur- en landschapsvernieling die zou plaats hebben. Gedurende die wandeling bewees men ook de probleemloosheid voor de rest van het bekenstelsel. Het Aktiekomitee schreef verder een brief aan het College van Burgemeester en Schepenenen waarin gevraagd wordt het projekt zo snel mogelijk door de gemeenteraad te laten afkeuren. Het stadsbestuur beloofde in een schrijven dat de bevoegde commissie van de gemeenteraad het projekt zou bestuderen teneinde een definitief standpunt te bepalen. Knelpunten Er bestaan dus nog een reeks technische anomalieën van vroegere waterbeheersingswerken. Het is onmogelijk om ze allen te beschrijven in dit artikel. De twee belangrijkste verdienen echter meer dan de aan dacht. 1 Populierenstraat - Keukens Lambrecht Onder de Populierenstraat in Moorsel verdwijnt de Pasbeek door een koker met een doorsnede van 75 cm (0,44 m2 oppervlakte) waarvan de helft vol slijk steekt. We vermelden er hierbij dat de kokers langs de Bredestraat in Moorsel 80 cm doorsnede hebben (0,50 m2 oppervlakte) en dat er nadien nog een grote afwateringsoppervlakte naar de Pasbeek gaat alvorens de Pasbeek de Populierenstraat bereikt. Bovendien is er op die afstand nog een verval van 10 meter. We zitten daar dus met een volkomen onaangepaste koker. Een beetje verderop wordt het echter nog erger. Daar dient datzelfde water te vloeien in een koker van 60 cm doorsne de (0,28 m2 oppervlakte) en een van 50 cm doorsneee (0,20 cm oppervlakte). Zoals U op foto 1 ziet is de eerstgenoemde ongeveer halfvol slijk en de tweede practisch volledig verstopt. De half toegeslijkte 60 cm buis komt dan een eind verder in een verzamelput (zie foto 2) van waaruit het langs 2 buizen met een doorsnede van 30 cm (gezamenlijke oppervlakte of doorgang 0,14 m2) die praktisch volledig verstopt waren. Het is hier meteen duidelijk dat een dergelijke toestand niets anders kan dan problemen scheppen. Hier dienen dringend weer ruimere aangepaste kokers aangebracht te worden. We zitten daar echter op het grensgebied tussen Aalst (Moorsel) en Lebbeke (Wieze) en dat maakt de zaak nog wel ingewikkelder. Vooral op het grondgebied van Wieze-Lebbeke is de toestand tergend. 2) Knelpunt: middenweg, Grote Baan, Hamme, straat in Herdersem De Pasbeek vloeit langs de Beekkant en verdwijnt op het einde van de middenweg in een duiker die ruim is. Het zicht is echter bedrieglijk want een twintigtal meter verder vernauwt de duiker (1,40 x 1,40 1,96 m2). Al het water dient dan plots te verdwijnen in een buis van 70 cm doorsnede (0,38 m2 doorgang) die er voor de oorlog geplaatst werd en een buis met 60 cm doorsnede (0,28 m2 doorgang) die er na de oorlog bijkwam. In 1974 toen de straat voor het laatst overstroomde was de toegang tot de tweede buis bovendien verstopt door fruit- bakken. Om volledige veiligheid te bekomen voor deze wijk zou het volstaan een brede duiker te bouwen van de Beekkant tot de Hammestraat.

De Voorpost | 1980 | | pagina 5