THE FAMILY BAND! rien jaar op muzikale bres... DANSEN NAAR DE PIJPEN VAN... De Voorpost - 24.10.1980 - 11 /ij hebben altijd al een mateloze bewondering gehad voor ïensen, die met nooit aflatende energie en bovenal met indeloos geduld bals en aanverwante danspartijen op- listeren of muzikaal omlijsten... [u behoren we geenszins tot het gilde van verwoede Kilfreaks. Wel integendeel. Als sekretaris-penningmeester an een lokale voetbalklub zijn we echter bij herhaling oodgedwongen getuige geweest van dergelijke manifes- aties, die gewoonlijk echter worden georganiseerd met het oei de kas van de vereniging te spijzen, wat dan elukkig gewoonlijk gebeurd via de verkoop van alle aogelijke geestrijke dranken. odoende voelden we ons in de onmiddellijke nabijheid an de tapkast, op een strategisch punt, van waaruit het ïogelijk was om op elk gewenst moment te ontkomen aan iet verfoeilijk vermeningvuldigingsdansje, altans de eer- te uren een gelukkig man... ien paar keer zijn we toch pardoes middenin een kuskes- lans terecht gekomen en we vonden het bij nader inzien tog niet zo onaardig! Jaar na het bal... toen het ogenblik gekomen was om het irkest financieel te vergoeden voor zijn geleverde presta- ie, in die ogenblikken hebben we vaak met de nodige lerbied het uithoudingsvermogen van die muzikanten tewonderd. laar is inderdaad, behalve muzikale begaafdheid, een inorme dosis wilskracht nodig om onverpoosd een troep tossende, walsende, slowende en dus achtereenvolgens litgelaten. vermoeiend rakende, verliefd wordende men- ïen voortdurend in de gepaste stemming te houden... fanuit onze veilige gezichtshoek hebben we ze gadegesla- |en, die moedige muzikanten, en we voelden ons gelukkig n hun en ook in onze plaats als het eindelijk weer ifgelopen was... lard werken, anders... ziele... En dus wagen orge- )ntelbaar zijn de orkestjes, list William De Gols, zijn :ombo's, bandjes of hoe ze schoonbroers Marcel en Ig- ichzelf verder ook noemen nace, respectievelijk drum- >f noemden, die de jongste mer en zanger, in gezel- lecennia als bliksemschich- schap van saxofonist Emiel, en aan het muziekfirma- de grote stap en starten met nent verschenen en later hun orkesformatie. ils dezelfde gesmeerde Zij treden op met stijgende iliksem weer uit de ether bijval: hun eerste optreden irerdwenen... tijdens een jubileumfeestje )e weg naar de roem ligt wordt al vlug gevolgd door liet zomaar losjes met suk- andere en hun optredens ies geplaveid! volgen elkaar in regelmatig let volstaat niet om een tempo op! :liekje muzikale jongens enVader Cyriel De Block komt >f meisjes bijeen te tromme- met het voorstel op de prop en en hoog van de toren te pen om de groep «The Fami- |aan blazen om meteen al ly Band» te noemen, omdat serste viool te spelen en ten het toch in overwegende illen kante de loftrompetten mate een familiale aangele- riomfantelijk te horen genheid is. en onder "deze ichallen! naam maken de vier onder do simpel is dat niet. nemende jongelingen gelei- !r moet hard worden ge- delijk «carrière»... verkt om toch maar iets te De oorspronkelijke bezetting cunnen bereiken. Het pu- werd na een poosje aange- iliek is verwend en erg kies- vuld met een bas-gitaar, be- :eurig geworden. Het wil speeld door J.P. Schepens, iwingende muziek, het wil later vervangen door de hui- ihow, amusement, de dige bas- en slaggitarist Ro- ïieuwste hits en... oldies, land Buyle. Cortom, het wil alles! Nog later kwam ook trompe- )at hebben de vijf clevere tist Oscar Abbeloos de fami- >oys van The Family Band liale rangen vervoegen en n de tien jaren van hun toen na een vijftal jaren Wil- >estaan aan den lijve onder- liam De Gols er wegens be- ronden. roepsbezigheden noodge- in zij hebben onafgebroken dwongen de brui aan gaf, jewerkt om zich een veelzij- lig repertorium op te louwen. )at zij daar ten volle in ge slaagd zijn. blijkt