UITAGENDA Moeilijk stuk met schaarse hoogtepunten BRENGT ROGER BIRD EN THE OLD GATE SWING QUINTET TERUG NAAR AALST Toneelkring «De Schakel»: Generaals op theevisite het linnen doek A to - z«.iu.iyöu - ue voorpost at PACT plankenl daarom Met «Generaals op theevisite» bracht toneelkring De Scha kel een moeilijk stuk dat een voortdurende concentratie van de toeschouwer vereiste. Een satirische kijk op staat, kerk en leger werd verpakt in een tragisch-komische vorm. Het is daarom dat de auteur, Boris Vian, zijn theaterstuk een tijdlang verboden zag door de gevestigde waarden in het toentijdse Frankrijk. Inhou delijk draait alles om «De Oorlog». Bij een bezoek dat Eerste Minister Leon Platin (Dolf Sedyn) brengt aan Generaal de la Pétardière-Frenouillon (Hendrik Wijnendaele) ver klaart eerstgenoemde dat de oorlog een feit is. Gene raal de la Pétardière die wel oorlog wil voeren, maar daarvoor alle verantwoorde lijkheid afschuift naar de Eerste Minister, moet zijn collega's inlichten. De gene raals Dupont d'Isigny (Paul Sonck), Lenvers de TAveste (Hans Hendrickx) en Juillet Go Van Den Brulle) verne men dit bericht met ge mengde gevoelens. Ze stem men tenslotte in, maar schuiven op hun beurt alle verantwoordelijkheid af op generaal de la Pétardière. De vier legeroversten, even als de moeder van de la Pétardière (Lena Siau), vat ten de oorlog niet als een ernstige zaak op. Ze zien het eerder als een tijdverdrijf dat hen moeite noch pijn kost dat ze burgers, waar ze laatdunkend op neerkijken, in de frontlinies laten strijden. Ook de toestemming van de kerkelijke overheid wordt gevraagd. Aartsbisschop Roland Tapecul (Herman Daelman) geeft hen letterlijk en figuurlijk zijn zegen. CINEMA PALACE Benedenzaal In de benedenzaal deze week de herneming van een bekende oorlogsfilm «Een brug te ver». Over deze film schreven we reeds vroeger. Studio «Being there», «Welkom, Mr. Chance», de film van Hal Ashby met Peter Sellers, Shirley Maclaine, Jack Warden en Melvyn Douglas in de hoofdrollen is het verhaal van Chance, een man die inwoont bij zijn oude vriend en diens kokin. Bij de dood van zijn vriend moet het pand ontruimd worden en vanaf dan zal hij eenzaam door de straten van Washington DC dwalen. Op een dag wordt hij door een limosine aangereden, bestuurd door de vrouw van een zieke lijk bankier. Zij neemt hem mee naar him uitge strekt landgoed om hem daar door hun privedokter te laten verzorgen. Daar Chance zeer vriendelijk overkomt en geen vervolging instelt omwille van het ongeluk, wordt hem gevraagd op het landgoed te blijven. Enkele dagen later komt de president van de VS op bezoek brengen aan zijn stervende vriend, de ban kier. Chance wordt betrokken in een gesprek over 's lands ekonomische krisis en maakt hierbij zoveel indruk op de president met zijn metaforen uit de tuinwereld dat hij korte tijd later wordt vernoemd in een presidentiële toespraak Meteen wordt Chance de «man van het ogenblik». Televisiemensen dingen om zijn medewerkers, overal verzoekt men om zijn aanwezigheid, en in de Sovjet-Unie bekijkt men argwanend deze rijzende politieke ster. Terwijl dit alles gebeurt probeert de stervende ban kier zijn vrouw in nauwer kon takt te brengen met Chance, want hij heeft hem uitgekozen om hem na zijn dood te vervangen. Na de dood van de bankier, op de begrafenis, bedisselen de grote industriebonzen wie him kandi daat zal worden. Dan valt de naam: Chance. Club Zoals in de bokssport eindigt de wedstrijd bij een K.O. na tien tellen. Voor de film kunnen wij even de rollen omdraaien en zeggen «10» heeft er te Aalst het beste van gemaakt en gaat, waarschijnlijk, in de club van cinema Palace zijn laatste week in. De film is ver uitgeteld. CINEMA FEESTPALEIS Zaal 1 Hier loopt nog steeds «Caligula», het Penthouse- omfloerste brood-en-spelen-Rome uit lang vervlogen tijden, dit voor de tweede week Zaal 2 Ook voor de tweede week het verhaal van de meest betaalde en meest geliefde, soms ook meest gehate man uit Holy wood: «American Gigolo». Zaal 3 «Mon oncle d'Amérique», «Mijn oom uit Amerika» is de tweede nieuwe prent deze week in Aalst. Deze prent is het werk van een van Frankrijks