overdui- lelijk uit het feit. dat de ïaam Family Band op de iffiches prijkt van de meest liteenlopende bals en ande- e feestelijkheden van diver se verenigingen. Radio of televisie hebben ze nog niet gehaald en plaatjes »naken ze nog niet, maar het kal ze een zorg wezen: hun naam is een begrip gewor den. ook ver buiten Aalst. Wie fijne en verzorgde ont- Itpanningsmuziek wil. weet dat hij bij The Family Band jlerecht kan en daar zijn zij trots op. Een nieuwe sound Hoe en wanneer begon het allemaal? Dat vertelt ons Ignace De Elock. één van de mannen van het eerste uur... Het jaar is 1970. De woelige zestiger jaren liggen net achter de rug. Het Beatles-tijdperk loopt len einde, de rock 'n roll wordt door een nieuwe ge neratie naar het museum perwezen. Tieners en twens willen wel krat anders horen. Vooral in Nederland steken keel wat pop-groepen suk- lesvol de kop op. Een greep (lit de meest bekende: Tee >t. George Baker Selection, ie Cats, Golden Earring, fhe Dizzy Men's Band, Sho eing Blue. The Shuffles, indy Coast, Ekseption, irth and Fire, zonder de >'s Mouth and Mc Neal en indra and Andress te ver- jeten... brengen een nieuwe >und» waar de vier pio- iers van het spiksplinter- ieuwe bandje niet onge- foelig voor kunnen blijven, tok de «flower power» en dief zijn voor elkaar» iroeren nog heel even de imer ongevoeliger wor- inde mensenharten, filliam De Gols. Marcel en inace De Block en Emiel fan de Velde besluiten, na in eksperiment met de ka- iretgroep «De Cabareti- t's», dat al snel tot misluk- m gedoemd was, het nu luzikaal te wagen, terwijl, ook weer in Neder- rnd, tientallen kleinkunste- rars triomfen vieren en het ibaret «Lurelei». met Jas- »rina De Jong, haar echtge- it Erik Herfst. Sylvia De lur en Leen Jongewaard laanderen toont hoe het iet, blijft dit genre hier tngen rond het peil van tharel JaMsSten's, Co FloWer Theo Van den Bosch... En gaat hét .«Cabaret in A list)» spijtig genöeg ter ding aan de Aalsterse mu- ziekakademie en is sinds zijn... tiende jaar spelend lid van de harmonie «Hand in Hand». Oscar is ook een oude be kende van ons, hoe kan het anders, op onze jaren? Ignace De Block wordt in november dertig, is gehuwd en heeft ook een dochtertje van zes, Sofie; Ignace is werkzaam als machinezet- ter in een drukkerij. Ondanks het feit dat hij nooit enige muzikale oplei ding heeft genoten, speelt hij voortreffelijk akkordeon. Hij was jarenlang kerkzan ger in de Mijlbeekse paro chiekerk, vier jaar lid van het wereldberoemde kna penkoor Cantate Domino, wat op zichzelf al een refe rentie is, en werd in 1968 derde in een «Ontdek de Ster»-wedstrijd in de zaal Gilbos te Herdersem, waar nog 25 andere kandidaten hun zangtalenten kwamen ontplooien. Ignace betreurt, dat de vroe ger zo populaire akkordeon heel wat van zijn volkse aanhang heeft verloren. Met broer Marcel (33) heb ben we enkele weken gele den al kennis gemaakt in deze krant, naar aanleiding van het feit, dat zijn ontwerp voor de karnavalaffiche 1981 werd bekroond. kwam een jong laient, ïvan Mallefroy, nauwelijks zes tien. zijn plaats achter het orgel innemen. Dames en Heren... The Fa mily Band! Zo kwam men tot de huidige formatie, waarmee we graag eens nader kennis willen maken. Daarom spreken we af op een vrijdagavond in een jon gensschool aan de Moorsel- baan. We arriveren ter plek ke op het afgesproken uur, en met speurende blikken gaan we op zoek naar het musicerend sextet, dat hier druk aan het repete- moet zijn. Uit een deur in de achtergrond komt als een duiveltje uit een doosje een druk gebarend figuurtje te voorschijn: zenuwpees Mar cel De Block natuurlijk, die ons uitbundig verwelkomd. In het lokaal, dat zo te zien dienst doet als turnzaal en waar vroeger toneel werd gespeeld, te oordelen naar het podium, heerst een ge moedelijke stemming. Er wordt ontspannen muziek geproduceerd, het typisch getokkel, geroffel en de aar zelende hoge tonen dat re peterende musici kenmerkt. Een jongedame zingt ge voelvol folk. Het is Rita Jans- sens, ze behoort niet tot TFB, doch maakt soms eens van de gelegenheid gebruik om mee te oefenen met de jon gens... Behalve over een mooi stemgeluid beschikt ze ook over een merkwaardig lachje, zoals later zal blijken. Maar nu, even voorstellen: Dames en Heren, hier is... The Family Band! Eerst maken we kennis met de nestor van het gezel schap. Oscar Abbeloos (44). gehuwd en vader van Nancy (12). Oscar genoot zijn 'oplei- Marcel zit ook in de druk kersbranche. maar dan in de Aalsterse Stadsdrukkerij. Hij is gehuwd en Hans (10) en Ann (6) zijn de namen van zijn nakomelingen. Hij is de drummer van de band. Yvan Mallefroy, sinds 4 a- pril meerderjarig is de ben jamin van het orkest. Hij volgde muziekschook in Haaltert van zijn zesde tot zijn elfde jaar en van dat ogenblik af tot zijn vijftien de, kreeg hij privélessen in piano en orgel. Zijn leraar was professor Jean Mi- chiels, van het Konsevato- rium van Brussel. In 1978 behaalde de «foe- kes». zoals deze levenslusti ge vrijgezel door zijn maats wordt genoemd, in de Aal sterse Muziekakademie 97 percent voor notenleer en 98 ten honderd voor piano! Musiceren is nochtans slechts zijn hobby: met zijn diploma van vertaler is hij werkzaam bij de verkoop- dienst van een handelzaak. In 1976 slaagde hij in het eksamen voor komponist bij SABAM: Yvan schrijft ook de arrangementen voor de Fa mily Band. Roland Buyle de lantjes voor de dames is 24, boekhouder en gehuwd. Voorlopig stelt hij het nog zonder kroost. Zijn enige muzikale oplei ding zijn de privé-lessen die hij kreeg op zijn geliefkoosd instrument: de gitaar. Emiel Van de Velde tenslot te, is 33. gehuwd en heeft een elfjarige dochter Annick. Deze saxofonist volgde de lessen aan de Aalsterse Mu ziekakademie, en is ook spe lend lid van Octaaf Boone's «Big Band». Een 3elekt gezelschap, en te oordelen naar de uitgelaten sfeer, die in het zaaltje heerst, een groep uitgelaten entertainers. Op glad ijs... Kunnen de jongens ons niet een beetje anekdotes vertel len? En dan de traditionele vraag: «Wat zijn jullie beste herinneringen? Eén van hun fijnste soeve- nirs bewaren ze aan een trouwfeest 9en vijftal jaren geleden in de zaal Van Va- renberg, Stefaal De Jone- straat in Aalst: toen ze een tijdje aan het spelen waren kwam totaal onverwacht Freddy Breek opdagen, een vriend van de families. De simpathieke Duitse schla gerzanger begeleiden was voor TFB een vererende op dracht: ze brachten het er zo schitterend van af, dat Fred dy hen hiervoor hartelijk komplimenteerde! Maar er zijn ook minder prettige voorvallen, waar men achteraf toch met de glimlach aan terugdenkt. Zo reden ze, een drietal jaar tjes terug opgewekt naar Ite- gem om er een oudejaarsa vondfuifje op te luisteren; ze speelden van middernacht tot zes uur in het nieuwe jaar. Toen ze huiswaarts wilden keren, bleek het in tussen flink te hebben geij zeld, Maar ze waagden zich toch op glad ijs en glijdend bereikten ze Aalst, net op tijd om het middagmaal te nuttigen... In Sint-Niklaas arriveerden ze eens volledig draadloos. Doch draadloos spelen was er nog niet bij en dus ging het in allerijl opnieuw naar Aalst, om er de onontbeerlij ke bedrading op te halen! Uit de bëgihperiodè berin- fel onderkoelde ledematen op temperatuur te brengen, bliezen, trommelden, tok kelden en zongen ze er dan ma"r lustig op los. Iets méér decibels dan de' trommelvliezen van enkele buren konden verdragen. De nietsvermoedende muzi kanten, net flink op dreef gekomen, kregen politiebe- zoek. «Zeker om nog een en ander te regelen voor het politiebal binnen enkele da gen» dachten ze... En inderdaad: «Jongens, 't es vried schoei...» zeiden de politiemannen De jongens glunderden. mor, tot ons groeit spoit... moetemen proses opmoaken. 