grootmeester, Alain Resnais. Hij waagde het een ongewone vorm van film op de markt te brengen «Mon oncle d'Amerique» is een kombinatie van fictie en documentaire. Niet zoals nogal wel eens voor komt onder mekaar gemengd, maar in de montage naast mekaar staand. Op die manier bekomt Resnais een kommentaar op de fictie, of een illustratie van het documentaire aan de hand van fictie. In deze film gaat Resnais uit van het werk van de Franse bioloog, prof. Henri Laborit Hij leerde deze man kennen toen hij jaren geleden een film moest draaien voor een pharmaceutisch bedrijf. Daar raak te Resnais geboeit door het werk vi.ii de professor. De wisselwerking tussen het bewuste en het onbe wuste is trouwens een thema dat Resnais nauw aan het hart ligt (denken wij bv. aan Providence). Roger Pierre, Nicole Garcia en Gerard Depardieu beelden de drie hoofdpersonages uit, drie mensen uit verschillende milieus, elk afkomstig uit een andere hoek van Frankrijk, wiens wegen zich krui sen tijdens de speurtocht naar persoonlijk geluk dat het menselijk bestaan heet De gebeurtenissen in hun dagelijks leven, hun liefdes, hun ambities, hun beslissingen, hun reacties in de meest uiteenlopende situaties, maken het fictiegedeelte uit van de film De titel «Mijn oom uit Amerika» heeft maar zover iets te maken met de film dat hij de wensdroom uitdrukt van de drie protagonisten. Immers welke familie bezat er enkele generaties geleden geen «rijke oom» in Amerika die de verwachting gaande hield van een fabelachtige erfenis. 8.J. zelfvertrouwen, wat hem hem geen verwijt. Dit moet siert, en dat kwam duidelijk de regisseur zien. Wat wel naar voren in zijn perso- te noteren valt is de laks- nage. heid waarmee Hans optrad. Hendrik Wijnendaele, ver- Het ging ogenschijnlijk alle- dient wel een proficiat om- maal aan hem voorbij en het dat hij het hele stuk door op was alsof hij enkel een kon- Leon Platin vertolkt door Dolf Sedeyn. (Per) Zaterdag 25 oktober om 20 uur stipt, in de Zaal van het St. Augustinusinstituut (Verpleegsterschool) In gang Moorselbaan: Roemeense folkloristische mu ziek, met o.a. Nicolae Pirvu, de beste panfluitspeler van Roemenië en de gekende Roemeense violist Benone Damian. Organisatie: Jebron, m.m.v. Alkuone. Zaterdag 25, zondag 26 en maandag 27 oktober in de Stadschouwburg, Vrijheidstraat, Aalst: «Antigo ne» van Jean Anouilh door de Kon. Rederijkerska mer «De Catharinisten». Tentoonstellingen: Tot 31 oktober in Galerij Pieter Coecke, Molenstraat 44 te Aalst: tentoonstelling van tekeningen, goua ches-olieverf, brons, grafiek van Albert De Bois. Vrijdag 31 oktober om 20u30: in de galerij «Kroon- center»: vooropening van de tentoonstelling, geor ganiseerd door de Aalsterse toneelvereniging Teja- ter '80 v.z.w., met werken van haar leden: Alexandra De Beul (borduurwerk) Geertje De Beul (Kleurtekeningen) Hugo Klinck (beelden) Luk Van den Broeck (schilderijen) Marc Van de Putte (foto-sekwensen) Katrien Vermeersch (weefwerk) Inleider: Ignace Vinck. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 14 tot 20 uur op 8 en 11 november ook van 9 tot 12u30. Tot en met 11 november. weiman, tnerj Doch het is pas na de oorlog Mosike). ordonnans van de dat de kerk openlijk partij la Pétardière. mag de vlag aan de zegemast strijken. Lr blijft alleen nog één le- Met dergelijk stuk heeft men vensgroot vraagstuk be- de fagade, waarachter de staan: tegen wie zal er ten drie leidinggevende «insti- stnjde worden getrokken? tuten» zich verbergen en een De militaire kopstukken van groot deel van ons leven be de drie grootmachten (Ame- heersen, willen slopen. Men rika, China en Rusland) is er echter niet tenvolle in worden uitgenodigd. Deze geslaagd, blijken echter niet happig Regisseur Tuur Van den om oorlog te voeren. Brulle had voor een zeer jon- Er wordt naar een altema- ge rolbezetting geopteerd tief gezocht én gevonden in omdat aldus TUUR: «De Marokko. De drie groot jeugd er al tezeer op belust machten zullen op hun beurt is veel van wat voor ons Frankrijk steunen. ouderen nog waarde heeft Wanneer de strijd volop ont- neer te halen». Zijn hoofd- brand is doet zich een merk- personages zijn niet alle- waardige