't es nó den tie nen en 't es te loot en te noig!» Er werd dus noodgedwon gen een toontje lager gezon gen en enkele dagen later begonnen de leden van The Family Band met gemengde gevoelens en in mineur te spelen op het politiebal, bang om te luidruchtig te zijn... Spelenderwijs vergaten ze onafgebroken gespeeld in de kelder van het Groen Kruis... In de onderscheidene gezin nen brengt dit de gebruike lijke huishoudelijke ups and downs mee, met de nadruk op het laatste. Simptomen van deze ziekte zijn: een dui delijk, meestal felgekleurd beeld, doch zeer weinig, meestal onverstaanbare klanken... 's Nachts na het bal Zo'n orkest beleeft uiteraard heel wat nachtelijke perike len: doodvermoeid keerden Yvan en Roland op een nacht huiswaarts, met de wagen van Roland. Op weg naar Haaltert, even voorbij den Haring, zwenkte de bestuurder plots vervaar lijk naar links. Een fel ge schrokken Yvan schudde de bestuurder uit zijn lichte dommel wakker, net op tijd om de wagen met een fikse ruk aan het stuur op enkele centimeters van een overzet- telijke verlichtingspaal tot stilstand te brengen... Ook de gedenkwaardige au toloze zondagen speelden hen parten. Ze dachten nochtans het probleem op spitsvondige wijze te kunnen omzeilen. De zaterdagnacht moesten ze spelen in de zaal Bristol aan de Aalsterse Grote Markt, 's zondags werden ze in Hekelgem verwacht. Dus brachten ze na afloop van het eerste optreden in strumenten en installatie naar Hekelgem en lieten daar een paar auto's staan, om 's anderendaags rustig pier taxi naar Hekelgem te rijden. Rond middernacht was de hele feestelijke bedoening in het Brabantse oord van vertier reeds goed en wel opgedoekt en dus zaten de jongens daar... te wachten tot drie uur, want dan werd het verkeer weer losge laten... Uit die periode herinneren ze zich levendig de schla gers «Den Uyl is in den olie», «Koeweit, Koeweit» en «Autoloze zondag» van Va der Abraham, dat ze echter geen van de drie op hun repertorium hebben willen nemen... genoegen aan hun optreden dan het publiek! Eens op dreef, groeit dat optreden uit tot een waarachtige show. En dan kunnen ze niet meer weerstaan aan de ver leiding om zich te verkle den. Op dat ogenblik komt Marcel zijn broer aflossen achter de mikro: het wordt een «beizendans»-maraton en «'t Zen zotten die weir- ken», maar iedereen blijft op de dansvloer, tot het Mar cel belieft om hen zwoegend en zwetend naar hun plaats te laten gaan! Het is natuurlijk onbegon nen werk om de evolutie van de huidige pop-disco-punk en andere muziekstromin gen op de voet te blijven volgen. Maar The Family blijft «bij» met nummers als «Yet I know» van Jimmy Frey, «De verlaten mijn» van Zamfir, «It's real good feeling» van Peter Kent en zit wel goed met Cliff Richard's jongste topper «Dreamin»... Hun repiertorium valt zowat overal erg in de smaak. Ge tuige hiervan zijn de optre dens, op 20 september jl. op het politiebal in de zaal FFR en net aigelopien weekend op het bal van minister Mare Galle in de Keizershallen, zij het dan voor de gelegen heid met medewerking van twee ekstra-muzikanten en de hulp van twee technie- kers. De vijftiende november zijn ze dan opnieuw paraat op het bal van de Gaa Lowies, ter gelegenheid van de ver kiezing van Prins Karnaval van Oost-Vlaanderen in de feestzaal van de FFR. Nadat men vorig jaar beroep deed op een disco-bar. herstelde men de driejarige traditie-in eer en speelt opnieuw The Family Band... Nu reeds tien jaar lang bren gen de jongens van de Fa mily Band overal waar ze komen de mensen een stuk je vreugde, een vleugje ro mantiek. Op de tonen van hun muziek laten ze zich nog eens gaan, werpen hun strakke mas kers van alledag af en voe len zich heel even gelukkig in de armen van een ander... Ballroom blitz... De balzaal loopt stilaan leeg. De ouderen zijn een uurtje eerder al met een vermoeid glimlachje huiswaarts ge