scène voor achter maal op een overtuigende het front. Generaal Dupont wijze naar voor gekomen, dlsigny onttrekt zich aan Hendrik Wijnendaele, die het gezelschap van zijn drie een met zichzelf ingenomen kollega s en gaat zich in het doch weinig verantwoorde- strijdgewoel mengen. Deze lijkheid nemend personage drie, die zich stierlijk verve- voor het voetlicht bracht; en len, spelen samen met de J0 Van Den Brulle. als erva- Eerste Minister, de aartsbis- ren en in de praktische schop en de militaire attac- krijgskunde onderwezen ge- he s van Amerika. China en neraal (dat pretendeerde hij Rusland een spelletje Russi- toch), voldeden bijna hele- sche roulette. Allen komen daarbij om het leven. Gene raal Dupont d'Isigny, die de scène stond wat een uit erste concentratie vereist, mist nog dat tikkeltje frank heid dat een goed van een doorsnee acteur kenmerkt. Zijn plankenkoorst die hem in het begin wel parten speelde (overslaande stem) verdween geleidelijk, wat op zichzelf ook al een ver dienste mag genoemd worden. Paul Sonck. die de eigenzin nige, punctuele en met pe- derastische neigingen over laden rol van Dupont d'Is- gny gestalte gaf. kwam niet uit de verf. Het lag waar schijnlijk in de bedoeling trakt kwam vervullen dat hij voor die avond getekend had. De kapaciteiten van Hans Hendrickx worden niet in twijfel getrokken, doch het is duidelijk dat hij iets moet vertolken waar hijzelf met zijn hele persoonlijkheid achter staat. Lena Siau, als de bazige moeder van de la Pétardi ère, Dolf Sedyn. Herman Daelman en Tuur Van den Brulle, als militair afgevaar digde van Amerika, zijn de oude ratten in het vak. Hun vertolking was van goede makelij, alhoewel Herman Daelman zijn fratsen toch niet te ver mag gaan. Zijn verschijning alleen al wekt lachlust van het publiek welke (beroeps) acteur mag dat zeggen, maar som mige van zijn gedragingen gaan in de richting van het 'belachelijke inplaats van "het lachwekkende. Voor de est: goede wijn behoeft geen krans. André Hendrickx en Dirk Daelman als de respektieve- lijke militaire attache's van Rusland en China vertolk- Generaal Kokiloff, André Hendrickx (Per) Robert en ordonnans van Audubon van Platin. (Per) louterd en met eer overla- maal aan de gestelde eisen, den uit de strijd komt blijkt Ja Van Den Brulle. zeker niet de grote overwinnaar. Of gespeend van acteertalent, toch niet, want de burger in bewoog zich met de nodige persoon van Robert (Gi Van lef over de planken. Hij had De Franse generaal. (Per) om met dat naast dat van Herman Dael man de lachers in de zaal op de hand te krijgen. Dit is niet gebeurd. Deze sodomi- tische personificatie toonde wel aan dat macht en aan zien een persoon sterk kun nen maken; ondanks alles. Dupont d'Isigny werd in het generaalskwartet maar geaksepteerd «omdat hij ge neraal was», in de zaal werd hij aanvaard omdat hij I nu éénmaal die rol moest spelen. Het effekt dat Paul j Sonck met zijn personage I moest verkrijgen, bekwam I hij. jammer genoeg niet. I Hans Hendrickx was veruit de zwakste schakel in het Francine, de sekretaresse geheel. Hij voelde zich hele maal niet thuis in de rol van generaal en deed er ook weinig aan om zich in dat personage in te leven. Dat dergelijke rol Hans niet op het liif aeschreven is treft ten op een sobere, doch effi ciënte wijze hun rol. Hun mogelijkheden werden waarschijnlijk niet volledig aangeboord, omdat hun ver schijning dit niet toeliet. Marie-Claire Van Den Hof, als secretaresse van Leon Plantin, was een tikkeltje te gênant en Gi Van Moesike in zijn eenvoudige rol van ordonnans van de la Pétar dière deed zijn plicht. Beve len ontvangen en weg wezen. Struktureel zat alles wel de gelijk in elkaar; het enige verwijt wat hier zou kunnen gelden is de nogal langdra dig uitgevallen inleiding. Op het gepaste ogenblik werd de staat, kerk en leger een sneer meegegeven. Het bleef echter een moeilijk te verwerken stuk dat slechts in extreme gevallen zijn doel bereikte. Nota Er blijkt een misverstand te zijn ontstaan tussen neelkring De Schakel en «Progressief Aalsters ter Collectief» (PACT), gens eerstgenoemde den zij als tweede toneel stuk «Zes përsonages ken een auteur» op hun pertorium staan. Er echter vernomen dat dit werk ook op de wou brengen en zakt De Schakel naar alternatief. De der van PACT. Anton gen, verklaarde dat toestemming werd vraagd aan De Schakel om dit stuk te brengen. «De Schakel uitte daartegen geen bezwaar» aldus Anton Cogen. Wij kiezen hierbij geen par-« tij, maar vinden dat menigs- verschillen zeker niet via u een programma wereldkon dig moeten gemaakt worden. the CRA ZY U i. JAZZ kafé Inderdaad, zondagavond 26 oktober vanaf 20 u. staan deze eerste klas muzikanten voor de derde keer op het podium van The Crazy Bol Jazz kafé, Geraardsbergsestraat 84 te Aalst. De volledige ploeg «De Schekel» bij hun jongste produktie. (Per) OK we voeren oorlog... moor tegen wie? (Per) Voor diegenen die het eerste optreden in Aalst van deze kombinatie mochten mee maken wordt het ongetwij feld een prettig weerzien en horen, voor de anderen vast een verassende kennisma king met hun ongekunstelde muziek. The Old Gate Swing Quintet werd enige maanden gele den opgericht in «De Oude Poort» te Hingene, vandaar de naam natuurlijk; waar de muzikanten regelmatig sa men kwamen om er te musi ceren. Mogelijk ook om een beetje te ontsnappen aan het gewone stramien van de verschillende jazzbands waarvan zij individueel deel uitmaken. Daar blijken zij zover in ge slaagd te zijn dat zij ook wensen naar buiten te tre den als een vaste formatie, en bovendien in «De Oude Poort» te Hingene een lieve- LP opgenomen hebben voor Beerendonk Records. The Old Gate Swing Quintet werd ondermeer opgericht door de engelse trombonist Dave Senior. Reeds in Enge land was hij vele jaren lid van verschillende oude stijl en swing-jazz groepen, hij ging ondermeer op toer door Holland en Duitsland met Barry Martin's «Legendes of lazz» in 1978. Sedert hij zich in België ge vestigd heeft is hij de vaste trombonist geworden van The Jeggpap New-Orleans Jazz Band en treedt boven dien nog regelmatig op met de «Yellow City Bing Band.». Bassist Karei Algoed begon zijn jazz-loopbaan met de Cotton City Jazz Band waar mee hij ondermeer op toer- nee ging naar de U.S.A. en er optrad in New-York en New-Orleans. Luc Van Hoeteghem begon zeer jong reeds als banjo speler en deed zijn eerste band-ervaring op met de «Jeggpap», daarna was hij te horen in de meeste van de populaire oude stijl forma ties op de belgische scène. Negen jaar lang was hij een vaste waarde in The Cotton City Big Band met wie hij ook verschillende LP's mocht opnemen. Ook Sam my Rimington en Butch Thompson nodigden hem uit om met hen plaatopnamen te maken. Voor The Old Ga- te Swing Quintet is hij over geschakeld op de gitaar. Drummer Guy Preckler is verantwoordelijk voor de stuwende swing in de band. ook hij is een veel gevraag de muzikant in de verschil lende belgische oude stijl irtr^hnnrlc fil on Ino Hnon ook buitenlandse muzikan ten op hem beroep voor voortreffelijk begeleidings- werk. Een onmisbare waarde in The Old Gate Swing Quintet is vast en zeker het piano- en zangwerk van Norbert Detaye overbekend als vas te pianist van The Jeggpap N.O.J.B. Norbert is een door de New- Orleans en andere jazzgro- ten een zeer gewaardeerd begeleider. Zij vinden in hem een muzikant terug van hun eigen niveau. Een «gastvedette» zijn naam waardig, wordt deze zondag 26 oktober a.s. ongetwijfeld de engelse klarinettist Ro ger Bird. Wij hoorden hem reeds aan het werk bij vori ge gelegenheden en durven u dan ook te verzekeren dat dit een eksplosieve kombi natie wordt met The Old Ga- te Swing Quintet. Eerder dit jaar was Roger Bird reeds te gast als «spe cial quest star» op het oude stijl jazz festival van Lugano (Zwitserland). Ook de Isra ëliërs hebben hem en zijn muziek leren waarderen tij dens een toernee aldaar. Wij durven dan ook voorop stellen dat The Andrew Bro thers weer midden in de roos gemikt hebben met de ze programmatie. het zal eens te meer «swingen» ge blazen zijn in The Crazy Bol Jazz kafé. Willy Schuyten 8t ee jrdigi Itatie do pblil" e stc jéén ie wi ee op I ri to rzet boo ter Leg< og /lete uit< ma saer st ipen I ka srd. irl D Twe ibutt :he V Ki it ee zij( budi iatior vachi oker prspt len

De Voorpost | 1980 | | pagina 16