keerd. «We hebben ons kos telijk geamuseerd, maar nu gaan we toch maar liever zoetjesaan naar bed...» zeg den ze. niet zonder spijt in hun stem. De jongeren vermaken zich op dat ogenblik nog steeds uitgelaten in een onstuimi ge, nooit-eindigende kusjes- dans. Wat later zullen ook zij stil letjes iets rustiger plaatjes neren ze zich ook het bibber- geld, dat ze moesten beta len bij het repeteren in de garage ten huize van Wil liam De Gols. Een gagvuurtje volstond nauwelijks om hun voeten te verwarmen. Om de ver- kleumde vingers en andere echter het onaangename voorvalletje van enkele da gen tevoren en boekten eens te meer daverend applaus Veelzijdig Ze zijn van alle markten thuis, spelen niet alleen op huwelijken, privéfeestjes, politieke en «gewone» bals, maar ook voor gepensio neerden. gehandicapten en noem maar op. Ignace speelde zelfs op zijn eigen trouwfeest; broer Mar cel bedankte... feestelijk en zijn schoonzus «steekt het hem nu nog door»! The Family Band speelde tot vóór vijf jaar ook tijdens jeugdmissen in parochiaal verband en de jongste vier jaar traden ze volledig on baatzuchtig op voor het lief dadigheidsbal en de crochet van «Levensvreugde». Tus sen haakjes: laureaat van de jongste zangwedstrijd werd de bijzonder knap zin gende en aanstekelijk lac hende Rita Janssens. Het is wel eens gebeurd, dat ze twee optredens per dag noteerden: 's middags voor ouden van dagen en 's avonds op een trouwpartij! Na afloop doodmoe natuur lijk. Gedurende verschillehde ja ren hebben ze tijdens de karnavalperiode vier dagen Volhouden En zo groeide TFB uit tot een gevestigde waarde in het Aalsterse amusementsleven en ver erbuiten; ze doorwor stelden een uiterst moeilijke beginperiode, waarin hen soms wel eens de lust be kroop om er maar mee op te houden. Maar ze hielden vol. Marcel en Ignace hebben aan vader Cyriel De Block, banjospeler, en aan moeder Juliette De Neef, die viool speelt, heel veel steun gehad. Die muzikale ouders, die ook de Aalsterse Muziek school hebben doorlopen, moedigden hun jongens aan. En ondanks het feit, dat de Family Band nooit een échte leider heeft gehad, zijn de «Blockskes» er al die jaren toch zowat de morele rug gesteun van geweest. Wel stopte Marcel eens een vol jaar zijn aktiviteiten en werd toen vervangen door Isopo- da-drummer Marc Van der Schueren. Doch sinds ruim een jaar heeft Marcel opnieuw zijn vertrouwde plaats achter het slagwerk ingenomen. The Family Band heeft zich vooral de faam verworven een «ambiance-orkest» te zijn; Zil beleven zéll 'nódj meer En dan blijven alleen nog de gelegenheidspaartjes, voor wie het afscheid nemen moeilijk valt. Het hoofd in een roes van wijn, champagne en andere ongewone drankjes, lichtjes in ekstase om een nieuwe verliefdheid, dwarrelen ze innig omstrengeld over de dansvloer, zwevend in een roes van tijdeloos geluk. De stem van de zanger klinkt hees, maar ze merken het niet. Er hangt een onfrisse geur van verzopen sigaretten peukjes en verschaald bier en de nachtelijke kilte daalt op de naakte schouders van de vrouwen neer. Het deert hen allemaal niet. In el- kaars ogen ontdekken ze een verloren gewaande te derheid en dromen ouder wetse dromen, het eeuwige: «Dreamin. dreamin of me and you Dergelijke scènes hebben de jongens van The Family Band al honderden malen meegemaakt en het stemt hen blij, de mensen heel eventjes de illusie van het aardse geluk te kunnen schenken door hun mu ziek... Dat is voor hen hoofdzaak. Financieel word je er niet rijk van. Instrumenten en geluidsinstallaties kosten veel geld, er zijn de stijgen de onkosten en dus blijft er al met al niet zo heel veel over. Maar het is hun beroep niet. Wel beleven ze echter intens genoegen aan de vreugde- V* van anderen, en dat is jeu,.-- 1980 iets dat onze waarcu^sEj ring tenvolle verdient., - ..Vrj •Cyriel- Temmermdrt''4-'^

De Voorpost | 1980 | | pagina 11